معرفی کتاب نگاهی به تاریخ علم برای نوجوانان

به نام خدا

سلام.

در این پست قصد من معرفی کتاب به کودکان و نوجوان ها نابینا می باشد. ابتدا قصد داشتم که کتابی با زمینه طنز اجتماعی معرفی کنم ولی بعد از خواندن پست علمی که مجتبی برای نوجوان ها نوشته بود تصمیم رو تغییر دادم و خواستم قبل از اون کتاب کتابی خاص برای نوجوان ها معرفی کنم.

بدترین و شاید بزرگترین نقصی که در بچه ها و نوجوان هی نابینا دیده میشه کم اطلاعی اونها از اطلاعات به روز و پیرامونشون است. البته این کم آگاهی تنها در مورد نابینا ها نیست بلکه تمام افشار جامعه از مطالعه رویگردان هستند. که جای تاسف و ناراحتی دارد. مثلا گیمنت ها و کافینت ها شلوغتر از کتابخانه ها هستند، و یا آن قدر که از رایانه و اینترنت برای بازی و تفریح استفاده می شود جهت مطالعه و تحقیق استفاده نمی شود.
به هر جهت کتابی که معرفی می کنم و امیدوارم مورد استقبال بچه ها و نوجوان های نابینا قرار بگیرد، کتابی هست با عنوان:
نگاهی به تاریخ علم برای نوجوانان
نویسنده: آیزاک آسیمف
مترجم: محمود محمودی

این کتاب که در مجموعه ای 33 جلدی به چاپ رسیده است منبعی ارزشمند جهت آشنایی کودکان و نوجوانان با مباحث علمی به شمار می آید. تمامی موضوعات ارزشمند و مورد استفاده در این مجموعه گردآوری شده است. در واقع 33 جلد این کتاب نباید ترس از مطالعه و زیادی مطالب را برای نوجوانان در پی داشته باشد بلکه 33 جلد این کتاب که هر کدام از 50 صفحه تجاوز نمی کند، نشان دهنده ی 33 موضوع اساسی و پر کاربربد است که درباره آنها بحث و آموزش داده شده است.
آیزاک آسیمف دانشمند آمریکایی در بیان شگفتی های علم و آموزششان به نوجوانان تبهر و استادی خاصی دارد که از آن در نوشتن این کتاب ها بهره برده است.
برخی از موضوعات مورد بحث در این مجموعه عبارتند از:
اتم – قاره قطب جنوب – شکل زمین – دایناسورها – انسان در فضا – الکتریسیته – زمین لرزه – عدد – ربات ها – ژنتیک – ابر رسانه ای – کامپیوتر

این مجموعه در کتابخانه عمومی نابینایان اصفهان موجود می باشد، و برای تمامی نوجوانانی که در این کتابخانه عضو شوند به صورت رایگان پست خواهد گردید.
شماره تماس کتابخانه عمومی نابینایان اصفهان: 0311 – 2261090

درباره رسول رضایی

به نام ایزد یکتا. من متولد 61 هستم. کم کم در سن 14 سالگی با مشکل بینایی روبرو شدم و یک سال نیز جهت آموزش خط بریل در مدرسه ابابصیر تحصیل کردم. در سن 16 سالگی دیگر قادر به تحصیل با خط معمولی نبوده و به خط بریل رو آوردم و از علوم تجربی به علوم انسانی تغییر رشته دادم. در سال 85 نیز از دانشگاه آزاد اسلامی واحد نجف آباد اصفهان در رشته ی زبان و ادبیات فارسی مقطع کارشناسی فارغ التحصیل شدم. از سال 86 در کتابخانه عمومی نابینایان اصفهان مشغول به کار هستم و در خدمت تمامی علاقه مندان به کتاب و کتابخوانی. علاقه شخصی خودم به کتاب های تاریخ معاصر، علمی و به خصوص ادبیات داستانی اروپای غربی و آمریکایی هستش و باز خصوصا ادبیات داستانی گمانه زن یا همان فانتزی. تفریحاتم موسیقی، گردش با دوستان یا خانواده، مسافرت و مهمتر از همه کتاب.
این نوشته در آموزش, کتاب صوتی, کودکان و نونهالان ارسال و , , برچسب شده است. افزودن پیوند یکتا به علاقه‌مندی‌ها.

5 Responses to معرفی کتاب نگاهی به تاریخ علم برای نوجوانان

 1. 1

  ممنون از معرفی این کتاب جالب.
  جای همچین چیزایی بین بچه ها خالیه.

 2. 2
  رسول رضایی says:

  مجتبی! شما یه دوست نوجوونی داشتی که با کمک تو چند تا برنامه رادیویی هم ساخته بود.
  میخواستم یه نسخه از کتاب رو بهش هدیه بدم. اگه نشونیش رو بدی براش پست میکنم.
  پسر باهوشی به نظر میرسه، فکر کنم خوشش بیاد.

 3. 3

  آدرسشا تا شب قبل از ساعت 22 واسهت میفرستم. یواشکی بدون این که کسی بفهمه واسش بفرست. مرسی واقعاً. فقط نشانی کتاب خانه را توی نامه بنویس و قید کن که از طرف کتابخانه ولی عصر بوده که انگیزه عضویت هم توش به وجود بیاد.

 4. 4
  رسول رضایی says:

  پس چی شد؟
  مجتبی! من هنوز منتظر جواب شما هستم.

 5. 5

دیدگاهتان را بنویسید