جهانگردی روسیه

به نام الله
تقدیم به آرش و همه کسانی که سفر به روسیه رو خواستن
آشنایی با آداب و رسوم هر قوم و ملتی می‌تواند دریچه‌ای به شناخت فرهنگ آن قوم به روی علاقه‌مندان بگشاید. پس خوبه با مطالعه آن با همه ملت ها و نوع تفکشان بیشتر آشنا شویم روسیه کشوری مستقل است که به عنوان فدراسیون روسیه ( در زبان روسی: Rossiyskaya Federatsiya) به لحاظ رسمی شناخته شده است. روسیه تقریبا دو برابر کشور کانادا، که خود دومین کشور بزرگ دنیا است، بنابرانی با فاصله زیادی از آن بزرگترین کشور دنیا به حساب می آید. روسیه سرتاسر شرق اروپا و شمال آسیا را در بر می گیرد. این کشور آب و هوایی به شدت سردسیر دارد تا جاییکه در بخشی از مناطق سیبری آن در زمستان درجه هوا به منهای ۷۰ درجه هم میرسدو اگر عینک به چشمتان باشد و به خارج خانه بروید قاب عینک در جا به پوستتان چسبیده و برای جدا کردنش چاره ای جز کندن پوست خود ندارید.یكی از مشخص ترین ویژگی های روس ها روحیه سرد و خشك شان است. بنابراین هیچ وقت نباید از یك فرد روس توقع داشته باشید در اولین برخورد با گرمی و محبت شما را بپذیرد و هنگام ملاقات روی لبش لبخندی دوستانه و گرم نقش ببندد.

در روسیه معمولامردم هنگام ملاقات با یكدیگر چنان محكم دست می دهند كه تصور می شود با این فشار می خواهند انگشت های طرف مقابل را بشكنند! در تمام مدت دست دادن هم حتما باید در چشم هم نگاه كنند تا نسبت به فرد مقابل بی احترامی نكرده باشند. البته زمانی كه یك مرد با یك زن دست می دهد، مسلما بیشتر رعایت می كند و چندان فشاری به دست های او وارد نخواهد كرد.
در ضمن، روس ها باور دارند هنگام دست دادن حتما باید دستكش ها را از دست تان در بیاورید و هر قدر هم كه هوا سرد و گزنده باشد، نباید با دستكش دست بدهیدسطح زندگی مردم روسیه به میزان زیادی به سطح در آمد آنها وابسته است. برای فقرای روسی، زندگی گذران یکنواخت روزمره است و افراد زیادی ساعات هر روزه ی خود را به فروش متعلقات و دیگر کالاهایشان در خیابان، می گذرانند. سبک زندگی ثروتمندان روسیه تا حد زیادی متناسب با زندگی غربی شده است؛ محصولات و تفریحات به سبک آمریکایی تولیداتی عوام پسند بویژه در شهر های بزرگ هستند. نگاه کردن تلویزیون و نوار ویدئویی شکل عوامانه ای از سرگرمی است. تلویزیون روسیه هم اکنون شامل برنامه هایی به سبک اروپایی است، برنامه های چون؛ شوها و نمایش های تلویزیونی یا رادیویی کم ارزش. مطالعه به گونه ای وسیع عامه پسندانه است، همانگونه که در طول دوره ی اتحادیه ی جمهوری شوروی بود، اما می توان گفت مطالعه ادبیات به طور قابل ملاحظه ای تغییر کرده است. کلاسیک های روسی فرصت خود را با جستجو در مورد رمانها، افسانه ها، داستانهای علمی تخیلی و رمانهای عاشقانه، از دست داده اند.فرهنگ مردم روسیه بر پایه فرهنگ شرقی پی‌ریزی شده و در سال های اخیر بر اثر آمیختگی نه چندان مطلوب با فرهنگ غربی به فرهنگی با زیربنای شرقی و رویه غربی تبدیل شده است اما لجام گسیختگی فرهنگ غرب هنوز نتوانسته بر فرهنگ روس ها غلبه کنددر این کشور بیش از ۱۰۰ ملیت و قوم زندگی میکنند اما زبان رسمیشان روسی و خطشان سیریلیک است.بدبختانه کلیه نوشته ها در هرجا به همین زبان است و هیچ جا حروف انگلیسی دیده نمیشود.پس بهتر است قبل از سفر به روسیه الفبای ان را فرا بگیرید.اکثر مردم تابع کلیسای ارتودوکس هستند اما مذاهب اسلام و بعد آن یهود هم در آنجا پیروان زیادی دارندورزش های اروپایی که در طی دوره ی اتحادیه ی جمهوری روسیه رسما سست و بی ارزش بود ( ورزشهایی همچون تنیس)، به طور قابل توجهی در میان طبقات مرفه تر رواج دارد. بازیها و ورزشهای سنتی همچون شطرنج و فوتبال هنوز هم در میان توده ی مردم وجود دارند. کنسرت های گروه های موسیقی غربی در مسکو و سایر شهر ها ی بزرگ تبدیل به مکانهایی متداول شده اند و تعداد زیادی از گروههای پاپ روسی با سبک غربی رقابت می کنند، اگرچه گروه های اندکی هنوز هم با عناصر موسیقایی سنتی روسی پیوستگی دارند.در روسیه وقتي به دعوت خانواده‌اي به مهماني آنان مي‌رويد بهتر است هديه‌اي براي آنان ببريد اين هديه مي‌تواند يك كيك يا دسته گل و امثال آن باشد. اگر اين خانواده بچه دارند رسم است هديه‌اي هرچند كوچك به وي داده شود.

· هرگاه تصميم گرفتيد به كسي گل هديه كنيد توجه داشته باشيد كه تعداد گل‌ها « فرد » باشد. دسته گل با تعداد زوج براي عزاداري استفاده مي‌شود.

· هيچگاه با يك روس در حالي كه او در سمت ديگر در است ( در درگاه خانه ) دست ندهيد. اين كار در روسيه به فال بد براي خانواده گرفته مي‌شود.

· رسم است كه پس از ورود به هر خانه، كفش‌ها را در مي‌آورند و دمپايي مي‌پوشند. با كفش بيرون نمي‌شود وارد اتاق‌ها شد.

· پاها را روي هم نيندازيد ( به طوري كه قوزك پا روي زانوي پاي ديگر باشد ) همچنين طوري ننشينيد كه تخت كفش ديده شود. اين كار در روسيه بي‌ادبانه است.

· از خوبي‌ها و زيبايي‌ها تعريف و تعارف كنيد.

· از انتقاد و مقايسه‌هاي توهين‌آميز خودداري كنيد.

· مردها نبايد كت خود را بدون اجازه در بياورند.

· تعارف كردن غذا و يا ميوه و نوشابه در سفر ( مثلاً قطار ) كاري مؤدبانه است.

· توجه داشته باشيد كه برداشتن عكس در بسياري از موزه‌ها و مكان‌هاي ديدني سرپوشيده نياز به پرداخت و كسب مجوز دارد.

· ديدن گربه‌ي سياه شگون ندارد.

· در خانه يا آپارتمان سوت نزنيد. زيرا مي‌گويند كسي كه سوت بزند ثروتش را از دست خواهد داد !

· سيگار را از آتش شمع روشن نكنيد چون بدبختي مي‌آورد !

· ريختن نمك روي ميز باعث بدبختي مي‌شود مگر اين كه سه بار، كمي نك روي شانه‌ي چپ خودتان بريزيد !

· اگر از كسي تعريف مي‌كنيد يا كسي از شما تعريف كرد، به طور تمثيلي سه بار روي شانه‌ي چپ‌تان تف كنيد و يا سه بار به چوب بزنيد.

· اگر در روسيه چيزي را جا گذاشتيد، معني اين است كه به روسيه برخواهيد گشت.بخش زیادی از مردمان روسی آخر هفته ی خود را در خانه های تابستانی شان (dacha) که در حواشی شهر است، سپری می کنند. حد متوسط این خانه ها تنها کلبه ی ساده ایست و روی قطعه ی بسیار کوچکی از زمین بنا شده است. برخی از این خانه های گرانبها و جدید چند اتاقه بوده و با استخر و دیگر ریزه کاریهای گران قیمت استقرار یافته اند. اغلب صاحبان این خانه ها در کلبه ی تابستانی خود باغچه ی خانگی دارند، این باغچه فضاییست که در آن سبزیجات و میوه هایی به عنوان مکمل غذایی پرورش می یابند.
روسها به طور معمول سه نوع غذا در روز می خورند. غذای صبح که zautrak نامیده می شود، این غذا معمولا شامل کلوچه از گندم سیاه یا kasha، فرنی سرو شده با سرشیر ترش و پنیر است، اگر چه برخی از روسها تنها نان و چای را به عنوان صبحانه مصرف می کنند. ناهار یا obed، بعداز ظهر سرو می شود و غذای اصلی در طول روز به حساب می آید. این غذا اغلب با سوپ همچون borshch ( که borscht هم تلفظ می شود) آغاز می شود که از چغندر تشکیل شده و با سر شیر ترش سرو می شود. ناهار همچنین ممکن است با zakuski – پیش غذا همچون سالاد ماهی، گوشت سرد، تخم مرغ سفت پز و خاویار- آغاز شود. بخش اصلی غذا به طور معمول متشکل است از بیف، گوشت خوک یا جوجه.چای؛ کافی و لیموناد، آشامیدنی های عمومی هستند، و ودکا (vodka) و آبجو نوشیدنی های الکلی هستند که به گونه ای گسترده توسط افراد مصرف می شوند
در روسیه اعیاد به دو دسته اعیاد ملی و اعیاد کلیسای ارتدکس تقسیم می شوند. مردم روسیه که در 982 میلادی دین مسیحیت و مذهب ارتدکس را پذیرفتند، هنوز بقایای خرافات و بت پرستی که طی قرن ها در این سرزمین وجود داشت را در خود حفظ کرده اند. در همه آیین ها و روشهای اعتقادات خرافی و بت پرستانه وسوسه های شیطان و مخالفت با مذهب دیده می شد. گاهی تزارها می کوشیدند با این امور مبارزه کنند، اما این موضوع تا جایی ریشه داشت که قابل مبارزه نبود. اعتقادات بی پایه و عقاید خرافی حتی امروزه و بعد از سال ها حکومت کمونیست ها که همه چیز را به اصطلاح با ترازوی علم می سنجیدند، همچنان در مردم روسیه وجود دارد. اگر کسی سکسکه کند به او می گویند کسی به یادت است!

اگر در موقع غذا خودرن کارد یا چنگال به زمین بیفتد مهمانی خواهد آمد. اگر کارد بیفتد مهمان مرد و اگر چنگال باشد مهمان زن خواهد بود!

اگر پرنده از پنجره وارد خانه ای شود، کسی در آن خانه خواهد مرد و باید پرنده را از پنجره بیرون کرد و نه از در یا جای دیگر !

اگر یک نفر در نشستن یا راه رفتن بین دو نفر هم نام قرار گیرد باید فوراً آرزویی بکند، زیرا آرزویش برآورده می شود. اگر اسم خودش و پدرش یکی باشد ( در روسیه برخلاف ایران این کار غیر معمول نیست) دو آرزویش بر آورده خواهد شد!

اگر جمع سه شماره اول و سه شماره دوم بلیط اتوبوس یا تراموا برابر باشد، بلیط مبارکی است و باید آنرا بلعید و آرزو کرد! اگر می خواهید گل هدیه بدهید حتماً باید تعدادش فرد باشد. تعداد زوج برای عزاداری استفاده می شود!در روسيه همه شهرهای کوچک و بزرگ برای خودشان جشن تولد دارند . مردم هر شهر ، يک روز را در سال بعنوان « روز شهر » جشن مي گيرند . در اين روز چهره شهر عوض می شود . از مراسم روز شهر مي توان به اجراء برنامه توسط گروه هاي موزيک و رقص سنتي و مدرن ، کنسرتهاي خياباني ، مسابقات ورزشی همگاني ، نمایشگاههای هنری ، بازارهای مکاره و مسابقه نقاشی کودکان بر روی آسفالت اشاره کردپرنده های دستساز چوبی با بالهای باز بطور سنتی در ناحيه شمالی روسيه ساخته می شوند .وجود اين پرنده ها در هر خانه نشانه ای از صلح و آرامش است .

گــُرکا! گــُرکا!

اگر يک روز تعطيل و آفتابي به جاهاي ديدني مسکو سري بزنيد ، عروس و داماد هاي بسياري را خواهيد ديد که شادمانه قدم مي زنند و فيلم و عکس عروسي مي گيرند . دختران جوان با ديدن عروس و داماد با لحني شيطنت آميز فرياد مي زنند: گــُرکا! گــُرکا! يعني تلخــــــه! تلخـــــه!
در فرهنگ روسي گــُرکا يعني عروس و داماد بايد همديگر را سخت ببوسند و زندگيشان را شيرينتر کنند. روس ها در احوالپرسی از جمله ‘کارها چطوره؟’ به جای ‘حالت چطوره؟’ استفاده می کنند.روس ها به کتابخوانی علاقه زیادی دارند و بعد از آلمان ها بیشترین سرانه مطالعه متعلق به روس هاست.بیرون آمدن از منزل با دمپایی یا لباس راحتی حتی برای مدتی کوتاه مثلا خرید مجله یا روزنامه از کیوسک سر خیابان امری ناپسند است…مهمتر از آن طرز راه رفتن ودر خیابان است؛ افراد نباید به کسانی که از کنار آنها عبور می‌کنند با دقت نگاه کنند لباس ها باید قبل از بیرون آمدن حتما اتوکشی شده باشندخیره شدن به افراد در حال عبور به خصوص افراد معلول و یا نشان دادن کسی با انگشت اشاره یا دست در روسیه امری زشت و ناپسند است.

درباره ترانه

سلام من نا بینا نیستم ولی عملا بسیاری چیزها دیدم که نباید می دیدم و چه چیزها ندیدم که باید می دیدم حالا بگذریم چه چیزها دیدم که نباید می دیدم ولی لطف و دوستی خداوند چیزی بود که تمام مدت اونو ندیدم من باور کرده ام که بینایی نعمتی نه در درون چشم ما که بر صفحه دل ماست محله خونه دوممه و بینایی من منو ازین جمع جدا نمی کنه ...و خطابم به هم محله ای های عزیزم اینه که : می دونین که دوستون دارم فراوون ! فعالیت های مورد علاقه م : شنا ، بدمینتون رانندگی و یادگیری زبان و نویسندگی و شعر هستن
این نوشته در مقاله ها ارسال شده است. افزودن پیوند یکتا به علاقه‌مندی‌ها.

24 Responses to جهانگردی روسیه

 1. 1
  Adasi says:

  درود! گل هدیه دادن را ‏2بار نوشتید! ولی در کل جالب بود!‏

 2. 2
  ملیسا says:

  سلام
  آخجونمی
  میدونی چیه
  آخه امروز فقط مقام نایب قهرمانی از آن من میشه هههههیههههییییهههیهیههیههیهیهیهیههیهیهیهیاااا
  میگم ترانه منو این همه خوشبختی مهاله مهاله
  آخه میدونی چیه امروز فقط دارم چیزای خوب خوب یاد میگیرم یعنی اطلاعات عمومیم داره بالا تر تر تر تر تر میره.
  هه باید دست کشاشون رو حتما در بیارن اه خوب چه کاریه با دستکش دست بدن خوب مگه چی میشه
  اه اه اه
  آهان اینکه شیک پوش هستند رو دوست دارم خیلی زیادتا فراوونتا
  آفرین به اینکه مسخره کردن تو کارشون نیست یعنی اینکه معلولین رو مورد تمسخر نمیگیرن این فوق العاده هست احسنت بارک الاه
  بوس بوس بوس بوس
  بازم از اینا برامون بنویس
  میگم ترانه میشه در مورد سیاره مریخ هم برامون بنویسی نانازم؟
  گاز گازک
  ناز نازک
  بوس بوسک
  باییییییی بایییی

 3. 3

  سلام بر ترانه.
  تو میدونستی من عاشق روسیه و دیوانه رمانهای روسی هستم؟
  مثل همیشه عالی بود.
  حالا یک خداحافظی روسی:… espaseeveh.

 4. 4
  آریا says:

  دورود بر ترانه
  ممنون از زحماتت مرسی
  خیلی خوب کامل و آلی بود
  بدرود

 5. 5
  مروارید says:

  سلام ترانه جون
  من خیلی روسیه رو دوست دارم اگه یه زمانی قرار باشه برم خارج بعد آمریکا روسیه رو انتخاب میکنم
  دوست دارم روسی یاد بگیرم ولی نمیدونم از کجا و چطوری
  هی ی ی ی ی ی ی ی ی ی ی ی ی ی ی ی

 6. 6
  یلدام says:

  سلام گوگولی
  من امروز فهمیدم که چقدر عاشقم این روسیه رو
  دلایل زیادی پیدا کردم برا عاشق شدن
  ححح
  اینکه اونا کتابا رو دوست میدارن
  اینکه اونا به هم محکم دست میدن
  اینکه اونا به مهموناشون کادو میدن
  اینکه آبو هواشون یخ خیه
  اینکه مردا باید با اجازه زنا کت در بیارن
  اینکه
  اینکه
  اینکه
  خیلی این پست با حال بود
  مرسی

 7. 7
  محمدرضا ستوده says:

  سلام. جالب بود. من خیلی دوست دارم با فرهنگ کشور های مختلف آشنا بشم.اگر براتون امکان داشت, کمی هم به کشور های امریکای جنوبی و فرهنگ و رسوم آنها اشاره کنید.. موفق باشید.

 8. 8
  Adasi says:

  درود! اگه یه روز قرار شد با بچه های محله دست بدهم از روسیه تقلید میکنم و چنان دستتون را میفشارم که دیگه حوس دست دادن نکنید!خخخخخ-هاهاهاهاها-هههههههههوهوهوهوهوهوهیهیهیهیهیهیهؤهؤهؤهؤهؤهؤهؤهؤهؤهؤهؤهؤههههههههرهرهرهرهرهرهرهرهرهرهر!‏

 9. 9
  Adasi says:

  درود! من از روسیه هستم و بین دو نفر قرار گرفته ام،‏ و امشب به آرزوم رسیدم،‏ امشب به یه جشن عروسی رفتم و تا جایی که میتونستم رقصیدم و شادی کردم،من از رقص و پای کوبی با آهنگی که از کامپیوتر پخش میشه خوشم میاد!‏

 10. 10

  سلااااام تران جون. مرسی زیاد. فقط خرافی بودن و سرد بودنشون دوست ندارم. ملیسا گرکا گرکا…

 11. 11
  سامان says:

  سلام عالی بود.‏ اگر امکانش بود در مورد فرهنگ کشورهای دیگه هم برامون پست بزارین ممنون…

 12. 12
  پریسیما says:

  سلام ترانه جان مرسی عالی بود. از اینکه اومدی محله ی ما و برامون مطالب خوشگل مینویسی ممنون دوست دارم گلم موفق باشی.

 13. 13
  پرسپولیس says:

  سلام خیلی قشنگ بود امیدوارم به آرزوهای قشنگت برسی ترانه.
  در مورد دست دادنشون من تجربه خوبی دارم
  راستش وقتی رفته بودم مسابقات جهانی
  با یه روس بازی داشتم که همین شکلی دست میداد
  و این موضوع مایه تعجبم بود.

دیدگاهتان را بنویسید