مختصري در حقوق خانواده:

گرم ترين سلام ها در اين واپسين روزهاي سرد زمستاني كه البته زياد هم سرد نيست تقديم به مهربان ترين هم محلي هاي خود خودم
حال و احوالتون كه ان شا الله خوبه و وقت كافي و وافي براي خوندن و شنيدن ما داريد!؟
خب مي خواستم در سلسله مطالب حقوقي كه قرار بود از اين به بعد در خدمت دوستان باشم با بحث “ضمانت” و “تأمين دليل” شروع كنم كه مباحثي بسيار بسيار مهم و كاربرديه و اصولاً قبل از ايجاد مشكل و مسئله حقوقي بايد بهشون توجه بشه كه متأسفانه به علل و بهانه هايمختلف مورد توجه قرار نمي گيرند يا ازشون صرف نظر ميشه.
اما با توجه به مبحثي كه دوست عزيزموم جناب چشمك شروع كردند پس از مشورت با خودم تصميم گرفتم مبحث شيرين حقوق خانواده رو سرگشايي كنم؛ اميد كه مقبول واقع شود.

نكاح بنيان طبيعي و مشروع خانواده است؛ زن ومردي كه خود را آماده پذيرفتن مسئوليت مي بينند كساني كه خود را شايسته پدر و مادر شدن مي دانند و آنان كه عشق خود را به هم جاودانه مي پندارند به امضاي اين پيمان تن در مي دهند.
ازدواج نخستين گام در راه لجام زدن به خود خواهي ها و پذيرفتن بار مسئوليت هاي اجتماعيست؛ بيهوده نيست كه پيامبران و عالمان اخلاق در لزوم آن پا فشاري كرده اند چون نيك مي دانسته اند كه اين پيمان آغاز اجتماعي شدن انسان و نشانه احترام به نظام هاي اخلاقيست.
پاره اي از مردم مي پندارند كه اتحاد طبيعي زن و مرد مي تواند جايگزين عقد ازدواج شود؛ مبناي اين پندار اين است كه اگر دو تن خود را در كنار هم خوشبخت ببينند و كانوني براي تربيت فرزندانشان فراهم آورند ديگر نيازي به ازدواج نيست ولي اين پندار نادرست را نبايد پذيرفت، بنيان چنين خانواده اي بر هوس استوار است، زن و مردي كه با هم به سر مي برند تكليفي در نگه داري آن احساس نمي كنند، همه چيز وابسته به ميل و خواهش آنان است همين كه احساس كسالت كردند يا آغوش گرمتري يافتند وضع موجود را به هم مي زنند و به ديگري پناه مي برند آنگاه معلوم نيست سرنوشت كودكاني كه از اين پيمان ناقص به وجود آمده اند چه خواهد شد و آيا كانوني كه بر اساس هوس بنا شده مي تواند براي اجتماع سلول سالم و زنده اي باشد؟
در ازدواج علاوه بر عشق و هوس احساس تكليف نيز هست؛ قانون زن و شوهر را در بهم زدن خانواده آزاد نمي گذارد و از آن مهم تر اخلاق عمومي رها كردن زن و فرزند را گناه و زشت مي داند و هيچ كس حاضر نيست به اندك دليلي نگاه شماتت بار و تمسخر آميز ديگران را براي خود بخرد.
عقد ازدواج بيش از آنكه سازماني حقوقي باشد پيوند اخلاقي و مذهبيست، پيماني مقدس كه تجاوز از آن چندان ساده نيست و به همين خاطر است كه در شهر هاي كوچك و مذهبي آمار طلاق پايين تر از شهر هاي بزرگ و صنعتيست.
به هر حال در بيشتر كشور ها همچون كشور عزيزمان ايران اتحاد آزاد زن و مرد مشروع نيست و قانون اثري بر آن بار نمي كند و نتيجتاً بر هم زدن اين پيمان نيز با مانعي روبرو نيست و از بابت آن خسارتي نيز نمي توان مطالبه نمود.

عقد ازدواج يا نكاح عقديست كه به موجب آن زن و مردي به منظور تشكيل خانواده و شركت در زندگي با هم متحد مي شوند، اين عقد از عقوديست كه هم داراي جنبه مالي بوده و هم جنبه غير مالي چراكه در اثر نكاح از طرفي مرد موظف مي شود كه نفقه زن و ساير اعضاي خانواده را بپردازد و مالي را بعنوان مهريه به زن بدهد و از سوي ديگر زن و مرد مكلف مي شوند كه براي تشييد مباني خانواده و تربيت فرزندان با هم همكاري كنند.
نكاح چون عقد است بايد شرايط اساسي ساير عقود را دارا باشد يعني زن و مرد بايد عاقل قاصد بالغ و رشيد باشند و جهت عقد نيز مشروع باشد ولي آنچه عقد نكاح را از بيشتر عقود ممتاز مي سازد اين است كه در نكاح طرفين نمي توانند آزادانه شرايط آن را تعيين نمايند.
بايد دانست نكاح از عقود رضاييست، همين كه زن و مردي قصد تشكيل خانواده و زندگي مشترك را داشتند و اراده خود را به طور صريح بيان كردند از توافق آنها نكاح به وجود مي آيد منتها اثبات عقد اگر با تشريفاتي همراه نباشد دشوار است و به همين جهت اشخاص دور انديش براي حفظ حقوق خود سعي مي كنند تا نكاح را نزد مأمور رسمي سازند به اضافه قانون گذار نيز زن و شوهر را مكلف به ثبت نكاح كرده است و كساني را كه بدونه رعايت تشريفات قانوني پيمان زوجيت مي بندند مجرم مي شناسد ولي ضمانت اجراي تخلف از ثبت نكاح تنها كيفريست و انجام ندادن اين تشريفات به درستي عقد خللي وارد نمي سازد.

درباره بانو.

سلام بانو هستم, نخودی قدیم قدیما... حقوق خوندم و الآن هم مشغول روانشناسی... اهل نصف جهان و یک بهمنی اصیل بینظیر|!...
این نوشته در آموزش, اجتماعی, حقوقی, مقاله ها ارسال و برچسب شده است. افزودن پیوند یکتا به علاقه‌مندی‌ها.

5 Responses to مختصري در حقوق خانواده:

 1. 1
  بنفشه says:

  سلام نخودی جان.
  مطالبی که انتخاب کردی نکات ریز و ظریفی رو درباره خانواده بیان کرده که خودت به عالیترین شکل ممکن توضیح دادی ولی.
  اگر زوجها به اینگونه مطالب عمل میکردند درصد جدایی چه به صورت رسمی و چه جدایی های روحی اینقدر بالا نبود.
  راستی گفته بودی تا مدتی نیستی،پس منم پیشاپیش سال نو رو بهت تبریک میگم و امیدوارم سال جدید سال بهترینهای زندگیت باشه

 2. 2
  رهگذر says:

  سلام سال نو مبارک خانواده از محبوبترین بنیان ها نزد خداست.
  ازدواج راه میانه ایست بین آزادی در دین یهود و تجرد گرایی در بین مسیحیان. ازدواج اسلامی از شیرینترین عقود است.
  اگر مرد و زن به حقوق خودشان در اسلام و قانون موضوعه ایران که برگرفته شده از متون فقه اسلامی است آگاه باشند،بدانند که عشقی واقعی و زندگی آرام را شروع و تجربه میکنند. اگر مرد و زن مسلمان واقعا قصدشان ازدواج اسلامی باشد و هدفشان تکامل یکدیگر باشد، بدان که چون صد آمد نود هم پیش ماست یعنی از زندگی حداکثر لذت را می برند .
  اگر زندگی ده قِسم داشته باشد یکی محبت است و نه قسمش گذشت!
  پس در چنین صورتی پایههای زندگی محکم است. صمیمیت و پاینبندی بیشتر به عقاید و اصول انسانی در شهرهای کوچک بیشتر است و همین باعث می گردد درصد طلاق کمتر باشد.

 3. 3
  نخودي says:

  سلام سال نو مبارك
  بنفشه جان شما لطف داريد، برخورد منطقي و آري از احساسات زودگذر كور كننده و يا حد اقل احساساتي كه كمي چاشني انديشه داشته باشد در زمان آشنايي اوليه و آستانه ازدواج بهترين عامل پيشگيري كننده از ناهنجاري هاي احتمالي نهاد خانواده در شرف تشكيل و كليه آسيبهاي مادي و معنوي ما حصل آن است.
  جناب رهگذر بسيار سپاس، فرموده هاي شما كاملاً بجا و قابل توجه بوده و گفتيد آنچه شايد من نتوانسته بودم بگويم.

 4. 4
  آشنا says:

  سلام خیلی خوب بود!
  از مطلبی که نوشتید سپاسگزارم

 5. 5
  نخودي says:

  ممنون آشناي امروز ناشناس ديروز

دیدگاهتان را بنویسید