گزارش بازدید از نمایشگاه نابینایان و کم بینایان 2011 آلمان

سلام.

قرار شد اگه چیزی به چنگ تون اومد ما رو هم بی نسیب نگذارید!

قول مون یاد تون رفت؟

بگذریم. به هر حال من این گزارش مؤسسه خانه نور ایران از نمایشگاه 2011 نابینایان و کم بینایان آلمان رو در سایت خوانا دیدم چون زیاده میگذارمش ادامه مطلب. اگه خواستید برید بخونید. من یکی که خیلی متعجب ناک شدم!

گزارش آلمان 2011

 |  |

بسمه تعالي

خانه نور ايران

گزارش سفر نمايندگان خانه نور ايران به آلمان

 جهت برپايي غرفه و بازديد از نمايشگاه سايت سيتي

سال 2011

ارديبهشت 1390

اهداف سفر  :

خانه نور ايران در راستاي خدمات هر چه بهتر و بيشتر به جامعه هدف و نيل به اهداف مندرج در سند خدمت رساني در اين سفر اهداف ذيل را دنبال مي نمود .

1- حضور فعالانه و قوي در مجامع بين المللي با انگيزه معرفي خانه نور .

2- آشنايي با آخرين دستاوردها و تجهيزات توانبخشي ويژه نابينايان جهت خريد و کسب ايده همچنين توليد وبومي سازي آن در کشور .

3- آشنايي و ايجاد تعامل با سازمانهاي مردم نهاد بين المللي و ديگر ارگانهاي خدمت رسان به نابينايان جهت استفاده از تجربيات آنها .

4- آشنايي با قوانين ، مقررات و ومصوبات کشورها در خصوص خدمات رساني به نابينايان .

5- پر کردن خلاء عدم حضور جمهوري اسلامي ايران در يکي از مهمترين نمايشگاههاي بين المللي نابينايي در قالب برپايي غرفه محصولات توانبخشي و فرهنگي ويژه نابينايان .

6- به نمايش گذاردن توان متخصصين ايراني به ويژه جانبازان نابينا در قالب توليد تجهيزات توانبخشي و نرم افزار .

7- نشر و ترويج ارزش هاي بالاي حاکم بر دفاع مقدس از قبيل فرهنگ ايثار و شهادت و بيان مظلوميت رزمندگان در قالب فيلم ، عکس و توضيحات شفاهي .

مقدمه :

هيئت جانبازان نابينا که از طرف خانه نور ايران ماموريت داشتند در نمايشگاه سايت سيتي شرکت نمايند روز دوشنبه دوازدهم ارديبهشت سال 1390 مصادف با دوم ماه مي سال 2011 ميلادي عازم فرانکفورت آلمان شدند .

 اين هيئت که متشکل از دبيرِ شوراي مرکزي خانه نور ايران آقاي امير عقيقي و آقايان حميد جعفري و اسفنديار نريماني اعضاي شوراي مرکزي خانه نور ايران و آقاي دکتر معصومي نماينده بنياد شهيد و سه نفر از همراهان جانبازان بودند . پس از ورود به فرودگاه فرانکفورت بلافاصله به وسيله قطار راهي شهر کلن آلمان شدند و روز بعد مقدمات برپايي غرفه در نمايشگاه فرانکفورت را تدارک ديدند.

صبح روز چهارشنبه گروه اعزامي به همراه آقاي دکتر شيباني مسئول خانه جانبازان کلن عازم شهر فرانکفورت شدند و پس از هماهنگي هاي لازم با کنسولگري ايران در اين شهر وارد محل نمايشگاه واقع در هتل شرايتون شدند و پس از استقرار در محل تعيين شده غرفه ايران مقدمات برپايي اين غرفه را فراهم نمودند.

سرانجام چيدمان محصولات ارائه شده در محل غرفه انجام شد و با شروع به کار نمايشگاه در ساعت 9 صبح ، جانبازان نابينا پذيراي بازديدکنندگان از هر مليت و زباني شدند .

نمايشگاه سايت سيتي در سال 2011:

براي اولين بار در سال 2003 هفت شرکت آلماني اقدام به تاسيس نمايشگاه سايت سيتي نمودند . لازم به توضيح است سايت سيتي به معناي شهرت بصيرت مي باشد .  از آن سال تاکنون همه ساله اين نمايشگاه در محل ثابت خود در هتل شرايتون فرانکفورت تشکيل شده و سال به سال به تعداد غرفه ها و کشورهاي شرکت کننده و بازديدکنندگان آن افزوده شده است . نمايشگاه در يک نگاه کلي به دو گروه نابينايان و کم بينايان تقسيم ميگردد و از لحاظ نوع محصولات ارائه شده مي توان نمايشگاه را به سه بخش تقسيم نمود.

 بخش اول محصولات شرکت هاي صنعتي اعم از سخت افزارها و نرم افزارهاي توليدي در جهت توانبخشي به نابينايان و کم بينايان را شامل مي شود.

بخش دوم خدمات سازمان ها و موسسات و ارگان هاي دولتي و غير دولتي را در بر مي گيرد، که هدف آن ها فراهم نمودن امکانات تحصيل، آموزش، اشتغال، سرگرمي و تفريح جامعه هدف مي باشد. اين دو بخش محصولات خود را که شامل کالا و خدمات      مي باشد در محل غرفه هاي نمايشگاه در معرض ديد بازديدکنندگان قرار مي دهند.

بخش سوم که اخيرا به نمايشگاه اضافه گرديده تبادل علوم و تجربيات و اطلاعات افراد، سازمان ها، پزشکان و متخصصين       رشته هاي مختلف از سراسر جهان را شامل مي شود که در زمينه هاي پزشکي، روانشناسي حقوق و ارتباطات يافته ها و تجربيات خود را در قالب مقاله و کنفرانس و به صورت زنده به شرکت کنندگان در نمايشگاه ارائه مي کنند. اين بخش که به آن فروم گفته مي شود در جاي خود کم اهميت تر از بخش هاي اول و دوم نيست.

نمايشگاه سايت سيتي در سال 2011 در بيش از 120 غرفه از 22 کشور جهان تشکيل شد که نزديک به 70 مورد از اين شرکت ها و سازمان ها از کشور ميزبان حضور پيدا کرده بودند .

از لحاظ فضاي مورد استفاده نمايشگاه 2011 نسبت به 2010 حدود 400 متر توسعه يافته و تعداد شرکت کنندگان نيزبه نسبت افزايش يافته اند.

شرکت هاي برپاکننده نمايشگاه محصولات نمايشگاه را از لحاظ تنوع به 31 موضوع تقسيم کرده اند که بيش ترين شرکت ها و موسسات در موضوعات تجهيزات محل کار و سيستم هاي مطالعه فعال بوده اند و کم ترين آن ها در موضوعات بيمه و پيش گيري و هم چنين نوردهي مخصوص(special lighting) ،که در اولي يک شرکت و در موضوع دوم دو شرکت آلماني فعال بوده اند .

غرفه خانه نور ايران :

خانه نور ايران به عنوان يک NGOايراني و به نمايندگي از جانبازان نابيناي ايران براي اولين بار با برپايي غرفه در قالب يک تشکل صنفي در کنار ساير تشکل هاي صنفي سراسر جهان خود را به برپاکنندگان نمايشگاه و بازديدکنندگان معرفي نمود . غرفه خانه نور تنها شرکت کننده از کشورهاي غرب آسيا و خاورميانه است که در موضوع توليد محصولات و موضوعات صنفي در نمايشگاه حضور يافت .

خانه نور ايران به وسيله بنرهايي که در ورودي و محل غرفه نصب شده بودند و به زبان انگليسي ، رئوس فعاليت ها و نيز عملکرد و تصاوير محصولات غرفه را توضيح مي دادند به حاضرين معرفي مي شد هم چنين بروشور هاي رنگي موجود در غرفه اطلاعات بيشتري را به بازديدکنندگان ارائه مي کرد ،  کارت ويزيت خانه نور که به همراه بروشورها ارائه مي گرديد تماس هاي بعدي مراجعين با خانه نور را تسهيل مي کرد.

دو نفرازايرانيان مقيم آلمان بعنوان مترجم زبان آلماني در غرفه حضور داشتند که توضيحات لازم را به بازديدکنندگان ارائه  نموده و به سوالات آنان پاسخ مي داند پاسخگويي به مراجعين انگليسي زبان نيز به عهده يکي از جانبازان خانه نور بود ، دو نفر ديگر نيز به تناسب مراجعين به ديگر مترجمين اضافه مي شدند  .

لازم به توضيح است در کنار سوالات متعددي که بازديد کنندگان از جامعه نابينايان و محصولات عرضه شده در غرفه داشته اند پرسش هايي نيز در خصوص خانه نور ايران و جامعه هدف تحت پوشش يعني جانبازان جنگ تحميلي مطرح مي شد که توسط نمايندگان خانه نور تفصيلاً به آنها پاسخ داده مي شد .

محصولاتي که در غرفه به نمايش گذاشته شده بود شامل دو بخش بود :

الف : تجهيزات توانبخشي ويژه نابينايان که عبارت بودند از : 1- قلم نوري ويژه قرائت قرآن و ترجمه آن به 5 زبان . 2- نرم افزار متن خوان فارسي پارس آوا نگارش 2 . 3- کيبورد مخصوص نابينايان دو دست قطع . 4-  قلاب ماهيگيري . 5-  شطرنج .         6- عصاي نابينايي توليد شده در اصفهان و تهران . 7-  ساعت مچي و روميزي گويا به زبان فارسي . 8- معرفي نرم افزار رسا جهت خواندن و ارسال پيامک به زبان فارسي . 9- دستگاه تست قند خون گويا(فارسي و انگليسي) . 10-  دستگاه فشار سنج خون و تست قند خون گويا(فارسي و انگليسي) .

ب : محصولات فرهنگي شامل : 1- معرفي خانه نور ايران در قالب فيلم و بروشور . 2-  CDهاي آموزشي توليد شده در خانه نور . 3- معرفي سامانه اطلاع رساني گويا به عنوان وسيله اي سهل الوصول جهت اطلاع رساني به جامعه هدف . 4- فيلم مستند از توانمنديهاي گوناگون جانبازان نابينا در ايران . 5-  روزنامه بريل ايران سپيد به عنوان تنها روزنامه نابينايي منتشر شده در خاورميانه . 6-  سمفوني ايثار .

به دليل تنوع محصولات عرضه شده و نوآوري در آنغرفه جمهوري اسلامي ايران مورد توجه بازديد کنندگان از کشورهاي مختلف و نيز ايرانيان مقيم خارج قرار گرفت . بازديد کنندگان سوالاتي در مورد جامعه آماري نابينايان و وضعيت و امکانات آنان در ايران مطرح نموده و متقاضي خريد محصولاتي از قبيل قلاب ماهيگيري ، قلم قرآني ، عصا ، شطرنج و ساير محصولات ارائه شده بودند. با گشايش غرفه خانه نورايران تعدادي از شرکت هاي حاضر در نمايشگاه جهت رايزني و بازاريابي محصولات خود و نيز نيازسنجي نابينايان به اين غرفه مراجعه کردند که ازجمله آنها مي توان به نماينده شرکت هاي معتبر آمريکايي انهانسد ويژن (enhanced vision) و فريدم  ساينتيفيک (freedom scientific) توليد کننده نرم افزار جاز (jaws) اشاره نمود . نکته جالب توجه در اين خصوص حضور نماينده رسمي شرکت آمريکايي فريدم  ساينتيفيک(freedom scientific)  در غرفه ايران جهت همکاري با خانه نور مي باشد و اين در حاليست که در سالهاي گذشته شرکت فوق الذکر به علت مشکلات سياسي في ما بين دو کشور هيچگونه تمايلي از خود جهت همکاري نشان نمي داد . يکي از محصولاتي که شديداً مورد توجه بازيد کنندگان قرار گرفت قلم قرآني بود که نه تنها مسلماناني از کشور هاي عربستان ، سودان ، مالزي  و . . . جهت خريد اين محصول ابراز تمايل نموده بلکه ديگر پيروان اديان الهي مانند مسيحيان و يهوديان نير خواستار خريد تکنولوژي اين محصول و توليد قلم قرائت تورات و انجيل بودند .

گفتني است تعداد زياد بازديد کنندگان در طول برپايي غرفه گاهي به حدي زياد مي شد که هر 5 مترجم حاضر تمام وقت مشغول پاسخگويي به مراجعه کنندگان بودند .

به نظر مي رسد براي اولين سال حضور ايران در اين نمايشگاه موضوعات ارائه شده قابل توجه و حائز اهميت و ارزش بودند بطور قطع اين فتح باب مي تواند زمينه شرکت فعال وپربارتر سالهاي آتي را فراهم نموده وپايه گذار ارتباطات علمي وتجربي خانه نورايران وجامعه نابينايان ومجموعه دست اندرکاران و متخصصين ساير کشورها باشد . درطول سه روز برپايي نمايشگاه که از روز چهارشنبه چهاردهم الي جمعه 16 ارديبهشت ( چهار الي 6 ماه مي ) ادامه داشت جانبازان خانه نور وساير اعضاي گروه پذيراي مراجعين وبازديدکنندگان از غرفه بودند .

ضمناً اين رويداد مهم توسط خبرنگار واحد مرکزي خبر در برلين تحت پوشش خبري قرار گرفته و گزارش آن از شبکه هاي خبر و جام جم پخش گرديد . همچنين برخي از خبرگزاريهاي اروپايي نيز حضور فعال ايران در نمايشگاه امسال را منعکس کردند .

بازديد از ساير غرفه هاي نمايشگاه سايت سيتي:

  در طول برپايي غرفه و در خلال فرصتهاي پيش آمده جانبازان براي بازديد از غرفه هاي ساير شرکتها وسازمانها و بررسي محصولات و خدمات وتوانمنديهاي آنان مراجعه نموده و ضمن ارزيابي نوآوريهاي ارائه شده نمونه هايي از اين محصولات را جهت بررسي بيشتر و بومي سازي آن در داخل کشور تهيه کردند . اينک در ذيل به تعدادي از غرفه هايي که مورد بازديد نمايندگان خانه نور قرار گرفت اشاره مي شود .

1- غرفه هندي تک (Handy Tech) :

شرکت هندي تک که يکي از شرکت هاي مهم آلماني فعال در نمايشگاه سايت سيتي است ، در زمينه طراحي و توسعه محصولات توانبخشي به نابينايان و کم بينايان و هم چنين توليد و پخش اين محصولات فعاليت مي کند . عمده فعاليت اين شرکت روي طراحي و ساخت تجهيزاتي متمرکز شده که به نابينايان کمک مي کند تا بتوانند به خوبي و سهولت از کامپيوتر استفاده نمايند .

اين شرکت تاکنون انواع کي بردهاي نابينايي براي افرادي که به صورت حرفه اي از کامپيوتر استفاده مي کنند توليد و به بازار ارائه نموده است.

يکي از جديدترين و مهمترين اين کي بردها که مجهز به سيستم اي تي سي(active tactile control) (برجسته نگار ) مي باشد در نمايشگاه امسال ارائه گرديده است . اين دستگاه داراي خط بريل متحرک مي باشد که مي تواند نوشته هاي روي مانيتور کامپيوتر را به صورت زنده و متحرک زير انگشتان نابينا ملموس ومجسم نمايد . قابليت هاي اين دستگاه عبارتند از:

1- داراي رديف 40 سلولي بريل مي باشد .

2- داراي سيستم هوشمندي است که موقع خواندن کتاب به طور اتوماتيک از سطر اول به سطر دوم مي رود .

3- صفحه کي برد براي راحتي اپراتور به صورت ارگونوميک ساخته شده است .

4- حالت  برجستگي نقاط بريل قابل تنظيم مي باشد .

5- داراي 4 گيگا بايت حافظه متني است .

6- داراي دو اتصال USBاست .

7- قابليت بلوتوث فايل ها را دارد .

8- امکان تايپ بريل را به وسيله 8 دکمه فراهم نموده است . متون تايپ شده تبديل به فايل با فرمت ورد (word) مي گردد .

9- وزن اين دستگاه 900 گرم است و به مدت 3 ساعت شارژ گرديده و براي مدت 20 ساعت نياز به شارژ ندارد.

10- قابليت نصب کارت حافظه کوچک را دارد(SD Card).

محصول ديگري که توسط شرکت هندي تک عرضه گرديده دستگاه چاپ ليبل به خط بريل است . اين دستگاه به کامپيوتر نصب گرديده و متن تايپ شده را بر روي نواري به عرض حدود 2 سانتي متر چاپ مي کند .

در اين غرفه همچنين تعدادي مگنيفاير ( درشت نما )  نيز جهت کم بينايان به نمايش گذاشته شده بود .

2- غرفه پلکس تاک(Plex Talk):

شرکت پلکس تاک که از کشور ژاپن در نمايشگاه حضور پيدا کرده  فعاليت خود را روي تسهيل مطالعه و يادگيري نابينايان و کم بينايان متمرکز نموده و به نظر مي رسد دستگاهي که توسط اين شرکت به بازار ارائه شده موفقيت اين شرکت را در خصوص تکميل دستگاه هاي مشابه که در گذشته توسط اين شرکت و شرکت هاي ديگر توليد شده تضمين مي کند. شعار پلکس تاک فراهم نمودن امکان گوش دادن و يادگيري آسان براي نابينايان است.

دستگاهي که تحت عنوان کتابخوان ديجيتالي ديزي در اين غرفه ارائه شده ابعادي برابر 112 ميلي متر طول، 55 ميلي متر عرض و 7 ميلي متر ضخامت دارد که به راحتي در جيب لباس جا گرفته و قابل حمل مي باشد.

اين دستگاه قادر است متن کتاب هايي را که با فرمت ديزي ضبط شده با قابليت searchو navigationمناسب با حجم دو گيگابايت بر روي SDکارت ( حافظه جانبي ) قرائت نمايد اين مقدار حجم تا 32 گيگابايت قابل افزايش است. دستگاه مورد نظر هم چنين مي تواند به صورت وايرلس فايل هاي ذخيره شده خود را به اشتراک بگذارد و نيز امکان دريافت موج هاي راديويي را نيز دارد.

اين دستگاه مي تواند در کارهاي تجاري، آموزشي و حضور در کلاس هاي گوناگون مورد استفاده قرار گيرد .

مهمترين ويژگي اين دستگاه اين است که کليه منوهاي موجود در دستگاه را به شکل گويا براي نابينا مي خواند و همانند موبايل گويا که نابينا به راحتي مي تواند از همه امکانات آن استفاده نمايد اين دستگاه نيز ويس رکوردر گويا است که هم فايل هاي صوتي با فرمت هاي mp3، amrو همچنين فايل هاي نوشتاري با فرمت هاي مختلف از جمله ديزي را اجرا مي نمايد . به بيان ديگر اين دستگاه داراي text to speechمتن خوان به 18 زبان دنيا مي باشد . طي مذاکراتي که خانه نور ايران با اين شرکت داشته آمادگي خود را جهت اضافه نمودن متن خوان فارسي اعلام نمودند . خانه نور ايران در صورت تامين هزينه قرارداد به اين امر مهم خواهد پرداخت .

3- غرفه سنسوتک (Sensotec):

شرکت سنسوتک که متعلق به کشور بلژيک است يک دستگاه اسکنر ارائه کرده که متون کتابها، نامه ها و نوشته ها را اسکن کرده و با صداي طبيعي مي خواند . اين دستگاه بيش از 20 زبان زنده دنيا (به جز فارسي) را مي شناسد و قادر به خواندن آن ها       مي باشد. اين دستگاه هم چنين قادر است فايل هايي را که از طريق سي دي و اس دي کارت و USBقابل دسترسي است را ذخيره و پخش نمايد .

شرکت سنسوتک دستگاه هاي ديگري از جمله موبايل متن خوان را نيز ارائه نموده است .

4- غرفه ويو پلاس (View Plus):

شرکت ويو پلاس که از کشور آلمان در نمايشگاه شرکت دارد، دستگاه چاپگري ارائه کرده که قابليت پرينت نقشه ها و نمودارهاي گرافيکي به صورت رنگي و بريل براي استفاده نابينايان را دارا مي باشد.

تحقيقات نشان داده که مطالعه ويادگيري از طريق لمس و به صورت فيزيکي براي افرادآسان تر و قابل درک تر مي باشد. اين موضوع نه تنها براي نابينايان بلکه براي افراد بينا و کودکان هم قابل تعميم مي باشد.

 برخي از ويژگي هاي پرينتر فوق عبارتند از:

1- تنها پرينتري است که همزمان از جوهر رنگي استفاده مي کند و به صورت بريل پرينت مي گيرد.

2- فايل هاي Wordو Excelرا جهت پرينت پشتيباني مي کند.

5- غرفه بي اف دبليو(BFW):

يکي از سازمان هاي محلي شرکت کننده در نمايشگاه ، بي اف دبليو است که از شهر ماينز آلمان در نمايشگاه شرکت کرده و مبتکر در اختيار قرار دادن خدمات فيزيوتراپي به نابينايان مي باشد. اين سازمان با استفاده از متد هاي علمي و تجربي در زمينه سلامت و بهبود جسمي و رواني نابينايان نقش مهمي داشته . آنان همچنين اعلام آمادگي کرده اند که اکيپي از متخصصان خود را جهت امر آموزش اين حرفه به نابينايان کشور ايران اعزام نمايند .

اين سازمان شيوه فعاليتهاي خود را در مجموعه اي از کاتالوگ هاو سي دي ها به زبان آلماني ارائه نموده است .

6- غرفه کمده(COMDE):

شرکت آلماني کمده با توليد انواع عصاهاي نابينايي معمولي اما با کيفيت بسيار خوب و سايز هاي متنوع از 93 سانتي متر تا 147 سانتي متر و در رنگ هاي متنوع در نمايشگاه سايت سيتي شرکت نموده است. اين عصاها علي رغم قيمت هاي بالا داراي وزن هاي بسيار سبک هستند . سايز متوسط آن ها حدود 195 گرم وزن دارد . اين عصا ها فاقد هر گونه لقي و ناپايداري هستند .

طول اين عصاها تا حدود 15 سانتي متر قابل تنظيم است و محل تماس آن ها با زمين به صورت گويچه اي طراحي شده که با استفاده از بلبرينگ به راحتي مي چرخد.

7- Text Scout:

توسط شرکت آلماني alumoعرضه شده ونرم افزاريست که روي موبايل با قابليت دوربين 5 مگاپيکسل و بالاتر نصب شده و با عکس گرفتن از متون، آنها را مي خواند . همچنين کليه صفحات Wordاينترنت را مي خواند .

8- Voice sence  :

توليد شده توسط شرکت کره جنوبي ارائه دستگاه هدايت گر پرتابل نابينايان (Navigation)که شامل Map , data GPS  Wireless Net work-Recorder- MP3&4 Player(وب، ايميل، MSNو …) و مجهز به بلوتوث مي باشد.

9-  : PTB

وسيله اي  است هدايتگر براي افراد نابينا از طريق جهت يابي و هشدار موانع (با زدن بوق و ويبره) .

10- نرم افزار رنگ ياب و نور ياب :

 Vision Hunt نرم افزار کشور قبرس که روي موبايل نصب شده و تشخيص صدها رنگ و ميزان نور محيط را مي دهد .

11-Step Hear  :

سيستم جهت يابي و هدايت نابينايان توسط يک دستگاه گوياي از قبل ضبط شده و ارتباط آن از طريق امواج راديويي با ريموت کنترل در دست فرد نابيناست و در هر محيط (داخل ساختمانها يا فضاي باز) قابل استفاده است. شامل اطلاعات- آدرس- جهت يابي و غيره.

12-Mobile Geo  :

نرم افزار قابل نصب روي گوشي هاي موبايل بصورت گويا که GPS(موقعيت ياب) را بواسطه Scan readerعمل مي نمايد و توسط شرکتي اسپانيايي ارائه شده بود.

13-Nine Point System  :

تبديل بريل به Textو انتقال آن به سايرين از طريق بلوتوث .

علاوه بر موارد فوق الذکر مي توان به  انواع وسايل بزرگنمايي مکانيکي و الکترونيکي (ذره بين، عينک و صفحات ديجيتالي) ويژه کم بينايان ، تلفنهاي روميزي ثابت ، بي سيم و موبايل گويا با دکمه هاي بزرگ و مشخص ، انواع ساعتهاي مچي و روميزي گويا ، راديو و CD Playerمخصوص نابينايان ، انواع Recorderو Mp3,Mp4 Player، انواع دستگاه هاي فشارسنج و تست قند خون گويا، تب سنج گويا ، ترازو و متر گويا ، انواع کيبورد و تايپ بريل با دکمه هاي بزرگ ، ماشين حسابهاي گويا ، وسايل تشخيص سکه و اسکناس ، انواع عصاي نابينايي (تاشو-تلسکوپي-ويبره) و انواع وسايل تفريحي ، بازي و شطرنج مخصوص نابينايان نيز اشاره نمود .

بازديد از فدراسيون نابينايان آلمان

در راستاي نيل به اهداف مورد نظر در سفر به آلمان خانه نور ايران با هماهنگي که قبلاً از طريق وزارت امور خارجه و سفارت جمهوري اسلامي ايران در برلين انجام داد وقت ملاقاتي از فدراسيون نابينايان آلمان بزرگترين سازمان مردم نهاد آن کشور به منظور ديدار و برقراري ارتباط نمايندگان خانه نور ايران با آن سازمان گرفته شد . از اينرو گروه اعزامي پس از خاتمه نمايشگاه در تاريخ 16 ارديبهشت ( 6 ماه مي ) جهت تحقق اين امر به برلين عزيمت نمود .

کشور آلمان با 82 ميليون جمعيت داراي 145 هزار نابيناي مطلق و حدوداً 500 هزار نفر کم بينا مي باشد و فدراسيون نابينايان  به عنوان بزرگترين ngoدر اين کشور بخش عمده اي از امور مربوط به نابينايان را به عهده دارد . اين فدراسيون داراي 20 شعبه در 20 ايالت آلمان و 250 نمايندگي در شهرهاي کشور آلمان مي باشد .

نمايندگان خانه نور ايران در ساعت 14 روز دوشنبه 19 ارديبهشت ( 9 ماه مي ) در محل ساختمان مرکزي فدراسيون نابينايان آلمان حاضر شدند و مذاکرات خود را با آقاي هات کات باسه رئيس بخش روابط بين الملل فدراسيون آغاز کردند . ايشان ضمن خير مقدم به مهمانان توضيحاتي را در خصوص تاريخچه ، برنامه ها و خدماتي را که اين فدراسيون به نابينايان ارائه مي کند دادند که اهم اين موارد به قرار زير مي باشد :

1- فدراسيون نابينايان آلمان قديمي ترين سازمان مردم نهاد يا ngoمي باشد که در سال 1912 تاسيس و در سال 2012 يکصدمين سالگرد تشکيل آن را جشن خواهد گرفت .

2- مسئولين فدراسيون نابينايان آلمان که 9 نفر مي باشند توسط نمايندگان 20 ايالت به مدت 4 سال انتخاب مي گردند .

3- فدراسيون نابينايان آلمان عضو فدراسيون نابينايان اروپا که مرکز آن در پاريس است مي باشد .

4- محل تامين هزينه هاي فدراسيون نابينايان آلمان عبارتند از :

الف : حق عضويتي که از نابينايان و کم نابينايان دريافت مي گردد .

ب : کسب درآمد از طريق اعانه و کمک هاي مردمي .

ج : ارثيه اي که توسط افراد متمول با وصيت در اختيار سازمان قرار مي گيرد .

د : استفاده از امکانات دستگاههاي دولتي و غير دولتي جهت چاپ کتب و . . .

5- فدراسيون نابينايان آلمان شامل بخش هاي ذيل مي باشد :

مديريت ، مشاوره حقوقي ، امور اجتماعي ، امور بين الملل ، ارتباطات و مطبوعات ، هماهنگي و ارتباطات با ايالات ، انتشارات و ادبيات ، اداره فدرال کار براي ايجاد زمينه اشتغال .

6 –  72 درصد از نابينايان آلمان بالاي 60 سال سن دارند و همه ساله 28 هزار نفر به جمع نابينايان اضافه مي شود .

7- در بحث اشتغال دو روش پيش بيني شده است : روش اول براي نابينايان مادر زاد که در سراسر آلمان 4 مرکز براي آموزش اين افراد وجود دارد و اما روش دوم ويژه افرادي است که بعد از تولد و بر اثر سانحه نابينا شده اند در اين رابطه 5 مرکز موجود مي باشد و اين در صورتي است که ابتدا براي اين افراد آموزش هاي مخصوص ارائه گرديده و بر اساس استعداد و توانايي هاي شخص شغل مناسب در نظر گرفته مي شود . اگر به هر دليل نابيناي تحت آموزش قادر به يادگيري نباشد بازنشسته و مستمري بگير خواهد شد . لازم به ذکر است در آلمان 5 درصد شاغلين بايد از ميان معلولين انتخاب شوند و در صورت ممانعت استخدام معلولين توسط کارفرمايان ماهانه 500 يورو جريمه به حساب صندوقي که در اين خصوص پيش بيني شده است واريز ميگردد.

8- 28 درصد نابيناياني که در سن اشتغال هستند هر کدام يک شغل دارند که حدوداً 10 هزار نفر را شامل مي شوند . سن اين دست از افراد بين 21 سال تا 49 سال مي باشد .

9- نابينايان در مشاغل ذيل مشغول بکار هستند :

الف : ماساژوري و فيزيوتراپي 20 درصد .

ب : صنايع دستي 11 درصد .

ج : شاغل در رسانه هاي ارتباطاتي و فني 30 درصد .

د : مشاغل دفتري 13 درصد .

ه: امور اداري 4 درصد .

10- 29 هزار نفر از کل نابينايان آشنا به خط بريل مي باشند . از اين تعداد 23 هزار نفر با سيستم تند نويسي و  کوتاه نويسي بريل آشنا هستند  .

11- 950 نفر هم ناشنوا و هم نابينا هستند و تعداد افرادي که به واسطه ديابت نابينا شدند 2600 نفر هستند .

12- تعداد افرادي که از سگ راهنما استفاده مي کنند 1600 نفر هستند .

13- بخشي از فيلم هاي پخش شده از تلويزيون همراه با توضيحات شفاهي گوينده مي باشد تا نابينا به راحتي بتواند فيلم را متوجه شود . اين يک قانون اتحاديه اروپا هست که کشورها ملزم به رعايت آن مي باشند و در آينده کليه فيلم ها و برنامه هاي مستند را تحت پوشش قرار مي دهد .

14- بخشي از خدمات ارائه شده به نابينايان در آلمان :

الف : معافيت از پرداخت عوارض راديو و تلويزيون .

ب : رايگان بودن وسايل نقليه عمومي از قبيل مترو ، قطار و اتوبوس تا شعاع 50 کيلومتري  .

ج : مسافت هاي بيش از 50 کيلومتر تنها براي سگ و همراه نابينا رايگان مي باشد .

د : رايگان بودن برخي از تجهيزات و لوازم مانند عصا ،تست قند خون و فشار سنج ، mp3 player

ه :  انواع آموزش ها از قبيل جهت يابي ، رايانه مهارت هاي زندگي ، اشتغال و . . . به منظور استقلال هرچه بيشتر نابينايان .

و : ارائه برچسب اتومبيل براي استفاده رايگان از برخي خدمات مانند پارکينگ ( ويژه تمام کشورهاي اتحاديه اروپا ) .

ز : کمک به فعاليت در عرصه هاي گوناگون ورزشي .

15- همکاري داوطلبانه 1200 نفر از شهروندان آلمان بصورت افتخاري و رايگان .

16- ارتباط فدراسيون نابينايان با ديگر سازمانهاي خدمات رساننده به نابينايان بصورت شبکه اي مي باشد از قبيل ارتباط با سازمان رسيدگي به  نابينايان جنگي که 1000 عضو دارد و سازماني ديگر که مسئوليت امور دانشجويي و دانشگاهيان نابينا و کم بينا را به عهده دارد و داراي 1500 عضو مي باشد . لازم به ذکر است فدراسيون نابينايان داراي 40 هزار عضو دائمي مي باشد .

17- فدراسيون مستقيماً در امر درمان شرکت نمي کند اما با رايزني و ارتباط با سازمان هاي درماني سعي بر اعمال سياست ها و نظرات خود دارد . ضمناً در جهت مناسب سازي هتل ها و برخي از مراکز اقداماتي را انجام داده است .

18- در آلمان در طول سال يکهفته را در ماه اکتبر  به آموزش افراد جامعه در رابطه با نوع تعامل ، همکاري و برخورد مناسب با نابينايان اختصاص داده اند .

19- در آلمان قانوني وجود دارد که بر اساس آن کتب منتشر شده بدون اجازه ناشر و نويسنده مي تواند به خط بريل نيز منشر و در اختيار نابينا قرار گيرد .

20- در بحث آموزش عالي تنها يک دانشگاه در آلمان وجود دارد که براي نابينايان مناسب سازي شده و منابع آن به خط بريل در آمده ( دانشگاه ماربورگ )  و متاسفانه در اين زمينه نابينايان آلمان با مشکلات زيادي روبرو هستند .

پس از توضيحات آقاي هات کات باسه ايشان به پرسش هاي مطرح شده توسط گروه پاسخ دادند ، سپس جناب آقاي عقيقي دبير شوراي مرکزي  خانه نور ايران به معرفي و شرح فعاليت هاي خانه نور ايران پرداخت که مورد استقبال و توجه طرف آلماني قرار گرفت .

در ادامه گروه اعزامي از موزه ويژه نابينايان شهر برلين بازديد کردند . در اين موزه روند شکل گيري خط بريل و توسعه آن تا کنون توسط ابزار هاي مدرن کنوني و همچنين انواع ابزارهاي آموزش خط بريل به معرض نمايش گذارده شده بود .

در پايان از همه عزيزاني که در انجام اين سفر ما را ياري نمودند صميمانه تشکر مي نمائيم .

 ومن ا… التوفيق

شوراي مرکزي خانه نور ايران

 

درباره مجتبی خادمی

مجتبی خادمی. متولد 7 بهمن 66. دارای مدرک کارشناسی مترجمی زبان انگلیسی از دانشگاه اصفهان. ارزیاب مرکز تماس گروه صنعتی انتخاب. گرداننده اسبق محله نابینایان. مدرس علوم کامپیوتر و زبان انگلیسی. طراح وب. برنامه نویس. مجری برنامه های رادیویی. آشنا به راه اندازی و استفاده از چاپگر های خط بینایی و بریل. دوره پیش دبستانی را در مدرسه کمتوانان ذهنی بصیرت زرین شهر گذراندم. دوره های دبستان و راهنمایی را در مجتمع آموزشی ابابصیر اصفهان. پایه اول دبیرستان را در دبیرستان غیر انتفاعی محمد باقر زرین شهر. پایه های دوم و سوم هنرستان را در رشته کامپیوتر در هنرستان ملا صدرا. مقطع کاردانی کامپیوتر را در دانشگاه های آزاد مبارکه و دولتی شهرکرد. و مقطع کارشناسی مترجمی زبان انگلیسی را در دانشگاه اصفهان گذراندم. همزمان، در انجمن موج نور نابینایان، به عنوان مسئول تولید محتوا، مؤلف کتب صوتی ویژه نابینایان، صدابردار، مسئول کنترل کیفی مواد آموزشی، پاسخگو به پرسش های کامپیوتری نابینایان، طراح سامانه تلفن گویا، مدرس کلاس های آموزش رایانه و مسیر یابی ویژه نابینایان، مدرس دوره های تربیت مربی آموزش رایانه به نابینایان، و تحلیلگر نیاز های آموزشی نابینایان در خانه ریاضیات مشغول به خدمت شدم. در ادامه، به عنوان اپراتور در مرکز تماس گروه صنعتی انتخاب مشغول بودم و اکنون در مقام ارزیاب در تیم پایش عملکرد در گروه صنعتی انتخاب خدمت می کنم. از دوران کودکی، مخارج زندگی و تحصیل را شخصا به عهده گرفتم و به سختی فراهم کردم. در دوران دبیرستان، اولین رساله ی گویا در ایران از آیتالله مکارم شیرازی را به کمک خواهرم و روحانی محل، تهیه کردم و در سطح وسیعی بین نابینایان در کشور توزیع کردم. در همان دوران، اولین مجموعه ی آموزشی بازی های کامپیوتری ویژه نابینایان را تولید و در سطح وسیعی بین نابینایان در کشور توزیع نمودم. در دوران نوجوانی، اولین بازی رایانه ای ویژه نابینایان به زبان فارسی با نام دو در جنگل را طراحی کردم و توسعه دادم. به ترجمه و دوبله ی بازی های رایانه ای محبوب نابینایان از جمله تخت گاز و شو‌دان جهت استفاده ی نابینایان این مرز و بوم مبادرت ورزیده ام. اولین کتابچه ی راهنمای آموزش رایانه به کودکان نابینا را طراحی کردم و توسعه دادم. در دوران دانشجویی، اولین، پر بازدید ترین و پر محتواترین سایت ویژه نابینایان ایران با نام گوشکن را تأسیس کردم. همواره در سایت گوش‌کن، سه شعار آموزش، استقلال و تفریح نابینایان را دنبال کرده و در جهت سوق دادن نابینایان به سمت این سه هدف، اقدام به ضبط آموزش های مختلف، تولید و ترجمه ی مقالات مرتبط و تشویق دیگران به انجام نظیر این کار ها نموده ام. تهیه کننده و مجری یکی از پر شنونده ترین برنامه های اولین رادیوی اینترنتی نابینایان ایران (که تعطیل شده) بودم. همیشه از مصاحبه های آگاهی بخش با رسانه ها از جمله برنامه به روز شبکه سوم سیما به عنوان یکی از کارشناسان فاوا و نابینایان استقبال کرده ام. به دلیل تجربه ی تدریس موفق به دانش آموزان، همواره با استقبال والدین کودکان و نوجوانان جهت تدریس روبرو بوده ام. از تألیفاتم می توانم به کتاب آموزش نرم افزار آماری SPSS به اتفاق استاد ندا همتپور اشاره کنم. یکی از مهمترین نرم افزار های مسیریابی نابینایان را با نام نزدیک یاب به همراه دفترچه راهنمای استفاده، جهت کمک به استقلال نابینایان در رفت و آمد، ترجمه کردم و به رایگان در سطح بین المللی برای تمام فارسی زبانان منتشر نمودم. در حال حاضر، رویای امکان سفر به استان های محروم جهت همسان سازی سطح آموزشی و پرورشی کودکان محروم با کودکان کلان شهر ها را در ذهن می پرورانم. اطلاعات تماس: شماره موبایل شخصی: 09139342943 آدرس ایمیل شخصی: gooshkon2020@gmail.com شناسه اسکایپ: mojtaba1007 شناسه تلگرام: @luckymojy آدرس شناسه تلگرام: https://t.me/luckymojy شماره واتساپ: 09139342943 آدرس وبلاگ شخصی: https://gooshkon.wordpress.com
این نوشته در اخبار, نرم افزار های کاربردی ارسال و , , , برچسب شده است. افزودن پیوند یکتا به علاقه‌مندی‌ها.

2 Responses to گزارش بازدید از نمایشگاه نابینایان و کم بینایان 2011 آلمان

 1. 1
  شهلا says:

  سلام. نوشته هات عالییییییییییییییییییییه. خسته نباشی. امیدوارم همیشه شاااااااااااااااد و موفق باشی.

  مرسی عزیز. چشمات قشنگ خوندن.
  بازم سر بزن.

 2. 2

  مطالب خوبی برای یک سری ازتحقیقاتم بود
  ممنون

دیدگاهتان را بنویسید