۱۰ روش استفاده فوق العاده فلش مموری که فکرش را هم نمی کنید!

سلام دوستان خوبین خوشین سلامتین

خدا ر شکر  دوباره پیدام  شد با مطلبی دیگر مطلبی به ظاهر ساده  و شاید کاربردی میدانم که همه ی شماها این مطلب را میدانید    اما من آن را یاد آوری  میکنم  مطلب من راجع به   فلش مموری   هست هرچند راههای زیادی  برای استفاده ی آن هست اما  من ده‍تای آن را در اینجا می آورم

خب بریم سر اصل مطلب  که از همه چیز  بهتر است  قبل بیان مطلبم از همه ی شما که  از پستای حقیر بازدید میکنید و با نظرات خود مایه ی دلگرمی هستین تشکر میکنم  اینبار هم از شماها خواهش   دارم که  من را نقد کرده و هرگونه انتقاد یا پیشنهادی دارین بفرماین این مطلب هم بر حسب نیاز گرد آوری شده  این شما و این هم     مطلب امروز

۱۰ روش استفاده فوق العاده فلش مموری که فکرش را هم نمی کنید!

فلش مموری ها راهی ارزان و ساده برای پشتیبان گیری از اطلاعات و جابجایی داده ها بین کامپیوترها هستند. اما از آنجایی که روزانه استفاده از پردازش ابری و اینترنت بیسیم گسترش پیدا می کند، فلش مموری ها آن استفاده گذشته خود را از دست می دهند. احتمالا شما هم الان در کشوی میزتان چند فلش مموری دارید که چندان مورد استفاده قرار نمی گیرند؟ اگر می خواهید نفس تازه ای به فلش مموری های خود بدهید در پست امروز چند روش استفاده غیرمعمول اما مفید آموزش خواهیم داد تا نفس تازه ای به روح خسته فلش مموری هایتان بدمید!

۱- نصب توزیعی از لینوکس 

اگر از استفاده کنندگان یا دوستداران لینوکس باشید می دانید که اغلب توزیع های لینوکس را می توان از طریق دیسک زنده یا Live CDs بدون نیاز به نصب کامل و تنها از طریق بوت از روی لوح فشرده اجرا کرد. در سال های اخیر این روند به سوی ساخت USB ها به جای CD ها رفته است. شما می توانید برنامه ها و توزیع لینوکس دلخواهتان را انتخاب کرده و آنها را دانلود و برروی فلش مموری خود انتقال دهید، و از طریق آن به تست و یا نصب و ایجاد سیستم عامل لینوکس برروی کامپیوترتان اقدام کنید. این کار سریع تر و لذت بخش تر از نصب از طریق CD هاست. فلش مموری ها حجم بیشتری از اطلاعات را می توانند در خود جای دهند و برای نصب توزیع های حجیم بسیار مناسب می باشند.

۲- بوت یک سیستم عامل پایدار 

اگر چیزی بیش از یک سیستم عامل زنده برروی فلش مموری خودتان نیاز دارید تا تمامی تغییرات را برروی دیسک قابل حمل خود داشته باشید، می توانید چندین توزیع را مستقیما برروی فلش مموری خود نصب کنید. از این طریق می توانید سیستم عامل خودتان را برروی کامپیوتر دیگران بالا آورده و استفاده کنید، همچنین به اطلاعات و فایل هایی که ایجاد کرده اید بعلاوه برنامه هایی که برروی سیستم عاملتان نصب کرده اید دسترسی داشته باشید. Pen Drive Linux یکی از این گزینه هاست که می توانید از طریق آن به این کار اقدام کنید. هرچند اکنون بسیاری از توزیع های عمده مانند اوبونتو این امکان را به شما داده اند که سیستم عامل را برروی فلش مموری خود نصب و استفاده کنید.

۳- اجرای نرم افزارهای قابل حمل 

درباره نرم افزارهای قابل حمل بارها شنیده اید. برنامه هایی که بدون نیاز به نصب برروی سیستم عامل قابل اجرا می باشند. سایت Portable Apps به کاربران ویندوز این اجازه را می دهد که برنامه های مورد علاقه خودشان را بدون نیاز به نصب و بوت ویندوز خودشان اجرا نمایند. از دیگر سرویس هایی که به ارائه نرم افزارهای قابل حمل می پردازند می توان به Liber Key و Win Pen Pack اشاره کرد.

۴- استفاده به عنوان رم 

در مواردی که کامپیوتر شما سرعت چندان مناسبی به دلیل کمبود رم دارد و فلش یا فلش مموری هایی با فضای آزاد بسیاری در اطراف شما هست می توانید از این فلش مموری ها به عنوان رم کامپیوتر استفاده نمایید تا سرعت کامپیوتر شما تا حدودی افزایش یابد و در مدیریت نرم افزارها بهتر عمل کنید. مایکروسافت Ready Boost را برای اینکار فراهم آورده تا بتوانید فلش مموری خودتان را به عنوان رم به کامپیوتر اضافه کرده و از آن استفاده کنید.

۵- پارتیشن بندی دیسک سخت 

نصب نرم افزار Parted Magic برروی فلش مموری به شما این امکان را می دهد که از طریق USB درایو خود بتوانید به پارتیشن بندی و تغییر سایز پارتیشن ها بپردازید. پارتیشن بندی در حال اجرای سیستم عامل کار نسبتا خطرناکی است، و ممکن است باعث ازبین رفتن برخی اطلاعات شما گردد اما پارتیشن بندی از طریق بوت و بدون اجرای سیستم عامل این ریسک را از بین خواهد برد. (البته همیشه باید مراقب اطلاعات در حین پارتیشن بندی بود و نمی توان احتمال از بین رفتن اطلاعات را صفر دانست.)

۶- بازی ها 

نصب بازی برروی فلش مموری را نمی توان به عنوان نرم افزارهای قابل حمل یاد کرد، برخی از بازی ها را می توانید برروی فلش مموری نصب کنید، و بدون در نظر گرفتن خرابی سیستم عامل و ترس از دست دادن مراحل ذخیره شده بازی کنید. (به یاد داشته باشید که سیستم عامل ها باید یکی باشند.) همه بازی ها این قابلیت را ندارند، یکی از بازی های موفق که این امکان را ارائه داده است Minecraft است.

۷- فایل ها را امن و خصوصی نگه دارید 

شما می توانید کل فلش مموری خودتان را به پارتیشنی رمزگذاری شده تبدیل کنید تا بتوانید فایل ها و اطلاعات مهم خودتان را درون آن بصورت امن نگهداری کنید. همچنین می توانید برروی فایل هایتان رمزعبور گذاشته تا دسترسی به آنها تنها با وارد کردن رمزعبور امکان پذیر باشد.

۸- رمزگذاری برای ورود به سیستم عامل 

اگر فکر می کنید که رمز عبور گزینه امنی برای کامپیوترتان نیست و برای امن کردن بیشتر اسکنر بیومتریک نیز ندارید، نگران نباشید، گزینه های جایگزینی نیز وجود دارد. تنها کار مورد نیاز این است که فلش مموری خودتان را به کلید تبدیل کنید! با اینکار بدون اتصال فلش مموری شما به کامپیوتر امکان ورود به سیستم عامل وجود نخواهد داشت. اگر از ویندوز استفاده می کنید می توانید از predator استفاده کنید. البته این نرم افزار تنها راه تبدیل فلش مموری به کلید ویندوز نیست.

۹- نجات کامپیوتر آلوده 

این امکان نیز وجود دارد که برروی فلش مموری آنتی ویروس نصب کنید تا از طریق آن ویروس ها، نرم افزارهای مخرب و تروجان ها را شناسایی و از بین ببرید. برای اینکار پیشنهاد ما استفاده از AVG یا Kaspersky است.

۱۰- همگام سازی خودکاری فایل ها 

احتمالا شما نیز مانند اغلب کاربران فایل ها را با کپی و پیست به فلش هاستان منتقل می کنید. Sync Toy و Sync Back SE دو نرم افزاری ویندوزی برای این کار هستند. Good Sync 2 Go هم برای سیستم عامل های مک قابل استفاده است.

نتیجه گیری

با اینکه استفاده از فلش مموری ها برای جابجایی اطلاعات به دلیل استفاده از اینترنت و پردازش های ابری کمتر شده است اما این قطعات، ابزاری فوق العاده برای بوت سیستم عامل های دلخواه، نصب آنها و همچنین تعمیر کامپیوتر می باشند. این ابزار هرساله با کاهش قیمت در برابر افزایش حجم ذخیره سازی ابزاری مناسب برای این فعالیت ها هستند.

شما چه استفاده های دیگری از فلش مموری ها می کنید؟

دوستان گوشکنی امیدوارم ایرادهای مرا که در این مطلب هست به بزرگ و بزرگواری خود ببخشید

درباره هادی افضلی فر

سلام من هادی افضلی فر هستم اهل فسا فسا هم در 145 کیلومتری شیراز هست ضمنا من در 29 شهریور سال 1362 در فسا متولد شدم و سه ماه بعد بر اثر حادثه ای از موتور سیکلت در راه فسا از کنترل والدین خارج شدم و به داخل جاده افتادم و شد آنچه که باید میشد یا قرار بود بشود ضمنا من در سال 1393 با همسرم که اون هم از بچه های معلول جسمی متوسط هست و لیسانس حقوق هست و در حال حاضر هم مشغول تحصیل در ارشد رشته ی روانشناسی بالینی ازدواج کردم و دارای یک فرزند پسر هم میباشم ضمنا من مدرک درسیم دیپلم ادبیات هست و علاوه بر دیپلم دارای مدارک متعددی چون رایانکار 1 و2 مدرک کسب و کار از وزارت کار و رفاه اجتماعی و مدارک حک کرک رباتیک و زبانهای برنامه نویسی و هوش مصنوعی و i c d l 1 و 2 آموزش آن هستم ضمنا راهای ارتباط با من هم 09173302985 09389466168 09217272985 hadiafzalifar1662968@gmail.com hadi1662968@gmail.com hadi.afzalifar@outlook.com hadi.afzalifar@hotmail.com میباشد امیدوارم مفید و ارزشمند برای عزیزان واقع شوم
این نوشته در آموزش های رایگان, کامپیوتر, معرفی ابزار ارسال و , برچسب شده است. افزودن پیوند یکتا به علاقه‌مندی‌ها.

28 Responses to ۱۰ روش استفاده فوق العاده فلش مموری که فکرش را هم نمی کنید!

 1. 1

  سلام
  مثل همیشه عالی و مفید بود
  ممنون.

  • 1.1
   هادی افضلی فر says:

   سلام مرسی واقعا زحمت کشیدی خواندی و نظر دادی خوشحالم اگه بدردت خورد همین لطف شما و دیگران هست که مرا تشویق میکند به بهتر نوشتن و خوشحالم که با عزیزانی و خوبانی مثل شما آشنا هستم امیدوارم همیشه سلامت باشی

 2. 2
  میثم امینی says:

  درود
  مرسی بابت مطلب. جالب بود.
  شاد باشید.

 3. 3
  ابراهیم گلمحمدی says:

  سلام مفید بود مرسی

 4. 4
  عمو حسین says:

  مرسی هادی. امید که برای اهل فن مفید بوده باشد. من که از زدن فلش به کامپیوتر وحشت دارم همش نگران ویروس هستم. ایشالا که این ویروسا ذلیل بشند که اینقدر ما را میچزونند. خخخخ. بازم تشکر هادی‌ام.

  • 4.1
   هادی افضلی فر says:

   سلام مرسی من هم امیدوارم که مفید بوده باشه خب ویروسها هم برای خودشون فیلمی شدن اما جای نگرانی ندارن برنامهای هست که مانع ورود ویروسه به سیستم یا فلش بشن

 5. 5

  سلام آقای افضلی فر. مطلب کاربردی و جذابی بود. متشکرم.

 6. 6
  ریحان says:

  سلام و تشکر برا این مطلب مفید

 7. 7
  مهدی ترخانه says:

  سلام هادی , نکات بسیار خوبی بود و لذت بردم , همه از فلش ها استفاده میکنند و ما خیلی بیشتر از دیگران . پس خیلی خوبه که اطلاعات مون رو بالا ببریم . من وقتی فلش ام رو به کامپیوتر وصل میکنم , با یک پیغام که ویندوز اجازه میخواد که فلش رو اسکن کنه , روبرو میشم . آنتی ویروس نه , خود ویندوز این پیام رو میده . که چند بار تکرار شده …
  ممنون از پست خوبت .

  • 7.1
   هادی افضلی فر says:

   سلام تشکر که نظر دادی من هم هدفم این است که از بیناها چیزی کم نداشته باشیم امیدوارم با یاری و پیشنهادها و درایت دوستان این امر محقق شود
   علت این که فلش یا ممری شما این پیغام را میده این است که فلش همینجوری از سیستم جدا میشه یعنی اجکت نمیشه و این که به این بستگی دارد که فلش شما ورژن u s b چند باشد و پرتهای سیستم هم سپرتکننده ی کدوم پورت باشد این موضوع را کسی بهم گفت که داخل دانشگاه تدریس میکند راجعب این موضوع هم مطلب دارم که میگذارم راستی فلش یا ممری شما u s b چند است سیستمتون از کدوم نوع پشتبانی میکند

 8. 8

  سلام. من، بیشتر از مطلب، تحت تأثیر شخصیت متواضع شما قرار گرفتم. امیدوارم در کنار فرزند نازنین و همسر گرامیتان شاد و پر امید باشید.

  • 8.1
   هادی افضلی فر says:

   سلام من از شما ممنونم که زحمت کشیدی و این پست را هرچند ناقص هست خواندی و نظر دادی از شما متشکرم شما به من لطف داری امیدوارم شما هم در کنار خانواده لحظاتی شاد را سپری کنید و پیروز و سربلند باشی

 9. 9

  سلام منم از شما تشکر میکنم و امیدوارم که همیشه موفق باشید

 10. 10
  امیر فتوحی says:

  سلام. وقت به خیر. ضمن تشکر از زحمات شما دوست گرامی بابت این پست این نرم افزارهایی که فرمودید که مثلاً رمز گذاری روی فلش رو از کجا میتونیم دانلود کنیم؟ شما اولاً اسم نرم افزاری که امکان قفل گذاری روی فلش رو داراست ننوشتید. و اسم اون نرم افزار رو نوشتید به صورت یه لینک افتاده. آیا با وارد شدن به اون لینکها میشه اون نرم افزارها رو دریافت کرد یا نه؟ و این که یه آنتی ویروس که فایلهای خودش رو به پوشه ی ویندوز و سیستم 32 تو درایو c کپی میکنه چه طوری میتونیم اون رو به فلش نصب کنیم؟ در این موارد اگه راهنمایی بشه ممنون میشم. احتمالاً سؤال بیشتر دوستان باشه.

  • 10.1
   امیر فتوحی says:

   لازمه این رو هم بگم که بنده از آنتی ویروس کاسپر اسکای 2010 استفاده میکنم. حالا چه طوری میتونم این آنتی ویروس رو به فلش نصب کنم؟

   • 10.1.1
    هادی افضلی فر says:

    سلام ممنون خوشحالم که خواندین و نظر هم دادی حق با شماست یک پست هم راجعب همین موضوع میگذارم مرسی که با دقت بالا توجه کردی ضمنا این برنامه ها را هم قرار میدهم اگه هم پیشنهادی بود باز هم خوشحال میشم و انتقادها را هم با جان و دل پذیرا هستم

 11. 11

  سلام هادی جان.
  ممنون از مطالب مفیدت.

  • 11.1
   هادی افضلی فر says:

   سلام استاد از شما هم ممنونم استاد ارزشمند واقعا ازت تشکر میکنم من هرچه دارم از لطف و راهنماییهای خوب شما دارم امیدوارم شما هم در تمامی مراحل زندگی موفق باشی

 12. 12
  محمد رضا خوشی says:

  سلام کاربردی هست
  اگر کسی حالش را داشته باشه
  مرسی حادی خان
  راستی از ایمیل هم خبری نشد پسر

 13. 13
  امیر فتوحی says:

  سلام مجدد. من نرم افزار استفاده ی فلش به عنوان کلید رو دیشب پیدا کردم. فقط نمیدونم آیا این نرم افزار بایستی به drive c نصب بشه یا به خود فلش یا همان usb drive اگه راهنمایی بفرمایید ممنون میشم.

دیدگاهتان را بنویسید