روایت 170: توضیحات امیر سرمدی درباره پکجاز 2015

پیرو انتشار نرم افزار پکجاز ۲۰۱۵ فارسی خوان رایگان ویژه نابینایان در پایگاه راوی، مباحث و ایده های
زیادی مطرح و با شرکت پکتوس نیز تماس های متعددی گرفته شد.
در همین ارتباط، امیر سرمدی، توضیحاتی راجع به نسخه ی جدید پکجاز ارائه می دهد.
خلاصه ی گفتگوی ما با ایشان را در زیر می خوانید.
حسینی:
با سلام، ضمن تشکر از وقتی که به این مصاحبه اختصاص دادید، خواهشمندم کمی در باره ی خودتان توضیح دهید و جایگاه خود در شرکت پکتوس را تشریح کنید.
سرمدی:
با سلام و عرض ادب، به عنوان یک خبرنگار، همواره با همنوعان خودم در ارتباط مستمر هستم و در گروه های اینترنتی فعالم. بیش از دو سال است که خبرنگار و نویسنده سرویس ورزشی روزنامه ایران سپید بوده و دو سه ماهی می شود که به عنوان مسئول روابط عمومی شرکت پکتوس نیز مشغول به کارم.
حسینی:
حمیدرضا آبروشن از کاربران راوی، ذکر کرده پکجاز روی ویندوز XP مشکلاتی دارد. مثلاً هنگام عوض
کردن موتور صوتی مجبور به ریستارت جاز هستیم. آیا این درست است که پکجاز جدید روی ویندوز XP نیز تست شده؟
سرمدی:
خیر! بروز رسانی های پکجاز جدید، صرفاً روی ویندوز ۷ و ۸ اعمال شده و روی ویندوز XP کامپایل نشده است. در واقع، در حال حاضر ورژن پکجاز برای ویندوز xp همان ورژن دو سال قبل است. طبیعی است که همچنان مشکلات گذشته را در xp شاهد باشیم.
البته قصد داریم باگ های مهم ویندوز XP و مشکلات جدی که کاربران این ویندوز با پکجاز دارند را به زودی برطرف کنیم.
اما به طور کلی، چون مایکروسافت و جاز، دیگر از ویندوز xp پشتیبانی نمیکنند، تمرکز اصلی شرکت نیز از این پس در رفع مشکلات پکجاز، در ویندوز های ۷، ۸ و سپس ویندوز ۱۰ خواهد بود. حتما در جریان هستید که جاز ۱۶ دیگر روی ویندوز xp نصب نمیشود. بنابر این منطقی نیست که تمامی بروز رسانی ها روی ویندوز xp نیز اعمال شود.
در نسخه جدید پکجاز، سعی کردیم بیشتر معایبی که از اسفند ماه سال ۹۲ تا مرداد ماه سال جاری توسط کاربران به شرکت گزارش شده را برطرف کنیم.
حسینی:
حمیدرضا همچنین مطرح کرده آیا نظریاتی که ما در راوی می نویسیم هرگز به گوش پکتوس می رسد و تاثیری می گذارد یا نه؟
سرمدی:
قطعا تأثیر گذار است. نسخه بروز شده پکجاز را خودمان در اختیار راوی قرار دادیم و مطمئن باشید نظریات شما را رصد می کنیم. نه فقط پایگاه راوی. بلکه تمامی سایت هایی که در فضای مجازی ویژه نابینایان فعال هستند را رصد می کنیم و به نقطه نظرات، پیشنهادها و انتقادات کاربران خود توجه ویژه ای داریم. در عین حال، بهتر است چنانچه در خصوص محصولات ما هر گونه انتقاد یا پیشنهادی دارید، آن را به آدرس
sarmadi@pactos.ir
یا به ایمیل شخصی من بفرستید:
amirsarmadi68@gmail.com
مطمئن باشید میل های شما با دقت خوانده می شود و در حد توان، ترتیب اثر داده خواهد شد.
حسینی:
بر اساس بازخورد هایی که تا کنون راجع به نرم افزارهای فارسی خوان توسط نابینایان مطرح شده، ۸۱ معیار برای سنجش کیفیت فارسی خوان ها وجود دارد. ۳۰ مورد را به عنوان مزایا و معایب پکجاز ذکر کردم. به اعتقاد من، در حال حاضر مهم ترین عیب پکجاز، داشتن مکث است. وقتی هنگام تایپ، با سرعت چیزی می نویسیم سکوت می کند و قبل از خواندن هر خط از صفحه ی اینترنتی، یا هر نوشته ی دیگری یک لحظه مکث می کند. در حالی که نرم افزار پارسآوا به نسبت، مکس کمتری دارد.
سرمدی:
مکثی که بدان اشاره کردید، به صدای انسانی بر می گردد که بر پایه روش HTS بنا شده است.
در همه جای دنیا و تمامی نرم افزار هایی که به هر روشی از صدای انسانی استفاده می کنند، این مکث و سنگین بودن نرم افزار به چشم میخورد و این مشکل تنها به پکجاز بر نمیگردد.
شاید بهترین مثال در این زمینه، صدای انسانی Voiceware نرم افزار کرزویل باشد. این صدا انسانی بوده و فوق العاده شفاف است. اما مکث و کندی در آن در مقایسه با سایر صدا ها مشهود است.
در حالی که صدا های ماشینی، معمولا بر پایه روش mbrola ایجاد می شوند و طبیعتاً سرعت بیشتری دارند.
اگر می خواهید پکجاز و پارسآوا را از نظر سرعت یا داشتن مکث با هم مقایسه کنید، می بایست صدای نوید این نرم افزار که صدای ماشینی است را با صدا های پارسآوا مقایسه کرد. چون روش برنامه نویسی هر دوی آنها یکسان و بر پایه mbrola است. در این صورت، خودتان مشاهده خواهید کرد که صدای نوید از نظر مکث و حتی در هنگام تایپ، تفاوت چندانی با پارسآوا ندارد.
با زدن کلیدهای Ctrl+Alt+Shift و کلید های ۱ تا ۶، می توانید صدا های مختلف پکجاز را تغییر دهید. صدای نوید شماره ۳ است. سرعت عملکرد نرم افزار پکجاز در صدا های انسانی امید و آوا، در رابطه ی مستقیم با سیستم سخت افزاری کاربر قرار دارد. هر چه کامپیوتر کاربران RAM و CPU قویتری داشته باشد، مکث نیز کمتر خواهد بود. تا جایی که اگر کامپیوتر کاربران یک سیستم متوسط رو به بالا باشد، مکث محسوس نیست و دیگر آزاردهنده نخواهد بود.
حسینی:
آقایی به نام محمدحسین پرسیده اند، چرا پکجاز همزمان با ماهور نصب نمی شود؟!
سرمدی:
این اختلال به این جهت است که ماهور و پکجاز اجزای مشترک و DLL های مشترک زیاد با ورژن های متفاوت دارند. به همین دلیل، همزمان با هم قابل استفاده نیستند. اما پکجاز با پارسآوا نصب می شود و از این بابت مشکلی نداریم.
حسینی:
برخی بر این باورند: بهزیستی اگر می خواست سرمایه گذاری کند چرا آن را به ارتقای پارس
آوا اختصاص نداد؟
سرمدی:
سؤال خوبی را مطرح کردید. خانه ی نور جانبازان بصیر که نرم افزار پارسآوا را عرضه کرده، یک شرکت تولیدی محسوب نمی شود. دوستان ما در خانه ی نور، تنها سفارش دهنده نرم افزار پارسآوا بودند و تمامی مراحل ساخت این نرم افزار، توسط شرکت هوش مصنوعی انجام گرفته. تمام هزینه های تولید این نرم افزار از صفر تا صد نیز توسط بنیاد جانبازان پرداخت شده. این در حالی است که پکتوس، یک شرکت خصوصی بوده و برای تولید پکجاز، قاعدتا متحمل هزینه های زیادی شده است.
حال این سؤال را از شما می پرسم؟ بنیاد جانبازان و سازمان بهزیستی، هر دو یک ارگان دولتی محسوب می شوند و محل اعتبارات آنها هم یکجا، یعنی همان دولت است. وقتی تمام هزینه های تولید پارسآوا توسط بنیاد جانبازان پرداخت شده، چه لزومی دارد بهزیستی هم که یک ارگان دولتی است، مجدداً بودجه ای را به آن اختصاص دهد.
هر چند بسیاری از نسخه های پارسآوا به صورت انبوه، توسط آموزش و پرورش استثنایی و برخی شعب بهزیستی استان ها نیز خریداری شد.
بهزیستی این پول را به جهت خرید نسخه قابل تکثیر پکجاز پرداخته و تا جایی که من اطلاع دارم، بهزیستی بودجه ای برای پژوهش و ارتقای یک محصول ندارد و در حوزه توانبخشی، تنها چیزی که تبدیل به محصول نهایی شده باشد را خریداری می کند. در این بین، یک مسئله نیز جای تأمل دارد. پس از این که نسخه قابل تکثیر پکجاز توسط بهزیستی خریداری شد، به صورت رایگان و بدون قفل سخت افزاری عرضه شد. اما پارسآوا با این که امتیازش متعلق به بنیاد جانبازان بود، به صورت پولی و با قفل سخت افزاری عرضه شد.
به هر حال قصد پرداختن به مسائل فرعی و حواشی را ندارم. چرا که همیشه اعتقاد داشته و دارم در سال های اخیر، همواره نابینایان و کم بینایان در زمینه توانبخشی، مظلوم واقع شده اند. وظیفه بهزیستی یا هر نهاد مرتبط دیگری است که از نابینایان، و شرکت ها و نهاد های مرتبط با این قشر حمایت کند. حال این شرکت می خواهد پکتوس باشد، خانه ی نور باشد، پایوران و عصر گویش پرداز باشد یا هر نهاد دیگری.
فرقی نمیکند. همه ی این عزیزان دارند در یک جهت قدم بر میدارند و میبایست حمایت شوند.
لازم می دانم به این نکته نیز اشاره کنم. قرارداد پشتیبانی از نرم افزار پکجاز که بین بهزیستی و پکتوس امضا شده، زمستان سال گذشته به پایان رسیده است، اما شرکت پکتوس، تا زمان برطرف شدن مشکلات جدی پکجاز، خود را متعهد به رفع آنها می داند. تا زمانی که پکجاز بتواند رضایت نسبی کاربران خود را فراهم کند، این بروز رسانی ها ادامه خواهد داشت.
ادعا نداریم این نرم افزار عاری از عیب است. کما اینکه سایر نرم افزار های تبدیل متن به گفتار فارسی نیز هر کدام به نوعی معایب و مشکلات خاص خود را دارند. همینجا از تمام نابینایان کشور تقاضا داریم پکجاز را در موقعیت های مختلف مورد تست قرار داده و مشکلاتی که با آن مواجه می شوند را با ما در میان بگذارند.
طبیعتاً تا زمانی که بازخوردی از طرف مخاطبان و جامعه ی هدف خود دریافت نکنیم، پیشرفتی هم حاصل نخواهد شد.
حسینی:
عادل اکبری گفته اگر از پکجاز به صدای پارس آوا یا ESpeak سوئیچ کنید و دوباره
به پکجاز برگردید دیگر نوشته های فارسی را نمی خواند و تنها انگلیسی خوانده می شود.
سرمدی:
این ایرادی بود که در جاز های قدیمی ۱۱ تا ۱۴، با آن رو به رو بودیم.
در نسخه های جدید جاز، ۱۵ و ۱۶، این مشکل برطرف شده و کاربران چنانچه از این جاز ها استفاده کنند، دیگر با چنین اختلالی مواجه نخواهند شد.
حسینی:
اگر در پایان صحبتی دارید بفرمایید؟
سرمدی:
تشکر می کنم از شما بابت وقتی که در اختیار ما گذاشتید. شرکت پکتوس، پروژه های مختلفی را در دستور کار دارد که یکی از آنها، تولید یک فارسی خوان با صدای انسانی، برای اندروید است. همچنین دیزی خوان ویژه اندروید نیز تولید شده و در آینده ای نزدیک، در اختیار نابینایان قرار خواهد گرفت.
در هفته آینده، یعنی اوایل شهریور ماه، نسخه بروز شده نرم افزار پکجاز برای سه ویندوز XP، ۷ و ۸، در محله نابینایان ایران، پایگاه
GOOSHKON.IR
منتشر خواهد شد.
در ادامه باز هم با توجه به بازخورد های جامعه هدف، این نرم افزار بروز رسانی می شود. و این روند تا زمانی که پکجاز به استاندارد های لازم مد نظر شرکت برسد و بتواند رضایت نسبی کاربران خود را جلب کند، ادامه خواهد داشت.
حسینی:
از وقتی که گذاشتید بسیار ممنونم.
سرمدی:
موفق باشید.
(پایان)

جهت دانلود پکجاز ۲۰۱۵ به روایت ۱۶۹ مراجعه شود.

درباره جواد حسینی

من جواد حسینی متولد 14 آذر 1361 در شیراز و فارغ التحصیل رشته مهندسی آب دانشگاه آزاد شیراز هستم. به دلیل فامیل بودن والدینم از 20 سالگی بر اثر RP به تدریج نابینا شدم و به شهر شب های روشن پیوستم تا دوستان خوبی مثل شما پیدا کنم. چند سالی کارهای پژوهشی برای موسسات دانشگاهی انجام می دادم و اکنون حدود 9 سال است با موسسات بین المللی به عنوان مترجم و جهت ناشرین به عنوان گوینده و دوبلور فیلم های آموزشی فعالیت می کنم. از سال 87 یک شرکت و فروشگاه آنلاین دارم که با کلیک روی نام نوپندار می تونید اون رو ببینید. از سال 91 با سایت ایران راوی در خدمت نابینایان کشور هستم. اطلاعات بیشتر درباره جواد حسینی
این نوشته در اخبار, صحبت های خودمونی, کامپیوتر, گزارش, نرم افزار های کاربردی ارسال و , , , , برچسب شده است. افزودن پیوند یکتا به علاقه‌مندی‌ها.

10 Responses to روایت 170: توضیحات امیر سرمدی درباره پکجاز 2015

 1. 1
  یکی از شما says:

  سلام به آقای حسینی و تشکر بابت انتشار این مطلب.
  سلام ویژه به امیر عزیز! خوشحالم که الان میدونیم با کی طرفیم. کاش اینو زودتر میگفتید و خود امیر یه پست میزد و از بچهها میخواست نظراتشون رو در باره پکجاز بگن.
  امیدوارم که این به زودی که در مورد انتشار پکجاز برای اندروید گفتید مثل به زودی ای که ماهور گفته نباشه که الان بیش از یه سال و نیم از اون میگذره.خخخخممنون

 2. 2
  مرد اردیبهشت says:

  سلام و سپاس از شما… من به دلیلِ سبکتر بودنِ NVDA نسبت به جاز و همچنین عملکردِ بهتری که در زمینه ی خوانشِ نویسه های مختلف هنگامِ تایپِ فارسی دارد از NVDA استفاده می کنم و روی دستگاهم نرم افزارِ jaws ندارم… نسخه ی تازه ای از پکجاز که روی سایتِ راوی قرار گرفته رو نصب کردم… با قرار دادنِ NVDA بر روی sappy5 صدای پکجاز رو به عنوانِ TTS انتخاب کردم… چند لحظه متون و صفحه ها رو خواند اما هنگامی که با آلت، کنترل و n نرم افزارِ NVDA رو restart کردم دیگر هرچه پکجاز رو به عنوانِ صدای NVDA قرار دادم متنی را نخواند… ویندوزم 7 64 بیتی هست… سیپیو 5 هسته ای و رمِ 8 دارم… تصور نمی کنم مشکلی از جانبِ سیستمِ من وجود داشته باشد… گفته می شود اگر نسخه ای از jaws روی ویندوزم نصب داشته باشم پکجاز بر روی NVDA هم عمل خواهد کرد… اما به علتِ تغییراتی که jaws در ویندوز ایجاد می کند تمایلی به نصبِ دوباره ی آن ندارم… خواهشمندم اگر پیامِ مرا می خوانید به عزیزانِ پکتوس بگویید که در به روزرسانیهای آتی کاری کنند که نرم افزارِ پکجاز به jaws وابسته نباشد و به عنوانِ یک موتورِ صوتی با استانداردِ sappy 5 بر روی صفحه خوانهای دیگر مانندِ NVDA عملکردِ بی نقصی داشته باشد. زمانی که نسخه های ابتداییِ این نرم افزار عرضه می شدند هنوز NVDA نبود به این خاطر نامِ پکجاز برای آن انتخاب شد… اما با توجه به محبوبیتِ NVDA در میانِ کاربرانِ فارسی زبان و شمارِ رو به فزونیِ کاربرانِ این نرم افزار به نظر می رسد باید تمرکزِ بیشتری روی امکانِ استفاده از پکجاز بر روی آن انجام پذیرد… پیشاپیش از توجهِ شما و تلاشتان برای تحققِ درخواستهای کاربران ممنونم… پاینده باشید…

 3. 3
  عمو حسین says:

  درود بر جواد عزیز و امیر نازنین. بهبه چه مصاحبه ای دو گل باهم حرف زدند و مصاحبه کردند هر دو ماه و دوستداشتنی هستند. برای هر دو شما عزیزانم آرزوی موفقیت و سعادت دارم. ولی خداییش فقط مینااااا.

 4. 4
  رضا نظری says:

  من از مجتبي٬ عادل٬ و خود آقای حسینی و دوستانی که تحلیل های جامع و دقیقی در این زمینه دارن خواهش میکنم انتقاد و نظر هاشون رو بیان کنن تا شاید برترف بشه و اون چیزی در نحایت بیاد که ما میخوایم

 5. 5
  یکی از شما says:

  دوباره سلام.
  منم با مرد اردیبهشت موافقم. در حال حاضر تنها راه اینه که جازو نصب کنیم و بعد از نصب و تنظیم پکجاز جازو حضف کنیم. البته این مشکل کم و بیش برای پارسآوا هم هست.
  میگم عمو حسین! از شما بعیده. مگه خودت ناموس نداری!

 6. 6

  سلام منم با نظر آقایان موافقم به راستی اگر میشد چی میشد

 7. 7
  molti says:

  اين نرم افزار پكجاز با نسخه قبليش هيچ فرقي نكرده من نميدونم تو اين يك سال و اندي اين پكتوز چي كار ميكرده در ضمن حتي با صداي نويد هم يعني صداي شماره 3 هنوز مشكل مسخره مكث هست من فقط اميدوارم نسخه جديدي از پارس آوا بياد هيچ اشكالي هم نداره كه خانه نور براي فروش محصولش حتي با وجود دولتي بودن سازمانش كسب پول بكنه

 8. 8
  رضا نظری says:

  لهجه نوید بسیار بد هست . تفاوت کمی از نظر سرعت با امید داره … امیر خان : لطفا اول خودتون تست کنید …
  اگر همه نابیناها توانایی هزینه زیاد برای PC یا لپتاپ سیستم بالا داشتن که دیگه سر ۱۰۰ هزار یا ۵۰ هزار تومن پک جاز یا پارساوا بحث نمیکردن ….
  به نظر من و بیشتر افراد نابینا که خودم بشخصه تحقیق کردم با پارساوا موافقن .. چون سرعت و درست خوندن برامون مهم تر از نزدیکیه صدای انسانی هست

 9. 9

  سلام به دوستان عزیز همراه و تشکر از بیان نقطه نظراتتون.
  تشکر از اونایی که برنامه رو تست کردن و مشکلات موجود رو از طریق کامنت ها، میل بنده و تماس با شرکت پکتوس مطرح کردن.
  قطعا همین بازخورد هاست که میتونه باعث رفع نقایص موجود بشه.
  همونطور که در این مصاحبه گفتم، در هفته جاری نسخه بروزتر پکجاز نسبت به اون چیزی که در سایت راوی منتشر شده با حجمی کمتر، و رفع برخی از مشکلاتی که در این 10 روز اعلام شده، در همین پایگاه منتشر خواهد شد.
  سایر پیشنهادات و مشکلات هم قطعا در بروز رسانی های بعدی، برطرف میشه.
  قراره ما اینه که این بروز رسانی ها تا زمانی که رضایت نسبی کاربران جلب بشه، ادامه پیدا کنه.
  بله این نکته ی درستیه که در حال حاضر پارسآوا اقبال بیشتری بین کاربران نابینا داره.
  سعی شرکت پکتوس هم بر اینه که پکجاز حتی قابل قبولتر از نرم افزار پارسآوا بشه.
  پس باشین، انتقاد کنید، پیشنهاد بدین، راهکار ارائه کنید، تا سر انجام برسیم به همون نقطه که هممون مد نظرمونه.

 10. 10
  بی سایه says:

  سلام ضمن تشکر از تلاشهایتان من معتقدم فقط پارس آوا

  من در سال82 مبلغ 50000 تومان جهت خرید نوید 4 پرداخت کردم
  اگه همین مبلغ رو برای خرید زمین در دوغز آباد هزینه میکردم الآن ملیاردر بودم اما این نرم افزار نه به درد دنیام خورد و نه به درد آخرت هیچ استفاده ی مفیدی نداشت و نداره خیلی مرسی

دیدگاهتان را بنویسید