سفر به هند

به نام یگانه هستی بخش :الله
هندوستان از گذشته های دور سرزمین عجایب جهان بوده است که با بیش از ۱ میلیارد جمعیت, دموكراسی ترین كشور جهان سوم است و مردمی خونگرم و مهربان دارد.۹۹% از جمعیت هند را هندوان( پیروان هندوییسم) تشكیل می دهندهر کشوری آداب و رسوم خاص خودش را دارد که وقتی به عنوان گردشگر به آن سفر می کنید، ممکن است برایتان عجیب و بی معنی باشد. اما اهالی همان کشور، پشت آن رفتار داستان ها و تعبیرهای متفاوتی دارند. در مقابل اگر شما رفتاری را که برای آنها با تعبیر خاصی همراه است انجام دهید، ممکن است بهشان بربخورد و توهین تلقی کنند.
هندى‌ها آداب خاصى در مصرف غذا دارند، آنان در غذا خوردن اسراف نمى‌كنند، زیرا معتقدند با افراط در غذا دچار تنبلى شده و این امر مانع رشد فكرى و جسمانى‌شان مى‌شود.
از سویى دیگر سعى مى‌كنند غذاى مصرفى‌شان به چرخه طبیعت بسیار نزدیك باشد. به همین دلیل غذاهایى چون ماهى و گوشت را كه برای به‌دست آوردن آن باید موجود زنده‌ای را كشت و در نتیجه باعث برهم زدن چرخه طبیعت می‌شود را مانع آرامش روح و نیایش با خدا مى‌دانند.
از آداب جالبی که دارند، با دست غذا خوردن است که هیچ طبقه‌ی خاصی را هم شامل نمی‌شود، هندى‌ها معتقدند براى غذا خوردن نباید واسطه‌اى وجود داشته باشد تا انرژى بین غذا و انسان در تعامل باشد.هنگام صرف غذا در هندوستان هرگز محتویات بشقاب غذای خود را به هیچ‌کس حتی همسر خود تعارف نکنید. این عمل در هند بسیار توهین آمیز محسوب می‌‌شود. در فرهنگ هندی اعتقاد بر این است که خوراک زمانی که توسط یک نفر لمس می‌‌شود، برای دیگران آلوده است و نباید به دیگری تعارفش کرد.هندی‌‌ها با دست راست غذا می‌‌خورند. از نظر آنها دست چپ کثیف است و هرگز برای رد و بدل غذا به کار نمی‌‌رود. از این رو اگر در رستوران هنگام سرو غذا پیشخدمت با دست چپ سرویسی به آنها ارائه کند، این رفتار را نوعی بی‌حرمتی دانسته به شدت آزرده می‌‌شوند.

سر از نظر هندی‌‌ها مقدس‌ترین قسمت بدن است و نباید توسط افراد دیگر لمس شود. برای همین بهتر است در مواجهه با کودکان هندی به قصد نوازش اصلا به سرشان دست نزنید.

در هند، طبقات محروم و پایین غذاهاى تندترى مصرف مى‌كنند و غذاها در طبقات بالا از درجه تندى كمترى برخوردار است.

هندی‌ها کمتر از مردم دیگر فرهنگ‌های آسیایی لبخند می‌‌زنند و فقط زمانی‌که خوشحالند یا در شرایط خوشایندی قرار می‌گیرند، لبخند می‌زنند.

انعام در هند مرسوم است. بیشتر هتل‌‌های بزرگ و رستوران‌های درجه یک 10درصد هزینه ارائه خدمات را به صورتحساب اضافه می‌‌کنند و باربران و رانندگان تاکسی توقع انعام دارند.

وقت شناسی در هند زیاد مرسوم نیست و هندی‌ها برقراری ارتباط با طرف مقابل را که ممکن است شریک کاری یا مهمان باشد مهم‌‌تر از وقت شناسی می‌‌دانند.

هندی‌‌ها زیاد دوست ندارند که مستقیم به طرفشان «نه» بگویند و معمولا از گفتن اخبار بد پرهیز می‌‌کنند.هندوها معتقدند كه گاو ماده را نباید كشت و گوشت این حیوان مفید و مقدس را نباید خورد، این یكى از دلایلى است كه آنان از گوشت حیواناتى چون بز، گاو نر و گوسفند استفاده مى‌كنند. البته مصرف گوشت در بین هندی‌ها چندان پسندیده نیست، حتى امروزه هم مى‌توان هندو‌هایى را دید كه در طول زندگى‌شان هرگز گوشت مصرف نكردند.

سنجاق روی بینی زنان هندی كه یك نگین براق است، مظهر اخلاص و نشان ازدواج و تأهل زنان هندی است. اگرچه با گذشت زمان این زینت مورد استفاده دخترها هم قرار گرفته است.

درست كردن حلقه‌های گل در هند بسیار مرسوم است. در هنگام نشان دادن ادب و احترام بیشتر دسته‌گل‌هایی از یاس سفید با گل‌های جعفری یا همیشه بهار (نارنجی رنگ) تهیه می‌كنند. و به شكل ریسمانی به هم می‌بافند و ته آن را گره می‌زنند و آن را در مراسم مختلف بر گردن كسی كه می‌خواهند به او احترام بگذارند می‌اندازند.
رقص نیز جزئی از آیین هندو است و جایگاه بسیار بالایی در فرهنگ آن دارد.زیرا رقص كاری مقدس است كه از خدایان به انسان رسیده است.شیوا معتقد بوده است كه تمامی كائنات همواره در حال رقص جاودانه ای هستند و او این رقص را ایجاد كرد و خودش به انجام آن می پرداخت.رقص هندی كه بسیاری ازحركات یوگا را در خود دارد،فقط برای سرگرمی یا تفریح نیست بلكه یك رقصنده با ایمان هنگام انجام این حركات به حالت خلسه رفته و به آرامش دست می یابد.این رقص موجب نشاط و شادی روح وروان نیز می شود.
کلمه Namaskar یادآور متداول‌ترین و مشهورترین نوع سلام و علیك در هند است كه در هنگام خوش‌آمد گویی و یا خداحافظی به كار می‌رود. دراین شیوه سلام كردن، كف دو دست را به هم می‌چسبانند و در زیر صورت به سمت بالا نگه می‌دارند و كمی‌خم می‌شوند و سپس به شخصی كه دیده‌اند به این روش سلام می‌كنند.
اعضای خانواده های هندی جشن تولدشان را بر اساس تقویم هندی جشن می گیرند.قویم هندی زمان را در ماه قمری اندازه گیری می کند و به طرز مبتکرانه مبنی بر خورشید و ماه است.یک سال برابر است با یک سال شمسی یعنی مدتی که زمین به دور خورشید می چرخد که ۳۶۵ روز ، ۵ ساعت ، ۴۸ دقیقه ، ۴۶ ثانیه اندازه گیری شده است ولی به ۱۲ ماه قمری تقسیم میشود
در میان بیست کشور بزرگ اقتصادی دنیا، شاید بتوان هند را بدترین کشور از نظر وضع زنان دانست در سال دو هزار و ده، پنجاه و شش هزار زن در زمان زایمان جان باخته اند. در همان سال، چهل و چهار و نیم درصد از دختران زیر هجده سال به ازدواج واداشته شده بودند. بدتر اینکه پنجاه و دو درصد از زنان این کشور بر این باورند که کتک خوردن آنان از شوهرانشان توجیه پذیر است.حتی برده داری زنان را بصورت داخلی می توان در این کشور دید زنان باید در هنگام خوردن غذا منتظر اتمام غذای همسر شوند و از انچه باقیمانده غذای اوست بخورند رسم سوزاندن زنان با جسد همسرانشان نیز هنوز بصورت غیر قانونی انجام میشود
مردم هندوستان معتقدند كه چسباندن دو دست به یكدیگر نشانه همفكری و همرنگی با شخص مقابل است و از طرفی دست راست را مظهر روح و طبیعت معنوی انسانی و دست چپ را نشانگر جهان مادی و جسم انسانی می‌دانند و با این حركت می‌خواهند یكی بودن جسم و جان خود را به شخص مقابل بدهند.آفریدگار در این آیین , برهما (Brahma)نامیده می شود كه مظهر آفرینش است.سایر خدایان مهم هندو عبارتند از:
-ویشنوVishnu(خدای مظهر بقا و زندگی روی زمین)
– شیوا Shiva(خدای فنا و نابودكننده و وحشت آور اما نام او در سنسكریت به معنی مهربان نیز هست.)

-كریشناKrishna(هشتمین مظهر ویشنو است.)
-ایندرا Indra(خدای باستانی اقوام آریایی كه خدای رعد و برق است) و هزاران خدای دختر پسر نوه و …..
در حیات هندو, رودخانه ها نقش بسیار مهمی بازی می كنند.زیرا رودها برای هندوان مقدس هستند اما این تقدس ریشه در فرهنگ و تمدن كهن تری دارد كه پیرو احترام به طبیعت است, همانگونه كه در نزد زرتشتیان باستان بوده است.گنگ: مقدس ترین رود هند است .الهه گانگا این رود را نگهبانی می كند
تیلاك نشان مذهبی‌ای است كه آن‌ها بر روی پیشانی خود می‌گذارند و معتقدند برای آن‌ها سعادت، خیر و بركت به ارمغان می‌آورد. این نشان معمولاً از خمیر قرمز رنگی كه تركیبی از زردچوبه، زاج سفید، ید و كافور است تهیه می‌شود و سپس به صورت لكه‌ای كوچك در بین ابروان گذاشته می‌شود. به عقیده مردم هند، این نقطه از پیشانی محل خرد نهفته، تمركز و عقل انسانی است. در ضمن از نظر مسائل عبادی هم كانون مهمی‌به حساب می‌آید و از طرفی آن را چشم سوم وجود خود می‌دانند و تمام مراسم مذهبی آن‌ها با گذاشتن تیلاك و چند دانه برنج با انگشت نشانه شست روی این نقطه انجام می‌شود. در ضمن این رسم در بعضی مواقع برای خوش‌آمد گویی یا وداع با میهمان هم دیده می‌شود
جشن نوروز در این کشور نیز برگزار می شود و به نوعی در این کشور آیین نوروز با مذاهب مختلف این کشور نیز گره خورده است.

جشن هولی همان جشن نوروز در میان مردم هندوستان است. این جشن به مدت پنجاه روز در فصل بهار برگزار می‌شود. هندیان در معابد هر روز از گولال، پودر رنگی، برای استحمام مذهبی خدایان استفاده می‌کنند. آیین این جشن طی دو روز به انجام می‌رسد.

در روز اول در هنگام غروب یا شب هنگام آتشی بزرگ روشن می‌شود. قبل از آن، آتش بزرگ دیگری بر روی مکانی که از قبل آماده شده، روشن می‌شود و تمثالی از هولیکا که از خیزران و بوریا ساخته شده در حرکتی دسته جمعی و منظم به همراه خوانندگان و نوازندگان محلی به وسیله برهمن‌ها به محل حمل می‌شود. تمثال در وسط آتش گذارده می‌شود و دستیار برهمن هفت بار آن را طواف می‌کند و قبل از اینکه آنرا آتش بزنند، اشعاری را در ستایش هولی ذکر می‌کند
هالی (جشن رنگ‌ها) یکی از بزرگترین و قدیمی‌ترین جشن‌های هند است که همه ساله برگزار می‌شود و نشان دهنده زنده شدن طبیعت و فرارسیدن فصل بهار و پیروزی نیکی بر بدی است. مردم از تمام طبقات اجتماعی با پاشیدن آب‌های رنگی یا پودر رنگی به یکدیگر این آیین را با شور و شادی برگزار می‌کنند.
یکی از نیایش های روزانهٔ هندوهای هند انجام مراسم ”آکنی بوتا“ AgniBoutha است که به هنگام طلوع و غروب خورشید انجام می گیرد. عبادت کنندگان در مکان هائی که در معرض تابش خورشید است می ایستند و با خواندن دعاهای خاص و ریختن آب در ظرف های سنگی خورشید را پرستش می کنند.
در هند در بین گروههای متعدد همه چیز پرستش میشود حتی یک پسر بچه ، قورباغه و حتی آلت جنسی !و البته این با توجه به جمعیت بسیار هند عجیب و دور از باور نیست بسیاری از هندی ها( بجز مسلمان ها) حتی از آب هم برای شستشوی دستشویی استفاده نمی کنندآنها حتی در معابر و در کنار معابد هم قضای حاجت می کنند وقتی در هند چیزی می خرید انتظار نظافت نداشته باشید
آب لوله کشی در اغلب مناطق هند برای آشامیدن مناسب نمی باشد و لازم است قبل از مصرف آن را تصفیه نموده و بجوشانید
پیاده روی در خیابان های هند شبیه راهپیمایی در کشور ماست و این به دلیل جمعیت بسیار زیاد این کشور است کشور هند اما بدلیل باران های استوایی بسیار زیباست سر سبز و دیدنی گاه در هند به طول چند ماه و بصورت مستمر باران می بارد در کشوري که پايه هاي اصلي آن روي کشاورزي است کشتن گاو گناهي بزرگ محسوب مي شود. حالا خرافات يا غيرخرافات حتي در رستوران هاي زنجيره يي هم چيزي به نام همبرگر وجود ندارد و بايد به همان مرغ راضي بود. البته بايد اضافه کرد غير از اين در بعضي از شهرهاي مذهبي مثل بنارس و ريشي کش اصلاً چيزي به نام قصابي هم وجود ندارد و حتي فرآورده يي مثل تخم مرغ هم پيدا نمي شود، زيرا اهالي شهر همگي گياه خوار و بسيار مذهبي هستند و گوشت خواري را کاري شوم و نامبارک مي دانند.سه شنبه هم روز شوم است !. اگر سکسکه کني يعني کسي به فکرت است؛ اگر چشمت بخارد يعني کسي به تو حسادت مي کند. همچنين بايد يادتان باشد که در هندوستان کسي در شب ناخن هايش را کوتاه نمي کند چون بسيار نامبارک و بد است؛ تکان ناگهاني چشم نشانه پيام بدي در راه است؛ و در زمان خورشيدگرفتگي کسي نبايد چيزي بخورد و بعد از آن بايد غذاهايي را به رودخانه بيندازد

درباره ترانه

سلام من نا بینا نیستم ولی عملا بسیاری چیزها دیدم که نباید می دیدم و چه چیزها ندیدم که باید می دیدم حالا بگذریم چه چیزها دیدم که نباید می دیدم ولی لطف و دوستی خداوند چیزی بود که تمام مدت اونو ندیدم من باور کرده ام که بینایی نعمتی نه در درون چشم ما که بر صفحه دل ماست محله خونه دوممه و بینایی من منو ازین جمع جدا نمی کنه ...و خطابم به هم محله ای های عزیزم اینه که : می دونین که دوستون دارم فراوون ! فعالیت های مورد علاقه م : شنا ، بدمینتون رانندگی و یادگیری زبان و نویسندگی و شعر هستن
این نوشته در اجتماعی, مقاله ها ارسال شده است. افزودن پیوند یکتا به علاقه‌مندی‌ها.

11 Responses to سفر به هند

 1. 1
  فاطمه جوادیان says:

  سختگیری و تعصب خامی است،
  تا جنینی کار، خون آشامی است.
  موفق باشی ترانه جان.

 2. 2
  آریا says:

  درود بر ترانه
  خیلی خواندنی بود اصلا در مورد مردمان هند نمیدونستم
  ممنون از زهماتت
  موفق باشی

 3. 3
  gentleman says:

  س.
  جالب بود
  میگ ادویه و ترشیش هم حرف نداره
  بای

 4. 4

  سلام بر ترانه.
  طبق معمول حس هیجان انگیز جهانگردی رو در من زنده کردی.
  ولی یک مطلبی توجهم رو جلب کرد جمعیت مسلمان، مسیحی و ادیان دیگه خیلی بیشتر از یک درسد باید باشه، فقط حدود 150 ملیون مسلمان یا شاید هم بیشتر که حدود بیست درصد جمعیت این کشور رو تشکیل میده در هند زندگی میکنه.
  ضمنا سیتا کجاست که ببینه اینجا چه خبره؟
  از این پست خیلی استفاده کردم ممنون.

  • 4.1
   ترانه says:

   خواهش می کنم محمد رضا امیدوارم خوشت اومده باشه آخه خیلی از مسلمونا یا مهاجرن یا تابعیت بنگلادش یا پاکستانی گرفتن با ازدواج یا بدلایل سیاسی ودینی و غیره حدود ولی حرف ویکیپذیا هم مطابق نظر تو بود که برات گذاشتم : ۸۰٫۵٪ مردم هند پیرو آئین‌های هندو و حدود ۱۳٫۴٪ مسلمان هستند. هند همچنین بیش از ۲٫۳٪ مسیحی و ۱٫۹٪ سیک دارد.اما باز تو یه صفحه ویکیپذیا می گه هند حدود 10 درصد جمعیت مسلمون داره بهر حال با تو جه به وجود استانایی بزرگ در نزدیکی شهر اوریسا بهر حال خودت حساب کن من ریاضیم ضعیفه جمعیت تقریبی هند یک میلیارد و صد میلیون جمعیت مسلمون هم صد میلیون مرسی باید بیشتر دقت می کردم واقعا ممنون

 5. 5
  اصغر خیراندیش مقدم says:

  سلام ترانه خیلی خواندنی بود مرسی من از هندیها اطلاعات کمی داشتم استفاده کردم مرسی.

 6. 6
  یلدام says:

  سلام گیگیلی ی من
  چقدر جالبو خوندنی
  وااییییی بیچاره ونوسی های ساکن هند
  چقدر گناهی ان طفلکی ها
  بعدشم که بابا چقدر اینا میکروبن . نظافتشون زیادی فاجعه ست

  خوشم اومد کلا
  هند را دوست می دارم اما اندکی
  شکلک میسی میسی

 7. 7
  ترانه says:

  مرسی سپهر جان هم واسه این که هستی و هم این که حالمو می پرسی

 8. 8
  علی اکبر حاتمی says:

  ترانه خانم گرامی و زحمتکش سلام، از این که دیر به پستت سر زدم معذرت میخوام، خیلی عالی بود، فیلم هاشون را نفرمودید ولی هند هم از جاهاییی است که اگر بشود حتماً دوست دارم ببینم. موفق باشید و باز هم ممنون.

دیدگاهتان را بنویسید