آموزش ریاضیات به نابینایان و کم بینایان بخش دوم

يكي از مشكلات نابينايان در آموزش، فرايند ياد دهي، يادگيري رياضيات مي باشد كه البته تحقيقات بسيار و تلاش هاي فراواني براي حل اين مشكل انجام گرفته است؛ اما متأسفانه هنوز شاهد نابينايان و كم بيناياني هستيم كه علي رغم علاقه به رياضيات نمي توانند و يا بهتر است بگوییم مي ترسند كه به مطالعه در اين زمينه بپردازند.

در كشور ما نيز نابينايان و كم بينايان از اين قائده مستثني نيستند.

با پيوند دادن يافته هاي مختلف در جهان در اين زمينه شايد بتوان راهي يافت براي آموزش رياضيات به نابينايان و كم بينايان.

همان طور که قبلاً هم اشاره کردیم، ما در انجمن علمي، فرهنگي موج نور اصفهان با همكاري خانه ي رياضيات اصفهان و دوستاني در خارج از كشور تصميم گرفتيم تلاشی در اين زمينه را آغاز نماييم؛ شايد بتوانيم گامي هر چند كوچك در زمينه آموزش رياضيات به نابينايان و كم بينايان اين مرز و بوم برداريم.

اولين جلسه در اين زمينه در تاريخ ۶ ارديبهشت ۱۳۹۵ به صورت Online تشكيل گرديد و جلسه ی دوم هم در ۲۰ اردیبهشت ماه ۱۳۹۵ برگزار شد. مثل جلسه ی اول ابتدا صورت جلسه ی آن و سپس گزيده اي از جلسه ی دوم به صورت صوتی به حضور شما تقديم مي شود تا ضمن آشنايي با مبحث مطرح شده، اگر نظري در اين زمينه داريد به ما منتقل نماييد تا از آن در پیش برد بحث، استفاده نماييم.

 

اما صورت جلسه:

 

حاضرين در جلسه دوم – ۲۰ اردیبهشت:

خانم هانی ,­ مهندس رضايی ,­ آقای ايزدی ,­ مريم جاهد.

 

 نکات مطرح شده:

 1. document تهیه شده برای تعریف پروژه و عملی‌ کردن آن‌ را مرور کردیم و بر اساس پیشنهادات داده شده، آن را کامل کردیم.
 2. خانم هانی گزارشی راجع به اطلاعاتی که با همکاری آقای ایزدی به دست آورده بودند را ارائه کردند.
 3. خانم هانی‌ با ۱۰ مدیر و ۱۱ معلم صحبت کردند؛ قرار شد ایشان گزارشی از اطلاعات جمع آوری شده را برای گروه بفرستند؛ خانم هانی گفتند:  متاسفانه بر قراری ارتباط با بعضی از مدارس امکان پذیر نبوده، ولی اطلاعات مفیدی را جمع آوری کرده اند. خوشبختانه بیشتر مطالبی که ایشان به دست آوردند، با بحث ها و نتیجه گیری‌‌های ما در جلسه گذشته تطابق داشته اند.
 4. مطالب زیر را به اطلاعاتی که داشتیم می‌‌توان اضافه کرد:
 • تبدیل غلط کتابها به زبان بریل.
 • عدم آشنایی معلم با خط بریل مربوط به ریاضیات. (معلم ها فرصت کمی دارند، که بر اساس نیاز، بریل یاد بگیرند ولی لزوما بریل ریاضیات را خوب آموزش نمی‌بینند.)
 • بیشتر معلمین در رشته های مربوط به علوم انسانی تحصیل کرده اند.
 • معلمین همه ی بخش های کتاب را آموزش میدهند، ولی لزوما دانش‌آموزان مطلب را یاد نمیگیرند چون روش درس دادن با روش یادگیریشان تطابق ندارد.
 1. خانم هانی هم با کمک آقای ایزدی و آقای رضایی، به گروه تلگرام معلمین نا بینا اضافه شده اند. گروه با خانم هانی همکاری زیادی نداشته اند، ولی در آینده شاید بتوانیم از این گروه کمک بگیریم.
 2. جلسه بعدی، دوشنبه، ۲۴ خرداد، ساعت ۸ صبح برگزار خواهد شد.جمع بندی و شرح وظایف هر فرد و مؤسسه ی شرکت کننده در این جلسه به این شرح است: از طرف بنیاد آموزشی هیوا (مریم جاهد):
 • ادامهٔ مطالعه و جمع آوری اطلاعات و روشهای آموزشی برای نابینایان در آمریکای شمالی.
 • برقراری ارتباط با مدارس و دانش‌آموزان نابینا در کانادا.از طرف خانه ریاضیات:
 • تشکیل جلسه برای جمع کردن ایده برای آموزش بخشهای کتاب ریاضیات که نیاز به تطبیق برای آموزش به نابینایان دارند – مانند جدول سودوکو که خانم هانی درست کرده اند.
 • ارسال گزارش از اطلاعاتی که خانم هانی از تماس با مدارس به دست آورده اند.
 • ارسال عکس از سودوکویی که خانم هانی‌ طراحی کرده اند.با احترام: مریم جاهداولين قسمت از دومین جلسه ی اين مبحث را با حجم حدود ۱۵ مگابایت و زمان تقریبی ۱۶ دقیقه از لینک زیر دانلود نمایید.آموزش ریاضی به نابینایان جلسه ی دوم، قسمت اولو دومین و آخرین قسمت از جلسه ی دوم را با حجم تقریبی ۱۵.۵ مگا بایت  و زمانی حدود ۱۷ دقیقه  از لینک آموزش ریاضی به نابینایان جلسه ی دوم، قسمت دومدانلود نمایید.در پایان از همه ی کسانی که با ارائه ی نظرات و پیشنهادات خود در گذشته و آینده در پیمودن این راه ما را یاری می نمایند صمیمانه تشکر و قدردانی می نماییم.به امید روز های روشنتر.
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  

درباره انجمن موج نور

به نام آفریدگار قلم معرفی انجمن علمی-فرهنگی موج نور اصفهان انجمن علمي-فرهنگي موج نور اصفهان با حمايت علمي خانه رياضيات اصفهان و پشتيباني سازمان بهزيستي استان اصفهان و شهرداري اصفهان، به همت جمعی از اساتید دانشگاه و تعدادی از نابینایان و کم‌بینایان تأسیس و فعاليت¬هاي خود را از سال 1384 هجری شمسی (2005 میلادی) آغاز نموده است. هدف اصلی انجمن آموزش رايانه معمولی به نابينايان و کم¬بينايان فارسی زبان برای کارآفرينی و رفع نيازهای روزمره آنهاست. مهم‌ترین فعالیت انجمن، تولید کتب خودآموز در زمینه‌ی رایانه و تلفن همراه است؛ بر این اساس تا کنون حدود ۵۰ عنوان کتاب خودآموز به صورت صوتی، همراه با کار عملی و بر روی لوح فشرده (CD DVD) در انجمن تولید و به گروه هدف ارائه شده است. فعالیت‌های دیگر انجمن عبارت‌اند از: • تولید کتب صوتی در زمینه‌های مختلف فناوری اطلاعات (فاوا)، جهت‌یابی، تلفن همراه و آمار و ریاضی. برگزاری دوره‌های مختلف آموزشی مانند کلاس های آموزش استفاده از رایانه عادی ومهارتهای زندگی به نابینایان،آموزش آمار و ریاضی. • تهیه نرم‌افزارهای کاربردی؛ مثل قرآن و نهج البلاغه. • پاسخ‌گویی تلفنی به سؤالات و ارتباطات موثر با فارسی زبانان داخل وخارج کشور. • شرکت در سمینار‌های برگزار‌شده در داخل و خارج کشور و ارائه مقالات. • اطلاع‌رسانی از طریق سایت و سامانه تلفن گویا. • پیگیری مناسب‌سازی سایت‌ها و برنامه‌ها و تهیه‌ی استانداردهای طراحی برنامه و سایت. • مناسب‌سازی مبلمان شهری از جمله مناسب کردن پیاده‌رو‌ها. • گویاسازی چراغ‌های راهنما و اتوبوس‌های شهری. • برگزاری جلسات برنامه ریزی برای اشتغال نابینایان و کمبینایان و تلاش برای کارآفرینی برای آنان . • تولید فیلمهای مختلف برای شناساندن توانمندیهای نابینایان به مردم وکارفرمایان و خانواده های نابینایان • همکاری با سازمان‌ها، شرکت‌ها، انجمن‌ها و دانشگاه‌ها. راه‌های ارتباط با انجمن علمی-فرهنگی موج نور اصفهان به شرح زیر است: تلفن تماس و پاسخ‌گویی به سؤالات: 03136687033 روزهای فرد از ساعت ۱۲ تا ۱۴ و روزهای زوج از ساعت ۱۶ تا ۱۸ به جزء روزهای تعطیل. تلفن سیستم اطلاع‌رسانی: 03136688000 در تمام ساعات شبانه‌روز. پست الکترونیکی: mojenoor84@gmail.com نشانی سایت اینترنتی: www.mnsi.ir نشانی پستی: اصفهان، خیابان سعادت‌آباد، رو به روی مقبره‌ی بانو امین، جنب ورزشگاه امین، خانه‌ی ریاضیات اصفهان، بخش نابینایان. فاکس: 03136692014. کانال انجمن در پیام‌رسان تلگرام: @mojenoor به امید روزهای روشن‌تر.
این نوشته در آموزش, آموزش های رایگان, اخبار, اطلاع رسانی, بازی, صحبت های خودمونی, صوتی, کتاب, کتاب صوتی, کودکان و نونهالان, گزارش, معرفی ابزار ارسال و , , , , , , , , , , برچسب شده است. افزودن پیوند یکتا به علاقه‌مندی‌ها.

6 پاسخ به آموزش ریاضیات به نابینایان و کم بینایان بخش دوم

 1. 1
  نیایش says:

  سلام.بزرگترین مشکل آموزش و پرورش اصتثنایی بد آموزش دادن درسهایی مثل ریاضی و آمارر به بچه های نابیناست.من خودم تو ریاضی واقعا ضعف دارم.در مرحله ی اول حتما باید معلم های ما آموزش ببینن تا بتونن سطح علمی بچه ها رو از هر لحاظی بالا ببرن.به امید اون روز.

 2. 2
  احمد عبدالله پور احمد عبد الله پور says:

  عرض سلام و ادب و احترام خدمت دست اندر کاران انجمن محترم موج نور واقعاً باید به شما عزیزان یک خسته نباشید و دست مریزاد جانانه بگویم که هر لحظه و در هر زمان به فکر اعطلاع نابینایان فرهیخته و دانای کشور عزیز و همیشه سربلندم ایران هستید انشالله که در همه ی امور آموزشی برای ما نابینایان موفق و سربلند باشید در پناه حق بدرود و خدا نگه دار

 3. 3
  مادر بزرگمهر says:

  سلام
  تشکر میکنم برای برنامه های خوب انجمن موج نور و همیشه پیگیر برنامه ریاضی شما هستم چون یکی از دغدغه های من برای مدرسه امام علی مشهد هم نمرات پایین ریاضی بچه ها هست

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *