چشمانی که با قند بی فروغ میشوند!!!

با درودی دوباره.
دوستان خوب من، در باره بیماری دیابت و آثار ویرانگرش بر اجزای مختلف چشم و اعضای دیگر بدن چقدر اطلاعات دارید؟
من این مقاله رو برای نیمه بیناها و بیناهایی که بیماری دیابت دارند و یا در معرض این بیماری مخرب هستند منتشر میکنم، امیدوارم که هشداری برای مراقبت و پیشگیری به موقه باشد.
لطفا این مقاله مفید رو بخونید و به دیگران هم انتقال بدید.

دیابت یا بیماری قند به علت ناتوانی بدن در تولید یا استفاده از انسولین بروز می‌کند.
این بیماری می‌تواند فعالیت دستگاه‌های مختلف بدن را مختل و آنها را با آسیب‌های جدی رو به رو کند. قلب و عروق، مغز و اعصاب، گوارش، کلیه‌ها، پوست و انگشتان پا همه و همه می‌توانند به دلیل ابتلای فرد به دیابت با مشکل جدی مواجه شوند اما عوارض دیابت بر سیستم بینایی بدن به حدی است که می‌تواند سبب نابینایی فرد شود. دکتر مهدی بهنیا، فوق تخصص شبکیه، از دیابت به عنوان شایع‌تر‌ین علت نابینایی در بزرگسالان یاد می‌کند و معتقد است که با توجه به اینکه این گروه سنی افرادی مولد و فعال هستند این عارضه می‌تواند عوارض جبران ناپذیری به دنبال داشته باشد.
به گفته دکتر مهدی بهنیا، فوق تخصص شبکیه، دیابت نوع1و نوع2 از نظر عوارضی که برای چشم ایجاد می‌کنند با هم تفاوت بسیار دارند.
در افراد مبتلا به دیابت نوع 1(دیابت وابسته به انسولین)، یا انسولین اصلا ساخته نمی‌شود یا مقدار آن بسیار ناچیز است. بنابراین افراد مبتلا به دیابت نوع 1، برای ادامه حیات نیاز به تزریق انسولین، رعایت رژیم غذایی و انجام حرکات ورزشی دارند. در افراد مبتلا به دیابت نوع1 بدن نمی‌تواند از قند (سوخت) حاصل از مصرف غذاها استفاده کند، بنابراین، کاهش وزن شدید پدید می‌آید. دیابت نوع 1به سرعت تشخیص داده می‌شود.

در افراد مبتلا به دیابت نوع2 (دیابت غیر وابسته به انسولین)، لوزالمعده هنوز قادر به تولید انسولین است ولی سلول‌های بدن به انسولین موجود در خون پاسخ مناسب نمی‌دهند. دیابت نوع2 شایع‌ترین شکل بیماری قند است، به طوری که اغلب مبتلایان به دیابت از این نوع بیماری رنج می‌برند. در مبتلایان به دیابت غیر وابسته به انسولین، علائم دیابت به کندی پدیدار می‌شود و معمولا چندین سال طول می‌کشد تا شخص از بیماری خودآگاهی یابد.
بهنیا به همشهری می گوید: نمی‌توان گفت که در درمان دیابت نوع2 انسولین جایی ندارد چرا که گاهی اوقات در درمان دیابت نوع2 هم انسولین نقش بازی می‌کند. در دیابت نوع 1تولید انسولین توسط بدن کم می‌شود و در دیابت نوع 2بافت‌های بدن نسبت به انسولین موجود واکنش نشان می‌دهند و انسولین اثرش را از دست می‌دهد.

تشخیص دیابت
به گفته این چشم پزشک، معمولا شروع ابتلا به دیابت نوع یک پرسروصداست و علائم زیادی دارد و به همین دلیل، افرادی که مبتلا به دیابت نوع یک می‌شوند به محض ابتلا تشخیص داده می‌شوند اما در دیابت نوع 2شروع بیماری کند و با علائم خیلی کم است.

عوارض دیابت بر چشم
دکتر بهنیا از عوارض دیابت بر چشم می گوید و معتقد است: از نظر عوارضی که دیابت در چشم ایجاد می‌کند 2نوع دیابت با هم تفاوت بسیار دارند. تفاوت اصلی آن است که وقتی برای فردی دیابت نوع 2تشخیص داده شد با توجه به اینکه فرد مدتی مبتلا به دیابت بوده اما خبر نداشته، احتمالا دیابت، عوارض خود را بر چشم گذاشته است اما در دیابت نوع 1 معمولا بیماران به محض تشخیص، عوارض چشمی زیادی ندارند به همین دلیل افرادی که مبتلا به دیابت نوع1هستند یک تا 2سال زمان دارند تا به پزشک مراجعه کنند اما افراد مبتلا به دیابت نوع 2به محض اینکه دیابت نوع 2تشخیص داده شد باید سریع به چشم پزشک مراجعه کنند.
عوارض دیابت بر چشم آنقدر زیاد است که چشم پزشکان معتقدند که دیابت می‌تواند تمام چشم را درگیر کند. دکتر بهنیا می گوید: از لایه اشکی که می‌تواند سبب خستگی چشم شود تا انحراف چشم، آسیب به قرنیه و حتی کدورت و زخم قرنیه از عوارض دیابت بر چشم است.به گفته او دیابت می‌تواند سبب بروز آب سیاه (گلوکوم) شود و حتی سن ابتلا به آب مروارید را نیز کاهش دهد و علاوه براین، سبب خونریزی در زجاجیه هم شود.

عوارض شدید دیابت بر شبکیه چشم
این فوق تخصص شبکیه خاطرنشان می‌کند که دیابت همچنین می‌تواند عوارض شدید بر شبکیه چشم ایجاد کند. خونریزی، پارگی، تورم و انسداد عروق شبکیه از عوارض شدید دیابت بر شبکیه چشم است که هریک می‌توانند بر عصب بینایی اثر بگذارند و باعث تورم عصب بینایی شوند. شبکیه یک بافت عصبی مثل مغز و نخاع است. به بیان دیگر، همانطور که اگر آسیبی به مغز و نخاع وارد شود، خود به خود ترمیم نمی‌شود چون اصولا بافت عصبی قدرت ترمیم ندارد، وقتی دیابت به شبکیه چشم آسیب رساند هم دیگر ترمیمی در شبکیه اتفاق نمی‌افتد. به همین دلیل هم دکتر بهنیا، عامل اصلی نابینایی ناشی از دیابت را عوارض ناشی از دیابت بر شبکیه می‌داند.
کار شبکیه مانند فیلم دوربین عکاسی است زیرا تصویری را که در چشم شکل می‌گیرد تبدیل به سیگنال‌های عصبی کرده و آن را از طریق عصب بینایی به مغز مخابره می‌کند به‌عبارت دیگر، فرایند دیدن در مغز تکمیل می‌شود. به همین دلیل چشمی که شبکیه آن آسیب دیده مانند دوربین عکاسی است که فیلم ندارد یا فیلم آن فاسد شده و نمی‌تواند عکس با کیفیت بگیرد. به همین دلیل دکتر بهنیا معتقد است اگر شبکیه چشم آسیب ببیند حتی اگر سایر قسمت‌های چشم هم سالم باشند، یا دیدی وجود نخواهد داشت یا دید چشم بسیار کم خواهد بود چراکه شبکیه قدرت ترمیم ندارد.
در دیابت مهم‌ترین بحث موضوع پیشگیری است. هنگامی که دیابت عوارض خود را نشان داد دیگر درمان‌ها برای چشم باعث بهبود دید نخواهد شد بلکه در بهترین شرایط می‌تواند جلوی بدتر شدن دید را بگیرد و دید چشم را در حد متوسطی حفظ کند و این مشکلی است که وجود دارد.
دکتر بهنیا خاطرنشان می‌کند: بیماران زیادی هستند که مراجعه می‌کنند و پس از معاینه متوجه می‌شویم که در شبکیه چشم آنها عوارض شدیدی از اثرات دیابت مشاهده می‌شود. وقتی از آنها سؤال می‌کنیم که چرا زودتر به چشم پزشک مراجعه نکردید؟ پاسخ می‌دهند: خوب می‌دیدیم. در حالی‌که این استنباطی غلط است چرا که قرار نیست فرد دیابتی وقتی ندید به چشم پزشک مراجعه کند. قانون این است که وقتی تشخیص داده شد که فردی دیابت نوع 2دارد به پزشک مراجعه کند و چشم پزشک نیز پس از معاینه عکس‌های لازم را درخواست کند و بسته به میزان درگیری چشم و شرایط کلی فرد از نظر میزان قند، فشار خون، چربی خون، نحوه کنترل دیابت، برنامه معاینات منظم برای بیمار تعریف کند.

شرط موفقیت درمان
به گفته دکتر بهنیا برای بیماری ابتلای شبکیه به عوارض دیابت، درمان‌هایی وجود دارد اما شرط موفقیت درمان ها این است که فرد بتواند دیابت خود را خوب کنترل کند چرا که اگر درمان شروع شود و فرد نتواند دیابت خود را به خوبی کنترل کند درمان به قدر لازم مؤثر نخواهد بود.
این فوق تخصص شبکیه معتقد است بالا بودن چربی خون و فشار خون 2مشکل دیگری است که افرادی که دیابت دارند با آن رو به رو هستند و بنابراین ابتلای دیابت در آنها می‌تواند به شبکیه چشم آنان نیز آسیب برساند. به همین دلیل بیمارانی که دیابت بر چشم آنها عوارض ایجاد کرده است برای موفقیت درمان باید حتما فشار خون و چربی خون خود را کنترل کنند.

آزمایش‌های کنترل قند خون
بهنیا معتقد است که آزمایش قند لحظه ای که فقط با یک‌بار آزمایش خون مشخص می‌شود که میزان قند خون افراد چقدر است برای چشم پزشک ارزش زیادی ندارد چون ممکن است که به هر دلیل در همان لحظه قند فرد پایین باشد؛ مثلا از 2روز قبل از آزمایش، رژیم غذایی خود را رعایت کرده باشد برای همین توصیه می‌شود که آزمایش هموگلوبین انجام شود. در این آزمایش معدل یا متوسط قند خون 3‌ماه فرد مشخص می‌شود که انجام این آزمایش می‌تواند هم به بیماران و هم پزشکان کمک کند.

تغذیه مناسب
بیماران دیابتی می‌توانند با برنامه غذایی مناسب، فعالیت بدنی منظم و وزن مناسب، قند خون خود را کنترل کرده و بدین ترتیب بیماری را مدیریت کنند. دکتر مسعود کیمیاگر معتقد است :بیماران دیابتی باید در برنامه غذایی خود 3وعده غذای اصلی و 2وعده غذای فرعی را بگنجانند. به عبارت بهتر آنها باید با مشورت پزشک مقدار انسولین را با میزان مواد غذایی هماهنگ کنند.کیمیاگر در گفت و گو با همشهری خاطرنشان می‌کند که حدود 60درصد از مواد غذایی این بیماران باید مواد نشاسته ای مانند نان سبوس‌دار، برنج و ماکارونی باشد و علاوه بر آن از گوشت سفید و قرمز هم غافل نشوند.
به گفته این متخصص تغذیه این بیماران بیشتر از نوع غذا باید به مقدار غذا هم توجه داشته باشند چون باید وزن آنها در حالت ایده آل باقی بماند بنابراین به شرط تعادل می‌توانند از اغلب مواد غذایی استفاده کنند علاوه بر این، باید مصرف چربی‌ها، قند، پروتئین و سوسیس و کالباس را محدود کنند.
کیمیاگر می‌گوید: مصرف قندهای ساده باید به میزان کم و در حد 5درصد کل کالری مورد نیاز روزانه باشد و افراد دیابتی باید روزانه معادل 3تا 4سهم از میوه‌ها مصرف کنند. او تأکید می‌کند افرادی که اضافه وزن دارند بیشتر در معرض ابتلا به دیابت نوع 2هستند بنابراین باید با تغییر سبک زندگی و تحرک از ابتلای به این بیماری پیشگیری کنند.

درباره مهرداد چشمه

سلام. من مهرداد چشمه، متولد 22 تیرماه 1343 در شهر قایم شهر در استان مازندران. بزرگ شده در شهر اراک در استان مرکزی. و سالیان درازیست که ساکن شهر کرج در استان البرز هستم. تحصیلات من در حد دیپلم، هست، که البته به خاطر برخورد با انقلاب فرهنگی در اوایل انقلاب و کمبود امکانات در اون زمان با این که سه سال متوالی در دانشگاههای دولتی و تربیت معلم قبول شدم نتونستم به تحصیلات عالی دست پیدا کنم. من کارمند شرکت آب و فاضلاب استان البرز هستم و در شغل شریف اپراتوری تلفن مشغول به خدمت میباشم. از علایق شخصی خودم، میتونم به شنیدن موسیقی ملل، دیدن یا شنیدن فیلمهای کلاسیک و ارزشمند، خوندن رمانهای فاخر دنیا، کامپیوتر و اینترنت و غیره اشاره کنم. پست الکترونیک: mr.cheshmeh@gmail.com آدرس سایت چشمه سرا: cheshmehsara.com آیدی اسکایپ: mr.cheshmeh تلفن همراه: 09121641278 تلفن محل کار: 02632224020
این نوشته در مقاله ها ارسال شده است. افزودن پیوند یکتا به علاقه‌مندی‌ها.

23 Responses to چشمانی که با قند بی فروغ میشوند!!!

 1. 1
  بهنام says:

  سلام
  ایول ایوله
  بهنام اوله
  واااااااااااااااااااااااااااااااااااای
  بابام دیابت داره
  روحیه موحیم پوکید با این مطلب.
  خدا کنه که هیچ کسی دیابت نگیره.
  ممنون از بیدارباشت

 2. 2
  سیتا says:

  سلام خوبین آقا چشمه بهم تو کامنت پستتون خوش آمدگویی نگفتین

 3. 3
  لاله says:

  سلام اقای چشمه یک دنیا تشکر بخاطر پسستهای مفید و کاملی که زحمت میکشید واسه این محله میگذارید

 4. 4
  yaghoob says:

  سلام آقا محمد رضا با تشکر از شما که ما را با این مطالبهای خوب آشنا میکنی باز هم ممنون هستم .

 5. 5
  یلدام says:

  سلام
  مفید بود مثل همیشه
  پیش گیری همیشه بهتر از درمان بوده
  چقدر خوب میشد که دور اندیش باشیم و بیشتر مراقب سلامتیمونمرسی فراوون

 6. 6
  ترانه says:

  ممنون واسه من یه تلنگر بود تا سر خود و واسه کاهش وزن الکی الکی قرص قند مصرف نکنم پریروز وقتی دراز کشیدم حس کردم رگ چشمم رو قسمت پیشونی درد می کنه اولش حتی فکر کردم چیزی بین صورتم و بالشه بعد دیدم نه رگ چشممه دست که زدم درد می کرد هیچ بعید نیست مال مصرف سر خود قرص قند باشه

 7. 7
  تبسم says:

  سلام. بازم مثل همیشه عالی بود. تشکر تشکر. وای منم کم بینام پس باید خیلی مواظب باشم. هرچند شیرینی جات زیاد دوس ندارم ولی با خوندن این مطلب سعی میکنم بیشتر رعایت کنم.آخه بیناییمو خیلی نیاز دارم. بازم خداروشکر که یه نفرهست که سلامتیمون براش مهمه.

  • 7.1

   سلام بر تبسم.
   کم بینایی به تنهایی نمیتونه عاملی برای دیابت باشه، بنا بر این خودتو بیخودی نگران نکن، در نظر داشته باش که کمبود قند در بدن به مراتب خطرناک تر از خود بیماری قنده.
   شما با رعایت و پیشگیری مناسب و آزمایش به موقع میتونی به نگرانیت پایان بدی.

 8. 8
  تبسم says:

  واااای ترانه داری چکار میکنی باخودت؟؟!! حد اقل به فکر خودت نیستی به فکر ماها باش. به وجود نازنینت احتیاج داریما. برا رزیمت هم از آقای چشمه قول میگیریم سرچ کنه یه مطلب خیلییی عملی و توپ پیدا کنه. باشه آقای چشمه؟

 9. 9
  تبسم says:

  نه منظورم این نیس که عامل کم بیناییم قنده. گلوکوم مادرزادیه. باید مواظب باشم که دیابت هم مزید برعلت نشه. یک ماه نمیشه که چکاپ کردم خوشبختانه مشکلی نداشتم. لطف داری. مرسی که پیشنهادمو پذیرفتی. آخه من این روزا اینترنتم قطعه و باگوشی بالا میام. واسه همین سرچ کردن باهاش سخته و زحمتا رو میندازیم گردن شما.

 10. 10
  ترانه says:

  چشم قول می دم بیشتر مواظب باشم قربون همتون برم که این همه مهربون و گلین راستش اونچیزی که واسه آدم پیش میاد خوب پیشامده و حداقلش اینه خیالمون راحته که این انتخاب ما نیست ولی این که بدست خودمون بلا سر خودمون بیاریم دیگه خیلی حرفه واقعا حرفاتون عالی و بجا بود

دیدگاهتان را بنویسید