درس دوم از آموزش اپراتوری تلفن، مراکز تلفن رییس منشی:

سلام بر دوستان محله گوشکن، و محله های دیگه که صدای من رو از این طریق میشنون خخخ.

به کلاس آموزش اپراتوری تلفن خوشامدید.

امروز رسما آموزش کار با انواع مراکز تلفن، اعم از مراکز کوچک و بزرگ رو شروع میکنیم که امیدوارم بتونم حق مطلب رو ادا کنم و وکمکی هرچند کوچیک به افراد جویای کار و بقیه دوستان کرده باشم.

من این سری آموظش ها رو بصورت متنی و فقط به علت کمبود امکانات ضبط منتشر میکنم، ولی امیدوارم که شرایطی هم برای صوتی کردن این آموزشها فراهم بشه که این درسها کاملتر و کاربردی تر به کار شما نازنینان بیاد.

اول لازمه یه توضیح کوتاه در باره دو نوع اصلی از مراکز تلفن براتون بگم.

جونم براتون بگه که: نوعی از دستگاههای مرکز تلفن وجود داره که به مراکز تلفن رییس منشی معروفه.
اینجور مراکز که روز بروز دارن به مرحله انقراض نزدیک میشن و کاربرد شون کمتر میشه از چند تلفن رو میزی با ورودی محدودی از تلفنهای شهری و داخلی تشکیل میشن که فقط با رشته های کابلی به هم متصل میشن و چیزی به نام دستگاه مرکزی سانترال ندارن.

یک نوع دیگه هم مرکز تلفن هست که تلفنهای داخلیش رو از طریق دستگاه سانترال تغذیه میکنن و بصورت غیر مستقیم کار میکنن، که امروزه بیشتر این نوع از مراکز متداوله و تمامی ادارات و سازمانها و در مقیاس بزرگتر شهرها از این دستگاهها استفاده میکنن.

ما امروز میخوایم به دو نوع از دستگاههای رییس منشی که بیشتر در دفاتر کوچک و با تعداد کم داخلی کار میکنن بپردازیم.

البته این دو نوع دستگاه رو به علت مشابهت زیادی که بهم دارن، و همچنین به علت اینکه دستگاه دوم در حقیقت مکمل دستگاه اول محسوب میشه، و همچنین به علت اینکه این دو نوع دستگاه بیشترین دستگاههای رییس منشی مورد استفاده در ایران هست، در یک جلسه توضیح میدم.

دستگاه تلفن رییس منشی از شرکت پاناسونیک با نام گوشی رومیزی kx-t3281.

این دستگاه قابلیت استفاده از دو خط شهری و هشت تلفن داخلی که کاملا مشابه هم هستن رو داره.

توضیح شکل ظاهری:

شما یک تلفن رومیزی رو تصور کنید که چیدمان کلیدهاش بصورت زیر انجام شده باشه:

در پایین ترین ردیف چهار کلید وجود داره که از چپ به راست به این ترتیب قرار گرفتن.

1. کلید Pause پا،ز این کلید در حال حاضر کاربرد خاصی نداره و فقط به درد کارهای بانکی و تعریف شماره گیریهای فاصله دار میخوره که ما باهاش کاری نداریم.
2. کلید flash فلش، این کلید برای زمانی به کار میره که شما یک شماره گرفتید و شماره اشغال بوده و میخواید با یک قطع و وصل کوتاه مجددا شماره رو تکرار کنید، لازم به ذکره که تنظیم زمان قطع و وصل شدن توسط کلید فلش با توجه به نوع مرکز تلفن شهری و عملکرد استاندارد اون نوع مرکز قابل کم و زیاد کردنه.
3. کلید mute میوت، که وظیفه قطع صدای میکروفون رو داره، البته در صورت لزوم و یا برای انجام دادن یه شیطونی کوچولو که بهش شنود هم میگن.
4. کلید sp phone اس پی فون، مخفف اسپیکر فون و کار این کلید برقراری صدای تلفن از طریق بلندگوی تلفن بدون برداشتن گوشی هستش به اصطلاح به این کلید آیفون هم گفته میشه.

کمی بالاتر از این ردیف شماره گیرهای استاندارد مانند تلفنهای دیگه وجود داره که از یک تا صفر و ستاره و مربع که خود تون بهتر از من بلدید .

در منتها علیه سمت راست شماره گیرها و در کنار کلید مربع کلید redial ردیال وجود داره که کارش تکرار آخرین شماره گرفته شده هست، و همچنین بالای این کلید با یک کم فاصله کلید volume ولوم که کلید بزرگی هست بصورت دو حالته وجود داره، که دوتا کار انجام میده، اگه تلفن رو با اسکیپر فون جواب بدیم، یعنی گوشی رو بر نداریم، با پایین و بالا زدن این کلید میتونیم صدای آیفون تلفن رو کم و زیاد کنیم، اما اگه گوشی رو برداریم و با مشترک در حال مکالمه باشیم با کلید ولوم میتونیم صدای مشترکی رو که داریم باهاش صحبت میکنیم کم و زیاد کنیم.

و اما در بالای کلیدهای شماره گیری هم پمج کلید وجود داره که از سمت چپ به راست عبارتند از:

1. کلید conf یا همون کنفرانس، که وظیفه برقراری ارتباط بین دو نفر در خارج از محل کار رو داره که این کار توسط اپراتور انجام میگیره، به این ترتیب که اپراتور با یکی از دو خط شهری خودش با نفر شماره یک تماس میگیره و در صورت نیاز با زدن کلید holn هلد که بعدا توضیح میدیم مخاطب اول رو پشت خط نگه میداره و شماره نفر دوم رو میگیره و سپس با فشار دادن کلید کنفرانس ارتباط بین اون دو نفر رو برقرار میکنه.
2. کلید بعدی یعنی intercom اینتر کام، با فشار دادن این کلید بوق داخلی قابل شنیدنه که بعد ما با فشار دادن یکی از هشت کلید داخلی که باز هم بعدا توضیح میدم میتونیم با داخلی مورد نظر مون تماس بگیریم.
3. کلید بعدی line 1 هست.
4. همچنین کلید بعدی line 2 هست که همون دو خط شهری تلفن رو تشکیل میدن، که با فشار دادن هر کدوم شون بوق خطوط شهری مورد نظر مون رو خواهیم شنید.
5. کلید آخر این ردیف، هم کلید hold هلد هست که کارش پشت خط گذاشتن مشترکی هست که باهاش تماس گرفتیم و یا مشترکی که از بیرون به ما زنگ زده، البته با فشار دادن این کلید مشترک پشت خط معمولا صدای موزیک پشت خط دستگاه رو میشنوه.

در بالای اون پنج کلید که توضیح دادم سه ردیف هشت تایی بصورت عمودی در کنار هم و با فاصله وجود داره که باز هم از چپ به راست توضیح میدم:

ردیف اول از سمت چپ: پایینترین کلید کلید program پروگرام هست که کارهای برنامه ریزیهایی مانند بستن یا باز کردن صفرهای بین شهری و یا تعریف شماره های داخلی و تنظیم شماره گیریهای سریع با این کلید انجام میشه، هفت کلید بالا تر از این کلید هم کلیدهای شماره گیری سریع هست که به موقع توضیح میدم.
ردیف وسط هشت تاییها پایینترین کلید، کلید lower لور هست که تنظیم حافظه دوم کلیدهای شماره گیری سریع رو بر عهده داره و باز هم هفت کلید بالاییش کلیدهای شماره گیری سریع هست.
در ردیف سوم هشت کلید برای تماس بیواسطه با هشت داخلی وجود داره که آخرین کلیدهایی بود که برای این نوع تلفن توضیح دادم، با زدن هر کدوم از این کلیدها یکی از داخلیهای هشتگانه این مرکز تلفن زنگ میخوره.
در زیر ردیف سمت راستی هشت تاییها هم کلید page پیج هست که در صورت فشردن این دکمه تمامی داخلیها شروع به زنگ زدن میکنه، به این صورت که: در زمانی که یک خط شهری زنگ میخوره و اپراتور خط رو جواب میده، با زدن کلید پیج و با فرستادن زنگ به تمامی داخلیها به اونها اجازه میده که هرکدوم که بودن و یا زودتر گوشی رو برداشتن به اون خط ورودی پاسخ بدن, و یا به عبارت بهتر اولین داخلی که گوشی رو برداشته پاسخگوی فرد تماس گیرنده باشه.

بصورت خلاصه اگه بخوام توضیح بدم: اپراتور اینجور تلفنها با شنیدن صدای زنگ گوشی رو برمیدارن و با کسب اطلاع از مشترک پشت خط که با کدام داخلی قصد صحبت داره مثلا اگه مشترک با داخلی 7 کار داشته باشه میتونه با پشت خط گذاشتن بوسیله کلید HOLD کلید مربوط به داخلی شماره 7 رو که جزو همون هشت کلید سمت راست بود رو فشار بده و صبر کنه تا شخص مورد نظر گوشی رو برداره و با اجازه شخص با گذاشتن گوشی خط رو به داخلی شماره 7 منتقل کنه و یا درجا قبل از اینکه داخلی شماره 7 گوشی رو برداره خط رو منتقل کنه.

ضمنا تمامی کارایی این دستگاه رو که اپراتور باید بدونه و به کارش میاد رو در بالا و در حد امکان توضیح دادم

تذکر مهم: اون چهارده کلیدی که مربوط به شماره گیریهای سریع بود رو میتونیم چهارده شماره تلفن بهشون بدیم تا سریعتر شماره هایی رو که معمولا بیشتر باهاشون کار داریم رو بگیریم.
برای اینکار باید ابتدا کلید پروگرام رو فشار بدیم و بعد شماره تلفن مورد نظر مون رو وارد کنیم و در آخر کلید شماره گیری سریع مورد نظر مون رو فشار بدیم، از این به بعد با فشردن همون کلید شماره ای رو که در حافظه اون کلید دادیم شماره گیری سریع میکنیم.

دستگاه تلفن رییس منشی از شرکت پاناسونیک با نام گوشی رومیزی KX-TS3282

توضیح کوتاهی در مورد تلفنهای رییس منشی KX-TS3282 که تقریبا مشابهت زیادی با تلفنهای 3281 دارن هم بدم که: این تلفنها تغییر عمده ای که نسبت به توضیحات بالا دارن اینه که دارای صفحه نمایشگر هست که نشان دهنده ساعت، تقویم، شماره تماس گیرنده، شماره های گرفته شده و همچنین شماره های پاسخ داده شده هست.

کارایی این نوع گوشی خیلی تفاوتی با گوشی آموزش داده شده نداره و فقط تغییراتی در چیدمان کلیدهای این نوع تلفن هست و همچنین کلیدهای جدیدی هم تعبیه شده که به شرح زیر بهشون اشاره میکنم:

تذکر:، کلیدهایی رو که در شرح تلفنهای مدل 3281 توضیح دادم و با کلیدهای این تلفن مشترک هستن رو دیگه تکرار نمیکنم و فقط به ذکر اسم شون اکتفا میکنم.

بازم یه تلفن معمولی رومیزی رو تصور کنید، دوباره از پایین تلفن براتون توضیح میدم .

در پایینترین بخش تلفن یک ردیف سه تایی دکمه وجود داره که از سمت چپ اینها هستن:

1. کلید MUTE میوت.
2. کلید FLASH.
3. کلید SP PHONE.

در منتها علیه سمت راست تلفن 9 کلید بصورت عمودی از پایین به بالا وجود داره که از پایین از یک تا هشت اون هشت شماره داخلی که میتونیم بی واسطه باهاشون تماس بگیریم وجود داره و بالاترین کلید کلید PAGE پیج هستش که قبلا عملکرد شون رو توضیح دادم.

در بالای شماره گیر تلفن چهار ردیف کلید بصورت افقی وجود داره که من از چپ به راست توضیح میدم:

ردیف اول بالای شماره گیر:

1. کلید DIAL LOCK دایال لاک یا قفل شماره گیر که کارش قفل کردن شماره گیر میباشد، به این معنی که اگر به هر دلیلی تصمیم گرفتید که از طریق شماره گیر تلفن شما شماره ای گرفته نشه باید با زدن این کلید شماره گیر تلفن خود تون رو قفل کنید.
2. کلید PAUSE پاز.
3. کلید REDIAL ردیال.
4. کلید PAGE پیج.

ردیف دوم بالای شماره گیر:

1. کلید CONF کنفرانس.
2. کلید INTERCOM اینتر کام.
3. کلید LINE1 .
4. کلید LINE 2.
5. کلید HOLD هلد.
البته کلید VOLUME ولوم هم هست که درست در بالای کلید HOLD قرار داره.

ردیف سوم از بالای شماره گیر:

1. کلید M1.
2. کلید M2.
3. کلید M3، که البته این سه کلید کلیدهای حافظه شماره گیری سریع میباشد.

ردیف چهارم از بالای شماره گیر:

1. کلید FUNCTION فانکشن، کلید ورود به برنامه ریزی، که برای وارد شدن به برنامه های دستگاه و ادامه برنامه ریزی باید از این کلید استفاده بشه که معمولا اشخاصی که تعمیر و نگهداری دستگاه رو به عهده دارن از این کلید استفاده میکنن.
2. کلید CLEAR کلیر، این کلید کار مشابه کلید دلیت در کامپیوتر رو انجام میده.
3. کلید EXIT اگزیت، بیرون آمدن از برنامه ها.
4. کلید INTER اینتر ، که حتما معرف حضور تون هست و کار ثبت و ضخیره اطلاعات برنامه روزی شده رو انجام میده.
5. کلید چهار حالته جهت نما برای هدایت برنامه ها که کلید بزرگ و چهار طرفه هستش درست شبیه کلید جهتنمای کامپیوتر.

این درس به پایان رسید.

دوستان من میدونم که این درس یه کمی سنگین بود، ولی چاره ای نداشتم و نمیتونستم این درس رو بصورت دو بخشی درس بدم، من مطمین هستم که با صبر و همت میتونید یواش یواش این اطلاعات رو بخونید و یاد بگیرید.

فعلا تا درس بعد خدا نگهدار.

درباره مهرداد چشمه

سلام. من مهرداد چشمه، متولد 22 تیرماه 1343 در شهر قایم شهر در استان مازندران. بزرگ شده در شهر اراک در استان مرکزی. و سالیان درازیست که ساکن شهر کرج در استان البرز هستم. تحصیلات من در حد دیپلم، هست، که البته به خاطر برخورد با انقلاب فرهنگی در اوایل انقلاب و کمبود امکانات در اون زمان با این که سه سال متوالی در دانشگاههای دولتی و تربیت معلم قبول شدم نتونستم به تحصیلات عالی دست پیدا کنم. من کارمند شرکت آب و فاضلاب استان البرز هستم و در شغل شریف اپراتوری تلفن مشغول به خدمت میباشم. از علایق شخصی خودم، میتونم به شنیدن موسیقی ملل، دیدن یا شنیدن فیلمهای کلاسیک و ارزشمند، خوندن رمانهای فاخر دنیا، کامپیوتر و اینترنت و غیره اشاره کنم. پست الکترونیک: mr.cheshmeh@gmail.com آدرس سایت چشمه سرا: cheshmehsara.com آیدی اسکایپ: mr.cheshmeh تلفن همراه: 09121641278 تلفن محل کار: 02632224020
این نوشته در آموزش, مقاله ها ارسال و , , , برچسب شده است. افزودن پیوند یکتا به علاقه‌مندی‌ها.

44 Responses to درس دوم از آموزش اپراتوری تلفن، مراکز تلفن رییس منشی:

 1. 1
  زهره says:

  سلاام دایی چشمهه, مرسی, زحمت میکشییی, اووووللللوولولولولوللووووولللللللووولللل

 2. 2
  عمو حسین says:

  درود فراوان بر عمو يا بقول زهره گرامي داي چشمه. دست مريزاد. آموزشهاي سودمند و كارايي هستند.
  وقتي كه اعلام كردي بنا داري آموزش اپراتوري بذاري مانده بودم كه آيا چي ميخواهي بگي يا چطوري؟ ولي خوشبختانه خوب شروع كردي و خوب ادامه ميدهي.
  پاينده و سربلند باشي دوست گراميم.

 3. 3
  آریا says:

  سلاام سلاااام
  ممنونم اذ ذهماتت عزیز وااااااییی چه قدر کلید
  خسته نباشی دوسته عزیزم
  خیلی آلی توضیح دادی
  ممنونم
  موفق باشی

  • 3.1
   محمدرضا چشمه says:

   سلام آریا.
   بله، یه کمی تعداد کلیدها زیاد بود، ولی کاربرد اکثر کلیدها در تلفنهای مختلف مشابه هم هست که با یاد گرفتن این کلیدها با خیلی از دستگاهها راحتتر کار خواهید کرد.
   ممنون از حضور و لطف شما.

 4. 4
  سید احمد صابری says:

  سلام ممنون از زحمات شما

 5. 5
  مرضیه says:

  سلام. وقت خوب. من هم حاضرم خیلی شفاف و مفید بود امیدوارم بعد از بازنشستگی به کارم بییاد. انصافً بعد از سالها نشستن در پشت میز استادی حالا نشستن روی این نیمکتها چقدر سخته. باز هم ممنون.

 6. 6
  یک مادر says:

  سلام بر عمو چشمه ی گرامی و گرانقدر
  درس جالبی بود من رفتم یک دکمه ی تلفن رو یاد گرفتم نمیگم کدومشو چون خیلی بده که تا حالا نمیدونستم! باز هم تشکر.مثل همیشه سربلند باشید و پیروز

 7. 7
  gentleman says:

  درود محمدرضا جالب بود هم این پست و هم پست قبلی راستی من این روزا شناسم بفنا رفته و کمترمیتونم به اینجا سربزنم لطفا اگه کسی راهنمای دستگاه کارین 2000 رو داشت برام میل کنه
  مرسی از همه
  ali.gentleman70@gmail.com

 8. 8
  محمدرضا چشمه says:

  سلام علی.
  موقع آموزش دستگاههای کارین که برسه من سعی میکنم که توضیحاتم کامل باشه و اگه دستور العمل خاصی از دستگاه کارین 2000 به دستم برسه برات میفرستم.
  ممنون از حضورت.

 9. 9

  سلام
  دست شما درد نكنه استاد كه با درايت و پشت كار فوق العاده اين آموزشها را با سختي آماده ميكنيد و براي ما اينجا ميگذاريد خيلي خيلي ممنون
  موفق باشي.

 10. 10
  وحید امپراتور says:

  سلام بر عمو چشمه بزرگوار عمو دستت درد نکنه کارت خداییش درسته و حرف نداره موفق باشی.

 11. 11
  پرواز says:

  سلاااااااااااااااااااام /…عالي هستن …ممنون

 12. 12

  دكتر مهربون محله اگر هستي سلاااام خيلي ارادت دارم

 13. 13
  پرواز says:

  با اجازه ي آقاي چشمه /…هعععععععععععععععععععععععععي سلااااااااام خانم كاظميااااااااااااان …هستم مثل شيييييييييييييييييييييير خخخخخخخخخخخخخخخخخ. لطف دارين به من …..

 14. 14
  هادی عباسی says:

  با سلااااامی گرم بر آقای چشمه گرامی.
  کاش کلاس به صورت صوتی تصویری بود که ما هم درس را بهتر می آموختیم هم صدای زیبای شما مطالب درس را به اعماق ذهنمان هدایت می کرد با این حال شما خوب توانسته بودید تصاویر تلفنهای مورد نظر را در ذهن ما حک کنید.
  راستی شما قبلا حکاک نبوده اید.هههههه
  از درس امروز استفاده مکفی را بردیم تا ببینیم برای جلسات بعدی هم شما مطالب آموزشی را در ذهن خالی من جا می دهید آیا موفق می شوید؟خخخخ
  ممنون از زحمات شما در امر آموزش
  با اجازه ما برویم.خداحافظ

 15. 15

  اجازه عمویی سلااام!
  میگم این بچه ها قیمتشون چنده؟ اوخ ببخشید. دستگاه ها رو منظورمه!
  آیا توی خونه هم خودمون میتونیم یکیشو بخریم و با سیمکشی استفاده اش کنیم؟
  کابل کشی این تلفن های داخلی آیا مهارت خاصی میخواهد؟
  آیا کد های هک یا تقلب یا ترفند هایی هست که مثلا با فشار چند دکمه یا رمزی خاص، فعال بشوند؟
  ببخشید ولی خعلی بحث های جالبی میکنی عمو آدم کنجکاو میشه خو
  شکلک بالا و پایین پریدن از ذوق انتشار درس جدید

  • 15.1
   محمدرضا چشمه says:

   سلااام بر مجی جون خودم خخخ.
   در مورد اینکه این دستگاهها رو میشه توی خونه استفاده کرد یا نه باید بگم که میشه دو یا سه تا از این دستگاهها که حدود 150 هزار تومن قیمتشه خرید و با یک کابل کشی ساده، یعنی فقط با وصل خط شهری از امکانات این تلفنها استفاده کرد.
   فرقی نمیکنه چند دستگاه بذاریم، کابل کشی حرفه ای هم نمیخواد، با وصل سیم تلفنها به پریزهای مربوطه دستگاهها به کار میفته و ارتباط داخلیها هم برقرار میشه.
   ممنون که هستی.

 16. 16
  پریسا says:

  سلام.
  من دیر رسیدم جام اون ته بود لذا مشغول شیطنت بودم باید دوباره درس بخونم.
  جدی باید این طور چیز ها رو سر حوصله خوند و یاد گرفت. کاری که من می کنم. یعنی کپی بر می دارم دوباره می خونم و دفتر می کنم واسه خودم که بمونه.
  ممنون از پست و آموزش و توضیحات و همه چیز.
  پیروز باشید.

  • 16.1
   محمدرضا چشمه says:

   سلام پریسا.
   یاد گرفتن اینجور چیزها اصلا ضرری نداره و اگه با حوصله این درسها رو دنبال کنی چه بسا یه جایی به دردت بخوره و یا بتونی کسی رو راهنمایی کنی.
   ممنون از صبر و حوصله شما.

 17. 17
  ملیسا says:

  سلاااام عموییی،الو الو الو،عمو صدامو داااری،الو عمووووو،باشه دوباره میگیرم،دیدیدیدداااان،آها الآن خوب شد عمو خوبی چه خبر،خخخخ،خوب میسی عمویی از پست بسیااااار مفیدتر ترترترتراااا،فقط یکمی زیااااد بود عمو،ما گناه داریم که،خوب کم کم بهمون یااااد بدید خخخخ،هوهوهووووو اوم ام امیییی خدافسی

 18. 18

  سلاااااام.
  واااااااای چه قدر زیااااااد بود.
  سرم داره گیییییییج میره خخخ.
  راستی من داشتم سفرنامه مینوشتم برای همین دیر رسیدم.
  این یکی کاملً با قبلیها متفاوته.
  بچه ها الآن عمو یه خبر خوب بهم داد.
  گووووش کنیییییید.
  عمو گفت هرکی تا آخر این آموزشها رو دنبال کنه، آخر کلاسها یه کار اپراتوری با حقوق ماهی یه ملیون بهمون میده.
  هورااااااااااا.
  اوخ.
  مثل این که باید فرااااار کرد.
  پس الفراااااااار.

  • 18.1
   محمدرضا چشمه says:

   سلام شهروز.
   دوباره تو شایعه پراکنی کردی؟
   باز تو شیطونی کردی؟
   مبصر که شیطون باشه وای به حال بچه های دیگه.
   کل اگر طبیب بودی، سر خود دوا نمودی.
   اگه همچین خبری بود تو به هیچکس نمیگفتی و خودت رو برای این کار نون و آبدار آماده میکردی.
   منتظر سفرنامه بدون چشمه و کاپیتانت هستم.

 19. 19
  پریسیما says:

  سلام استاد
  ببخشید استاد میشه بیام تو؟
  ببینید ترافیک خیلی سنگین بود به زور خودمو رسوندم
  چقدر قشنگ توضیح دادید مثل یه مهندس
  تا به حال پست به این کاملی درباره ی تلفن و دم و دستگاهش ندیده بودم
  ممنون موفق باشید

 20. 20
  تبسم چلوی says:

  سلام عمو چشمه. ممنون از پست بسیاااااااار مفیدتون. موفق باشید.

 21. 21
  غلط گیر says:

  سلام عمو تا آخر خوندم آخرشم چیزی متوجه نشدم جسارت نباشه آخه دنبال غلط املایی بودم.ممنون عمو راستی 18 شدید.

 22. 22

  سلام آقای چشمه خیلی زحمت کشیدی ممنون عالی توضیح دادید

 23. 23

  سلام عمو چشمه. جلسه قبل که نشد در کلاس باشم. اما این جلسه کامل پست رو خوندم و کلی کیف کردم.
  چون این آموزش با جزئیات کامل نوشته شده بود.
  اگه این کلاسا با همین جامعیتش پیش بره، میتونه خیییلی مفید باشه.
  راستی یه سؤال؟
  میگم شما دایی زهره هستی. از طرفی عموی ما هم که هستی.
  اون وقت رابطه ما و زهره چی جوری میشه آیا؟ خخخخخخ

  • 23.1
   محمدرضا چشمه says:

   سلااام بر امیر مسافر.
   من سعیم در اینه که این آموزشها دقیق و کامل باشه.
   رابطه شما با زهره هم باید یک دختر عمه در برابر یک عالمه پسر دایی و دختر دایی باشه دیگه خخخ.
   ممنون که هستی داداشی.

 24. 24
  سعید درفشیان says:

  درود
  من این روزا ورجه وورجه زیاد میکنم اینه که شاید به نظر بیاد نیستم، ولی هستم و خواهم بود.
  ممنون از توضیحات کامل و جامعتون.

دیدگاهتان را بنویسید