از آراکس حمایت کنیم.

سلام دوستان. امروز اگر اجازه باشد, و حتی اگر هم نباشد, قصد دارم پا را از گلیم خودم, یعنی همان معرفی کتاب هاي صوتي جديد که لابد معرف حضورتان هست, درازتر نموده در کفش هواداران پرشور عرصه کامپيوتر کنم. راستش نه گلیمم آنقدر ها کوتاه است و نه پاي خودم (بخوانید: جسارت اظهارنظر در عرصه پرکارشناس رایانه) چندان دراز. حالا حالا ها کتاب دارم که معرفی کنم. خب پس چرا توی کار دیگران دخالت می کنم؟ جواب: زیرا آن دیگران که مدام سر کیفیت صدای فلان و بهمان فارسیخوان مباحث عالمانه راه می اندازند, قصه اندروید و اپل را انگار که عشق باشد و “از هر زبان که می شنوی نامکرر”, بیوقفه از نو تعریف می کنند, و گوش به زنگند که ویندوز کی نو می شود تا عالم و آدم را در جریان این تحول قرار بدهند,نمی دانم چه حکمتی است که به OCR چندان نمی پردازند. ببینید بچه ها, الان مشکل ما دیگر صفحه خوان فارسی نیست: چندتا محصول تولید شده و هر کس مطابق سلیقه اش دارد استفاده می کند. مشکل ما حتی موبایل هم نیست؛ قبول دارم که در این عرصه دستمان به اندازه کامپيوتر باز نشده و خیلی جای کار دارد, البته کار هم می شود. مشکل اورژانسی ما, به عقیده بنده نداشتن OCR فارسی است. شرکت هدی سیستم که در این زمینه نرم افزاری به اسم آراکس” ساخته و همراه اسکنر به قیمت 2 میلیون و 700 هزار تومان می فروشد, زمانی اعلام نمود که ما نابیناها نمی توانیم از نسخه عادی آراکس استفاده کنیم. بعد وعده داد که یک نسخه متناسب با جاز می سازد مخصوص خودمان و به قیمت 250 هزار تومان می فروشد, تازه آن هم به اقساط. خلاصه ما را حسابی به حساب آورده و تحویل گرفته بودند, خب ما هم امیدوار و منتظر بودیم تا به وعده وفا کنند. ولی اکنون کاشف به عمل آمده که دیگر از این خبر ها نیست؛ یعنی طرح ساخت نسخه نابینایی آراکس منتفی شده است. هدی سیستم می گوید که تا حمایت یک سازمان دولتی پشت سر این پروژه نباشد, ادامه کار مقرون به صرفه نیست.
به گمانم آراکس ارزش حمایت دارد؛ من چند بار فایل های PDF برای خانم علیقلی که در آن شرکت کار می کنند فرستادم و انصافا با کیفیت خوبی تبدیل به فایل متنی کرده بودند. تولید کننده مدعی است که آراکس 14 فونت فارسی را پوشش می دهد و تأکید دارد که هر کتاب فارسی را که از دهه 1380 به بعد چاپ شده, میتواند تبدیل به متن کند. هفته قبل با آقای نوبختی, مسئول “پایگاه اطلاعات علمی نابینایان” در سایت دانشگاه تهران صحبت می کردم, که چند روز وقت صرف آزمایش کار آراکس نموده بود.ایشان تأیید می کرد که آراکس صفحات اسکن شده را با دقت 95 درصد تبدیل می کند, ولی مثل کرزوایل نیست که تصاویر را خود بخود حذف کند. اگر در صفحه عکسی باشد هنگ می کند و لذا نابینا واقعا با نسخه عادی نمی تواند کار بکند.
خوب است ما از ظرفیت سایت های پر مخاطبی مثل گوش کن بهره ببریم و با نظرخواهی از دوستان یک درخواست جمعی برای حمایت از تولید این نرم افزار به سازمان بهزیستی بدهیم. تا اتفاقی بیفتد شبیه آنچه در مورد پکجاز و پارسآوا افتاد. من هم مثل شما, خصوصا مثل عزیزانی که اینجور وقت ها بطور اتوماتیک آیه یأس تلاوت می فرمایند که “آقا بیفایده است, گوش نمی دهند, تا پایان سوره” علم غیب ندارم و هیچ تضمینی نمی توانم بدهم که نتیجه ای هم عاید شود. ولی می گویم که ما باید کار خودمان را بکنیم و دست روی دست نگذاریم, باشد که برخوردار گردیم.
اگر اطلاعات دقیقتری می خواهید زنگ بزنید به آقای نوبختی: 021 61113704. این هم شماره موبایل ایشان که با اجازه خودشان می نویسم: 091209387672816.

درباره سعید عابدی

در خميني شهر اصفهان به دنيا آمده ام، اول مرداد 59. به گمانم فقط همين يك كار را اول وقت انجام داده باشم. نابينا و كمشنوا هستم. دوره ابتدايي ام در ابابصير گذشت و راهنمايي و دبيرستان را بين بچه هاي محل خودمان بودم در مدرسه هاي پرجمعيت تلفيقي. سال 79 رفتم دانشگاه اصفهان و بعد از كلي تغيير رشته كه مجال شرحش اينجا نيست، عاقبت ليسانس حقوق گرفتم. بعد مثل خيلي ديگر از همسن و سال هايم فكر كردم جايي خبري هست و لذا يك فوق ليسانس هم گرفتم در گرايش حقوق عمومي از دانشگاه شهيد بهشتي. چند سال بعدي را اول به تقلاي بيحاصل براي قبولي در دوره دكتري گذراندم و بعدش كه ديدم اين دروازه باز شدني نيست، افتادم دنبال كار. بالاخره شدم كتابدار بخش گوياي كتابخانه فاطمه زهراي شهرداري اصفهان. تناسب رشته و شغل را ملتفت هستيد؟ ولي جاي شما خالي، بينهايت راضي ام الحمد لله. در زندگي ام فعلا چيز ديگري كه ارزش نوشتن و خواندن داشته باشد هم نمي آيد. اگر اتفاق تازه اي افتاد شما را هم خبردار مي كنم.
این نوشته در اخبار, صحبت های خودمونی, کتاب, معرفی ابزار, نرم افزار های کاربردی ارسال شده است. افزودن پیوند یکتا به علاقه‌مندی‌ها.

31 Responses to از آراکس حمایت کنیم.

 1. 1
  یک دوست says:

  با سلام به شما جناب آقای عابدی:
  من خودم چندین بار با این شرکت تماس گرفتم و خواستار همکاری در جهت تست نرم افزار و دسترسپذیر کردن این نرم افزار برای دوستان نابینا و سازگار نمودن نرم افزار آراکس با صفحه خوانها شدم.
  البته باید از انصاف دور نشم و برخورد خیلی خوب و محترمانه ی کارکنان شرکت رو هم یادآور بشم ولی بعدش هیچگونه تماسی با من گرفته نشد.
  البته خود من هم کوتاهی کردم که پیگیر نشدم و باید ما عیبهای خودمون رو هم شجاعانه بگیم.
  در هر حال، من با کمی تعدیل در دیدگاه شما در مورد حمایت از چنین نرم افزارهایی، با اصل گفته ی شما موافقم.
  نظر من اینه که در این مورد باید در یه تأامل سازنده بین بچه های نابینا و شرکت، نسخه های محدود و آزمایشی این نرم افزار در اختیار اون افراد قرار بگیره، مشکلاتش و موارد ناسازگار با نرم افزارهای صفحه خوان رفع بشه و بعد از نهادهای ذی ربط درخواست حمایت از بچه های نابینا برای تهیه ی این نرم افزار بشه.
  حرف آخر اینکه من تا خودم نرم افزاری رو تست نکنم، نه لَه و نه علیه اون صحبتی نمی کنم.
  موفق باشید.

  • 1.1
   سعید عابدی says:

   وقت بخیر دوست عزیز. 1. تا جایی که می دانم اصلا نسخه نابینایی آراکس تهیه نشده است که بخواهند بطور محدود برای آزمایش در اختیار کسی بگذارند. آقای نوبختی هم چون نیمه بینا است همان نسخه عادی را توانسته بررسی کند.
   2. حتی اگر ساخته هم شده بود, و باز حتی اگر همه ما اطلاعات کامپیوتری لازم را داشتیم, نمی شد که تک تکمان برویم شرکت نرم افزار را بسنجیم. فکر کنم در این قضیه هم مثل مورد پکتوس باید آدم های مطلع و بلندهمتی داوطلب شوند و سری به شرکت بزنند. بعد نتیجه را در اختیار دیگران بگذارند و نظرخواهی کنند.
   3. البته همانطور که عرض شد آراکس را افرادی امتحان کرده و از کار آن نسبتا رضایت داشته اند.

 2. 2
  زهره says:

  من زیاد سر رشته ندارم که نظر کارشناسانه بدم ولی اومدم حمایت کنم, قبلا یه چیزایی شنیده بودم, حالا هم امیدوارم با اتحاد و تلاش به هدفمون برسیم, قطعا نرم افزار ارزنده ای هستش,
  حالا کجا رو باید امضا کنم

 3. 3
  نخودي says:

  سلام
  منم با جناب سركار يك دوست موافقم …

 4. 4
  اصغر خیراندیش مقدم says:

  سلام من هم با هر سه نظری که دوستان دادند یعنی یک دوست زهره و نخودی موافقم اما باز هم زود قضاوت کردم آخه تیترو که خوندم احساس کردم دارید از یه کارخانه ی تولید سنگ بنام کارخانه ی آراکس حمایت کنید خخخ
  دیدید باز هم عجله کردم
  دیدید عجله کار شیطونه
  هههه

 5. 5
  رز says:

  سلام با اجازه آقاي عابدي چون خودم هنوز پست ندارم ميخام در اينجا مسأله مشابهي را با شما درميان بگذارم. امروز زنگ زدم به مركز پشتيباني سايت مگيران و از مسئول سايت خواستم كه چون خواندن فايلهاي PDF براي نابينايان امكان پذير نيست؛ نابينايان در هنگام ثبت نام كارت معلوليت خود را براي سايت ارسال كنند و فايل HTMLمقالات را در اختيار بگيرند. خانمي كه پشت تلفن بود گفت: ما درحال حاضر فرصت رسيدگي به اينگونه حواشي را نداريم و اولويت ما افزايش تعداد مقالات است. گفتم: اين حاشيه نيست. به نظر شما آيا پژوهشگران نابينا حق استفاده از سايت شما را ندارند؟ جواب دادند: چرا اما همينطوري كه گفتم ما حالا در حال افزايش تعداد مقالاتمان هستيم و فرصت رسيدگي نداريم. من نيز گفتم وقتي مقالاتتان را هم افزايش داديد مي گوييد اطلاعات ما بسيار حجيم است و امكان اين كار وجود ندارد. انگار صحبتمان به بنبسط رسيد و از طرفي ديدم فرد مقابلم بينش مناسبي در اين زمينه ندارد. به همين دليل با احترام فراوان خداحافظي كردم. اي كاش ميشد اين مسأله را نيز پيگيري كنيم تا سايتهاي علمي موظف شوند مقالاتشان را به صورت HTML يا TXT در اختيار نابينايان قرار دهند. آخه تا كي ما مي تونيم براي دردي كه علاج داره بناليم. تا كي بايد به اين و اون بگيم برامون فايل PDF بخونند.

  • 5.1
   سعید عابدی says:

   رز گرامی. حیف است مطلبی چنین مهم را در یک کامنت حاشیه ای جا بدهید که شاید جلب توجه نکند. خوب است در یک پست مجزا موضوع را به تفصیل برای همنوعان تشریح کنید. فکر نکنم تا به حال توی این سایت به بحث گذاشته شده باشد.
   2. مگیران هیچ موقع چنین خدماتی ارائه نمی داده است, ولی سایت مشابه دیگری هست به اسم نورمگز noormags که تا دو سال پیش لینک دانلود نسخه html مقالاتش را ارائه می داد. من با این تصور که Ocr فارسی دارند و فایل های PDF را تبدیل به متن می کنند بهشان زنگ زدم. ولی معلوم شد که چندتا تایپیست گرفته و مقالات را از نو تایپ می کنند. به هر حال مدتی بعد, بساط نسخه HTML را برچیدند و گفتند که اسباب سوء استفاده و لذا مایه اعتراض مجلات شده است. البته بنا بود دسترسی محدودی برای نابینایان باقی بگذارند, چند بار پیگیری شد و جواب می دادند که مشغول تغییرات زیربنایی سایت هستیم. گمان نکنم اراده جدی در این زمینه داشته باشند. راه چاره به نظرم این است که بجای چک و چانه زدن با آنها پیگیر OCR باشیم.

 6. 6

  سلام, من هم با کلیت این کار موافقم. ولی نمیتوان یقین داشت که صد در صد نتیجه بدهد یا نه. به هر حال کار خوبی است. درست است باید ما خودمان هم کاری بکنیم. همانطور که دربار ی tts های فارسی پیگیری خود دوستان باعث پیدایش این موضوع شد. درسته امروزه بزرگترین مشکل ما در زمینه OCR فارسی است.

 7. 7
  mohammad bahrami says:

  میدونم اگه موافقت من نباشه کار تون راه نمیُفته باشه منم موافقم و حمایت خود را از همه ی نظرات اعلام میدارم

 8. 8
  ملیسا says:

  سلام سلام سلام
  وایستید منم بیام
  وایستید دیگه
  آهان خوبه من اومدم
  خوب منم موافقت خود را اعلام نموده و دیگه کلا موافقم
  ایول

 9. 9
 10. 10
  فرهاد جعفری says:

  سلام دوستان. فقط و فقط با خوندن با خوندن این پست کلی امیدوار شدم. چراکه میتونه شروعی باشه برای سوق دادن افکار، اظهار نظرها و تلاشها در جهت تحقق این هدف که یکی آرزوهای دیرینه همه ماست و ما رو در جهت نیل توانمندی بیشتر و استقلال بیشتر یاری میکنه. پیشاپیش از همه دوستانی که به هر نحو ممکن تلاش شون رو در جهت به ثمر نشستن این نهال نورسته متمرکز میکنن تشکر میکنم.به امید روزهای بهتر.

 11. 11
  داوود چوبینی says:

  سلام به آقایی که با کم ظرفیتی خود راهی به جز بلاک کردن من ندیدی. آقای متخصص من بیش از 1 سال هست که از این موضوع با خبر هستم. تردیدی نداشته باش که به نتیجه ای ختم نخواهد شد. شما کجای دنیا دیدی که یه برنامه رو یک بار برای نابینا و یکبار برای بیناها بسازند؟ این فقط تو این کشور ممکن هست. این خانم که به نظر من اصلاً از کامپیوتر و به ویژه o c r سر در نمیارند و اطلاعات پیش پا افتاده از این موضوع را هم ندارند. اول میگن همین نسخه قابل استفاده برای ماست. بعد میگن نسخه ی نابیناییش تا مهر می آید. بعد هم میگن ما پول میخایم. خیلی وقاحت داره والا. شما که جنم انجام چنین کاری رو نداری و نمیتونی قسطی چیزی رو بدی پس بیخود می کنی همچین چیز هایی رو تو دهن نابینایان گرامی میندازی. راستی چیزی که برای شخص من عجیب بود این بود که میگفت از نظر ما فقط شما باید اجباراً با 300 d \ d اسکن بگیرید. من نمیدونم مثلاً شرکت scan soft دیونست که مثلاً انواع و اقسام oftion ها رو در اختیار کاربراش قرار می ده؟ آیا فقط ما میفهمیم و اونو به خاطر این که بی کار نباشند این کار ها رو انجام میدن؟ پس همانطور که میبینید اصلاً اساساً موضوع چیز دیگری هست. اینها می خواهند مثل سایر شرکت های برنامه نویس مخصوص نابینایان گرامی اول یه پول کلفت به جیب بزنند که اون هم باید از احتمالاً از بهزیستی تعمین بشه بعد هم از بچه ها قسطی یه چیزی بگیرند و منت هم همانا. نکته ی قابل رکر دیگر اینجاست: این عزیزان دل می گویند زبان برنامه باید و باید فارسی باشد. آنهم با چه ترجمه ی فجیعی. مثلاً اسکن ترجمه شده روبش. تورو به خدا, تورو به همه ی مقدساتی که می پرستید به من بگید اگر در محیط این برنامه به دکمه ی روبش برخود کنید فکر می کنید چه کار برای شما انجام بدهد؟ آیا واقعاً اگر شرافت مندانه بخواهید جواب بدهید آیا به ذهن شما هم خطور خواهد کرد که این روبش به معنای همان اسکن خودمان هست؟ از لحاظ ظاهری این برنامه اینقدر مشکل دارد چه برسد به بخش تکنیکی آن. مهم نیست ولی من از چنین شرکتی که هر روز عزیزانش که از خواب پا میشن و ایده ای بسیار نو و خاص ایرانی دارند حمایت نخواهم کرد. بیاییم حقایق رو بگیم و با دیده ی باز تری بنگریم تا دوباره رکبی که از شرکت های سازنده ی صفحه خوان ها خوردیم از این نوع شرکت ها نخوریم. خانوم علی قلی و سایر دست اندر کاران شرکت بزرگ هدا سیستم متشکریم. بزارید ما مشکلمون رو خودمون حل کنیم. پول 2700000 تومانی هم نداریم بدیم. بیخیال ما شو.

  • 11.1
   سعید عابدی says:

   آقا داوود. اصلا به من نه, به خودت جواب بده که این عصبانیت و درشتگویی همیشگی ات چه علتی دارد؟ اینکه بنده شما را از فهرست اسکایپم کنار گذاشتم البته یک موضوع شخصی است و نباید در یک پایگاه عمومی طرح می شد. ولی حالا که شد ضمن عذرخواهی از سایر خوانندگان عرض می کنم به خاطر همین پرخاشگری های بیوقفه بود که حذفتان کردم. نمی گویم اگر بحث ما در اسکایپ ادامه می یافت شما را قانع کرده بودم, نخیر؛ شاید برعکس. چه بسا در مقابل دانش گسترده شما در حوزه کامپیوتر ناگزیر سپر می انداختم و تسلیم می شدم. ولی بلاک کردن شما ربطی به این احتمالات نداشت به خدا. علتش همان سبک توهینی مخصوصی است که لحظه ای دست از آن برنمی دارید.

   • 11.1.1
    داوود چوبینی says:

    آقای عابدی عزیز تو رو به همه ی مقدساتی که اعتقاد دارید بگید در این دیدگاه چه توهینی شده بود؟ قبلاً چه توهینی کرده بودم؟ تو رو به خدا بی ظرفیتی خود و عدم توجه خود به واقعیات را تقصیر من نیندازید. چرا پاسخی به دیدگاه من در مورد آراکس ندادید؟ آیا می دانستید که نام این برنامه هم ایرانی نیست و ارمنی هست. به نظر شما چه دلیلی دارد؟ من دانش کامپیوتری زیادی ندارم این لطف شماست. اما این چیزهایی که خدمتتون عرض کردم الفبای کامپیوتر هم نبود.

 12. 12
  فرهاد جعفری says:

  سلام مجدد. اون قدر زوقزده شدم که حتی موقع نوشتن کامنت چک نکردم دارم چکار میکنم. بعد از ارسال و خوندنش بابت اشکالات تایپیم کلی خجالت کشیدم. این شد که تصمیم گرفتم خودم رو جریمه کنم و کامنتم رو دوباره بنویسم. فقط و فقط با خوندن این پست کلی امیدوار شدم. چراکه میتونه شروعی باشه برای سوق دادن افکار، اظهار نظرها و تلاشها در جهت تحقق این هدف که یکی از آرزوهای دیرینه همه ماست و میتونه ما رو در جهت نیل به توانمندی و استقلال بیشتر یاری کنه. پیشاپیش از همه دوستانی که به هر نحو ممکن تلاش شون رو در جهت به ثمر نشستن این نهال نورسته متمرکز میکنن، تشکر میکنم. به امید روزهای بهتر.

 13. 13
  مسعود says:

  سلام.
  خب منم با خوندن این پست خیلی خوشحال شدم و بلافاصله میخواستم بیام موافقت شدیدمو اعلام کنم.
  ولی با خوندن دیدگاه داوود عزیز قدری دو دل شدم.
  از نظر من داوود چوبینی گرامی با وجود اینکه زبان آتشین داره با اینکه در خیلی از موضوعات باهاش اتفاق نظر ندارم ولی دلش واسه نابینا میسوزه و اگر حرفی هم میزنه دقیقا به خاطر اینه که بعدها شرمنده ی وجدانش نباشه که چرا میدونستم و نگفتم.
  دوستان کمی تحقیق بیشتر.
  با اینکه من اطلاعات دقیقی راجع به این شرکت و بالا و پایینش ندارم اما ازتون میخام که اساس اعتمادتون کلوخ و خشت نباشه.
  در ضمن از شروع فعالیت فرهاد عزیزم تو محله هم بسیار خوشحال شدم.
  فرهاد جون این اولین نظریه که من ازت اینجا میخونم
  نوشتتو قبل از ارسال یک بار دقیق و کامل بخون تا جریمه نشی.
  دمتون گررررم هم محلیا.
  میخخخخامتون فرااااااوون.

 14. 14

  با وجود موافقت با پیشنهادت ولی حرفای داوود رو هم قبول دارم. خوب ما از شرکت پکتوس جز یه مبدل متن به گرفتار از قصد نوشتم چیزی به ما داد یا نه؟ واقعاً بهتره کمی با احطیات حرکت کنیم.

 15. 15
  پریسا says:

  سلام.
  این آراکس اگر چیزی که میگن باشه دقیقا همون چیزیه که من می خوام. اگر باشه که امیدوارم باشه.
  در به در دنبال راهی هستم تا بشه متن های اسکن رو به صورتی در آورد که صفحه خوان های ما بتونن بخوننش. حالا برای حمایت از این تولید جدید باید چیکار کنیم؟ اگر فقط اعلام حمایت در اینجا کافیه پس من هم هستم. و اگر کار بیشتری لازمه که حتما لازمه بهمون بگید چیکار کنیم؟ ولی1چیزی. اگر به امید بهزیستی و باقی سازمان های محترم بمونیم با عرض معذرت از همه عزیزان حالا حالا ها…
  راستی1سوال. این شرکت در حال حاضر می تونه به من کمک کنه؟ من1فرد هستم و به هیچ سازمان دولتی هم کاری ندارم. کتاب های پی دی اف زیاد در دسترسم هست که می خوام به صورت متن دربیان. اگر بفرستمشون در عوض دریافت مبلغ مزد برام متنیش می کنن؟
  ببخشید نمی تونم درست و حسابی بنویسم و از بس عجله دارم زود تر بفرستم و منتظر جوابش بشم زیاد روی اصلاحش زمان نمی ذارم.
  ایام به کام.

  • 15.1
   سعید عابدی says:

   1. فعلا جز همین حمایت لفظی کاری به نظرم نمی رسد.منتظرم که خصوصا دوستان کامپیوتردان تهرانی بروند ته و توی قضیه را بیشتر درآورند, تست و بررسی بکنند و اطلاع بدهند, آنوقت می توانیم درخواستنامه ای به بهزیستی بنویسیم و بچه ها تأیید کنند مفادش را. جزئیات کار حقیقتش برای خودم هم هنوز روشن نیست. شاید مدیر دوست داشتنی سایت به کمکمان بیاید.
   2. بله. دستکم تا یک ماه پیش که زنگ زدم این کار را انجام می دادند. نمی دانم صفحه ای چقدر می گیرند. می توانید با شماره 88995222 تماس بگیرید و از خودشان بپرسید.

 16. 16
  ثنا says:

  سلام واقعً جالب نوشتید و عالی مرسی واقعً متاسفم همه ما نابیناها دغدغه هامون نداشتن خیلی از این امکاناته که توی کشورمون ازش محرومیم این همه خرج مشتی فارسیخوانهای بیخود میکنن انشا الله راجع به کم و کیفش بررسی بشه حمایت میکنیم امیدوارم اونایی که وظیفه ای هم دارن کوتاهی نکنن

 17. 17
  cheshmak says:

  این شرکت قول هایی داده ولی باید چند کار انجام شود من هم در جریان کارها تا حدی هستم
  1 باید چند تست کننده نابینا که واقعا به کار تست کردن واردند و برنامه نویسی بلد هستند و برای رضای خدا کار نمی کنند یعنی پول بگیرند با این شرکت کار کنند
  2 باید اهداف از ابتدا برای شرکت کاملا روشن شود یعنی ما دقیقا چی می خواهیم ما به کجا می خواهیم برسیم و چطور باید برسیم
  3 چنتا انجمن پر قدرت که بتوانند با بهزیستی کار کند و وقتی کار درست حسابی انجام شد پول را بگیرند و بدهند به اون طرف اگر قرار باشه کار مستقیم باشه یعنی بهزیستی پول را بدهد باز هم دلالی رواج می گیرد
  4 از شر پک توس خلاص شویم تا این شرکت باشه هیچ پولی نیست که به بقیه برسد تازه حالا که کلی خیلراندیش هم وارد شدند و اندروید و این حرفها هم به کلک ها اضافه شده است
  این نکات را از بحثهای قبلی خود با دوستانی که پیگیری کرده بودند در آوردم

 18. 18
  cheshmak says:

  رز عزیز سلام
  مشکل مقالات اگر خدا بخواهد حد اکثر تا یک مدت دیگه اگر روان شناس هستید برای سایتی که زیر نظر نظام روان شناسی هست برطرف می شود البته اگر کارها با تغیر مدیر یا کسی دیگه با مشکل مواجه نشود

 19. 19
  آرتیمان says:

  درود بر شما بچه ها ما که دیگه نباید اصلا نگران o c r باشیم چون قرار شده شرکت پکتوس واسمون بسازه

 20. 20
  علی اکبر حاتمی says:

  سلام، دیگه حمایت یعنی چطوری، من و برخی دوستان که حاضر شدیم بیعانه هم بدیم، و بعد از تحویل و پسند نرم افزار مابقی را پرداخت کنیم.

 21. 21
  رز says:

  آقاي عابدي محترم و چشمك گرامي از راهنمايي هاي شما ممنونم. آقاي عابدي حق با شماست در اولين فرصت در يك پست درباره اين موضوع خواهم نوشت. چشمك عزيز از شما خواهش مي كنم در صورتي كه مقالات روانشناسي دسترس پذير شد حتما در سايت اطلاع رساني نماييد.

 22. 22
  یک دوست says:

  با سلام دوباره به همه.
  بذارید چند نکته رو براتون روشن کنم.
  نخستین OCR فارسی که دست کم ادعای عملکرد خوبی داشت، یک نرم افزار خارجی به اسم READ IRIS بود که در کنار بسیاری از زبانها از فارسی هم پشتیبانی می کرد.
  من این نرم افزار رو در سال 2007 یا 2008 میلادی که اون موقع نسخه ی 11 کرک شده بود دیدم و خب نتیجه به هیچ وجه رضایتبخش نبود.
  در حال حاضر، نسخه ی 14 رو هم در اختیار دارم و می خوام اون رو رو متون فارسی تست کنم که میزان دقت اون رو بررسی کنم.
  البته صمیمانه می گم من به هیچ وجه فرد مطلعی در زمینه ی سخت افزار و نرم افزار نیستم.
  بعد از این نرم افزار، نرم افزار واژه شناس این ادعا رو داشت که دستکم من توفیقی در استفاده از این نرم افزار نداشتم.
  حال هم که نرم افزار آراکس به میدون اومده.
  راستش بازم بر می گردم به موضع قبلی.
  دوستان عزیز و به ویژه جناب عابدی!
  به نظر من این شرکت اگه واقعا کار مؤثری در این زمینه انجام داده، باید یه امکان آنلاین از نرم افزارش رو در اختیار کاربران بذاره.
  به این مجموعه اصطلاحا SDK می گن که به کاربران به طور محدود امکان می ده فایل مورد نظرشون رو روی سرور شرکت آپلود کنن و بعد در فرمت مورد علاقه شون نتیجه کار نرم افزار رو تحویل بگیرن.
  قابل توجه شما جناب عابدی اینکه من همین پیشنهاد رو به خانم علیقلی دادم.
  ایشون هم ظاهرا استقبال کردن ولی بعد از این مکالمه، من دیگه خبری از اینکه آیا چنین کاری انجام شده یا نشده، ندارم.
  در هر حال، خیلی کار سختی نیست ضمن اینکه همونطور که عرض کردم، این یه پروژه مفیده که فایدش صرفا برا بچه های نابینا نیست و در بسیاری از ادارات می تونه مفید باشه.
  به این معنی که ادارات زیادی به خلاص شدن از شر تایپ بسیاری از اسناد اداری علاقه مندن و اساسا دلیل اولیه ی پیدایش OCR همین بود و نه کار خاص برای افراد نابینا.
  پس اگه نرم افزار OCR قدرتمندی برای زبان فارسی ساخته بشه، شک نکنید که ادارات بسیار قدرتمندی با شرکت سازنده قرارداد می بندن ولی تا این لحظه چنین اتفاقی در مورد این نرم افزار نیفتاده.
  در هر حال، تجارب قبلی ب من نشون داده که نباید ذوقزده بود و ناخواسته به مبلّغ بی جیره و مواجب شرکتها تبدیل شد.
  از طرف دیگه نباید هم الکی بدبین بود.
  صرفا باید واقعبین بود و با مذاکرات هوشمندانه به حفظ منافع جمعی بچه های نابینا کمک کرد.
  برقرار باشید.

 23. 23
  مسعود says:

  سلام.
  ببخشید دوباره نظر میدم و نظراتم هم مفید نیست.
  اما در دیدگاهها به وفور این مورد که بچه ها پیشنهاداتی رو مطرح کردند و با وجود استقبال شرکت عملا نتیجه ای حاصل نشده دیده میشه.
  به نظر من قبل از هر چیز این شرکت باید بیاد و یه نظمی به کارهاش بده.
  یعنی حد اقل برای پیشنهادات و انتقاداتی که مورد قبول واقع میشه پرونده ای ساخته بشه و یه شماره پیگیری در اختیار کاربر قرار بگیره تا همین طوری یه چیزی رها نشه بره پی کارش.
  بازم معذرت که وقتتونو گرفتم.
  همگی پیروز باشید.

 24. 24
  رز says:

  دوباره سلام. دوستان ميشه رو پيشنهادم فكر كنيد؟ بياييد دو دسته شويم البته دو دسته متحد. يك گروه اين موضوع را از طريق شركتهاي برنامه نويس متفاوت پيگيري كنيم.و گروه ديگر روندي را كه در ساخت NVDA صورت گرفت انجام دهيم يعني يك برنامه ابتدايي ocr فارسي را روي يك سايت بگذاريم و از برنامه نويسان بخواهيم كه در راستاي كمك به نابينايان براي رسيدن به حق مسلمشان كه همان خواندن متون است و همچنين رهاسازي نابينايان از شر شركتهاي سودجو روي اين برنامه كار كنند. بدين ترتيب ميتوانيم از برنامه نويسان فارسي زبان ساير كشورها مانند افغانستان و تاجيكستان و ايرانيان مقيم خارج از كشور نيز سود ببريم. البته شايد هم اين روش جواب نده اما به امتحانش ميارزد.

  • 24.1
   یک دوست says:

   سلام به شما سرکار خانم یا جناب آقای رز.
   پیشنهاد دوم شما بسیار عالیه ولی متأسفانه پتانسیل طراحی حتی یه او سی آر ابتدایی در بین خود نابینایان وجود نداره.
   ولی می شه یه حرکت جمعی در راستای حل این مشکل و کمک گرفتن از ایرانیان سایر کشورها انجام داد.
   این کار قابل انجامه و من روش خیلی فکر می کنم و سعی می کنم یه جوری کاری انجام بدم.
   واقعا از پیشنهادتون لذت بردم.
   برقرار باشید.

 25. 25
  کمیل نوبختی says:

  با سلام و خسته نباشید خدمت شما عزیزان من امروز این مطلب را که آقای عابدی نوشته بودند خواندم و برایم جالب این بود که نظرات زیادی در مورد این مطلب نوشته شده بود ولی حتی ما در همینجا هم به عنوان یک نابینا که ocr برامون مطلب مهمی است نتوانستیم حتی به یک توافق نسبی برسیم و جالبتر اینکه این مطلب چهارشنبه منتشر شده بود و بدون اینکه من بدونم جناب آقای عابدی شماره من را داخل این مطلب قرار داده بودند که من با این قزیه اصلا مشکلی ندارم و بابت نوشتن این مطلب و مطرح کردن این موضوع بسیار از ایشان سپاسگزارم ولی از چهارشنبه تا امروز که من این مطلب را خواندم 30 عدد جواب به این مطلب داده شده بود ولی حتی یک نفر مثلا همان آقا داوود که با لحنی بسیار تند جواب داده بودند با این که شماره من را داشتند و شماره من داخل این مطلب بود نکردند از من بپرسند تو به آقای عابدی چی گفتی که این مطلب را منتشر کرده. به هر حال من خوشحال میشوم به صورت تلفنی با شما عزیزان در مورد جلسه ای که با مدیر شرکت داشتیم صحبت کنم چون به نظر من حرفهای انها هم درست است. شرمنده اگر زیاد نوشتم خدا نگهدار

دیدگاهتان را بنویسید