دسته‌ها
صحبت های خودمونی

اينم از ارشد امسال من

اي. بدي نبود. خوب هم نبود. مشكل اينجاست كه حوزه ي امتحاني من نه خوب بود و نه بد. شايد هر دو قاتي. دانشگاه اصفهان، كه مسئولينش معمولا به من لطف داشته اند و من در آن درس ميخوانم، هم محل كنوني تحصيل من است و هم جايي كه كنكور ارشدم در آن برگذار شد. دكتر كجباف و ديگر مسئولين هماهنگي كرده بودند تا ما نابينايان و كمبينايان براي خودمان طبق استانداردهاي سازمان سنجش و با مراقبت كامل، در يك مكان آرام آزمونمان را بدهيم و منشي هم برايمان در نظر گرفته شده بود. با احترامي  قابل تقدير از ما استقبال شد و تا اينجاي كار، بر وفق مرادمان بود ولي امان از آن لحظه اي كه منشي من را عوض كردند. ايشان خيلي خوب داشتند سوالات را ميخواندند و من پاسخ ميدادم. ولي يك دفعه منشي من عوض شد. بعدي كه آمد سختش بود سوالات انگليسي را بخواند. چند منشي جايشان را باهم عوض كردند بلكم يكي بتواند پرسشهاي تخصصي زبان را براي من بخواند ولي نشد كه نشد. عمومي هاي زبانم شصت تا بود كه تا جايي كه منشي بود و برايم خواند، من غير از لغت همه را خوب زدم و متاسفانه براي كلوز تست و تخصصيها بود كه منشي رفت. تخصصيهايم كه شصت تا بود را به علت نداشتن منشي نشد كه پاسخ بدهم و برگه ي پاسخنامه را همان طور تحويل داده، زودتر از موعد زدم به قلب جاده به سمت منزل. بله. غير از اين كه من دروسم را به علت مشغله ي كاري امسال كم خوانده بودم، اين نبود منشي هم مزيد بر علت شد تا رسما امسال گند زده بشود به آزمون ارشدم. حالا جرات هم نيست كه بگويي خوب بود يا بد بود. بايد حواسم به سازمان سنجشي ها، به دانشگاه اصفهاني ها و شايد به يك عالمه هاي ديگر باشد. فقط مانده ام كه اين مافياي بريل كه اصرار بر چاپ پرسشهاي كنكور دارند، چرا به فكر بيت المال نيستند. حركتي كه انجام شده درست. ولي اشتباه است كه وقتي من در فرمم مشخص كرده ام كه دفترچه ي بريل نميخواهم باز شما بياييد براي من نيز بريل چاپ كنيد. آقا جان:

  • سرعت خواندن پرسشهاي كنكور به خط بريل، بسيار كمتر از خط عاديست.
  • اگر كسي دفترچه ي آزمون بريل نخواهد و برايش چاپ كنيد، عين اسراف است.
  • اگر پرسشها گويا به صورت كامپيوتري در اختيار ما داوطلبان نابينا قرار گيرد، به مراتب سريعتر و كارآمدتر ميتوانيم به آزمون پاسخ بدهيم.

تاكيد ميكنم كه به هر حال، اگر منشي من عوض نميشد، يا اگر وقتي عوض ميشد كسي ميآمد كه قادر به خواندن از روي پرسشها بود، موفقتر عمل ميكردم. اميدوارم اين موارد در سال بعدي برطرف گردند و من نيز به شدت درس بخوانم و با آمادگي بسيار زيادتري نسبت به امسال در آزمون بعدي ظاهر شوم.

از مجتبی خادمی

مجتبی خادمی.
متولد 7 بهمن 66.
دارای مدرک کارشناسی مترجمی زبان انگلیسی از دانشگاه
اصفهان.
ارزیاب مرکز تماس گروه صنعتی انتخاب.
مؤسس و گرداننده اسبق محله نابینایان.
مدرس علوم کامپیوتر و زبان انگلیسی.
طراح وب.
برنامه نویس.
مجری برنامه های رادیویی.
آشنا به راه اندازی و استفاده از چاپگر های خط بینایی و بریل.
دوره پیش دبستانی را در مدرسه کمتوانان ذهنی بصیرت زرین شهر گذراندم.
دوره های دبستان و راهنمایی را در مجتمع آموزشی ابابصیر اصفهان.
پایه اول دبیرستان را در دبیرستان غیر انتفاعی محمد باقر زرین شهر.
پایه های دوم و سوم هنرستان را در رشته کامپیوتر در هنرستان ملا صدرا.
مقطع کاردانی کامپیوتر را در دانشگاه های آزاد مبارکه و دولتی شهرکرد.
و مقطع کارشناسی مترجمی زبان انگلیسی را در دانشگاه اصفهان گذراندم.
همزمان، در انجمن موج نور نابینایان، به عنوان مسئول تولید محتوا، مؤلف کتب صوتی ویژه نابینایان، صدابردار، مسئول کنترل کیفی مواد آموزشی، پاسخگو به پرسش های کامپیوتری نابینایان، طراح سامانه تلفن گویا، مدرس کلاس های آموزش رایانه و مسیر یابی ویژه نابینایان، مدرس دوره های تربیت مربی آموزش رایانه به نابینایان، و تحلیلگر نیاز های آموزشی نابینایان در خانه ریاضیات مشغول به خدمت شدم.
در ادامه، به عنوان اپراتور در مرکز تماس گروه صنعتی انتخاب مشغول بودم و اکنون در مقام ارزیاب در تیم پایش عملکرد در گروه صنعتی انتخاب خدمت می کنم.
از دوران کودکی، مخارج زندگی و تحصیل را شخصا
به عهده گرفتم و به سختی فراهم کردم.
در دوران دبیرستان، اولین رساله ی گویا در ایران از آیتالله مکارم شیرازی را به کمک خواهرم و روحانی محل، تهیه کردم و در سطح وسیعی بین نابینایان در کشور توزیع کردم.
در همان دوران، اولین مجموعه ی آموزشی بازی های کامپیوتری ویژه نابینایان را تولید و در سطح وسیعی بین نابینایان در کشور توزیع نمودم.
در دوران نوجوانی، اولین بازی رایانه ای ویژه نابینایان به زبان فارسی با نام دو در جنگل را طراحی کردم و توسعه دادم.
به ترجمه و دوبله ی بازی های رایانه ای محبوب نابینایان از جمله تخت گاز و شو‌دان جهت استفاده ی نابینایان این مرز و بوم مبادرت ورزیده ام.
اولین کتابچه ی راهنمای آموزش رایانه به کودکان نابینا را طراحی کردم و توسعه دادم.
در دوران دانشجویی، اولین، پر بازدید ترین و پر محتواترین سایت ویژه نابینایان ایران با نام گوشکن را تأسیس کردم.
همواره در سایت گوش‌کن، سه شعار آموزش، استقلال و تفریح نابینایان را دنبال کرده و در جهت سوق دادن نابینایان به سمت این سه هدف، اقدام به ضبط آموزش های مختلف، تولید و ترجمه ی مقالات مرتبط و تشویق دیگران به انجام نظیر این کار ها نموده ام.
تهیه کننده و مجری یکی از پر شنونده ترین برنامه های اولین رادیوی اینترنتی نابینایان ایران (که چند سال پیش تعطیل شده است)، بودم.
همیشه از مصاحبه های آگاهی بخش با رسانه ها از جمله برنامه به روز شبکه سوم سیما به عنوان یکی از کارشناسان فاوا و نابینایان استقبال کرده ام.
به دلیل تجربه ی تدریس موفق به دانش آموزان، همواره با استقبال والدین کودکان و نوجوانان جهت تدریس روبرو بوده ام.
از تألیفاتم می توانم به کتاب آموزش نرم افزار آماری SPSS به اتفاق استاد ندا همتپور اشاره کنم.
یکی از مهمترین نرم افزار های مسیریابی نابینایان را با نام نزدیک یاب به همراه دفترچه راهنمای استفاده، جهت کمک به استقلال نابینایان در رفت و آمد، ترجمه کردم و به رایگان در سطح بین المللی برای تمام فارسی زبانان منتشر نمودم.
در حال حاضر، رویای امکان سفر به استان های محروم جهت همسان سازی سطح آموزشی و پرورشی کودکان محروم با کودکان کلان شهر ها را در ذهن می پرورانم.
اطلاعات تماس:
شماره موبایل شخصی: 09139342943
آدرس ایمیل شخصی:
gooshkon2020@gmail.com
شناسه اسکایپ:
mojtaba1007
شناسه تلگرام:
@luckymojy
آدرس شناسه تلگرام:
https://t.me/luckymojy
شماره واتساپ:
09139342943
آدرس وبلاگ شخصی:
https://gooshkon.wordpress.com

16 دیدگاه دربارهٔ «اينم از ارشد امسال من»

خب در قبال خط بریل چرا زمان رو افزایش نمی دن ؟مثلا اگه تایم بقیه 150 دقیقه باشه مال شما بشه 200 دقیقه تا استرس آزمون دهنده فقط امتحان باشه ولا غیر در این باره باهاشون مکاتبه کردین ؟

سلام خدا رو شكر داديدش تموم شد حالا خدا رو چه ديديد شايد زد و قبول شديد.
فقط:
وقتي سؤالات بريل داشتيد فكر كنم ايراد گرفتن از منشي بهانه گيري باشه، كند هست اما راه گشاست، تا آخر وقت مي نشستيد و يواش يواش مي خونديد و مي زديد ….
شايد چون وقت براش نذاشته بوديد و اون قدري كه بايست زحمتش رو نكشيده بوديد اين مدل امتحان داديد.
در هر حال براتون آرزوي موفقيت دارم.

ای بابا چه بد بیاری آوردی
بریل که نمیشه باز با پی سی خیلی بهتره
شاید از داشتن منشی هم بهتر باشه
حالا تا این منشی ها بخوان نفس نفس بزننو هیجی کنن سوالارو پارس آوا خونده و خودتم جواب دادی
دیگه گذشته بهش فکر نکن
بالاخره عصر یخبندان تمام میشه و اینام تصمیم میگیرن مدرن بشن
تا اون موقع مجتبی جان رو یخ ها اسکی برو و از زندگی لذت ببر

کاش سازمان سنجشیا فقط یکبار هم که شده مثل نابیناها مجبور شند با منشی کنکور بدند تا ببینند چه طعمی داره با منشیای چلمنگ کنکور دادن خخخخخخخخخخ
ترانه جان گیریم سازمان وقت اضاف بده منشی میگه دارم میمیرم پس سوال نمیخونه حالا نابینا با یک عالمه وقت اضاف چیکار کنه خوبه جز ناشکری و کفر به درگه حضرت دوست که هر چه هست از اوست
نازی مدیر با شنیدن قصه تکراری کنکور و منشی دلم کباب شد
راستی یه فکری به حال رستوران محله کنید دوستان درش تخته نشه یا شده باز بشه

دقيقاً همين طوريه كه ميگيد ترانه خانم
ولي خب چون بچه ها بيشتر از طريق صوت و كتب الكترونيك و كامپيوتر مطالعه مي كنند بريل رو يه طورايي باهاش راحت نيستند و اين يه اشتباه هست البته در مورد زبان انگليسي چون كوتاه نويسي هم هست و بعضي بچه ها كوتاه بلدند بخونند و بعضي بلند مشكل دو برابر ميشه اما بچه هايي كه تازه نابينا شدند كه خب از بحث ما خارجند چون اصلاً بلد نيستند بريل بخونند يا صد سال طول ميكشه كه بخونند و كندند كه آقا مدير ما از اين دسته نيستند البته…. از اون دسته بريل فراريهاشند ….

باسلام. خسته نباشید از آزمون ارشدتون. منم مثل شما کنکور داشتم، خوشبختانه با استقبال بسیار عالی مسؤلان دانشگاه مواجه شدم. چونکه نخونده رفتم سرجلسه واقعأ شرمندشون شدم. چون کم بینا هستم برام پرسشنامه با خط درشت برام اوردن که من گفتم لازم نیست و با خط عادی راحتم. درضمن یک سوم کل وقت آزمون رو وقت اضافه داشتیم که اونم استفاده نکردم. ببخشید درمورد خط بریل با آقای نصیری تبادل نظرمیکردم زیاد متقاعد نشد که شماها باید روی این خط بریل حساب بازکنید و ازنظر خواندن و نوشتن مستقل باشید. حق خواندن و نوشتن جزء معدود حقوقیه که توی کشورمان براتون تا حدودی تعریف شده. ولی متأسفانه…!!!

سلام،آقا مجتبی دیگه هرچی بود باهمه موانع،کمبودهاومشکلات کنکورت رادادی تمام شد ان شاالله که قبوا می شوی اگر هم نشد سال دیگه با آمادگی بیشتر شرکت می کنی که هرچقدر هم که موانع سرراه باشد نتواند مانع قبولیتان شود وبا رتبه یک رقمی قبول شوی موفق باشید.

سلام مجتبی جان
یه پیشنهاد دارم در مورد کامنت ها که نمیدونم اصلا عملی هست یا نه
کاش میشد جایی که کامنت میدیم امکانات دیلیت و ادیت رو به همراه گزینه ی نقل قول داشت
گاهی پیش میاد از نظری که دادیم پشیمون بشیم یا به کل اشتباهی مطلبی رو بنویسیم
چنین امکاناتی برا یه وبلاگ میشه قرار داد؟یا با این ورد پرس مشکلی پیش نمیاره؟

سلام مجتبی جان
خب تقریباً خودت قبول داری که علت اصلی گند زدنت تو کمکور به قول خودت درس نخوندنت بوده. بعد میخام ازت یه خواهش کنم. چرا ما نابینا ها فقط خودمون رو می بینیم و به کسان دیگر توجهی نداریم؟ چون شما با بریل حال نمی کنی باید منی که خوندنم تقریباً با یک بینا برابر هست هم در آتیش شما و امثال شما بسوزم؟ چرا کار خوبی رو که راه افتاده خیلی سیاستمدارانه رد می کنی؟ درست هست که این سایت مال شماست و خب یکی از پر طرفدارترین سایت نابینایی هست ولی شما نباید در این سایت اینگونه یکطرفه به قاضی بری. البته که قبول دارم که باید در فرم ثبت نام برای جلوگیری از به باد دادن کاغذ های عزیز باید از دانشجو بپرسند که بریل می خواهید یا نه؟ باور کن اگه در س خونده بودی و خودت هم بریل می خوندی اینجوری که خودت تعریف می کنی خیلی بهتر و زودتر کارت رو جلو می بردی.
من نظرم اینه که باید هر 3 یعنی سؤالات بینایی بریل و گویا باشه تا هر دانشجو بر اساس راحتی خود انتخاب کنه. مجتبی از گویا, داوود از بریل و امیر از منشی.
به امید قبولی داوود و مجتبی در کمکور کارشناسی ارشد انگلیسی و بهروزی برای سایرین

سلام واي به روزي منشي بخواد برات نمودار تفصير كنه يا يك الامت را بهت بكه و اسماشا ندونه اون وقت برات شكله الامتي را كه تصوري ازش نداري روي دستد رسم ميكنه همين تست را جواب بدي نفره اول شما هستي اسمه الامته روي دستد را بكو

1. خوشحالم كه قهرماني ولي چشمكي من به واقعيت باور دارم و وقتي نه خودم درست خوندم و نه كسي بود كه تمام پرسشها رو بزنم مطمئنم چيز خوبي از آب در نميياد.
2. ممنون پژو.
3. ترانه، خط بريل براي عده اي خوبه و اقليت نابينايان قادرند اين خط را سريع بخوانند ولي محدوديتي كه خط بريل ذاتا داره مانع ميشه كار سريع پيش بره. من در لحظه، يك حرف زير انگشتم دارم و يك بينا در لحظه، چند كلمه هم زمان زير چشمش دارد.
4. نخودي، من اگر بهانه گيري قصدم بود كه نخواندم را نمينوشتم و فقط با بي انصافي از منشي نداشتنم عيب ميگرفتم ولي واقعا متن هاي بلندي كه مثلا يكي از آنها پنج صفحه ي بريل بود را نميشد بخواني و بعدش تازه بخواهي برگردي به متن و يك عبارت خاص را پيدا كني و سه سوال از يك متن پنج صفحه اي پاسخ بدهي. مثلا ميگفت كه در خط هفتم منظور از فلان كلمه چه بوده حالا شما ببين شماره ي خطوط بينايي كجا و نابينايي كجا! من فقط آزمون را به صورت كامپيوتري كه زير دستم باشد از همه بيشتر قبول دارم. رويكرد نوين پيام نور براي حتي افراد بينا نيز همين است. خواهرم آزمون هايش را آنلاين ميدهد و در لحظه، نمره اش به او نمايش داده ميشود.
5. خوش باشي پژو.
6. يلدا شنيدم كه ميگفتند MP3 Player خريدند سازمان سنجشي ها كه بدهند نابينايان پرسشهاي صوتي را بشنوند ولي بازم خوب نيست من ميگم فقط حد اقل زبان را بايد با كامپيوتر امتحان داد.
7. مرسي سيتا. خداييش منشيهاي من چلمنگ كه نبودند هيچ، خيلي هم متين و شريف بودند. ولي خوب اولي را كه از من ربودند، بعدي ها تخصص و مهارت خواندن از روي متون انگليسي را نداشتند. راستي بگمت كه ي سورپريز عجيب براي رستوران دارم.
8. ترانه جان، آخرش خط بريل هم كه باشه، بايد يكي واسه ي ما علامت بزنه و با مداد، سياه كنه. در ضمن بالاتر هم گفتم خط بريل ذاتا آهسته ميكنه حركت خواننده را و انگشتانت در طول سه ساعتي كه بايد روي كاغذ زبر و برجسته كشيده بشوند خسته ميشوند.
9. آره. من از بريل بدم ميياد چون واقعا باهاش راحت نيستم نخودي. اگر به همه ي نابينايان بگويند كه شما از اين به بعد كامپيوترتان لال ميشود و بايد در عوض با خط بريل با مانيتور بريل توي كامپيوترتان و توي اينترنت بچرخيد، خداييش چند نفر از شما قبول ميكنيد آيا؟ ميبينيد كه اكثريت مخالفيد چون سرعتتان به طرز قابل توجهي گرفته ميشود.
10. نميدونم واقعا برخورد ديروز دانشگاهيها هم با من خوب بود ولي اي كاش منشي من را وسطهاي كار يا نميبردند يا با كسي تعويض ميكردند كه ميتوانست پرسشها را بخواند. خداييش اخيرا رسيدگي به معلولين در كنكور بهتر شده است. من خودم از بريل استفاده ميكنم ولي نه همه جا و همه وقت. هر چيزي استفاده ي خودش را دارد. تركيب بريل و كنكور براي من يكي غير قابل قبول است.
11. ترنم بله. مطمئنا من اگر امسال قبول نشوم سال ديگه قبولم چون همين تجربه هاي تلخ را براي كارشناسي داشتم و گرگ باران ديده شده ام. امسال درگيري ها و مشغله هاي خانواده، كار براي كسب خرج تحصيلم، درسهاي ترم هفت و موارد ديگر باعث شد وقت زيادي براي خواندن پيدا نكنم. من هستم، دانشگاه هست، سازمان سنجش هم هست. حالا حالا ها وقت دارم و ناراحت قضيه نيستم.
12. يلدا فعلا خير ولي كار نشد نداره.
13. داوود قرار نيست تو توي آتيش ما بسوزي چون ما اصلا آتيشي نداريم كه تو بخواهي بسوزي. نوشته مرا با دقت بخوان. گفتم نبايد براي مني كه گفته ام بريل نميخواهم بريل چاپ بشود. نگفتم براي من و داوود چاپ نشود. براي شما كه گفته اي بريل، چاپ كنند. براي من كه گفته ام منشي يا گويا، چاپ نكنند. يك دو دو تا چهار تاي خيلي ساده است. چطور از نوشته ام دركش نكردي براي من عجيب است عزيزم. بعدش بايد بگمت كه سايت من نه و سايت ما. تازه ما پرطرفدارترين نيستيم. من چيزي را سياستمدارانه رد نكردم. اصلا سياست را با ر مينويسند يا با ز به جان قندون كه اگر من خبر داشته باشم! تازه كي گفته كه من باور ندارم بايد بيشتر ميخواندم آيا؟ خودمم قبول دارم بايد بيشتر ميخواندم ولي من آزمون سازي و زبانشناسي را از تخصصيها خوانده بودم يك مقداري و امكان پاسخ به سوالات را هم داشتم اما چون منشي قادر نبود علائم آوانگاري و سوالات را بخواند و چون بريل ها خيلي طولاني و خسته كننده بود، همان كمي هم كه خوانده بودم را نشد كه تست هايش را بزنم.
14. ديگه كسي نيست جوابشو بدم؟ من برم؟ خوب باشه. خدا حافظ. شايدم خدا سعدي.

سلام مجتبا
انصافا منشی منم خوب سوال هارو میخوند. البته چون از 250 سوال فقط 30 تاش زبان بود و بقیش به زبان فارسی بود طبیعتا خوندنش همچین مشکل هم نبود. البته منشی منم سوال های زبان رو نمیتونست خوب بخونه. اواسط کنکور بود که اومدن ازم پرسیدن از منشیت راضی هستی؟ خوب میخونه؟ اگر نه منشیت رو عوض کنیم من هم گفتم نه نیازی نیست.
برای سوالات زبان هم که خوب نمیخوند دیگه عوضش نکردم چون گفتم من که امسال بیشتر برای کسب تجربه و دست گرمی اومدم حالا بلفرضم چند تا تست زبان رو بزنم اتفاق خاصی نمیفته
امیدوارم هر چی جلوتر میریم امکانات آموزشی برای ما بهتر از قبل بشه

دیدگاهتان را بنویسید