گنجینه‌هایی بی‌نظیر در قطعه‌ای از بهشت

به نام خدا

سلام

 گنجینه‌هایی بی‌نظیر در قطعه‌ای از بهشت/ موزه‌های آستان قدس مقصد گردشگران داخلی و خارجی

به گزارش خبرنگار مهر، بارگاه نورانی امام رضا(ع) در مشهد، سالانه پذیرای زائران داخلی و خارجی بیشماری است که به قصد زیارت رنج سفر را چه هوایی و چه زمینی نادیده می گیرند و می آیند تا دست های خالی را پر کنند، شفا بگیرند، می آیند تا به اندازه ظرف وجودی خود لبریز از مهربانی شوند و حال خود را خوب کنند.

مجموعه بارگاه هشتمین امام شیعیان علاوه بر ایجاد فرصتی برای زیارت، کتابخانه ای کم نظیر برای محققان، فضاهایی برای نشاط کودکان و نیز جاذبه های فراوانی برای سیاحت گردشگران داخلی و خارجی نیز مهیا کرده است.

یکی از جاذبه های گردشگری و تفریحی این مجموعه، موزه ها و گنجینه های قدیمی و تاریخی است که آثار و نفایس مختلفی را در دل خود جای داده است.

موزه ‌آستان قدس رضوی شامل گنجینه قرآن، فرش و منسوجات، نجوم و ساعت، گنجینه سلاح، گنجینه تمبر، اسکناس و مسکوکات، گنجینه مدال، تاریخ مشهد، نقاشی، گنجینه صدف و حلزون و آبزیان، گنجینه ظروف، گنجینه اشیا سنگی و سفال، هدایای مقام معظم رهبری، موزه ملی ملک و موزه مردم‌شناسی است . اولین موزه در آستان قدس رضوی در سال ۱۳۲۴ هجری شمسی در ساختمانی به مساحت ۱۰۲۴ متر مربع در صحن امام خمینی بنا شده و مجموعه موزه های فعلی آستان قدس در صحن کوثر قرار دارند.

اولین گنجینه مجموعه اشیا سنگی و سفالی است و اولین شیی که در بازدید از موزه در مقابل دیدگان قرار می گیرد ‌سنگ سفید رنگی است که نظر بازدیدکنندگان را به خود جلب می کند. اولین سنگ قبر منسوب به مرقد مطهر امام رضا (ع) که با نهایت ظرافت از سنگ سفید صابونی تراشیده و ساخته شده است. این سنگ شامل یک متن محرابی در وسط و دو کتیبه در حاشیه به خط کوفی و در قسمت محرابی شکل، نام بانی آن احمد بن علی بن احمد علوی حسینی و نام سازنده عبدالله بن احمد قره، که بر روی آن حکاکی شده است.

موفق باشید

درباره محدثه ضامنی

به نام خدا سلام من محدثه ظامِنی متولد 1378 هستم. در اصفهان زندگی میکنم. خواندن و مطالعه ی کتاب را بسیار دوست دارم. رشته ی تحصیلی من ادبیات است و علاقه ی بسیاری به computer و شنیدن اخبار دارم. خواندن مطالبی که به طبیعت یا بدن انسان یا داروها یا زمین باشد را خیلی دوست دارم .
این نوشته در اخبار ارسال و , , , , , , , برچسب شده است. افزودن پیوند یکتا به علاقه‌مندی‌ها.

23 Responses to گنجینه‌هایی بی‌نظیر در قطعه‌ای از بهشت

 1. 1
  عمو حسین says:

  درود بر خانم ضامني. تشكر ميكنم از پست ارسالي شما.
  اما نميدانم در سال 1324 صحن خميني كجا بود. كاش اينقدر تاريخ و اسامي را تحريف نميكردند. صحني كه اشاره كرديد قطعا در سال 1324 نام ديگري داشته كه متأسفانه امروز براي ما ناشناس است.
  به هر حال باز هم از لطف شما متشكرم.

  • 1.1
   محدثه ظامِنی says:

   سلام بر آقای عمو حسین من هم راستش را بخایند دقیق نمیدانم چون این مطلب را در جای خواندم و آن را خلاصه کردم قصد من از گزاشتن این پست آشنای دوستان با جاهای مختلف مشهد بود امیدوارم این پست مورد استفاده ی شما قرار گرفته باشد .

 2. 2
  عمو حسین says:

  سلام. يادآور ميشوم كه در صدر كامنتها نام عدسي ذكر شده بود كه بخاطر نداشتن متن، حذف گرديد.

 3. 3
  زینب عبدلی says:

  سلام محدثه جونم

  خیلی پستت عالی بود عزیزم

  من تازه فهمیدم که ما با هم هم سن هستیم

  خیلی خوش حال شدم

  راستی توی حرم مطهر امام رضا قبر شیخ بهایی هم هست

  خیلییییییییییییییییییییییی دوووووووووووووووووووووووووووووووووووست داااااااااااااااااااااااااااااارم عزییییییییییییییییییییییییییییییییییییزم

  موفق باشییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییی

  • 3.1
   محدثه ظامِنی says:

   سلام زینب جان چه طوری من هم خیلی خیلی خوش حالم که یکی هم سن سال خودم را توی سایت میبینم دوست دارم بیشتر ب هاتون آشینا شوم اگر میای Skypeاین id من هست zameni2015 add کن تا با هم بیشتر آشنا شویم اگر هم کاربر skype نیستی اشکالی نداری بیا همین جا با هم بیشتر آشنا شویم

 4. 4

  درود خیلی جالب بود امیدوارم امسال یبار دیگه قسمت بشه برم پابوس آقا
  در پناه حق

 5. 5
  رعد بارانی says:

  سلام بر محدثه و زینب.
  خدا میدونه من چقدر دنبال شما تو گل و گلدون گشتم.
  محدثه خانوم خخخخخیلی رعد تو رو دوست داره. ای کاش تهران بودی و دوتایی با هم میرفتیم پیاده روی .
  زینب ، دیروز هم اومدم جواب کامنتتو بدم که دیدم پستم بستس. من دقیقاََ 21 سال از شما بزرگترم ولی کلاََ با نوجَوونا راحتترم .
  شما دوتا بامن دوست میشید ؟؟؟
  زینب دیروز رفته بودی تو پستی که تاریخش برای سال 90 بود .هههههه منم دنبال تو اومدم .
  دخمره بابا حالت خوبه ایشالاه ماشالله

  • 5.1
   محدثه ظامِنی says:

   سلام رعد جان من هم دیروز رفتم توی پستتان ولی بسته بودنش آخ من توی این دو سه روز وقت نکردم سایت بیام من خیلی خیلی خوشحال میشم که با شما دوست شوم اصلً اگر شما اجازه دهید از این به بعد به شما میگم آبجی ای کاش تهران بودم با هم میرفتیم گردش ولی اگر شما آمدید اصفهان حتمً جای جای اصفهان را بهتان نشان میدهم ممنون از این که پست را خواندید

 6. 6
  زینب عبدلی says:

  سلام بابا بزرگ

  بابا بزرگ من همیشه هم میرم تو پستای قدیمی و جدید و نظر میدم

  ممنونم من به خوبی شما خوبم

 7. 7
  رعد بارانی رعد بارانی says:

  محدثه جان درسته که آدم بزرگای اینجا از رعد بدشون میاد ولللی رعد خیلی سمجه و براش مهم نیس که دوسش نداشته باشن . مهم اینه که نوجَوووونایی مثل تو به بابایی احترام میذارن.

  • 7.1
   محدثه ظامِنی says:

   دورود رعد جانم گلم عزیزم چرا این هم غم این هم قوصه مهم این که من دوستتی دارم. و به داشتن دوست خوب مثل شما افتخار میکنم. از خدا شان هم باشد که شما دوستشان باشید بعد هم که گفتِس که از شما بدش میآید بگید خودم گوشش را میپیچانم دورود رعد جانم گلم عزیزم چرا این هم غم این هم قوصه مهم این که من دوستتی دارم. و به داشتن دوست خوب مثل شما افتخار میکنم. از خدا شان هم باشد که شما دوستشان باشید بعد هم که گفتِس که از شما بدش میآید بگید خودم گوشش را میپیچانم

 8. 8
  زینب عبدلی says:

  سلامی مجدد محدثه جان

  محدثه من کاربر اسکایپ نیستم البته دوست دارم اسکایپ کنم ولی بلد نیستم و هیچ اطلاعاتی هم در بارش ندارم

  ولی به قول تو میتونیم همین جا با هم باشیم البته اگه شد به وب منم یه سر بزن و بیا وبم

  • 8.1
   محدثه ظامِنی says:

   دورود عزیزم چه بگم والا من نمیدانم منظورت از وِب چه هست دقیقً اگر خواستی یادت میدم حتی میش با موبال هم رفت منظورت از وِب چه هست میش توضیح دهی کار با Skype کار کردن خیلی خیلی آسان است شما بگو من یادت میدم بعد هم بچه ها اموزشش را گزاشتن توی همین سایت بزن توی جوست جوی سایت خودش پیدا میشید

 9. 9
  علیرضا ایزدی says:

  سلام بر خانم ضامنی. تشکر بابت انتشار این پست و این مطالب. انشا الله که نصیب همه مون مسافرت مشهد و زیارت مرقد امام رضا بشه. موفق و پیرئوز باشید.

 10. 10
  زینب عبدلی says:

  سلام محدثه جوووووووووووووووووونم

  منظورم از وب وبلاگ هست

  اگه روی اسمم اینتر بزنی میری تو وبم

 11. 11
  Adasi says:

  درود! من هرجا که بروم فقط یه رد پا از خودم باقی میگذارم، حالا یا با چند … نقطه یا علامت یا درد دل یا تعریف خاطره یا تعریف اتفاقات روز که برایم افتاده باشد، من بیشتر در پارک و شهر بازی و شهر شادی محله حضور پیدا میکنم، من چون شیطون هستم و زبانی مانند نیش عقرب دارم بیشتر سعی میکنم که در هر پستی چیزی ننویسم، من دوست ندارم کسی را برنجانم و باعث ناراحتی کسی شوم، من شخصیتی فوضول دارم و بیشتر عمرم را در حد نوجوانی سیزده ساله که حرف شنوی ندارد و بسیار شیطون است و… زندگی میکنم! امیدوارم با این معرفی کسی را آزرده نکرده باشم، خوش باشید و شادمان زندگی کنید!

 12. 12
  نخودي says:

  سلام بر محدثه خانمي گل گلابتون
  مي‌گم من امروز دارم مي‌رم مشهد
  بايد اين بار حتمي برم موزه هاي حرم رو هم ببينم
  شدييد ممنون از پست و شديييدتر برات آرزوي سربلندي و پايندگي دارم…..

 13. 13
  پریسیما says:

  سلام محدثه جان
  دلم هوای حرم کرد
  نخودی جان دعام کن

 14. 14

  سلام خانم ضامنی اطلاعات تاریخیتون خیلی جالب بود مرسی دستتون درد نکنه

 15. 15
  رعد بارانی رعد بارانی says:

  سلام محدثه جان.
  عزیزم بابا رعد یه سوءال ازت داره …ظامنی یعنی چی ؟ قصد فضولی ندارم . رعد عادت کرده همیشه معنی اسامی و فامیلیارو بدونه . آیا اسم مکان و جاییه ؟؟

دیدگاهتان را بنویسید