جهانگردی در نروژ

به نام الله
تقدیم به زهره
پایتخت این کشور اسلو است و از شهرهای مهم آن می‌توان «بروگن»، «تروندهیم»، «درامن» و «استاوانگر» را نام برد. زبان رایج این کشور نروژی است که با خط لاتین نوشته می‌شود..

نروژ در نیمکره شمالی و شرقی، در شمال قاره اروپا و در کنار دریاهای شمال، نروژ و بارنتز

واقع شده و با کشورهای سوئد در شرق و فنلاند و روسیه در شمال شرقی همجوار است. * اگر زمانی با یک نروژی برای نخستین بار ملاقات کردید و نمی دانید که چگونه سر صحبت را با وی باز کنید، یکی از متداول ترین و شناخته شده ترین راهها صحبت با یک نروژی درباره وضعیت آب و هواست.در فرهنگ نروژی ها و همچنین سایر مردم کشورهای اسکاندیناوی،این بسیار طبیعی و پذیرفته شده هست که چه در زمان کار و چه در زمان استراحت کاری درباره وضعیت سردی یا گرمی هوا،بارندگی و برف و یا درخشش خورشید در آسمان صحبت کنید.یکی از مهمترین موضوعاتی که نروژی ها درباره آن حتی در زمان کار هم صحبت می کنند همین موضوع است چون اساسا وضعیت آب و هوایی مهمترین موضوع روز این کشور است.صحبت از سیاست و یا جنگ معمولا موضوعات خوبی برای شروع یک صحبت با یک نروژی نیستند.آنها به صحبت های اینچنینی معمولا عادت ندارند.شاید برایتان جالب باشد که در فرهنگ کشورهای اسکاندیناوی،وضعیت آب و هوایی حتی به ادبیات و فرهنگ لغت آنها هم رسوخ کرده است.در برخی از اشعاری که در ادبیات نروژی وجود دارد،برخی اشعار بطور کاملا آشکار از امیدواری به داشتن یک هوای بهتر و داشتن آفتابی درخشان و رفتن زمستان سرد و طاقت فرسا و دوری از فصل تاریکی حرف می زنند.نروژی ها و همچنین سوئدی ها در بیان احساسات درونی خود متعادل (لاگوم) رفتار می کنند و به هیچ وجه زیاده روی یا کم روی در بیان احساسات را منطقی نمی دانند.این رفتار در فرهنگ لغت و نحوه بیان احساسات شان در نوشتن نامه های اداری یا کاری هم کاملا دیده می شود.بهمین خاطر باید خیلی دقت کنید که در نوشتن یک نامه اداری به زبان نروژی یا سوئدی خیلی احساساتی نشوید و در جایی که نیاز به تشکر و قدردانی زیاد از حد نیست بی جهت این کار را انجام ندهید! شاید توجه کرده باشید که در نوشتن یک نامه به زبان انگلیسی خیلی معمول است که در پایان نامه بنویسید:
I will highly appreciate your kindly attention
یا اینکه در ابتدای نامه خود در پاسخ به نامه قبلی بنویسید:
Thanks for your email
همچنین برای شخصی که از سطح تحصیلات عالی یا مقام اجتماعی خاصی برخوردار است،از واژه های متاسفانه اغراق آمیز و ریاکارانه همراه با القاب غیرواقعی و یا واژه هایی که بوی تعارف می دهند استفاده شود اما در فرهنگ و ادبیات نروژی ها استفاده از این فرهنگ نوشتاری یا گفتاری کاملا غیرمعمول و غیرحرفه ای است.نروژی ها از اینکه از کسی “قدیس” یا “ابلیس” بسازید خوششان نمی آید و دوست ندارند بی جهت از فردی تقدیر و تشکر شود و یا به هر نحوی زمینه برای بزرگنمایی کسی فراهم شود
در نروژ ،حتما یادتان باشد که خوردن ناهار در زمان مقررشده توسط شرکت و نیز خوردن ناهار همراه با همکارانتان در زمان ناهاری بسیار برای نروژی ها اهمیت دارد.به نروژ که رفتید نباید ترجیحا وعده ناهاری خود را تنها در جایی بنشینید و صرف کنید بلکه بسیار بهتر است اگر بر روی یک میز و در کنار همکارانتان غذای خودتان را میل کنید تا بدین ترتیب هم زمینه برای آشنایی هرچه بیشتر با همکارانتان برایتان فراهم شود و هم آنها اجازه بیابند تا با افکار و خصوصیات اخلاقی شما بیشتر آشنا شوند.دقیقا بهمین جهت هم هست که در بیشتر شرکتهایی که در نروژ فعالیت دارند،برای هر پروژه خاص کاری یک برنامه خاص تحت عنوان دیدار تیمی Team Building ترتیب داده می شود تا اعضای یک پروژه مشترک بتوانند در کنار هم و در یک فضای راحت تر و بازتر با خصوصیات و افکار یکدیگر بیشتر آشنا شوند تا بدین شکل کارآیی و بازدهی سیستم نیز افزایش یابد.
* در نروژ و سوئد زمانی که صحبت از پیاده روی می شود،معمولا منظور یک پیاده روی یا یک قدم زدن ساده و معمولی نیست بلکه پیاده روی در فرهنگ نروژی ها و سوئدی ها یعنی رفتن به بیرون برای انجام حرکات و فعالیت های ورزشی که به منظور حفظ سلامتی و تقویت جسم و روح انجام می شود.بهمین خاطر است که مخصوصا در روزهای پایانی هفته، شما به وفور مردمانی را در کوهها،کنار دریاچه ها و در پیست های دویدن در داخل شهر می بینید که در حال قدم زدن هستند ولی لباس ورزشی و ادوات ورزشی به همراه خود دارند.در واقع نکته ای که وجود دارد این است که وضعیت آب و هوایی این کشورها،پیاده روی را راهی موثر برای رهایی از افسردگی حاصل از تاریکی و بدی آب و هوا یافته است و تقریبا شیوع این فرهنگ پسندیده در نسل کودک،پیر یا جوان بطور قابل توجهی مشاهده می شود.
بهمین خاطر شما در این کشورها معمولا وقتی از دوست خود می خواهید که برای قدم زدن به بیرون بروند،معمولا برداشت وی از حرف شما این است که وی را برای یک پیاده روی ورزشی دعوت می کنید نه اینکه بطور مثال از وی خواسته باشید که با هم در سطح خیابانها بدون هیچگونه هدفی بچرخید و از زمین و زمان صحبت کنید! بنابراین این نکته را بیاد داشته باشید.
هنگام رد شدن از درب اصلا مهم نیست که چه کسی اول رد شود بلکه مهم است پس از رد شدن درب را برای نفر بعدی باز نگه دارید. اگر خواستید رانندگی کنید بدانید که حق در هر شرایطی با عابر پیاده است. هنگام رد شدن از خط عابر پیاده حتما حتما حتما باید منتظر عابران پیاده شوید حتی اگر ده دقیقه طول بکشد.
خانمها دارای احترام خیلی زیادی هستند. به خانمی زل نزنید. در دست دادن پیش‌قدم نشوید و محترمانه صحبت کنید. دنبال هیچ خانمی حتی بدون قصد قدم هم نزنید. اگر کودک ناز و موبوری دیدید مثل ایران نپرید نازش کنید و بهش آب‌نبات تعارف کنید. در آن صورت به جرم آزار کودک می توانید زندان‌های نروژ را هم از نزدیک ببینید. برای نزدیک شدن بیش از یک متر به هرکسی حتما از او اجازه بگیرید حتی در یک اتوبوس عمومی.

تاکسی خیلی گران و اتوبوس نسبتا گران است. پس قبل از هر کاری یک دوچرخه بخرید. البته به فکر زمستان هم باشید!!!زبان نروژی (به نروژی: norsk) یک زبان هندواروپایی از شاخهٓ گروه زبان‌های اسکاندیناویایی خانوادهٓ زبان‌های ژرمنی (زبان‌های ژرمنی شمالی) است. نروژی زبان رسمی کشور نروژ است.نروژیها اصلا از عجله خوششان نمی‌آید. کارتان انجام خواهد شد اما به زمان خودش. یک درصد از جمعیت نروژ مسلمان هستند و با مهاجرت مسلمانان به نروژ طی سال های اخیر گسترش دین اسلام در نروژ افزایش یافته بطوری که در اسلو -پایتخت این کشور- مکان های عبادتی برای نمازگزاران مسلمان ساخته شده است.”از مردم نروژ ۸۳٫۶ درصد به عنوان مسیحی ثبت شده‌اند که ۷۹٫۴ درصد آن مربوط به پیروان آیین لوتری می‌شود. در نظرسنجی‌ها و سرشماری‌ها، تنها ۲۰ درصد از مردم نروژ گفته‌اند که دین در زندگی آن‌ها دارای نقش یا اهمیت است. امروزه تنها ۲ درصد از مردم نروژ در آیین‌های کلیسا حضور پیدا می‌کنند که پایین‌ترین درصد در میان کشورهای اروپا است در نروژ معمولا کسی به کسی انعام نمی دهد و کارگران رستورانها این حرکت را دوست ندارند. اکثر خدمات هم توسط خود شما انجام می‌شود در کل آنها مردمانی بسیار دوست داشتنی و فهیم در مقابله با خارجی ها هستند.

درباره ترانه

سلام من نا بینا نیستم ولی عملا بسیاری چیزها دیدم که نباید می دیدم و چه چیزها ندیدم که باید می دیدم حالا بگذریم چه چیزها دیدم که نباید می دیدم ولی لطف و دوستی خداوند چیزی بود که تمام مدت اونو ندیدم من باور کرده ام که بینایی نعمتی نه در درون چشم ما که بر صفحه دل ماست محله خونه دوممه و بینایی من منو ازین جمع جدا نمی کنه ...و خطابم به هم محله ای های عزیزم اینه که : می دونین که دوستون دارم فراوون ! فعالیت های مورد علاقه م : شنا ، بدمینتون رانندگی و یادگیری زبان و نویسندگی و شعر هستن
این نوشته در مقاله ها ارسال شده است. افزودن پیوند یکتا به علاقه‌مندی‌ها.

13 Responses to جهانگردی در نروژ

 1. 1

  سلام ترانه.
  در مورد کشور نروژ به نکات جالب روابط اجتماعی اشاره کردی که باعث شد آرزو کنم که ای کاش این طور روابط در اجتماع کشور ما هم البته با آمیزه های فرهنگ غنی ایرانی رعایت میشد.
  خیلی عالی و هیجان انگیز بود، ممنون.
  راستی، به رسم کلیشه باید بگم که: اول شدم.

 2. 2
  زهره says:

  درود
  ترانه جونم
  دستت طلا مرسی
  دیدی چقدر کشور خوبیه من رفتم برم
  خداحافظ ههه
  ولی من که اول باهاشون در باره ی ناهار حرف میزنم ببینم چه عکس العملی نشون میدن خخخ

 3. 3
  یلدام says:

  سلام ترانه جان
  خیلی جالب بود برام
  چه فرهنگ خوبی در نروژ حاکمه دوسش دارم
  آبو هوای گرفته و بغضی رو عاشقم
  جای باحالی باید باشه
  مرسی فراوون

 4. 4
  عليرضا says:

  سلام ترانه خانم. از اطلاعات مفيدي كه در اختيار بچه ها قرار ميديد ممنونم. ميخواستم اگر براتون ممكنه اطلاعاتي در مورد كشور فرانسه ارائه كنيد. شايد محله يه توري بزاره بريم فرانسه. مرسي.

 5. 5
  علی اکبر حاتمیعلی اکبر حاتمی says:

  ترانه خانم سلام، بسیار لذت بخش بود، خودم را در هوای گرگ و میش آنجا حس کردم. بریم به دور دنیا. باز هم تشکر.

دیدگاهتان را بنویسید