کتابخانه فاطمه زهراي شهرداري اصفهان. رمان صوتي “فرياد آزادي”, اثر جان برايلي. ترجمه رضا عقيلي

کتاب اين هفته شرح مبارزات برخي رهبران آفريقاي جنوبي در زمان رژيم آپارتايد است, مبارزه اي که در اوايل دهه 1990 سر انجام نتيجه داد و به تشکيل جامعه اي منجر شد که همه نژاد هاي آن از حقوق برابر بهره مندند. خوب است از همين “آپارتايد” شروع کنيم:
آپارتايد )apartheid( که گروه واژه گزيني فرهنگستان معادل “جدا نژادي” را براي آن پيشنهاد نموده, از زبان آفريکانس آمده که اقليت هلندي هاي ساکن آفريقاي جنوبي به آن سخن مي گويند. دانشنامه محترم ويکيپديا کار را بر ما آسان نموده قضيه را اينطور شرح مي دهد:
“آپارتايد” از نظر لغوی به معنای مجزا و جدا نگهداشتن است. آپارتاید یعنی جدا نگه داشتن افراد متعلق به نژادهای غیرسفید، مجبور کردن آن‌ها به اقامت در محلات و استان‌های خاص، محروم کردن آن‌ها از کلیه حقوق سیاسی وامکان تحصیل و پیشرفت. در مناطقی که سیاهپوستان مجبور به اقامت در آن می‌ شدند و حق خروج از آن را نداشتند حداقل امکانات زندگی نیز موجود نبود.
شخصيت هاي اصلي اين داستان دو نفرند: اولي استيو بیکو نام دارد؛ از رهبران نسبتا افراطي سياهان که حکومت را حق همنژادان خود مي داند؛ چون که ساکنان اوليه آن سرزمين بوده اند. نفر دوم سفيدپوست حقوق خوانده روزنامه نگاري است به اسم دونالد وودز که گرچه به خشونتگري دولت عليه سياهان ايراداتي دارد و شجاعانه در روزنامه اش هم منعکس مي کند, اما با اساس رژيم آپارتايد موافق است. حوادثي موجب مي شود او با استيو بیکو آشنا و بعد دوست صميمي شود و به راهنمايي وي به بطن جامعه سياهپوست سرک بکشد؛ جامعه اي که هرچند از حیث عده در اکثريت است, ولي به زور سرنيزه اقليت سفيد مجبور است در محلاتي کوچک و کثيف سر کند. با ديدن فقر و فلاکت و ستمي که بر آنها مي رود, حقوقدان داستان ما تدريجا در محفوظاتي که دانشکده حقوق در توجيه وضعيت موجود به خوردش داده, به ترديد مي افتد. و نهايتا در جرگه فعالترين مدافعان حقوق سياهان درميآيد. شرح اين تغيير احوال و مباحثات نظري او و بیکو و آنگاه تعقيب و گريز اين دو با پليس از جذاب ترين قسمت هاي داستان به حساب مي آيد.
در انتهاي کتاب, دو پيوست به قلم هرمز همايونپور آمده که تاريخچه شکلگيري آپارتاید و زمينه اجتماعی و جغرافیایی داستان را بخوبی بر خواننده معلوم می دارد.
یک فايل نمونه از کتاب را مي توانيد از این لینک بگیرید:
اگر پسنديديد مي توانيد کل کتاب را هم که در قالب یک فايل فشرده با حجم 228 مگابايت ارائه گرديده از این لینک دريافت کنيد:
با ما در تماس باشيد: frz.ketab@gmail.com
تلفن: 031 33373136

درباره سعید عابدی

در خميني شهر اصفهان به دنيا آمده ام، اول مرداد 59. به گمانم فقط همين يك كار را اول وقت انجام داده باشم. نابينا و كمشنوا هستم. دوره ابتدايي ام در ابابصير گذشت و راهنمايي و دبيرستان را بين بچه هاي محل خودمان بودم در مدرسه هاي پرجمعيت تلفيقي. سال 79 رفتم دانشگاه اصفهان و بعد از كلي تغيير رشته كه مجال شرحش اينجا نيست، عاقبت ليسانس حقوق گرفتم. بعد مثل خيلي ديگر از همسن و سال هايم فكر كردم جايي خبري هست و لذا يك فوق ليسانس هم گرفتم در گرايش حقوق عمومي از دانشگاه شهيد بهشتي. چند سال بعدي را اول به تقلاي بيحاصل براي قبولي در دوره دكتري گذراندم و بعدش كه ديدم اين دروازه باز شدني نيست، افتادم دنبال كار. بالاخره شدم كتابدار بخش گوياي كتابخانه فاطمه زهراي شهرداري اصفهان. تناسب رشته و شغل را ملتفت هستيد؟ ولي جاي شما خالي، بينهايت راضي ام الحمد لله. در زندگي ام فعلا چيز ديگري كه ارزش نوشتن و خواندن داشته باشد هم نمي آيد. اگر اتفاق تازه اي افتاد شما را هم خبردار مي كنم.
این نوشته در کتاب, کتاب صوتی ارسال و , , , برچسب شده است. افزودن پیوند یکتا به علاقه‌مندی‌ها.

3 Responses to کتابخانه فاطمه زهراي شهرداري اصفهان. رمان صوتي “فرياد آزادي”, اثر جان برايلي. ترجمه رضا عقيلي

 1. 1
  sverige says:

  سلام و باز هم سپاس بابت این کتابهای جالب و زحمتی که میکشید.

 2. 2
  محسن غلامی says:

  ممنون آقای عابدی.
  موفق و مؤید باشید.

 3. 3
  پریسیما says:

  سلام بابت کتاب ممنون

دیدگاهتان را بنویسید