نابینایان مادر زاد از بهترین حافظه برخوردار هستند

آزمایشات دانشمندان دانشگاه باس و دانشگاه ملکه مری لندن، نشان می‌دهد افراد نابینای مادرزاد در مقایسه با افراد بینا، دارای بهترین مهارت‌های حافظه هستند. در این آزمایش‌ها، شرکت‌کنندگان به مجموعه‌ای از واژگان گوش دادند و سپس از آن‌ها خواسته شد که هر آن چه را که شنیده‌اند، به یاد آورند. نتایج نشان داد افرادی که به طور مادرزادی نابینا بودند، واژگان بیشتری را به یاد داشتند و همچنین احتمال خلق خاطرات نادرست از آن چه شنود کرده بودند، کمتر بود.
این تحقیق نشان داده است که ما واژگان مرتبط با آن چه را که واقعاً می‌شنویم به یاد می‌آوریم؛ به طور مثال، شنود کلماتی مانند شومینه، سیگار و آتش می‌تواند خاطره‌ای نادرست را در خصوص کلمه «دود» برانگیزد. در این مطالعه بسیاری از سوژه‌های نابینای مادرزاد، از بیان واژگان غیرمرتبط اجتناب کردند، بنابراین توانستند آیتم‌های بیشتر با صحت بیشتری را ذخیره کنند. این تحقیق نشان داد که تجربه بصری دارای تاثیر منفی مهمی بر روی هر دوی تعداد آیتم‌های به یادآورده شده و دقت حافظه معنایی دارد. آزمایشات همچنین نشان‌دهنده اهمیت ارتجاع‌پذیری عصبی سازگار در مغز افراد نابینای مادرزاد برای مکانیزم‌های بازیابی حافظه افزایش‌یافته است. جزئیات این پژوهش در Behavioural Brain Research انتشار یافته اس

درباره قنبر

درود متولد 1973 میلادی ، دارای مدرک لیسانس مدیریت دولتی از دانشگاه پیام نور هستم که به روش عادی موفق به اخذ مدرک شده ام . از اواسط دهه 80 به تدریج دچار مشکل بینائی شدم و این مشکل به آنجا رسید که از خواندن و نوشتن به صورت عادی محروم شدم و این معضل بخاطر تصادف من شد که به تدریج این مشکل بروز کرد .مدتی دچار افسردگی شدم و این موضوع آنطور شد که برای مراسم خاک سپاری یکی از مردان خوب رفته بودیم و هنگام بازگشت و بمنظور تسلی خانواده مرحوم به خانه رفتیم و هنگام خروج من کفش هایم را نیافتم و فردی با صدای بلند خندید و عنوان کرد که کفش هایش را نمی شناسد ؟! اینطور شد که گوشه گیر شدم .از دیماه 89 همزمان با تولید پارس آوای دو به زندگی عادی برگشتم و هم اکنون با آموزش های لازم که از محله و سایر دوستان عزیزم گرفتم توانسته ام یک رابطه منطقی با دنیای مجازی داشته باشم .از این بابت از خدای خودم شاکر هستم. محله نابینایان را به همین صورت که هست برای عموم باشد را بیشتر می پسندم ، ضمن اینکه خواستار حفظ آن به هر طریق ممکن در برابر نا امنی های مجازی هستم . از زحمات کلیه دوستان عزیز هم تشکر و قدر دانی می شود .
این نوشته در اخبار ارسال و , , برچسب شده است. افزودن پیوند یکتا به علاقه‌مندی‌ها.

6 Responses to نابینایان مادر زاد از بهترین حافظه برخوردار هستند

 1. 1
  sanna says:

  عالی بود قبول دارم یه جورایی مرسی

 2. 2
 3. 3
  ساجده says:

  سلام قنبر عزیز خیلی متلب جالبی بود البته این جریانرو کمابیش همه ی ما میدونیم ولی به صورت تجربی ولی تو به طور علمی بیانش کردی ممنون دوست عزیز

 4. 4
  نخودي says:

  سلام من نمي دونم بگم موافقم يا مخالف ولي يه حرفايي دارم كه ميگم. اين قوت حافظه نه به لحاظ “نفس قوي بودن حافظه” بلكه بدليل قدرت تصور درستي كه افراد نابينا ندارند پيش مياد مثلاً يه فرد بينا وقتي كلمه سيگار و كبريت رو ميشنوه تو ذهنش تصوير سيگار كشيدن با كليه جزئياتش ظاهر ميشه و بهمين دليل هست كه دود رو هم مقارن با اون دو كلمه ميدونه ولي فرد نابينا چون تصوري نداره فقط به تركيب كلمات داده شده توجه داره و بنظر من اين يه امتياز اگر هم باشه يه ضعف هم هست!
  من معتقدم اگه آدم قرار باشه نابينا باشه يعني نابينايي تو سرنوشتش باشه و ناگزير بهتره بعداً نابينا بشه تا از همون اول نابينا باشه، خيلي تو اين مورد بحث نمي كنم چون مطلب بي ارتباطه ولي بهتره ضعفهامون رو لباس قدرت بهشون نپوشونيم ولي ازشون استفاده كنيم؛ خودم فهميدم چي گفتم ها نگيد خودش هم نفهميد چي گفت چون پست قنبرِ بخودم اجازه ميدم افكارم رو همين طور در هم بر هم بنويسم مرتبشون نكنم اينم توجيح

 5. 5
  ghanbar says:

  درود
  ثنا ، مسعود و ساجده ممنون که کامنت گذاشتید .
  صبح که نه ظهر آمدم داشتم کامنت می گذاشتم متاسفانه نت پرید و این هم به همه نت ها در کشور به جز مخابرات بر می گشت تمام شرکتهای وابسته از مخابرات نداشتند علائم حیاتی !می گفتم که من هم کم بینا هستم و نوشته بودم ولی منتشر نشد این مطلب را هم ننوشتم که برتری نابینا را بر نیمه بینا یا کسی که بعدا نابینا شده برسانم این یک تحقیق علمی است .
  نخودی ممنون از شما این حق شماست که نظرات وافکار ارزشمندتان را در این پست بنویسید هیچ هم در بر و در هم نیست عالی هم هست من پیش بینی داشتم افراد نیمه بینا و کسانی که بعدا نابینا شده اند نظراتی را بنویسند که حائز اهمیت هم هست .در متن تحقیق آمده است که به دلیل نداشتن به قول شما تصور از حاشیه ها قدرت حافظه اشان بیشتر و بهتر است .این ضعف نیست بلکه قوت است اونیکه ما ضعف می دانیم چون از اول همراه ما هست احساس نمی کنیم شاید به خاطر همان نداشتن تصور ذهنی از موضوع .راحت بنویسم این مسئله مثل نسخه موبایلی می ماند که حاشیه ها را در بر نمی گیرد و خیلی زود به نتیجه دلخواه واصل مطلب می رسیم .
  نخودی یک بار دیگه به من افترا ببندی که درهم می نویسم مطمئن باش که قضائی پیگیری می کنم بعدش هم با نخ قرقره خودکشی می کنم ببینم که چه کار می کنی .ای بابا یادم نبود که وکیل هستی قسمت اول را بی خیال با همان نخ قرقره خودکشی می کنم بس

 6. 6
  شنل قرمزي says:

  سلام. نخودي جون به نظر منم اين ضعف نيست. اين خيلي هم خوبه. اگه ما ياد بگيريم به همه چيز نگاهي نو داشته باشيم، فارغ از تصورات و پيشينه ها، خيلي چيزها عوض ميشه. حتي زاويه نگاه ما به زندگي. اين يه جور فكر خلاق و ابتكار هست. من ميگفتم چراا اينقدر با هوش هستم هاآ آ آ.

دیدگاهتان را بنویسید