بیت کوئین bitcoin یا پول دیجیتال چیست؟

سلام دوستان من اومدم یکباره دیگه با یه پست تخصصی امیدوارم بخونید خوشتون بیاد و به اطلاعات روزتون اضافه بشه البته هر سوالی در مورد این مقاله داشتید تو کامنتا بپرسید حتما اگر بدونم جواب میدم پس بریم مقاله ای که در مورد بیت کوئین یا همون پول دیجیتال براتون آماده کردم رو باهم بخونیم.

 1. آیا تا این لحظه نام بیت کوئین را شنیده اید ؟ شاید بتوان گفت یک انقلاب در پولهای الکترونیکی که روز به روز در حال اوج گیری نسبت به سایر واحدهایی پولیست، پول دیجیتال یا همان بیت کویین است که مبحثی نو در حیطه تجارت نیز محسوب میشود.

تاریخچه پول دیجیتال یا همان بیت کوئین Bitcoin:

اوایل فوریه سال ۲۰۰۹، ساتوشی ناکاموتو در وب سایت «پی تو پی فاندیشن» برای اولین بار از پول دیجیتال حرف زد و نوشت: «من یک سیستم پرداخت الکتریکی متن باز (Open Source) ایجاد کرده ام که بیت کوئین نامیده می‌شود، با سیستم کنترل کننده‌ی غیر متمرکز، بدون سرور مرکزی یا تکیه بر نهادهای اعتباری. »  ناکاموتو که اعتماد را عنصر اساسی در تولید، توزیع و گردش ارزهای رایج در سیستم‌های مالی جهان می دانست در توضیح چرایی لزوم نیاز به پول دیجیتال، به نقض همیشگی این اعتماد در تاریخ سیستم‌های مالی اشاره کرد. او معتقد بود برای ساده کردن نقل و انتقالات مالی باید از طریق «واسطه» «مرد میانه» یا فرد یا نهادی که نقش حلقه واسط را دارد فاصله گرفت. چاره، به اعتقاد او پول دیجیتال بود که بر اساس اصل شناسایی رمزهای توافق شده بین طرفین معامله عمل می‌کند. ایده‌ی ناکاموتو از اواخر همان سال به اجرا درآمد و تا این لحظه بیش از شش میلیون بیت کوین در شبکه اینترنت توزیع شده است.

استفاده از این ابزار تازه مالی تا سال 2013 میلادی چندان موضوع بحث برانگیزی نبود تا اینکه اخبار تازه ای به گوش رسید. اخباری در مورد اینکه ارزش بیت کوین‌ها در برابر دلار آمریکا رشد کرد. هر بیت کوین که در فوریه  سال 2013 میلادی ارزشی برابر با 20 دلار آمریکا داشت در هفته اول ماه آوریل رکورد 250 دلار را پشت سر گذاشت و در روز یازدهم این ماه با سقوطی 100 دلاری با قیمت 150دلار مبادله شد. این نوسانات ارزش بیت کوین در بازار  این سوال را ایجاد میکند که بیت کوین واقعاً چیست و چگونه کار می‌کند؟

بر‌خلاف پول‌های سنتی و کاغذی که توسط بانک‌های مرکزی چاپ می‌شود برای ایجاد بیت کوین و عرضه آن در بازار مصرف هیچ قدرت پولی مرکزی وجود ندارد. بیت کوین‌ها در جریان فعالیت‌های شبکه‌های اینترنتی به کمک روابط ریاضی ایجاد می‌شوند  و نحوه ایجاد آنها به کمک فعالیت کامپیوترهای شبکه برای انجام فعالیت‌های عددی بسیار پیچیده است. ریاضیاتی که پشت سیستم بیت کوین فعالیت می‌کند  بسیار پیچیده است و از نظر تکنیکی حداکثر تعداد بیت کوین‌هایی که در طول یک دوره قابل تولید است به 21میلیون محدود می‌شود. به همین منظور هیچ بانکی نمی‌تواند این خیل عظیم بیت کوین را تولید کند یا اینکه زمینه را برای کاهش و افزایش ارزش آنها در طول چرخه فعالیت‌شان فراهم آورد.

هر واحد پول دیجیتالی که در ابتدا کمتر از چند سنت ارزش داشته ، در ماه دسامبر حتی به قیمت 1242 دلار نیز رسید و به این ترتیب کمی بالاتر از قیمت هر اونس طلا قرار گرفت و حتی بسیاری نیز آن را با طلا مقایسه کردند و اینکه شاید بتواند جای طلا را نیز بگیرد. این موضوع تا آنجا مهم شده است که سایت کیتکو (kitco.com) که سایت معتبری در زمینه فلزات گرانبها است، بخشی را در وب‌سایت خود در کنار اخبار و قیمت طلا و نقره و دیگر فلزات گرانبها، به اخبار و قیمت پول دیجیتالی اختصاص داده است، اما وقتی از آلن گرینسپن، رییس فدرال رزرو (بانک مرکزی آمریکا) برای حدود 30 سال، این سوال را پرسیدند که آیا پول دیجیتالی می‌تواند جای طلا را بگیرد، او پوزخندی زد به این معنا که شاید حتی مطرح کردن این موضوع نیز خنده دار است و وقتی به او یادآوری کردند که قیمت هر واحد پول دیجیتالی در آن زمان از قیمت هر اونس طلا بالاتر بوده، آن را حباب نامید.

بیت کوین چیست؟

پول دیجیتالی به‌طور ساده یک کد رمزنگاری شده است که در شبکه‌ای از کاربران می‌توان از آن برای پرداخت به عنوان پول استفاده کرد، بیت کوین یک پول دیجیتال، یک پروتکل و یک نرم افزار است با قابلیت های زیر

 • تراکنش های نظیر به نظیر آنی
 • پرداخت های جهانی
 • هزینه های پردازش کم و یا صفر
 • و قابلیت های خیلی بیشتر

بیت کوین از تکنولوژی نظیر به نظیر برای انجام عمل بدون هیچ قدرت مرکزی استفاده میکند از طریق بسیاری از ویژگی های منحصر به فرد آن،

بیت کوین اجازه استفاده های موجودی را میدهد که توسط سیستم های پرداخت قبلی به هیچ عنوان قابل پوشش و پاسخ دهی نبود همانطور که پول نقد در آن واحد تنها در جیب یک نفر می‌تواند باشد و به ندرت قابل ردیابی است، بیت کوین هم قرار است یک سیستم پرداختی باشد که محاسن شبکه و محاسن پول نقد را یک جا دارد. کسانی که از بیت کوین استفاده می‌کنند در حقیقت دارای یک کیف پول دیجیتال هستند. این کیف پول می‌تواند روی کامپیوتر شخصی قرار گیرد و با نرم افزار بیت کوین مدیریت شود. کیف پول هر فرد در حقیقت تراز مالی آن فرد را نشان می‌دهد به علاوه ی تاریخ نقل و انتقالات مالی او و مجموعه آدرس‌های طرف‌های معامله. حسن این سیستم این است که به بانک‌ها یا موسسات مالی وابسته نیست. معامله با این ارز، یک مبادله‌ی پایاپا‌ی است و به دلیل حذف واسطه ها کم هزینه است 

در پول دیجیتالی سعی شده است خصوصیات بد پول‌های رایج از جمله چاپ بی‌رویه و کاهش ارزش ناشی از آن وجود نداشته باشد و علاوه‌بر این خصوصیت که در طلا نیز وجود دارد، مزیت مهم دیگری نیز داشته باشد و آن اینکه بتوان با آن به صورت الکترونیکی نیز خرید یا آن را به راحتی به دیگران منتقل کرد.

اما مزیت‌های پول دیجیتالی فقط محدود به این خصوصیت نیست و مشخصات دیگر آن نیز بسیار مهم هستند. از دیگر مزیت‌های پول دیجیتالی آن است که برای پرداخت‌ها می‌توان به صورت مستقیم عمل کرد و نیاز به واسطه‌ای مثل بانک برای انجام این انتقال نیست. در ضمن به‌دلیل اینکه ماهیت آن به ارز کشور خاصی بستگی ندارد، مادامی که دو طرف پول دیجیتالی مبادله می‌کنند، نیاز به تبدیل آن به ارزهای دیگر برای پرداخت و انتقال نیست. همین خصوصیت مهم پول دیجیتالی در پرداخت‌های مستقیم و عدم‌نیاز به تبدیل ارز، سبب شده است که پرداخت با آن بسیار کم هزینه باشد، مثلا انتقال 10 هزار دلار آمریکا به استرالیا چیزی در حدود 200 دلار با احتساب هزینه تبدیل دلار آمریکا به دلار استرالیا، هزینه دارد که این هزینه توسط بانک‌ها و موسسات مالی میانی دریافت می‌شود یا خرید با کارت‌های اعتباری در کشورهای دیگر نیز هزینه‌های زیادی بابت بررسی تراکنش علاوه‌بر هزینه نرخ تبدیل ارز دارند. اما در دنیای پول دیجیتالی، همه این هزینه‌ها تقریبا صفر است، چون شما اگر در دنیای پول دیجیتالی تجارت کنید، نیازی به تبدیل آن به ارز دیگری ندارید تا بتوانید کالایی خریداری کنید، مگر اینکه بخواهید از این مجموعه خارج شوید؛ مثلا شما می‌توانید با پول دیجیتالی از چین کالایی خرید کنید که پول دیجیتالی آن را از طریق فروش کالایی به فردی در آفریقای جنوبی تامین کرده‌اید. ممکن است که شما در قیمت‌گذاری به واحد پول خود نگاه کنید، اما برای پرداخت و دریافت دیگر به زبان پول دیجیتالی صحبت می‌کنید و مادامی که به این زبان صحبت می‌کنید پولی بابت انتقال و پرداخت‌هایتان به واسطه ها و بانک‌ها نمی‌پردازید. مشخصه دیگر پول دیجیتالی نیز ناشناسی نقل و انتقالات است. عده‌ای این را مزیت پول دیجیتالی می‌دانند و اعتقاد دارند که از این طریق، حریم خصوصی خود را از دید مراکز امنیتی و نیز جمع‌آوری اطلاعات شخصی توسط موسسات مالی و پرداخت‌های الکترونیک مثل Visa، می‌توانند حفظ کنند، اما در عوض دولت‌ها با دست گذاشتن روی همین نکته آن را در بعضی از کشورها ممنوع یا محدود کرده‌اند، زیرا اعتقاد دارند از طریق این سیستم، پول‌های کثیف رد و بدل خواهد شد و امنیت اجتماعی و ملی کشورها را به خطر خواهد انداخت.

در پی این مزیت‌ها بوده است که پول دیجیتالی به‌رغم تمامی محدودیت‌ها، توانست به تدریج مورد توجه قرار گیرد. البته بخش عمده توجه و صعود قیمت پول دیجیتالی در این اواخر، در افزایش پذیرنده‌های آن در فروشگاه‌های مختلف از جمله در چین بوده است که در اقدامی هماهنگ به پذیرش پول دیجیتالی پرداختند. در ضمن در کنار این اتفاقات، سرمایه‌گذاران بزرگی همچون ریچارد برانسون، میلیاردر انگلیسی، نیز وارد گود شدند؛  مثلا او اعلام کرد که بخشی از خدمات شرکت ویرجین (Virgin) از جمله مسافرت‌های فضایی این شرکت پول دیجیتالی را قبول می‌کنند. با این فشار ناگهانی به پذیرش پول دیجیتالی و تقاضا برای آن، بازار این انتظار را داشت که دولت‌ها و به‌خصوص دولت چین وارد موضوع شده و با حمایت از پول دیجیتالی مدیریت آن را در دست بگیرند. در مقابل دولت چین به سرمایه‌گذاران هشدار داد که رشد ارزش پول دیجیتالی ممکن است حباب باشد و بهتر است از آن دوری گزینند ولی در ادامه آن را غیرقانونی هم اعلام نکرد. همین اتفاقات سبب شد که پول دیجیتالی از آن قیمت‌های تاریخی پایین بیاید و حتی در کمتر از یک هفته نصف شده و به مرز 600 دلار برسد؛ اگرچه هنوز به نسبت چند سنت در سال 2009 در قیمت بالایی قرار دارد، اما با خبرهایی که از آمریکا، چین و دیگر اطراف دنیا به گوش می‌رسد که قانون‌گذاران این کشورها در پی قانونمند کردن این پول هستند، امیدهای زیادی به وجود آمده است که در نهایت این واحد پولی جای خود را باز خواهد کرد و با حمایت دولت‌ها نیز رشد آن بیشتر از قبل خواهد بود.

چه چیزی بیت کوین را خاص می کند؟

به دلیل محدود بودن تعداد کلی بیت کوین در کل شبکه که تنها 21 میلیون بیت کوین می باشد ارزش بیت کوین به مرور زمان افزایش خواهد یافت چون بر اساس طراحی استخراج 21 میلیون بیت کوین در سال 2140 به اتمام می رسد

هر تراکنش در بیت کوین توسط کل شبکه بررسی و تایید می شود به این ترتیب تقلب در تراکنش تقریبا غیر ممکن است. در عین حال که کلیه تراکنش های شبکه بیت کوین قابل دسترسی توسط کلیه اعضا می باشد هیچ کدام از این حساب ها به هویت اصلی افراد مستقیما متصل نیستند

به دلیل نا متمرکز بودن بیت کوین دولت ها قادر به قانون گذاری و کنترل آن نیستند و هر گونه تغییر نیازمند رضایت کل کاربران است

حساب های بیت کوین  هیچ گاه توسط دولت ها یا سازمان ها مسدود نمی شود

زمانی که شخصی تصمیم به خرج کردن بیت کوین خود می گیرد او از یک کلید خصوصی که به حساب او وصل است استفاده می کند و تنها آدرس گیرنده را وارد می کند مابقی داستان به صورت خودکار توسط شبکه انجام می شود.

فرستادن بیت کوین به دیگران به آسانی فرستادن یک نامه الکترونیک است

اما پول دیجیتال معایبی  هم دارد:

 • پرداخت‌ها با بیت کوین باز گشت ناپذیرند.

اگر به اشتباه مبلغی به حساب فردی واریز شود تنها باید امیدوار بود که آن شخص خود پول واریز شده را بازگرداند وگرنه آن مبلغ از دست رفته است گرچه بی‌نیازی از بانک‌های مرکزی حسن این واحد پولی است نوسانات شدید ارزش را می‌توان یکی از بزرگترین اشکالات این پول دیجیتال دانست.

 • اگر بیت کوین‌ها بر روی هارد دیسک یک کامپیوتر شخصی انباشته شوند و خطای سیستم در این کامپیوتر رخ دهد، سکه‌های مجازی از دست رفته اند. با گم کردن یا دزدیده شدن لپ تاپ یا کامپیوتر بیت کوین‌ها هم از دست میروند.
 • اگر پول کالایی با بیت کوین پرداخته شود و کالا هیچ گاه به دست سفارش دهنده نرسد، هیچ کس نمی‌تواند بیت کوین ها را به پرداخت کننده باز گرداند.
  • پیچیدگی سیستم سبب می‌شود تا افرادی از قبیل افراد پولشو یا افرادی که در قاچاق مواد مخدر فعالیت می‌کنند بتوانند از این ابزار برای اهداف خود استفاده کنند زیرا بدون شک پیگیری روند معاملات انجام شده در این سیستم بسیار دشوارتر و پیچیده‌تر از سیستم‌های سنتی است.

درباره سمانه کریم زاده

سمانه کریم‌زاده کارشناس ارشد مدیریت بازرگانی و زاده‌ی نصفه جهانم. تا به حال در زندگیم موفقیت قابل توجهی کسب نکردم، تا در این بخش حرفی برای گفتن داشته باشم. عاشق ریاضیات و شطرنجم و بسیار دوست دارم به دیگران هم در حد توانم آموزش بدهم، البته همواره به دنبال آموختن نیز هستم. در این محله‌ی با‌صفا دوستان خوبی پیدا کردم و مطالب مفید بسیاری آموختم. امیدوارم بتوانم، به عنوان عضو کوچکی از محله نابینایان دوست خوبی برای شما باشم. به امید موفقیت روز‌افزون تک تک شما دوستان گرامی.
این نوشته در مقاله ها ارسال و , , , , , برچسب شده است. افزودن پیوند یکتا به علاقه‌مندی‌ها.

13 Responses to بیت کوئین bitcoin یا پول دیجیتال چیست؟

 1. 1
  عمو حسین says:

  درود بر خانم مهندس خوبی دخترم.
  من که از این بیت کوین که احتمالا
  bit coin
  باشه چیزی سر در نیاوردم. بالاخره پولی این وسط رد و بدل میشه یا نه. مثلا من کالایی را از همین طریق به شما فروختم آیا شما با چند رمز و عدد و رقم کامپیوتری به من پول میدید. چی به دست من میرسه آیا میتونم این بیت کوین رو ببرم در نونوایی چندتا نون بگیرم؟ خخخ
  خانم مهندس یه سؤال دارم اگه میشه در مورد این پولشویی توضیح بدید که یعنی چه اسمش که خوبه یعنی شستن پول ولی ظاهرا عملش بد است یعنی یه اتهام تلقی میشه مثلا میگن فلانی پولشویی کرده یعنی کار بدی کرده
  ممنون میشم.

  • 1.1
   سمانه says:

   سلام بر عموی بزرگوار محله در پاسخ سوالاتتون باید بگم که اگر شما محصولی رو به کسی بفروشید میتونید در مقابل از خریدار بیت کوئین بگیرید دقیقا مثل پول که البته این بیت کوئین حالت فیزیکی نداره و به وسیله شبکه اینترنت کنترل میشه پس شما در واقع باید محصول خودتون رو از طریق اینترنت به خریدار بفروشید و در برابرش بیت کوئین بگیرید خب حالا مثلا شما ده بیت کوئین دارید و میخواهید با ارزش این بیت کوئین ها معامله ای کنید و کالایی بخرید اولا که شرکت های خارجی کم کم دارند این واحد پولی رو مورد پذیرش قرار میدن پس شما فقط میتونید از شرکت هایی خرید کنید که بیت کوئین را قبول دارند در مورد پول شویی هم باید بگم که اگر پولی در راه غیر قانونی خرج بشه مثل قاچاق اسلحه یا مواد مخدر و صاحبش آن معامله را قانونی و شرعی اعلام کنه و نشون بده میگن پول شویی رخ داده توسط فلانی .. امیدوارم از توضیحات ناقص من متوجه پاسخ سوالاتتون شده باشید بازم اگر سوالی بود در خدمتم موفق و پیروز باشید

 2. 2
  طاها says:

  salam
  شما و 2 نفر دیگر این پست رو پسندیدید

 3. 3
  فرشته نرگسی says:

  شما و سه نفر دیگر این پست رو پسندیدید!
  راستی سلام!

 4. 4

  سلام بر مهندس سمانه.
  پس با این حساب از این به بعد از معضلی به نام بیت کوین بری یا بیت کوین قاپی هم رنج خواهیم برد، فقط این یه معضل رو کم داشتیم که به سلامتی در مراحل تولیدش به سر میبریم.
  از اطلاعات جالب توجهت ممنون.

  • 4.1
   سمانه says:

   سلام بر آقای چشمه بزرگوار خب راستش ما اول باید در مرحله رنج تحریم ها باشیم چون ایرانی ها نمیتونند از این واحد پولی استفاده کنند هنوز دغدغه بیت کوئین قاپی برای ما ایرانی ها وجود نداره ممنون از حضورتون

 5. 5
  میثم امینی says:

  ممنون از اطلاعات مفیدتون. موفق باشید.

 6. 6

  سلام بر خانم مهندس سمانه، از اطلاعات شما سپاسگزارم.

 7. 7
  فرشته حسینی says:

  سلام دوستی فوق العاده هست دختر فقط یه مشکل واسه کشورهای جهان سومی که فک کنم یه سم بزرگی هست یعنی جای بانک ها چه مرکز پشتیبانی وجود خواهد داشت بدون پشتیبان که به نظرم عاشوب میشه ولی فک کنم بیشتر سیستم بازار آزاد هست دیگه ولی هرچی هست امید که اگه میخواد فراگیر بشه واسه نابینا ها و کم بیناها قبل از فعال شدن راهکار اندیشه بشه راستی اینکه مبادلات بین امللی با سهولت بیشتر انجام میگیره یک مضیت بزرگ هست ممنون از پستت خیلی جالب بود

دیدگاهتان را بنویسید