بریده های روزنامه ایران سپید مخصوص نابینایان به سلیقه گردآورنده از یک خرداد 92 تا به امروز

کاربران گویاساز می توانید با کلید کنترل و کلیدهای جهتی بالا و پایین در بندها حرکت کنید.

امیر توکلی که مسئولیت امور معلولان منطقه 4 شهرداری تهران را بر عهده دارد، در گرد همایی تشکلهای نابینایی، مهمان ایران سپید بود. از او در مورد علت دلسردی نابینایان از کارهای تشکلی پرسیدم:  یکی از مشکلات جامعه نابینایی نداشتن اتحاد است. بیشتر فعالیتهای من با بچه های جسمی، حرکتی است. به نظرم نابینایان به خاطر اینکه خود را از دیگر نابینایان جدا میکنند، باعث شده تشکلها بخوبی پا نگیرند. بچه های جسمی، حرکتی متحد هستند. کارشان گروهی است و هدفگذاری دارند و به نتیجه میرسند، اما بچه های نابینا به جای اینکه بدنبال هدفگذاریهای کلی باشند، به دنبال برطرف کردن نیازهای اولیه خود هستند؛ مثل برقراری ارتباطهای ساده یا اینکه بتوانند وارد اجتماع شوند یا برای به دست آوردن اعتماد به نفس با جامعه ارتباط برقرار کنند. حضور بچه های نابینا و کمبینا در دانشگاهها خیلی بیشتر از معلولان حرکتی است. وقتی دقت میکنی، میبینی معلولان حرکتی بیشتر با همدیگر به جایی و هدفی میرسند؛ مثل نقد کردن افراد و مسئولان یا به دست آوردن مسکن. بویژه کمبینایان، هنوز تکلیفشان با خودشان مشخص نیست، اما جسمی، حرکتیها بدلیل عینی بودن معلولیت، راحتتر آن را میپذیرند، با جامعه ارتباط میگیرند و برای خواسته هایشان، برنامه ریزی میکنند. ما بویژه کمبینایان، هنوز معلولیتمان را باور نکرده ایم؛ برای همین گاه در تشکلهای افراد سالم وارد میشویم. در حالی که نمیدانیم چرا این کار را کرده ایم، فقط برای اینکه خود را مانند آنها نشان دهیم. اما جامعه هیچ وقت ما را این گونه خالی و تهی نمیپذیرد. س: در منطقه 4 برای معلولان جسمی چه کارهایی کرده اند؟ برگزاری کلاسهای آموزشی تخصصی ویژه معلولان جسمی در حال رشد است، اما در حوزه نابینایان همواره نتیجه برگزاری این کلاسهای آموزشی بی رغبتی و کم میلی بچه ها و کمرنگ شدن و تعطیلی کلاسها بوده است. (کباری)

از وقتی خودم را شناختم، در معدن سنگ کار میکردم. خیلی سنم کم بود، اما با وجود این به خاطر کمک به امرار معاش خانواده ام مجبور به کار سخت بودم. یادم میآید 15 ساله بودم، یک روز همان طور که داشتم در معدن کار میکردم، رادیو هم گوش میدادم. گوینده خبر میگفت: امروز دادستان لندن در حالی پشت میز کارش نشست که یک جفت عینک مشکی روی چشمانش بود. همان موقع بود که احساس عجیبی به من دست داد. گویی برای اولین بار با تمام وجود باور کرده بودم که نابیناییم نمیتواند جلوی پیشرفتم را بگیرد. همانجا با خودم عهد کردم که در آینده نه چندان دور به قول قدیمیها برای خودم کسی بشوم. اینها بخشی از صحبتهای نصر ا… مشهدحسینی، صنعتگر نمونه است. او در ادامه صحبتهایش میگوید: بیست سالم بود که از معدن بیرون آمدم و با سرمایه اندکی که داشتم، یک تولیدی راه انداختم در حومه خمینیشهر اصفهان. تولیدات لوازم معادن! رفته رفته شرکتم را گسترش دادم تا به امروز که نزدیک به چهل نفر کارمند دارم. امسال هم در نمایشگاه صنعت و معدن شرکت کردیم که خوشبختانه بسیار مورد توجه شرکتهای صنعت و معدن بین المللی قرار گرفت. به غیر از تولیدات لوازم معدن، در کشاورزی هم سرمایه گذاری و تلاش بسیار کردم. بطوری که هم اکنون یک باغ 7000 متری دارم و هر ساله تولیدات میوه و گلهای گلخانه ای را به شهرهای استان اصفهان میفرستیم. او با اشاره به گلهایی که در گلخانه اش پرورش میدهد، میگوید: در حال حاضر گلهایی مانند آبشار طلایی، امین الدوله، رازقی و انواع یاسها را پرورش میدهیم. همچنین یک استخر هم ساخته ایم که نزدیک به 3000 متر آب را برای گلخانه و باغ ذخیره میکند. این صنعتگر و کشاورز نمونه همچنین با راه اندازی یک مرکز فرهنگی-هنری با نام دهکده هنر توانسته هم ایجاد شغل کند و هم کلاسهای مختلف هنری را برای جوانان شهرشان راه اندازی نماید. او هم اکنون به کمک سه دختر و دو پسرش این دهکده هنر را اداره میکند. (لاله باهنر)

نمایش فیلم سینمایی «همه چیز برای فروش» ساخته امیرحسین ثقفی در حاشیه جشنواره فیلم کن با استقبال همراه شد. این فیلم در سالن 60 نفره‌ «Palaisf» مورد استقبال قرار گرفت و تعدادی از تماشاگران ایستاده آن را دنبال کردند. بنیاد سینمایی فارابی به روال هر سال تعدادی از آثارش را در بازار جشنواره فیلم کن عرضه کرده و برای برخی از آنها در سالنهای کوچک واقع در کاخ جشنواره زمان نمایش گرفته است. این نمایشها با فیلم «دامنه‌های سفید» محمد ابراهیم معیری آغاز شد و تا کنون فیلمهای «عقاب صحرا» به کارگردانی مهرداد خوشبخت، «همه‌چیز برای فروش» و «گهواره‌ای برای مادر» به کارگردانی پناه‌برخدا رضایی به نمایش درآمده‌اند.«فرزند چهارم»، «دربند»، «استرداد» و «هیس، دخترها فریاد نمیزنند» هم دیگر آثار بنیاد سینمایی فارابی هستند که روی پرده خواهند رفت. همچنین قرار است «ساکن خانه چوبی» و «راننده و روباه»، از آثار مرکز گسترش سینمای مستند و تجربی به همراه دو فیلم «حوض نقاشی» و «خسته نباشید» از تولیدات حوزه هنری، بوسيله فارابی در کن به نمایش درآیند. در فیلم سینمایی «همه چیز برای فروش» بازیگرانی چون صابر ابر، مریلا زارعی، مزدک میرعابدینی با حضور حبیب رضایی ايفاي نقش ميكنند.

چهارمين جشنواره هنرهاي نمايشي به همت راديو نمايش تير ماه امسال برگزار ميشود.

مسئول روابط عمومی فوریتهای پزشکی آذربایجان‌شرقی گفت: کودکی سه ساله در اثر غرق شدن در حوض یکی از تالارهای تبریز جان خود را از دست داد. حبیب حسینقلیزاده افزود: این کودک بعد از رسیدن اورژانس به محل حادثه با اقدامات احیایی به بیمارستان ارتش منتقل میشود و سپس به بیمارستان کودکان انتقال مییابد که دارای تجهیزات پیشرفته‌تری برای کودکان است. وی اضافه کرد: متأسفانه این کودک سه ساله در این بیمارستان جان خود را از دست میدهد. حسینقلیزاده در این رابطه گفت: اگر در دقایق اولیه نزدیکان یا اطرافیان نسبت به اقدامات اولیه احیا اقدام میکردند، مطمئناً امروز شاهد فوت این کودک نبودیم. این مقام مسئول در حوزه بهداشت و درمان استان با تأکید بر فراگیری کمکهای اولیه از سوی هموطنان به خصوص بانوان خانه‌دار گفت: اطلاعات پزشکی در حد کمکهای اولیه در سطح خانواده ها بسیار کم است و باید هموطنان نسبت به آموزش کمکهای اولیه اقدام کنند. وی با اشاره به اینکه طی یک سال گذشته اقدامات مناسبی با همکاری نهادها و ارگانهای از جمله جهاد دانشگاهی به منظور آموزش همشهریان از سوی فوریتهای پزشکی صورت گرفته گفت: هموطنان میتوانند با مراجعه به مراکزی مانند جهاد دانشگاهی یا هلال احمر در کمتر از شش ساعت زمان کمکهای اولیه و فوریتهای پزشکی مورد نیاز را بیاموزند.

15 سالم بود که اولین ساز را دستم گرفتم، دوران نوجوانی را در اتاقم با سازی که خواهرم از جمع کردن عیدیهایش خرید، سپری کردم. در آن زمان خودم تمرین میکردم، کم کم جرقه اشتیاق در وجودم زده شد، با تمرین بسیار توانستم آن جرقه را شعله ورکنم. به خاطر علاقه زیادی که به موسیقی داشتم، وارد دانشکده موسیقی شدم تا این همه شور و شوق درموسیقی را پرورش دهم، حتی سختی در رفت و آمد دانشکده هم نتوانست من را از هدفم دور کند، زیرا خودم را باور داشتم و جمله خواستن توانستن است زمزمه زبانم بود. از انواع آلات موسیقی، پیانو و ارگ را انتخاب کردم تا به صورت تخصصی آموزش ببینم. در کنار تحصیل، کارم را در استودیو شروع کردم که با زحمت بسیار در خانه ساختم؛ خیلی مجهز نیست، اما کار راه انداز است. کارم ساخت و تنظیم آهنگ و ضبط ترکهای موسیقی است. امیر از آدمهایی میگوید که به محض اینکه متوجه نابینایيش میشوند، کارش را پس میزنند و او را به عنوان آهنگساز باور نمیکنند: برای جلب نظر مردم در مورد خودم بیشتر از آنکه میبینم رفتار میکنم تا قبل از شنیدن آهنگم نروند، دید بسیار ضعیفی دارم که هر لحظه تار و کمتر میشود و به آن شبکوری را هم اضافه کنید. او با همه سختیهایی که در زندگی، تحصیل و کارش تجربه کرده، اما شکایتی از مردمی که باورش ندارند، نمیکند، میگوید: تنها همدم تنهاییم نتهايی است که با عشق مینوازم و آرزویم نواختن موسیقی با تمام احساس برای مردم است. اما برای دست پیدا کردن به آن نیاز به حمایت کسانی دارم که خود را حامیان ما معلولین مینامند. در کشورهای خارجی حمایت بهتری از روشندلان و دیگر معلولین میشود، خواسته زیادی ندارم، فقط نمیخواهم ماهی دستم دهند، میخواهم ماهیگیری را یادم دهند تا بتوانم روی پای خودم بایستم و به آرزوهای دوران نوجوانی جامه حقیقت بپوشانم.

فعاليتهاي مؤسسات خصوصي در حوزه هاي مختلف، اگر مورد حمايت عموم جامعه قرار بگيرد، آتيه درخشاني خواهند داشت. آموزشگاه علمي آزاد اردستاني، يكي از اين مؤسسات است كه بيش از دو سال از آغاز فعاليتهاي اين آموزشگاه در راستاي ارتقاء سطح آموزش دانشآموزان نابينا ميگذرد و در هر فصل از فعاليتهاي اين مؤسسه، شاهد اتفاقات تازه و نو در حوزه مهم و قابل توجه آموزش هستيم. مديران اين مؤسسه كه معلمان بازنشسته مدارس استثنايي هستند، در اقدامي تازه، روش نويني براي آموزش رياضي به دانشآموزان نابينا به كار برده اند. فاطمه اميري، مديرعامل اين آموزشگاه درباره اين روش تازه چنين ميگويد: آموزش حساب و رياضي به وسيله چرتكه، روش جديد آموزشيست كه تحت عنوان (ucmas) براي نخستين بار در مالزي مطرح شد، اما به شكل جدي در آموزشگاه علمي آزاد اردستاني به دانشآموزان آموزش داده شد. البته اين روش حدود 20 سال پيش در مدارس استثنايي ايران مطرح شده بود، اما با اقبال چنداني مواجه نشده بود. من اين چرتكه ها را كه در مدارس بينايي آموزش داده ميشد، براي نابينايان مناسبسازي كردم و طي يك دوره آموزش، 8 دانشآموز موفق به كسب رتبه نخست آزمون آموزش رياضي با چرتكه شدند. فاطمه اميري در ادامه به نحوه مناسبسازي چرتكه ها اشاره كرد و افزود: اين چرتكه ها داراي چند رديف مهره به شكل عدس هستند و از ميان اين مهره ها، يك محور به صورت افقي عبور ميكند. من بر روي اين محور، نگينهاي مخصوصي تعبيه كردم تا دانشآموزان به راحتي بتوانند با اين وسيله محاسبه كنند. اين دوره يكي از دوره هاي جديد ماست، اما در كنار اين آموزش نوين، كلاسهاي مستمر ما مثل كلاس زبان همچنان ادامه دارد و لازم ميدانم اين نكته را بيان كنم كه در روز آزمون آموزش رياضي با چرتكه، دانشآموزان ما بدون واسطه با استاد ton, استاد اين روش به انگليسي مكالمه كردند.(سرایی)

پسرك كوچك كنار خيابان، یک قوطی خالی، کسی به پسرک و قوطی خالی توجه نمیکرد. ناراحت شدم. وقتی به خانه رسیدم، در مورد او در وبلاگم نوشتم. فردایش نظرات را خواندم که نوشته بود: بهتر نبود به جای آنکه در وبلاگ بنویسی خودت به او کمک میکردی؟

روی ویلچر نشسته بود، آرام آرام ویلچر را هدایت میکرد تا از روی پل جوي آب بگذرد، چرخ ویلچر از دستش رها شد و او داخل جوي افتاد. از او عکسی گرفتم و شب در صفحه فیسبوکم گذاشتم تا همه بدانند معلولان چه دنیای پردردی دارند. وقتی کامنتها را دیدم، نوشته بودند: بهتر نبود به جای گرفتن عکس، دست او را میگرفتی؟

گفتگو: بزرگترین علت افسردگی نابینایان، عدم ارتباط است. عباس داورمنش متخصص روانشناسی درگفت وگو با خبرنگار اجتماعی ایران سپید گفت: مهمترین علت افسردگی بخصوص در نابینایان تنهایی و قرارگرفتن در حالت انفعالی است. وی افزود: قرارداشتن در حالت تنهایی و سکوت چه در دختران و چه پسران دراین قشر از جامعه باعث ایجاد افکار منفی میشود و این درخود فرورفتگی، پرخاشگری و بهانه گیری را در پی خواهد داشت. داورمنش با توجه به محدودیت دختران تصریح کرد: در کشور ما با توجه به سنتی بودن خانواده ها، برقراری ارتباط کلامی و حضور در جامعه به صورت مداوم برای دختران نابینا مشکل و در بعضی خانواده ها غیر ممکن است. این روانشناس با بیان اینکه نابینایان نیاز به شنیدن دارند خاطر نشان کرد: این افراد نیاز دارند در مکانهای خاصی همچون کلوپها دور هم جمع شوند و با یکدیگر به بحث وگپ و گفتمان بپردازند. وجود اینگونه کلوپها در صورت رعایت مصالح شرعی اشکالی ندارد و به این صورت نابینایان نیاز به ارتباط کلامی با دیگران را در خود پوشش میدهند .وی در خصوص حل این معضل گفت: افراد با ارتقاء معنویت میتوانند تا حدی این نیاز را برطرف کنند همچنین با گوش دادن به موسیقی خود را از افکار منفی دور نمایند اما این در حالی عملی است که با فرهنگسازی عمومی والدین  از انزوای بیشتر فرزندان نابینای خود بکاهند و ارتباط میان نابینایان و افراد عادی چه زنان و چه مردان به طور صحیح و اصولی برقرار شود. داورمنش در خاتمه با اشاره به دشوار بودن این راه حل بیان کرد: اگر چه ساخت یک فرهنگ جدید برای مردم سخت است اما غیر ممکن نیست و این مهم نیاز به همکاری مسوولان دارد.

فعاليتهاي افراد داراي آسيبهاي بينايي در عرصه فنآوري اطلاعات، پس از گذشت بيش از يك دهه، به مرحله اي رسيده است كه اگر به آن عنوان مرحله پختگي كامل اطلاق نشود، بايد اذعان كرد در آستانه اين مرحله قرار گرفته است. با اين حال آنچه كه به عنوان پرسش در اين مقطع مطرح ميشود، بيانگر افق پيش روي جامعه هدف و فعاليتهاي اين جامعه در عرصه فنآوري اطلاعات است: حال كه فعاليتهاي نابينايان در عرصه رايانه به يك بلوغ نسبي نزديك شده و مراحل اوليه مثل آموزش، يادگيري و كاربري را پشت سر گذاشته است، چه بخش از نيازهاي خود را ميتواند از اين طريق مرتفع سازد؟ محسن رستمي، كارشناس و مدرس رايانه در پاسخ به اين سؤال چنين ميگويد: خوشبختانه در اين مقطع، فعاليتهاي افراد داراي آسيبهاي بينايي در عرصه فنآوري اطلاعات به نقطه اي رسيده است كه نميتوانيم نيازهاي اين افراد در حوزه آموزش دنبال كنيم؛ يكي از مهمترين نكات كه پس از گذشت بيش از يك دهه همچنان به قوت خود باقيست، نگاه اجتماع به افراد نابيناست. متأسفانه وقتي فرد نابينايي با همه توانمنديهاي خود در يك سازمان يا مؤسسه حضور پيدا ميكند، مديران و تصميمگيران آن سازمان يا مؤسسه پيش از اينكه استعداد و توانايي اين فرد را مورد مداقه قرار دهند، نقص عضو او را ميبينند و چشمشان را بر روي تمام هنرها و توانمنديهاي فرد نابينا ميبندند. در حال حاضر، يكي از مهمترين نيازهاي كساني كه در عرصه فنآوري اطلاعات به دانشي نسبي رسيده اند، اشتغال است. رستمي اظهار ميدارد: چند عامل اساسي ميتواند جامعه را نسبت به ميزان تواناييهاي نابينايان و كمبينا در اين عرصه را باورپذير كند: 1- واحدهاي روابط عمومي در سازمانها و نهادها ، 2- رسانه –اعم از رسانه ملي، روزنامه ها و مجلات-، 3- اين افراد ميتوانند با ايجاد وبلاگ و معرفي وبلاگ خود به سايتهاي معتبر، خود را به دیگران بشناسانند.

مسابقه شطرنج نابينايان به مناسبت آزادسازي خرمشهر: مسابقه با حضور23 شركتكننده و قهرمانان تيم ملي، سوم خرداد در تهران برگزار شد. به گزارش خبرنگار ورزشي «ايران سپيد» باشگاه  ورزشي شهدای برادران بياتي صبح روز جمعه ميزبان مسابقه ي است كه به همت فدراسيون شطرنج نابينايان وكمبينايان كشور و همكاري خوب تربيت بدني شهرداري منطقه 8 تهران برپا شد. اين مسابقه ساعت 30/9 شروع و در30/17 عصر آن روز به پايان رسيد، در مجموع23 نفر شركت كردند كه 7شطرنجباز بانو هم  در اين مسابقه حضور پيدا كرده اند. مسابقه شطرنج در پنج دور و به روش سوئيسي صورت گرفت و به نفرات اول تا هفتم جوايزي به رسم يادبود اهدا شد، كه در ميان اين برندگان، قهرمانان مليپوش كشورمان به چشم ميخورد، اسامي اين برندگان به ترتيب از نفر اول عليرضا قورچيبيگي، دوم حسن غديري، سوم ايمان تحويل رفتار، چهارم ميثم مراديان، پنجم ابراهيم حميده كردار، ششم علي جعفروند و نفر هفتم عرفان محمد علي زاده  است كه با روحيه ي بالا و تمرينهاي بسيار خود را براي مسابقات بزرگتر آماده ميكنند. اين قهرمانان نابينا وكمبينا حدود 8 ساعت به رقابت با يكديگر پرداختند، نكته قابل توجه پرسشي است كه از سوي بازيكنان نابينا بسيار مطرح شد كه چرا دربازي شطرنج نابينايان به همراه كمبينايان در شرايط كاملا مساوي و در اين حال ناعادلانه با هم بازي مي كنند؟ البته تا كنون هيچ پاسخ قابل توجهي از سوي مسوولان ذيربط درخصوص اين پرسش به آنها داده نشده است. قابل توجه هيئتهاي ورزش نابينايان سراسر كشور: از آنجا كه چندي است ايران سپيد هر روز دو صفحه به امور ورزشي نابينايان اختصاص داده است، فرصت مناسبي است تا فعاليتهاي ورزشي و بازتاب نظرات ورزشكاران ومسوولان ذيربط، اخبار و گزارشهای مربوط به مجموعه خویش را  در اختيار روزنامه قرار داده تا ايران سپيد رسالت خود را در جهت اطلاعرساني به موقع بيش از پيش ايفا نمايد.

تاوان ازدواج پدر و مادرم را میدهم: دل نوشته یکی از خوانندگان: در خانواده ها، برخی برای انتخاب همسر برای فرزندان در میان اقوام جستجو میکنند با این تفکر که فامیل را میشناسیم. ماحصل این تفکر پیوند میان فامیل و تولد گلهای زندگی است، اما بجای آنکه این نوزادان پایه های زندگی را محکم کنند گاهی باعث تزلزل و از هم پاشیدن زندگیها میشوند. 35 سال برای من یک قرن گذشت. دیپلم گرفتم. بسیار مشتاق ادامه تحصیل و دانشگاه رفتن بودم اما نتوانستم به این آرزو برسم. پدرم میگوید: چرا میخواهی درس بخوانی وقتی به کارت نمیآید، پدرم من را از دانشگاه رفتن محروم کرد. من نه تنها از جامعه دور افتادم بلکه از خانواده هم طرد شدم و کسی به بود یا نبود من توجهی ندارد. من نابینا هستم و مشکل حرکتی هم دارم برای پیدا کردن کار متناسب با شرایطم هر کاری انجام دادم اما نشد. من و خواهر بزرگترم که هر دو از یک معلولیت رنج میبریم به همراه پدر و مادر پیرمان زندگی میکنیم . ما تاوان ازدواج فامیلی را پس میدهیم. وقتی پدرمان برای ما بعنوان یک انسان که حق زندگی و خوشحال بودن دارد ارزشی قائل نیست چه توقعی از دیگران و مسوولین دارم. هیچ منبع درآمدی ندارم و فقط از بهزیستی ماهیانه 30 یا 40 هزار تومان میگیرم که با این اوضاع اقتصادی این پول هیچ دردی از ما دوا نمیکند. نمیدانم صدای این چشمان بیفروغ به گوش کسی میرسد یا نه. اما سوالی دارم آیا مسئولین بهزیستی میتوانند با این اندک پول مخارج زندگی خود را تامین کنند؟ بهزیستی برای ما معلولان فردی به اسم مددکار در نظر گرفته، اما من هیچوقت موفق به برقراری ارتباط با مددکار خودم نشده ام تا مشکلاتم را به او بگویم. نگرانم در این اوضاع و احوال نابسامانی که من و خواهرم به خاطر یک اشتباه فامیلی دچار شده ایم چه آینده ای خواهیم داشت. پدرم را حلال نمیکنم او نه تنها دردی از ما دوا نمیکند بلکه من و خواهرم را مقصر به دنیا آمدنمان میداند.

انقلاب جدید در علم فیزیك: سریعترین فیلمبرداری جهان روی یك نانوكریستال انجام شد. محققان مركز نانوتكنولوژی لندن، موفق به انجام سریعترین فیلمبرداری جهان، بر روی نانوكریستال طلا شدند.  به گزارش پایگاه خبری ‘ساینس’، این روش قادر به ضبط یك میلیارد فریم در هر ثانیه است!  جالب است بدانید كه در فیلمهای عادی، حدود ۳۵ فریم در ثانیه ضبط میشود.  به عنوان مثال میتوان گفت كه اگر بخواهیم حركت توپ بیسبال را به این روش فیلمبرداری كنیم، تماشای یك صحنه كوچك از پرتاب توپ حدود ۱۶ سال طول میكشد. با استفاده از این روش تمام رفتار الكترونهای موجود در نانوكریستال قابل مشاهده است. یكی از مهمترین كاربردهای این روش، درك بهتر رفتار نانوذرات تحت شرایط مختلف است. در این روش، نانوذرات طلا با استفاده از پالس مادون قرمز گرم میشوند و الكترونهای آنان شروع به نوسان میكنند؛ سپس از یك لیزر اشعه ایكس، برای روشن شدن حركت الكترونها استفاده میشود. عملكرد اشعه ایكس مانند فلش دوربین است. با استفاده از این روش، حركت یك الكترون نیز قابل ردیابی و كنترل است. محققان بر این باورند كه این روش شروع یك انقلاب جدید در علم فیزیك است.

طراحی پیچیده‌ترین رایانه زیستی جهان: دانشمندان موفق به طراحی پیچیده‌ترین رایانه‌های زیستی جهان شدند. ابزار محاسباتی جدید که از لحاظ تکنیکی “مبدل مولکولی” خوانده میشود، قادر به پردازش داده، تبدیل کدبندی نتایج به کدبندی ژنتیکی خود بوده و سپس میتواند از آنها در محاسبات بعدی استفاده کند.  محققان معتقدند این توانایی با قدرت محاسبه ماشین جهانی Turing قابل مقایسه است، بنابر این، میتوان متدلوژی کلی این رایانه مولکولی را برای حل انواع مسائل محاسباتی، دوباره شکل داد.

شاید یک مربی می توانست او را قهرمان جهان کند. دانشجوی کارشناسی ارشد و قهرمان کشوری است و با تحصیلات مدیریت بازرگانی پوشیدن لباس ورزشی را دوست دارد. ده  سال از زندگی 29 ساله اش را به ورزش اختصاص داده و مدال های رنگارنگ کشوری را کسب کرده است. در مقطع دبیرستان با عضویت در تیم تهران، اولین مدال برنز کشوری اش را در رشته پرش سه گام به دست آورد. وی در سالهای 82 برنز ارتفاع کشور، 83 نقره پرش ارتفاع،84 و 89 طلای قهرمانی و در سال 90 مقام دومی کشوری را از آن خود کرد. حجت الله سنگانه مدالآور افتخارآفرین نابینای ایران، از استعداد ذاتی اش برایمان گفت: فیزیک بدنی مناسب باعث کسب قهرمانی ام شده است. این در حالی است که تنها مشکلم، نداشتن مربی حرفه ای و متخصص است که اگر چنين بود میتوانستم قهرمان جهان باشم، مربی ام کتا بهایی است که از روی آنها تمرین میکردم و به علت نداشتن تجربه امکان آسیب دیدنم در تمرینات بسیار بود. حضور کمرنگ جوانان معلول در این رشته ، عدم انگیزه، نداشتن مربی متخصص و حمایت نشدن از سوی مسوولین، باعث شد در سال های 84 و 89 با یک رکورد مشابه موفق به کسب مقام شوم. مدالهای زیادی میتوانستم کسب کنم اما به علت توجه کم مسوولان فدراسیون وقت، تمرین بدون مربی از انتخاب اردوهای مسابقات جهانی حذف شدم. ما کمبینایان  مورد كملطفي مسوولان قرار گرفته ايم. دلش پر بود از نداشتن کار که زندگی آینده و ازدواجش را تحت تأثیر قرار داده است. ایران سپید انتظار دارد مسوولان فعلی فدراسیون در جهت رفع مشکلات ورزشکاران بیش از پیش بکوشند. (مريم درويشي)

یکی از خوانندگان روزنامه در تماس با ما از تجربه ناگواری که برایش پیش آمده بود، گفت: مشغول کار بودم که زنگ تلفن همراهم به صدا درآمد. شخصی که خود را معاون بانکی که از آن حقوق میگرفتم معرفی میکرد به من گفت: سیستم عابربانک دچار اختلال شده و هر کس از کارت خود استفاده کند، دو برابر مبلغی که میخواهد از حسابش کسر میشود. او در ضمن گفت ما در حال رفع این مشکل هستیم. نشانه هایی که او میداد همه درست و دقیق بودند. با اصرار از من خواست پای عابربانک بروم و کارهایی که او میگوید را با دقت انجام دهم. گفتم نابینا هستم. خواست کسی را به همراه خود ببرم. پای عابربانک که رسیدم، شماره حسابی را به من داد و چند کد دیگر و خواست همه را وارد دستگاه کنم و گفت این حساب رئیس شعبه آقای … است. از من خواست مبلغ 3 میلیون تومان به حساب او واریز کنم و من هم به خیال اینکه آنها در حال کنترل مشکل پیش آمده هستند، همه پولیرا که وام گرفته و برای رفع مشکلی کنار گذاشته بودم، به حساب آن شیاد واریز کردم. این تجربه را گفتم تا دیگران پند بگیرند و به هر کس و هر تلفنی اعتماد نکنند.

استفاده از وسایل تفریحی به ظاهر بیخطر در پارکها و شهر بازیها گاهی خیلی بیشتر از وسایل بازی بزرگتر نظیر ترن‌ هوایی، سلامت کودکان را تهدید میکند. از آنجا که فصل تعطیلی و تفریح در پارکها، مراکز تفریحی و شهر بازیها رو به آغاز است، کارشناسان تأکید دارند که وسایل بازی سریعتر و بزرگتر در این اماکن تفریحی هرچند به نوبه خود حادثه‌ساز هستند، اما همیشه خطرناکتر از وسایل کوچکتر و به ظاهر بیخطر نیستند، چرا که همین وسایل کوچک که والدین به خطرات ناشی از آنها اهمیت نمیدهند، سالانه بیش از 4000 کودک را تنها در ایالات متحده مصدوم میکنند. این مطالعه که در نشریه «کلینیک کودکان» منتشر شده، اطلاعات تمامی آسیبهای ناشی از سوار شدن بر وسایل بازی را منتشر کرده است. از تعداد 4400 مصدومیت در این مراکز تفریحی در هر سال که حدود 20 مصدومیت در روز را شامل میشود، موارد آسیبدیدگی ناشی از سوار شدن بر ترنهای هوایی و ماشین مسابقه به ترتیب شامل 10.1 و 3.9 درصد میشود، اما آسیبدیدگیهای ناشی از سوار شدن بر تابهای گردان 20.9 درصد از کل مصدومیتها را دربر میگیرد. اصلیترین دلیل این قبیل آسیبدیدگیها، سقوط و زمین خوردن عنوان شده است. با این حال کارخانجات تولید کننده این وسایل بازی مدعی هستند امنیت برای آنها اولویت اصلی در تولید این وسایل است. آنها میگویند: این تعداد مصدومیتها در مقایسه با 300 میلیون کاربر این وسایل در پارکها بسیار ناچیز است. آنها مدعی شدند تنها در کمتر از دو درصد این آسیبدیدگیها نیاز به مراجعه به مراکز درمانی وجود دارد. بهترین توصیه برای والدین در این مواقع این است که هشدارها و دستور‌العملهای استفاده از این وسایل را جدی بگیرند و اگر فرزندشان قادر به سوار شدن بر این وسایل نبود، از اصرار بیجا خودداری کنند و در عوض یک خوردنی خوشمزه برای فرزند خود بخرند.

هیأت نابینایان و کمبینایان استان تهران طی نمابری به روزنامه ایران سپید، برنامه های خود را جهت تمرینات به شرح ذیل اعلام کرد. شماره تماس مجموعه ورزشی نابینایان شهید هرندی 55155555 است. 1/ تمرینات گلبال بانوان (بزرگسالان و پیشرفته) روزهای فرد (یکشنبه، سه شنبه، پنجشنبه) ساعت 13-30/14 سالن شهید مهرانی، مربی فاطمه عبد اللهی. 2/ تمرینات گلبال بانوان جوانان روزهای زوج (شنبه، دوشنبه، چهارشنبه) ساعت 30/12-14 سالن شهید مهرانی مربی مریم دوستی. 3/ تمرینات گلبال  بانوان مبتدی روزهای زوج (شنبه، دوشنبه، چهارشنبه) ساعت 14-30/15 سالن شهید مهرانی، مربی فاطمه سنگانه. 4/ تمرینات شطرنج (آقایان و بانوان) پیشرفته روزهای پنجشنبه ساعت 15-30/16 در سالن شهید مهرانی، مربی محمودی. 5/ تمرینات گلبال آقایان روزهای فرد (یکشنبه، سه شنبه، پنجشنبه) ساعت 15-17 در سالن شهید مهرابی، مربی بهمن دوستی و نادر علیزاده. 6/ تمرینات شنا آقایان روزهای زوج (شنبه، دوشنبه، چهارشنبه) پیشرفته ساعت 17-19 در استخر کشواد، مربی وحید کشتکار.

سارق سابقه‌دار طلاجات کودکان در هنگام سرقت گردنبند یک کودک 5 ساله بوسيله کارگر شهرداری دستگیر شد. در ساعت 16:00 روز 29 اردیبهشت کارگر شهرداری که در حال انجام نظافت خیابان شهید مصطفوی بود، متوجه سرقت گردنبند طلای دختربچه 5 ساله‌ای میشود. کارگر شهرداری به نام حسینعلی، با شنیدن صدای گریه و دیدن صحنه سرقت گردنبند دختربچه به سمت سارق رفته و ضمن درگیری با وی، ابتدا مانع از سرقت شده و در حالی که سارق به همراه خود سلاح سرد داشت، با کمک شهروندان اقدام به دستگیری سارق میکند و بلافاصله موضوع از طریق مرکز فوریتهای پلیسی 110 به کلانتری 170 کهریزک اعلام میشود. با اعتراف متهم به سرقت، پرونده مقدماتی با موضوع سرقت طلاجات کودکان و به دستور رئیس شعبه 102 دادگاه کهریزک، متهم به نام عروج 52 ساله در اختیار پایگاه نهم پلیس آگاهی تهران بزرگ قرار گرفت. با آغاز رسیدگی به پرونده در پایگاه نهم پلیس آگاهی، متهم صراحتاً به سرقت گردنبند اعتراف، اما منکر هر گونه سرقت مشابه شد؛ با وجود انکار متهم مبنی بر انجام سرقتهای مشابه، کارآگاهان با بررسی سرقتهای مشابه موفق به شناسایی تعداد دیگری از دختربچه های 7 و 5 ساله‌ای شدند که طلاجات آنها بوسيله متهم سرقت شده بود. از میان دختربچه ها، دختر 6 ساله‌ای ضمن شناسایی متهم به کارآگاهان گفت که سارق در حین سرقت گوشواره‌هایش، لاله های گوش او را پاره کرده و همین موضوع برابر اظهارات پدر دختربچه باعث ایجاد ترسهای شبانه در فرزندش شده، بگونه‌ای که در چند شب اول، دخترش در زمان خواب اقدام به جیغ و فریاد کرده و این در حالی بود که دختربچه ابتدا از دیدن متهم دستگیر شده وحشت داشت و خود را در پشت پدرش مخفی میکرد. رئیس پایگاه نهم  پلیس آگاهی تهران بزرگ، گفت: تحقیقات از متهم در مراحل مقدماتی قرار داشته و شناسایی دیگر مالباختگان احتمالی در دستور کار کارآگاهان قرار گرفته است.

به اطلاع خوانندگان گرامی میرساند روزنامه ایران سپید در نظر دارد در تاریخ 20 خردادماه به مناسبت اعیاد شعبانیه مراسم جشنی با عنوان «ایران سپید نابینایان و حماسه سیاسی» را از ساعت 19 الی 16 در محل آمفی تئاتر موسسه فرهنگی – مطبوعاتی ایران همراه با پذیرایی، هدیه، جوایز و صرف شام برگزار نماید از خوانندگان عزیز تهرانی درخواست میشود جهت ثبت نام برای شرکت در همایش مذکور تا تاریخ دوشنبه 13 خردادماه  عدد صفر را به سامانه پیامکی 30009900000003 ارسال نمایند تا با آنها تماس گرفته شود. بدیهی است تنها کسانی میتوانند در همایش شرکت کنند که با آنها تماس گرفته شده و هماهنگیهای لازم جهت ثبت نام ایشان به عمل آمده باشد.

*فروش گوشیهای نوی نوکیا سیمبین 9  شماره  تماس:09360372933 (خلیلی)

درباره مجتبی خادمی

مجتبی خادمی. متولد 7 بهمن 66. دارای مدرک کارشناسی مترجمی زبان انگلیسی از دانشگاه اصفهان. ارزیاب مرکز تماس گروه صنعتی انتخاب. مؤسس و گرداننده اسبق محله نابینایان. مدرس علوم کامپیوتر و زبان انگلیسی. طراح وب. برنامه نویس. مجری برنامه های رادیویی. آشنا به راه اندازی و استفاده از چاپگر های خط بینایی و بریل. دوره پیش دبستانی را در مدرسه کمتوانان ذهنی بصیرت زرین شهر گذراندم. دوره های دبستان و راهنمایی را در مجتمع آموزشی ابابصیر اصفهان. پایه اول دبیرستان را در دبیرستان غیر انتفاعی محمد باقر زرین شهر. پایه های دوم و سوم هنرستان را در رشته کامپیوتر در هنرستان ملا صدرا. مقطع کاردانی کامپیوتر را در دانشگاه های آزاد مبارکه و دولتی شهرکرد. و مقطع کارشناسی مترجمی زبان انگلیسی را در دانشگاه اصفهان گذراندم. همزمان، در انجمن موج نور نابینایان، به عنوان مسئول تولید محتوا، مؤلف کتب صوتی ویژه نابینایان، صدابردار، مسئول کنترل کیفی مواد آموزشی، پاسخگو به پرسش های کامپیوتری نابینایان، طراح سامانه تلفن گویا، مدرس کلاس های آموزش رایانه و مسیر یابی ویژه نابینایان، مدرس دوره های تربیت مربی آموزش رایانه به نابینایان، و تحلیلگر نیاز های آموزشی نابینایان در خانه ریاضیات مشغول به خدمت شدم. در ادامه، به عنوان اپراتور در مرکز تماس گروه صنعتی انتخاب مشغول بودم و اکنون در مقام ارزیاب در تیم پایش عملکرد در گروه صنعتی انتخاب خدمت می کنم. از دوران کودکی، مخارج زندگی و تحصیل را شخصا به عهده گرفتم و به سختی فراهم کردم. در دوران دبیرستان، اولین رساله ی گویا در ایران از آیتالله مکارم شیرازی را به کمک خواهرم و روحانی محل، تهیه کردم و در سطح وسیعی بین نابینایان در کشور توزیع کردم. در همان دوران، اولین مجموعه ی آموزشی بازی های کامپیوتری ویژه نابینایان را تولید و در سطح وسیعی بین نابینایان در کشور توزیع نمودم. در دوران نوجوانی، اولین بازی رایانه ای ویژه نابینایان به زبان فارسی با نام دو در جنگل را طراحی کردم و توسعه دادم. به ترجمه و دوبله ی بازی های رایانه ای محبوب نابینایان از جمله تخت گاز و شو‌دان جهت استفاده ی نابینایان این مرز و بوم مبادرت ورزیده ام. اولین کتابچه ی راهنمای آموزش رایانه به کودکان نابینا را طراحی کردم و توسعه دادم. در دوران دانشجویی، اولین، پر بازدید ترین و پر محتواترین سایت ویژه نابینایان ایران با نام گوشکن را تأسیس کردم. همواره در سایت گوش‌کن، سه شعار آموزش، استقلال و تفریح نابینایان را دنبال کرده و در جهت سوق دادن نابینایان به سمت این سه هدف، اقدام به ضبط آموزش های مختلف، تولید و ترجمه ی مقالات مرتبط و تشویق دیگران به انجام نظیر این کار ها نموده ام. تهیه کننده و مجری یکی از پر شنونده ترین برنامه های اولین رادیوی اینترنتی نابینایان ایران (که چند سال پیش تعطیل شده است)، بودم. همیشه از مصاحبه های آگاهی بخش با رسانه ها از جمله برنامه به روز شبکه سوم سیما به عنوان یکی از کارشناسان فاوا و نابینایان استقبال کرده ام. به دلیل تجربه ی تدریس موفق به دانش آموزان، همواره با استقبال والدین کودکان و نوجوانان جهت تدریس روبرو بوده ام. از تألیفاتم می توانم به کتاب آموزش نرم افزار آماری SPSS به اتفاق استاد ندا همتپور اشاره کنم. یکی از مهمترین نرم افزار های مسیریابی نابینایان را با نام نزدیک یاب به همراه دفترچه راهنمای استفاده، جهت کمک به استقلال نابینایان در رفت و آمد، ترجمه کردم و به رایگان در سطح بین المللی برای تمام فارسی زبانان منتشر نمودم. در حال حاضر، رویای امکان سفر به استان های محروم جهت همسان سازی سطح آموزشی و پرورشی کودکان محروم با کودکان کلان شهر ها را در ذهن می پرورانم. اطلاعات تماس: شماره موبایل شخصی: 09139342943 آدرس ایمیل شخصی: gooshkon2020@gmail.com شناسه اسکایپ: mojtaba1007 شناسه تلگرام: @luckymojy آدرس شناسه تلگرام: https://t.me/luckymojy شماره واتساپ: 09139342943 آدرس وبلاگ شخصی: https://gooshkon.wordpress.com
این نوشته در اخبار ارسال و , , , , , , , برچسب شده است. افزودن پیوند یکتا به علاقه‌مندی‌ها.

دیدگاهتان را بنویسید