دانستنیهایی جالب درباره عدد 7:

7 سلام و 7 درود بیکران بر دوستان محله ی نابینایان.

 

امروز با حقایقی عجیب و غریب درباره عدد 7 خدمت شما عزیزان رسیدم، که امیدوارم مورد توجه تون قرار بگیره:

 

 

عدد هفت عددی است که شاید مثل همه ی عدد های دیگر در نظر ما عادی جلوه کند اما نگرش ما وقتی متبلور می شود که خواص عدد هفت را بدانیم و ببینیم چه «هفت» هایی در زندگی ما وجود دارند و ما در گیر و دار زندگی ماشینی و با بی تفاوتی از کنار آن ها رد می شویم مثلا شاید جالب باشد که بدانیم، رنگین کمان دارای هفت رنگ است، عجایب جهان، هفت تا هستند.(که به عجایب هفت گانه معروفند ) یا در یونان باستان، اسطوره ای با نام هفت خدای، در ذهن مردم نقش بسته است، ویا شهر عشق، که دراشعار عطار آمده است، هفت شهر می باشد، سوره ی مبارکه حمد، که اوّلین سوره ی قرآن کریم است، هفت آیه دارد. آسمان، دارای هفت طبقه است. بهشت و جهنم هر کدام دارای هفت طبقه و درجه هستند و طواف خانه خدا هفت دور است، موسیقی ایران و یونان هفت دستگاه دارد، هفت نوع ساز بادی وجود دارد و علاوه بر این هفت نت موسیقی وجود دارد(دو، ر، می، فا، سل، لا، سی) و…

 

 

تاریخچه:

 
در سال ۱۸۸۹ میلادی کتابی از یک جهان گرد منتشر شد که، از جمله روش شمردن را در میان قبیله ای از تورس شرح داده است. اینها برای شمردن تنها از دو واژه استفاده می کردند: یک و دو. برای عدد سه می گفتند «دو و یک » برای چهار «دو و دو»، برای پنج «دو و دو یک » و برای شش «دو و دو و دو» ولی برای عددهای بزرگ تر از ۶، هر قدر بود، می گفتند «خیلی ». گرچه این آگاهی مربوط به پایان سده ی نوزدهم است ولی می تواند گواهی بر شیوه ی شمردن در آغاز شکل گیری مفهوم عدد در میان انسان های نخستین باشد.

بعد ها که برای عددهای بزرگتر هم نامی در نظر گرفتند به احتمالی برای عدد «هفت» از همان واژه ی قبلی «خیلی» یا «بسیار» استفاده کردند. عدد هفت که سده های متوالی برای آنها نا شناخته بود، اندک اندک به صورت عددی مقدس در آمد. وقتی که مصری ها، بابلی ها و دیگر امت ها توانستند پنج سیاره ی نزدیک تر به خورشید را بشناسند، با اضافه کردن ماه و خورشید، به عدد هفت رسیدند و این بر تقدس عدد ۷ افزود وقتی در قصه های کهن تر، که تا زمان ما هم ادامه پیدا کرده است، صحبت از شهری می شود که هفت برج و هفت بارو داشت، به معنای آن است که این شهر برج و باروهای بسیار داشت. هفت آسمان و هفت دریا و هفت کشور، به معنای آسمان ها و کشور ها و دریاهای بزرگ است نه هفت آسمان و هفت دریا (نه کم و نه زیاد ).

هنوز در زبان فارسی اندرز می دهند « هفت بار گز کن یک بار پارچه کن ». این جمله به معنای آن نیست که برای دقت کار و کم کردن اشتباه در اندازه گیری یا هر کار دیگری باید درست ۷ بار آزمایش کرد، نه شش یا هشت بار. در اینجا هم هفت به معنی «بسیار» است. عدد۱۳ هم چنین سرنوشتی دارد….

 

تعدادي از مشهورترين 7 هاي جهان عبارتند از:

 

 

هفت طبقه بهشت:

 
بر اساس آيات قرآن و مفسران احاديث، بالاترين درجه سعادت معنوي، ورود به طبقه هفتم بهشت است. مسلمانان به وجود هفت طبقه يا مرحله آمرزش و بهشتي شدن اعتقاد دارند. اين طبقات هفت گانه همانهايي هستند كه طي شده است.

 

 

هفت گناه كبيره:

 
هفت گناه كبيره گناهاني هستند كه در زمان تاريخ بسيار قديم رهبانيت مسيحي مشخص شده و در قرن ششم ميلادي توسط پاپ گرگوري اول يا گرگوري كبير در يك دسته قرار گرفته اند. اين گناهان عبارتند از: تكبر، طمعكاري، شهوت در معناي تمايل بيش از حد يا نامشروع جنسي، حسادت، شكم پرستي كه معمولا مستي نيز در آن منظور ميشود و تنبلي. همه گناه كبيره از موضوعات مورد علاقه در وعظ و خطابه ها، نمايشنامه هاي اخلاقي و هنر اروپاي قرون وسطي بوده است.

 

 

هفت كلمه آخر:

 
هفت كلمه آخر، به آخرين جمله حضرت عيسي بر صليب اشاره دارد. اين كلمات از اين قرارند:
خداي من، چرا مرا به خود واگذاشتي؟

هفت علم انساني ( علوم سبعه ):
طبقه بندي آزاد موضوعاتي كه از قرن پنجم ميلادي به بعد، دربرگيرنده برنامه آموزشي غرب در قرون وسطا بود. به نظر ميرسد كه نام “علوم انساني” برگرفته از رساله “سياست” ارسطو باشد كه در آن از “شاخه هايي از دانش كه شايسته انسان آزاد است” ، يعني دانش اوليه اي كه براي يك شهروند با تحصيلات مناسب لازم است، سخن گفته است. اين علوم عبارتند از علوم سه گانه: دستور زبان ( ادبيات ) ، علم بيان و ديالكتيك ( مباحثه و مكالمه ) و علوم چهارگانه كه پيشرفته تر بوده و از اين قرارند: حساب، هندسه، موسيقي و نجوم.

 

 

عجايب هفت گانه طبيعي:

 
كوه اورست در مرز نپال و چين، آبشار ويكتوريا در آفريقا، گرند كنيون Grand Canyon آمريكا، ساحل مرجان بزرگ استراليا، سپيده دم شمالي قطب شمال، آتشفشان و پاريكوتين Paricutin در مكزيك و بندر ريو دوژانيرو برزيل.

 

 

هفت مرد فرزانه:

 
نامي كه در سنت يوناني به هفت تن از سياستمداران، قانونگذاران و فيلسوفان قرن 7 و 6 قبل از ميلاد داده شد. اين فرزانگان عبارتند از: “سولون” قانونگذار يوناني، “تالس” فيلسوف اهل ميلتوس، “پيتاكوس” فرمانده نظامي اهل ميتيلن، “كلئوبولوس” فيلسوف اهل رودس، “شيلون اسپارتي” از ناظران شاه، “بياس” فرزانه ترين هفت فرزانه، اهل پري ين و”پرياندر” حاكم مستبد كورنتي.

 

 

هفت دريا:

 
شامل درياهاي قطب شمال و قطب جنوب، اقيانوس آرام شمالي و جنوبي، اقيانوس اطلس شمالي و جنوبي و اقيانوس هند.

 

 

هفت حس:

 
بر اساس تعليمات باستاني، روح انسان يا “بدن مقدس درون” او مركب از هفت خاصيت است كه هر يك تحت تاثير يكي از سيارات هفت گانه اند. “آتش” موجب زندگي، “خام” به وجود آورنده توانايي احساس كردن، “آب” موجب قدرت بيان، “هوا” حس چشايي، “مه” موجد حس بينايي، “گلها” به وجود آورنده حس شنوايي و ” باد جنوب” به وجود آورنده حس بويايي.

 

 

هفتمين پسر از هفتمين پسر:

 
همانطور كه گفتيم هفت جادويي ترين اعداد است و در معرفت قومي، هفتمين فرزند پسر از هفتمين پسر يك خانواده با نيروهاي قدرتمند جادويي و شفا دهندگي متولد ميشود. او پيشگو است و از قدرت هاي عجيبي برخوردار است.

 

 

عجايب هفت گانه ی قرون وسطي:

 
آمفي تئاتر روم، كاتاكومبهاي (سرداب) اسكندريه مصر، ديوار بزرگ چين، استون هنج در ويلتشاير انگلستان، برج كج پيزا، برج چيني (از جنس چيني) نانكينگ، مسجد اياصوفيه در استانبول.

 

 

هفت و…
نزد بسیاری از اقوام عهد باستان «هفت» عدد ویژه ای بود. در فلسفه و نجوم مصریان و بابلی ها، عدد هفت به عنوان مجموع هر دو زندگی، سه و چهار، جایگاه ویژه ای داشت.(پدر و مادر و فرزند؛ یعنی سه انسان، پایه و اساس زندگی هستند و عدد چهار مجموع چهار جهت آسمان و باد است.)

 

 

ایرانیان قدیم در آیین زرتشت، اهورامزدا را مظهر پاکی میدانستند و برای او هفت صفت را بر می شمردند و در مقابل او اهریمن را پدید آورنده ی پلیدیها می دانستند و می گفتند در پیرامون اهورامزدا فرشتگانی هستند که مظاهر صفات حسنه هستند و برای احترام به آن ها که اول هر کدامشان حرف سین بود هنگام سال تحویل سفره میگستراندند و هفت قسم خوراکی که نام هریک با حرف سین شروع می شود: سیر، سرکه، سیب، سماق، سمنو، سنجد، سکه، و سبزی را سر سفره می گذاردند که به سفره ی هفت سین معروف بود.

 

 

برای فیلسوف و ریاضیدان یونانی«فیثاغورث» نیز عدد هفت، مفهوم ویژه ی خود را داشت که از مجموع دو عدد سه و چهار تشکیل می شود: مثلث و مربع نزد ریاضیدانان عهد باستان اشکال هندسی کامل محسوب می شدند، از این رو عدد هفت به عنوان مجموع سه و چهار برای آن ها عدد مقدسی بود. علاوه بر این در یونان هر هفت سیاره را خدایی میدانستند : سلن، هیلیوس،آرس،هرمس، زئوس، آفرودیت و کرونوس.

 

 

یهودیان قدیم نیز برای عدد هفت معنای ویژه ای قایل بودند. در کتاب اول عهد عتیق (تورات) آمده است که خداوند جهان را در شش روز خلق کرد، در روز هفتم خالق به استراحت پرداخت. موسی در ده فرمان خود از پیروانش می خواهد که این روز آرامش را مقدس بدارند(روز شنبه و روز تعطیل یهودیان). علاوه بر این در آن کتاب مقدس هفت با عنوان عدد تام و کامل نیز استعمال شده است. از آن زمان عدد هفت نزد یهودیان و بعد ها نیز نزد مسیحیان که عهد عتیق را قبول کردند، به عنوان عددی مقدس محسوب می شد.

 

 

به این ترتیب بود که از دوران باستان هفت گانه های بیشماری تشکیل شدند: یونانیان باستان همه ساله هفت تن از بهترین هنرپیشگان نقش های سنگین و غمناک و نقش های طنز و کمدی را انتخاب میکردند. آن ها مانند رومی های باستان به هفت هنر احترام میگذاشتند. روم بر روی هفت تپه بنا شده بود. در تعلیمات کلیسای کاتولیک هفت گناه کبیره(غرور، آزمندی، بی عفتی، حسد، افراط، خشم و کاهلی) و هفت پیمان مقدس(غسل تعمید، تسلیم و تصدیق، تقدیس و بلوغ، ازدواج، استغفار و توبه، غسل قبل از مرگ با روغن مقدس، در آمدن به لباس روحانیون مسیحی) وجود دارد.

 

 

برای پیروان محمد(ص) آخرین مکان عروج، آسمان هفتم محسوب می شود.

 

 

در بیست و هفتم ژوئن هر سال، روز «هفت انسان خوابیده » مسیحیان یاد آن هفت برادری را که در سال ۲۵۱ بعد از میلاد، برای عقیده و ایمان خود، زنده زنده لای دیوار نهاده شده و شهید شدند، گرامی می دارند؛ مردم عامه می گویند که اگر در این روز باران ببارد، به مدت هفت هفته بعد از آن هوا بد خواهد بود، آن گاه انسان باید هفت وسیله ی مورد نیازش را بسته بندی کند و با چکمه های هفت فرسخی خود به آن دورها سفر کند.

 

 

صور فلکی خوشه ی پروین یا ثریا به عنوان «هفت ستاره» معروف است، در حالی که حتی با چشم های غیر مسلح میتوان در این صورت فلکی تا یازده ستاره را دید.

 

 

عرفای بزرگ عشق و وصال را در هفت مرحله و هفت وادی نشان داده اند و فاصله ی بین هستی و تباهی را پنج مرحله دانسته اند.

 

 

در افسانه ها نیز با هفت سحرآمیز برخورد می کنیم: هفت هری پاتر (قسمت هفتم)،سوار ریش آبی هفت همسر داشت، سفید برفی با هفت کوتوله پشت هفت کوه زندگی میکرد و افسانه ی اژدهای هفت سر…

 

 

علاوه بر این می توان به هفت پلکان مقبره کورش بزرگ، هفت اقلیم، هفت اورنگ، هفت دفتر شاهنامه، هفت پیکر، هفت هیکل، هفت گناه کبیره، هفت خانِ رستم، هفت الوان، هفت گنج، هفت رکن نماز،هفت تحلیل و هفت طواف (در اعمال حج)، و… غیره اشاره کرد و به این ترتیب بود که تعداد بیشماری هفت گانه در دنیا به وجود آمد و به عدد هفت تقدس خاصی بخشید

 

 

7 دفعه، خدا نگهدار دوستان خوبم.

 

 

منبع: ایران ناز.

 

Avatar photo

درباره مهرداد چشمه

سلام. من مهرداد چشمه، متولد 22 تیرماه 1343 در شهر قایم شهر در استان مازندران. بزرگ شده در شهر اراک در استان مرکزی. و سالیان درازیست که ساکن شهر کرج در استان البرز هستم. تحصیلات من در حد دیپلم، هست، که البته به خاطر برخورد با انقلاب فرهنگی در اوایل انقلاب و کمبود امکانات در اون زمان با این که سه سال متوالی در دانشگاههای دولتی و تربیت معلم قبول شدم نتونستم به تحصیلات عالی دست پیدا کنم. من کارمند شرکت آب و فاضلاب استان البرز هستم و در شغل شریف اپراتوری تلفن مشغول به خدمت میباشم. از علایق شخصی خودم، میتونم به شنیدن موسیقی ملل، دیدن یا شنیدن فیلمهای کلاسیک و ارزشمند، خوندن رمانهای فاخر دنیا، کامپیوتر و اینترنت و غیره اشاره کنم. پست الکترونیک: mr.cheshmeh@gmail.com آدرس سایت چشمه سرا: cheshmehsara.com آیدی اسکایپ: mr.cheshmeh تلفن همراه: 09121641278 تلفن محل کار: 02632224020
این نوشته در اجتماعی, مقاله ها ارسال و , , , , برچسب شده است. افزودن پیوند یکتا به علاقه‌مندی‌ها.

29 Responses to دانستنیهایی جالب درباره عدد 7:

 1. 1
  زینب says:

  7 دفعه سلام .. 7 دفعه خییلی عالی بود 7 دفعه تشکر

 2. 2
  سمانه says:

  سلام هفت تشکر از پست خیلی خوبتون سعی میکنم هر هفت روز هفته بیام هفت دور از روش بخونم و هفت بار از روش به عنوان مشق شب بنویسم خخخخخ

 3. 3
  ابراهیم says:

  هفت بار سلام. هفت بار مرسی. هفت بار در هر دقیقه موفق باشید. هفت روز هفته شاد باشید.

 4. 4
  محمدی says:

  سلام آقای چشمه. مطلب جالبی بود واقعا لذت بردم ممنون از شما. پیروز باشید.

 5. 5
 6. 6

  سلام به عمو چشمه.
  بازم یه پست جالب و آموزنده,خیلی مطلب جالبی بود.
  ممنون که زحمت کشیدید.
  همیشه پاینده باشید.

 7. 7
  samaaneh says:

  هفت هزار بار لایک!
  عمو من دختر روز هفتَم! هفت شهریور.
  خیلی جالبه… فکر میکنم ایرانی های باستان 3 رو عدد زن، و 4 رو عدد مرد میدونستند و جمع اینا میشد تکامل؛ و همینطور ضرب‌شون یعنی 12. 12 هم به نوبه خودش عدد کماله.
  مرسی زیاد زیاد

 8. 8

  سلام.
  خیلی جالب بود.
  من سعی میکردم نفر هفتم بشم اما نشد که بشه.
  صبح اومدم پست رو دیدم و کامنت هم نوشتم اما نتم پرید.
  نوشته بودم که وقتی عنوان پست رو دیدم مطمئن بودم که این پست از آن شماست و درست هم بود.
  ما وقتی حلیم میپزیم روز قبلش گندمها رو میخیسونیم و میشوریم.
  این کار شستن گندمها هفت بار انجام میشه یعنی هفت بار میشوریم و خالی میکنیم و بعد از خالی کردن آب مرتبه ی هفتم, یه کم آب روش میریزیم و دیگه نمیشوریم تا صبح بریزیمشون توی دیگه حلیم.
  وقتی این پست رو خوندم این کار برام خیلی جالب اومد.
  بازم از پست ممنونم.
  موفق باشید.

 9. 9
  سعید says:

  عمو جون بازم گل کاشتی ممنون.

 10. 10
  Avatar photo روشنک says:

  سلام عمو
  خیلی جالب بود. کلی لذت بردیم
  حالا اگه گفتی هفت هفتا چنتا خخخخ خخخ

 11. 11
  هستی says:

  سلام عمو منم روز و ماه تولدم عدد ههفته مرسی از پست بی نظیرتون

 12. 12

  سلام
  منم از شما تشكر ميكنم هفت بار ولي نميتونم هفت بار اين پست را بخونم.

 13. 13
  مجید قلوزی says:

  سلام عمو. امیدوارم که حالتون خوب باشه و زندگی بر وفق مراد باشه. مرسی به خاطر مطلب بسیار زیبا و خاندنیتون. پاینده باشید.

 14. 14
  Avatar photo محمد رضا خوشی says:

  پس منم حالا 7 لایک به افتخارت میزنم

 15. 15

  سلام!
  هفت چاکراه بدن در علم یوگا!

دیدگاهتان را بنویسید