نتیجه یک پژوهش

سلام
حالتون چطوره بچه ها، امیدوارم همه شماها خوب باشید. این روزها وقت نداشتم به سایت سر بزنم هم درگیر بیماری جسمانی بودم و هم درگیر پایان نامه، الان جسمم بیمار هست ولی روحم آرومه. اما قصدم از این پست:
سه شنبه بالاخره از پایان نامه ام دفاع کردم، با یه نمره عالی پذیرفته شدم توی گروه خودمون یک نمره منحصر به فرد گرفتم. از اونجایی که موضوع پایان نامه ام ربطی به گروه نابینایان داره دوست دارم نتیجه کارم رو براتون بنویسم.
موضوع پایان نامه ام، مقایسه ابراز وجود، سرسختی روانشناختی و تحریفات شناختی در میان نابینایان، معلولین جسمی حرکتی و افراد سالم هست.
قبل از اینکه نتیجه نهایی پژوهش رو براتون بگم یک تعریف کوچیک از سه متغیر مورد بررسی ارائه میدم تا دوستایی که نمیدونن با این سه آشنا بشن.
ابراز وجود یعنی: توانایی ابراز خویشتن به صورت صحیح، صریح و مستقیم و ارج نهادن به احساسات و فکر خود و شناخت نقاط قوت و ضعف خویش است. به زبون خودمونی میتونم بگم که ابراز وجود یعنی اینکه بتونی حقتو بگیری بی اونکه حق کسی رو ضایع کنی.
سرسختی روانشناختی: سرسختی روانشناختی به عنوان مجموعه ای متشکل ازویژگی های شخصیتی تعریف شده است که در رویارویی با حوادث فشارزای زندگی به عنوان منبعی از مقاومت همانند سپری محافظ عمل میکند و افراد واجد آن میتوانند به گونه کارآمد با مشکلات و فشار های زندگی مقابله کنند.
تحریفات شناختی: تحریفات شناختی به باور های غیر منطقی که به طور اتوماتیک وار به ذهن انسان خطور میکنند گفته می شود. من در پژوهش خود 10 تحریف شناختی مهم رو بررسی کردم.
برای اینکه بتونم این سه متغیر رو در سه گروه نابینا، معلول جسمی حرکتی و افراد سالم با هم مقایسه کنم از سه پرسشنامه استفاده کردم بعد از اینکه تمام پرسشنامه ها پر شد نتایج رو استخراج کردم و بعد از تجزیه و تحلیل به اینجا رسیدم:
دو متغیر ابراز وجود و سرسختی روانشناختی به طور کلی در بین معلولین ضعیفتر از افراد سالم بود و در میان معلولین نیز نابینایان ضعف بیشتری در این دو متغیر داشتند.
متغیر تحریف شناختی نیز در میان معلولین نسبت به افراد سالم بالاتر بود و باز هم در بین دو گروه معلول، نابینایان تحریف شناختی بیشتری داشتند.
در تفسیر میتونم بگم از اونجایی که معلولیت نوعی محدودیت ایجاد میکنه و ممکن است شکل تعاملات فرد معلول با جامعه و همچنین رفتار جامعه با فرد معلول نیز تحت تاثیر معلولیت قرار بگیرد در نتیجه در برخی از مؤلفه های روانشناختی فرد معلول با نقایصی رو به رو میشه، و از اونجایی که نابینایی در بین معلولیت ها محدود کننده تر است لذا این نقص ممکن است در بین نابینایان بیشتر بروز پیدا کنه.
خوب دوستان باقیش با خودتون، فکر کنم لزوم تشکیل کارگاه های پرورش ابراز وجود و سرسختی روانشناختی و کارگاه های مقابله با تحریفات شناختی و یا هر نوع کارگاه دیگه ای که بتونه به فرد معلول و نابینایان در درجه اول، کمک کنه که زندگی سالمتری داشته باشه رو درک کرده باشیم.
امیدوارم هر روز جامعه معلولین به سوی زندگی بهتر گام برداره.

درباره مرضیه رفیعی

سلام. من مرضیه رفیعی، متولد 1365 هستم. کارشناسی ارشد روانشناسی دارم. اهل مازندرانم و در حال حاضر با خانواده ام در هفتاد کیلومتری ساری، در یک منطقه ی بسیار زیبا و خوش آب و هوا زندگی میکنم. چند سالی هست که به دنیای نابینایی مطلق وارد شدم. تا قبل از اون، کم بینا بودم. گه گاهی دلم برای دیدن تنگ میشه و گه گاهی در عین ناباوری، یادم میره که نمیبینم و خالق سوتی های خنده دار میشم! در کل دختر آرومی هستم و عموما سرم توی دنیای خودمه.
این نوشته در آموزش, روانشناسی, مقاله ها ارسال و , برچسب شده است. افزودن پیوند یکتا به علاقه‌مندی‌ها.

14 Responses to نتیجه یک پژوهش

 1. 1
  نخودي says:

  سلام سارا خانم عزيز بيشتر از هر چيز و اول از همه چيز خوشحالم كه پايان نامه رو دفاع كردي اونم با يه نمره عالي و منحصر به فرد باريكلا باريكلا آفرين آفرين هزار و سي صد آفرينن
  موضوع پايان نامه تون هم تا اون جايي كه من خوندم و فهميدم خيلي جالب بوده اما يه خورده اي براي فهميدنش بايد دقيق تر مي خوندم كه بعداً خواهم خوند ولي از اين جمله خيلي خيلي خيلي خوشم اومد:
  “بتونی حقتو بگیری بی اونکه حق کسی رو ضایع کني”
  چه ابراز وجود قشنگي!

 2. 2
  cheshmak says:

  به عنوان یک روان شناس و یک هم رشته ای اگر قبول داشته باشید بهتان تبریک ویژه عرض می کنم. دقیقا نتیجه شما با نتیجه پایان نامه من در دوران لیسانس برابر شد هرچند کار من روی سلامت روان و عزت نفس بود
  نابینایی مشکلی هست که با شعار حل نمی شود چیزی که حنوض بهزیستی نفهمیده است این موضوع را نمی توان با شعار معلولیت محدودیت نیست حلش یا به قولی ماست مالیش کرد. نابینایی و طرح واره مربوط به آن مثعله ای است که باید تخصصی حل و فصل شود.
  من ضمن این که یک بار دیگر این پژوهش و نتیجه زیبایش را به شما تبریک عرض می کنم از شما خواهش مندم این نتیجه را به شکل یک مقاله به چاپ برسانید چون هم در نمره شما تإثیر دارد هم برای جامعه نابینایان مناسب است اگر در نوشتن مقاله از دست من حقیر هم کاری بر بیاید دریغ نمی کنم هرچند می دانم شما بسیار از من حرفه ای ترینید

 3. 3
  بی انگیزه says:

  با سلام.
  نتیجه ی خوبی گرفتید و بسیار کار پر زحمتی انجام دادید و جا داره از شما تشکر ویژه کنم.
  من از شما یه سؤال دارم: من فردی هستم که به زندگی اعتقاد نداره و جز پوچی چیزی در این زندگی نمیبینه!
  حالا چطور میتونم این سرسختی و بقیش رو بپذیرم؟ من حاضرم به همه ثابت کنم که بیخود داریم تو مرداب زندگی دست و پا میزنیم.
  اینا رو میگم فکر نکنید چون نابینام اینجوری مینویسم!!! نه! چون بهش باور دارم.
  بای

 4. 4
  پریسا says:

  به خاطر دفاع موفق و نمره بالا تبریک میگم.
  خدا کنه بیماری جدی نباشه و از این طولانی تر هم نشه

 5. 5
  علی اکبر حاتمی says:

  سلام، تبریک این حقیر را به خاطر همه چیز از موضوع گرفته تا نتیجه و کسب نمره ی خوب پذیرا باشید، امیدوارم هرچه زودتر سلامتی کامل برقرار شود. بنده فکر میکنم در جامعه ی نابینایی آنقدر روانشناس داریم که بتوانند انجمن یا گروه مستقلی با هدف آسیب شناسی و درمان مشکلاتی از این قبیل را تشکیل دهند و به طور عملی و با برگزاری کارگاههای آموزشی این گونه مشکلات را برطرف سازند. موفق باشید.

 6. 6
  TAVAHOM says:

  سلام.
  خیلی خوشحالم که تونستی به این خوبی نمره بگیرید و موفق شوید. تبریک میگم.
  از خدا واست شفا و سلامتی هرچه زودتر رو آرزو میکنم.
  ای کاش کمی از این اردو ها و جشن های بدرد نخور و همایش ها و نشست های بی مصرف تعطیل میشد و جاش رو به کارگاه ها و کلاس های موثر تر مانند چیزی که گفتی میداد. تا ما خودمون رو نشناسیم و از معایبمون دوری نکنیم به هیچ جایی نخواهیم رسید.
  آرزومن سلامتیت توهم

 7. 7
  sanna says:

  سلام مبارک باشه سارا خانم خوشحال شدم به یاری خدا به توفیق و سلامتی کامل در زندگی برسی
  جشن و اردو هم خیلی خوبه و در کنار کلاسهای مفید ارزش داره بیایم سعی کنیم این نقایص و افکار منفی که داریم بپذیریم و از خودمون دور کنیم و این نمیشه مگه اینکه اول خودمون بخایم و بعد اینکه یک راهنما و یک دوست همراه داشته باشیم و من برای این کار با همکاری دوستم و توکل به خدا پیش میرم و یه راه خوب اینه که با هم قرار میذاریم که مثلً فلان موقع باید فلان تکنیک رو انجام بدیم.خدای بزرگ یار همه ی ما که بتونیم قدمی در جهت توفیق در راستای وصول به حقیقت ناب برداریم
  قلب و روحتان آرام سلامت باشید

 8. 8
  بی انگیزه says:

  بابا من دارم از دست میرم شما میگید اردو؟!!!
  البته حق دارید شما که نمیدونید,
  اصول روانشناسی که نمیتونه بگه من چم شده پس به چه درد میخوره؟

 9. 9
  سارا says:

  سلام بچه ها، اول ممنونم که پستم رو خوندید و وقت گذاشتید نظر دادید. دوم، فعلا هنوز درگیرش بیماری ام هستم! وای دو روز پیش رفتم توی تونل ام آر آی!!!! اعتراف میکنم ترسناک بود!!!!
  ممنونم چشمک، آره دارم مقاله مینویسم و احتمالا فردا برای فصلنامه سلامت ارسالش خواهم کرد.
  باز هم از همه شما ممنونم.
  راستی، دنیا همون ششکلی هست که ما میبینیمش.

 10. 10
  javanmardeh daana says:

  سلام, سلام. سارا خانم پس بالاخره پایانامَ رو دفاع کردین تبریک,تبریک. البته حزم این نتایج برای من یه مقدار مشکله فکر کنم باید یه نوشابه بخورم تا حزم بشه. ولی جدا از شوخی من روی یه بخشهایی از این نتایج حرف دارم, خواهش میکنم اگر مایلید آدرس اسکایپ یا ایمیل بدید تا باهم یه گفت گو داشته باشیم در ضمن من دارم یه کار پژوهشی انجام میدم که مایلم از تجربیات شما استفاده کنم که یه پست هم در همین زمینه زدم help me,help me, کردم ولی چون شما یه مدت نبودین این پست رفت تو انباری. بازم آورین آفرین!

 11. 11
  سارا says:

  سلام خوشحال میشم بتونم کمکی بکنم اینم آسلام این آدرس میل من خوشحال میشم بتونم کمکی کنم
  lonelystar212@gmail.com

 12. 12
  ghanbar says:

  درود
  با عنایت به این پست و نوشتن کامل و مخصوص به خود شما و خلاصه ای که از این پایان نامه دادید من جدا به شما صمیمانه تبریک عرض می نمایم .من متحیر در متن نوشته شما مانده ام و توانائی شما را تحسین می نمایم .مابقی با نوشته های نخودی کامنتم را تکمیل می کنم و دقیقا مخالف جواد خادمی من یک روانشناس نیستم اما می خواهم تبریک ویژه ای برای شما داشته باشم .واقعا حق شما بوده که نمره عالی بگیرید .منکه خیلی خوشحال شدم از این خبر و امیدوار هستم تا بزودی سلامتی جسمانی نیز حاصل شود .
  این جمله شما نیز تاریخی ماند : دنیا را همانطور که می بینید …
  بی انگیزه به نظر من بهترین پاسخی بود که به شما ارائه گردید راستش من می خواستم با شما موافق صحبت کنم تا ببینم آخر این بحث به کجا خواهد انجامید اما سارا خانم تمام این بحث را در یک جمله قشنگ به پایان رساند .
  به امید اینکه سخنان توهم وجوانمرد وجناب آقای حاتمی به منصه ظهور برسد و این مسائل به حداقل خود در جامعه توانمند نابینای دنیاری مج

 13. 13
  cheshmak says:

  سلام شما که هیچ کامنتی را پاسخ ندادید
  اما اگر می شود یک ایمیلی به من بدهید یا به ایمیلم ایمیل بزنید تا از نتیجه پایان نامه تان در مرور تحقیقات پایان نامه ام استفاده کنم که امتیازی برای شما هم محسوب شود
  ps.khademi@gmail.com

 14. 14
  محمدرضا قنبری says:

  سلام. تبریک می گم و آرزوی سلامتی دارم براتون. کاش حالا که لطف کردین و نتیجه پژوهشتونو نوشتین یکم در موردش توضیح میدادین. راستش من که خیلی متوجه نشدم و البته عواملی که دخیل هستن تا این نتیجه گیری انجام بشه رو هم معرفی نکردین. موفق باشید.

دیدگاهتان را بنویسید