سیستم فایل NTFS چیست؟

سلام بچه ها در مورد این مطلب از مدیر محله یا دوستان اهل فن سوال بفرمایید چون مطلب تخصصی است .

راستی بچه ها وظیفه مدیر محله که فقط انتقاد شنیدن نیست بلکه به سوالات فنی بچه ها هم جواب بدهد بد نیست اما مطلب :

سیستم فایل NTFS چیست؟
به گزارش خبرنگار اورژانسIT باشگاه خبرنگاران،حتما تا كنون با عناوینی همچون FAT۱۶ و FAT۳۲ برخورد کرده اید.این دو از سیستم های فایلی مایكروسافت هستند كه در حال حاضر با توجه به گسترش زمینه های مختلف سیستم های كامپیوتری ناكارآمد وغیر قابل اطمینان هستند.

یكی از مهمترین مشكلات امنیتی در سیستم FAT۱۶ وFAT۳۲ عدم توانایی در تعریف سطوح مجوز دسترسی به فایل ها و یا پوشه ها می باشد كه این امر می تواند به عنوان یكی از دلایل ناكارآمدی و قابل اطمینان نبودن این سیستم ها در سطوح شبكه باشد.

بر این اساس مایكروسافت سیستم فایل جدیدی تحت عنوان NTFS را ایجاد نمود كه از یك ساختار ۶۴ بیتی پشتیبانی می كند و از این رو كاربران می توانند فایل هایی ایجاد كنند كه طول نام آنها تا ۲۵۶ كاركتر باشد.

چهار مجوز استاندارد در سیستم NTFS برای فایل ها و پوشه ها وجود دارند:

۱- No Access:با انتخاب این گزینه كاربران هیچگونه مجوزی برای خواندن،نوشتن فایل یا پوشه مربوطه نخواهند داشت.

۲- Read:با توجه به آنكه اجزای خواندن یك فایل شامل اجرای آن نیز می باشد،از این رو كاربری كه این سطوح از دسترسی را داشته باشد می تواند فایل را اجرا كرده و آن را بخواند.

۳- Change:این سطح دسترسی و مجوز،كاربر را قادر می كند تا فایل را خوانده و در صورت لزوم تغییرات خود را در آن انجام دهد یا حنی فایل را حذف كند.

۴- Full Control:با فعال بودن این گزینه كاربران دارای مجوز می توانند فایل را خواند،تغییرات مورد نیاز را درآن ایجاد كرده و یا حذف كنند.در واقع تمام امكانات و اختیاراتی كه كاربر در حالتChange دارد در این قسمت نیز وجود دارد و فرق این دو سطح مجوز در آن است كه با داشتن مجوز Full Control،كاربر می تواند حتی برای سایر كاربران سیستم دسترسی تعریف كند و یا دسترسی كاربر دیگر را از آن پوشه و یا فایل حذف كند.

از لحاظ امنیتی بهتر است حتی الامكان از این مجوز استفاده نكنید،زیرا داشتن مجوز Change بالاترین سطح دسترسی را به كاربران می دهد مگر آنكه واقعا بخواهید كاربری امكان تعریف یا حذف مجوز برای سایرین را داشته باشد.

البته مجوز های دیگری نیز مانند Read Only،No Execute،Execute Only،Write Only و … نیز قابل تعریف می باشند.

تعیین مجوز برای منابع اشتراكی شبكه

مجوزهای بررسی شده در فوق در واقع برای تعیین سطح دسترسی كاربرانی است كه از یك سیستم بطور مشترك استفاده می كنند اما ممكن است سیستم شما در بین چندین سیستم دیگر و در یك شبكه قرار گرفته باشد و شما بخواهید با تعیین سطح دسترسی های مشخص امكان دسترسی به یك یا چند كاربر بدهید.

پس از تعریف منابع اشتراكی در سیستم تان كه می تواند فایل ها،پوشه ها،درایو ها،چاپگر، اسكنر و … باشد،كاربران دارای مجوز می توانند به این منابع دسترسی داشته باشند.

با توجه به آنچه گذشت می توان سطوح دسترسی كاربران در سطح شبكه را نیز به شكل زیر تعریف كرد:

۱- No Access: پایین ترین سطح دسترسی (دسترسی وجود ندارد)

۲- Read: اجرا و خواندن

۳- Change: اجرا،خواندن و اعمال تغییرات

۴- Full Control: اجرا،خواندن،نوشتن و اعمال تغییرات،تغییر در سطح مجوز ها با توجه به این توانایی ها شما می توانید برای یك فایل و یا پوشه در هر دو وضعیت سیستم محلی و شبكه، مجوزلازم را به كاربران بدهید.

مثلا با تعیین مجوز Change برای یك فایل در سیستم محلی،به كاربرانی كه در پشت سیستم شما می نشینند امكان اعمال تغییرات را در فایل بدهید و با تعیین مجوز Read در سطح شبكه تنها امكان خواندن را به كاربرانی كه از شبكه استفاده می كنند بدهید.

در صورت جابجایی این سطوح،یعنی تعیین مجوز Change،در سطح شبكه و Read در سطح سیستم محلی،تنها مجوزRead كه حداقل سطح دسترسی بین این دو است به كاربران داده می شود و كاربران شبكه نیز تنها می توانند فایل را خوانده و اجرا كنند.

درباره عباس خاک سفیدی

من عباس خاک سفیدی کارشناس علوم سیاسی و شاغل سازمان بهزیستی شهرستان زاهدان و در حال حاضر در بخش آموزش کامپیوتر و اینترنت به نابینایان مشغول به کار در کتابخانه کودکان امید می باشم چندی قبل آقای نیکفرجام پیشنهاد ایجاد وبلاگی برای نرم افزارهای نابینایان را دادند که با ایجاد وبلاگ Besheno.blogfa.com کارمان را آغاز کردیم من سعی دارم تا مطالبی را که طی این ده سال در حوزه کامپیوتر آموختم در اختیار نابینایان بگذارم . موفق باشید و سعی کنید هرچه یاد دارید به همه بیاموزید و تلاش کنید بیشتر از آنچه می دانید وانمود نکنید.
این نوشته در آموزش های رایگان, اخبار ارسال شده است. افزودن پیوند یکتا به علاقه‌مندی‌ها.

6 Responses to سیستم فایل NTFS چیست؟

 1. 1
  ملیسا says:

  سلام بر آقای خاکسفیدی،ببینید کی گفته که مدیر سایت به سوالات فنی بچهها جواب نمیده آیا،اولا که ج میده،دوما و سوما ج میده،اما اگه یک زمانی ج نداد حتما کار داشته یا سرش شلوغ بوده،،تازه اینجا همه بچهها هستن میان اگه مشکلی داشتن مطرح میکنن و بعد هرکی که بلد بود به مشکل یا سوال فنی طرف مقابل جواب میده،،اینکه مدیر فقط بیاد و به همه سوالات فنی جواب بده نمیشه که،،خوب هرکی بلد بود میاد و جواب میده دیگه،،این که ناراحتی نداره،همه باید با هم همکاری کنن نه اینکه همه چیز رو گردن مدیر بندازیم،، دلیل نمیشه که شما تو پست بیایی و چنین چیزی بنویسی پسر خوب آفرین دیگه اینطوری نگی…

  • 1.1
   عباس says:

   سلام من که نگفتم مدیر حتما باید جواب بده نوشتم اگه جواب بده بد نیست در مورد انتقاد هم خجالت کشیدم بنویسم فحش و دری وری سعی کردم با انتقاد محترمانه بنویسم .
   من شخصا هروقت سوالی داشتم از مجتبی پرسیدم ایشان هم با حوصله جواب دادند قصدم این نبود که ایشان را به سهل انگاری متهم کنم دیر وقتی بود از ایشان خبری نداشتم خواستم اینجوری احوالی بپرسم .
   خوش باشید

 2. 2

  سلام منم نظر مليسا جون را كاملا تاييد ميكنم
  ديگه اين كار را نكنيد

 3. 3
  مهدی ترخانه says:

  سلام عباس
  در ایجاد شبکه های خانگی آیا میشود از این قابیلیت امن تر استفاده کرد و به چه ترتیب. و دیگر از طریق مودم و wi fi میشود لپ تاپ و p c را شبکه و از اطلاعات مشترک استفاده کرد؟ ممکن است توضیح بدهید؟ اینم یه سوال فنی. که واقعا دنبالش بودم .
  ممنون اگر توضیح بدهید

  • 3.1
   عباس says:

   سلام ببخشید بلد نیستم دوستان در پست های بالا قول همکاری دادند من هم منتظر پاسخ دوستان برای همکاری هستم تازه چند دقیقه قبل دوست عزیزم آقای غلامی نرم افزار برای تبدیل لپ تاپ به مدم وای فا را ارسال کرد و با حوصله توضیح داد و نحوه نصب و استفاده را نیز کاملا شفاف گفتند .
   حلا دوستان یاری کنید و سوالات فنی را با یکدیگر مطرح کنید تا بتوانیم روز به روز پیشرفت کنیم .

 4. 4
  soloist says:

  سلام
  نمی دونم چی جوریه که این گار بیشتر هارد external ها فقط از طریق بستر ntfs قابل دسترسی اند .
  مثلا برند wd
  واسه همین به اندروید نمیشه زد .
  البته گوشی های روت می تونند یه کارایی کنند .
  ولی گوشی های غیره روت را اگر می دونید یا روشی سراغ داشتید بگویید .
  مرسی , بای

دیدگاهتان را بنویسید