یادداشت/بی توجهی به ورزش نابینایان همچنان ادامه دارد

آیین تجلیل از مدال آوران بازیهای آسیایی و پارا آسیایی 2014 اینچئون کره جنوبی در بخش انفرادی و تیمی عصر جمعه دهم بهمن ماه با حضور دکتر حسن روحانی رئیس جمهور، محمود گودرزی وزیر وزارت ورزش و جوانان و سایر مسئولین کشوری در محل اجلاس سران برگزار شد. در این مراسم از ورزشکارانی که در مسابقات آسیایی و پارا آسیایی اینچئون موفق به کسب مدال شده بودند، تقدیر به عمل آمد. به نفرات اول 150 سکه طلا، نفرات دوم 75 سکه و به ورزشکارانی که موفق به کسب مدال برنز شده بودند، 40 سکه تعلق گرفت. البته به ورزشکارانی که در رشته های تیمی موفق به کسب مدال شده بودند، نصف این میزان اهدا شد. برای مثال، تیم ملی فوتبال پنج نفره و گلبال نابینایان که در مسابقات پارا آسیایی به مقام قهرمانی دست یافتند، به هر بازیکن 75 سکه طلا اهدا شد و ورزشکارانی که بیش از یک مدال کسب کرده بودند، برای مدال های دوم یا سوم آنها تنها 10 درصد میزان اولیه محاسبه و به آنها تعلق گرفت. اتفاق خوشایند در مراسم روز جمعه یکسان بودن جوایز ورزشکاران مسابقات آسیایی و پارا آسیایی بود. دکتر روحانی رئیس جمهور در بخشی از سخنان خود در این مراسم گفت: همه ما باید احساس کنیم در تمام عرصه ها در کنار مردم ایران، منافع ایران و عظمت کشورمان قرار داریم. ورزشکاران ما در تمام صحنه های ورزشی در کنار بازی هنرمندانه خود، همواره ادب، اخلاق، ویژگی های اسلامی و ایرانی را حفظ میکنند.

روحانی افزود: این دولت ضمن حمایت از ورزش قهرمانی، ورزش همگانی را به عنوان اولویت خود میداند و باید ورزش قهرمانی از دامن ورزش همگانی بیرون آورده شود.

اما مسئله ای که در این مراسم باعث ناراحتی جامعه ورزش نابینایان شد، بی اعتنایی به ورزشکاران نابینا و فدراسیون نابینایان و کم بینایان بود. در این مراسم از رؤسای فدراسیونها و دو نماینده از ورزشکاران هر رشته به صورت جداگانه دعوت میشد تا هدایای فدراسیون خود را دریافت کنند. اما نکته جالب توجه این که از بین اسامی، هیچ نامی از فدراسیون نابینایان به عنوان یک مجموعه ی مستقل برده نشد و هیچ نماینده ای از ورزش نابینایان به روی سن نرفت. هدایای ورزش نابینایان به نمایندگان و رئیس فدراسیون جانبازان و معلولین داده شد تا بعدا در اختیار فدراسیون نابینایان قرار گیرد. محمود خسروی وفا، سیامند رحمان و ساره جوانمردی به نمایندگی از فدراسیون جانبازان و معلولین برای دریافت جوایز خود به روی سن فرا خوانده شدند. بی توجهی به ورزش نابینایان در این مراسم به این میزان نیز محدود نشد. در آغاز مراسم که کلیپی از افتخار آفرینی های کاروان غدیر در مسابقات پارا آسیایی اینچئون برای حاضران پخش شد، تمامی تصاویر به ورزشکاران جانبازان و معلولین اختصاص داشت و تنها چند ثانیه از قهرمانی فوتبال پنج نفره و گلبال نابینایان به نمایش درآمد. پیشتر هم محمدرضا مظلومی رئیس فدراسیون نابینایان از عدم دعوت ایشان به جلسه های وزارت ورزش و جوانان خبر داده بود و حمید شریفیان سرمربی تیم ملی شنای نابینایان کشورمان از تبعیض کمیته ملی پارالمپیک در اعزام شناگران نابینا و جانبازان و معلولین به مسابقات اینچئون گلایه مند بود. به هر حال، حضور محمود خسروی وفا در رأس کمیته ملی پارالمپیک و حضور هم زمان ایشان به عنوان رئیس فدراسیون جانبازان و معلولین، این فرضیه را در ذهن ها تداعی میکند که در مراسم اینچنینی توجه به ورزشکاران معلول و فدراسیون جانبازان بسیار بیشتر از ورزش نابینایان است. این در حالی است که ورزشکاران نابینا در مقایسه با دوره ی گذشته مسابقات پارا آسیایی عملکرد موفقتری نسبت به ورزش جانبازان داشتند و انتظار میرفت رشد 75 درصدی در میزان مدال ها توجه ویژه ای را هم از طرف مسئولین به همراه داشته باشد اما متأسفانه هیچ نامی از فدراسیون نابینایان و ورزشکاران نابینا و کم بینا در این مراسم برده نشد. فردا یکشنبه دوازدهم بهمن همزمان با آغاز دهه فجر نیز قرار است طی مراسمی از مدال آوران بازی های پارا آسیایی اینچئون توسط سازمان بهزیستی کشور تجلیل شود.

امیر سرمدی

منبع: وبسایت ایران سپید

درباره امیر سرمدی

فعال رسانه ای نابینایان، متولد اول بهمن 68 و ساکن تهران. یه پسر چهار ساله به اسم آرمان و یه دختر هفت ماهه به اسم باران دارم. امیدوارم شما هم محلی ها هم هرجا که هستین، حال دلتون خوب باشه.
این نوشته در اجتماعی, اخبار ارسال و , , , , , برچسب شده است. افزودن پیوند یکتا به علاقه‌مندی‌ها.

20 Responses to یادداشت/بی توجهی به ورزش نابینایان همچنان ادامه دارد

 1. 1
  پریسیما says:

  سلام
  این اتفاق جدیدی نیست
  نمیتونن ببینن که ما یه فدراسیون مستقل داریم ما رو همیشه با معلولین و جانبازان میبینن فدراسیون ما به چشمشون نمیاد دقیقاً اتفاقی که توی همه ی استانها می افته و هیئتهای نابینایان در نظر گرفته نمیشن
  فقط میتونم بگم متاسفم
  از شما ممنونم که خبرهای ورزشی رو در اختیار ما قرار میدید
  موفق باشید

 2. 2

  هه. خیال میکنید پارس‌آوا رو واسه منو تو ساختند آیا؟
  خیر عسیسانم. این فارسی‌خوان رو واسه جانبازان نابینا ساختند که بعدش طفیلیش ما هم متنعم شدیم. خخخ
  بعدشم که این عزیزان که جدی خدا خیر‌شون بده قیمت رو شکستند و پارس‌آوا رو یک بیستم قیمت نجومی دیگر دوستان ارائه کردند که باقی هم به فکر عرضه متن‌خوان با قیمت ارزانتر به نابینایان افتادند.
  از نظر من هرچی که بود، به خاطر نابینایان نبود. به خاطر جانبازان عزیز بود که ما هم صدقه‌سری اون ها بهره‌مند‌ناک شدیم.

 3. 3
  زهره says:

  نوچ,نوچ,نوچ,
  آخرش هم از این همه بی احترامی نابینایان دق,دغ,دق,دغ,دق میکنن

  • 3.1

   سلام به پریسیما، مجتبی و زهره.
   پریسیما. آره واقعا به هیأت های استانی نابینایان زیاد بها نمیدن و نتیجش هم میشه عدم رشد ورزشکاران موفق در شهر های کوچیک.
   مجتبی. در خصوص پارسآوا باهات موافقم. اما تجربه ثابت کرده اگر خود نابینایان با دانش خودشون کاری برای هم دیگه کردن که هوچ، اگه نکردن از طرف مقامات بالاتر اتفاق خاصی برای این قشر نمیفته.
   زهره. نوچ نوچ هم داره. حالا شما یعنی در بخش گلبال بانوان که خیییلی باید بیشتر نوچ نوچ کنید.
   چون در مسابقات جهانی و پارالمپیک اسرائیل هم حضور داره و تیم گلبال بانوان اصلا اعزام نمیشه که بخواد از این سکه ها زیاد داشته باشه.
   نهایتا باید به مسابقات آسیایی قناعت کنید.

 4. 4

  سلام.
  فدراسیونی که اختلافات داخلی توش موج میزنه، فدراسیونی که لاوی قوی نداشته باشه، فدراسیونی که روابط عمومی درستی نداشته باشه، فدراسیونی که آدماش به جای انجام مسئولیتهاشون دنبال منافع خودشون و زمین زدن همکارشون هستن، مشکلش بیتوجهی وزارت ورزش و رئیس جمهور نیست.
  بیتوجهی مسئولین چیز جدیدی نیست. ولی در مقابلش تلاش نکردن برای احقاق حقمون هم چیز جدیدی نیست.

 5. 5
  تاها says:

  salam
  شما و 3 نفر دیگر این پست رو پسندیدید!

 6. 6
  محمد رضا خوشی says:

  امیر به اون خدایی که میپرستی قلبم درد گرفت ،امیر خیلی نامردن خیلی تیم ما که سال 2013 به مسابقات پاره المپیک مالزی رفتیم و قهرمان شدیم 4 تا دادن،امیر ما نه،150تا نه 75تا میخواستیم ما رو اون 40تا ای که بی خدا ها قولمان دادن حساب کرده بودیم ،امیر همون 40تا میتونست دست من که جوان کور بد بخت چیزی ندارم بگیره ،ولی چی شد 40 یکی 0 برداشتن بعد از 6 ماه داغم تازه شد،،ولی دیگه نمیتونم بنویسم،فقط امیر بهت بگم که من با این همه درندگی از گریه کیبورد خیس از اشک شده،امیر هم من هم دوستانم ،هم کاروان غدیر 2013 کمرمان شکست امیر ،میدونی 4 سال زمین خوردیم فحش خوردیم تو سری خوردیم که بریم اونجا پرچم ایران را بالا ببریم ،و بردیم بی غیرتی نکردیم،ولی بی غیرتها خیلی خوب زمینمان زدن ،آه، نمیتونم نمیتونم

 7. 7
  cheshmak says:

  می خواستم یه چیزی شبیه نظر مجتبی بگم که خودش گفت کافی و وافی

  • 7.1

   سلام به شهروز، طاها، محمدرضا و چشمک
   شهروز مطالبی که گفتی تا حد زیادی درسته. اما نقدی که من نوشتم، صرفا معطوف به امسال و این فدراسیون نمیشه.
   در سال های گذشته هم همیشه به فدراسیون نابینایان و ورزشکاران نابینا به چشم یک شهروند درجه دو نگاه میشد و این نگاه غلط باید از سمت مسئولین رده بالا بر داشته بشه و اونقدرام به رئیس و ورزشکاران فعلی نابینایان مربوط نمیشه.
   محمدرضا. واقعا در حق شما که ظلم شد.
   چون شما هم در رده جوانان رفتین قهرمان آسیا شدین و تنها یک دهم چیزی که قبلا بهتون قول داده بودن به شما داده شد. واقعا 4 تا سکه هزینه مخارج بدنسازی و خورد و خوراک شما ورزشکاران هم نمیشه.
   به هر حال من در حد توان خودم سعی میکنم صدای شما رو با قلمم در روزنامه و سایت های مختلف و با گزارش هام در رادیو ورزش به گوش مردم و مسئولین برسونم.
   همین مسئله رو هم در برنامه شکوه اراده از رادیو ورزش که فردا پخش میشه منعکس کردم.
   طاها و چشمک، از شما هم ممنون که اومدین.

 8. 8
  آریا says:

  سلام امیر جان
  هیچی نمیتونم بنویسم حالم خوش نیست
  فقط میتونم بگم خیلی متاسفم
  متاسفم که با هر شرایطی سر تمریناتمون حاضر میشیم هر سختی رو به جون میخریم تا پرچم دار باشیم اما با کمال تاسف احساس میکنیم تلاشمون ندید گرفته میشه
  موفق باشی امیر جان

 9. 9

  با درود! من هم اکنون که این کامنتو مینویسم در ورزشگاه شهید هرندی پیش بچه ها هستم بچه ها خیلی ناراحت هستن و منم ناراحتم! توف به اونایی که بین بچه ها فرق میزارن

 10. 10
  محمدرضا چشمه says:

  سلام امیر.
  جز تاسف خوردن و دندون قروچه کردن و لعنت فرستادن به….. کاری هم میشه کرد؟
  من نمیدونم چرا هرچی حرف زوره مال چشم کوره؟
  یه حرکتیف یه تکونی، یه اعتراضی، یه پیگیری چیزی، تا کی میخوایم فقط از این چیزا تاسف بخوریم، چرا دل درد نمیگیریم از این همه تاسف و حسرت خوردن؟
  آخرشم بگیم انشا الله که درست میشه.
  بازم صبر کنید شاید هم بشه، کار که نشد نداره.

 11. 11

  سلام
  منم فقط ميتونم بگم كه متاسفم هزاران بار

  • 11.1

   سلام به آریا، سامان، عمو چشمه و سرکار کاظمیان
   آریا. میفهمم رنج شما ورزشکاران رو. دقیقا همون جمعه عصر که بچه ها به من زنگ زدن گفتن که چنین اتفاقی افتاده، این مطلب رو تنظیم کردم و فرستادم برای چاپ در روزنامه و سایت ایران سپید و یک نسخه هم فرستادم برای خبرگزاری ایسنا.
   امروز هم در برنامه شکوه اراده رادیو ورزش مفصل به این مسئله پرداختم که فردا ساعت 1 ظهر از رادیو ورزش پخش میشه.
   سامان. سلام منو به بچه ها برسون. چهار شنبه میام برای گرفتن مصاحبه و تهیه گزارش از رقابتهای لیگ باشگاهی فوتبال پنج نفره.
   عمو چشمه. در خصوص بیان اعتراض علنیتر نسبت به شرایط موجود، این دیگه بر میگرده به خود ورزشکاران نابینا که با هم متحد و یک صدا بشن.
   سرکار کاظمیان. از ابراز همدردی شما هم ممنونم.

 12. 12
  تبسم چلوی says:

  سلام امیر. تأسف برای مسئولین و تشکر از تو بخاطر توجهت و انعکاس خبر در رسانه های مختلف. مرسی. خسته نباشی.

 13. 13
  ملیسا says:

  سلام امیر،تبسم رو لاااایک میکنم،و همیشه این بی عدالتی برا ماها هست،همیشه این بدبختیا و کم و کاستیها رو داریم،همیشه در حق ماها ظلم میشه،هیچی دیگه نگم بهتره،ممنونم ازت،خدافسی

 14. 14
  فرشته حسینی says:

  سلام آقای سرمدی منم هم نظر تبسم و ملیسا رو لایک میکنم و میخوام بگم من فکر میکردم حد اقل تو ورزش خیلی وضع بچه ها بهتر هست که نه انگار مثل سایر موارد …….ولی به هرحال تو هر زمینه ما هنوز هستیم و نباید یادمون بره که ما هنوزتوان داریم که نابینایان و نیم بینایان ایران رو با همدلی خودمون بالا ببریم و کسی که خسته بشه فرقش با بعضی از این مسئولین چیه

 15. 15
  اشکان آذرماسوله says:

  سلام امیر. بهت گفتم بیا بریم نیومدی! اگه میاومدی دوتایی باهم همونجا جنجال درست میکردیم!. این که شوخی بود! ولی…
  از شوخی بگذریم! یه زمانی تمام عزمو ارادمونو گذاشتیم واسه اینکه این مسائل و تبعیظها برطرف بشه، کسانی مثل دکتر مسجدی و دیگران که کم منابع مالی فدراسیونو هدر ندادن در جهت رفاه حال خود و خانواده ی محترم، چون نابینا نبودند نمیتونستند در این مواقع احقاق حق کنند اما آقای مظلومی که با شعار رئیس نابینا اگه به ورزش نابینایان نتونه کمک کنه هیچ کس نمیتونه کمک کی وارد ارصه ی ریاست فدراسیون نابینایان شدند، چرا نتونستند مؤثر باشند؟
  آیا جناب مظلومی مهره ی دوستان بودند که با دادن پست ریاست به ایشون، فدراسیون نابینایانو به یک طبعه برای فدراسیون جانبازان و معلولان تبدیل کنند؟!
  صحبتهای شهروز تا حد زیادی مطابق با واقعیت! و صد حیف که واقعیتهای تلختر از اینی هم هست که واقعا نمیشه و نباید گفته بشه!
  اما امیر! دوست دارم نقدی بزنی به تفاوتهای برنامه ی ویژه ی ورزش نابینایان با برنامه ی ویژه ی ورزش جانبازان و معلولان در رادیو ورزش و میزان نفوز و تاثیرگذاری و شنیده شدن و به طور کلی شرایط این دو برنامه!!!… .
  به هر حال تو تلاشتو کردی و از حد اکثر امکانات و توانایی و ظرفیت رسانه ای خودت استفاده کردی! اما اگر نقدی که تو بند قبل بزنی خودتم به این واقعیت تلخ موجود پی میبری که:
  ‏(آنچه که به جایی نرسد، فریاد ماست!) مگر اینکه هر کدوم از ما در هر جایی که هستیم و هر امکاناتیو که داریم بذاریم برای اینکه وضع موجودو از پایه و اساس و ریشه ای تغییر بدیم. و من و تو هم بهتر که تلاشمونو از رسانه آغاز کنیم.
  ‏(خودت حتما منظور منو خوب درک میکنی و میفهمی که چی میخام بگم.).

  • 15.1

   سلام به فرشته حسینی و اشکان.
   خانوم حسینی. حرفاتون لایک داره. همچنین شما درست فکر میکردید.
   به هر حال، نابینایانی که به سمت ورزش میان، اونم ورزش حرفه ای و قهرمانی، خیلی مزیت ها شامل حالشون میشه که خب افراد دیگه ازش محروم هستن.
   برای مثال. همین هم مدرسه ای من محمد منصوری که 4 سال هم از من کوچیکتره، رفت زحمت کشید، تلاش کرد، و الانم مزد زحماتشو گرفت.
   بعد از دو سال ملی پوش شد و برای همین قهرمانی در بخش مردان رشته گلبال در مسابقات پاراآسیایی اینچئون 75 سکه طلا گرفت و 3 میلیون هم از سازمان بهزیستی پاداش گرفت.
   با جوایز خورد ریز اینور اونور هم که حساب کنی، میشه تقریبا 90 میلیون.
   این 90 میلیون بعد از دو سال تلاش به این بازیکن رسید. حالا فرض کن یک نفر بخواد سر کار بره. در خوشبینانه ترین حالت بخواد بعد از پایان درسش هم سر کار بره.
   اگه به صورت میانگین ماهی 800 هزار تومان هم حقوق بگیره، باید 9 10 سال کار کنه تا مبلغی که یه ورزشکار حرفه ای نصیبش میشه، گیرش بیاد.
   تازه این 75 سکه که گفتم ماله رشته های تیمی بود. خیلی از بچه هامون تو دو میدانی و شنا و در کل در رشته های انفرادی که طلا گرفتن، 150 سکه بهشون دادن. پس اینا 20 سال از یه نابینای کارمند شاغل جلوترن.
   حالا تازه این یه مسابقات پاراآسیایی بود و هنوز کلی مسابقات جهانی یا پارالمپیک هم در پیش دارن.
   به همین خاطر توصیه میکنم نابینایانی که هنوز جوون هستن، واقعا بیان سمت ورزش حرفه ای و قهرمانی و شک نکنن که زحماتشون بی جواب نمیمونه.
   البته تاکید میکنم اگه بتونن خودشون رو به سطح قهرمانی برسونن که با کمی تلاش قابل دسترس هستش. مگر نه ورزش عادی برای نابینایان هیچ درآمدی نداره.
   واییی که چقدر حرف زدم.
   اشکان. به علت فک زدن در بالا، دیگه حال ندارم به کامنت تو کامل جواب بدم. خخخخ
   اما دور از شوخی حرفاتو قبول دارم.
   باشه چشم اون نقد رو هم مینویسم و میدونم به چه نکاتی داری اشاره میکنی.
   ایشالا ما بتونیم این کمبود ها رو با کمک هم جبران کنیم.

دیدگاهتان را بنویسید