تاریخچه ی عید نوروز و سفره ی هفت سین

سلام

با سلام به تمامی هم محله ای های عزیزم امیدوارم خوش و خرم باشید به دلیل نزدیک شدن عید نوروز من امروز با تاریخچه ی عید نوروز و سفره ی هفت سین در خدمتتون هستم امیدوارم که خوشتون بیاد با تشکر نظر یادتون نره.

تاریخچه ی نوروز و فلسفه ی سفره ی هفت سین
در آثار پیشینیان آمده است که این جشن را نخست جمشید برپا کرد. گویند در این روز جمشید بـه جنگ دیوان رفت و آنان را فرمانبردار خویش ساخ     ت. جمشید در این روز بر تختی نشست کـه دیوان آن را می بردند و با آن به یک روز راه از دماوند به بابـل رسید. مردم در تعجب شدند و آن روز را جشن گرفتند. پس از جمشید شاه سال به سال بر اهمیت و فراگیری نوروز افزوده شد.

در زمان هخامنشیان و ساسانیان، نوروز بعنوان سنتی فراگیر و بسیار باشکوه چه در دربار شاهان و چه در خانه های مردم عامه (نه فقط زرتشتیان) اجرا می شده است.

علت مهم دیگری که جهت گسترش نوروز و در آمدن این عید در حیطه‌ی شعایر اسلامی یاد می‌شود، تقارن نوروز است با جانشینی علی‌ ابن ابیطالِب توسط پیغامبر اسلام محمد ابن عبد الله (ص) در عید غدیر خُم، در سال دهم هجری برابر با بیست و نهم حوت (اسفند) است.
همچنین در چنین روزی علی‌ ابن ابیطالِب عاقبت بعد از بیست و پنج سال گوشه‌ گیری اجباری به خلافت رسید. به این ترتیب نوروز همچنان پس از اسلام اهمیت خود را حفظ کرد و احادیث و روایات بسیاری در این باب و در بحار الانوار گردآوری شده است.

طبیعت پس از گذران دوره ای سرد و بی محصول، با آغاز بهار زنده شده و در واقع آفریده می شود. (در اسلام و همچنین عارفان اسلامی موضوع خلق مدام، منطبق با این عقاید ایران باستان است) انسان نیز باید بعنوان یکی از مخلوقین الهی سعی کند همراه طبیعت به رستاخیز برخیزد.

ماه فروردین را ماهِ فَروَهَرها یا فَروَشی ها می نامند و آن عید اموات است. در این ماه بدلیل رستاخیز (نو شدن موقت دنیا) پرده ی میان زندگان و مردگان به کناری رفته و ارواح نیک در گذشتگان به ملاقات زندگان می شتابند. رسم معروف قاشق زنی، نیز از همین اعتقاد نشأت می گیرد. ارواح نیک به صورت افرادی که رویشان پوشیده است به پشت در خانه های زنده ها آمده و زنده ها نیز به آنان به رسم یادبود و برکت هدیه ای می دهند. و نیز تمیز کردن خانه ها و روشن کردن چراغها و شمعها در زمان تحویل سال برای رضایت خاطر و هدایتِ فروهر هاست.

در روز ابتدای فروردین، که بنام پاک و برکت دهنده ی اهورامزدا (خدای پاک) مزین شده است، خورشید وارد برج حَمَل شده و جهان از نو آفریده می شود.

ایرانیان کهن برای استقبال از سبزی بهاران، 25 روز مانده به فروردین بر 12 ستون ِخشتی یا سنگی سبزه می کاشتند. (12 ستون ، اشاره به اعتقاد کهن قرار گرفتن جهان بر روی 12 ستون)

ششمین روز فروردین که بنا به نظرات بسیاری محققان و موبدان زرتشتی، سالروز تولد زرتشت اسپنتمان است، به نوروز بزرگ معروف است. (آورده اند که در بامداد آن روز به کوه بوشنج شخص ِخاموشی که دسته ای از گیاهان خوشبو در دست دارد ساعتی نمایان است، سپس پنهان می شود و تا سال ِدیگر در همین هنگام دیگر نمایان نمی گردد.

فلسفه هفت سین:

ایرانیان کهن و مردم بابل عدد “هفت” را مقدس می شمردند، طبقات آسمان و زمین و سیارات هفت بوده است، ستارگان هفت گانه ((زهره، مشتری، عطارد، زحل، مریخ، زمین و خورشید)) و ایام هفته نیز هفت روز است و گرامی میداشتندش.

پارسیان در تمامی روزهای فروردین خانه های خود را چراغانی کرده و چوبهای خوشبو می سوزانند و شمع ها را روشن نگاه میدارند و خوانچه ای پهن می کنند که بر آن هفت چیز که نامشان با حرف سین شروع شده باشد میگذارند (هفت سین)
مانند: سبزه: نمودار گلهای زیبا و زینتی، سرسبزی و خرمی

سرکه: نماد شادی (میوه درخت تاک در ایران، میوه شادی خوانده میشد)

سمنو: از جوانه ی گندم نمود رویش و برکت

سیب: میوه ای بهشتی و نماد زایش

سیر : نگهبان سفره (در اکثر فرهنگ های آریائی برای سیر نقش محافظت کننده از شر قائل بودند)

سماق: نماد مزه زندگی

سِنجِد: بوی برگ و شکوفه ی آن محرک عشق و دلباختگی است.

سکه: موجب برکت و سرشاری کیسه

کتاب مقدس که در گذشته اوستا و اکنون قرآن است و بودنش بر سر سفره باعث رونق میباشد.

آینه و شمع بر سر سفره هفت سین نیز نماد نور و روشنایی و شفافیت است.

معمولا تخم مرغ نیز بر سر سفره ی هفت سین میباشد که نماد نطفه و باروری و زایش است.
نیز در اساطیر ایران، جهان، تخم مرغی شکل است، آسمان چون پوسته ی تخم مرغ و زرده اش نمودگار زمین است.

ماهی زنده نیز نماد سرزندگی و شادابی ست. و هزاران فلسفه و رسوم متفاوت که در گوشه و کنار ایران عزیزمان پراکنده است و در بعضی از کشورهای شرق آسیا مانند چین، هند و پاکستان نیز هر ساله مراسمی شبیه به نوروز انجام می شود.

درباره امیر شفیعی

سلام من امیر شفیعی هستم اهل شهرضا و کم بینا شدید من دانشجوی ترم پنج مدیریت صنعتی در دانشگاه پیام نور شهرضا و عاشق کامپیوتر و رمان های ایرانی هستم راه های ارتباط با بنده ایدی اسکایپم هست mattin1377
این نوشته در اجتماعی, تاریخ, مقاله ها ارسال و , , , برچسب شده است. افزودن پیوند یکتا به علاقه‌مندی‌ها.

4 Responses to تاریخچه ی عید نوروز و سفره ی هفت سین

 1. 1
  سمانه says:

  سلام مطلب جالبی بود تشکر

 2. 2
  saayeh says:

  سلام آقای شفیعی خیلی متن جالب و ستودنی هست من عاشقه اینجور متنام این که تاریخچه ی یک سنت ایرانی رو بدونیم چون متاسفانه با ورود اسلام خیلی از سنتهای اسیل ایرانی کمرنگ شد. ممنون که این پست رو گذاشتید

 3. 3
  مهدیه says:

  سلام هورااا عید واقعا مطلب خوب و به درد بخوری بود من که خیلی اتلاعاتم زیاد شد تشکر زیاد به اندازه ی همه ی سبزه ها تا بعد یا حق

دیدگاهتان را بنویسید