فکرشو بکنید. بازی پو برای نابینایان

-به به ! سلام خیلی خوش اومدید
سلام عزیزم! ممنون.
همسایه مونه. یکی از هم محلی ها.
-بفرما بشین.
-ممنون. چه خبر؟
همین طور که دارم میرم گوشیمو بیارم تا یه چیز هیجان انگیز بهش نشون بدم میگم هیچی خبری نیست، سلامتی.
گوشیمو میارم و کنارش میشینم و با یه ذوق و هیجانی گوشیمو باز می کنم و یه برنامه رو میارم و بهش نشون میدم.
-تصویرش چیه؟
یه کم نگاه میکنه و میگه پو. تو هم پو ریختی توی گوشیت؟ مگه میتونی؟
از این که برنامه کاملا نابینایی و بدون تصویر نیست و بیناها هم میتونن اونو ببینن و بازی کنن خیلی خوشم میاد. بهش میگم آره. واسه ما طراحیش کردن. یه کاری کردن که ما هم از روی صداهای مختلف بتونیم کارای مختلف نرم افزار رو انجام بدیم.
اون بیشتر از من ذوق کرده و گوشی رو ازم میگیره و با پو من سرگرم میشه تا بتونه ازش سر در بیاره.
منتظر میشم تا کشفیاتش رو به عمل بیاره و یه کم هیجانش کمتر بشه. واقعا هم بازی جذابیه بچه ها. یه موجود که باید ازش مراقبت کنی، بهش غذا بدی، حمامش کنی و باهاش بازی کنی و مراقب باشی که مریض نشه و …. حس قشنگ پروردن و مراقبت کردن از یه موجود دوست داشتنی. اگه گرسنه باشه نق میزنه. اگه خسته باشه و خوابش بیاد، هی خمیازه میکشه. اگه خودشو کثیف کرده باشه با یه جور نق زدن خاص به ما که نابیناییم می فهمونه که خودشو کثیف کرده و باید بشوریمش، اگه سر حال باشه و همه چیزش ردیف باشه دلش میخاد باهاش بازی کنیم.
به دوستم میگم برو توی بخش بازی ها. باهاش قایم موشک بازی کن. میره . خیلی خوشش میاد. پو رو توی کمد پیدا میکنه و به محض این که در کمد باز میشه و پو دیده میشه، فریاد شادی سر میده. دوستم میگه ایول از نابینایی شما سوء استفاده نمیکنه و وقتی پیداش میکنید، صداشو در میاره.
یکی از بازی ها اینه که پو رو تاب میدیم. روی تاب که میشینه و ما تابو هل میدیم، برای دفعه های بعد که تاب به طرفمون میاد تا دوباره هلش بدیم، کاملا از روی صداش قابل فهمه و وقتی به ما میرسه دوباره کلیک میکنیم و تاب پو یه بار دیگه میره و دوباره به سمت ما میاد و خنده های شادی پو عزیز که آدمو سر شوق میاره.
خلاصه توی این بازی که نه تنها برای ما خیلی جذابه که برای بینا ها هم جذابیت های خاص خودش رو داره، همه چیز یه جوری با کمک صداها برای ما قابل تشخیص و انجامه. بازی هایی هم که برای کسب امتیاز و پول باید انجام بدیم تا بتونیم چیز هایی که پومون لازم داره براش بخریم، یه جوری طراحی شده که فرد نابینا بتونه اونا رو بازی کنه و شرمنده پوش نشه. برای بیناها هم خیلی جذابه که سر در بیارن که تعامل یه مراقب نابینا با پو چطور میتونه باشه و پو وقتی بزرگتر میشه و میفهمه که مراقبش نابیناست، چطور سعی میکنه که خودشو با او انطباق بده.
بله دیگه یک نیم ساعتی با همین تخیلات شیرین مشغول بودیم. یه پو مخصوص نابینایان! یه پو که نابینایان هم بتونن بزرگش کنن! خب ما هم حق داریم دیگه!
حالا چرا اون جوری نگاه میکنید؟
نمیخاهید که پاشید گوشیمو بکوبید توی سرم ها؟
چیه دارید دنبال عصاتون میگردید که از همون دور بتونید بزنیدم؟
خیلی بدید. خیلی بی انصافید.
همین کارا رو میکنید که همه مغزا از مملکتتون فرار میکنن دیگه!
مثلا شما فک کردید که ادیسون چطوری تونست برقو اختراع کنه؟
معلومه دیگه! یکی از اطرافیانش نشسته از این دست خیال بافی ها کرده! اونقد
هی نشسته قشنگی های دنیای با برق رو واسه ادیسون تصویر کرده تا این که ادیسون غیرتی شده و پا شده رفته آزمایشگاهش و با برق اومده بیرون.
خب حالا منم یه کاری رو استارت زدم. یه پو برای نابینایان. من که فک میکنم
.
.
.
یعنی فعلا خیال میکنم که همچین چیزی شدنی باشه. حالا بقیه اش با شماها دیگه. بیایید توی کامنت ها و ادامه خیال پردازی ها رو برید. در واقع ایده بدید. ایشالاه خدا کریمه و یه نفر هم میاد و این رؤیای ما رو تبدیل به واقعیت میکنه.
حالا هی بعضیا قر میزنن که این محب هم اومد و توی این پست مسخره وقتمونو گرفت. بعدا که هر کدوم مامان یا بابای یه پو شدید و کیف کردید و از این حس قشنگ مراقبت از یه کوچولوی دوست داشتنی لذت بردید، اون موقع میگید چه خوب شد یه روزی همهمون اومدیم و دلمون یه پو خواست و آرزو کردیم که یه برنامه نویس اندروید بیاد و اونو برامون بنویسه. حالا یه پو داریم، بزرگش میکنیم، باهاش بازی میکنیم، بهمون میگه ماما یا بابا. وقتی مدتی گوشیمون خاموشه و دیر میاییم سراغ گوشی دلش برامون تنگ میشه و وقتی میاییم، ذوق میکنه، جیغ میزنه و خودشو برامون لوس میکنه. تازه به پومون چیز یاد میدیم، شعر برامون میخونه و ….
اگه قول بدید از پوهاتون خوب مراقبت کنید، از برنامه نویس محترم تقاضا می کنم که برای بعدا یه فکری واسه ازدواج پو ها هم بکنه و مثلا وقتی پو هامون بزرگ شدن بتونن با هم ازدواج کنن.
فکرشو بکنید یه وقتی گوشیهامون رو کنار هم بزاریم و بعدش بفهمیم که پوهامون هم رو دیدن و عاشق هم شدن. بعد ببینیم هی شارژ اینترنتمون کم میشه و تهش معلوم شه که این شیطونا واسه همدیگه عکس و فیلم میفرستادن و یا با وایبر و اسکایپ و این چیزا با هم حرف میزدن. خلاصه دیگه دلمون براشون کباب بشه و دیگه مراسم عروسیشونو برگزار کنیم و …..

درباره محب

صبح چهارمین روز امرداد 62 که به مشهد رسید، من نیز متولد شدم. از همان ماه های نخست زندگی پدر و مادرم کشف کردند که نابینایی همزاد من است. نخستین ماههای نوزده سالگیم که سپری می شد، برای تحصیل به تهران آمدم و این شهر که البته دو سال از دوران تحصیل ابتدایی را نیز در آن گذرانده بودم، خودش را در تقدیر من جای داد. و اینک در تهران زندگی می کنم، شهری که دوستش دارم. در دانشگاه های علامه طباطبایی و دانشگاه تهران دو مقطع کارشناسی و ارشد را گذرانده ام و برای ادامه دیگر انگیزه ندارم. چند سالی هست که استخدام آموزش و پرورشم. مثل خیلی های دیگر شب و روز و خواب و خوراکم اینترنت است؛ چیزی که بی آن نمی شود نفس کشید و نمی شود زندگی کرد. کافیه دیگه نه؟ نفسم بند اومد.
این نوشته در اندروید, بازی, تلفن همراه, داستان و حکایت, صحبت های خودمونی, طنز ارسال و , , برچسب شده است. افزودن پیوند یکتا به علاقه‌مندی‌ها.

23 Responses to فکرشو بکنید. بازی پو برای نابینایان

 1. 1
  ملیسا says:

  سلااااام،وایییی خدای من،من که عاااشق این بازی هستم همیشه خوش خوشانم میشه وقتی با پو بازی بازی میکنم هوهوهو هوهو هوهویی میسی از پست زیاتر ترترترا خدافسی

 2. 2
  سعید درفشیان says:

  قشنگ بووووووووووود!

 3. 3
  آرتیمان says:

  وای من همه چیز زندگیم درسته فقط پو کم دارم وای پو کجایی که اگر تو نباشی زندگی چه قدر بیهوده و بی معنی هست

  • 3.1
   محب says:

   سلام آرتیمان عزیز
   خب مطمئن بودم که باید به این نوع دیدگاه ها هم پاسخ بدم.
   آرتیمان! عزیزم! آیا باید همیشه به دنیا یک جور نگاه کرد؟
   آیا همیشه باید نیاز هامونو طبقه بندی کنیم؟
   مثلا اول کار، بعد ازدواج بعد چی و چی و چی و بعدش اگه جایی و عمری باقی موند، تفریح و سرگرمی و عشق کردن با این فانتزی ها؟
   حالا یکی اومده نرم افزار تشخیص پول ساخته، یکی صفحه خوان و برای زبان های مختلف، یکی gps مناسب و … آیا گناهه که یکی هم بیاد و به فکر نیاز های روحیمون باشه؟
   آیا دل آدم هیچ حق تقدمی نداره؟ آخر آخر آخر قراره نوبتش بشه؟
   ببینم اون موقعی که دوستان نرم افزار تشخیص پول ساختن یکی اومد بگه آقا یه پول پرسیدن که کاری نداره. از یه مادر بزرگ بی سوادم بپرسیم میتونه جوابمونو بده و پولامونو دسته بندی کنه برامون. آقا برید یه OCR بسازید تا این بدبختی کتاب خوندنمون حل بشه؟
   نه هیچ کدوم این کارو نکردیم. نباید هم میکردیم. پاسخ به هر نیازی سر جای خودش ارزشمنده.
   شاید این پو هم نتونه دنیای هیچ کی رو عوض کنه ولی شاید بتونه تنها دلخوشی یه کسی بشه که من و شما ازش خبر نداریم و دلش توی زندگیش به هیچی خوش نیست و دستش هم برای هر کاری بسته است.
   خب دیگه بسه محب.
   ممنونم ازت خیلی زیاد آرتیمان گرامی

 4. 4
  نخودی says:

  سلام خانم محب عزيزم
  خب من با پو و ماجراهاش فقط تئوري آشنا هستم …. والا چي بگم …..
  ولي از حضور شما در محله و اين كه هنوز هم هستيد بسي بسيار خوشحال شدم و اصلاً به خاطر اين كه حرف شما رو هم زمين نذاشته باشم مي رم يه گوشي لمسي مي خرم بعد اين پو رو هم مي‌گيرم روش نصب مي كنم تازه بزرگشم مي كنم خخخخ
  سربلند باشيد هميشه هميشه هميشه

  • 4.1
   محب says:

   سلام نخودی گلم!
   والا فعلا همهمون فقط به صورت تئوری باهاش آشنا هستیم و نه بیشتر.
   تو هم دیگه کم کم دست به یه اقدام غیر مترقبه بزن و نوکیا رو ببوس بزار کنار.
   خیلی دوست دارم و خیلی خییلی ازت ممنونم

 5. 5
  آرتیمان says:

  با درود به همکار عزیزم من توی عالم همکاری همیشه سر بسر همکارا میگذارم وگرنه میتونی پرس و جو کنی من توی هر پستی کامنت نمیگذارم امیدوارم از شوخی من دل دریایی تو نرنجیده باشه ما همه دردهای مشترکی داریم و اگر ما همدیگر را درک نکنیم پس چه انتظاری از دیگران باید داشته باشیم پس عذرخواهی من را پذیرا باش سپاس

  • 5.1
   محب says:

   سلام دوباره بر شما
   گویا همکار هستیم.
   نمیدونستم.
   مسأله رنجش نیست
   خواستم بگم که ما نباید چون الف را نداریم دیگه خودمونو از ب و پ و … محروم کنیم.
   شاید لحنم یه کم زیادی تند بوده ولی منظورم اصلا این طوری نبوده.
   مرسی از محبتتون

 6. 6
  عمو حسین says:

  درود بي كران بر سركار خانم محب.
  من هم از پست زيباي شما تشكر ميكنم. از اينكه هم محله هايي اين چنين با ذوق دارم بسيار خوشحالم و بخود ميبالم.
  نظرتان در پاسخ به دوست گراميم جناب آرتيمان را اكيدا لااايك ميكنم. هرچند كه ايشان گفتند كه قصد مزاح و شوخي داشتند ولي هستند افرادي كه واقعا چنين مي انديشند و پاسخ شما به همه آنها بسيار عالي و سودمند بود.
  باز هم ممنون. موفق و پيروز باشيد.

  • 6.1
   محب says:

   سلام بر شما
   امیدوارم روزی بیاد که مشکلات جامعه نابینایان بیشتر و بیشتر حل شده باشه
   شاید این طوفان نا امیدی ناشی از مشکلات متعدد هست که گاهی وقتا باعث میشه برخی تفکرات خاصی داشته باشن و باید بهشون حق داد.
   ما همهمون در داشتن مسائل پیچیده و سخت مثل افراد بینا هستیم که شاید بیشتر از آنها هم با دشواری ها مواجهیم اما اونا سرگرمی ها و تفریحات و دلخوش کنکهایی هم در کنار این گرفتاری هاشون دارن که ما اونا رو نداریم و برای تجدید روحیه و انرژی گرفتن ابزار های کمی در دسترسمون هست.
   سپاس از نظرتون.

 7. 7
  نخودی says:

  من منتظر پو مي مونم بعدش اندرويد مي خرم ….
  آخه اندرويد بي پو نع نع نع ….. نمي خواااام خخخخ
  بازم ممنون

 8. 8

  سلام
  .
  .
  .
  من بیشتر بازیهای اکشن رو دوست دارم
  ولی…
  .
  .
  .
  تاب بازی رو هم دوست دارم
  قشنگه ها!
  البته فقط قسمت تاب بازیشو
  اگه میشد اون بازی رو که توش میوه ها رو میزنن برای ما درست کنن…
  َََََََََََََََ چه خوب میشدددددددد!
  من اون بازی رو خیلی دوست دارم!
  خییییییییییلی
  الآنم با این دو چشم نداشتم بازی میکنم
  😀
  😀
  😀
  بای

  • 8.1
   محب says:

   سلام بر شما علی عزیز
   خب خوبه دیگه همه بیایید سفارشاشو بدید.
   بالاخره خدا یکی رو هم میفرسته بیاد برامون درستشون کنه دیگه.
   بازی های اکشن و ….
   راستی باید پو داشته باشی ببینیم چقدر مسئولیت پذیر هستی و بابای خوبی میشی یا نه.
   مرسی دوست خوبم

 9. 9
  وحید امپراتور says:

  سلام خانم محب مرسی واقعً مطالب تو همیشه دوست داشتنی هستش لایک داری به خدا و دوستان این را نیز خدمت شما عرض کنم که بابا دیگه عمر سینبین به پایان رسیده همه بیایید به سیستم عامل اندروید موفق باشید.

  • 9.1
   محب says:

   سلام بر امپراتور بزرگ سرزمین دور ناشناخته
   مرسی از لایکت.
   بله دیگه دوستان باید کم کم اسباب اثاثیه شونو جمع کنن و مهاجرت کنن به سرزمین اندروید.
   انشالا همه رو بطلبه دیگه
   مرسی که بودید.

 10. 10
  kianoosh shakeri says:

  سلام.
  خیلی باحالِ حتمً.
  اگر لینک دانلود بذارید با حال ترم میشه!
  ممنون.

 11. 11
  سارا بشارت says:

  سلام خانم محب
  شاید منم به انداره شما دلم پو میخواد
  اصلا هر کی میاد پیشم میفهمم داره پو بازی میکنه حرصم میگیره
  بعضی وقتا ازش میپرسم دقیقا بازی رو توصیف کنه
  کاش واقعا یکی همچین ایده ای به سازنده ی بازی میداد
  واقعا این همه بازی برای بینا ها ساخته میشه ولی برا ما باید بازیهای جداگانه داشته باشیم
  امیدوارم یه روز ما هم بتونیم تمام بازی ها ی بینایی رو داشته باشیم
  مرسی بابت رویاهای قشنگتون

 12. 12
  الهه says:

  سلام لینک دانلود نداره آیا؟

دیدگاهتان را بنویسید