چرا باید مموری ها را هنگام جدا کردن eject کرد؟

چرا باید مموری ها را هنگام جدا کردن eject کرد؟
کنترل کنید و اگر اطلاعات مهمی بر روی آن دارید همیشه آنرا Eject کنید. حتی اگر دست‌ رسی ویندوز به این درایو ها را برای خواندن و نوشتن حافظه‌ ی نهان خاموش کرده باشید هنوز امکان ارتباط آن با یکی از پروسه‌ های نهان ویندوز وجود دارد.
به نقل از گجت، می‌دانید که هنگام تبادل اطلاعات نباید آنها را جدا کنید چرا که اطلاعات‌ مخدوش (Corrupt) خواهد شد. دلیل اصلی برای Eject کردن و جدا کردن امن (Safety Remove) فلش‌ درایو ها نوشتن حافظه‌ ی نهان (Write Cache) بر روی آنها است. هنگامی که انتقال فایلتان به پایان رسیده نیز ممکن است هنوز تبادل اطلاعات در جریان باشد. با Eject کردن مموریتان به ویندوز پیام می‌دهید که دست از این کار بردارد.
مایکروسافت از مدت‌ ها پیش می‌دانست که کاربران به کشیدن ناگهانی کول‌دیسک‌ شان از پورت یو اس‌پی علاقه دارند. به همین دلیل از مدت‌ ها پیش در ویندوز استفاده از فلش‌ درایو ها برای خواندن و نوشتن «حافظه‌ ی نهان» لغو شده است. اگر بر روی یکی از این درایو ها کلیک‌ راست کرده و گزینه‌ی Properties را کلیک کنید، سپس زبانه‌ ی Hardware را پیدا کرده و دوباره بر روی Properties کلیک کنید، خواهید دید که «جدا کردن سریع» (Quick Removal) گزینه‌ی پیش‌ فرض است.

احتیاط کنید، ویندوز الزاماً چنین رفتاری با هارد-دیسک اکسترنال شما نخواهد داشت و ممکن است از آن برای خواندن و نوشتن حافظه‌‌ ی نهان استفاده کند. بنابر این کنترل کنید و اگر اطلاعات مهمی بر روی آن دارید همیشه آنرا Eject کنید. حتی اگر دست‌ رسی ویندوز به این درایوها را برای خواندن و نوشتن حافظه‌ ی نهان خاموش کرده باشید هنوز امکان ارتباط آن با یکی از پروسه‌ های نهان ویندوز وجود دارد.

در هر صورت شخصاً هنگام جدا کردن هارد اکسترنال یک ترابایت شخصیم که از آن برای نگه‌داریِ نسخه‌ی پشتیبان (Backup) فایل‌ های با ارزش استفاده می‌کنم همیشه از گزینه‌ ی جدا کردن امن استفاده می‌کنم.

کسانی را دیده‌اید که قصه‌ های ترسناکی از کول دیسک‌ های سوخته و سکتور های آسیب دیده بر اثر بیرون کشیدن فلش‌ درایو ها تعریف می‌کنند و مدعی هستند «همیشه» باید فلش‌ درایو ها را به شیوه‌ ای امن (Safety Remove) جدا کرد. نظر تکنیکی من این است: زندگی کنید! وقتی با فلش درایو و کول‌دیسک‌ ها سر و کار دارید به خودتان زحمت ندهید. ما که ♥اطلاعات فوق‌ سری ای که از آنها فقط ۱ نسخه موجود است را جابجا نمی‌کنیم! شاید چند تا از فایل‌ ها معیوب شود و مجبور شوم آنها را از نو کُپی کنم و در بد ترین حالت مجبور خواهم بود کول‌دیسک ۱۶ یا ۳۲ گیگ را فورمت (Format) کنم. خیلی هم ترسناک نیست. کول‌دیسک ها جان سخت‌تر از آن هستند که با کشیده شدنشان از کار بیافتند یا به اصطلاح بسوزند. شانس سوختنشان بر اثر گرم شدن و ضربه خوردن بسیار بیشتر از شانس سوختنشان بر اثر بیرون کشیده شدن از پورت یو اس پی است. پس فراموش نکنید هارد های بزرگ‌ تر را Eject کنید اما برای جدا کردن کول‌دیسک‌ ها تنها کافی است در ابتدا اطمینان حاصل کنید که انتقال داده‌ ها به پایان رسیده است.

درباره عباس خاک سفیدی

من عباس خاک سفیدی کارشناس علوم سیاسی و شاغل سازمان بهزیستی شهرستان زاهدان و در حال حاضر در بخش آموزش کامپیوتر و اینترنت به نابینایان مشغول به کار در کتابخانه کودکان امید می باشم چندی قبل آقای نیکفرجام پیشنهاد ایجاد وبلاگی برای نرم افزارهای نابینایان را دادند که با ایجاد وبلاگ Besheno.blogfa.com کارمان را آغاز کردیم من سعی دارم تا مطالبی را که طی این ده سال در حوزه کامپیوتر آموختم در اختیار نابینایان بگذارم . موفق باشید و سعی کنید هرچه یاد دارید به همه بیاموزید و تلاش کنید بیشتر از آنچه می دانید وانمود نکنید.
این نوشته در آموزش های رایگان, اخبار ارسال و , , برچسب شده است. افزودن پیوند یکتا به علاقه‌مندی‌ها.

6 Responses to چرا باید مموری ها را هنگام جدا کردن eject کرد؟

 1. 1
 2. 2

  سلام دست شما درد نکنه
  اتفاقا من همیشه یه جورایی وسواس دارم در مورد فلش و هیچوقت بدون ریجکت در نمیارم حتی اگر هم نشه سعی میکنم که وقتی کامپیوتر خاموش شد درش بیارم ممنون از راهنمایی شما خیلی به جا بود.

 3. 3
  مهدیه says:

  سلام خیلی خوب و بجا بود تشکر فراوان

 4. 4
  عمو حسین says:

  درود. ولی انگار خود عباس چندان اعتقادی به ریجکت نداشت. ظاهرا نظر متن با نظر خودش کمی متفاوت بود.
  آیا درست فهمیدم.

 5. 5

  سلام و سپاس
  مطلب مفیدی بود.
  پیوسته پیروز و پایدار باشید

دیدگاهتان را بنویسید