آموزش حسابداری 2

جلسه دوم آموزش حسابداری با نرم افزار پارمیس همراه

دوستان درود بر شما ،آموزش حسابداری با نرم افزار مخصوص را از سر می گیریم .خاطر نشان می نمایم که نرم افزار های متعدد هستند که شاید توسط صفحه خوان ها پشتیبانی شوند اما من اولین آن را گفتم و چون توانستم با آن فعالیت نمایم برایتان اینجا آوردم .

با گشودن نرم افزار به صفحه اصلی آن وارد می شویم .البته با استفاده از دکمه که با عدد عنوان می شود در سمت راست و بالای صفحه نمایش منو برنامه می آید که اولین آن صفحه اصلی است و با انتخاب آن به سمت صفحه اصلی هدایت می شویم .در این صفحه میان بر ها هستند که با برچسب گذاری می توان به سهولت وارد منو های مورد نظر شد و اقدام به فعالیت نمود .در این صفحه مختصری از فعالیت های جاری از جمله هزینه ها و درآمدها و صندوق و بانک آمده و جمع مبالغ هزینه و درآمد و موجودی بانک و صندوق در آن مشاهده میشود که با انتخاب هر کدام موارد جزئی حساب ها و بانک ها با مانده موجود می آید .ضمنا میان بر های دریافت و پرداخت نیز در این صفحه موجود می باشد که با کار و فعالیت به سهولت می توان اقدام به صدور سند حسابداری نمود .

 

پس از مرور صفحه اصلی بخش تراکنش ها است که برای مرور این بخش از سمت راست بالای صفحه ، همانجائی که صفحه خوان دکمه به همراه عدد می خواند را انتخاب می کنیم ، منوی نرم افزار بالا می آید اولی که صفحه اصلی بود و مرور نمودیم و بعدی تراکنش ها می باشند .این بخش را انتخاب می کنیم :
در این صفحه تراکنش ها ، بخش انتقال ها ، دریافت ها ،پرداخت ها و بخش همه موارد موجود می باشد .
انتقال ها عبارتند از جابجائی مبالغ میان حساب های بانکی و صندوق ها و یا حساب هائی که قبلا سند برای هزینه و یا درآمد آن صادر شده ولی بابت آن سند هیچ وجهی دریافت و یا پرداخت نشده است که در هنگام پرداخت و یا دریافت وجه از این بخش استفاده می کنیم .
سند دریافت : هنگامی درآمدی عاید شرکت و یا خودمان شود از این بخش استفاده می کنیم .
سند پرداخت :در هنگامی که هزینه ای انجام دادیم از این نوع سند بهره می گیریم .مثلا قبض آب ، برق و … غیره را بخواهیم بپردازیم از این بخش استفاده می کنیم .
در بخش همه موارد می توانیم تمامی اسناد صادره را به ترتیب تاریخ مشاهده کنیم .
در بخش انتقال ها با انتخاب آن می توانیم تمامی تراکنش ها و یا به عبارتی تمامی اسناد صادره در بخش انتقال را مشاهده نمائیم .
در بخش دریافت هم با انتخاب تمامی اسناد دریافت را که از بخش دریافت صادر نمودیم می توانیم ببینیم .
در بخش پرداخت هم میتوانیم تمامی اسناد صادر شده از بخش پرداخت ها را ببینیم .
مسیر دیگر برای این بخش و در واقع میان بر این صفحه همانا در صفحه اصلی به قرار زیر است :اگر درصفحه اصلی باشیم ، با استفاده از دکمه ای که در پائین صفحه سمت چپ قرار دارد و متاسفانه توسط صفحه خوان نیز پشتیبانی نمی شود و نیاز به برچسب گذاری است منوی تراکنش ها را می آوریم .البته این منو  مستقیم به تراکنش ها نیست و برای حصول به موارد دلخواه از بالا به پائین برایتان می نویسم که باز هم در این قسمت صفحه خوان پشتیبانی نمی کند .
لیست مذکور در همان قسمت پائین سمت چپ باز می شود که با انگشت بالاترین بخش را که حسابداری می خواند می رویم .دکمه پائین آن همانا بخش سند انتقال را می آورد که ما با حرکت بر روی آن و انتخاب حساب ها و تعیین تاریخ می توانیم سند انتقال را صادر نمائیم .
دوباره اگر به همان سمت چپ صفحه اصلی برویم و با انتخاب وارد منوی تراکنش ها شویم و دکمه دومی از بالا را انتخاب کنیم لیست تراکنش ها را برای ما می آورد و در واقع دومی دکمه لیست تمامی اسناد صادره ما است .
از همان مسیر سومین گزینه سند دریافت است و چهارمین دکمه نیز سند پرداخت است که با تمرین و ممارست و یا برچسب گذاری همانا به سهولت می توانید از این نرم افزار مدد بگیرید .

بخش اصلی که نیاز به توضیح است همانا بخش صدور سند حسابداری و یا ثبت تراکنش مالی است که من نحوه تکمیل گزینه ها را در این بخش می آورم :
برای تفهیم کامل صدور سند دریافت مثالی را می آوریم ، قنبر در تاریخ 29 فروردین مبلغ 500000 ریال از بهزیستی  بابت حقوق دریافت نموده است . مبلغ 200000 اینترنت خریداری نموده و مبلغ 300000 را به حساب دیگری در همان بانک منتقل نموده است .برای این منظور ما باید سه سند حسابداری صادر نمائیم که به قرار زیر است .
سند اول ، سند دریافت حقوق را صادر می کنیم ،در مسیر منوی نرم افزار میتوانید قرار بگیرید و با انتخاب تراکنش ها به بخش تراکنش ها بروید و با انتخاب بخش دریافت ، صفحه مذکور را آورده و با استفاده از دکمه سمت چپ پائین صفحه سند دریافت را فعال نمائید .یا به قسمت پائین سمت چپ صفحه اصلی بروید و با انتخاب گزینه سومی از بالا سند دریافت را فعال نمائید که مسیر دوم قطعا ساده تر است .با فعال شدن سند دریافت با حرکت بر روی آن چند تا دکمه می خواند که مورد توجه ما نیست و برای حصول به آن دکمه ها ما از مسیر منو وارد می شویم بعد از عبور از این دکمه ها به تاریخ می رسیم ، برای تنظیم تاریخ باید روی آن کلیک نمائیم که صفحه جدید باز می شود که در آن از سمت چپ به ترتیب سال و ماه و روز و ساعت و دقیقه می آید .در این قسمت یک کادر ویرایش داریم که در بالای این کادر عدد کمتر و در پائین کادر عدد بیشتر وجود دارد که برای کم نمودن عدد دو بار بر روی عدد کمتر که در بالا قرار دارد کلیک میکنیم و برای هر عدد کمتر باید دو بار ضربه بزنیم و همچنین برای عدد بیشتر هم دو بار ضربه باید زد .در اینجا ما عدد 29 را باید انتخاب نمائیم و در کادر مربوط 29 قرار می گیرد و بعد از اصلاح اعداد باید دکمه تائید را بزنیم .با اینکار تاریخ تغییر میکند و با حرکت بر روی گزینه ها در مقابل دریافت از باید منو حساب ها را باز نموده و گزینه درآمد ها و سپس گزینه درآمد حقوق را انتخاب کنیم بعد به گزینه بعدی رفته و در مقابل به منوی آن را فعال نموده و از بخش بانک بانک مورد نظر خودمان را انتخاب کنیم و به حرکت خودمان ادامه دهیم گزینه بعدی مبلغ است که با فعال نمودن آن صفحه کلید عددی می آید که با نگهداشتن بر روی آن عدد و برداشتن عدد مورد نظر درج می شود که عدد 500000 را می نویسیم .در بخش توضیحات توضیح لازم درج و اگر بخواهیم عضو را مشخص کنیم ، آن را مشخص می کنیم و اگر اولین بار از  این سند داریم استفاده می کنیم و نیاز به تکرار آن وجود دارد با انتخاب ثبت میان بر ، میان بر آن را برای سهولت دفعات بعدی ایجاد میکنیم و سپس با ثبت دریافت عملیات مربوط به سند دریافت را خاتمه می دهیم و این سند ثبت می شود و ما به صفحه اصلی نرم افزار هدایت می شویم. حالا اگر به لیست تراکنش ها برویم قطعا این سند وجود دارد و ما میتوانیم این سند را ویرایش و یا حذف نمائیم .
نکته اصلی همانا معرفی حساب ها است که باید قبل از صدور سند و ثبت تراکنش حساب ها را معرفی کرد که این موارد را در بخش حساب ها برایتان خواهم نوشت .چون به ترتیب منو آموزش ادامه دارد این بخش را ارائه نمودم و با توضیح بخش حساب ها این ابهام از بین خواهد رفت .
سند پرداخت : برای صدور این نوع سند به میان بر صفحه اصلی می رویم و با انتخاب آخرین گزینه و دکمه سند پرداخت فعلا می شود با روش بالا تاریخ سند را اصلاح می کنیم اگر سند همان روز باشد نیازی به اصلاح تاریخ ندارد .بر روی گزینه ها قرار می گیریم در مقابل پرداخت به : گزینه ها را فعال کرده و به بخش هزینه ها می رویم ، بخش هزینه ها و عناوین حساب ها از نظر این حقیر کامل است به بخش هزینه های فرهنگی می رویم و حساب اینترنت را انتخاب می کنیم .در قسمت از : نیز به گزینه بانک ها می رویم و حساب بانک واریز حقوق را انتخاب می نمائیم و با درج مبلغ 200000 و درج توضیحات با ثبت تراکنش و پرداخت این سند را به پایان می رسانیم .
برای سند انتقال به میان بر تراکنش ها در صفحه اصلی می رویم و با انتخاب گزینه اول سند انتقال را می آوریم ، با انتخاب گزینه های مربوط از بانک به بانک و درج عدد 300000 و درج توضیحات لازم با ثبت انتقال سند انتقال را به پایان می رسانیم .بدین طریق ما سه سند حسابداری صادر نمودیم .الان شما به راحتی توانستید یک حسابداری موفق را اجرا نمائید .
تا جلسه بعد همه شما را به خدا می سپارم .

درباره قنبر

درود متولد 1973 میلادی ، دارای مدرک لیسانس مدیریت دولتی از دانشگاه پیام نور هستم که به روش عادی موفق به اخذ مدرک شده ام . از اواسط دهه 80 به تدریج دچار مشکل بینائی شدم و این مشکل به آنجا رسید که از خواندن و نوشتن به صورت عادی محروم شدم و این معضل بخاطر تصادف من شد که به تدریج این مشکل بروز کرد .مدتی دچار افسردگی شدم و این موضوع آنطور شد که برای مراسم خاک سپاری یکی از مردان خوب رفته بودیم و هنگام بازگشت و بمنظور تسلی خانواده مرحوم به خانه رفتیم و هنگام خروج من کفش هایم را نیافتم و فردی با صدای بلند خندید و عنوان کرد که کفش هایش را نمی شناسد ؟! اینطور شد که گوشه گیر شدم .از دیماه 89 همزمان با تولید پارس آوای دو به زندگی عادی برگشتم و هم اکنون با آموزش های لازم که از محله و سایر دوستان عزیزم گرفتم توانسته ام یک رابطه منطقی با دنیای مجازی داشته باشم .از این بابت از خدای خودم شاکر هستم. محله نابینایان را به همین صورت که هست برای عموم باشد را بیشتر می پسندم ، ضمن اینکه خواستار حفظ آن به هر طریق ممکن در برابر نا امنی های مجازی هستم . از زحمات کلیه دوستان عزیز هم تشکر و قدر دانی می شود .
این نوشته در آموزش, آموزش های رایگان, اجتماعی, اندروید, صحبت های خودمونی, نرم افزار های کاربردی ارسال و , , , برچسب شده است. افزودن پیوند یکتا به علاقه‌مندی‌ها.

6 Responses to آموزش حسابداری 2

 1. 1

  چه افتخاری! تو دو شب، تو دو پست عمو، اول بشی ! مرسی.

  • 1.1
   قنبر says:

   درود
   سید من هم بهت افتخار می کنم .مقامت را تبریک عرض می کنم .امیدوارم مطالب برایت مفید باشند .
   دوستان عزیز کاملترین نرم افزار حسابداری و جامع ترین آن با بررسی هلو و این نرم افزار که معرفی نمودم همانا نرم افزار پارمیس بخاطر راحتی در تنظیم تراکنش ها و دسته بندی ساده حساب ها و ساماندهی مناسب حساب ها است و همچنین گزارشات این نرم افزار از گزارش های نرم افزار هلو به مراتب کامل تر و سهل الوصول تر است و اینکه دسترس پذیری آن نیز اگر از هلو بیشتر نباشد ، هر گز کمتر نیست .هر چند مشکلاتی دارد اما از هلو پیشگام تر می باشد .باز هم بیشتر بررسی خواهم کرد اما در یک نگاه اجمالی فعالیت برای افراد مختلف در پارمیس راحت و آسان است .

 2. 2
  احمد عبد الله پور says:

  سلاااام و درود بر عمو قنبر خودم میبینم که فعلاً با این کلاس خععععععععععلی با حااااال دارید چیااااااااایییی خوب کاااااربردیییی و توپ یااااادمون میدیییید بااااازم مرسی از این پست من الآن میرم اینُ هم توی ورد کپی میکنم تا بعداااااًکه اندرویدی شدم ازش استفاده کنم بازم عموییی مرسییی باااابت این آموزش و مرسی بابت این پست توپ در حد المپیییک پس فعلاً در پناه حق بدرود و خدا نگه دار

  • 2.1
   قنبر says:

   درود
   احمد جان خوشحال هستم که مقامت را حفظ نمودی .امید که مفید برایت واقع شود .من فقط نرم افزار را مرور می کنم .منوی آن را بررسی و یادآوری می کنم .این مطالب را هم مدتی است که نوشته بودم اما دیشب که دیدم صفحه کلید لب تاب خراب شد برای انتشار فرستادم و امیدوارم که بتوانم با این وسایل و امکانات کنونی مابقی منو ها را هم بررسی کنم که البته بیشترین کار همانا همین جلسه وصدور سند هزینه بود .و تعریف حساب ها .البته به امید خدا تا قبل از هر گونه موج و تغییر و همچنین این قلاب و دموکراسی در محله که صحبتش شده من حتما مطالبم را ارسال خواهم کرد تا مدیران احتمالی به دانش و مهارتی دیگر از مدیریت دست پیدا کنند ولی مجتبی همچنان بر سر این محله سایه اش مستدام و پا برجا باشد که این محله همواره محله مجتبی و دوستان بوده نه محله نابینایان .سختی های مجتبی را ارج می نهیم و ما هم تلاش می کنیم تا پله ای از ترقی نابینا یان را با دستان مجتبی بسازیم و به سوی استقلال نابینایان قدم برداریم .به امید پیروزی .

 3. 3
  مادر بزرگمهر says:

  سلام به عمو قنبر گرامی
  هفته معلم بر شما همکار محترم مبارک باشد با این پستهای آموزشی حسابداری شما در این محله هم یک معلم موفق هستین و یک تبریک دوباره به این مناسبت جدید … خیلی دوست دارم با کمک پژوهش سرای دانش آموزی که در اونجا کار می کنم این نرم افزارها رو با کمک همکاران فن آوری برای مدرسه دخترانه نابینایان مشهد آموزش بدم چون مدرسه پسرانه نابینایان بچه ها خیلی در زمینه کامپیوتر و کار با گوشی وارد هستن ولی مدرسه دخترانه با اینکه یک خیر ۱۰۰ میلیون تومن خرج کرده و اتاق فناوری و بقیه مدرسه رو تجهیز کرده اما به من گفتن معلم خوب فناوری نداریم … آموزشهای شما و بقیه آموزش هایی که در این زمینه در محله وجود داره خیلی به من کمک میکنه در پناه حق شاد و سربلند باشید

  • 3.1
   قنبر says:

   درود
   خواهش می کنم معلم گرامی .
   نرم افزار حسابداری ، نرم افزاری است که واقعا برای نابینایان مفید است و لازم است که آن را یاد بگیرند .کار سختی نیست .مفاهیم اولیه آن را که بدانیم مابقی فقط یک چینش و درج عدد است .من در واقع دارم منوی نرم افزار را مرور می کنم و اگر بتوانیم اطلاعات را درست درج کنیم خروجی مانده حساب ها و مابقی عملیات حسابداری کاملا ساده و آسان است . هر چند که اندروید و حسابداری آن کامل نیست اما این نرم افزار که دارم صفحات و منویش را مرور می کنم نسبت به نرم افزاری که در قسمت قبل گذاشته بودند برتری های بیشتری دارد .دسترس پذیری اش هم بیشتره .
   به هر حال پژوهش سرا و مدرسه نابینایان دخترانه و هر کجا که بتوان قدمی برای نابینا برداشت ، خانه من است .موفقیت روز افزون شما را از درگاه الهی خواستارم .در پناه حق سلامت و بهروز باشید .

دیدگاهتان را بنویسید