هرگز قربانی شکستهایمان نشویم!!

سلام بر عزیزان هم محله ای.
دوستان من،شما تا کنون خدایی ناکرده در ضمینه های مختلف شکست را تجربه کرده اید؟
یا احساس شکست بهتون دست داده؟
آیا شما خودتون رو انسان شکست ناپذیری تصور میکنید؟
یا این که سعی میکنید که از بروز شکست جلوگیری کنید؟
اصولا برای جبران شکستهای احتمالی اقدامی میکنید؟ یا اینکه از جمله افرادی هستید که یکی دوتا شکست کاملا ناامید تان میکند و تسلیم میشوید، و همواره خود تان را انسانی شکست خورده می انگارید؟
منتظر نظرات شما در کامنت دونی هستم.

اگر دچار شکست شده باشید همه فکرتان درگیر شکست و خراب شدن آینده و پیش نرفتن کارهایتان خواهد شد. همه تمرکز و احساسات شما درگیر این تفکرات منفی می شوند و تقریبا همه زندگی خود را برای فکرهای بیهوده می گذارید و از پیشرفت های آینده وا می مانید. این نوع قربانی شدن از دو نظر اشکال دارد:

1.دیگر هرگز برای تلاش قدم تازه ای بر نمی دارید. شکست و افکار منفی و ناامیدی چیزهایی نیستند که انسان ها برای آن برنامه ریزی کرده باشند. هیچ انسانی از ابتدا با هدف شکست خوردن پیش نمی رود. اما بیشتر مردم هنگام رودررویی با موانع و شکست ها، دیگر دست از تلاش برمی دارند و فرصت های آینده را از خود دریغ می کنند.

2.تفکرات منفی همیشه همه ذهن را درگیر نتیجه تلاش ها می کنند و دیگر یادتان نمی آید چقدر برای این کار، تلاش های مثبت انجام داده اید. در صورتی که بزرگ ترین و مهم ترین بخش هر پروژه، تلاش هایی است که برای رسیدن به نتیجه انجام می شوند؛ حالا ممکن است نتیجه منفی یا مثبت باشد.
هر زمان که دچار شکست شدید، هرگز قبول نکنید که بازنده هستید. قربانی این فکر پوچ، شدن هیچ کمکی به شما نمی کند و فقط باعث می شود درجا بزنید و هرگز پیشرفت نکنید. هر شکست را تجربه ای مفید برای پیروزی های آینده خود فرض کنید.

روشی هوشمندانه برای مدیریت شکست
راهکارهای مناسب و عقلانی برای مدیریت شکست در زندگی،، جملاتی هستند که ما در جاهای خالی زیر می گذاریم.

دفعه بعد من برای جلوگیری از شکست می توانم …….
این جمله با دو واژه «دفعه بعد» آغاز می شود و معنای آن این است که شما دوباره به خود فرصت داده اید. چرا نباید این کار را بکنید؟ مگر همه هدف شما پیروزی و موفقیت در انجام کار موردنظر نیست؟ همچون بازی دارت در زندگی عمل کنید. وقتی نخستین دارت به مرکز سیبل برخورد نکرد، تشویق می شوید تا دارت بعدی و بعدی و بعدی را پرتاب کنید تا بالاخره به نقطه موردنظر اصابت کند.

از دیگر مواردی که هنگام شکست باید به آن توجه کنید، «دلیل» شکست است. توجه به جای خالی میان تیتر بالا شما را در یافتن این دلیل یاری می رساند. با این کار، به جای اخم و ناراحتی می توانید برای برطرف کردن اشکالات و ایرادهای کار خود به دنبال راهکار سازنده باشید و دفعه بعد با منطق و هوشمندی بیشتری وارد عمل شوید.

اما احساسات یک شکست خورده چه می شود؟ مسلما آسان نیست تا بتوانید احساسات بد خود را یک روزه به دست فراموشی بسپارید. نیازی هم به این کار نیست. پس از هر شکست کاملا نرمال است که حس ناراحتی داشته باشید اما ناامید نباشید و به آینده فکر کنید.

بهترین راه برای کنار آمدن با این نوع احساسات هدایت این تفکرات به این سمت است که چیزی برای از دست دادن ندارید. اگر یک بار شکست خورده باشید، مرتبه دوم با ترس کمتر وارد مسیر می شوید.

مثال: شکست یک شرکت کوچک

آقای ایکس یک شرکت تجاری کوچکی در زمینه موسیقی برای خود راه اندازی کرد. این موسسه یکصد میلیون تومان برای او هزینه داشت و در طول 14 ماه پس از گشایش کار، شرکت حدود 460 میلیون تومان ضرر کرد و آقای ایکس ورشکست شد. در اینجا راهکارهایی برای آقای ایکس نوشته ایم تا در تلاش بعدی خود موفق تر ظاهر شود و از اشتباهات دفعه گذشته درس بگیرد.

1.پیش از عرضه هر نوع محصولی میزان تقاضای بازار را برآورد کنم.

آقای ایکس بسیار دیر متوجه شد که محصولات شرکت او مشتری چندانی ندارد. مسلما اگر از همان ابتدا می دانست تقاضای بازار چه قدر است، محصولات خود را نیز به همان اندازه عرضه می کرد.

2. تخمین زدن و برآورد هزینه های احتمالی کار

آقای ایکس بدون اینکه هزینه های خود در راه اندازی شرکتش را از ابتدا تخمین بزند کارش را آغاز و در مسیر موفقیت های احتمالی خود مدام از جیب خرج کرد. اما این بی برنامه بودن و نداشتن چشم انداز مالی، باعث زمین خوردن او شد.

3. بیرون سپاری کارهایی که از عهده من خارج است.

اگر آقای ایکس می دانست که برخی از کارها از عهده او و شرکت او خارج است و آنها را به یک منبع خارجی میسپارد، که در این زمینه موفق و با تجربه هستند، احتمال داشت که موفق شود. زیرا فرصت بیشتری برای تمرکز روی نقاط قوت خود داشت و می توانست به موازات کارهای بیرون سپرده شده، کارهای خود را بهتر پیش ببرد.

یکی از هوشمندانه ترین روش ها برای بهره گرفتن از شکست در کار یا زندگی این است که نقطه ضعف و اشتباهات خود را پیدا و آنها را برطرف کنید. با مرور کار قبلی می توانید متوجه شوید کجا اشتباه کرده اید و کجا باید با چشم بازتر و بررسی بیشتر وارد عمل شوید.

این طرز فکر فقط برای مسایل کاری نیست و در زندگی فردی انسان ها نیز مصداق دارد. به قول ضرب المثل خودمان که می گوید: «انسان عاقل از یک سوراخ دوبار گزیده نمی شود»، انسان عاقل کسی است که اگر یک بار اشتباه کرد، از آن درس بگیرد و بار دیگر دوباره آن را تکرار نکند.

به عنوان جمع بندی مطلب باید گفت، پس از هر شکست از خود بپرسید چرا این اتفاق روی داده است و سپس احساسات منفی را از خود دور و چشم انداز برای خود تعیین کنید.

درباره مهرداد چشمه

سلام. من مهرداد چشمه، متولد 22 تیرماه 1343 در شهر قایم شهر در استان مازندران. بزرگ شده در شهر اراک در استان مرکزی. و سالیان درازیست که ساکن شهر کرج در استان البرز هستم. تحصیلات من در حد دیپلم، هست، که البته به خاطر برخورد با انقلاب فرهنگی در اوایل انقلاب و کمبود امکانات در اون زمان با این که سه سال متوالی در دانشگاههای دولتی و تربیت معلم قبول شدم نتونستم به تحصیلات عالی دست پیدا کنم. من کارمند شرکت آب و فاضلاب استان البرز هستم و در شغل شریف اپراتوری تلفن مشغول به خدمت میباشم. از علایق شخصی خودم، میتونم به شنیدن موسیقی ملل، دیدن یا شنیدن فیلمهای کلاسیک و ارزشمند، خوندن رمانهای فاخر دنیا، کامپیوتر و اینترنت و غیره اشاره کنم. پست الکترونیک: mr.cheshmeh@gmail.com آدرس سایت چشمه سرا: cheshmehsara.com آیدی اسکایپ: mr.cheshmeh تلفن همراه: 09121641278 تلفن محل کار: 02632224020
این نوشته در روانشناسی, مقاله ها ارسال شده است. افزودن پیوند یکتا به علاقه‌مندی‌ها.

35 Responses to هرگز قربانی شکستهایمان نشویم!!

 1. 1
  ملیسا says:

  سلاااآآآاااااآآآآاااام عموییییی خوبی آیا
  عمو من هم تو زندگی شکست خوردم چه در درس و چه در کار اما هیچوقت ناامید نشدم
  و دوباره تلاشم رو از سر گرفتم و کلا اینکه از ناامیدی خوشم نمیاد
  اصلا چرا ناامید بشیم مگه ما خدا رو نداریم؟ خوب دیگه لزومی نداره که بخواهیم در ناامیدی دست و پنجه نرم کنیم
  هاهاهایهیهیههوهوهوهو
  بای بایییییی عموییی

  • 1.1

   سلام ملیسای مهربون.
   یه وقت نفست بند نیاد با این سلام پر حرارتت، دختر.
   من به روحیه و انگیزه های تو آشنا هستم و باور کن که بعضیهاش رو خودم الگو برداری میکنم.
   در ناامیدی بسی امید است، پایان شب سیه سپید است.
   این بیت رو همیشه در زندگیت مبنای شکست ناپذیری قرار بده که همیشه پیروزی.
   ممنون که حضور داری.

 2. 2
  gentleman says:

  سلام بابت زحمتتون مرسی
  اینبار من اول

 3. 3
  یاسر فرجی says:

  سلام با حرفات موافقم ولی بعضی از شکست ها اونقدر سنگین و غیر قابل جبران هست که نمیشه از افکار منفی دست برداشت و مثل خوره روح آدم را از بین میبره. ولی موافقم که هر شکستی پلی برای پیروزی هست.

 4. 4
 5. 5
  ثنا says:

  سلام ممنون جالب بود اما خیلی سخته گاهی مقداری وقت و انرژی لازمه که این جور مواقع آدم ری استارت بشه اما خدا کنه همینم باشه این دنیا این قد نا جوانمرده که عاقلا هم ممکنه توش بمونن ممکنه اشتباهی رو دوباره تکرار کرد ولی یه طوری باهات برخورد میشه که فک نمیکنی مثلً این مث اولیه

  • 5.1

   سلام ثنا.
   بعضی وقتها چاره ای بجز مبارزه با طبعات شکست وجود نداره، سخته، ولی شدنی.
   امیدوارم که همیشه پیروز و سربلند باشی.

   • 5.1.1
    هادی عباسی says:

    سلام بر محمد رضای عزیز.کجا بودی داداش؟
    بیشتر اوقات شکست پل رسیدن به پیروزیست ولی بعضی از شکستها کمر شکنند آدم هیچ جوری نمی تونه دوباره دستهاش رو روی زانوهاش بذاره یا علی بگه بلند شه.
    امیدوارم هیچ زمانی تو و خانواده ات این جور شکستها رو نبینید.
    از نوشته زیبایت هم ممنون.

    • سلام بر هادی عزیزم.
     من سه چهار روزی به سفر رفته رودم و دسترسی به محله نداشتم.
     در مورد حرفهات باید بگم که قبول دارم که بعضی شکستها غیر قابل تحمل و کمر شکنه، ولی اتفاقی که افتاده رو نباید برای همیشه در زندگی آینده دخالت داد، چون اون وقت زندگی برای همیشه جهنم و بیروح میشه، در نهایت باید یه جوری باهاش کنار بیایم، البته خیلی مشکله ولی به سختی شدنیه.
     ممنون که نظرت رو بیان کردی.

 6. 6
  shahab says:

  سلام داداش چشمه من شکست خوردم و هنوزم نتونستم باهاش کنار بیام از لحاظ روحی خیلی واسم گرون تموم شد.منم اصلا تحمل شکستو ندارم میدونم این خیلی بده.همش میگم اگه بازم شکست بخورم چی.هنوز نتونستم با خودم کنار بیام حتا داداش محل زندگیمو هم عوض کردم یعنی از شوشتر اومدم اهواز تا شاید یکم آروم بشم اما خب خیلی اثر نکرد.الان بعد از خدا تموم انگیزم و امیدم به مادرم و این محله و بچه های این محلست.

  • 6.1

   سلام داداش شهاب.
   من قبول دارم که شکست اون هم در زندگی مشترک بسیار دردناک و غیر قابل تحمله، ولی بشین صادقانه با خودت خلوت کن و این ماجراها رو سبک و سنگین کن، اطمینان دارم که به این نتیجه میرسی: کاریه که شده، مدتی از عمرم تلف شد، دیگه بازگشت به گذشته ای هم وجود نداره، پس من باقی جوانی و عمرم رو چرا هدر بدم؟ باید از افکار گذشته بیام بیرون و آینده روشنی رو با استفاده از تجربیات قبلیم برای خودم بسازم،.
   شهاب، مادرت همپای تو و با دیدن ناراحتیهای تو زجر میکشه، بیا فکر مادرت رو بکن و دست از خود خوری و خراب کردن آیندهت با فکرهای عجیب و غریب بردار.
   همه کسانی که همسر میشن که بد نیستن، با درایت زندگی آیندهت رو بساز که روزای خوبی رو در پیش داری، دستی دستی آیندهب رو خراب نکن داداش من، بگو باشه یا علی بگو و شروع کن.

 7. 7
  شهروز حسینی says:

  سلام. یه مدت کمپیدا بودید آقای چشمه. ولی دست پر برگشتید. خیلی عالی بود. فقط خیلی وقتها شکستها دلیلشون ضعف ما یا تقصیر ما نیست. مثلً برای ما نابیناها شرایط فرهنگی و اجتماعی در ایران عادلانه نیست و این باعث شکستهای ناخواسته ای میشود. عدالت همیشه یکی از پایه های اصلی رسیدن به موفقیت بوده و هست و خواهد بود. حتا موفقترین نابیناهای ایران هم در کشور ما به حق واقعی خودشون نرسیدن.
  موفق باشید.

  • 7.1

   سلام شهروز.
   ممنون از توجهت.
   نابینایی شکست نیست بلکه یه جور جبر زمانه محسوب میشه.
   این جبر باعث همون شکستهای پی در پی میشه که ما نباید کم بیاریم و زمین بخوریم.
   ما خیلی سختتر از بیناها میتونیم که از طبعات شکستها مون بگریزیم ولی باید انگیزه و همت والا داشته باشیم تا همونطور که گفتم کم نیاریم.
   شهروز، تو نسبت به شرایطت انسان موفق و رو به پیشرفتی هستی، نذار مشکلات و یا شکستها خودت رو بشکنه.
   ممنون که حضور داری.

  • 7.2

   سلام سپهر.
   بیخیال داداش شکست ناپذیر من.
   برو دنبال شهروز حواسشو از دختر همسایه شون پرت کن غصه نخوره یه وقت!!

 8. 8

  سلام مریم.
  بله تمرین و انگیزه و امید لازمه این کاره.
  ممنون از حضورت.

 9. 9
  فاطمه عطار زاده says:

  تنها واژه ای که کمر شکست رومیشکنه مقاومته مقاومت…

 10. 10
  آریا says:

  درود و صد دورود
  قبلا هم گفتم از پست هایت لذت میبرم
  بعضی از شکست ها خیلی سنگینه
  و واقعا انسانو به هم میریزه
  ولی نباید به شکست بها داد
  انسانه شکست خورده نباید همش به شکستش فکر کنه. نباید از خودش بپرسه چرا این جور شد
  چون وقتی بهش فکر میکنه بهش بها میده خودشو داقون میکنه باید از شکستش عبرت بگیره
  موفق باشی
  بدرود

 11. 11

  سلام آقاي چشمه خيلي پست خوبي بود دستتون درد نكنه راستش من از اون دسته افرادي هستم كه شكست خيلي روم تأثير منفي ميذاره و زود نا اميد ميشم
  از نظر من دردناكترين شكستها شكست عشقي هست كه جبران ناپذيره و هيچ راهي براش نيست مگر اين كه بتونيم يه جاي گزين براي طرف مقابل پيدا كنيم
  البته بيكاري هم خيلي مشكل بزرگيه موفق باشي خدا نگهدارت.

 12. 12
  میلاد says:

  سلام محمدرضا جان نمیدانم کسی به این جمله اعتقادی داره یا نه ولی من دارم اونم شدید
  در نا امیدی بسی امید است
  وقتی آدم عزمش را برای یک کار جذب کند اگر صد بارم موفق نشه آخرش موفق میشه.
  من شاید باورتان نشه برای رسیدن به یک هدف شاید بیش از ده بار تلاش کردم تا نزدیکی موفقیت میرفتم اما یکدفعه نزول میکردم و سرپا میشدم اما کوتاه نمیامدم.

 13. 13
  زهره says:

  درود بر دایی چشمه ی گرامی
  خوبین؟ خوشین, سلامتین,؟
  کوجا بودین خخخ
  من که نشکنم
  البته شاید هم رویینتن شدم حح
  بستگی به شکست داره بعضیاش واقعا تا چند ماه عذابم میده که تعدادش به بندهای انگشتم رسیده شاید هم نرسیده
  ولی کلا خدایی خیلی به صلاحم بوده
  اوناشم که تنبلی از خودم بوده که شکست نمیدونمشون
  یه تجربه ی خوب واسه ادامه ی راه
  شکلک انگشتها رو به علامت پیروزی بالا گرفتن
  همه پرچما بالاااا آورین بالاااااتر تر تر تر
  خب, بسه بیارین پاییییییییین

 14. 14
  فریبا says:

  آقای چشمه ممنونم از مطلبتون. فقط اجازه میخوام با چند جمله تکمیلش کنم. مخصوصا برای دوستانی که قدرت کمتری در مقابل شکست دارند.
  البته نیاز به تمرین داره. شما میتونید بعد از هر ماجرایی که منجر به شکست شده قلم و کاغذ بردارید و این چند مورد رو تا میتونید پر کنید. مثلا:
  من خشمگینم از فلان کس یا چیز به دلایل زیر. ….
  من میترسم از ….
  من ناراحتم از…
  وقتی این کارها رو انجام دادید واقعا از انرژیهای منفی خلاص میشید و آماده برای ادامه زندگی هستید.
  لزومی نداره به قواعد دستوری فکر کنید وقتی هم همه چیز رو نوشتید دیگه برنگردید که اونها رو بخونید.
  با پوزش از همگی بخصوص شما جناب چشمه.

 15. 15
  shahab says:

  داداش چشمه نمیگم باشه میگم چشم این کامنتتونو کپی کردم که هر وقت دلم گرفت بخونمش بازم ممنون داداش گلم تا وقتی که زندم محبتتونو فراموش نمیکنم و داداش الانم که سرپام بیشترش بخاطر مادرمه.

 16. 16
  ترانه says:

  منم برای شهاب دعا می کنم و برای خودم و بقیه هم محله ای ها هم همینطور

 17. 17
  shahab says:

  مرسی ترانه جون.منم واسه هرکی که مشکل داره دعا میکنم و همین مشکلات که زندگیرو زیبا میکنه چون بالاخره یه روزی یه جایی پیروز میشیم.

دیدگاهتان را بنویسید