توضیحاتی کامل در باره ی استاندارد جهانی دیزی

مقدمه

خواندن، دسترسي به اطلاعات و يادگيري از بخشهاي لاينفك زندگي است. بدون اينها فرد در تحصيل، شغل و يادگيري روزانه بسيار محدود مي شود. به نظر مي رسد بارزترين صفت در ميان ابزارهاي عصر فناوري، صفت تلفيقگري باشد. انسان همواره مي کوشد ابزاري بدست آورد تا با استفاده از آن به همه نيازهايش دست يابد: از رباط هاي پيشرفته گرفته تا لوازم خانگي چندکاره و موبايل هاي همه کاره. اين همان چيزيست که آلدوس هاکسلي در رمان خود با عنوان ‘دنياي قشنگ نو’ از آن خبر داده بود، تا آنجا که در اتوپياي او حتي توليد انسان هم مکانيزه و ماشيني خواهد شد. ما اين پديده را در عرصه کاري خود نيز شاهد هستيم که چگونه يک کتابخانه کهن شامل الواح گلين و پوستينه ها تکامل خود را در قالب کتابخانه هاي سنتي، مکانيزه، الکترونيکي، ديجيتالي و مجازي پيموده است.

اما عصر ديجيتالي ما را با گونه جديدي از منابع روبرو ساخته است که به ناچار مجبوريم آنها را تلفيقنامه بناميم پسوند ‌« نامه » همچون پيشوند biblio در زبان انگليسي ميل ترکيبي بالايي دارد تا جايي که کتابي با عنوان ‌« فرهنگ نامه ها » براي آن منتشر شده است. منظور ما از تلفيقنامه، بيشتر به تلفيق محتوايي اشاره دارد تا تلفيق قالبي (مثلا تلفيق متن، صدا و تصوير). به عنوان مثالي از اين دست مي توان به وردنت (WordNet) اشاره کرد که نوعي انتولوژي و تلفيقي از يک واژه نامه و اصطلاحنامه است و يا تاپيک مپ (topic map) که تلفيقي از واژه نامه، اصطلاحنامه و نمايه نامه است. دانشمندان به اين نتيجه رسيده اند که استفاده از اين محمل هاي جديد در عرصه پاسخگويي به سوالات، جامع تر و مانع تر عمل مي نمايد. به عنوان يک نتيجه از اين بحث شايسته است متخصصين در حوزه هاي ادبيات فارسي، کتابداران و اطلاع رسانان، مهندسين علوم رايانه و متخصصين موضوعي جهت ايجاد تلفيقنامه هايي از اين دست براي هر حوزه اقدام نمايند و شکاف هاي موجود در اين عرصه را که در بازيابي اطلاعات دخالت فراوان دارد (به ويژه در اين عصر که با آلودگي اطلاعات يا همان سرريزي اطلاعات مواجه هستيم) بپوشانند. يكي از فن آوريها ي مهم در اين زمينه استفاده از نرم افزار ها و پلير هاي ديزي براي رفع اين مشكل مي باشد. ديزي با تلفيق متن، صدا و تصوير كمك مي كند تا بتوانيم در عصر هجوم اطلاعات دسترسي آسان و سريع به هر دانشي را داشته باشيم.

ديزي استانداردي بين الملي براي ‌« مطالعه به روشي آسان » مي باشد.

 

تعريف

Daisy چيست؟

Daisy مخفف چهار واژه

 • Digital
 • Accessible
 • Information
 • System

يعني سيستم اطلاعات قابل دسترس ديجيتال مي باشد.

مفهوم اصلي DAISY درواقع ازاين مفهوم بر مي آيد كه افرادي كه قادر به خواندن متن نيستند نيز بتوانند به آساني مانند افراد بينا با دسترسي به فايل صوتي متن قابليت مرور بر روي متن را داشته باشند.

درآغاز، اوايل 1990، حرف ‘A’ در ‘Daisy’ نشاندهنده كلمه ‘Audio’ بود. بعد از وقايع بسيار، مفهومِDAISY از يك صوت ديجيتالي ساده فاصله گرفت و در حقيقت تبديل به استانداردي براي ‌« مطالعه به روشي آسانتر » شد.

كنسرسيوم بين المللي

كنسرسيوم ديزي از 12 عضو و 51 سازمان عضو همراه و 23 دوست در سرتاسر جهان تشكيل شده است كه هر كدام متعهد به در اختيار گذاشتن اطلاعات براي همه افراد و اقتباس و اجراي استاندارد ديزي هستند.

كنسرسيوم ديزي با كنسرسيوم وب گسترده جهاني (World Wide Web) يعني W3C كه بدنه مجموعه استاندارد هاي اينترنت است، همكاري نزديكي دارد. استاندارد ديزي، مبتني بر استاندارد هاي موجود و يك برنامه كاربردي از آنهاست كه شامل

 • XHTML
 • XML
 • Synchronized Multimedia Integration Language(SMIL)

SMIL از Daisy پشتيباني مولتي مديايي مي كند. اسميل است كه عناصر كتاب را بهم متصل مي كند و در واقع چيزيست كه در نهايت مرور بر روي متن را آسان مي كند و ديزي را ‌« روشي براي مطالعه ي آسانتر » مي كند. اسميل به چسبي مي ماند كه همه آنها را كنار هم نگه مي دارد.

چه چيزي يك كتاب را تبديل به كتاب ديزي مي كند؟

كتاب ديزي(DAISY Book) هست :

ديجيتال(D)

تركيب فايلهاي ديجيتالي كه يك كتاب ديزي را شامل مي شود بايد با استاندارد پيشنهادي و اجرايي مطابقت داشته باشد، DAISY 2. 02، يا با اخيرترين استاندارد DAISY/lNISO.

خواندن بصورت آنالوگ، خطي و بسيار ناكارآمد مي باشد. كتاب ديزي به خواننده اين امكان را مي دهد كه در طول صفحات كتاب حركت كند و به سرعت و آسان به نقطه مورد نظر برسد. به اين عمل مرور كردن كتاب گويند.

قابل دسترس(A)(Accessible)

ديزي به هدف قابل دسترس بودن از پايين به بالا، طراحي شده است. اين بسيار روشن بود كه ضبط هاي آنالوگ نيازهاي يك مطالعه ي آسان را برآورده نمي كرد. دسترسي به محل هاي خاص در كتابها، زشتي كاست، كيفيت صدا بعلاوه ي بسياري از مسائل ديگر سبب شد تا كتابهاي سخنگو به سمت پلت فرم ديجيتالي پيش روند. اما كتاب سخنگوي ديجيتالي همه مسائل را نمي توانست حل كند، بخصوص مسائل دسترسي و حركت از يك نقطه به نقطه ديگر از كتاب.

اطلاعات (Information (I))

درزمانه اطلاعات، دسترسي به اطلاعات حق اساسي انسان است. از جرج كرسچر به سازمان ملل متحد، بانگكوك 2002.

بين 3% تا 5% از متون چاپي در سطح جهان به صورت قابل دسترس منتشر مي شود.

سيستم(System(SY))

ديزي بدليل قابل دسترس بودن و رفع نياز اطلاعاتي افرادي كه نمي توانند متون چاپي را بخوانند تبديل به سيستمي بين المللي اي مبتني بر استاندارد بين المللي شده است.

بطور خلاصه…

ديزي:

 • قابل دسترس بودن براي افرادي كه توانايي خواندن متون چاپي استاندارد را ندارند.
 • قابل مرور، به خواننده اين امكان را مي دهد كه از تيتر به تيتر ديگر، از صفحه اي به صفحه ي ديگر، ازپاراگرافي به پاراگراف بعدي، از عبارتي به عبارت ديگر و يا از واژه اي به واژه ي ديگر حركت كند.
 • قابل مرور، فراهم كردن دسترسي مستقيم به نقاط خاص از قبيل صفحات.

كتاب ديزي با توجه به نوع آن و سيستم خواندني مورد استفاده، قابليت جستجو دارد. كتاب ديزي هميشه بر استاندارد ديزي منطبق است.

انواع كتابهاي ديزي

بطور كلي شش نوع كتاب ديزي وجود دارد كه چهار نوع آن به ما امكان دسترسي پيشرفته و امكان داشتن صداي انسان يا صداي سنتز شده از طريق لينك هاي ميان فايلهاي صوتي ديجيتالي و فايلهاي متني نشاندار را مي دهد. اين لينكها هستند كه به خواننده امكان دسترسي به درون ساختار كتاب را مي دهند .

شش نوع كتاب ديزي

 • نوع اول : صوتي كامل تنها با دسترسي به عنوان

اين يك كتاب سخنگوي ديجيتالي بدون ساختار قابل مرورمي باشد كه تنها عنوان كتاب سخنگوي ديجيتالي قابل دسترس مي باشد-فقط محتواي يك صوت خطي . دسترسي مستقيم به نقاط درون كتاب سخنگوي ديجيتالي ممكن نيست.

 • نوع دوم : صوتي كامل تنها با مركز مرور

در اينجا ساختار كتاب سخنگوي ديجيتالي را داريم. اين ساختار دو بعدي است كه امكان حركت ترتيبي و سلسله مراتبي را مي دهد. در بسياري از موارد، ساختار اين نوع از DAISY كتاب سخنگوي ديجيتالي شبيه فهرست محتواي چاپي اش است. برخي از اين محصولات امكان حركت صفحه به صفحه را هم مي دهند.

 • نوع سوم : صوتي كامل با مركز حركتي و بخشي از متن

در اينجا كتاب سخنگوي ديجيتالي با ساختاري مانند بالا بعلاوه ي چند متن اضافي. اجزاء متن اضافي زماني مفيد است كه جستجوي كلمات كليدي و دسترسي مستقيم به متن لازم است، بطور مثال ايندكس، واژه نامه و غيره. صوت و بخشهاي مختلف متن با هم هما هنگ مي شوند.

 • نوع چهارم : صوتي كامل و متن كامل

در اينجا كتاب سخنگوي ديجيتالي با ساختار و متن كامل و صوت محدود وجود دارد. صوت و كل متن با هم هماهنگ شده اند. از اين نوع براي توليد بريل استفاده مي شود.

 • نوع پنجم : متن كامل و چند صوت

در اينجا كتاب سخنگوي ديجيتالي با ساختار؛متن كامل و چند صوت محدود وجود دارد. ازاين نوع كتاب سخنگوي ديجيتالي براي فرهنگ لغاتي كه تلفظهاي آن در آن قرار دارند، استفاده مي كنند. طبق دسته بنديهاي قبلي در اينجا هم متن و صوت به هم لينك شده اند.

 • نوع ششم : متن و بدون صوت

 

طبق مقاله:

Using digital technology to improve access to learning
Gwenn McCreath, and Jamie Cuthbertson

RNIB Scotland, Dunedin House, 25 Ravelston Terrace, Edinburgh EH4 3TP, United Kingdom
Available online 6 October 2005.

در اينجا كتاب سخنگوي ديجيتالي، مركز حركتي و متن الكترونيكي ساختمند/نشاندار را دارد. هيچ صوتي وجود ندارد. از اين فايل براي توليد بريل استفاده مي شود.

آيا اين يك كتاب است و يا يك تجربه ي خواندني مولتي مديا مي باشد؟

 • تقريبا 500 سال پيش كتابهاي چاپي بوسيله انتشارات گاتنبرگ در دسترس عموم قرار گرفت.
 • كتاب سخنگوي قديمي (دهه ي 1930) يك بازنمود آنالوگي از نشر چاپي مي باشد.
 • كتاب سخنگوس ديجيتالي ديزي (DTB) يك بازنمود مولتي مديا يي از نشر چاپي مي باشد.

بريل اولين پيشرفت در زمينه ايجاد دسترسي به كتابهاي چاپي براي نابينايان بود. ديزي دومين بود و در اين نقطه در واقع استاندارد قابل دسترس نهايي براي تمام اطلاعات خواندني مي باشد.

كتاب سخنگوي ديجيتالي ديزي ميان انواع مديا هاي زيرانطباق برقرار مي كند:

 • صوت : صداي انسان يا توصيف گفتار سنتز شده از واژه چاپي
 • متن : متن الكترونيكي (مبتني بر XML) از انتشارات
 • تصويرها
 • ويدئو (تحت توسعه)

 

مفاهيم مركزي : ساختار و حركت

ساختار

ساختار متن منتشر شده حداقل دو بعد متوالي و سلسله مراتبي دارد.

حركت

شما چگونه از كتاب مرجع استفاده مي كنيد، كتاب باغباني يا آشپزي…

صفحه به صفحه يا به نقطه خاصي در كتاب مي رويد تا بخش مورد علاقه تان را بخوانيد؟ حركت در طول كتاب سخنگوي ديجيتالي ديزي به دو روش تعريف شده است، حركت كلي و حركت موضعي.

 1. حركت كلي

حركت به نقطه خاصي از كتاب مثل يك فصل، بخش، صفحه، يا فهرست.

 1. حركت موضعي

حركت درون عناصر متن مثل يك ليست يا جدول يا درون رنج كوچكتري از عناصر متن از قبيل گروهي از واژه ها، جملات يا پاراگراف ها.

اهداف كنسرسيوم ديزي

هيئت ما قرار است استاندارد هاي ديزي بين المللي، استراتژيهاي اجرايي و تكنولوژي ها را توسعه، يكپارچه و ارتقا دهد تا برا ي افرادي كه با خواندن متون چاپي مشكل دارند قابليت دسترسي كلي به اطلاعات را فراهم كند. اين امكان بوسيله زنجيره اي از ناشران، دولتها و كتابخانه ها بصورتيكه براي جامعه گسترده تري نيز مفيد باشد، فراهم مي شود.

كنسرسيوم ديزي برا ي دسترسي جهاني به انتشارات، چه محتواي چاپي چه الكترونيكي، به فرمت ديزي كار مي كند.

كنسرسيوم توجه خاص به كاربرد استاندارد هاي ديزي در كشورهاي در حال توسعه و تشويق آنها دارد.

اهداف

 • استاندارد ها
 • ابزار
 • پشتيباني، اطلاع و اجراي جهاني
 • كتابخانه، وام دهي و تبادلات بين المللي
 • كشورهاي در حال توسعه
 • ارتباط

اصطلاحات حركت، ساختار، روش معنادار و مفيد براي دسترسي به اطلاعات و ديگر اصطلاحاتي كه تجربه ي خواندني ديزي را تقويت مي كنند، به نظر از طريق نيازهاي مطالعه ي آموزشي يا پيشرفته بكار گرفته مي شوند. اما كتابهاي سخنگوي ديجيتالي ديزي و سيستم هاي خواندني نيازهاي خواننده ي پيشرفته را با نيازافرادي كه روش بسيا رآساني برا ي خواندن مي خواهند را با هم تطبيق مي دهد. بيش از 95% از كتابهاي ديزي در يك Cd قرار مي گيرند. يك شخصي كه مهارتهاي تكنيكي محدودي هم دارد مي تواند با فشردن يك كليد كتاب ديزي را اجرا كندو با همان دكمه خواندن كتاب را متوقف مي كند. برخي از سيستم هاي خواندن ديزي رايج فانكشني به نام Sleep دارند كه مي توان آن را تنظيم كرد تا بعد از يك دوره ي زماني مشخص شده دوباره اجرا شود. اگر خواننده متوقف شود، daisy player بعد از يك دوره ي زماني متوقف مي شود. تمام سيستم هاي خواندن ديزي آخرين نقطه اي كه خوانده شده است را در حافظه نگه مي دارند. و اين اطلاعات را براي چندين كتاب نگه مي دارند.

كاربردي بودن براي رفع نيازها

‌« يك دكمه براي فشار » از جهت ديگر، برخي از كاربرد هاي پيشرفته ي كتابهاي سخنگوي ديجيتالي ديزي شامل : نشان گذاري، جستجوي كلمه، رفتن به كاركرد هاي صفحه و بالا بردن و پايين بردن صوت بدون تحريف صدا.

شنوندگان بالقوه ي ديزي

 • تمام دوره ها، تمام اهداف
 • پيش-دبستاني
 • مدرسه ابتدايي و دبيرستان
 • دوره اشتغال
 • بازنشستگي
  • افرادي كه نمي توانند از چاپ استاندارد استفاده كنند
 • كم بينايي يا نابينايي
 • ناتواني هاي شناختي
  • ناتوانيهاي فيزيكي كه توانايي فرد را در نگهداري كتاب چاپي محدود مي كند

سوؤالات ديزي

در چه مكانهايي افراد مي توانند كتابهاي سحنگوي ديجيتالي ديزي را بدست بياويند؟

از كجا مي توانيم player ها را بدست بياوريم و هزينه ي آنها چقدر مي باشد؟

يكي از اهداف كنسرسيوم ديزي انتقال استاندارد ديزي به يك مسير اصلي است. اولين مراحل گذشته است. وقتي ناشران مسير اصلي اقدام به ساخت كتابهايشان در قالب ديزي مي كنند، به درصد دسترسي به نوشته هاي خواندني اضافه خواهد شد و ما به هدف خود خواهيم رسيد. اطلاعات قابل دسترس خواهد بود.

مقدار زيادي از اطلاعات درباره ي كتابهاي سخنگوي ديجيتالي ديزي، استاندارد ديزي، و سيستم هاي خواندن ديزي(پلير هاي سخت افزاري و نرم افزاري) در وب سايت ديزي در دسترس است.

سيستم اطلاعاتي قابل دسترس ديجيتالي (ديزي) قالبي بر مبناي استاندارد W3C مي باشد كه از اپليكيشن هاي SGML، XHTML 1.0 و SMIL تعريف شده است. بصورت ANSI/NISO Z39. 86-2005 استاندارد شده است. كتابهاي ديزي فوايد كتابهاي صوتي منظم را دارد، اما در اينجا مي توان روي صفحات حركت كرد و همزمان متن را با صوت مي تواند نمايش دهد.

كاربردها:

اين قالب ديزي براي فرهنگهاي لغت بسيار كاربرد دارد . چون يك فرهنگ لغت بصورت كتاب صوتي كارايي چنداني ندارد و بايد امكان جستجو و حركت روي كلمات و صفحات را داشته باشد كه ديزي اين امكان را به ما مي دهد.

فوايد اصلي

 1. قابليت حمل
 2. قابليت دسترسي
 3. قابليت كاربري
 4. قابليت سازگاري

 

آمار

در جهان بيشتر از 125000 كتاب ديزي توليد شده است.

استاندارد ديزي قابليت انعطاف و امكاناتي را ارائه مي دهد كه قبلا ممكن نبوده است. شما مي توانيد به يك كتاب ديزي روي كامپيوتر يا نوت بوك خود گوش دهيد و حتي مي توانيد به يك كتاب صوتي ديزي با يك پلير سخت افزاري مناسب در خانه يا در سفر گوش كنيد.

 1. قابليت حمل

يك كتاب متوسط شامل 10 كاست يا 12 سي دي مي شود. ديزي يك قالب فشرده است كه مي تواند روي يك سي دي قرار گيرد. بالاي 50 ساعت صوت روي يك سي دي قرار مي گيرد كه معادل 30 كاست استاندارد مي باشد.

حتي مي توان بيش از يك كتاب را در يك سي دي جا داد.

 1. قابل دسترس

ديزي به خواننده امكان مي دهد كه به داخل ساختار كتاب دسترسي داشته باشد. امكان دسترسي به عناويني مثل فصل ها و زير فصل ها، زير نويس ها و اعلان ها يي مثل شماره صفحات خواهد داشت.

 1. قابليت كاربري

با داشتن پلير بطور مثال اين امكان را داريد كه مستقيما به فهرست محتوا دسترسي داشته باشيد. زمانيكه عنوان مورد دلخواه را يافتيد مي توانيد به آن صفحه برويد.

پلير همه مشخصه هاي معمول از قبيل كنترل هاي play/stop، بلندي صدا ؛ سرعت را هم داراست.

از ديگر مشخصه هاي مفيد، مشخصه نشان گذاري با قابليت قرار دادن چند نشان گذاري مثل دكمه ي ‌« من كجا هستم؟ » برا ي يافتن مكان خود در كتاب مي باشد.

همچنين مي توانيد اطلاعات را از كتاب استخراج كنيد. تعداد صفحات، حجم آنها، ميزان جلو رفتن تا رسيدن به انتهاي كتاب.

تمام كاركرد هاي پلير صدادار هستند.

پلير ديزي همچنين يك سي دي پلير قابل دسترس كامل است. هم موزيك و هم كتابهاي صوتي تجاري را مي توانيد با آن گوش دهيد ولي اجازه ي حركت بر روي متون كتاب را نمي دهد ولي با ديزي مي توان اين كار را انجام داد.

 1. قابليت سازگاري

برخي از سازمانهاي سخنگوي انگليسي بزرگ كه بر استاندارد ديزي منطبق هستند:CNIB، RNIB، RNZFB، RFB&D، كتابخانه كنگره امريكا و NILS .

بسياري از سازمانهاي غير انگليسي نيز در جامعه ما با اين استاندارد منطبقند مثل سوئد، دانمارك، سوئيس، هلند، آلمان، ژاپن، اسپانيا و بسياري از مناطق ديگر در اروپا و آسيا.

آمار

كتابخانه ي CNIB در كانادا در جولاي سال 2004 بطور كل توليد كتابها و مجله هاي صوتي روي كاست را متوقف كرد و همه را به قالب ديزي در آورد كه هم روي سي دي و هم آن لاين قابل دسترسي مي باشد. تمام گروه هاي سني از كتابها به اين فرمت استفاده مي كنند و براي آنها بسيار كارامد بوده است. اين كتابخانه هزاران كتاب ديزي روي سي دي دارد و به اين مجموعه هر ساله اضافه مي شود. بالاتر از 70000عنوان موضوعي و بالاتر از 350000 كتاب به فرمت ديزي در اين كتابخانه موجود است.

در سال 2006 از اين كتابخانه در خواست1. 8 ميليون كتاب شد كه يا از طريق پست و يا آن لاين به افراد تحويل داده شد. در واقع تقريبا هر 10 دقيقه يك كتاب ديزي. 20 درصد كتابهاي جديد به مجموعه عناوين كتابهاي بچه ها اضافه شد.

بيشتر از 105000 كانادايي با ناتواني بينايي يا خواندن متون چاپي، توانستند به اين تكنولوژي و بسياري از كتابها دسترسي داشته باشند.

دو شركت به نامهاي VisuAide در كانادا و Plextor در ژاپن پلير هاي سخت افزاري ديزي را توليد مي كنند. سي دي مي تواند تا 40 ساعت گفتار را به فرمت فشرده mp3 در خود نگه دارد.

استاندارد ديزي در بسياري از كشورها بكار گرفته شده است و بر نامه هاي تبديل و توليد تحت انجام، است.

 • در ژاپن 10000 كتاب از فرمت آنالوگ به فرمت ديزي تبديل شده است. اكنون 500 مركز در سرتاسر ژاپن به توليد كتابهاي ديزي مشغولند.
 • از نوامبر 2000 تمام توليدات كتابخانه سوئدي، كتابهاي سخنگو و بريل، به فرمت ديزي در آمدند كه حدودا 2500 كتاب در هر سال مي شد. همچنين، در سوئد كتابهاي دانش آموزاني با ناتواناييهاي خواندن متون چاپي بر روي سي دي منتشر شدند.
 • موسسه ملي رويال براي نابينايان (UK) در آوريل 2002 اقدام به توليد كتابهاي ديزي كرد.
 • مجموعه RNIB DAISY با 2500 كتاب شروع كرد و هر ماه 500 كتاب را به فرمت ديزي در آورد.
 • بسياري از اين كتابها از فرمت آنالوگ به فرمت ديزي در آمدند و تنها 10 درصد از عناوين كتابها جديد بودند.

در كنفرانسي در19 نوامبر 2004 بيل گيتس، مدير عامل مايكرو سافت، درباره مزاياي استاندارد ديزي سخن گفت و اينكه بايد تمام كتابها و مجلات را براي سهولت دسترسي به ساختار آنها از فرمت آنالوگ به فرمت ديزي در آورد.

طبق مصوبه شوراي عالي انقلاب فرهنگي كه به شرح زير مي باشد و بر طبق ماده 1 به منظور رواج زبان فارسي و گسترش حوزه ي قلمرو آن در داخل و خارج از كشور استاندارد ديزي و فراهم آوردن كتابها و مجلات و روزنامه ها به فرمت ديزي مي تواند بسيار كارآمد باشد. بخصوص آشنايي بيشتر فارسي زبانان خارج از كشور با زبان فارسي كه امر بسيار مهمي مي باشد با مجهز شدن كتابخانه ها و كليه ي متون چاپي به فرمت ديزي تا حد زيادي امكان پذير مي باشد. زيرا با اين فرمت، خوانندگان به ساختار انواع كتابها مثل دايرة المعارف ها، اشعار بزرگان ايراني، رمان ها و كتابهاي علمي، اجتماعي، سياسي دسترسي آسان خواهند داشت بعلاوه همزماني متن و صوت مي تواند در آشنايي هر چه بيشتر آنان با زبان فارسي ياري دهنده باشد.

درباره امیر سرمدی

فعال رسانه ای نابینایان، متولد اول بهمن 68 و ساکن تهران. یه پسر چهار ساله به اسم آرمان و یه دختر هفت ماهه به اسم باران دارم. امیدوارم شما هم محلی ها هم هرجا که هستین، حال دلتون خوب باشه.
این نوشته در آموزش, کامپیوتر, کتاب, معرفی ابزار, نرم افزار های کاربردی ارسال و , , , , برچسب شده است. افزودن پیوند یکتا به علاقه‌مندی‌ها.

23 Responses to توضیحاتی کامل در باره ی استاندارد جهانی دیزی

 1. 1
  مظاهری says:

  سلاااااام, اولولولولوللللووولول,

 2. 2
  مظاهری says:

  مدیونین اگه فکر کنید من فکر کردم منظورتون دیزی غذا هستا,

  • 2.1

   هاهاهاها
   از کی تالا دیزی یک استاندارد جهانی شده خخخخ
   البته ما که میدونیم تو اینجوری فکر نکردی. هه
   راستی از این به بعد که من به کسی دیگه تو پستام مدال طلا نمیدم. پس اولیت هم توفیقی نمیکنه. خخ
   علل و عواملشم در یکی از پست های محله موجوده.

   • 2.1.1
    سعید عابدی says:

    امیر جان چون زنگ که می زنم گوشیتا جواب نمیدی مجبورم در انظار و اسماع عمومی مطلبم را بهت برسونم. “توفیقی نمیکنه” نیست, “توفیری نمیکنه.” واژه توفیر را در لغتنامه نوید 5 جستجو کن تا متقاعد بشی.
    یه چیز دیگه. نزنیا. سعی کن تا میشه از “می باشد” استفاده نکنی. ویراستارا خیلی بهش گیر میدند و میگند هیچ معنای مشخصی که بشه به عنوان جایگزین “است” در نظر گرفتش از این کلمه برنمیاد.
    حالا که کامنت نامربوط شد بگذار اضافه کنم که خیلی خوب کار می کنی. چرا پیشنهاد مرا در مورد فیلم های توضیحدار جدی نگرفتی؟ انتظار داشتم اقلا توی خبرنگار که محل سکونتت تهران “هستش” و به مسئولان بهزیستی بهتر دسترس داری این قضیه را در یک مصاحبه ای باهاشون مطرح کنی. اونقدر خوشخیال نیستم که فکر کنم زود به نتیجه می رسیم ولی بالاخره زمزمه های اولیه این مطالبه را باید از جایی شروع کرد.
    اگه گریزی که به دنیای قشنگ نو زده ای حاصل خوندن کتابی باشه که ما توفیق تهیه اش را داشتیم و در اینترنت هم منتشر کردیم, جای خوشحالی بسیاره.
    ارادتمند. عابدی.

 3. 3
  رهگذر says:

  یا خدااااااااا…اینا چی چیس خدا وکیلی؟…من فک کردم آبگوشت و کله پاچه رو نشان استاندارد بش دادین… تعجب کردم یه هو…شرمنده من برم تا بیشتر از این آبرو ریزی نکردم…خخخخخ…
  عرض ادب آقای سرمدی…سلام خدمت حج خانوم برسونید…

  • 3.1

   رهگذر توام؟!!!! خخخ خخخخ خخخ
   حالا خوبه شهروز تو اون پست نوار قصه کلی خودشو کشت در باره فرمت دیزی توضیح داده بوداا.
   شهروز داداش خسته نباشی. ههه
   حالا دور از شوخی واقعا نیازه که بچه ها با فناوری های روز دنیا آشنا بشن.
   همونطور که در این مقاله مطالعه کردین، بسیاری از کشور ها از 10 سال قبل، به تولید کتاب با فرمت دیزی روی آوردن.
   اما متأسفانه در کشور ما هنوز این تکنولوژی رواج پیدا نکرده.
   کلا ما عادت داریم 20 30 سال از دنیا عقبتر باشیم دیگه.
   البته الان با وجود نرم افزار تکگو و دکلمه به عنوان تولید کننده فرمت دیزی و پخش کننده ی فایل های دیزی، از نظر نرم افزاری دیگه مشکلی از نظر فنی نداریم.
   یعنی بستر این کار از نظر فنی فراهم هستش.
   فقط میمونه تولید محتوا که دیگه این کار نهاد های مرتبط تولید کتب نابینایان هستش که میبایست در این زمینه پویا و فعال بشن.

 4. 4
  زهرا آيت says:

  سلام. تشكر ميكنم.
  توي ايرانم امكان استفاده از ديزي هست؟
  اصلا بايد نرم افزار دانلود و نصب كنيم براي اين كار يا خود ديزي يه نوع خاصي از كتابها هستن كه بايد به طور جدا توي اينترنت به دنبال فايل ديزي براي دانلود بگرديم؟

  • 4.1

   سلام خانم آیت.
   فایل های تولید شده با فرمت دیزی به زبان فارسی در اینترنت، شاید به اندازه انگشتان یک دست هم نباشه.
   متأسفانه در کشور ما، فعلا مسئله اصلی، تولید محتوا هست که میطلبه نهاد های مرتبط بیشتر در این جهت فعالیت کنن.

 5. 5
  فاطمه حسینی says:

  سلام آقایه سرمدی.خیلی جالب بود.به نظر من اتفاق خوبیه اگر بیفته به خصوص در زمینه ی کتبه دانشگاهی من به شخصه خیلی برایه پیدا و ضبط کردنه کتابام سختی کشیدم.من میگم این اتفاق در ایران هم میفته فقت زمانی که یک روشه بهتر و جدیدتر روی کار اومد.راستی رهگذر منم اولش که عنوانه پست را دیدم همین فکر را کردم هخخخخخخخخخ.

  • 5.1

   سلام خانم حسینی.
   دقیقا همینطوره.
   یکی از پر کاربردترین راه های استفاده از فرمت دیزی، در کار های پژوهشی و مطالعه مقالات و کتب دانشگاهی هستش.
   چرا که به وسیله این فرمت، شما به راحتی میتونید در سریعترین زمان ممکن، چک کنید ببینید مطلبی که شما به دنبالش هستید مثلا در فلان کتاب دانشگاهی هست یا نه.
   در حال حاضر و توسط فرمت های صوتی رایج مثل mp3 و wav alh hlشما امکان سرچ در محتوای فایل صوتی رو ندارین و مجبورین بخش هایی از کتاب رو گوش کنید

 6. 6

  پسر یه گوشت کوبیده بردار بیاااار خخخ.
  آقا من دویست تا نوار خام مونده رو دستم یکی بگه چی کارش کنم.
  آقا ما یه بار زنگ زدیم رودکی گفتیم دویست تا نوار هست میخوام اهدا کنم. طرف برگشت گفت باید بگی از چه مارکی چندتا داری و چندتا سؤال این شکلی پرسید من گفتم میریم یه دور میزنیم برمیگردیم خخخ.
  والله میخوایم کار خیر هم انجام بدیم باید پدرمونو در بیارن. حالا من یه کاره بشینم دویست تا نوارو یکی یکی ببینم مارکشون چیه، بعد ریز آمارو بدم به خانم. انگار فرق میکنه. خب نوار نواره دیگه خخخ.
  خلاصه پست خوبی بود نمیدونم این خاطره چه ربطی بهش داشت.
  راستی امیر تو مگه چه قدر حقوق میگیری که هنوز نرفته تو پکتوس ازدواج هم تونستی بکنی خخخ.
  الفراااااااار.

  • 6.1

   سلام نون سنگک هم بیارین خخخ
   آقا کامنت غیر مرتبط نذار خواهشاً.
   نوار های تو در رودکی چه ربطی به این پست داره آخه. ههه
   بعدشم بچه پُررو من که بیش از دو ساله تو ایران سپید مشغولم چه ربطی به پکتوس داره.
   نامزدیم هم قبل از همکاری با پکتوس بود.
   حالا میدم به جرم فریب افکار عمومی و نشر اکاذیب، سردر محله حلقاویزت کنن درس عبرت بشی برای بقیه. خخخخ خخخ
   میدم اون 200 تا نوار کاست رو ذوب کنن بریزن تو حلقت تا در پست های تخصصی دیگه کامنت غیر مرتبط نذاری.
   پست های شب نشینی رو به خاطر همین تو محله دایر کردیم دیگه.
   چون امثال شهروز حسینی ها دیگه تو پست های محله کامنت غیر مرتبط نذارن.
   اصلا چه معنی داره مدیر محله خودش قانون شکنی کنه و در پست های ویژه نابینایان کامنت غیر مرتبط بذاره.
   وقتی نقشتو به مشارکت کننده تغییر دادم میفهمی که دیگه تو گوش کن کامنت غیر مرتبط نذاری.
   حالا کامنت غیر مرتبط میذاری آره؟
   وقتی تو این کارو کنی دیگه چه انتظاری میشه از بچه ها داشت که کامنت غیر مرتبط نذارن.
   دلیل انتشار پست های شب نشینی هم این بوده که امثال تو فریبکار پست غیر مرتبط نذارین.
   کامنت غیر مرتبط
   کامنت غیر مرتبط
   برچسب ها
   کامنت
   کامنت غیر مرتبط
   غیر
   ارتباط
   دیدگاه
   نظر
   نظر غیر منطقی
   شهروز حسینی
   فریبکار
   نشر اکاذیب
   فریب افکار عمومی
   تخلف آشکار مدیر گوش کن
   گوش کن
   رودکی
   نوار کاست
   شهروز
   کامنت
   اه بسه دیگه بابا
   کامنت کامنت کامنت

 7. 7
  زینب عبدلی says:

  سلام
  به خدا دقیقا میخواستم بیام کامنت زهره رو بفرستم
  هرگز فکر نکنید که بندهههههههه خخخخ

 8. 8
  عباس says:

  سلاام امیر
  خوبی؟تبسم خوبه؟
  از دست تو
  من فکر کردم دیزی خودمونه.
  دهنم بدجور آب افتاده
  بعدا مهمون تو میشماااا
  نگی نگفتی؟
  مرسی از پست خوبت

 9. 9

  آقا دمتون گرم کلی حال کردم کاش یه روز بتونیم کلی کتاب فارسی با این فرمت داشته باشیم

 10. 10
  ترانه says:

  هههههههه ای خدا مردم از بس خندیدم !من عادت دارم اول از رو موضوعات رو اسامی تاپیک های مختلف کلیک می کنم و چند تا پنجره که باز شد یکی یکی میرم می خونم تابه تاپیک دیزی رسیدم یه ساعت رو موضوع تو فکرم مانور می دادم که آخه این دیزی استانداردش یعنی چی !مثلا” حتمی باید 3 تا لیموعمانی یکی پیاز توش بریزن یا که مثلا” از صبح تا صبح روز بعد باید یه سر بجوشه تا بشه دیزی!ههه تازه به اینم فکر کردم که حتما دیزی رو جز غذاهای لازم منوی بین الملل قرارش دادن که لازم شده براش استاندارد بذارن ! وای خدا روده بر شدم از خنده ! تاززززززه همین حالا رو گاز اتفاقا” دیزی داره می پزه اونم با گوشت قربونی!

 11. 11

  با سلام به آقای سرمدی.
  مطلب بسیار مفیدی بود. در حدود سه سال پیش طرح یک نرم افزار مشابه را و البته به نظر خودم با کارآمدی و سهولت دسترسی بیشتر را طراحی کردم و ابتدا آن را با انجمن موج نور در میان گذاشتم که متاسفانه حاضر نشدند طرح را به طور کامل گوش کنند و با اصرار زیاد می گفتند که چیزی شبیه فهرست گویایی است که روی کتاب‌هایشان نصب کرده‌اند و خلاصه کار به تعویق افتاد، تا آنکه تابستان امسال آن را با آقای دکتر سلطان آقایی در دانشگاه خوراسگان در میان گذاشتم و پروپوزال آن را برایشان فرستادم که هنوز در حال بررسی است و البته برایشان موجود بودن و مشخصات فرمت دیزی را هم فرستادم که اگر پذیرفته شود می‌تواند یک کار وطنی وقابل دسترس‌تری باشد انشاء الله.

دیدگاهتان را بنویسید