ترجمه تکمیل شد | عیدی مجتبی خادمی به دوستان نابینا: برنامه ی نزدیک‌یاب، به زبان فارسی و با آموزش صوتی و دفترچه راهنمای متنی کامل

راهنمای استفاده از نزدیک‌یاب

ویژه مسیریابی نابینایان

نشر توسط خانه ی چاپ نابینایان آمریکا

۲۰۱۵

ترجمه توسط سایت گوشکن

۲۰۱۶

سلب مسئولیت

توجه داشته باشید، برنامه nearby explorer، توسط محله نابینایان برای رفاه حال دوستان پارسی‌زبان ترجمه شده است اما استفاده از آن را با مسئولیت خویش انجام دهید. هیچ مسئولیتی به دلیل استفاده ی شما از ترجمه ی اختصاصی برنامه، متوجه محله نابینایان یا اعضای آن نمی گردد. بخش هایی از برنامه بوده که ترجمه نشده است. ممکن است در انجام اعمال در علاقه مندی ها و برخی موارد دیگر، با منو های انگلیسی مواجه شوید. به هر حال، مطالعه ی کامل این راهنما، شما را از کمک گرفتن از افراد دیگر، بی‌نیاز خواهد نمود. کسب مهارت در استفاده از این برنامه، فقط و فقط با تجربه میسر خواهد شد.

دانلود موارد مورد نیاز

دانلود برنامه ی نزدیک‌یاب به زبان فارسی، اختصاصی تارنمای گوشکن، محله نابینایان، در قالب APK

دانلود راهنمای فارسی برنامه ی نزدیک‌یاب (همین دفترچه که در حال مطالعه هستید) در قالب DOCX

دانلود مرور مختصر صوتی بر نزدیکیاب در قالب MP3

مقدمه مترجم

کسب مهارت رفت و آمد مستقلانه برای نابینایان، خصوصا در کشوری که دولت و اکثر مسئولین مربوطه اش، از استخوان های معلولین نردبان ساخته اند، یک ضرورت به شمار می رود. استفاده از فنآوری در کنار عصا، به عنوان یک مکمل می تواند بطور شگرفی برای مسیریابی نابینایان عزیز، راهگشا باشد. از مفیدترین برنامه های مسیر یابی که با برنامه های گویا‌ساز تبلت ها و تلفن های همراه نابینایان سازگارند، می توان به دو برنامه ی شاخص یعنی dot walker و nearby explorer اشاره کرد.
با توجه به اینکه آموزش ها، ترجمه ها و راهنما هایی به زبان فارسی برای برنامه ی اول ارائه شده است، بنده مبادرت به ترجمه ی راهنمای برنامه ی دوم نمودم. همچنین در حال همکاری با انجمن موج نور، جهت تولید کتاب مسیریابی در سطحی گسترده‌تر از این متن، هستم. امید است علاوه بر اینکه مورد پسند واقع شود، بطور کاربردی و عملی توسط نابینایان مورد استفاده قرار گیرد و بیش از پیش شاهد نابینایان موبایل به دست در حال قدم زدن در پیاده رو ها و اماکن عمومی در کل کشور باشیم.

مهم نیست سن شما چقدر است. چه یک بزرگسال باشید، چه جوان، چه نوجوان و یا حتی اگر یک کودک هفت هشت ساله هم باشید، چنانچه نتوانید به تنهایی مانند همسالان خود به بیرون از منزل بروید، خرید کنید، در محلهتان گشت بزنید و از هوای زمستانی و تابستانی لذت ببرید، این یعنی که شما نسبت به اطرافیانتان پیشرفت کمتری خواهید داشت، لذت کمتری از زندگی خواهید برد و میزان ناراحتی و افسردگی بیشتری نسبت به دیگران خواهید داشت. یکی از علت هایی که افراد نابینا منزوی و خانه نشین می شوند، این است که گمان می کنند هنوز برایشان زود است که از منزل خارج شوند، این افراد، گمان می کنند باید از ماشین و موتور و جوب و چاله و مسخره شدن بترسند. اگر همین افراد، با عصا و نقشه های مسیریابی تلفن همراه، از منزل بیرون بزنند، دوستان زیادی پیدا خواهند نمود، تجربه های جالبی از سر خواهند گذراند و روحیه ی خود را بسیار بهتر از همیشه خواهند یافت ولی حیف که اکثر نابینایان، به ماندن در منزل پای رادیو، تلویزیون، کامپیوتر و تلفن همراه وقت می گذرانند و عمر خود را هدر می دهند. حیف که اکثر نابینایان در خانواده هایشان به عنوان افرادی شناخته می شوند که نمی شود به آن ها تکیه کرد.

اگر در حال خواندن این دفترچه ی راهنما هستید، این یعنی خبر خوش برای شما، یعنی حد اقل شما تصمیم گرفته اید با چگونگی مسیر یابی نابینایان آشنا شوید. توجه داشته باشید با توجه به اینکه یک فرد نابینا، همیشه یکی از دستانش با عصا پر می شود، هنگام مسیر یابی با موبایل، هر دو دستش پر می شود و این مسئله، آزادی را از فرد نابینا می گیرد. ب فرض که شما بخواهید با کمک گرفتن از موبایلتان به خرید بروید. وقتی هر دو دستتان پر باشد، چطور می خواهید خرید هایتان را به منزل بیاورید؟ یکی از راه هایی که این جانب آزمایش نمودم و نتیجه ی مطلوبی دریافت کردم، استفاده از هدفون های تک‌گوش بولوتوس است. وقتی شما برنامه ی مسیر یابی را بر روی گوشی اجرا کنید و گوشیتان را در جیبتان بگذارید، با قرار دادن هدفون بولوتوس برروی یکی از گوش هایتان، یکی از دست هایتان که قرار بود گوشی را در خود داشته باشد، آزاد می کنید. حواستان باشد حتما از هدفون تک‌گوش استفاده کنید چرا که یکی از گوش هایتان باید به راهنمایی های تلفن همراه گوش بدهد و گوش دیگرتان باید به صدا های محیط اطراف: صدای افراد، ماشین ها و موتور ها و کسی که ممکن است شما را صدا بزند گوش بدهد.

قبل از شروع کار، در نظر داشته باشید برنامه ای که قرار است برای مسیر یابی استفاده کنید، به دو اتصال نیاز دارد. یکی اتصال به ماهواره که توسط گیرنده ی سیگنال های ماهواره ای GPS که در اکثر گوشی ها تعبیه شده است انجام می شود و برای یک اتصال موفق، شما باید در مکانی بدون سقف باشید. اتصال دیگر، اتصال به اینترنت است. این برنامه زمانی کاربرد دارد که شما در محلی که قرار است از این برنامه استفاده کنید، اینترنت همراه در اختیار داشته باشید. یک اتصال اینترنت که هنگام حرکت، همراه شما باشد. اپراتور هایی که در ایران خدمات اینترنتی ارائه می دهند، اکثر شهر های بزرگ را پوشش می دهند. قبل از تصمیم برای استفاده از برنامه، در مورد اینکه کدام اپراتور در شهر شما اینترنت با کیفیت با پوشش مناسب ارائه می دهد تحقیق کنید، یک سیم‌کارت مربوط به اپراتور مورد نظر تهیه فرمایید و بسته ی اینترنت مورد نظرتان را فعال کنید تا مطمئن شوید برنامه ی مسیر یابی، می تواند با اینترنت ارتباط داشته باشد.
چنانچه نتوانید از یک اینترنت همراه بهره‌مند گردید، این برنامه عملا نود درصد از کارایی هایش را برای شما از دست می دهد چرا که مبتنی بر نقشه های اینترنتی می باشد.

در این راهنما، استفاده از برنامه، با استفاده از یک گوشی تلفن دکمه ای توضیح داده شده که هر جا ممکن بوده، این مورد را با روش استفاده ی لمسی جایگزین کرده ام تا شما نابینایان فارسی زبان که معمولا اخیرا از گوشی های لمسی استفاده می کنید، بتوانید از این دفترچه راهنما، حد اکثر استفاده را داشته باشید.

ارزش معنوی ترجمه ی این اثر، بسیار بالاتر از آن است که بتوان بر روی آن قیمت گذاشت. ارزش مادی ترجمه ی این اثر نیز کمتر از ده میلیون ریال نیست. بنده هیچ دستمزدی بابت این ترجمه از استفاده کنندگان عزیز درخواست نمی کنم ولی تنها یک خواهش دوستانه دارم که امیدوارم به آن عمل کنید. خواهشمندم این ترجمه را در هر قالبی، اعم از الکترونیکی یا تایپی، بریل یا بینایی، صوتی یا تصویری، یا حتی شفاهی، در هر مکان و به هر طریق که می توانید، بطور رایگان، به دست همنوعانی که نیاز به استقلال در مسیر یابی توسط تلفن همراه دارند برسانید. چنانچه معلم یا مدرس هستید، این دفترچه ی راهنما را به همکاران خود در شهر ها و استان های دیگر برسانید. چنانچه یک انجمن هستید، این دفترچه ی راهنما را به انجمن های مشابه خود در شهر ها و استان های دیگر برسانید. چنانچه دانشآموز یا دانشجو هستید، این دفترچه ی راهنما را به همنوعان و دوستان خود در شهر ها و استان های دیگر برسانید. چنانچه هر نابینایی را می شناسید که می تواند این اثر را بخواند و از منبع آن آگاهی ندارد، منبع این اثر را به او معرفی کنید. این اثر را در گروه های نابینایی، اعم از ایمیلی و واتساپی و تلگرامی پخش کنید. در سایت های خود یک کپی از این دفترچه بگذارید و باعث نشر هرچه بیشتر آن بشوید. انتشار این اثر به صورت رایگان، در هر سایت یا نشریه یا گروه، بی اجازه یا با اجازه ی مترجم، کاملا آزاد، بلامانع می باشد و بابت این کار، از شما متشکر نیز خواهیم بود.

طبیعتا این اثر نیز مانند هر اثر مخلوق انسان، آری از اشکال نیست لذا خواهشمندم چنانچه مشکلی در آن مشاهده کردید از طریق ایمیل gooshkon2020@gmail.com این جانب را آگاه فرمایید تا خطا های احتمالی، در ویرایش های بعدی اصلاح گردد.

به امید استقلال هرچه بیشتر شما، مجتبی خادمی ورنامخواستی

موقعیت و حرکت

بقا و موفقیت، وابسته به مهارت های مطلوب جهتیابی است. این مخصوصا برای نابینایان یک حقیقت چالش بر انگیز است چرا که این قشر، باید تنها از نشانه های صوتی و لمسی برای تعیین موقعیت خود نسبت به اشیا یا مکان ها استفاده کنند.

برای مدت هزاران سال، مردم از مرزنما ها و خط دید، جهت بازگشت به خانه پس از یک روز طولانی در شکار استفاده می کردند ولی هرچه مسافت سفرشان طولانیتر میشد، این ترفند ها کارایی کمتری داشتند. . در نهایت، بشر فهمید که می تواند از اجرام آسمانی برای جهتیابی استفاده کند. برای مثال، اولین ملوانان با تکیه بر حضور گروهی از ستارگان در سمت چپ کشتی، مسیرشان را صحیح می پیمودند. آنها با این ترفند صد ها مایل را با اطمینان سفر می کردند. در چند قرن اخیر، ابزار های ویژه ای برای کمک در محاسبه موقعیت کنونی ساخته شد. لوییس و کلارک از چنین ابزار هایی برای تهیه نقشه ی لوییزیانا استفاده کردند. با این حال، این کارشان ساعت ها به طول انجامید و ترفند ها و دانش کافی در مورد چگونگی استفاده از ابزار های جهتیابی را می طلبید تا اندازه های دقیق محاسبه و ثبت شود. بعد از اینکه سفرشان کامل شد، دیگران اندازه های گرفته شده را مجددا محاسبه کردند تا موقعیت هر اندازه، مشخص شود.

با پیدایش سامانه ی مکان یابی جهانی یا همان GPS در چند دهه ی اخیر، قدرت تعیین دقیق و سریع موقعیتتان بر روی کره ی زمین (بدون آموزش) برای هر شخصی در دسترس است. زمانی که این فنآوری با یک واسط دسترس پذیر ترکیب شود، و اطلاعات قابل سفارشی شدن و اطلاعات معتبر در مورد نقاط مختلف در دسترس باشد، تصویر کاملی از محیط اطراف و خصوصیاتش به دست می دهد.

ابزار هایی که توسط نزدیک‌یاب ارائه می شود، سفر مستقلانه برای نابینایانی که پیاده یا با وسایل نقلیه سفر می کنند را به یک سفر کارآمد، آگاهانه و تفریحی تبدیل می کند. اطلاع از محیط اطرافتان شما را قادر می سازد تا در محلهتان و فراتر از محلهتان بگردید، کشف کنید و لذت ببرید از اعتماد به نفس و ثباتی که در این کار با شما همراه می شود.

امکانات

اطلاعاتی که نزدیک‌یاب ارائه می دهد فرد نابینا را قادر می سازد تا موقعیتش را بداند. این برنامه، محیط اطراف و خیابان های پیش رو، مراکز تجاری، مؤسسات و موقعیت خدمات همگانی را نشان میدهد و بطور پیوسته، اطلاعات مربوط به مسافت و جهت حرکت به سمت نزدیکترین مکان یا مکان انتخابی را به روز رسانی میکند.

این برنامه، درک صحیحی از خیابان های اطراف و ارتباطشان با موقعیت کنونی استفاده کننده را ارائه می دهد. به علاوه، کاربر نابینا می تواند با استفاده از این ابزار، در اتومبیل، راننده را برای تشخیص مسیر صحیح و جهت حرکت، راهنمایی کند.

بعضی از امکانات برنامه به قرار زیر است:

 • آگاهی از موقعیت کنونی را افزایش می دهد. برنامه، خیابان و آدرس مکان کنونی کاربر را اعلام می کند و با حرکت کاربر، اطلاعاتش در لحظه به روز می شود. حتی برای جزئیات دقیقتر، اعلام طول و عرض جغرافیایی، موقعیت دقیق مکان ها را تا چند متری تشخیص می دهد.

نکته: کاربر می تواند مشخص کند که برنامه چه اطلاعاتی را اعلام بکند یا نکند.

 • آگاهی از میزان مسافت تا مکان مورد نظر را افزایش می دهد. برنامه، فاصله ی کاربر تا مکان انتخابی مورد نظرش را در حینی که کاربر از مکان دور یا نزدیک می شود به او اطلاع می دهد.
 • دانش کاربر در مورد محیط اطرافش را افزایش می دهد. برنامه، مسافت، جهت حرکت، نام و آدرس نزدیکترین مکان را با استفاده از مکان هایی که در مسیر وجود دارند و کاربر تعیین می کند نمایش می دهد.
 • دانش کاربر در مورد کسب و کار های موجود در محیط اطرافش را افزایش می دهد. این برنامه، قادر است به کاربرش در حالت اشاره به نقاط مختلف، بازخورد های لرزشی و کلامی بدهد.
 • در لحظه، مکان ها، خیابان ها و آدرس ها را پیدا می کند و نمایش می دهد.
 • جهت حرکت و سرعت حرکت را نمایش می دهد.
 • مکان مورد نظر کاربر را کنترل می کند و مسافت و جهت حرکت به سمت آن مکان را مدام اطلاع می دهد.
 • طول و عرض جغرافیایی را به عنوان ورودی می پذیرد، برای آن اسم انتخاب می کند و برای استفاده های بعدی ذخیره می کند.
 • بطور هوشمندانه طول و عرض جغرافیایی موقعیت کنونی را اعلام می کند.

درباره این راهنما

این سند در زمانی که نوشته شده است، کامل و دقیق بوده. اگر اطلاعات جدیدتر یا اصلاحاتی باشد، می توانید تغییرات راهنما را با مراجعه ی مجدد به همین صفحه مشاهده کنید.

همچنین یک گروه ایمیلی برای استفاده از این برنامه وجود دارد که افراد مطلع و توسعه دهندگان در آن حضور دارند. این گروه، مکان مناسبی برای طرح پیشنهاد ها، نکات و پرسش سوالات به زبان انگلیسی است.

جهت عضویت در این گروه ایمیلی، یک ایمیل خالی به آدرس ne-subscribe@tech.aph.org بفرستید.

محدودیت ها

اگرچه تصور اینکه برنامه های مسیر یابی تمام مشکلات جهتیابی و حرکتی نابینایان را حل می کنند شیرین است ولی شرایطی است که باید به آنها توجه کرد. جهت بهره مندی بهتر از مزایای برنامه ی مسیر یابی و درک بهتر محدودیت ها، بهتر آن است که ابتدا درکی از چگونگی کارکرد این فنآوری داشته باشید.

دقت داشته باشید، اینترنت فعال گوشی، مطالعه ی کامل راهنما و صبر در استفاده ی مفید از نزدیک‌یاب بسیار مهم است.

عوامل زیادی در مسیر یابی موفق، نقش ایفا می کنند که نقش های اول و دوم را سامانه ی GPS و نقشه های موجود ایفا می کنند.

GPS

دستگاه قابل حمل شما هرچه که باشد، چه موبایل و چه یک کامپیوتر جیبی یا هر دستگاه دیگر، سیگنال های ارسالی ماهواره های مسیر یابی را با استفاده از یک گیرنده دریافت می کند. گیرنده با استفاده از سیگنال هایی که دریافت می کند، موقعیت کنونی را بر روی زمین مشخص می کند و به آن یک طول و عرض جغرافیایی نسبت می دهد. معمولا یک گیرنده ی خوب، در شرایط مطلوب، قادر است محل دقیق کاربرش را با خطای حدود چند متر مشخص کند. واقع گرایانه تر آن است که در نظر بگیرید دقت این سیستم در حدی است که معمولا بتوانید تشخیص دهید در کدام سمت خیابان در حال حرکتید.

بعضی از شرایطی که تأثیر معکوس بر مطلوبیت سیگنال های دریافتی می گذارند عبارتند از:

 • پوشش هوای ابری نزدیک به زمین.
 • شرایط جوی غیر معمول، نظیر جرقه های خورشیدی یا طوفان های مغناطیسی.
 • ساختمان های بزرگ یا موانعی که مانع دید آسمان بشوند.
 • مکان های سرپوشیده و زیرزمین ها که آسمان را از دید مخفی می کنند.

نقشه ها

طول و عرض جغرافیایی برای اکثر کاربران یک مفهوم بی معنیست برای همین است که باید با چیزی به نام نقشه ترکیب شود که در بر گیرنده ی مرزنما های آشناتر است نظیر خیابان ها و مکان های مختلف.

عواملی در مورد داده های نقشه وجود دارند که برای درک بهتر نوع استفاده از برنامه مفیدند:

 • مواقعی است که داده های نقشه ممکن است دقیق نباشند. به دلیل اینکه میلیون ها مکان در داده های نقشه ذخیره شده، امکان بروز خطا در فرایند جمع آوری داده وجود دارد.
 • مکان ها در قالب آدرس خیابان ها هستند و نه در قالب آدرس ورودی ساختمان یا فروشگاه مورد نظر شما.
 • آدرس خیابان ها تقریبیند و به صورت نسبی از ابتدا تا انتهای بلوک مورد نظر محاسبه می شوند. به همین دلیل است که ممکن است مشاهده کنید آدرسی که برنامه به شما می دهد یکی دو ساختمان با آدرس واقعی تفاوت داشته باشد. این یک امر طبیعیست و قابل اصلاح نیست. اگرچه که آدرس ممکن است دقیق نباشد ولی ثابت است. یعنی مثلا اگر به یک میله چند متری یک مغازه رسیدید و برنامه آدرس مغازه را اعلام کرد، مطمئن باشید همیشه به آن میله که برسید، برنامه آدرس مغازه را اعلام میکند.
 • مکان هایی که به مکان های مورد علاقه اضافه کرده اید یا مکان های موجود در نقشه، ارتفاع را در راهنمایی شما به سمت مکان، در نظر نمی گیرند.
 • باید به محیط اطرافتان توجه داشته باشید. اطلاعاتی که از برنامه دریافت می کنید، فقط پیشنهاد هستند و نه حقایق مطلق. همیشه شرایطی که در آن هستید و موقعیتتان در محیط را بر اطلاعات برنامه ارجح بدانید.

یک تبلیغ تلویزیونی هست که در آن راننده ی اتومبیل بعد از اینکه سامانه ی مکان یابی به او می گوید لطفا به سمت راست بپیچید با دیوار تصادف می کند. و ما بعد از چند ثانیه ادامه ی راهنمایی مسیر یاب را می شنویم که می گوید البته بعد از صد متر. شاید این قضیه طنز به نظر برسد ولی توجه به شرایط محیط اطرافتان هرگز طنز نیست.

ملزومات

برای استفاده از برنامه، گوشی شما باید از اندروید نسخه ی ۲.۳ به بالا استفاده کند. گوشی شما باید دارای یک گیرنده ی سیگنال های سامانه ی مکانیابی جهانی باشد. گوشی شما باید قادر باشد به یک شبکه ی سلولی تلفن همراه متصل شود.

برنامه، نیاز دارد که گیرنده ی GPS روشن باشد. فقط زمانی گیرنده ی سیگنال های ماهواره های مسیر یابی را خاموش کنید که هرگز قصد استفاده از سرویس های مسیر یابی را نداشته باشید. نگران نباشید. در صورتی که گیرنده روشن باشد و از آن استفاده نکنید، مصرف باطری شما به حد اقل می رسد.

برای روشن یا خاموش کردن گیرنده ی سیگنال مسیر از این دستورات پیروی کنید:

 • دکمه ی home را بزنید تا به صفحه ی اصلی بروید.
 • برنامه های کاربردی را باز کنید.
 • تنظیمات را باز کنید.
 • مکان و امنیت را باز کنید.
 • گیرنده ی سیگنال مکان را به دلخواهتان روشن یا خاموش کنید.

برای سیگنال یابی سریعتر، می توانید گزینه ی شبکه تلفن همراه را نیز فعال کنید.

زمانی که گیرنده ی سیگنال روشن است و در حال استفاده از یک برنامه ی مسیر یابی هستید، مصرف باطری بطور قابل ملاحظه ای افزایش مییابد. حتما قبل از استفاده باطری گوشی را شارژ کامل کنید و نیز یک باطری پشتیبان برای شرایط دوری از برق داشته باشید.

برای توقف مصرف باطری توسط گیرنده ی سیگنال، گزینه ی توقف موقت را انتخاب کنید یا دکمه ی بازگشت را بزنید و برنامه را ببندید.

شروع کار با برنامه

وقتی برنامه را اجرا می کنید، صفحه ی برنامه به نمایش در می آید و برنامه منتظر دریافت سیگنال می ماند. اگر اولین بار است که بعد از آخرین راه اندازی گوشی گیرنده ی سیگنال را استفاده می کنید، شاید مجبور باشید چند دقیقه صبر کنید تا سیگنال معتبر دریافت کنید. به فرایند صبر و در نهایت دریافت سیگنال معتبر، فیکس شدن مکان نیز می گویند یعنی موقعیت شما را با ماهواره بر روی کره زمین تشخیص می دهد و فیکس یا ثابت می کند. می توانید مدت زمان مورد نیاز برای فیکس شدن مکانتان را با استفاده از داده های شبکه ی تلفن همراه کمتر کنید. با وجودی که این روش سرعت فیکس شدن را افزایش می دهد ولی دقتش به اندازه ی گیرنده ی سیگنال جی پی اس نیست. گزینه ی مرجع نشان می دهد که موقعیت مکانی شما از چه طریقی به دست می آید.

اگر دستگاه شما بعد از چند دقیقه که صبر کردید نتوانست سیگنال بگیرد و موقعیتتان را فیکس کند، شاید عوامل زیر دخیل باشند:

 • اطمینان حاصل کنید که گیرنده ی سیگنال های ماهواره ای روشن باشد.
 • به یک مکان بی سقف خارج از مکان های سرپوشیده بروید. جایی که دید شفاف از آسمان در دسترس باشد.
 • اگر دستگاهتان نزدیک به بدنتان یا نزدیک به دستگاه دیگری است. آنها را از هم دور کنید.

اگر یک بار موفق به دریافت سیگنال ماهواره بشوید، دفعات بعدی زمان فیکس بسیار کمتر می شود و سیگنال گیری خیلی سریع اتفاق می افتد.

صفحه ی برنامه، اطلاعات موقعیت مکانی شما را نمایش می دهد که می توانید به دو طریق از آن استفاده کنید:

در روش اول، با استفاده از مرور گزینه های مختلف، مقدار هر گزینه را بشنوید. اطلاعاتی که بر روی آنها در صفحه ی اصلی برنامه حرکت می کنید، با حرکت فیزیکی شما بر روی کره ی زمین، مدام به روز می شود و تغییر می کند. در واقع، برنامه همیشه مشغول خواندن اطلاعات گیرنده است و هر تغییری در مکان شما ایجاد شود، آن را در صفحه ی برنامه نمایش می دهد.

در روش دوم، کافیست گزینه یا گزینه های مورد نظرتان را در صفحه، علامت بزنید. زمانی که گزینه ای را علامت بزنید، برنامه به دو روش تغییرات گزینه ی مورد نظرتان را به اطلاع شما می رساند. یا هنگام حرکتتان تغییرات را اعلام می کند و یا یک هشدار به نوار اعلان گوشیتان ارسال می کند. وقتی گزینه یا گزینه هایی که برای شما مهم است را علامت زدید، میتوانید صفحه ی دستگاهتان را خاموش کنید یا برنامه ی دیگری را باز کنید و مطمئن باشید که این برنامه، در پشت صحنه، حواسش به تغییرات است و مدام شما را از تغییرات آگاه می کند. گوشی لمسیتان را در جیبتان بگذارید و با خیال راحت مسیرتان را طی کنید.

اینکه شما چه گزینه هایی را باید علامت بزنید، به این بستگی دارد که چگونه می خواهید از برنامه استفاده کنید.

برنامه، گزینه هایی که علامت می زنید را به خاطر می سپارد و وقتی دفعه ی بعد برنامه را اجرا کنید، تغییرات مربوط به همان گزینه هایی که قبلا علامت زده بودید را برای شما اعلام می کند.

اگر در یک محیط ناآشنا قدم می زنید، مناسب است که در صفحه ی اصلی برنامه، گزینه های آدرس خیابان، نام خیابان و احتمالا نزدیکترین مکان به شما و همچنین مسافت تا نزدیکترین مکان را علامت بزنید. البته اگر در اتومبیل در حال حرکت هستید، ممکن است اطلاعاتی از قبیل شماره ی خیابان ها و مسافت باقیمانده تا نزدیکترین مکان، زیادی باشند و به درد شما نخورند پس چه بهتر که آنها را در اتومبیل علامت نزنید.

احتمالا بخواهید گزینه های مربوط به اطلاعاتی را علامت بزنید که مدام تغییر نمی کنند. مثلا شهر، بخش، استان و مرجع سرویس دهنده، از مواردی هستند که دیر به دیر تغییر می کنند و می توانید در هر حالتی رانندگی یا پیاده روی آن ها را علامت دار باقی بگذارید.

بسیار مهم است برنامه را طوری تنظیم کنید که زیاد وراجی نکند. با توجه به اینکه اطلاعاتی که شما در حال حرکت دریافت می کنید، سریع تغییر می کند و با گذشت زمان، اعتبار اطلاعات سریع از دست می رود، مفید نیست که بخواهید اطلاعات کلامی زیادی را از دستگاهتان دریافت کنید. وقتی دستگاهتان زیادی حرف بزند و مجبور باشد اطلاعات زیادی را به شما بگوید، نمی تواند پا به پای مسیر، اطلاعات را به دست شما برساند. در نتیجه، اطلاعاتی که از دستگاهتان می شنوید، همیشه غلط است چون این اطلاعاتی که به شما می گوید، مربوط به اکنون نیست و مربوط به چند ثانیه پیش است. پس تأکید می کنیم برای اینکه همیشه اطلاعات صحیح را از دستگاهتان بشنوید، طوری تنظیمش کنید که فقط موارد مهم و کمی را به شما بگوید. بیش از دو یا سه گزینه که تند تند تغییر می کنند را علامت نزنید تا سردرد نگیرید و اطلاعات دریافتیتان نیز درست باشد.

برای توقف استفاده از برنامه، دکمه ی بازگشت را بزنید و برنامه را ببندید.

گزینه های برنامه:

 • مرجع سرویس دهنده شامل: ماهواره, نقشه مجازی, Network شبکه.
 • کشور.
 • استان.
 • بخش
 • شهر.
 • کد پستی.
 • جهت حرکت.
 • شماره خیابان.
 • نام خیابان.
 • نزدیک شدن به: خیابان ها.
 • مکان های نزدیک.
 • فاصله تا مکان های نزدیک.
 • نظارت بر: مسافت و جهت حرکت.
 • سرعت حرکت.
 • عرض جغرافیایی.
 • طول جغرافیایی.
 • ارتفاع از سطح دریا.
 • میزان دقت.
 • تعداد ماهواره هایی که به آنها متصلید.
 • آشکار و مخفی سازی گزینه ها در صفحه ی اصلی برنامه.

توجه: غیر از اینکه می توانید با علامت زدن هر گزینه، تغییرات آن را در لحظه به صورت گفتاری داشته باشید، اگر انگشتتان را روی هر گزینه نگه دارید، فهرستی از امکانات مربوط به صفحه را مشاهده خواهید کرد. با این امکانات می توانید مکانی را به عنوان مکان مورد علاقه ذخیره کنید و اعمال دیگری روی مکان کنونی انجام دهید. هر گزینه در محل مربوط به خودش در این راهنما توضیح داده شده است.

همچنین می توانید از گزینه ی آشکار و مخفی سازی جهت آشکار یا مخفی کردن گزینه های دلخواهتان در صفحه ی اصلی استفاده کنید.

به محض اجرای برنامه، برنامه تلاش می کند سیگنال مطلوبی جهت فیکس کردن دقیق موقعیت شما دریافت کند. در حین انجام این فرایند، موتور متن به گفتار ممکن است تغییر موقعیت شما را چندین مرتبه تکرار کند خصوصا اگر جهت حرکت، نام خیابان و شماره خیابان را علامت زده باشید. همینطور که موقعیت شما دقیقتر می شود، برنامه، آدرس های در حال تغییر را اعلام می کند. این فرایند معمولا چند لحظه بیشتر طول نمی کشد. اگر این مسئله شما را اذیت می کند، صفحه را جهت توقف گفتار لمس کنید تا موقعیت شما پایدار شود.

بخش های زیر، گزینه های برنامه را توضیح می دهند. برخی گزینه ها نظیر استان یا شهر، گویای کارکرد خود هستند و بخش جداگانه ای به آنها اختصاص داده نشده است.

مرجع

این گزینه، مشخص می کند که برنامه اطلاعات مسیر یابیش را از چه مرجعی دریافت می کند. جی پی اس دقیقترین مرجع است اما گهگاهی ممکن است سیگنال جی پی اس در دسترس نباشد. چنین مواقعی، مرجع شبکه است خواه وایفای باشد خواه شبکه سلولی تلفن همراه.

وقتی برنامه باز می شود، موقعیت اولیه اش را از شبکه دریافت می کند. به محض فعال شدن گیرنده ی جی پی اس، مرجع دریافت اطلاعات مسیر یابی از شبکه به جی پی اس تغییر می کند.

جهت حرکت

وقتی این گزینه علامت دار باشد، برنامه بطور پیوسته، جهت حرکت شما را اعلام می کند و به محض تغییر جهت حرکت، مجددا جهت جدید حرکت را به اطلاع شما می رساند. این اطلاعات با مقایسه ی آخرین موقعیت شما با موقعیت کنونی به دست می آید. این به این معنیست که برای دریافت اطلاعات مربوط به جهت حرکت، باید در حال حرکت باشید.

برنامه از این اطلاعات جهت تشخیص خیابان های پیش روی شما استفاده می کند.
وقتی که از حرکت می ایستید، این گزینه خالی می شود.

جهت های اصلی و فرعی

جهت های اصلی و فرعی به یکی از شکل های زیر، مشخص می شوند:

 • North شمال
 • North east شمال شرقی
 • East شرق
 • South east جنوب شرقی
 • South جنوب
 • South west جنوب غربی
 • West غرب
 • North west شمال غربی

جهت عقربه های ساعت

اگر این گزینه را انتخاب کنید، علاوه بر اینکه جهت های قبلی اعلام میگردند، جهت حرکت در حالت عقربه های ساعت نیز به موارد اعلامی برنامه، اضافه می شود.

دقیقا شمال مساویست با ساعت دوازده، دقیقا جنوب مساویست با ساعت شش و به همین ترتیب.

Degrees درجه / گرا

این گزینه، زاویه ی حرکت شما بر روی کره زمین بین ۰ تا ۳۶۰ درجه را به موارد اعلامی برنامه اضافه می کند.

شماره خیابان

این گزینه، نزدیکترین شماره ساختمان را به موارد اعلامی برنامه اضافه می کند. در حین حرکت شما، این گزینه به روز می گردد تا همیشه نزدیکترین آدرس را در اختیار داشته باشید.

روش محاسبه و شماره گزاری برنامه برای آدرس ها به این صورت است که هر بلوک را به قسمت های مساوی تقسیم می کند و برای هر قسمت یک شماره در نظر می گیرد که رویکرد آنچنان دقیقی به شمار نمی رود و اشتباه در آن به چشم می خورد. مثلا فرض کنید یک دانشگاه، کل خیابان شماره ۹۰۰ را اشغال کرده باشد. همانطور که در خیابان در امتداد دانشگاه حرکت می کنید، سیستم شماره های خیابان را به صورت ۹۰۰, ۹۰۲, ۹۰۴ و به همین ترتیب اعلام می کند در حالی که کل خیابان فقط شامل یک ساختمان آن هم دانشگاه است و نه بیشتر.

برنامه، شامل دو روش دیگر نیز می شود که از این روش محاسبه دقیقترند. استفاده از نقشه های گوگل و OpenStreetMap. برای این دو گزینه، باید به شبکه اینترنت دسترسی داشته باشید. برای استفاده از یکی از نقشه های بالا، از صفحه ی تنظیمات، مرجع آدرس را انتخاب کنید سپس برای تجربه ی نتیجه ی مطلوب در ایران، گوگل را به عنوان ارائه دهنده ی اطلاعات نقشه برگزینید.

نام خیابان

اگر این گزینه را علامت بزنید، وقتی وارد یک خیابان می شوید، خیابانی که در حال گذر هستید یا فرعی ای که از عرض آن می گذرید را اعلام می کند.

زمانی که به یک خیابان که عرضش از داخل یک خیابان دیگر می گذرد برسید، بسته به قدرت سیگنال، برنامه نام خیابانی که از داخل یک خیابان دیگر می گذرد را به شما اعلام می کند. اگر سیگنال دقیق و قوی نباشد، ممکن است قبل از اینکه به خیابان برسید یا حتی بعد از اینکه خیابان را ترک کردید، نام خیابان برایتان اعلام گردد.

جهت اطلاع از مسیر کنونی هنگام پیاده‌روی، نام و شماره خیابان را علامت بزنید. همینطور که در حال قدم زدن هستید، برنامه آدرس های داخل خیابان را اعلام می کند و اسم خیابان را اعلام نمی کند چون داخل خیابان هستید و نیازی به تکرار اسم خیابان با اعلام هر آدرس ندارید چرا که خیابان تغییری نکرده است. وقتی هر دو گزینه ای که اشاره کردیم علامت دار باشند، زمانی که از عرض یک خیابان داخل خیابانی دیگر عبور کنید، برنامه، اسم خیابان به همراه نزدیکترین مکان در آن خیابان را اعلام می کند. اغلب، برنامه از هر طرف خیابانی که در حال گذر هستید، آدرس نزدیکترین مکان را اعلام می کند. اولین آدرس اعلامی، نزدیکترین آدرس از سمتیست که شما در حال گذر هستید. وقتی از عرض خیابان در حال عبور هستید، برنامه آدرس دوم را نیز اعلام می کند که مربوط به سمت دیگر خیابان است.

وقتی به خیابان جدیدی وارد می شوید، به محض اینکه برنامه تشخیص بدهد، ظرف چند ثانیه اسم خیابان جدید را اعلام می کند.

اسم و شماره ی خیابان، خصوصا زمانی که به همراه نام نزدیکترین مکان به کار گرفته شود، بهترین روش است که بفهمید از کدام سمت خیابان در حال حرکتید.

توجه

سیگنال ضعیف، ممکن است باعث اعلام اسامی خیابان ها و آدرس های اشتباه شود. تا زمانی که از سیگنال خوبی برخوردار نیستید، از علامت زدن نقطه های مورد نظرتان در علاقه مندی ها، خودداری فرمایید.

آدرس ها و بزرگراه ها چگونه کار می کنند؟

با توجه به اینکه راهنمای برنامه، در مورد نحوه تشخیص رسیدن و گذر از اتوبان ها، بزرگراه ها و خیابان ها خاصه آمریکا صحبت کرده است، از پرداخت به این بخش خودداری می گردد.

مکان های نزدیک و فاصله ی شما تا آن ها

گزینه ی نزدیک به، در صفحه ی برنامه، نزدیکترین نقطه به شما را نمایش می دهد. اگر گزینه ی فاصله تا مکان را علامت بزنید، برنامه، فاصله ی شما و جهت شما نسبت به نزدیکترین نقطه را نیز اعلام می کند و همینطور که به آن مکان نزدیک یا از آن دور می شوید، اطلاعات جدید را به شما اعلام می نماید. این نقطه ها شامل مکان های نزدیک، مکان هایی که شما به نقاط مورد علاقهتان افزوده اید و ایستگاه های اتوبوس در شهر هایی که از این امکان پشتیبانی کنند می شوند. بطور پیشفرض، برنامه، چهار مورد از نزدیکترین مکان ها را نمایش می دهد و فاصله و جهت حرکت نسبت به نزدیکترین مکان را همانطور که شما حرکت می کنید، به روز رسانی می نماید. برای نمایش تعداد بیشتر یا کمتری از مکان ها، از منوی برنامه، گزینه ی حد اکثر تعداد مکان ها برای هر محل را انتخاب کنید تا عددی بین یک تا هشت برگزینید.
اگر در یکی از شهر هایی زندگی می کنید که از ایستگاه های اتوبوس و قطار پشتیبانی می کند، یکی از انواع مکان هایی که برنامه به شما اعلام می کند، ایستگاه های اتوبوس و قطار است. گزارشی که برنامه به شما ارائه می دهد، شامل زمان حرکت، جهت حرکت، و نام مسیر اتوبوس یا قطار بعدیست. این گزارش های زنده از حمل و نقل عمومی فقط زمانی فعال است که با سرعتی معادل کمتر از ده مایل بر ساعت حرکت می کنید.

به منظور مدیریت اینکه برنامه چه نوع گزارشاتی ارائه دهد، یکی از گزینه های برنامه را فشار طولانی دهید و از بین گزینه ها، موارد مورد نظرتان را انتخاب فرمایید: نمایش مکان های نزدیک. نمایش اطلاعات حمل و نقل عمومی. و نمایش نقاطی که به علاقه مندی ها، اضافه شده اند.

اشاره به مکان های اطراف با رادار

از آنجا که دستگاه شما مکان کنونی شما و مکان های اطرافتان را می داند، این امکان وجود دارد که با قطب‌نمای دستگاه، به مواردی که در محیط هستند اشاره کرد و در خصوص آن ها بازخورد دریافت نمود. بازخوردی که دریافت می نمایید، لرزشی لمسی، صوتی و اعلامی گفتاری است که برنامه مسافت و نام مکانی که به آن اشاره می کنید را اعلام می کند. بطور خاص، بازخورد لرزشی، اشاره ی دقیق به مکان ها را به آسانی آب خوردن نموده است. این بازخورد را به عنوان یک اشعه ی رادار که از انتهای دستگاه ساطع می شود در نظر بگیرید که شما می توانید توسط آن به مکان های اطراف اشاره کنید. تا زمانی که جهت اشاره ی شما صحیح باشد، لرزش ادامه خواهد داشت. می توانید از این لرزش برای راهنمایی شدن به منظور رسیدن به نقطه ی مورد نظرتان استفاده نمایید.

هشدار: ممکن است میان شما و نقطه ی مورد نظرتان، موانعی وجود داشته باشند. در نظر داشته باشید که برنامه، موانع سر راه را تشخیص نمی دهد. شما باید از ترفند های پیشین جهتیابی جهت حصول اطمینان از ایمنی مسیر یا دنبال نمودن یک مسیر ایمن که به نقطه ی مورد نظرتان ختم می شود استفاده کنید. استفاده از راهنمایی یک فرد دیگر، استفاده از عصا و یا سگ راهنما در تشخیص موانع به شما کمک شایانی می نمایند.

همچنین صدای بوق، اطلاعاتی در خصوص فاصله تا نقطه ی مورد نظر به شما ارائه می دهد. هرچه صدای بوق نازکتر باشد، شما به نقطه نزدیکتر هستید. البته موتور صوتی برنامه نیز اسم و مسافت نقاط را اعلام می کند ولی استفاده از بوق برای تشخیص سریع موارد اطراف، بسیار مفید خواهد بود. به علاوه، دقت کنید که این بوق، برای دستگاه هایی نظیر تبلت نکسوس هفت که لرزش ندارند، از اهمیت ویژه ای برخوردار است.

به منظور استفاده از رادار، دو روش برای قرار گیری دستگاهتان وجود دارد. در هر دو روش، بخش کلیدی دستگاه شما، ضلع بالایی آن است. برای درگیر کردن رادار در موقعیت اول، دستگاه را جلوی خود نگه دارید، (به صورتی که گویی می خواهید آن را به کسی بدهید)، و ضلع بالایی دستگاه را به سمت مورد نظر اشاره کنید. در این حالت، صفحه ی گوشی باید رو به آسمان باشد.

در موقعیت اول، برنامه به شما اجازه می دهد از نزدیکترین مکان به خودتان مطلع شوید. چنانچه با استفاده از گزینه ی نظارت، نقطه ی خاصی را در برنامه به عنوان مقصدتان مشخص کرده باشید، از دستگاه در این موقعیت، برای یافتن نقطه ی مقصدتان بهره بگیرید.

موقعیت دوم، حالت پیشفرض استفاده از رادار است. برای دستیابی به موقعیت دوم، همانطور که دستگاه را در موقعیت اول نگه داشته اید، آن را نسبت به موقعیت اول، نود درجه خلاف جهت عقربه های ساعت بچرخانید (گویی که با کسی دست می دهید). در این موقعیت، اگر شما راست‌دست باشید، صفحه ی گوشی رو به چپ است و اگر چپ‌دست باشید، صفحه ی گوشی رو به راست است. همانطور که شما دستگاه را در این موقعیت حرکت می دهید، برنامه یک صدای خاص پخش می کند و مشخص می نماید که شما در حال استفاده از رادار به عنوان مرجع مسیر یابی هستید. زمانی که دستگاه را از موقعیت رادار خارج می کنید، برنامه یک صدای دیگر پخش می کند و چنانچه گزینه ی مرجع را در صفحه ی اصلی علامت زده باشید، مرجع جدید مسیر یابی را اعلام می نماید. این مرجع جدید، معمولا جی پی اس خواهد بود.

با ضلع بالایی دستگاه، به جهات مختلف اشاره کنید ولی مواظب باشید موقعیت قرار گیری دستگاه را از حالت رادار خارج نکنید. وقتی سمتی که به آن اشاره می کنید، مکان خاصی وجود داشته باشد، برنامه صدایی پخش می کند، گوشی را می لرزاند و نام مکان به همراه فاصله ی شما تا آن مکان را اعلام می نماید.

زمانی که از رادار استفاده می کنید، به این ویژگی ها توجه داشته باشید:

شما می توانید محدوده ی مسافت یا برد مسیر یابی را با تنظیم شعاع جستجو، افزایش یا کاهش دهید.

ممکن است به نظر برسد موقعیت نقطه ای که با رادار به آن اشاره می کنید، کمی جابجا می شود. این موضوع، به دلیل دقت پایین دریافت سیگنال های ماهواره ای است. با این حال، باز هم می توانید برای نزدیک شدن به مکان مورد نظرتان از آن استفاده کنید.

وقتی فاصله ی شما از مکان مورد نظرتان زیادتر باشد، رادار دقیقتر است. همینطور که با رادار به مکان مورد نظرتان نزدیکتر می شوید، در فواصل کم، باید حواستان به مواردی همچون موقعیت نامناسب یک مکان در خیابان یا سیگنال ضعیف ماهواره باشد.

جهت غیر فعال سازی رادار، گزینه ی مربوطه را از انتخاب های بیشتر، تنظیمات، بدون علامت کنید. با این کار، می توانید بدون اینکه بازخوردی در مورد مکان های اطراف داشته باشید، تلفن همراه را به هر سمت که خواستید بچرخانید یا قرار دهید.

اگر رفتار رادار، مطابق انتظار شما نیست، می توانید از صفحه ی تنظیمات، از گزینه ی حسگر جهتیابی قدیمی جهت تنظیم رفتار رادار بهره گیرید.

آدرس مکان های نزدیک

این برنامه، علاوه بر نام یک گزینه یا موقعیت، می تواند آدرس نزدیکترین مکان را ارائه کند. آدرس، یک ابزار مهم جهت تشخیص صحیح مسیر، نظیر اینکه یک مکان کدام طرف خیابان است و یا اینکه آیا مکان مورد نظر در خیابانی غیر از خیابان کنونی قرار دارد، به شمار می رود. از سوی دیگر، این امکان، اطلاعات گفتاری زیادی به دنبال دارد، خصوصا زمانی که با یک وسیله نقلیه حرکت می کنید. برنامه، سعی می کند اطلاعات گفتاری را با گفتن فرم کوتاه شده ی آدرس، مختصر کند. اگر مکان مورد نظر، در همان خیابانی که شما هستید قرار داشته باشد، برنامه تنها شماره و اسم مکان را اعلام می کند. اگر مکان مورد نظر در خیابان دیگری باشد، برنامه تنها نام آن خیابان را اعلام می نماید.

برای تنظیم اینکه آیا آدرس به همراه نام مکان گفته شود یا خیر، به ترتیب زیر عمل کنید:

 • منو یا گزینه ی “انتخاب های بیشتر” را باز کنید.
 • گزینه ی تنظیمات را انتخاب کنید.
 • برای شنیدن آدرس، گزینه ی اعلام آدرس خیابان به همراه اسم مکان را علامت بزنید و اگر مایل به شنیدن آدرس نیستید، علامتش را بردارید.

نکته ای در خصوص آدرس ها

به یاد داشته باشید که آدرس مکان ها، تقریبی هستند. نمی توانید روی این آدرس ها بطور دقیق حساب کنید. نقشه ها شامل آدرس دقیق یک مکان نمی شوند. می توانید مرجع آدرس را به گوگل یا استریت مپ تغییر دهید تا یکی از آن ها آدرس دقیقتری در محلی که هستید به شما ارائه دهد. تغییر مرجع آدرس، از صفحه ی تنظیمات، امکان پذیر است.

تنظیم رفتار برنامه در مواجهه با نزدیکترین مکان

معمولا، برنامه، جهت حرکت به سمت نزدیکترین مکان را به صورت جهت قطبنما اعلام می کند ولی می توانید این حالت را تغییر دهید تا جهت حرکت را به صورت حرکت روی صفحه ی ساعت دریافت کنید. برای این کار، گزینه ی فاصله تا مکان را فشار طولانی دهید و گزارش حالت صفحه ساعت را انتخاب کنید.

باید اتصال اینترنتی در دسترس داشته باشید چرا که برنامه از سرویس فهرست کسب و کار های مکان های گوگل استفاده می کند. این سرویس می تواند مکان های قابل توجه را به طرق جالبی در دسترس شما قرار دهد. این سرویس، برای هر درخواست جستجو، تا بیست نتیجه را ارائه می دهد. بنا بر این می تواند با افزایش شعاع جستجو، نتایج متفاوت، کلی تر یا معنادارتری ارائه دهد. این سرویس گوگل، شعاع تا حدود سی مایل یا ۵۰ کیلومتر را پشتیبانی می کند.

بطور پیشفرض، برنامه از شعاع ۱۷۰ یارد برای شناسایی نزدیکترین مکان استفاده می نماید. این شعاع تقریبا اطلاعات درخوری در خصوص کسب و کار های کوچک، مراکز دولتی، یا اماکن دیگر به دست می دهد. اگر شما در محلی قرار دارید که کسب و کار ها و مؤسسات اندکی وجود دارند، یا اگر شعاع را بیش از حد کم کنید، ممکن است نتایج جستجو به صفر برسد. اگر این اتفاق بیفتد، برنامه بطور خودکار، شعاع را آنقدر افزایش می دهد تا نهایتا بتواند یک مکان نزدیک به شما پیدا کند.

برای تغییر شعاع جستجو، به یکی از روش های زیر عمل کنید:

روش های مختلفی برای تغییر شعاع جستجو وجود دارد. یکی اینکه دستگاه را در حالت رادار که قبلا صحبتش را کردیم قرار دهید و با دکمه های افزایش شعاع و کاهش شعاع، تنظیم مورد نظر را انجام دهید.

اگر دستگاه شما دارای صفحه کلید است، گزینه ی فاصله تا مکان را انتخاب کنید، کلید های جهتی چپ و راست، به ترتیب، شعاع را کم و زیاد می کنند و اگر با کلید alt مورد استفاده قرار گیرند، کمترین و بیشترین شعاع را انتخاب می کنند.

اگر دستگاهتان صفحه کلید ندارد، گزینه ی فاصله تا مکان را فشار طولانی دهید و از فهرستی که ظاهر می شود، گزینه ی تنظیم شعاع را انتخاب کنید. نهایتا شعاع مورد نظر را از فهرست شعاع ها انتخاب کنید.

علاوه بر روش های بالا، می توانید از گزینه ی جستجو نیز استفاده کنید. زمانی که از طریق این گزینه، نتایج جستجو را مشاهده نمودید، با کلید های جهتی چپ و راست قادر به تنظیم شعاع هستید، می توانید از دکمه های افزایش شعاع جستجو و کاهش شعاع جستجو استفاده کنید. همچنین می توانید از منوی جستجو، گزینه ی شعاع را جهت تنظیم شعاع، انتخاب کنید.

هر زمان که شعاع را تغییر دهید، برنامه با شعاع جدید که تنظیم نموده اید در گوگل به جستجوی مکان ها می پردازد. اگر طبق شعاع جدیدی که تنظیم کردید، نتایج جستجوی جدید، با نتایج جستجوی قبلی متفاوت باشند، و شما گزینه ی نزدیک به را علامت زده باشید، برنامه، مکان جدیدی که با توجه به شعاع کنونی نزدیک به شماست را اعلام می نماید. همچنین اگر گزینه ی فاصله تا مکان را علامت زده باشید، فاصله و جهت حرکت نیز اعلام می گردد.

اگر با خودرو سفر می کنید، منطقیست که از شعاع کم استفاده کنید، خصوصا در اماکن پر جمعیت. همانطور که به سفرتان ادامه می دهید، بسته به محیط و ترجیح شخصی خودتان، شعاع را تا حد لازم افزایش دهید.

نظارت بر یک مکان خاص

این قابلیت جهت نظارت بر یک نقطه ی خاص به کار می رود. این امکان بیشتر در جهتیابی و به عنوان مرجع مسیر یابی کاربرد دارد. وقتی یک مکان را نظارت می کنید، برنامه حواسش جمع است و همیشه فاصله و جهت حرکت شما از موقعیت کنونیتان نسبت به نقطه ای که در حال نظارت آن هستید را اعلام می کند. جهت ثبت یک نقطه به عنوان نقطه ای که باید نظارت شود، به این ترتیب عمل کنید:

 • یک نتیجه ی جستجو یا یک نقطه از علاقه مندی ها انتخاب کنید.
 • روی آن دو ضربه بزنید یا با صفحه کلید کلید enter را بزنید.
 • گزینه ی set as watch نظارت را انتخاب کنید.

چنانچه گزینه ی نظارت را در صفحه ی اصلی برنامه علامت زده باشید، مادامی که حرکت می کنید، برنامه فاصله و جهت حرکتتان نسبت به نقطه ای که در حال نظارت هستید را اعلام می نماید.

در صورتی که یک نقطه را برای نظارت ثبت کنید، می توانید از قطبنمای دستگاهتان برای اشاره به آن نقطه بهره بگیرید. همانطور که با صفحه ی دستگاه رو به آسمان به نقطه ی تحت نظارت اشاره می کنید، دستگاهتان می لرزد تا به شما نشان دهد در آن لحظه، نقطه ی مورد نظر، کدام سمت واقع شده است. مثلا می توانید جای پارک اتومبیلتان را در یک پارکینگ بزرگ به عنوان نقطه ی نظارت شده علامت بزنید و هنگام بازگشت به پارکینگ، به راحتی ماشینتان را پیدا کنید. اگر نقطه ی نظارت شده را پاک کنید، وقتی صفحه ی دستگاه رو به آسمان باشد، دستگاه زمانی که به نزدیکترین مکان اشاره کنید، می لرزد. برای غیر فعال کردن این لرزش، گزینه ی نظارت را در صفحه ی اصلی، بی علامت فرمایید.

در خصوص فاصله و جهت حرکت

اگر برنامه متوجه شود که جهت حرکت شما با جهت حرکت به سمت یک مکان، یکسان است، سعی می کند اعلام جهت حرکت را ساده کند و به جای جهات قطبنما از جهات عادی نظیر رو به رو و پشت سر بهره بگیرد. مثلا اگر در امتداد یک خیابان به سمت شمال در حرکت باشید و یک کتابخانه در ۱۵۰ متری شما باشد، برنامه می گوید کتابخانه ۱۵۰ متر رو به رو و نمی گوید ۱۵۰ متر شمال.

طول و عرض جغرافیایی

این گزینه ها، عرض جغرافیایی و طول جغرافیایی کنونی را نشان می دهند. عرض و طول جغرافیایی خطوطی هستند که برای تعیین دقیق موقعیت یک مکان بر روی کره ی زمین، بر روی نقشه رسم می شوند. نیازی به دانستن اطلاعات زیادی در مورد این دو گزینه ندارید ولی برخی موارد کاربردی هستند. وقتی شبکه ی اینترنت در دسترس شما نباشد، این مقادیر، اطلاعات مفیدی در خصوص موقعیت شما ارائه می دهند. عرض های جغرافیایی، خطوط هم فاصله ی افقی هستند که کره ی زمین را دور می زنند. خط ۰ همسو با خط استواست، خط ۹۰ شمالی همسو با قطب شمال و خط ۹۰ جنوبی همسو با قطب جنوب است. بیشتر مرز های آمریکا و کانادا بر روی خط ۴۹ شمالی واقع شده اند. همینطور که نسبت به خط استوا به سمت شمال یا جنوب حرکت می کنید، مقادیر افزایش می یابند و به صورت درجه که n شمال یا s جنوب را پیشوند خود دارند، به نمایش در می آیند. بعضی از عرض های جغرافیایی معروف در متن اصلی ذکر شده اند که به دلیل جلوگیری از اتلاف وقت دوستان و مفید فایده نبودن، به آن ها اشاره نمی کنیم.

طول های جغرافیایی خط های عمودی هستند که به صورت شرق یا غرب نصف النهار به نمایش در می آیند (به لندن نزدیک و در شهرک گرینویچ واقع شده است). این خطوط عمودی در نصف النهار گرینویچ از صفر آغاز می شوند و در نقطه ی مقابل سمت دیگر زمین به ۱۸۰ ختم می شوند. تمام خطوط در قطب های شمال و جنوب همگرا می شوند و هرچه به استوا نزدیکتر می شوند از یکدیگر دورتر می گردند. همانطور که شما به سمت شرق یا غرب حرکت می کنید، مقادیر از نصف النهار افزایش می یابند. در این بخش نیز طول های جغرافیایی معروف ذکر شده اند که از پرداختن به آن ها خودداری می کنیم.

با این وجود که عرض و طول جغرافیایی در قالب درجه به نمایش در می آیند، به صورت دقیقتر، در قالب دقیقه و ثانیه نیز به نمایش در می آیند. به این نوع نمایش، درجه، دقیقه، ثانیه یا DMS نیز می گویند.

روش های مختلفی جهت نمایش عرض و طول جغرافیایی وجود دارد. روش ترکیبی ای که این برنامه به کار می گیرد، جداسازی درجه و دقیقه با علامت دو نقطه : و سپس علامت نقطه . و در نهایت، سه رقم به عنوان کسری از دقیقه است. این جزئیات به این صورت کار می کنند که هر تغییر در مقداری از مقادیر این جزئیات، مساویست با چند یارد.

چنانچه گزینه های مربوط به این دو مورد در صفحه ی برنامه علامت داشته باشند، برنامه، توسط اعلام تنها همان بخش از عدد که تغییر می کند، گفتار را مختصر می سازد. مثلا اگر در طول جغرافیایی W 85:42.815 قرار داشته باشید، و کمی بیشتر به سمت غرب به W 85:42.816 بروید، برنامه فقط W 816 را اعلام می کند، دقیقا همان بخش که دچار تغییر شده. در واقع، حرف w به شما اجازه می دهد بدانید این عدد مربوط به طول جغرافیایی است و ۸۱۶ جزئیات را به شما اطلاع می دهد. همانطور که به سفر به سمت غرب ادامه می دهید، طول جغرافیایی، بعد از ۹۹۹ دوباره صفر می شود و به صورت W 85:43.000 در می آید. وقتی چنین اتفاقی بیفتد، برنامه کل عدد را می خواند.

از این قابلیت در مکان های دور از اینترنت که جزئیات بیشتری نسبت به آدرس خیابان ها نیاز دارید یا می خواهید مکان هایی را در محیط های باز نظیر صحرا ها، باغ ها و بیابان ها علامت بزنید، استفاده کنید. جهت وارد کردن موقعیت یک مکان توسط عرض و طول جغرافیایی آن مکان، به ترتیب زیر عمل کنید:

 • گزینه ی علاقه مندی ها را از منوی اصلی انتخاب کنید.
 • در صفحه ای که باز می شود، از منو، گزینه ی ایجاد علاقه مندی با استفاده از عرض و طول جغرافیایی را انتخاب کنید.
 • نام مکان مورد نظر را بنویسید.
 • به فیلد های مربوطه بروید و عرض و طول جغرافیایی را بنویسید. برنامه این مقادیر را در قالب های ترکیبی یا اعشاری تشخیص می دهد.
 • گزینه ی تأیید را انتخاب کنید.

با این کار، برنامه، نقطه ی جدید را به علاقه مندی های شما می افزاید و شما را به صفحه ی علاقه مندی ها بر می گرداند.

تنظیم جزئیات گزارش ها

بسته به اینکه چطور بخواهید از برنامه استفاده کنید، نزدیکیاب انعطاف پذیری هایی را در خصوص چگونگی اعلام مقادیر عرض و طول جغرافیایی و نحوه حرکت در نقشه با استفاده از این تنظیمات به شما می دهد.

بطور پیشفرض، برنامه از سه رقم دقت بعد از اعشار برای اعلام تغییرات و اجازه ی حرکت بر روی نقشه، استفاده می کند. سه رقم دقت بعد از اعشار، مساویست با چند یارد حرکت، بسته به فاصله ی شما تا خط استوا. برای دریافت اطلاعات دقیقتر حرکتی، ارقام دقت بعد از اعشار را به چهار افزایش دهید. این میزان دقت، مساویست با چند اینچ حرکت. متأسفانه ماهواره های امروزی آنقدر دقیق نیستند که امکان استفاده از این میزان دقت را فراهم سازند. اگر دقت ارقام را چهار تنظیم کنید و گزینه های مربوط به اعلام عرض و طول جغرافیایی را علامت دار نمایید، مدام اعلام اعداد در حال تغییر و گفتار بدون وقفه ی موتور صوتی را تجربه خواهید کرد.

جهت کاهش میزان هشدار ها، دقت را کاهش دهید.

جهت تغییر دقت طول و عرض جغرافیایی، به ترتیب زیر عمل کنید:

 • یکی از گزینه های عرض جغرافیایی یا طول جغرافیایی را انتخاب کنید.
 • گزینه را فشار طولانی دهید تا فهرستی از گزینه ها ظاهر شود.
 • گزینه ی Set Speech Precision تنظیم دقت گفتار را انتخاب کنید.
 • نهایتا دقت مورد نظرتان را انتخاب کنید.

حالت پیمایش

در گوشی های صفحه کلید دار، با استفاده از کلید های جهتی چپ و راست بر روی گزینه های طول و عرض جغرافیایی، می توانید سریع بر روی نقشه حرکت کنید. ولی چنانچه بخواهید عمق بیشتری را کاوش نمایید، از حالت پیمایش استفاده کنید. وقتی این حالت فعال باشد، می توانید با استفاده از کلید های جهتی یا دکمه های شرق، غرب، شمال و جنوب، بر روی نقشه حرکت کنید. همانطور که بر روی نقشه در حال حرکت هستید، گزینه هایی که در صفحه ی اصلی علامت زده اید، برای شما اعلام می شوند. برای فعال کردن این حالت، یکی از گزینه ها را فشار طولانی دهید و حالت پیمایش را فعال کنید.

در حالت پیمایش نقشه، شمال بالا، شرق راست، غرب چپ و جنوب پایین است.

بطور پیشفرض، هر یک گام، شما را بیست یارد حرکت می دهد که می توانید این میزان را به ترتیب زیر تغییر دهید:

 • در دستگاه های صفحه لمسی، حرکت بیشتر و حرکت کمتر را انتخاب کنید.
 • یا اگر از صفحه کلید استفاده میکنید از منو استفاده کنید.
 • گزینه ی تنظیم گام حرکت را انتخاب کنید.
 • مسافت مورد نظر را انتخاب کنید و تأیید را بزنید.

پیروی از مسیر ها

حالت پیمایش، بطور پیشفرض، شما را دقیقا در مسیری که می خواهید حرکت می دهد اما اگر شما بخواهید در مسیری حرکت کنید که دقیقا در یک راستای مستقیم مثلا شمال یا جنوب امتداد نداشته باشد، با مشکل روبرو می شوید. اگر گزینه ی پیروی از مسیر را علامت بزنید، باعث می شود در حالت پیمایش، به جای حرکت مستقیم، طبق مسیر حرکت کنید. این امکان معمولا به خوبی کار می کند ولی برخی اوقات در چهارراه ها، خیابان ها را اشتباه تشخیص می دهد. تغییر گام پیمایش نزدیک به چهارراه ها یا تغییر جهت حرکت، معمولا این مشکل را برطرف می کند. اگر از صفحه کلید استفاده می کنید، می توانید با فشار حرف S به سرعت تنظیمات را باز کنید.

جهت خروج از حالت پیمایش، از دکمه بازگشت استفاده نمایید.

میزان دقت

میزان دقت، عددی را به عنوان دقت برنامه نمایش می دهد. مثلا اگر برنامه عدد دو یارد را نشان دهد، به این معنی است که برنامه، از مسیر شما البته با خطای دو یارد، کاملا مطمئن است. هرچه این عدد کوچکتر باشد، اطلاعات برنامه در مورد موقعیت مکانی شما دقیقتر است.

تعداد ماهواره ها

تعداد ماهواره هایی که به آن ها متصلید، بر دقت برنامه، تأثیر مستقیم دارد. هرچه تعداد ماهواره بیشتر باشد، دقت برنامه نیز بیشتر است. حد اقل باید به چهار ماهواره متصل باشید تا مکان دقیقتان به دست آید. بدیهیست که ممکن است برنامه بتواند به یازده یا دوازده ماهواره نیز متصل شود. اگر تعداد ماهواره ها را علامت زده باشید، برنامه بطور مداوم تعداد ماهواره هایی که به آن ها متصل هستید را اعلام می کند.

آشکار یا مخفی سازی گزینه ها

این گزینه اجازه می دهد شما بتوانید مشخص کنید که وقتی برنامه باز می شود، چه گزینه هایی در صفحه ی اصلی برنامه وجود داشته باشند و چه گزینه هایی وجود نداشته باشند.

برای مخفی کردن گزینه هایی که برایتان اهمیت ندارند، ابتدا آشکار یا مخفی سازی را باز کنید، سپس گزینه هایی که دوست ندارید در صفحه ی برنامه نمایش داده شوند را بی علامت نمایید. حتما حواستان باشد اگر گزینه ای که مخفی می کنید را قبلا در صفحه ی اصلی علامت زده باشید، حتی بعد از اینکه مخفی شد، باز هم برنامه، به روز رسانی های آن گزینه را می خواند. قبل از اینکه دست به مخفی کردن یک گزینه بزنید، ابتدا وضعیت علامت دار بودن یا بی علامت بودنش را در صفحه ی اصلی بررسی کنید.

جهت آشکار کردن گزینه هایی که مخفی کردید، آشکار و مخفی سازی را باز کنید و گزینه هایی که مایلید به صفحه ی اصلی برنامه برگردند را علامت بزنید.

علاقه مندی ها

علاوه بر مکان های موجود بر روی نقشه، شما می توانید مکان های مورد علاقه ی خود را نیز به برنامه اضافه کنید. این مکان ها که شما خودتان به برنامه اضافه می کنید، علاقه مندی نام دارند.

مکان های افزوده شده به علاقه مندی ها، دقیقا مانند مکان های روی نقشه هستند. همانطور که به آن ها نزدیک می شوید، برنامه نام و مسافتشان را اعلام می کند.

مزیت علاقه مندی این است که شما می توانید یک مکان را بسیار دقیقتر از آنچه در نقشه آمده است علامت بزنید. مثلا شاید بخواهید دقیقا ورودی یک ایستگاه اتوبوس، مدرسه، دانشگاه، فروشگاه یا رستوران را علامت بزنید. به خاطر داشته باشید که مکان های موجود بر روی نقشه، صرفا بر روی سمت دیگر خط مرکزی خیابان قرار دارند.

مزیت دیگر علاقه مندی ها این است که شاید شما بخواهید نقاطی را علامت بزنید که بر روی نقشه نیست و برای کسی غیر از شما مهم نیست. مثلا مکانی که نیمکت پارک در آن قرار دارد. یک بار نیمکت پارکتان را علامت بزنید و دیگر نیازی نیست از افراد بینا برای پیدا کردن جای نیمکت سوال کنید!

نهایتا، شاید بخواهید مکان هایی که به علاقه مندی های خود افزوده اید را در گوگل ثبت کنید. وقتی مکانی را ثبت می کنید، دیگران نیز می توانند از طریق فهرست اماکن و کسب و کار های گوگل به موقعیت آن مکان دسترسی داشته باشند. برای ثبت یک نقطه در گوگل، باید به اینترنت متصل باشید.

برای ذخیره ی یک مکان در علاقه مندی های خود، به این ترتیب عمل کنید:

 • به محلی که قصد دارید به علاقه مندی هایتان اضافه کنید بروید.
 • دقت، عرض و طول جغرافیایی محل را چند مرتبه بررسی کنید تا مطمئن شوید سیگنال مناسبی دارید.
 • یکی از گزینه ها مثلا نام خیابان را فشار طولانی دهید تا فهرستی از گزینه ها ظاهر شود.
 • ذخیره در علاقه مندی ها را انتخاب کنید، یک اسم برای مکان مورد نظر بنویسید و تأیید را فعال کنید.

به یاد داشته باشید، اسامی مناسب انتخاب کنید تا بعدا برای پیدا کردن محل مورد نظرتان سردرگم نشوید.

فهرست علاقه مندی ها، از منو یا انتخاب های بیشتر، در دسترس است.

مکان های موجود در علاقه مندی ها، به ترتیب فاصله ی هر مکان با شما مرتب می شوند. یعنی ابتدا نزدیکترین مکان به شما و سپس مکان های دورتر به ترتیب و البته به همراه مسافت و نام خیابانی که در آن قرار دارند فهرست شده اند.

برای حذف یا تغییر نام یک علاقه مندی:

 • از منو، علاقه مندی ها را انتخاب کنید و مکان مورد نظرتان را برگزینید.
 • گزینه rename تغییر نام یا delete حذف را از موارد موجود انتخاب کنید.
 • جهت تغییر موقعیت یک مکان به مکانی که هم اکنون در آن واقع هستید، از همان فهرست، set to here تغییر به اینجا را انتخاب کنید.
 • برای اینکه مکانی که خودتان ایجاد کرده اید را به مکان های گوگل بیفزایید، در حالتی که به اینترنت متصلید، پس از انتخاب مکان مورد نظر در علاقه مندی ها، از همان لیست گزینه های موجود، publish ثبت را انتخاب کنید، دسته ی مورد نظر مربوط به مکان را انتخاب کنید و تأیید را بزنید.

سیستم حمل و نقل عمومی: اطلاع از زمان حرکت، مبدأ و مقصد اتوبوس ها و مترو ها

در حال حاضر، بحث استفاده از سامانه ی آگاهی رسانی زمانبندی حرکت حمل و نقل عمومی اتوبوس و قطار شهری در ایران به لطف تلاش بسیار زیاد دولتمردان در خصوص دسترس پذیر نشدن اماکن برای معلولین، ممکن نیست لذا از پرداختن بیهوده به آن اجتناب می کنیم.

جستجوی مکان مورد نظر

کافیست به اینترنت متصل باشید. گزینه ی جستجو را از منو انتخاب کنید، بخشی از نام مکان مورد نظرتان را بنویسید و جستجو را فعال کنید تا نتایج برای شما به ترتیب نزدیکترین مکان، به نمایش درآید. افزایش شعاع، به شما کمک می کند گستره ی وسیعتری را بگردید.

سایر موارد

چنانچه در حین استفاده از نزدیکیاب، تماسی به شما وصل شود، اعلان های گفتاری برنامه، تا پایان مکالمه، ساکت می شوند.

چنانچه با مقیاس برنامه مشکل دارید، از تنظیمات، آن را به مقیاس متری تغییر دهید.

سخن پایانی مترجم

بچه ها، همونطور که می بینید، سعی کردم برنامه نزدیکیاب را با ترجمه ی نسبی ای که کامل نیست ولی بالاخره پر‌زحمت بوده، برای شما دسترس‌پذیر کنم. منو ها را تا حد زیادی ولی نه کامل ترجمه کردم، آموزش صوتی مختصر آماده کردم و اینم دفترچه ی راهنماش هست که کامل به فارسی برگرداندم. دیگه این با شماست که این بسته ی مسیریابی رو به هر کسی که نیاز داره برسونید. ایده ی کتاب مسیریابی رو هم از این جهت توی موج نور مطرح کردم که حس کردم بچه ها باید ی کتاب توی این زمینه داشته باشند و من خودم اوضاع مالیم، مشغله هام و وقتم اجازه نمی داد ی کتاب صوتی بزرگ تهیه و منتشر کنم. این مجموعه ای که واستون آماده شد، خیلی زحمت برد، اگرچه کامل نیست ولی واقعا خیلی زحمت برد. اگه در مقابل زحمات من ی کار کنید، من ممنون شما میشم. این مجموعه رو بطور رایگان، به هرکی نیاز داره، برسونید. توی سایت هایی که دارید کپی بزنید و همه رو آگاه کنید. از این مجموعه روی گوشیهاتون استفاده کنید و به بقیه یاد بدید چطور ازش استفاده کنند. فقط همین.

در ضمن، فروش این برنامه و استفاده از آن یا متعلقاتش به قصد کسب سود و در موارد تجاری، غیر قانونی بوده و تنها با اجازه کتبی از مترجم بلامانع می باشد.

اوف! نفسم گرفت! چاکر همگی دربست، مجتبی خادمی ورنامخواستی!

درباره مجتبی خادمی

مجتبی خادمی. متولد 7 بهمن 66. دارای مدرک کارشناسی مترجمی زبان انگلیسی از دانشگاه اصفهان. ارزیاب مرکز تماس گروه صنعتی انتخاب. گرداننده اسبق محله نابینایان. مدرس علوم کامپیوتر و زبان انگلیسی. طراح وب. برنامه نویس. مجری برنامه های رادیویی. آشنا به راه اندازی و استفاده از چاپگر های خط بینایی و بریل. دوره پیش دبستانی را در مدرسه کمتوانان ذهنی بصیرت زرین شهر گذراندم. دوره های دبستان و راهنمایی را در مجتمع آموزشی ابابصیر اصفهان. پایه اول دبیرستان را در دبیرستان غیر انتفاعی محمد باقر زرین شهر. پایه های دوم و سوم هنرستان را در رشته کامپیوتر در هنرستان ملا صدرا. مقطع کاردانی کامپیوتر را در دانشگاه های آزاد مبارکه و دولتی شهرکرد. و مقطع کارشناسی مترجمی زبان انگلیسی را در دانشگاه اصفهان گذراندم. همزمان، در انجمن موج نور نابینایان، به عنوان مسئول تولید محتوا، مؤلف کتب صوتی ویژه نابینایان، صدابردار، مسئول کنترل کیفی مواد آموزشی، پاسخگو به پرسش های کامپیوتری نابینایان، طراح سامانه تلفن گویا، مدرس کلاس های آموزش رایانه و مسیر یابی ویژه نابینایان، مدرس دوره های تربیت مربی آموزش رایانه به نابینایان، و تحلیلگر نیاز های آموزشی نابینایان در خانه ریاضیات مشغول به خدمت شدم. در ادامه، به عنوان اپراتور در مرکز تماس گروه صنعتی انتخاب مشغول بودم و اکنون در مقام ارزیاب در تیم پایش عملکرد در گروه صنعتی انتخاب خدمت می کنم. از دوران کودکی، مخارج زندگی و تحصیل را شخصا به عهده گرفتم و به سختی فراهم کردم. در دوران دبیرستان، اولین رساله ی گویا در ایران از آیتالله مکارم شیرازی را به کمک خواهرم و روحانی محل، تهیه کردم و در سطح وسیعی بین نابینایان در کشور توزیع کردم. در همان دوران، اولین مجموعه ی آموزشی بازی های کامپیوتری ویژه نابینایان را تولید و در سطح وسیعی بین نابینایان در کشور توزیع نمودم. در دوران نوجوانی، اولین بازی رایانه ای ویژه نابینایان به زبان فارسی با نام دو در جنگل را طراحی کردم و توسعه دادم. به ترجمه و دوبله ی بازی های رایانه ای محبوب نابینایان از جمله تخت گاز و شو‌دان جهت استفاده ی نابینایان این مرز و بوم مبادرت ورزیده ام. اولین کتابچه ی راهنمای آموزش رایانه به کودکان نابینا را طراحی کردم و توسعه دادم. در دوران دانشجویی، اولین، پر بازدید ترین و پر محتواترین سایت ویژه نابینایان ایران با نام گوشکن را تأسیس کردم. همواره در سایت گوش‌کن، سه شعار آموزش، استقلال و تفریح نابینایان را دنبال کرده و در جهت سوق دادن نابینایان به سمت این سه هدف، اقدام به ضبط آموزش های مختلف، تولید و ترجمه ی مقالات مرتبط و تشویق دیگران به انجام نظیر این کار ها نموده ام. تهیه کننده و مجری یکی از پر شنونده ترین برنامه های اولین رادیوی اینترنتی نابینایان ایران (که تعطیل شده) بودم. همیشه از مصاحبه های آگاهی بخش با رسانه ها از جمله برنامه به روز شبکه سوم سیما به عنوان یکی از کارشناسان فاوا و نابینایان استقبال کرده ام. به دلیل تجربه ی تدریس موفق به دانش آموزان، همواره با استقبال والدین کودکان و نوجوانان جهت تدریس روبرو بوده ام. از تألیفاتم می توانم به کتاب آموزش نرم افزار آماری SPSS به اتفاق استاد ندا همتپور اشاره کنم. یکی از مهمترین نرم افزار های مسیریابی نابینایان را با نام نزدیک یاب به همراه دفترچه راهنمای استفاده، جهت کمک به استقلال نابینایان در رفت و آمد، ترجمه کردم و به رایگان در سطح بین المللی برای تمام فارسی زبانان منتشر نمودم. در حال حاضر، رویای امکان سفر به استان های محروم جهت همسان سازی سطح آموزشی و پرورشی کودکان محروم با کودکان کلان شهر ها را در ذهن می پرورانم. اطلاعات تماس: شماره موبایل شخصی: 09139342943 آدرس ایمیل شخصی: gooshkon2020@gmail.com شناسه اسکایپ: mojtaba1007 شناسه تلگرام: @luckymojy آدرس شناسه تلگرام: https://t.me/luckymojy شماره واتساپ: 09139342943 آدرس وبلاگ شخصی: https://gooshkon.wordpress.com
این نوشته در آموزش, آموزش های رایگان, اخبار, اندروید, تلفن همراه, صوتی, کودکان و نونهالان, معرفی ابزار, نرم افزار های کاربردی ارسال و , , , , , , , برچسب شده است. افزودن پیوند یکتا به علاقه‌مندی‌ها.

71 Responses to ترجمه تکمیل شد | عیدی مجتبی خادمی به دوستان نابینا: برنامه ی نزدیک‌یاب، به زبان فارسی و با آموزش صوتی و دفترچه راهنمای متنی کامل

 1. 1
  کامبیز کامبیز اسدی says:

  سلااام مجی. دمت گرم واقعا تو چیکار کردی؟؟؟ واقعا کار بزرگیست که هر کسی آن رو انجام نمیده. خسته نباشی رفیق و عیدت پیشاپیش مبارک. ممنون برای هدیه ات

 2. 2
  احمد عبدالله پور احمد عبد الله پور says:

  سلام و درود بیپایان خدمت کبیر مدیر محله داش مجی جون, مرسی بابت پستت درسته که من چون گوشیم فعلاً n72 هستش و نمیتونم ازش استفاده کنم ولی این دلیل نمیشه که از صمیم قلبم ازت بخاطر زحماتت بابت ترجمه و گذاشتن این نرم افزار تشکر نکنم واقعاً که خیلی عالی بود من یکی با اینکه گوشیم اندرویدی نیست ولی با خوندن توضیحات شما در این پست در خصوص این برنامه لذت بردم اون هم به طور شدید باز هم به طور شدید ازت بابت این پست سپاسگزاری میکنم و عید رو هم پیشاپیش بهت تبریک میگم و امیدوارم در سال جدید یه شغل خوب و با حقوق و مزایای بالا پیدا کنی و برای منم دعا کن تا یک گوشی اس ۵ یا اس ۶ بخرم و این نرم افزار رو روی گوشیم نصب کنم تا بهتر بفهمم این برنامه چیه و بهتر متوجه بشم در پناه حق بدرود و خدا نگه دار

 3. 3

  سلام مجتبی
  عیدت پیشاپیش مبارک
  من گوشی اندرویدی ندارم
  ولی همین که زحمت کشیدی و برای خیلی از بچه ها این برنامه ی جالب رو آماده کردی نهایت تشکر را دارم
  آدم که فقط نباید وقتی چیزی به دردش می خورد از کسی تشکر کند
  این قول رو هم میدم در حد توانم اطلاع رسانی کنم
  هرکس به چنین نرم افزاری نیاز پیدا کرد و از من درخواست کمک کرد به او معرفی خواهم کرد
  موفقتر از پیش باشی

 4. 4
  رهگذر says:

  پس بیناها چی؟
  تو بین بچه هات فرق میذاری؟
  فردا مامانمو براد میارم…

  • 4.1
   Eagle says:

   سلام. تشکر از مجتبی بمونه تو پاسخ مربوط به خودم. اینجا به جناب رهگذر بگم که این نرم افزار خیلی به درد بینا هم می خوره، فرض کن توی اصفهانی رفتی اهواز و هیچ جا رو بلد نیستی. اون وقت با کمک این نرم افزار بدون کمک کسی همه جا میری بهتر از خود اهوازیا. هیچوقت یادم نمیره که تو اصفهان، با ۳ تا بینای مجرب واسۀ پیدا کردن یه هتل یا یه غذاخوری خاص، یکی دو ساعتی دور خودمون می چرخیدیم، هر جا می رفتیم انگار باز بر می گشتیم نقش جهان. خلاصه یه چیز عجیبی. خب اگه یه چنین چیزی بود حتی اون بیناهام لنگ نمی موندن. پس درنگ نکن و نصبش کن. فقط فرقش اینه که تو به صدای Espeak گوش نمیدی بلکه پیغاما رو رو صفحه می بینی. ههه. زنده باشی. بای.

   • 4.1.1
    رعد بارانی رعد بارانی says:

    پسرم این برنامه اسمش گوگل مَپه و به درد رهایی من نمیخوره چون گوشی اندروید نداره .
    من روی گوشیم نصبه اما چون نت خطم ضعیفه بی فایدس .
    ولی مریخی که مثل نون شبش بهش محتاجه . چون حتی بهش میگه که کجاها الان ترافیکه . کدوم کوچه بن بسته و حتی کدوم راه نزدیکتره .
    من با این برنامه ارتباطی برقرار نمیکنم چرا که رعدو و رها آسمونی هستند و احتیاجی به این برنامه ندارن خخخ
    رها ی گوشی اندروید بخر دیگه . اعه اعه .خسیس .
    گوشتو بیار رها : منو تو زیر خاکی هم نیستیم ولی تو پیش این جماعت لو ندی که بدبخ میشیم خخخخ

    • رهگذر says:

     جناب نخست وزیر
     من گوشی اندرویدیم کوجا بوووووووووووود؟ همینم که دَسَمِه روزی شیش بار می افته، گم میشه، جا میمونه بدبخت فلک زده… هاهاهاههاهاهاهاها… من مث گربه میمونم ایگل.. جهت یابیم عالیه… هاهاههاهاهاهاهاهاها
     رععععد.. من به این ملت نگفدم هنوز تو غارنشینی و من رو درخت زندگی میکونم و شغلمونم شکاره و واس اینکه همدیگه رو خبر کونیم آتیش روشن میکونیم… هاهههاهاهاهاهااه… بببخشید شوما زباله نشینی آق داداش.. یادم رف یه لحظه… فاصله بیگیر از من پیف پیف پیف… هاههاهاهاهاهاها

 5. 5

  سلام مدیر. مرسی عید شما پیشاپیش مبارک.

 6. 6

  با اینکه اندرویدی نیستم، از زحماتتان متشکرم.

 7. 7
  محمود هژبری محمود هژبری says:

  سلام مجتبی جان. مرسی. عالی بود. عیدت هم پیشاپیش مبارک. حتما استفاده میکنم.

 8. 8
  محمد ملکی محمد حسین ملکی says:

  یه دونه ای پسر. یه دونه ای
  یه دنیا ممنون

 9. 9
  رضایی نیا says:

  سلام به همه
  بسیار بسیار ممنونم جناب خادمی بزرگوار
  خیلی محبت کردید
  من به نوبه ی خودم بهتون خسته نباشید و خدا قوت میگم و صمیمانه ازتون کمال تشکر رو دارم
  سال نوتون پیشاپیش مبارک و از خدا بهترینها رو توی سال پیش رو واستون خواهانم

 10. 10

  آقای خادمی! این عیدی بسیار ارزشمند است. کاش میتوانستم ذره ای از احساسم را نسبت به کاری که انجام داده اید، بنویسم؛ حالا که چنین عملی میسر نیست، تمام تلاشم را میکنم تا این برنامه، و راهنما به دست گروه هدف برسد. من از مقاله تشویق کودک نابینا به استفاده از عصا با ذکر نام سایت در یکی از سخنرانیهایم استفاده کردم و همچنین برای مسابقه بریل خوانی بخشی از این مقاله را نوشتم و در اختیار برگزار کنندگان برنامه قرار دادم.
  رضایت از زندگی، همواره همراهتان .

 11. 11
  مرد اردیبهشت says:

  سلام…. خسته نباشیدِ بزرگِ منُ بپذیرین… سپاسِ فراوان به خاطرِ تلاش های همیشگیتون… زنده باشین و پر توان… نوروز ، بهار و سالِ نوتون هم پیشاپیش مبارک… امید که بهترین ها در انتظارتون باشه…

 12. 12
  سلیمان اویسی says:

  سلام
  بسیار عالی کار بزرگی کردی مرد بزرگ.
  سپاس

 13. 13

  سلام مجتبی.
  خیلی عالیه.
  حرف نداره داداش.
  من که خیلی حال کردم.
  بسیار کامل و اصولی هستش.
  زحمت بزرگی کشیدی که میدونم خیلی درد سر داشت، ولی میدونم که این شروع یه امکان بزرگ استقلال نابینایان هست که امیدوارم که دوستان به استفاده ازش عادت کنن.
  سال نو پیشاپیش مبارک و خسته نباشی.

 14. 14
  اکبر غفارزاده اکبر غفارزاده says:

  سلاااام سلااااام بر مجیجوووون بابا ایولللللل دمت جیز
  یه چیزیرو بگم خدا وکیلی چاخان نمیگمهااااا ببین من تا به حال تنها نرفته بودم جیگر بخورم و برگردم
  اما با نصب این برنامه مشدی و با خرید یه بسته اینترنت ناقابل دلو زدم به دریا تا به جیگرکی رفتم ۱۰ تا سیخ جیگر خوردم مثل خرس سیر شدم پولش را حساب کردم
  از همان راه که رفته بودم با این نرم افزار هم برگشتم صاف و اتو کشیده هم به خانه برگشتم
  عجب جیگری بود هااااا تنها و بدون مینت

 15. 15

  سلام این محشره!!!
  دمت گرم مدیر این بهترین عیدی بود که میتونستی بهمون بدی
  واقعا خسته نباشی میدونم زیاد زحمت کشیدی و این کامنتها جبران خستگی نمیکنه اما کار دیگه ای هم به جز تشکر از دست ما ساخته نیست.
  عیدت پیشاپیش مبارک.
  شاد و موفق باشی.

 16. 16

  سلام آقای خادمی واقعا با عیدیتون حال کردم من با دات واکر یه ذره مشکلات داشتم و امیدوارم با این برنامه بتونم مسیرام رو پیدا کنم برای آموزش هم ممنونم و بازم سال رو بهتون تبریک میگم راستی آیا برای این برنامه هم نقشه ی آفلاین هستش؟ بازم ممنون و سال خوبی رو براتون آرزو میکنم همونطوری که گفتم چیز وحشتنااااااااااکی دادیدها!

 17. 17

  درود. انسانهای بزرگ همیشه کارهای بزرگ انجام میدهند و این بزرگی وقتی بیشتر نمایان میشود که آن کار بزرگ را بدون منت و بدون دریافت هیچ وجهی انجام میدهند.
  بزرگی این کار هنگامی نمایانتر میشود که میزان تأثیر گذاریش بر جامعه ی هدف زیاد و غیر قابل انکار میشود.
  زمانی ما متوجه بزرگی این کار میشویم که بدانیم و به روشنی درک کنیم که استقلال حق نابیناست. و با انجام این کار این استقلال را مدیون شماییم.
  واقعاً چیزی ندارم که بگم و چیزی هم نمیتونم بگم چون چیزی نیست و نمیتونه که ذره ای از لطفتو جبران کنه.
  فقط میگم عیدت مبارک و تشکری که در مقابل لطفت هیچه.
  نوکرتم رفیق.

 18. 18

  سلام مجتبی واقعا دمت گرم من هم به نوبه ی خودم از زحماتت تشکر میکنم خسته نباشی مرسی که برای ماها وقت میذاری و میخوای بهمون کمک کنی پیشاپیش سال نوت هم مبارک سال پرباری داشته باشی.

 19. 19
  مریم شیبانی says:

  سلام
  واقعا بابت زحماتی که می‌کشید ممنونم.
  امیدوارم هر چه زودتر بتوانم گوشی اندرویدی بخرم و از این آموزش هم بهره ببرم.
  سال خوبی را برای شما آرزو دارم

 20. 20
  محمد میر‌قاسمی says:

  سلام مجتبي جان
  خداییش دمت گرم,گل کاشتی,واقعا یکی از بزرگ ترین دغدغه های من با این برنامه حل شد
  من حتما اطلاع رسانی میکنم و هرکی نیاز داشت بهش یاد میدم
  هزاربار تشکر,انشا الله جواب این کار بزرگت رو از خدا بگیری

 21. 21
  vahidemperatoor says:

  سلام داش مجتبی واقعا دستت درد نکنه از آموزش و توضیحات و زحمت بسیار زیادی که برای این برنامه کشیدی سپاسگزارم بیستی بیست پسر امیدوارم در سالی که پیش رو داریم و این عیدی بسیار ارزشمندی که تقدیم کردی و دل همه را شاد کردی هزاران هزار بار خبرهای خوش به دستت برسه و تمامی مشکلاتت حل بشه و خوشبخت بشی انشا الله از تح دل دعات کردم موفق باشی منم قول میدم هرچه در توان دارم این را به همه معرفی کنم و دستت را میبوسم

 22. 22
  Eagle says:

  سلام مجتبی. مثل همیشه عالی و بینقص. کارت درسته پسر، شاید این چیزا یه انگیزه ای بشن تا مام بالاخره طلسمو بشکنیم و اندرویدی شیم، فعلا که جناب نوکیا و تاکس هنوز حکومت‌شونو دارن، کی انقلاب کنم خدا می دونه. شاید همین نوروز. بای تا های. راستی عید یه سر بیا اینورا بد نمیگذره.

 23. 23

  سلام موجی.
  عالی بود پسر. دستت طلا.
  ترجمه این راهنما بسیار وقتگیر بوده و ازت ممنونم که برای هم نوعانت متحمل چنین زحمتی شدی.
  دانلود میکنم ببینم روی گوشیم چطور جواب میده.
  دمت گررررم.

 24. 24
  رعد بارانی رعد بارانی says:

  مشتبهی دقیقا تو چه کار کردی که این همه آدم ذوقیدن ؟

  چون این برنامه اگه گویا بشه نبین ها ازش میتونن استفاده کنن.
  از خودا پنهوون نیست از تو هم پنهوون نباشه تو الان چه کار کردی ؟من باید بدونم خخخ میخوامبرم برم توی خطو خوط اختراعات عدیده برای نبین ها .
  من کلی ایده دارم برای نبین ها ولی کو دستهای توانا .
  میگم مشتبهی ایده از رعد و کار از تو خخخ

 25. 25
  سجاد نبی لو says:

  سلام و تشکر فراوان از شما بابت زحمتی که بی دریغ برای ما متقبل شدید و رایگان در اختیار ما گذاشتید متشکریم

 26. 26

  سلام.
  من از نزدیک در جریان بودم که چه قدر برای این پست زحمت کشیدی.
  واقعاً خسته نباشی.
  این برنامه و این اقدام تو شاید انقلابی باشه برای استقلال نابینایان ایران در رفت و آمد و جهتیابی.
  عالی بود.
  عیدت هم مبارک.
  موفق باشی.

 27. 27
  نگار says:

  سلام و عرض خسته نباشید فراوان خدمت شما. خدایی باید پست صدم در جشن واره ی تبسم همین پست شما باشه. موفق و پیروز باشید پیشاپیش نوروز مبارک.

 28. 28
  مسعود says:

  من که فقط خوندمش نفسم گرفت. چه برسه به تو!
  خیلی باید سخت باشه کارِ عملی باهاش فِک کنم.
  مرسی از عیدیِ فوق العاده ارزِشمَندِت مُجی.
  خیلی دَمِت گَرررم برای همه ی انرژی ای که بی چشمداشت برای استقلالِ جامعه ی نابیناها میذاری.
  مطمئن باش همه ی تَلاشَم رو برای یادگیری و نشرِ این برنامه ی مفید و ترجمه ی با ارزشت میکنم.
  خیلی دَمِت گرم.
  خیلی.

  • 28.1

   اصلا سخت نیست مسعود. اصلا. راحتی کار با این برنامه اون قدر ساده هست که کافیه در حالتی که مکان و داده فعاله برنامه رو اجرا کنی و کاریش نداشته باشی تا خودش همه ی کارا رو انجام بده!

 29. 29
  علی اصغر حسنپور says:

  سلام با تشکر ازاین عیدی ی خوبتون
  واقعا ممنونم از شما

 30. 30
  احمد عبدالله پور احمد عبد الله پور says:

  مجی جون من فضولیم گل کرد رفتم فایل صوتی توضیحات که خودت ضبطیده بودی و به طور عملی باهاش کار کرده بودی رو دانلود کردم و شنیدم و کفم برید یعنی آخر برنامه هست و تازه به معنی واقعی کلمه فهمیدم تو چه کار بزرگی برای ما نابینایان ایرانی کردی پسر ای ول دمت گرم واقعاً دیگه چی میتونم بگم هیچ چی ندارم بگم جز اینکه تو یه نابغه هستی همین نوکرتم تا ته منم به هر کدوم از دوستان که بهش نیاز داشت به اجازت بهش میدم فقط میتونم بگم مجتبی دممممممممت گرمممممممممممممممم ای ول پسر گوشکن و گوشکنی رو عشقه دیووووووووووونتم گوشکن زنده باد گوشکن و گوشکنی بای

 31. 31
  سعید says:

  دادا خیلی چاکریم من که از گوشیدنش خسته شدم تو چرا از ترجمی دنش خسته نشدی دمت گرم فقط یک سئوال این برنامه با داتواکر تفاوت داره و اگر بهتره بگو باز هم سپاس از صبوری و اوقاتی که برای آموزش این برنامه مصروف داشتی.

 32. 32
  حافظ حسینی says:

  درود آقای خادمی گرامی سپاس از تمامی تلاشتون من که خیلی پسندیدم. بیان تشکر و قدر دانی از تلاش شما در کلمات نمی گنجه. سالی خوش و پر از نیکبختی برایتان آرزو مندم.
  سپاسی صد باره.

 33. 33

  مجتبی چقدر وجود تو با برکته. قول میدم به هرکس که میشناسم بدم و در رادیو و تلویزیون هم اعلام کنم. خخخخخخخیلی ممنونم.

 34. 34
  سعید ویسی پور says:

  درود! درود! درود!
  واقعاً جای تقدیر و سپاس دارد مجتبی جان!
  این از اون پست های توپ بودا!
  من که لذت بردم
  امیدوارم همیشه سلامت و کامیار باشی دوست گرامی.

  ******

  بر آمد باد صبح و بوی نوروز،

  به کام دوستان و بخت پیروز.

  مبارک بادت این سال و همه سال،
  همایون بادت این روز و همه روز.

 35. 35
  مصطفی says:

  دادااااااااااش! دمت گررررررررررررم! بابااااااااااااااا تو دیگه کییییییییییی هستییییییییییییییییی؟
  مجتبااااااااااااااااااااااااااا میخوام بگم گلللللللللللللللللللللل کاشتی پسررررررررررررررررررررر! خیییییییییلیییییییییی بامرررررررررااااااااااامی طلاااااااااااااااااااااااااااااااا!
  دادا وجدانا ای اسپیک نفسش گرفت اینقدر خواند و خواند و خواند که مجبور شدم برای جلوگیری از سکته و گرفتن قلبش نگهش دارم و استوپ کنم.
  میدونستی خیلی مردی؟
  میدونستی خیلی مرام داری؟
  با این همه مشغله و گیر و واگیر که تو داری میدونستی خیلی طلایی؟
  میدونستی کم کم داره ازت خوشم میآد دادا؟
  به قول اون بنده خدا:
  بابا تو دیگه کی هستی؟
  دست شیطون و بستی؟
  میون صدتا عاشق
  بگو مال کی هستی؟
  واقعا احسسسسسسنتتتتت بر تو و غیرت تو دادا!
  من خودم اندروید ندارم ولی واقعا از این حرکتت و از این از خود گذشتگیت سر کیف شدم.
  خدا خیرت بده دادا زنده باشید و کمال تشکر و قدردانی ما رو پذیرا باشید!
  به امید آنکه روز به روز موفقیت بیشتر شما و جامعه نابینایان کشور رو ببینیم. دادا بازم میگم خدا قوت زنده باشید و دست حق نگه دارت.

 36. 36
  عدسی بشاشadasi says:

  درود! اگه بشه یه برنامه بهش داد که افراد نتونند به ما تنه بزنند من حتما استفاده خواهم کرد…!

 37. 37
  ساناز امیدی says:

  سلام من هم گوشیم قدیمی هست ولی این یک عیدی است و مهم نیست که گوشی چی باشه عیدی بسیار بجا و بزرگ و زیبا و باحالی است امید دارم که مثل همیشه از زندگیت لذت زیادی ببری انقدر که درین لذت غرق بشی بییییییییییییییییینهاااااااااااایت ممنون سال بسیار مبارکی داشته باشی آرزوی بهتریییییییییینها رو برات دارم

 38. 38
  zamanvaziri says:

  سلام جناب خادمی.واقعا دست مریزاد و خدا قوت. حتما از برنامه بسیار مفیدی که زحمت ترجمه و کارهای دیگشو کشیدید استفاده خواهم کرد. بی نهایت تشکر. پیشاپیش سال نو مبارک. براتون بهترینها را در سال جدید آرزومندم.

 39. 39
  reza1356 says:

  درود مجتبی خدا قوت
  با آرزوی بهترینها و به امید آینده ای بهتر از گذشته برای نابینایان
  نوروز مبارک

 40. 40
  كاظميان كاظميان says:

  سلام
  خیلی تشکر میکنم مجتبی مثل همیشه خیلی زحمت کشیدی همه را همگان گفتند و من هرچی بگم تکراری هست
  ما به تو افتخار میکنیم وااااااای جدی خسته نباشی خسته نباشی
  امیدوارم سالی پر از خوبی ها و خوشی ها در انتظارت باشه ممنون و سپاس از تو.

 41. 41
  طاها طاها says:

  سلام مجتبی مرسی ایول

 42. 42
  رضا says:

  سلااااام آقای خادمی واقعن آآلی آآآآلیییییییی نمیدونم ازتون چجوری تشکر کنم واقعن دستتون درد نکنه واقعن آآآآلیییییی بود آلی!

 43. 43

  منم رفتم نصبش کردم خیلی بیشتر لذت بردم خیلی ممنون رفیق

 44. 44
  حجت قلی‌زاده says:

  سلام مجتبی آلی بود ممنون

 45. 45

  سلام مجتبي
  دمت گرم
  دیدی گفتم تو خیلی با حالی
  اون وقت میخوایی بری مهاجرت
  بابا دمت خیلی گرم
  یه سؤال
  این جی پی اس گوشی رو از کجا باید روشن کنیم؟
  آیا مثل نوکیاهای قدیم باید گزینه خاصی رو فعال کرد؟

  یه سؤال دیگه
  من میتونم تو سایتم منتشر کنم
  البته با نام خودت؟

  • 45.1

   مهدی جان، توی راهنمایی که همین پست هست، نوشته مکان رو از کجا روشن کنید. توی سایت خودت و دیگران این رو میتونی منتشر کنی فقط اگه همونطور که خودت گفتی منبعش رو هم بزنی عالی میشه که بچه ها ی مرجع برای اخبار دست اول از این قبیل همیشه داشته باشند.

 46. 46
  مهدی عابدی says:

  سسسسسسسسسسسسسسللللللللااااااااممممم!
  ممننوووووووووووووووووون!
  دانیدم!
  ممنون!

 47. 47
  لیلا عظیمی says:

  سلام.
  عیدی فراموش نشدنی و محشریه. مرسی.

 48. 48
  سعید شریفی says:

  درود بر مجتبی
  خیییلییی از زحمتت می سپاسم. عالی بود
  عیدت پیشاپیش مبارک

 49. 49
  حمزه خاقانی says:

  سلام مجتبی جان مرسی .
  فقط یه سوال الان فرقی هم با داتواکر داره یا نه ؟
  خب اگه فرق داره بگین دوستان اگه نداره خب که هیچی . من کلا اندروید ندارم هی گوشی میخرم باز میفروشم حال نمیکنم با این سامسونگ ها !.شاید مجبور شدیم آخر گرفتیم موندگار شد . بازم مرسی

  • 49.1

   بعله. فرقش با دات واکر اینه که دات واکر فعلا نقشه های محدود آفلاین معدودی اون هم فقط برای بعضی از شهر ها داره ولی این برنامه وقتی به اینترنت متصل باشی، تقریبا برای تمام ایران مکان های مهم رو داره و امکان جستجوی راحت و مسیریابی دقیق رو آسون‌تر فراهم میکنه. تفاوت هاش زیادند ولی مثلا رادار هم یکی از امکاناتی هست که در نزدیک‌یاب خیلی خوب کار می کنه.

 50. 50
  mjb mjb says:

  سلام به شما آقا مجتبی.
  فعلا که اندروید ندارم اگر گرفتم استفاده میکنم و دعا گوی شما خواهم بود.
  پیشاپیش سال نو مبارک. یا علی.

 51. 51
  محمود هژبری محمود هژبری says:

  سلام مجتبی این رو حذف کن
  منو ها را تا حد زیادی ولی نه کامل ترجمه کردم

 52. 52

  سلام
  هنو نگرفتم. ولی باید خیلی جالب باشه. راستی تو ایرانم خوب جواب میده؟
  ترجمهش هم عالیه. خیییییییلی دمت گرم. ? ? ? ? ? ? ?

 53. 53
  امیر فتوحی says:

  سلام و خسته نباشید و خدا قوت خدمت شما مدیران سایت به خصوص مدیر ارشد جناب خادمی. واقعاً عالیه عالی. ما همه مدیونت هستیم و دستت رو میبوسیم. البته ما دستبوس همه ی اساتید هستیم و خواهیم بود.

 54. 54
  vahidemperatoor says:

  مجتبی عزیزم یک سؤال دارم ببینید فرض کنید که من از قسمت جستجو یک مکانی را نوشتم و این آورد اما بار اولم هستش که با استفاده از این برنامه به مقصد مورد نظرم میرم
  ولی من نمیدونم که اگر من به این مقصد مورد نظرم برم برام میگه که مثلً به سمت چپ بپیچ یا به سمت راست بپیچ یا مثلاً ورودی فلکه دوم یا نزدیکترین راه را برای رسیدن به اون مثیر اعلام میکنه یا نه اگه در این زمینه هن توضیح کمی بدین ممنونم چون این قسمت واقعً بسیار مهم هستش تشکر

  • 54.1

   سلام وحید جان.
   ببین، میدونم چیو میگی. این دریافت کروکی راهنمایی گام به گام هستش که متأسفانه برای افراد خارج از آمریکا و کانادا و استرالیا در دسترس نیست وحید جان ولی برنامه ی دیگه ای هست که این کارو بکنه ولی پولی هستش و اینقدر حاشیه داره که جرأت نمی کنم بگم از بچه ها مشارکت بگیریم اون برنامه رو اگه بشه ی بلایی سرش بیاریم. البته که بچه های محله هیچ وقت به من نع نمیگن ولی بازم فعلا شک دارم که برای جذب مشارکت فراخوان بزنم یا نزنم. میدونم کروکی های قدم به قدم خیلی مهم هستش ولی چه کنم که این نسخه این قابلیت رو نداره که البته دات واکر هم این قابلیت کروکی رو داره ولی مشکلی که داره عدم وجود نقشه های آنلاین در لحظه در این برنامه هستش.

 55. 55

  سال نوی همگی که به کلبه ی بنده تشریف آوردید و منو مورد لطف‌تون قرار دادید مبارک باشه!
  تک تک کامنت های شما رو خوندم و این کامنت رو جوابی بر محبت های خالصانه ی خودتون بدونید.
  کامنت هایی که سوال پرسیده بودید رو زیر خودشون جواب دادم و این کامنت رو هم در جواب کامنت هایی نوشتم که تشکر کرده بودید و به من لطف داشتید.
  باور کنید اگه متوجه بشم این کارم کار حتی یک نفر رو راه انداخته، یک ذره هم از انجام کار های مشابه این، خسته یا پشیمون نمیشم.
  همه ی شما رو دوست دارم و امیدوارم این محله، هرچه قویتر و سریعتر به حرکت به سمت هدفش که تفریح، آموزش و استقلال نابینایان هست ادامه بده.
  کاری که من کردم، عشقی بود پس منتی بر سر هیچ کس نیست.
  محمود هژبری عزیز هم توی تکمیل ترجمه ی برنامه دیروز کمک کرد تا نسخه رو به روز کنیم.
  اگه در یکی دو روز اول این برنامه رو از محله گرفتید، دوباره دانلودش کنید تا نسخه ی جدیدتر رو داشته باشید و برخی از منو ها و عملیات که من اول کار ترجمه نکرده بودم رو هم الان کاملا فارسی داشته باشید.
  با خیال راحت از نزدیک‌یاب استفاده کنید و لذت ببرید از زندگی!

 56. 56

  سلام اول بازم تشکر میکنم که خیلی سختی کشیدی و این را هم بگم ما که آماده هستیم هر زمان که بگی ما آماده به اجرای امر مدیر خوبمون هستیم و سریعا اقدام میکنیم پس فقط یه پیام
  از تو به یه اشاره از ما به سر دویدن.

 57. 57
  vahidemperatoor says:

  سلامی مجدد خدمت همه دوستان عزیز بالاخره سال جدید از راه رسید من به نوبه خود این سال را برای همه شما عزیزان تبریک میگم امیدوارم سالی پربرکت و پرباری داشته باشیم
  از داش محمود عزیز هم بابت کمک کردن به ترجمه این برنامه تشکر میکنم
  خوب مجتبی اگر واقعً این برنامه ای که گفتی هست چرا کاری نکنیم منم موافقم اما باید با اتحاد همگانی این کار را انجام بدیم
  انشا الله پستش را ردیف کن حد اقل بچه ها بدونند که همچین برنامه ای هست ما تا زمانی که به یک برنامه کامل دست نیافته ایم باید کاری انجام بدیم من به شخص هستم با تشکر

  • 57.1

   چشم وحید جان.
   باید جوانبش رو بسنجم و مقدماتش رو فراهم کنم تا بریم جلو.
   ی استراحت کوچکولو عید بعد از شصت روز که پشت سر هم رفتم سر کار و حتی ی روز تعطیل هم توی تعطیلی های رسمی و جمعه ها آزاد نبودم به خودم توی شش روزی که آزادم و ی روزش هم رفته میدم و از یک هفته ی دیگه با همکاری بچه ها شروع می کنیم به جستجو و تحقیق در خصوص برنامه ی مورد نظر که اگه بشه، به صورت ترجمه شده به فارسی، دسترس‌پذیر شده و قفل شکسته، در اختیار دوستان قرار بگیره!

 58. 58
  vahidemperatoor says:

  ممنون انشا الله

 59. 59
  siamak says:

  سلام از زحمات شما تشکر میکنم و من نیز حاضر هستم در خرید برنامه مشارکت نمایم و همچنین سال نو را به شما تبریک میگویم.

 60. 60
  پوریا علیپور پوریا علیپور says:

  درود بر آقای خادمی. از زحمتی که بابت ترجمه و آموزش کشیدید بسیار ممنونم. ببخشید که دیر این پست رو دیدم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

2 × پنج =