کلمه بازی، کلمه سازی، یا هر چی که شما بگید!

درود

بیست سؤالی رو که همه تون بلدید! نه؟

خب. من باز اومدم یه شبیه سازی مرتکب شدم و بازی حاضر رو که حضورتون معرفی میکنم و توضیح میدم، پی و شالودهش همون بیست سؤالیه، منتها با کلی تغییر و تصرف!

تو این بازی شما یا دوستتون کلمه یا عبارتی رو در نظر میگیرید که میتونه حد اقل 4 و حد اکثر 9 حرف داشته باشه.

به ازای هر حرف 10 امتیاز منظور میشه.

بنا بر این هر عبارت یا ترجیحا کلمه میتونه 40 تا 90 امتیاز داشته باشه.

این بازی رو میتونید در قالب دو تیم چند نفره هم انجام بدید که این جوری خیلی مهیج تر میشه.

خب به نوبت یکی از شرکت کنندگان یا تیمها کلمه ای رو در نظر میگیرن و تیم یا شرکتکننده ی مقابل به ترتیبی که خواهم گفت، اون کلمه رو پیدا میکنن.

دقت کنید! تنها راهنمایی که باید بکنید، گفتن تعداد حروف هست و هیچ چیز دیگه ای لازم نیست بگید.

کل امتیاز اول کار در اختیار شخص یا گروهی هست که باید کلمه رو پیدا کنن و در طول بازی هر چقدر از این امتیاز رو از دست بدن، به گروه یا شخصی میرسه که کلمه رو در نظر گرفته.

حالا طرف مقابل میپرسه که فلان حرف در کلمه ی مورد نظر هست یا نه؟

اگه جواب مثبت باشه، سؤال بعدی در مورد جای حرف در اون کلمه هست.

یعنی باید حدس بزنه که این حرف حرف چندم کلمه هست و تا وقتی که جای یک حرف معلوم نشده، نمیتونه حرف بعدی رو حدس بزنه.

اگه جواب منفی باشه، چه در مورد حدس حرف و چه جای اون در کلمه، یک امتیاز کسر میشه و به شخص یا گروه مقابل میرسه.

حالا اگه در مورد تشخیص جای حرف در کلمه، اون قدر حدس اشتباه بزنید که خود به خود جاش معلوم بشه، سه امتیاز منفی دیگه هم میگیرید که طبعا در قالب امتیاز مثبت به طرف مقابل داده میشه.

به عنوان مثال اگه سعید کلمه ی مورد نظر باشه و شما حرف د رو حدس بزنید و در ادامه حدس بزنید که این حرف حرف اول، دوم یا سوم هست، که هیچ کدوم درست نیست، خود به خود مشخص میشه که د حرف چهارم محسوب میشه و غیر از سه امتیازی که به خاطر سه حدس اشتباه از دست دادید، سه امتیاز دیگه هم ازتون کسر میشه.

شما هر وقت در مورد کلمه ی مورد نظر مطمئن شدید، میتونید اون رو اعلام کنید.

ولی یه قانون خطرناک تو این بازی هست.

این که فقط یک بار میتونید کلمه ی مورد نظر رو بگید و در صورتی که اشتباه باشه، همون جا کار تموم میشه و به اندازه ی نصف کل امتیازات بازی ازتون امتیاز کسر میشه. یعنی به نسبت تعداد حروف اون کلمه از 20 تا 45 امتیاز رو به یک باره از دست میدید.

در هر حال آخرین فرصت حدس کلمه ی مورد نظر زمانی هست که یا فقط یک حرف دیگه برای تشخیص باقی مونده، یا حد اکثر نصف امتیاز رو از دست دادید.

پس اگه تو یک کلمه ی چهار حرفی سه حرف مشخص شده باشه، فرصت به پایان رسیده و حدس بعدی شما الزاما باید کلمه ی مورد نظر باشه.

یا این که مثلا در حدس کلمه ی 5 حرفی 25 امتیاز رو از دست دادید و در این صورت با هر تعداد حروف مشخص شده، دیگه مجاز به حدس حرف یا جای حرف نیستید و باید کلمه رو بگید.

هر زمان که کلمه شناسایی و اعلام بشه، اون دور از بازی به پایان رسیده و امتیازاتش برای هر دو شخص یا گروه ثبت میشه.

قوانین، توضیحات و تبصره های مکمل.

 1. حروف الف، آ، الف همزه، واو همزه و یا همزه، همه با نام الف مشخص میشن و وقتی طرف مقابل حرف الف رو حدس بزنه، نیاز نیست که بهش بگید کدام یک از این پنج مورد در کلمه ی شما هست و فقط کافیه تصدیق کنید که الف داره.
 2. قانون فوق در مورد حرف ی و الف مقصوره هم به همین صورته و هر دو با نام ی مشخص میشن.
 3. اگه از یک حرف به صورت تکراری دو یا چند بار در کلمه یا عبارت شما استفاده شده باشه، باید تعداد تکرار رو به طرف مقابل اطلاع بدید و بعد او میتونه یکی یکی جای حروف تکراری رو حدس بزنه. دقت داشته باشید که وجود حروف تکراری در هر صورت به ضرر شماست و باعث میشه کلمه زودتر حدس زده بشه.
 4. در کلمات مشابهی که فقط یک حرف غیر مشترک دارن، اگه اتفاقا غیر از همین حرف بقیه ی حروف مشخص شده باشن، هر کدوم رو که طرف مقابل حدس بزنه، باید قبول کنید. به عنوان مثال کلمات قرمز، ترمز، هرمز. که اگر در این فرض حروف دوم تا چهارم مشخص شده باشن، هر کدوم از سه کلمه رو که طرف مقابل حدس بزنه باید بپذیرید. مگر این که قانون بعدی مانع بشه.
 5. اگه یک مورد غلط برای دومین یا چندمین بار حدس زده بشه، لازم نیست به طرف مقابل بگید که قبلا اون رو پرسیده و میتونید با خیال راحت امتیازاتش رو ازش بگیرید. ولی تکرار پرسش رو یادداشت کنید. او هم موظفه یا یادداشت کنه و یا یادش باشه که چه مواردی رو تا حالا پرسیده! در کل پیشنهاد میکنم یک نفر بی طرف رو به عنوان داور برای بازی منصوب کنید
سعید درفشیان

درباره سعید درفشیان

درود من سعید درفشیان هستم! حالم در حدی که بیشتر از اون نشه تصور کرد خوبه و مطمئنم بهتر هم میشه! من آدم خوشبختی هستم که فکر میکنم با الکی خوش بودن و مثبتاندیش بودن خالی هم میشه به همه جا رسید و هیچ دلیلی نداره که آدم هیچ سختیی بکشه! به نظر من آدم باید تو زندگیش چیزی جز لذت رو تجربه نکنه و این شدنیه! فقط یه نکته! سختی نکشیدن رو با تنبلی اشتباه نگیریم! وقتی من تشنهم میشه، میرم سر یخچال، پارچ رو برمیدارم، آب رو میریزم توی لیوان و میخورم! منتها چون تشنمه، از رفتن سر یخچال تا نوشیدن آب رو تماما با لذت انجام میدم! ولی مطمئنم اگه روزی به این نتیجه برسم که باید یه نفر لیوان آب رو بیاره بده دستم تا از نوشیدنش لذت ببرم، بازم به این هدفم خواهم رسید و فقط کافیه که خودم بخوام!
این نوشته در آموزش, آموزش های رایگان, بازی, کودکان و نونهالان ارسال و , , برچسب شده است. افزودن پیوند یکتا به علاقه‌مندی‌ها.

16 Responses to کلمه بازی، کلمه سازی، یا هر چی که شما بگید!

 1. 1
  یاسر فرجی says:

  سلام جالب بود راستی برای اولین بار اول شدم

 2. 2
  تبسم چلوی says:

  سلام آقای درفشیان. مرسی خیلی عالی بود. من بازی با حروف و کلمات رو خیلی دوست دارم و مخصوصاً اینکه جمعی هم باشه. این از بازی قرقیزخان خیلی سخت تره. بازم ممنون.

  • 2.1
   سعید درفشیان سعید درفشیان says:

   سلام.
   بازی چیچی؟!
   قرقیزخان؟!
   این بنده خدا کی بوده؟! کجا بوده؟! چی کار کرده؟!
   اگه میشه یه کم توضیح بدید لطفا!

   • 2.1.1
    تبسم چلوی says:

    بابا همون که یه بازی کامپیوتریه؟ همون که از اینترنت دانلودش میکنی؟ همون که سؤال فرهنگی، ادبی، جغرافیایی و… میپرسه؟ همون که خودش جا و تعداد حروفو مشخص میکنه؟ همون که حروف الفبا رو خودش داره فقط باید کلیک کنی روشون؟ همون که اگه غلط بگی هزارتا حرف بارت میکنه و اگه درست بگی تشویقت میکنه و میری مرحله بعدی؟ همونو میگم…

 3. 3
  شهروز حسینی شهروز حسینی says:

  سلام.
  عجب چیزی بودها. هنگ کردم.
  چه قدر قانون داشت خخخ.
  ولی باحال بود

 4. 4
  سعید درفشیان سعید درفشیان says:

  سلام.
  چقدر تو خوشت میاد سر همه رو درد بیاری؟!
  سعی کن همه رو بیاری تو بازی که به جای سردرد سرگرم بشن!

 5. 5
  زهرا قاسمی says:

  سلام خوب بود. فقط هم قوانینش زیاد بود هم سخته خب فقط یک راهنمایی اونم تعداد حروف کلمه رو به شرکت کننده بگی. من که هنوز توی اون بازی اعداد موندم. ممنون.

 6. 6
  نخودي says:

  يعني من استاد جرينگ تو اين بازيم خخخ
  هميشه كلماتي رو انتخاب مي‌كنم كه يه چندتا حرف مشترك داشته باشه و بعدي وسط راه هي يه جر كوچولو موچولو و يه تغيير اندكي در هدف مقصود ميام كه خدا مرا مورد عفو و بخشاييش خويش قرار دهاد ان شا الله ولي خب گاهي هم استثنا بوده جر نزدم كه پس چه نخودي خوبيم من ….
  حالا راز اون بازي اعداد رو كامل دقيق جامع مانع بگيد كه هنوز تو خماري ش هستم شديداً مديداً اگه اصول جرينگ بازي رو هم بگيد كه خعلي عالي مي‌شه كه مثلاً آقاي آذرماسوله مي‌تونند اون آخر بازي اگه سيستم محله ازشون خواست كه ببره يه عدد …. واي برم تا كلاً هيچي خدافظي ….

  • 6.1
   سعید درفشیان سعید درفشیان says:

   پس قانون نویسانند که قانون میشکنند!
   گرچه من نفهمیدم شما چطور جرینگ میورزید و با قانونهایی که تو این بازی گذاشتم راه هر گونه تقلب رو بستم.
   اگه توضیح بیشتری بدید، ممنون میشم و باگ بازی رو رفع میکنم.
   حال کردید جوگیر شدم فرض کردم این بازی یه برنامهست؟!
   راز بازی قبلی هم یا خودتون میفهمید، یا مطمئنم هر کس بفهمه اون قدر براش جذاب هست که نخواد با کسی تقسیمش کنه!
   پس مخمور باشید تا همیشه!

 7. 7
  زهره says:

  اوووه چه دنگو فنگی داره هاا
  به نظرم اون قسمت حدس زدن جای حروف نباشه بهتره
  مثلا یه حروفی که ما حدس میزنیم طرف مقابل خودش بگه حرف چندمه
  من اسم دختر و پسر رو زیاد با این بازی انجام دادمش خیلی زیااد
  چقدر خوب بود
  الآن کلا اینقدر سرگرمیهای مجازی هستن که …
  به هرحال سپاس مندم
  راستی سلااام

 8. 8

  سلام سعید.
  بازی جالبیه، خیلی میتونه سرگرم کننده باشه و در عین حال اطلاعات عمومی و تسلط به کلمات رو بالا ببره.
  ممنون، خیلی جالبه.

دیدگاهتان را بنویسید