تاریخچه ی کاملی از برگزاری جشنهای کریسمس:

کریسمَس یا نوئل جشنی است در آیین مسیحیت که به منظور گرامی داشت زادروز مسیح برگزار می شود. ایام دوازده روزه کریسمس با سالروز میلاد مسیح در ۲۵ دسامبر آغاز گشته و تا جشن خاج شویان در روز ۶ ژانویه ادامه می یابد. هرچند مهم ترین عید مذهبی در گاهشمار مسیحی، روز عید پاک (به عنوان روز مصلوب شدن و رستاخیز عیسی) است، بسیاری به خصوص در کشورهای ایالات متحده و کانادا، کریسمس را مهم ترین رویداد سالانه مسیحی محسوب می دارند.

با وجودی که این روز، یک عید مذهبی شناخته می شود، از اوایل سده بیستم میلادی به بعد به طور گسترده به عنوان یک جشن غیر مذهبی برگزار شده و برای بیشتر مردم، این ایام فرصتی است برای دور هم جمع شدن اقوام و دوستان و هدیه دادن به هم. کریسمس با آیین های ویژه ای به طور مثال آراستن یک درخت کاج، برگزار شده و شخصیتی خیالی به نام بابانوئل در آن نقشی مهم دارد.

ریشه لغوی
واژه کریسمس (به انگلیسی: Christmas)، به معنای «مراسم عشای ربانی (مَس) در روز مسیح» در حدود سال ۱۰۵۰ میلادی به صورت واژه Christes maesse به معنی «جشن مسیح»، وارد زبان انگلیسی قدیم گردید و محققان معتقدند، گونه کوتاه تر آن یعنی Xmas شاید برای نخستین بار در قرن سیزدهم به کار رفته باشد. واژه قدیمیتر «یول» (Yule) احتمالاً از واژه آلمانی jōl یا انگلوساکسونی geōl که به جشن انقلاب زمستانی اشاره دارد، مشتق شده است. واژه های متناظر در دیگر زبانها چون، نَویداد (Navidad) در اسپانیایی، ناتاله (Natale) در ایتالیایی و نوئل (Noël) در فرانسوی، همگی معنای «میلاد» را تداعی می کنند و واژه آلمانی «وایناختِن» (Weihnachten)، به معنی «شب تقدیس شده» می باشد.

ریشه تاریخی
جامعه مسیحیت اولیه، میان تاریخ واقعی میلاد عیسی مسیح و مراسم مذهبی بزرگداشت این واقعه، فرق می نهاد. در دو قرن نخست پیدایش آیین مسیحیت، بازشناسی تاریخ زادروز شهدای مسیحی و به پیروی از آن، عیسی، با مخالفتهای بسیاری در بین پیروان این آیین روبرو شد. عده بسیاری از پدران کلیسا، نظرات نیشدار و کنایه آمیزی در خصوص برپایی جشن تولد افراد در ادیان پاگانیسم (آیینهای رقیب مسیحیت و یا چند خدایی) داشتند و در واقع از دید کلیسا، روزِ جانسپاری قدیسان و شهدا می بایست به عنوان روز واقعی به دنیا آمدن آنان، گرامی داشته شود. منشا دقیق انتخاب روز ۲۵ ماه دسامبر به عنوان میلاد عیسی مسیح در پرده ای از ابهام قرار دارد و تاریخدانان در مورد آنکه پیروان مسیح از چه زمانی شروع به برپاداشتن جشن میلاد او نمودند، به یقین نرسیده اند. گرچه در اناجیل چهارگانه در عهد جدید، تولد عیسی با جزئیات شرح داده شده است، ولی هیچ تاریخی در آنها ذکر نشده است.

همچنین آیین زوروانی میترائیسم، بر پایه پرستش ایزد باستان ایران زمین، میترا، در سرزمینهای تحت فرمانروایی روم باستان اشاعه زیادی یافته بود و بسیاری از رومیان، رویداد بلندتر شدن روزها به دنبال انقلاب زمستانی را با شرکت کردن در مراسمی به منظور بزرگداشت زادروز میترا، در ۲۵ دسامبر جشن می گرفتند. این جشنها و سایر مناسک تا اول ژانویه ادامه می یافت که رومیان این روز را نخستین روز ماه و سال جدید می دانستند. کلیسای کاتولیک روم روز ۲۵ دسامبر را به عنوان زادروز مسیح برگزید تا به مراسم پاگانی مرسوم آن زمان معنا و مفهوم مسیحی بخشد. برای نمونه، کلیسا جشن زادروز میترا خدای نور و روشنایی را با جشن بزرگداشت زادروز عیسی که عهد جدید او را نور و روشنی جهان می نامد، جایگزین نمود. کلیسای کاتولیک با این امید که پیروان آیین میترا را به آیین مسیحیت وارد کند، به آنها اجازه داد تا به عنوان بزرگداشت زادروز مسیح به برگزاری جشن و سرور خود در تاریخ معین شده پیشین ادامه دهند.

بابا نوئل
شخصیتی که امروزه به شکل پیرمردی مهربان و چاق است و با لباس سرخ رنگ و ریشی سفید و بلند، هنگام کریسمس در میان برگزارکنندگان این جشن ظاهر می گردد به چندین اسم شناخته می شود که بابانوئل (Papa noel)، سانتا کلوز (Santa claus) و سنت نیکولا (Saint Nicola) از معروفترین این اسامی اند.

آیین های کریسمس
برگزاری کریسمس در کشورهای مختلف مسیحی بنا به سنت و رسم و رسوم آنان، تفاوت هایی نیز با یکدیگر دارد. اما مشترکات این مراسم این است که: مسیحیان برای جشن گرفتن میلاد عیسی مسیح به کلیساها می روند، در منزل یک درخت کاج را تزیین و چراغانی می کنند و در خیابان ها و کوچه ها دسته دسته سرودهای پرستشی و شکرگزاری اجرا می نمایند.

درخت سرو
امروزه در تمام جهان درخت سرو نماد مهم کریسمس است. اما درخت سرو در آئینهای پاگان و فرهنگ قدیم ایران نیز بسیار مهم بوده و درخت جاودانگی تلقی می شده است هنوز در بسیاری از نقاط ایران به درخت سرو با نگاه تقدس نگریسته می شود.

کریسمس در هند
اگر چه کریسمس جشنواره ای در تقویم مسیحی است، اما در هند به عنوان یک سرگرمی و تفنن دارای اهمیت ویژه ای است. در هند این جشنواره دارای معنی خاصی برای وحدت هند در عین تنوع و گوناگونی است که در سراسر جهان شناخته شده است. و به دلیل نفوذ اروپا در این کشور برای مدت طولانی, دین در سراسر کشور پخش شده است. هیجان انگیز ترین جشن کریسمس در هند را می توان در حالت سرور و نشاط در شهر بندری گوا دید. تعداد زیادی از گردشگران داخلی و بین المللی به سواحل گوا می آیند ودر طول جشنواره کریسمس به تماشای گوا در بهترین حالت فرهنگی خود می پردازند.

منبع : wikipedia.org

درباره مهرداد چشمه

سلام. من مهرداد چشمه، متولد 22 تیرماه 1343 در شهر قایم شهر در استان مازندران. بزرگ شده در شهر اراک در استان مرکزی. و سالیان درازیست که ساکن شهر کرج در استان البرز هستم. تحصیلات من در حد دیپلم، هست، که البته به خاطر برخورد با انقلاب فرهنگی در اوایل انقلاب و کمبود امکانات در اون زمان با این که سه سال متوالی در دانشگاههای دولتی و تربیت معلم قبول شدم نتونستم به تحصیلات عالی دست پیدا کنم. من کارمند شرکت آب و فاضلاب استان البرز هستم و در شغل شریف اپراتوری تلفن مشغول به خدمت میباشم. از علایق شخصی خودم، میتونم به شنیدن موسیقی ملل، دیدن یا شنیدن فیلمهای کلاسیک و ارزشمند، خوندن رمانهای فاخر دنیا، کامپیوتر و اینترنت و غیره اشاره کنم. پست الکترونیک: mr.cheshmeh@gmail.com آدرس سایت چشمه سرا: cheshmehsara.com آیدی اسکایپ: mr.cheshmeh تلفن همراه: 09121641278 تلفن محل کار: 02632224020
این نوشته در اجتماعی ارسال و , , , , , برچسب شده است. افزودن پیوند یکتا به علاقه‌مندی‌ها.

15 Responses to تاریخچه ی کاملی از برگزاری جشنهای کریسمس:

 1. 1
  زینب بخشی says:

  سلام عمو . . . نمیدونستم تو کشورا ی آسیایی مثه هندم این جشن بر گزار میشه . . واسم جالب بود . . . . ولی عمو از بابا نوئل گفتین یه وقت عمو نوروز شاکی میشه ها خخخ ننه سرمام که جای خودشو داره . . . حسابی مراقب خودتون باشین خخخ

 2. 2
  سعید says:

  با درود و تشکر از عمو چشمه نازنین.

 3. 3
 4. 4
  گوشه نشین says:

  با سلام و عرض تشکر از جناب چشمه مثل همیشه عالی بود به اطلاعاتم افزوده شد موفق باشید

 5. 5
  رهگذر says:

  دارارارام… ننه رهگذر وارد می شود…خخخخخ
  خب این پستا رو دوس میدارم چون خیلی میتونم توش حرف بزنم… چون یه عالمه به تاریخ هنر مربوطن… منم پر چونه…خخخخخخخخ
  ننه بیا بیشین تا برات بگم… ننه من بابا نوئلا میشناسمش…خخخخخ… متأسفانه در مورد این بخش جذاب تاریخی توی ایران دو سه تا کتاب بیشتر نوشته نشده… بابا نوئل با لباس بلند قرمز بر تن و کلاه مغی بر سر یک مُغه… مغ ایرانی…رنگ لباسش هم رنگ لباس میتراست… شب تولدش هم شب یلداست…خخخخخخ…شب تولد میترا… اولین بار وقتی سر کلاس تاریخ هنر این رو شنیدم شاخام در اومد و هی رفتم و رفتم… هی گشتم و گشتم همه دنیا رو گشتم تا بالاخره یکی دو تا کتاب جستم راجع بهش… اون طرف خیلی راجع به این مسئله کتاب متاب و مقاله پقاله نوشته شده ولی ما ایرونیا نمیدونم چرا، یعنی میدونم چرا… به مسائل آیینهای پیش از اسلام خیلی کم می پردازیم… به هر حال جاش نیس بگم دیگه… پس نیمیگم.. ولی اینا میتونم بگم که:
  میترائیسم در غرب هواداران خیلی زیادی داشته… بعد از تولد مسیح، تا چن صد سال، مسیحیت به رسمیت شناخته نشد… همونطوریکه خوددونم اون بالا فرمودید… تا اینکه کنستانتین از راه رسید با ساز و آواز… و در بیزانتین دین رسمی امپراطوری خودش رو مسیحیت اعلام نمود و هنر مسیحیت که تا پیش از اون مختص داخل مقابر گور دخمه ای بود ابتدا در متولد شدن کلیساها و بعد در مصورسازی انجیل و در و دیوار کلیساها نمود پیدا کرد…
  حالا این ملت نمیدونستند که کی باید برای مسیح تولد بگیرن و عیدشون کی باشه… چیطور شد؟ در نقاشیهای گور دخمه ای و گاهی در نقش برجسته های دوره های قبل در کنار مسیح یک مغی تصویر شده بوده که نشان از تأیید مسیح به عنوان پیامبر و منجی داشته… مغ با کلاه ایرانی و لباس بلند مغان… به رنگ سرخ میترایی… به دلیل نفوذ میتراییسم در غرب شب تولد میترا را که اون هم منجی نامیده میشده شب تولد مسیح اعلام میکنند… بعدها هی سال کبیسه میاد و میره و تاریخ جابه جا میشه و تولد میره تو دی ماه… دیگه نگهش میدارن و وایمیسوننش… و اینی میشه که بعد از سالها هنوزم هس… اون بابانوئل هم که در نقاشیها و نقش برجسته های قدیمی یک تأیید کننده ی مسیح بوده وارد دنیای حقیقی میشه و با خودش هدیه مدیه میاره و ملتا شاد میکنه…
  الان مخم خیلی هنگه و خسته ام… وگرنه بیشتر میگفتم… بذارید برم بیبینم کتابشا میجورم اسمشا بذارم برادون خوددون برید بخونید اصلاً… آخه یه کتابا که نمیشه اینجا آورد همه رو… هههه… خسته شدم خب…
  مرسی پسرم… باعث شدی مخمو از تو پلاستیک آکش درش بیارم…خخخخخخخ… اما نه… حیفه.. خراب میشه خش ورمیداره… بذارید باز بذارمش سر جاش…هاهاهاهاهاهاهاهاهاهاها

  • 5.1

   سلام ننه.
   اول بوگو بینیم اون باباهه نوئل بود کی بود، از کجا میشناسیش؟
   تو کوچه و بازار مزاحمت شده؟
   سر راهتو گرفته؟ ده بوگو لامسب، چرا ساکتی؟
   به ولای علی اگه آزارت داده باشه خودم شیکمشو سفره ی سگ میکونم.
   ههه، لباس بلند سرخ، ریش بلند سفید!!!
   ننه، بهش رو ندی که پاش بیفته من ننه منه نمیشناسمااا.
   فقط مادری کن در مورد اون میترا خانومی یه تحقیق بوکون، بیبین باباش کیه؟ ننهش کیه؟ نشونده یا شیرنی خورده داره یا نه؟ نوکرتم ننه خخخ.
   از شوخی گذشته بسیاااار ممنونم از اطلاعات مفیدت .
   شاد باشی.

 6. 6
  عمو حسین says:

  درود بر داداش مهرداد خودم. تشکر از این مطلب تحلیلی تحقیقی. ولی بچههااا یه تبریکی به هموطنان مسیحی و ارمنی میگفتید بد نبودااا. من از همینجا فرا رسیدن روزهای کریسمس را به هموطنان مسیحی و ارمنی و بویژه همنوعان پیرو این کیش، تبریک میگم برایشان آرزوی سلامتی و بهروزی دارم. ولی در کل باید عرض کنم که بسیاری از این اعتقادات بر اساس افسانهها هستند و ریشۀ تاریخی و واقعی ندارند. یک آرزو هم دارم و اون اینکه امیدوارم و آرزو دارم که روزی فقط یک دین و مذهب و کیش در بین همۀ جهانیان رواج پیدا کنه و همۀ بشریت پیرو آن شوند و آن هم آیین و کیش انسان دوستی و کیش مهر‌ورزی و عشقورزی به همۀ انسانهاست. به امید آن روز. پیروز باشید مهر و مهربانیتان همیشگی.

 7. 7

  سلام بر عمو چشمه گرامی.
  مطالب جالبی بودند ممنون.
  و هم چنین تشکر می کنم از خانم رهگذر که اطلاعات مفیدی رو در اختیار ما گذاشتند.
  کریسمس مبارک.

 8. 8

  سلام یادش به خیر اون وقت ها که ما تو شبانه روزی خارجی ها بودیم نیکولوس داشتیم شب ها بابا نول میومد پایین تختمون نیکولوس میذاشت خیلی مراسم خوبی بود حیف که نمیشه همه را بنویسیم ولی خلاصه ما را بردید به اون دور دور ها ممنون آقای چشمه از این پست.

دیدگاهتان را بنویسید