سفر به آفریقا

به نام الله
تقدیم به تبسم وهمه کسانی که خواستن از آفریقا بنویسم
درحالی که اغلب مردم آفریقا، بومی هستند، مهاجران استعماری اروپایی، بزرگترین اکثریت مردم جدید را، با تعداد زیادی در کنیا، آفریقای جنوبی، زیمباوه، زامبیا، نامیبیا و موزامبیک تشکیل می دهند. مهاجران هلندی، اولین بار در 1652 به آفریقای جنوبی رسیدند؛جالبترین ویژگی فرهنگ آفریقایی ماهیت تقریباً یکدست از یک شبه- زبان آفریقائی است، که عناصر غیر کلامی برقراری ارتباط آن برای تغییر مفهوم و انتقال احساس بکار می‌روند
شيناشاها به چشم زخم اعتقاد دارند وبه همين دليل براي حفظ مزارع ومحصولات خود جمجمه هاي گاو را در گوشه وكنار كشتزارهاي خود نصب مي كنند ومعتقدند اين جمجمه ها مي افتد ومزرعه از چشم زخم او درامان مي ماند!
يكي از مراسم رايج در ميان روستا نشينان شرق سومالي حمام سالانه است!در اين مراسم بشكه بزرگي را پر ار آب مي كنند و اول پدر خانواده وارد آن مي شود و شروع به استحمام مي كند.بعد از او نوبت ساير اعضاي مذكر خانواده و مهمانان مرد خانه مي شود.پس از استحمام مردان، نوبت به زنان و اطفال مي رسد.پس از پايان استحمام، آب اين بشكه در بطري هايي خمع آوري مي شود و توسط اعضاي خانواده به عنوان نوشيدني در طول سال مصرف مي شود!!
در آیین آفریقایی‌ها مرگ پایان زندگی نیست. آنها اعتقاد دارند كه بعد از مرگ زندگی در حوزه دیگری ادامه پیدا می‌كند. در باور آنها مرگ و زندگی دو سر یك خط‌كش است كه اگر از قدرت یكی كم شود به دیگری اضافه می‌شود. آنها مرگ را از بین رفتن قدرت یك انسان می‌دانند و گاهی وقتی از آنها سوال می‌شود كه خوب هستید؟ می‌گویند: «هی! ‌اندكی زندگی می‌كنیم.» در این لحظات منظورشان این است كه زندگی‌شان در سطح پایینی از خود قرار دارد. در باور آفریقایی‌ها هر وقت كسی ضعیف شود مرگ به سراغ او می‌آید. آنها علاوه بر این‌كه معتقدند مرگ پایان یك زندگی و دگرگونی نیست، بر این تصورند كسانی كه مرده‌اند با خانواده‌هایشان در ارتباط هستند.در برخی قسمتهای افریقا وقتی كسی می‌میرد، ‌اطرافیان برای احترام به او مراسم خاكسپاری می‌گیرند و آن را برای آرامش روح مرحوم هدیه می‌كنند. این مراسم مذهبی اگر درست انجام نشود روح فرد از دنیا رفته به یك روح سرگردان تبدیل می‌شود كه بعد از آن دیگر قادر نیست كه در بین آدم‌ها زندگی كند و ممكن است برای دیگران خطرناك شود!

قبیله ای به نام «لاتووکا» (Latwoka) در سودان رسم بسیار عجیبی برای ازدواج دارند. اگر پسری قصد ازدواج با دختری را داشته باشد او را می‌دزدد! بعد از دزدیدن دختر بزرگان فامیل پسر نزد پدر دختر رفته و از او درخواست کمک به دخترش را می‌کنند. اگر پدر دختر با ازدواج موافق بود، به عنوان نشانه موافقتش آن پسر را کتک می‌زند! و اگر موافق نبود پسر دزد به زور با دخترش ازدواج می‌کند!
بعضی از مردم مالی، نیجریه و کامرون پسری که به سن ازدواج رسیده و قصد زن گرفتن دارد را در انظار مردم کتک می‌زنند. یک فرد قلدر پسر را کتک می‌زند و این پسر جوان مجبور است علائم درد و رنج خود را پنهان کند. اگر او بتواند با موفقیت کتک‌ها را تحمل کند پس تبدیل به مرد شده است و اگر شکست بخورد نمی‌تواند همسری اختیار کند! تعداد بسیار زیادی از پسرها درحین ثابت کردن مردانگی شان جان خود را از دست داده اند.
خیلی از مردم آفریقا سنتی دارند كه وقتی فرد از دنیا رفت بدن او را از سوراخ بزرگی كه در دیوار ایجاد كرده‌اند عبور می‌دهند و بعد از عبور آن را پر كنند. این باور كه نباید مرده را از در خارج كنند به این دلیل است كه می‌خواهند او راه برگشت به خانه را پیدا نكند و وقتی كه بخواهد از سوراخ برگردد آن را بسته ببیند و زندگی كردن را فراموش كند!
درکشور غنا قبیله ای بنام آکان زندگی می کنند که این قبیله نیاکان خودرا به نام نانانوم می نامند.(که مفرد آن ناناکه به معنی پدربزرگ ومادر بزرگ است ) ونانانوم به معنی نیاکانی است که درگذشته نه چندان دور زندگی کرده اند واکنون به روح تبدیل شدهاند وآنها همچنین برای اجداد خود عبارت کامل نانانوم نسامنفو (جد وجده) را بکار می برند.اما کلمه نانانوم همچنین تحت عناوین دیگری مثل رئیس قبیله وسلطان هم مورد استفاده قرار می گیرد.مطمئناً همه نیاکان درزمان حیات خود، رئیس وسلطان نبوده اند واین نامگذاری بدان جهت است که آن بزرگ قبیله برای هدایت زندگی آن جمع ، ازجایگاه خاص برخوردار بوده ودراین زمینه نقش خاصی را ایفاء کرده است
ـ معمولا دوره عزاداری حداقل تا یك هفته بعد از مرگ ادامه دارد. معمولا یك روز بعد از مرگ، عزاداران لباس مشكی می‌پوشند یا به لباس‌هایشان پارچه مشكی گره می‌زنند. خود را در خانه حبس می‌كنند و موهای سر و صورت خود را می‌تراشند. در نظر آفریقایی‌ها تراشیدن مو را نمادی از مرگ می‌دانند و وقتی دوباره مو رشد كند آن را به نشانه زندگی جدید و تقویت قدرت آن معنی می‌كنند.
آیین زشت دیگری به نام «چووا» در میان مردم «چووا» از آفریقا شهرت دارد. طبق این سنت وقتی کسی که اهل «چووا» است می‌میرد، بستگانش جسد او را به محل ترسناکی می‌برند، چاقویی برداشته و گلویش را می‌برند. سپس از محل برش آب را با فشار به داخل شکمش سرازیر می‌کنند تا همه کثیفی‌های بدن بیرون بیاید (از مقعد) آنها زمانی کار را متوقف می‌کنند که آب تمیز از بدن بیرون بیاید!
موسیقی آفریقای جنوبی نیز بسیار متنوع است. بسیاری از نوزاندگانی که در دوران آپارتاید به زبان انگلیسی یا آفریکانس می‌خوانده‌اند سبک منحصر به فردی با نام واتیو (Kwaito) را پدید اورده‌اند. از میان این افراد می‌توان به برندافاسی اشاره کرد. که با آهنگ “Weekend Special” که به زبان انگلیسی خواند به شهرت رسید.

از دیگر خوانندگان معروف می‌توان به لیدی اسمیت بلک مامبازو اشاره کرد و همچنین سوتو استرینگ کوارتت که موزیک کلاسیک را به سبک آفریقایی اجرا می‌کند.
یکی دیگر از رسومی‌ که مربوط به پسران می‌شود، در زمانی که آنها قصد ازدواج کردن دارند و باید مردانگی خود را ثابت کنند. در مراسم Khweta پسران بالغ را در فصل زمستان در جایی منزل داده و آنها را ختنه کرده در همین حین آنها باید کارهای سخت و کشنده ای را انجام دهند مثل رقصیدن‌های مداوم… که اغلب این کارهای سخت منجر به مرگ پسران می‌شود.
غذا در آفریقا از سمبوسه مراکشی تا ملخ سرخ شده در دیگر بخش های آفریقا را در بر میگیردآفریقایی‌ها روغن
نخل را بیش از هر روغن دیگری در غذاهایشان می‌ریزند و موز سبز را در طبخ خورش‌هایشان زیاد به کار می‌برند.
در ميان مردم آنوريجينال گينه نو، رسم است كه پيش از تعارف آب به مهمان كمي آن را در دهان قرقره مي كنند و سپس داخل ليوان مي ريزند و به مهمان تقديم مي كنند. گروهي ديگر از اين جماعت نيز آب را پس از قرقره كردن به صورت مهمان مي پاشند و سپس از او عذر خواهي مي كنند.به عقيده آنها اين كار باعث مي شود كه بعدها مهمان به خاطر اختلافات كوچك از آنها نرنجد!!!

در یکی از قدیمی ترین قبیله های آفریقایی زنانی زندگی می کنند که دارای سنت های قدیمی است.دختران این قبیله وقتی به سن ۱۶ یا ۱۷ سالگی می رسند مادر یا یک زن حرفه ای لب آنها را شکاف می دهد و در آن یک بشقاب خاص با لبه های تو رفته کار می گذارد.هر چند وقت یک بار این بشقاب عوض می کنند و بشقاب بزرگتری می گذارند تا لبهای دختر بزرگتر شود.در بعضی از موارد قطر لبهای این دختران و زنان به دوازده سانتی متر هم میرسد.

این لب های بزرگ به نوعی باعث ثروتمند شدن خانواده عروس هم خواهد شد زیرا هر چه لب این دختر بزرگتر باشد خواستگاران بهتری خواهد داشت و داماد باید به ازای لبهای بزرگ عروس به خانواده عروس تعداد گاوهای بیشتری دهد.

این لبها و گوشهای سوراخ باعث جذب گردشگران خارجی به این قبیله شده است.
شيناشاها که قبیله ای در اتیوپی هستند به چشم زخم اعتقاد دارند وبه همين دليل براي حفظ مزارع ومحصولات خود جمجمه هاي گاو را در گوشه وكنار كشتزارهاي خود نصب مي كنند ومعتقدند اين جمجمه ها مي افتد ومزرعه از چشم زخم او درامان مي ماند!
در بسياري از قبايل جنوب حبشه و غرب يمن، ميزبان با ريختن كره آب شدهبه روي سر مهمانان به آنها خوشامد مي گويند.به اعتقاد اهالي محلي اين كار باعث خنكي روح تازه از راه رسيده مي شود!از ديگر رسوم اين قبايل پيچيدن مهمان لاي پتوي آغشته به عسل و شيره خرما در گرم ترين ساعات روز است!
پس از من می شنوید در سفر به آفریقا به کشورهای مسلمان سفر کنید که در آن هم غذای معمولی تر دارید هم گرفتار این گونه رسومات نمی شوید!

درباره ترانه

سلام من نا بینا نیستم ولی عملا بسیاری چیزها دیدم که نباید می دیدم و چه چیزها ندیدم که باید می دیدم حالا بگذریم چه چیزها دیدم که نباید می دیدم ولی لطف و دوستی خداوند چیزی بود که تمام مدت اونو ندیدم من باور کرده ام که بینایی نعمتی نه در درون چشم ما که بر صفحه دل ماست محله خونه دوممه و بینایی من منو ازین جمع جدا نمی کنه ...و خطابم به هم محله ای های عزیزم اینه که : می دونین که دوستون دارم فراوون ! فعالیت های مورد علاقه م : شنا ، بدمینتون رانندگی و یادگیری زبان و نویسندگی و شعر هستن
این نوشته در مقاله ها ارسال شده است. افزودن پیوند یکتا به علاقه‌مندی‌ها.

32 Responses to سفر به آفریقا

 1. 1
  آریا says:

  سلام خیلی خوب و آلی بود مرسی . خسته نباشید. اگر از اتلاعاتی جماوری کنید و زهمتشو بکشید ممنون میشم

 2. 2
  آریا says:

  ببخشید اشتبا شد . اگر از برزیل اتلاعاتی جماوری کنید و زحمتشو بکشید و بزارینش ممنون میشم

 3. 3
  Ali mwsawi says:

  سلام خيلي جالب بود واقعان ميانه أدابه اجتماعي فاصله زياده ممنون از تلاشتون امكانش بود راجعبه رفتاره أفريقاي ها زماني كه در خانواده معلول متولد ميشه مقاله بذاريد

 4. 4
  ملیسا says:

  سلام ترانه جون
  واقعا چه رسمی دارند بعضیا
  خیلی خوبه که آدم به غیر از رسومات خودش از بقیه جاها هم اطلاعات داشته باشه.
  ممنون از این که به فکر دانستنی های ما هستی
  خسته نباشی عزیزم
  بازم میگم خییییییلییییی مرسییییییییییی
  بای بایییییی

 5. 5
  یلدام says:

  نه نه نه خداییش آبه حمامشونو میخورن
  وای خدا چه شپش
  اوغ شاید یکی تو آب خرابکاری کرده باشه وای نه نه نه نگو
  این آفریقایی ها هم چه رسومات بدی دارن ها
  خدای من یعنی تو آفریقا تشنت بشه نباید از کسی یه لیوان آب بخوای چون ممکنه آب رو قل قل کنن تو دهنشون بعد بدن بخوری یا مثلا شانس بیاریم بپاشن به صورتمون
  من یکی که بمیرم هم نمیرم اونجا
  راستی سلام و ممنون از پست ترانه جون

 6. 6

  سلام بر ترانه، درود بر ترانه
  خیلی عالی بود، میدونی که من شیفته این جور پستها هستم.
  بازم ممنون، بیصبرانه منتظر سفر بعدی خواهم بود.

 7. 7

  سلام من كه كلاهمم آفريقا بيفته نميرم دنبالش …. واي چقدر چندش …

 8. 8
  Ali rastgar says:

  سلام و خسته نباشيد مطلبتان جامع و كامل بود لطفا در مورد كشور مصر مخصوصا اهرام ثلاثه هم اطلاعاتي بنويسيد ممنون

 9. 9
  mohsen says:

  درود بر ترانه خانم
  اینا دیگه کین دیوونه هستن
  میکروبم هستن
  اه اه اه…

 10. 10
  سیتا says:

  وای وای واااااااااای چه خبره چه کثیف اه اه اه من که اگه یوقت رفتم یک وانت آب جای مانی با خودم میبرم خخخخخخخخ راستی ترانه جونم با این پستتون یاد اون سفر به ——- اسمش یادم نمیآد افتادم که رویا نونهالی گویندش بود افتادم که دوستش داشتم مرسی آجی از اطلاعات دقیقت آخه من به تمیزی خییلی حساسم

  • 10.1
   ترانه says:

   عزیزم اونم سفر به افریقا بود ولی چون واسه تلویزیون بود و بیننده عام داشت خب نمیشد اینا رو توضیح بده هههه پس واجب شد حتما با تور ببرمت !

   • 10.1.1
    سیتا says:

    باشه چون اصرار دارین میام اما با یک وانت آب پر خخخخخخ پس مانی سفر با شما ترانه جان و آمدن با من و یک جای توپ وتاپیک برآ من و یک وانت آب شیکم با شما و آمدن با من حالا آنجا بهت آب بدم یا ندم باید بهش بیاندیشم خخخخ ببین چه عادلم گویا عادل فردوسم یا احمدی نژاد هم باید کارای سهام عدالت رو میداد به من نه ترانه جونم حححح من برم آماده شم کی راه می‌افتیم ؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟

 11. 11

  سلام ترانه مرسی عزیزم. ببخش که دیر خوندمش، تا حالا وقت نکردم. ولی با زن داداشم نشستیم خوندیم وکلی خندیدیم به رسوماتشون. آخه ما توی دانشگاه یه درسی به اسم مردم شناسی داشتیم و استادم از آفریقا خیلی واسمون میگفت. و ماهم فقط میخندیدم. اسمشو گذاشته بودیم”زنگ خنده” مرسی که بیاد اون روزا انداختیم. آهان استاد میگفت هرکی شیطنت کنه تبعیدش میکنم آفریقا. حالا اینجا هم هرکی شیطنت کرد تبعیدش کنیم.

 12. 12
  ترانه says:

  سلام خواهش می کنم خوشحالم که گل خنده به روی ماهتون نشسته دلشاد باشی عزیزم

 13. 13

  سیتا جون تو یکی باید خیلی هوای خودتو داشته باشی. گفته باشم. اگه یه روز سر از آفریقا دراوردی اعتراض نکنی ها. تازه ترانه جون ازدواج آزمایشی شونو نگفته…

 14. 14
  ترانه says:

  گزینه جیم پاسخ درست می باشد!

 15. 15
  میثم امینی says:

  درود
  مرسي اطلاعات خيلي جالبي بود. خدا رو شكر كه هنگام خوندن اين مطلب مشغول خوردن يا نوشيدن نبودم.
  مي‌شه اطلاعاتي در مورد كشور اسرائيل هم بزاريد. من خيلي در مورد اين كشور كنجكاوم. مكزيك هم جالبه.
  فرهنگ آمريكاي جنوبي خيلي جالب به نظر مي‌رسه.
  بازم ممنون. پيروز باشيد.

 16. 16
 17. 17
  زهره says:

  من بعد که از اون دوتا قبلیا اومدم کجا بود آهان نروژ و همونجا دیگه یادم نیست بعد میام میرم آفریقا ههه
  مرسی

 18. 18
  Adasi says:

  ای ول! ضمن درود فراوان و عرض ادب! بنده از دیروز تاحالا چند بار این پست و کامنتهاشو خوندم،‏ اما هرچی فکر کردم که چی بنویسم به جایی نرسیدم،‏ من عاشقم-عاشق چنین رسم و رسومهای جالبم،راستی بچه های محله همگی یه سری به تولیدی های مواد غذایی در ایران بزنید و ببینید هر یک از مواد غذایی چگونه تولید و بسته بندی میشوند و شما با کمال میل میخورید! نوشجانتون عزیزانم!‏

دیدگاهتان را بنویسید