زاینده رود زنده شد.

به نام خدا

سلام.

این اولین پستم است.

دوستان عزیزگوش کنی آب زاینده رود باز شد. و باز به اصفهان جانی دوباره بخشید.

زاینده رود زنده شد.

با گشایش بخشی از آب موجود در سد زاینده رود بر روی بستر خشک این رودخانه ما اصفهانی ها شامگاه چهارشنبه شاهد جاری شدن دوباره این رود بودیم. جریان آب از این رود موجب خوشحالی مردم شهرها و روستاهای حاشیه آن شد و آنان شادمانه شکر خداوند متعال را به جا آوردند. جریان دوباره آب از زاینده رود به منظور تامین آب مورد نیاز کشت پاییزه کشاورزان پایین دست این حوزه آبی و نیز افزایش حق آبه تالاب گاوخونی به 70 متر مکعب در ثانیه حاصل شده است. قرار است در این مرحله از جاری شدن زاینده رود که یک ماه به طول می انجامد، 150میلیون مترمکعب آب به بخش های مزروعی و زیست محیطی این حوزه آبی اختصاص یابد. جریان آب در رودخانه زاینده رود در شهر اصفهان و شرق آن از خرداد سال گذشته تاکنون قطع بوده است. در این مدت آب در بخش غربی رودخانه زاینده رود برای تامین آب تصفیه خانه بابا‌شیخ‌علی و همچنین آب صنایعی همچون فولاد و ذوب آهن و انتقال به یزد و همچنین کشاورزی در برخی مناطق جاری بوده است. خشک سالی ادواری و بارگذاری بیش از حد روی رودخانه زاینده رود در سال های اخیر سبب خشکی این رودخانه و تالاب گاوخونی در مصب آن شده بود. زاینده رود از کوه های چلگرد در استان چهار محال و بختیاری سرچشمه می گیرد و پس از حدود 300 کیلومتر طی مسیر به تالاب گاوخونی در منطقه کویری شرق اصفهان می ریزد.

دوستان عزیز لطفً دعا کنید باز هم باران ببارد. تا یک ماه دیگر دوباره رود زاینده رود را نبندند. اگر خواستید تا یک ماه دیگر با خانوادهتان به جایی سفر کنید. من و تمام اصفهانی ها شما را به دیدنه زاینده رود و بنا های تاریخی آن دعوت میکنیم.
شاد باشید

درباره محدثه ضامنی

به نام خدا سلام من محدثه ظامِنی متولد 1378 هستم. در اصفهان زندگی میکنم. خواندن و مطالعه ی کتاب را بسیار دوست دارم. رشته ی تحصیلی من ادبیات است و علاقه ی بسیاری به computer و شنیدن اخبار دارم. خواندن مطالبی که به طبیعت یا بدن انسان یا داروها یا زمین باشد را خیلی دوست دارم .
این نوشته در اخبار, صحبت های خودمونی ارسال و , , , برچسب شده است. افزودن پیوند یکتا به علاقه‌مندی‌ها.

9 Responses to زاینده رود زنده شد.

 1. 1

  سلام محدثه خانم. ایول که اینجا پست میذاری. فقط همین نباشه ها! منتظر پست های بعدیت هم هستیم. من قبلا که رودخونه خشک بود هفته ای دو سه بار می رفتم 33 پل. حالا که دیگه حتما حتما حتما زود زود میرم.

 2. 2
  محمد رضا خوشی says:

  سلام خانم ضامنی
  منم اولی پستتان را تبریک میگم
  به امیده پست های قشنگ و قشنگ تر

 3. 3

  سلام.
  اولین پستتون رو تبریک میگم.
  امیدوارم زنده رود خاطره همیشه زنده بمونه.
  موفق باشید.

 4. 4
  میلاد says:

  سلام بر محدثه اولین پست شما را تبریک میگویم و امیدوارم ادامه داشته باشد و همچنین ورودتان را به جمع گوش کنی ها خوش آمد میگم .
  همشهری های ما شهروز روز به روز دارند اضافه می شوند ها

 5. 5
  یک مادر says:

  سلام و درود خدمت محدثه خانم
  برای من که یکی از علاقه مندان حفظ محیط زیست و همینطور زاینده رود هستم خبر خوشحال کننده ای بود.ان شائ الله با پسر کوچولوم بیام اصفهان و زاینده رود هم پر از آب باشه. پیروز و سربلند باشید

 6. 6
  محمدرضا چشمه says:

  سلام محدثه.
  ورودت به محله بعنوان نویسنده مبارک.
  زاینده رود حیاتی تازه گرفته و همه ما از شنیدن احیای این رود خوشحالیم.
  پاینده ایران، همیشه روان زاینده رود.

 7. 7
  محدثه ظامِنی says:

  سلام بر دوستان گوش کونی ممنون از این که پست مرا خواندید و بیشتر ممنون از این که نزراتتان را نسبت به پستم گفتید

 8. 8
  زهره says:

  سلام بر محدثه, هرچند با خبر بودم ولی ممنون دوست کوچولوی من, در ضمن اگه بتونی بدون لهجه بنویسی بهتره

 9. 9

  سلام خانم ضامنی من هم اولین پستتون رو بهتون تبریک میگم و خوشحالم که آب زاینده رود باز جریان پیدا کرد
  ایشالا که دیگه مشکلی پیش نیاد دستتون درد نکنه به خاطر این مطلب

دیدگاهتان را بنویسید