آموزش ریاضیات به نابینایان و کم بینایان جلسه ی سوم تا ششم

همان طور که پیشتر نیز اشاره کردیم؛ يكي از مشكلات نابينايان در آموزش، فرايند ياد دهي، يادگيري رياضيات مي باشد كه البته تحقيقات بسيار و تلاش هاي فراواني براي حل اين مشكل انجام گرفته است؛ اما متأسفانه هنوز شاهد نابينايان و كم بيناياني هستيم كه علي رغم علاقه به رياضيات نمي توانند و يا بهتر است بگوییم مي ترسند كه به مطالعه در اين زمينه بپردازند.

در كشور ما نيز نابينايان و كم بينايان از اين قائده مستثني نيستند.

با پيوند دادن يافته هاي مختلف در جهان در اين زمينه شايد بتوان راهي يافت براي آموزش رياضيات به نابينايان و كم بينايان.

ما در انجمن علمي، فرهنگي موج نور اصفهان با همكاري خانه ي رياضيات اصفهان و دوستاني در خارج از كشور تصميم گرفتيم تلاشی در اين زمينه را آغاز نماييم؛ شايد بتوانيم گامي هر چند كوچك در زمينه آموزش رياضيات به نابينايان و كم بينايان اين مرز و بوم برداريم.

اولين جلسه در اين زمينه در تاريخ ۶ ارديبهشت ۱۳۹۵ به صورت بر خط تشكيل گرديد و جلسه ی دوم هم در 20 اردیبهشت ماه همین سال به همان صورت بر خط بر گزار شد که صورت جلسه ها و گزیده ای از فایل های صوتی آن برای دانلود در پست های پیشین به حضورتان ارائه گردید و نظرات و پیشنهادات خوب و مؤثری نیز دریافت نمودیم.

ابتدا خلاصه ای از جلسات سوم تا ششم به صورت متنی به حضورتان تقدیم شده و سپس فایل های صوتی هر جلسه برای دانلود ارائه می گردد؛ تا ضمن  آشنايي با مباحث مطرح شده، اگر نظري در اين زمينه داريد به ما منتقل نماييد تا از آن در پیش برد بحث، استفاده نماييم.

شما می توانید نظرات خود را از طریق بخش نظرات همین پست به ما ارائه نمایید.

 

اما خلاصه ای از آنچه در این جلسات مطرح شد:

 • 1. جلسه ی سوم در تاریخ 24 خرداد، جلسه ی چهارم در تاریخ 6 تیر، جلسه ی پنجم در تاریخ 13 تیر و جلسه ی ششم در تاریخ 20 تیر 1395 به صورت بر خط برگزار گردید.
 • 2. در این جلسات آقای محمد حسن وجدانی از دبیران باز نشسته ی آموزش و پرورش استثنایی که سابقه ی تدریس ریاضیات به نابینایان و کم بینایان و تجربیات فراوانی در ساخت تجهیزات کمک آموزشی را نیز دارند به جمع اضافه شدند.
 • 3. در این جلسات تصمیم گرفته شد کتاب اول دبستان به عنوان نمونه و برای اولین کتاب مورد بحث قرار گرفته صفحه به صفحه بر رسی و چگونگی تدریس آن به گروه هدف بر رسی شود؛ این کار آغاز شده و با بحث هایی که انجام می شود صفحات به صورت جدا جدا در حال مناسب سازی شدن هستند.
 • 4. قرار شد تمام بحث ها حول سه محور معلم، کتاب درسی و وسایل کمک آموزشی باشد.
 • 5. قرار شد اعضای گروه با تحقیقاتی که انجام می دهند اگر وسیله ی مناسبی در سایت های مختلف وجود دارد که می تواند به آموزش ریاضیات به نابینایان و کم بینایان کمک کنند بیابند و یا اگر ایده ای برای ساخت یا مناسب سازی ابزار دارند ارائه نمایند که این کار نیز تا حدودی انجام شده و همچنان ادامه خواهد داشت.
 • 6. قرار شد در صورت نیاز افراد جدیدی به گروه اضافه شوند.
 • 7 شما نیز اگر خودتان توانایی کمک به ما را دارید یا کسی را می شناسید که می تواند به ما کمک کند او را به انجمن معرفی نمایید.
 • 8. قرار شد در جلساتی با معلمین و در صورت امکان مدیران مدارس نابینایی، از تجارب آنها نیز استفاده نماییم.

 

برای دانلود فایل های گزیده ی صوتی جلسات بر رسی مشکلات ریاضیات به نابینایان و کم بینایان روی لینکگ های زیر کلیک نمایید.

 

جلسه ی سوم، قسمت اول با حجم 18.5 مگا بایت

 

جلسه ی سوم، قسمت دوم با حجم 19.4 مگا بایت

 

جلسه ی چهارم با حجم 25.1 مگا بایت

 

 جلسه ی پنجم، قسمت اول با حجم 16.9 مگا بایت

 

جلسه ی پنجم، قسمت دوم با حجم 18.4 مگا بایت

 

جلسه ی پنجم، قسمت سوم با حجم 18.5 مگا بایت

 

جلسه ی ششم، قسمت اول با حجم 18.9 مگا بایت

 

و

 

جلسه ی ششم، قسمت دوم با حجم 16.5 مگا بایت

 

در پایان از همه ی کسانی که با ارائه ی نظرات و پیشنهادات خود در گذشته و آینده در پیمودن این راه ما را یاری می نمایند صمیمانه تشکر و قدردانی می نماییم.

 

منتظر نظرات و پیشنهادات و کمک های سازنده ی شما هستیم.

برای کسب اطلاعات بیشتر با تلفن 03136687033 روز های فرد از ساعت 12 تا 14 و روز های زوج از ساعت 16 تا 18 به جز روز های تعطیل تماس بگیرید.

 

به امید روز های روشنتر.

درباره انجمن موج نور

به نام آفریدگار قلم معرفی انجمن علمی-فرهنگی موج نور اصفهان انجمن علمي-فرهنگي موج نور اصفهان با حمايت علمي خانه رياضيات اصفهان و پشتيباني سازمان بهزيستي استان اصفهان و شهرداري اصفهان، به همت جمعی از اساتید دانشگاه و تعدادی از نابینایان و کم‌بینایان تأسیس و فعاليت¬هاي خود را از سال 1384 هجری شمسی (2005 میلادی) آغاز نموده است. هدف اصلی انجمن آموزش رايانه معمولی به نابينايان و کم¬بينايان فارسی زبان برای کارآفرينی و رفع نيازهای روزمره آنهاست. مهم‌ترین فعالیت انجمن، تولید کتب خودآموز در زمینه‌ی رایانه و تلفن همراه است؛ بر این اساس تا کنون حدود ۷۰ عنوان کتاب خودآموز به صورت صوتی، همراه با کار عملی و بر روی لوح فشرده (CD DVD) در انجمن تولید و به گروه هدف ارائه شده است. فعالیت‌های دیگر انجمن عبارت‌اند از: • تولید کتب صوتی در زمینه‌های مختلف فناوری اطلاعات (فاوا)، جهت‌یابی، تلفن همراه و آمار و ریاضی. برگزاری دوره‌های مختلف آموزشی مانند کلاس های آموزش استفاده از رایانه عادی ومهارتهای زندگی به نابینایان،آموزش آمار و ریاضی. • تهیه نرم‌افزارهای کاربردی؛ مثل قرآن و نهج البلاغه. • پاسخ‌گویی تلفنی به سؤالات و ارتباطات موثر با فارسی زبانان داخل وخارج کشور. • شرکت در سمینار‌های برگزار‌شده در داخل و خارج کشور و ارائه مقالات. • اطلاع‌رسانی از طریق سایت و سامانه تلفن گویا. • پیگیری مناسب‌سازی سایت‌ها و برنامه‌ها و تهیه‌ی استانداردهای طراحی برنامه و سایت. • مناسب‌سازی مبلمان شهری از جمله مناسب کردن پیاده‌رو‌ها. • گویاسازی چراغ‌های راهنما و اتوبوس‌های شهری. • برگزاری جلسات برنامه ریزی برای اشتغال نابینایان و کمبینایان و تلاش برای کارآفرینی برای آنان . • تولید فیلمهای مختلف برای شناساندن توانمندیهای نابینایان به مردم وکارفرمایان و خانواده های نابینایان • همکاری با سازمان‌ها، شرکت‌ها، انجمن‌ها و دانشگاه‌ها. راه‌های ارتباط با انجمن علمی-فرهنگی موج نور اصفهان به شرح زیر است: تلفن تماس و پاسخ‌گویی به سؤالات: 03136687033 روزهای یک‌شنبه از ساعت ۱۶ تا ۱۸ و روزهای سه‌شنبه و پنج‌شنبه از ساعت ۱۲ تا ۱۴ به جزء روزهای تعطیل. تلفن سیستم اطلاع‌رسانی: 03136688000 در تمام ساعات شبانه‌روز. پست الکترونیکی: mojenoor84@gmail.com نشانی سایت اینترنتی: www.mnsi.ir نشانی پستی: اصفهان، خیابان سعادت‌آباد، رو به روی مقبره‌ی بانو امین، جنب ورزشگاه امین، خانه‌ی ریاضیات اصفهان، بخش نابینایان. فاکس: 03136692014. کانال انجمن در پیام‌رسان تلگرام: @mojenoor به امید روزهای روشن‌تر.
این نوشته در آموزش, آموزش های رایگان, اخبار, اطلاع رسانی, صوتی, کتاب, کتاب صوتی, گزارش, معرفی ابزار ارسال و , , , , , , , , , , , , برچسب شده است. افزودن پیوند یکتا به علاقه‌مندی‌ها.

2 Responses to آموزش ریاضیات به نابینایان و کم بینایان جلسه ی سوم تا ششم

 1. 1
  reza1356 says:

  سلام و تشکر از شما
  با آرزوی موفقیت

دیدگاهتان را بنویسید