بیماری آر پی چیست،علایم و انتقال آن کدام است و چه رابطه ای با آب مروارید دارد…

شلا،لا،لا،لا،لا،لاااااا،م،ی،که،خوب میدونم که همتون خوبید،من اما نه،چون یکمی بیشتر از یکمی سرما دارم که،
خوب تو این پست با معرفی بیماری آر پی،علایم اون کدوماست آیا،و از چه تریقی فرد مبتلا به این بیماری میشه،یعنی همون انتقال بیماری آر پی چگونه صورت میگیره،و مقایسه و ارتباطش با آب مروارید چی هست رو اینجا براتون میذارم تا لذت ببرید و خوش خوشانتون بشه که،خخخخ

 

بیماری آرپی چیست

رنگدانه اي شدن شبكيه چشم

آرپی چيست؟

آرپی نامی است كه به گروهی از بيماريهای چشمی ارثی اطلاق می شود . اين گروه از بيماريها شبکيه را مبتلا می سازد . شبکيه بافت حساس به نور چشم است كه در حقيقت به صورت آستری برای چشم می باشد و محلی است كه اولين مراحل بينائی درآن اتفاق می افتد . در بيماری آرپی كاهش ديد تدريجی اما پيشرونده است . معمولاً افراد مبتلا به آرپی ديد خود را بطور كامل از دست نمی دهند و در بيشتر موارد مقداری از ديد مفيد تا كهنسالی حفظ می شود .

 

علائم آرپی
شايع ترين علامت اوليه در آرپی ، كاهش ديد در تاريكی و مكانهای كم نور است . برای مثال فرد پس ازغروب آفتاب و يا دراتاق كم نور بخوبی نمی بيند . علامت ديگر آرپی كاهش ميـدان بينائی است ، بدين معنی كه ديد فرد از طرفين و يا از بالا و پايين كاهش می يابد . معمولاً فقدان ديد محيطی ، ( ديد تونلی ) ناميده می شود . اين كاهش ديد به معنای ابتلای سلولهای استوانه ای و بعضی از سلولهای مخروطی است .
در بعضی از انواع آرپی ابتدا ديد مركزی كاهش می يابد . از علائم اوليه اين كاهش ديد، اشكال در خواندن متون چاپی و يا انجام كارهای دقيق است . آنچه در تمام انواع آرپی مشترك است طبيعت پيشرونده بيماری است ، اما سرعت پيشرفت بيماری در افراد مختلف متفاوت است .
در بسياری از انواع آرپی ، نور ساطع از لامپهای روشن مشكل فزاينده ای برای فرد ايجاد می كند . گرچه بعضی ازافراد ممكن است تا مراحل پيشرفته بيماری چنين چيزی را تجربه ننمايند .

 

عامل ايجاد آرپی

امروزه عوامل ارثی متفاوتی را در ايجاد بيماری آرپی دخيل می دانند . اما در همه انواع آرپی ، به توانايی واكنش شبكيه در مقابل نور آسيب می رسد . اين مشكل می تواند از آسيب به قسمتهای مختلف شبكيه نظير سلولهای استوانه ای يا مخروطی و يا در اتصال بين سلولهای شبكيه ناشی شود .

زمان ظهور علائم
قاعده صريح و روشنی وجود ندارد ، اما در بيشتر موارد علائم اوليه آرپی بين سنين 10 تا 30 سالگی بروز می كند . ..

 

انتقال آرپی

سه راه برای انتقال آرپی وجود دارد :
1 ـ اتوزومال غالب ـ اين الگوی ارثی در مواردی است كه وجود آرپی در خانواده شـناخته شده است و مرد يا زن مبتلا هستند . در اين مورد احتمال انتقال بيماری از پدر يا مادر به فرزند دقيقاً 50 % است .
2 ـ اتوزومال نهفته يا مغلوب ـ در اين مورد معمولاً تاريخچه شناخته شده ای از آرپی در پدر يا مادر وجود ندارد و والدين ظاهراً سالم هستند . اگر اين والدين كه هر دو حامل هستند اما علائم بيماری در آنها وجود ندارد ، صاحب فرزند شوند احتمال انتقال بيماری به فرزند آنها 25 % است .
3 ـ وابسته به كروموزوم X ـ در اين الگوی ارثی تنها مردها به بيماری مبتلا می شوند و زنها فقط حامل هستند . بعضی از حاملين ممكن است به شكل خفيفی از بيماری مبتلا باشند . برای مثال مردی كه به آرپی وابسته به كروموزوم X مبتلا می باشد ، بيماری را به فرزندان پسر خود منتقل نمی كند ، اما تمام دختران او حامـل خواهند شـد . هـر يـك از اين دختـرهـا احتمال ابتلای فرزند پسر آنها به بيماری 50 % و شانس حامل بودن فرزند دختر آنها نيز 50 % است . گاهی تشخيص اين الگوی وراثتی در خانواده ای كه طی چند نسل فرزند پسر وجود ندارد مشكل به نظر می رسد . به اين ترتيب كه ژن معيوب می تواند از نسلی به نسل ديگر در دختران حامل منتقل شود و ناگهان پس از چند نسل يك فرزند پسر را مبتلا سازد .

 

تشخيص آرپی

بعضـی از انـواع آرپی كه با كاهـش ديد مركـزی همراهند به كمك آزمايش چشم قابل تشخيص می باشند . بدين ترتيب كه كاهش ديد مركزی موجب عدم توانايی فرد در تشخيص علائم تابلو بينائی سنجی می شود . اما كاهش ديد محيطی يا جانبی چندان مشهود نمی باشد و شخص ممكن است با وجود ابتلا به آرپی سالها قادر به تشخيص علائم تابلو بينائی سنجی باشد .
بهترين روش تشخيص بيماری ، معاينه داخلی چشم با استفاده ازافتالموسكوپ توسط چشم پزشك می باشد . در چشم سالم ، ته چشم به صورت ناحيه ای نارنجی رنگ مشاهده می شود . اما اين سطح نارنجی رنگ در چشم مبتلا به آرپی ، به وسيله تجمع رنگدانه های غير طبيعی تغيير كرده است . آزمايشهای ديگر نظير اندازه گيری ميدان بينايی ويا آزمايش تطابق با تاريكی نيز روشهای تشخيصی مفيدی می باشند . همچنين آزمايشهای تخصصی ديگری در بيمارستانهای چشم موجود می باشند .

 

آرپی و آب مرواريد

بسياری از افراد مبتلا به آرپی دچار كاتاراكت می شوند . آب مرواريد يا كاتاراكت كدورت عدسی چشم است كه درجلوی چشم قرار دارد . بيماران آرپی معمولاً در سنين ميانسالی به كاتاراكت مبتلا می شوند . زمانی كه آب مرواريد به مرحله خاصی می رسد ، ممكن است چشم پزشك عمل جراحی را توصيه نمايد . درعمل جراحی عدسی بوسيله پيوند جايگزين می شود و يا عينكهای خاصی تجويز می شود .
پس ازعمل جراحی ، بيمار هنوز به آرپی مبتلاست ، اما در صورتی كه شبكيه زياد آسيب نديده باشد ، ديد محدودی به بيمار بازگردانده می شود . رايج ترين منشأ داستانهايی كه هر از گاهی در مورد درمانهای معجزه آسا در مطبوعات به چشم می خورد همين مسئله است .

 

آرپی و اختلال شنوايی

آرپی تنها يك بيماری چشمی است ، اما بيماريهای ديگری وجود دارند كه امكان دارد فرد مبتلا به آرپی به ارث ببرد .
سندروم آشر( Usher Syndrome ) يکی از همين بيماريهاست كه فرد ضمن ابتلا به آر پی از نظر شنوائی نيز مشكل دارد .

 

درمان آرپی
در حال حاضر درمان قطعی برای معالجه آرپی و يا جلوگيری از پيشرفت بيماری وجود ندارد . اين امر به دليل فعاليت ژنهای معيوب است كه به ارث رسيده و فعل و انفعالات طبيعی بدن را مختل می كند .
اما حدود20 سال است كه تحقيقات سازمان يافته و گسترده ای در بسياری ازمراكز جهان در مورد اين بيماری انجام می شود . محل تعداد زيادی از ژنهای مسئول در بسياری ازانواع آرپی مشخص شده و نقصهای آنها شناسايی شده است . دانشمندان روشهای تحقيقاتی بسياری را به منظور دستيابی به روشی مطمئن دنبال می كنند تا از اين طريق بتوانند ماده ژنتيكی صحيح را به درون سلولهای چشم وارد كنند . شواهدی وجود دارد كه اين امر به رشد دوباره سلولها كمك می كند .

 

خوب امیدوارم که مفید واقع شده باشه،و با این بیماری بیشتر آشنا شده باشید،
فرت فرت،تماااام،خدافسی

درباره ملیسا

شلالالاااااامی،که،مینا جووووون ملاشاهی هستم،متولد اردیبهشت،زاهدانم،لیسانس علوم تربیتی دارم،عاشق کتاب و کتاب خوندنم،آهاااا راستی متاهلم خخخخخ،کلا دختر شاد شادانی هستم،فوق العاده خونگرمم، همین دیگه بسه تونه که همینقدر
این نوشته در مقاله ها ارسال و , , , , , , برچسب شده است. افزودن پیوند یکتا به علاقه‌مندی‌ها.

30 Responses to بیماری آر پی چیست،علایم و انتقال آن کدام است و چه رابطه ای با آب مروارید دارد…

 1. 1
  پریسیما says:

  سلام ملیسا جان
  مقاله ی خوبی بود
  خوب معرفی کرده بودی خانم دکتر
  موفق باشی

 2. 2
  اصغر says:

  سلام . ممنون از اطلاعات مفیدتون. موفق باشید.

 3. 3
  آرتیمان says:

  درود بر شما واقعا به این مطلب نیاز داشتم راستی اگر امکان داره بازم رمان متنی بگذار سپاس

 4. 4
  آریا says:

  درود ملیسا
  ممنونم از پست و مقاله مفیدت
  بدرود

 5. 5
  تبسم چلوی says:

  سلام ملیسا جونم. ممنون از اطلاعاتی که در اختیارمون گذاشتی. خداحافظی

 6. 6

  سلام
  ملیسا جان عزیزم ممنون خوندم و به اطلاعاتم اضافه شد دستت درد نکنه

 7. 7

  سلام ملیسا :
  میبینم که نمیبینم : عجب داستانی داشت این آر پی چی :
  دید تونل وحشت هم جالب ود .
  اجازه خانم میشه از نوشته هات تقلب کنم بدم یکی دیگه بنویسه
  ولی نابینایی هم واسه خودش دنیایی داره که بینایی نداره
  ممنون از پست

  • 7.1
   ملیسا says:

   سلام فرفره،بعععله نابینایی دیگه،اما اگه میخوایی جای دیگه بذاری یا بذارن حتما ذکر منبع داشته باشه یعنی همین سایت خودمون یعنی گوشکن، وگرنه بدون ذکر سایت گوشکن، نه نمیشه،امکان نداره، میسی میسی فرفره که اومدی،خدافسی

 8. 8
  طاها says:

  شما و 61 نفر دیگر این پست رو پسندیدید!

 9. 9
  طاها says:

  شما و 6 نفر دیگر این پست رو پسندیدید

 10. 10
  غلط گیر says:

  سلام ملیسا جان.یکی از بچه هایی که باهام میاد دوره با اینکه چشاش اصلاٌ ضعیف نیست ولی دیدش خوب نیست نگرانش شدم.ممنون مفید بود.پاینده باشید

  • 10.1
   ملیسا says:

   سلااااااام بر فاطمه خوبی نانازم،خوب یعنیچی که اصن چشاش ضعیف نیست اما دیدش خوب نیست آیااااااا،خوب در هر صورت بهش بگو هرچه سریعتر به پزشک مراجعه کنه تا خدای نکرده مشکلش جدی نشه که،میسی میسی میسی گیگیلی از حضوووورت،بووووووس،خدافسی

 11. 11
  عدسی بشاشadasi says:

  درود! این چشای ما از اول ریپ میزد و رپ میخوند… حالا هم که باباقوری زده و خود به خود کور شده و بعدشم آبمروارید یا آبطلا آورد، بعدشم رفتیم آب مرواریدشو فروختیم به دکی جون و دوتا لنز خشکل گذاشتیم توش، حالا دیگه نابینا هستیم با دو چشمی با ظاهری سالم که ریپ میزنه و رپ میخونه، راستی از وقتی آب مرواریدشو فروختیم و لنز خریدیم چشم بسته نور میبینیم، چشم باز هم نور میبینیم، در تاریکی و روشنایی هم نور میبینیم،!

 12. 12
  امید حلیمی says:

  سلاااااام بر ملیسا جان واقعا مرسی از پست جالبت .آره منم اونوقتا که بینا بودم همین مشکلاتا رو داشتم اما حیف که اون وقتا یعنی ساله 79رو میگم هنوز علم پیش رفت نکرده بود و دکترها پی به بیماری ارپی نبرده بودن
  و من بعداز اون دیگه کلا نابینا شدم …
  بازم میسی میسی زیاد خدا حافضی

  • 12.1
   ملیسا says:

   سلاااااام بر داش امید،خخخخ،خوبی،بابا از اینطرفااااا،آره متاسفانه این بیماری آرپی به نظر من بد نوع بیماری هست که هنوز درست و درمون راه درمانش پیدا نشده،میسی میسی میسی از حضورت،خدافسی

 13. 13

  سلام.
  خب جالب بود.
  من این که ممکنه بیماریهای غیر چشمی رو هم شامل بشه نمیدونستم.
  خیلی مفید بود ممنون ملیسا.
  خدافسی.

 14. 14
  لیلا عظیمی says:

  سلام. خیلی مطلب آموزنده ای بود. ممنون از دقت نظرت ملیسا جان.

 15. 15
  reza1356 says:

  سلام بر ملیسای عزیز
  من بیماری آر پی دارم و در سال 1383 به موسسه حمایت از بیماران چشمی آر پی در تهران رفتم و آنجا بود که متوجه شدم آب مروارید هم دارم
  اخیرا یکی از دوستان شماره بخش سلول درمانی پژوهشگاه رویان را به من داد و گفت :از مبتلایان آر پی در این پژوهشگاه ثبت نام می کنند .
  تماس گرفتم :گفتند تحقیقی انجام شده که نتیجه آن چند ماه دیگر مشخص میشه و اگه نتیجه داد با شما تماس می گیریم .!
  اسکایپ :a.mostajeran
  موبایل :0913 208 5002

دیدگاهتان را بنویسید