امکانسنجیِ اشتغال نابینایان در مراکز راهنمای تلفنِ تحت نظرِ شرکت مخابرات ایران، لطفا بخوانید و نظر بدهید

امکانسنجی اشتغال نابینایان در مراکز راهنمای تلفن

دوستان ارجمند سلام، امیدوارم هر کجا که هستید و در تمامی مراحل زندگی، موفق، سربلند و پیروز باشید. همانگونه که مستحضرید، انجمن جوانان روشن بین اصفهان در جهت پیگیری مطالبات برحق نابینایان به خصوص ایجاد اشتغال برای همنوعان نابینا اقدامات متعددی انجام داده و مذاکراتی را با مسئولین شرکتها، ارگانها و سازمان های مختلف انجام می دهد. در نتیجه ی این مذاکرات بود که شرکت گز سکه اصفهان پذیرفت، هشت تن از دوستان نابینا و کم بینا را به کار بگمارد. که در حال حاضر نیز این هشت تن که چهار نفر از آنها زن و چهار تن دیگر مرد هستند، در این شرکت مشغول به کار می باشند. پس از موفقیت در این اقدام از طرف انجمن جوانان
روشن بین و در تاریخ هجدهم شهریور نامه ای به شماره 93-813 به مسئولین ذیربط جهت استخدام نابینایان در مراکز راهنمای تلفن تحت نظر شرکت مخابرات جمهوری اسلامی ایران نوشته شد. لازم به ذکر است نامه ی مذکور پس از تهیه برای وزارت ارتباطات و فنآوری اطلاعات، وزارت کشور، وزارت رفاه، معاونت توسعه و نظارت راهبردی، معاونت علمی فن آوری، معاونت توسعه ی دولت الکترونیک ریاست جمهوری اسلامی ایران، ریاست شرکت مخابرات ایران، ریاست شرکت مخابرات استان اصفهان، ریاست سازمان بهزیستی کشور، ریاست سازمان بهزیستی استان اصفهان و تعدادی از نمایندگان مجلس ارسال گردید. پس از این نامه و جلسه ی حضوری که با آقای مهندس کشایی ریاست شرکت مخابرات اصفهان داشتیم، ایشان به مسئولین ذیربط دستور دادند تا در ارتباط با امکانسنجی اشتغال نابینایان در مرکز تماس (118) شرکت مخابرات تحقیق و بررسی گردد. به همین دلیل نیز در تاریخ یکشنبه 23 آذرماه، جلسه ای با حضور آقایان علیرضا حیدری، دبیر انجمن جوانان روشن بین، مهندس
علی اکبر حاتمی کارشناس نابینای واحد فن آوری اطلاعات شرکت هسا و آقای مهندس خشوعی کارشناس فنی مرکز تماس شرکت مخابرات استان اصفهان برگزار گردید. در این نشست پس از اتصال رایانه ی مجهز به نرم افزار جاوز به شبکه ی مرکز تماس مشخص گردید که خوشبختانه سامانه ی نرم افزاری مورد استفاده در مرکز تماس شرکت مخابرات اصفهان تا حد بسیار قابل قبولی با نرم افزار جاوز و فعالیت نابینایان سازگار می باشد. با توجه به همین نکته و نظر به گزارشی که پیرامون این مساله به مسئولین ذیربط ارائه گردید. امیدوار هستیم که در نتیجه ی پیگیریهای آتی، بتوانیم هر چه سریعتر زمینه ی اشتغال نابینایان کشورمان را در مراکز تماس تحت نظر شرکت مخابرات ایران نه تنها در اصفهان بلکه در سراسر کشور فراهم نماییم.
در این رابطه از شما خوانندگان گرامی نیز تقاضا داریم چنان چه در این رابطه طرح و یا پیشنهادی دارید و یا مایل هستید، با ما همکاری نمایید. پیشنهادات و یا موارد همکاری خود را هر چه سریعتر با ما ضمن تماس با تلفن همراه 09138099369 مطرح نمایید.
علیرضا حیدری
دبیر انجمن جوانان روشن بین اصفهان
پست الکترونیک :oshanbin.esf@gmail.com
www.roshanbinan.ir

درباره انجمن روشنبین اصفهان

انجمن روشنبین اصفهان با استعانت از درگاه ایزد یکتا، و با تمسک به قوانین جمهوری اسلامی ایران، و به کارگیری جوانان روشن زمیر این مرز و بوم، در راستای احقاق حقوق معلولین به خصوص نابینایان تلاش می نماید. این انجمن دارای مجوز رسمی از وزارت کشور (فرمانداری اصفهان) بوده و به مدت دو سال با اعضای هیئت مدیره به کار خود ادامه خواهد داد. لیست اعضای هیئت مدیره به شرح زیل است: محمد جواد خادمی، رئیس هیئت مدیره علی فارسی مدان مدیر عامل رمضان ژیانی نایب رئیس زهرا میرزایی خیرآبادی، هاجر وطنی و فاطمه وطنی. کمیته های فعال: کمیته علمی، ورزشی، اشتغال و مناسب سازی، و فرهنگی تفریحی
این نوشته در اخبار, اطلاع رسانی ارسال و , , برچسب شده است. افزودن پیوند یکتا به علاقه‌مندی‌ها.

11 Responses to امکانسنجیِ اشتغال نابینایان در مراکز راهنمای تلفنِ تحت نظرِ شرکت مخابرات ایران، لطفا بخوانید و نظر بدهید

 1. 1
  علی محمد علمدار says:

  با سلام خدمت شما
  بسیار کار پسندیده ای هست و من نیز مدتها در این فکر بودم که کاش میشد نابینایان در مرکز اطلاعات مخابرات مشغول کار بشند که خوشبختانه شما استارت این کار رو زی=دید فقط جای سوال داره که آیا اگر محقق بشه حقوق پرداختی بر چه مبنایی خواهد بود
  به هر حال ما نابینایان استان یزد از این طرح شما استقبال و حمایت میکنیم و هرگونه کار و فعالیتی و حتی نامه نگاری که لازم باشه حاضریم انجام بدیم با آرزوی موفقیت برای شما..

 2. 2
  کاربر 2211 says:

  سلام آقای حیدری ضمن آرزوی سلامتی و موفقیت برای شما و همکارانتان در انجمن روشنبین. کار بزرگی انجام داده اید انشاالله موفق باشید.
  در صورتی که صلاح بدانید نتیجه مکاتبات و یا گزارشات و درخاستها را به ادارات مربوطه استانها هم بفرستید تا از خود نابیناهای استانها هم بانظارت و راهنمائی شما پیگیر مساله باشند چون واقعا کار خوبیست و در توان نابینایان هم هست. با شما تماس می گیرم و بیشتر صحبت می کنم. با تشکر.

 3. 3
  روجیار says:

  سلام از این کار پسندیده و زحمتهایی که برای نابینایان, در جهت هرچه بیشتر استقلال آنها منجر میشه ممنونم.
  اما این که هر اداره ای موظفست که سه درصد از معلولین را پذیرش کنه, ولی من فکر میکنم: که این قانون به درستی اجرا نمیشه.
  آیا اقدامی برای رفع این مشکل صورت گرفته؟
  امید بارم

  • 3.1
   cheshmak says:

   درود بر شما
   در مورد این امر که فرمودید خوب کارهایی از طرف انجمن ها و حتی سازمان بهزیستی انجام گرفته است
   مشکل از آنجاست که قانون خودش مشکل داره یعنی کسی یا مرکز یا سازمانی نیست که بتواند در صورت عدم رعایت قانون از طرف سازمان یا مرکزی دولتی آن مرکز را مؤاخذه کند

 4. 4
  عمو حسین says:

  سلام. من هم از اقدام شايسته و ارزنده انجمن جوانان و شخص جناب عليرضا حيدري كمال تشكر و قدرداني را دارم.
  اميدوارم كه طرح عملياتي شود و به سرنوشت نصب سيستم گويا در اتوبوسها تبديل نشود كه هنوز شاهد حتي يك مورد چنين اتوبوسي نبوده ايم كه داراي سيستم گويا باشد.
  يك خواهش و درخواست ديگر هم دارم و آن اينكه بهتر است اين نوع كارهاي كلان و ملي از طريق شبكه ملي تشكلهاي نابينا و كمبينايان پيگيري شود يا لا اقل آنها هم در جريان باشند.
  چون احتمال دارد كه با پيگيري دوستان اصفهاني طرح در اين شهر اجرا شود ولي تضميني براي اجراي آن در استانهاي ديگر نيست.
  اين بناي تشكلها در سالهاي گذشته بوده است كه كارهاي ملي توسط يك تشكل ملي پيگيري شود همانطور كه الان آقاي معيني بعنوان مديرعامل شبكه ملي تشكلها در جلسات قانون حقوق معلولين شركت ميكند و نه بعنوان ايران سپيد يا انجمن خودش.
  باز هم از شما دوستان عزيز و فهيم و فعال نهايت سپاس را دارم.

 5. 5

  جناب آقای موحد با سلام و احترام در ارطبات با اتوبوس ها باید به این نکته اشاره نمایم که در حال حاضر سامانه ی گویا بر روی تعدادی از اتوبوس ها نصب شده است لیکن دلیل کندی پیشرفت این کار عدم پیگیری و یا کم کاری ما نیست بلکه علت این نکته ناتوانی شرکت های طرف قرار داد با اتوبوس رانی اصفهان در نصب سامانه ی گویای مناسب بر روی اتوبوس ها بوده است. سامانه ای که بتواند پاسخگوی نیازهای مسافرین باشد. اما در ارتباط با شبکه ی نابینایان کشور نیز باید بگویم: ما با این شبکه و جناب آقای معینی نیز تعاملی سازنده داریم، مسلما از همکاری این شبکه و تمامی تشکل های فعال در امور نابینایان باید در این موضوع استفاده شود. به همین دلیل بر خود لازم میدانم، یک بار دیگر از تمامی تشکلها و افراد دعوت نمایم، به هر طریق ممکن در راستای نیل به این هدف همکاری نمایند.

 6. 6
  عمو حسین says:

  بازم سلام. حالا كه هنوز بچه ها خوابند و نيامده اند به اين پست سر بزنند از فرصت استفاده يا سوء استفاده كرده مطلب ديگري را با جناب حيدري و مجتبي و ديگر عزيزاني كه با تشكلها در ارتباطند در ميان ميگذارم.
  ببينيد عزيزان يكي از انتظاراتي كه ما از اين محله داريم اين است كه در جريان اتفاقات و رويدادهايي كه در جامعه نابينايان رخ ميدهد قرار بگيريم تا ديگر لازم نباشد به منظور دسترسي به اطلاعات و آگاهي از امور مجبور به سفر در شهر و ايجاد مزاحمت براي تشكلها و مسؤولين كنيم.
  ولي متأسفانه شاهد هستيم كه از خيلي از حوادث و اتفاقات بيخبر ميمانيم.
  مثلا اخيرا با خبر شده ام كه استاندار اصفهان فردي را بعنوان مشاور خود در امور معلولين تعيين كرده است و اين انتخاب و اقدام با حواشي هم مواجه بوده است.
  خب چرا من بعنوان يك نابيناي اصفهاني بايد حالا در جريان اين مسئله قرار بگيرم.
  متاسفانه برخي از فعالين اجتماعي و تشكلي ما را محكوم ميكنند كه شما خود را سرگرم اين فضاهاي مجازي كرده ايد و از امور واقعي و حقيقي جامعه بي خبر مانده ايد.
  البته من هم متقابلا به آنها ميگفتم كه امروز ديگر نميتوان به شكل سنتي و قديمي به اطلاعات دست يافت و بايد از امكانات ارتباطي جديد و مدرن بهره جست
  ولي ظاهرا سخن آنان منطقيتر و صحيحتر بوده است و ما فضاي مجازيها از خيلي رخدادها و اتفاقها عقبيم.
  ظاهرا هنوز هم بايد هر روز گوشي تلفن را برداشت و با اين و آن صحبت كرد تا شايد در جريان موضوع و خبري قرار گيري در حالي كه انتظار ميرفت همه اطلاعات در فضاي گسترده مجازي پيدا شود.
  اگر مجتبي بنا به ميل و خواست خودش از تشكيل كلاس فني و حرفه اي در موج نور نميگفت و نمينوشت ما هرگز از آن مطلع نميشديم.
  ب هر حال فكر ميكنم بايد كوشيد اين نقيصه مرتفع گردد و سايتها و گروه هاي اينترنتي بايد از نظر اطلاع رساني حرف اول را بزنند.
  بايد سطح اطلاع رساني اين فضاها آنقدر وسيع گردد كه مسؤولين برخي تشكلها قدري بخود زحمت داده كمي با كامپيوتر و اينترنت مأنوس شوند. بايد عدم استفاده از روشهاي اطلاع رساني نوين بعنوان يك ضعف تلقي گردد تا افراد بيشتري تشويق به آگاهي رساني و آگاه شدن از اين فضا گردند.
  بار ديگر از جناب حيدري بخاطر استفاده از پست ايشان براي بيان اين درد دل دوستانه پوزش ميطلبم.

 7. 7
  saeed abedi says:

  سلام. اجازه هست در ادامه بيانات عمو حسين من هم يك نكته اضافه كنم؟ اخيرا و متأسفانه دير خبردار شدم كه كتابخانه عمومي حسينيه ارشاد با مسئولان “پايگاه تخصصي مجلات نور” صحبت هايي داشته و قرار گذاشته اند از نابيناهاي متقاضي مشخصاتي بگيرند از جمله آدرس ايميل و در به آنها حساب كاربري مخصوصي بدهند تا بتوانند مقاله هاي اين سايت را با فرمت Html دانلود كنند. دانشجوها احتمالا مي دانند كه قبلا اين فرمت در دسترس همه بود ولي بعدا از روي سايت برداشته شد. به هر حال خبري به اين مهمي در گوشكن انعكاس نيافت. البته خود مسئولان حسينيه ارشاد هم خوب اطلاع رساني نكردند، ولي با وجود عضويت اينهمه دانشجو در گوشكن كه بعضيهاشان بالاخره با كتابخانه حسينيه ارشاد هم ارتباط دارند، مي شد اين خبر بموقع در اختيار كاربران سايت قرار بگيرد.

 8. 8
  ghanbar says:

  درود
  با تشکر از تلاش ها و زحمات دلسوزان به نابینایان و عرض خسته نباشیده محضر این بزرگواران .بستر شناسی کار بسیار عالی است و یکی از امکانات و بخش هائی که می توان این مورد را اجرا کرد همین موضوع است اگر چه سر و صدای این برنامه موجب مزاحمت هائی خواهد شد لیک راه حل دارد این موضوع و بخش اعظک همانا متقاعد ساختن مسئولان است و شاید بتوان بیش از درصدهای موجود قانونی در این بخش بکار گیری نمود .حقوق و مزایا در ابتدای کار زیاد مهم نیست بلکه نشان توان و مهارت نابینا در وهله اول مهم ترین گام است .بعد هم با حداقل حقوق نیز می توان کار کرد .هم اکنون افراد بسیار زیادی را می شناسم که با امکانات گوشی و با بی سواد بودن کارهائی انجام یمدهند که بینا نمی تواند انجام دهد .بعلاوه با عنوان کدرن این موضوع که نابینا مطابق قانون و با هماهنگی های لازم بیمه نیم خواهد بپردازد شرکت خصوصی نیز بهره بیشتر برد .
  در خصوص گلایه های موجود توسط عمو حسین و جناب عابدی عزیز معروض می دارد که جناب عمو حسین این اشکال که فرمودی که در فضای مجازی اخبار را نمی توان یافت برای مسائل سیاسی به دلیل عدم شناخت کافی مسئولان سیاسی و موانع موجود قطعا تماس مستقیم و غیره اصل است و افرادی به کار گماره می شود که کمترین سر و صدا را داشته باشند .لذا این معضل نیست برای نابینا که در فضای مجازی فعالیت کند بلکه برای مسئولان هست که خودشان را جدای از ملت می دانند و برای اطرافیان خود شغل بوجود می آورند .
  اما آقای عابدی عزیز گلایه شما بجا است و وارد ،و این محله یکی از مکان هائی است که باید وقایع عمومی به اطلاع همگان رسانده شود و این که دانشجویان یم بایست اطلاع رسانی می کردند هم درست است .لیک این محله در وقایع مهم نقش بسزائی داشته و امیدوار هستیم با جهت گیری اهداف این محله به مسیری سوق داده شود که اخبار عمومی و مربوط به جامعه نابینا توسط یکایک ما اطلاع رسانی شود .
  نهایتا از انجمن جوانان روشن بین درخواست پیگیری های محلی و استانی و کشوری را دارد .موفق و پیروز باشید .

 9. 9
  اعظم کمالی says:

  سلام از پيگيريهاي شما در جهت اشتغال نابينايان بسيار ممنون و همونطور كه دوستان گفتن كاش بتونيد كه در سطه ملي اين طرح رو پياده كنين اميدوارم كه بشه تو استان يزد هم اين طرح رو عملياتي كرد

دیدگاهتان را بنویسید