ارائه كتاب خود آموز آشنايي با كنترلهاي ويندوز براي نابينايان

انجمن علمي، فرهنگي موج نور اصفهان در ادامه ي مسيري كه براي توليد كتاب هاي خود آموز براي نابينايان و كم بينايان بر گزيده، كتاب خود آموز آشنايي با كنترل هاي ويندوز براي نابينايان را آماده ي توزيع نموده است.

به منظور آشنايي بيشتر، قسمتي از مقدمه ي اين كتاب را به حضورتان تقديم مي نماييم؛ اما قبل از آن به استحضار مي رسانيم براي تهيه ي اين كتاب و ديگر توليدات انجمن موج نور با تلفن 03136687033 روز هاي زوج از ساعت 16 تا 18 و روز هاي فرد از ساعت 12 تا 14 به جز روز هاي تعطيل تماس بگيريد و يا به سايت انجمن به نشاني:

www.mnsi.ir

مراجعه نماييد.

 

گزيده اي از مقدمه ي كتاب خود آموز آشنايي با كنترل هاي ويندوز براي نابينايان

برای استفاده ی نابینایان و کم بینایان از فن آوری اطلاعات و ارتباطات لازم است آنان با صفحه کلید، صدای Jaws و سیستم عامل Windows آشنا شوند؛ یکی از مفاهیم مهم و راه بردی سیستم عامل کنترل ها هستند.

کنترل های ویندوز، اشیای موجود در برنامه های مختلف هستند که واسط گرافیکی را تشکیل می دهند. افراد بینا با اعمالی نظیر کلیک کردن mouse روی کنترل ها، دستور های مختلف مورد نظرشان را به برنامه ها صادر می کنند و نتیجه ی دلخواه را دریافت می نمایند. از آنجا که هر شی، شکلی مختص به خود دارد، فرد بینا می داند در مواجهه با کدام شی، چه عملی انجام دهد و چه انتظاری از آن شی داشته باشد. به این دلیل که فرد نابینا قادر به دیدن اشکال مختلف و لذا تشخیص تفاوت بین آن ها نمی باشد، باید بتواند با استفاده از اسامی اشیای مختلف، نحوه ی کارکرد هر شی را برای دریافت نتیجه دلخواه تشخیص دهد و عمل مناسب را در برخورد با هر کنترل انتخاب کند. صفحه خوان، با اعلام نام مختص به هر شی سعی می کند تفاوت کنترل های مختلف را برای فرد نابینا ملموس کند. در این کتاب سعی شده اسامی، اشکال و کارکرد کنترل های رایج به صورت خود آموز تدریس شود.

مطالب كتاب به صورت زير سازمان دهي شده است.

در فصل اول با قسمت هاي مختلف يك پنجره و مفهوم كنترل آشنا می شویم.

سپس در فصل دوم نوار فهرست يا منو و اجزاي تشكيل دهنده ي آن و فهرست وابسته را مورد مطالعه قرار مي دهيم.

آنگاه در فصل سوم در مورد كنترل هاي موجود در كادر محاوره اي صحبت خواهیم کرد.

به دنبال آن, در فصل چهارم با چند كادر محاوره اي به صورت نمونه و تغییر زبان صفحه خوان آشنا مي شويم.

فصل پنجم به بر رسي Ribbon، كليد دست رسي، باز كردن جعبه ي گفتگو و منوي وابسته اختصاص يافته است.

در فصل ششم، فصل پاياني كتاب، منوي مجازي Ribbon و فعال و غير فعال كردن و كار با آن را مورد مطالعه قرار مي دهيم.

كتاب حاضر داراي دو ضميمه نیز می باشد.

در ضميمه ي 1 با كنترل ها در رايانه هاي لمسي آشنا مي‌شويم و یاد میگیریم چگونه با استفاده از صفحه لمسی با کامپیوتر تعامل کنیم.

ضميمه 2 به آشنايي با برنامه اي به نام HJPad و قسمت هاي مختلف آن پرداخته است.

این کتاب دارای یک واژه نامه نیز هست که در آن معنی و تلفظ بخش اعظم لغات ضروری به كار رفته در كتاب در آن ارائه شده است.

ما سعی کرده ایم طوري عمل کنیم که پس از استفاده از این کتاب، با استفاده از آموخته های خود بتوانید نیاز های تخصصی تر خود را شخصأ برآورده نمایید.

تمام مباحث توسط مؤلف نابینای کتاب، (مهندس نصرالله رضایی)بصورت عملی ارائه شده است.

 

به اميد روز هاي روشنتر.

درباره انجمن موج نور

به نام آفریدگار قلم معرفی انجمن علمی-فرهنگی موج نور اصفهان انجمن علمي-فرهنگي موج نور اصفهان با حمايت علمي خانه رياضيات اصفهان و پشتيباني سازمان بهزيستي استان اصفهان و شهرداري اصفهان، به همت جمعی از اساتید دانشگاه و تعدادی از نابینایان و کم‌بینایان تأسیس و فعاليت¬هاي خود را از سال 1384 هجری شمسی (2005 میلادی) آغاز نموده است. هدف اصلی انجمن آموزش رايانه معمولی به نابينايان و کم¬بينايان فارسی زبان برای کارآفرينی و رفع نيازهای روزمره آنهاست. مهم‌ترین فعالیت انجمن، تولید کتب خودآموز در زمینه‌ی رایانه و تلفن همراه است؛ بر این اساس تا کنون حدود ۷۰ عنوان کتاب خودآموز به صورت صوتی، همراه با کار عملی و بر روی لوح فشرده (CD DVD) در انجمن تولید و به گروه هدف ارائه شده است. فعالیت‌های دیگر انجمن عبارت‌اند از: • تولید کتب صوتی در زمینه‌های مختلف فناوری اطلاعات (فاوا)، جهت‌یابی، تلفن همراه و آمار و ریاضی. برگزاری دوره‌های مختلف آموزشی مانند کلاس های آموزش استفاده از رایانه عادی ومهارتهای زندگی به نابینایان،آموزش آمار و ریاضی. • تهیه نرم‌افزارهای کاربردی؛ مثل قرآن و نهج البلاغه. • پاسخ‌گویی تلفنی به سؤالات و ارتباطات موثر با فارسی زبانان داخل وخارج کشور. • شرکت در سمینار‌های برگزار‌شده در داخل و خارج کشور و ارائه مقالات. • اطلاع‌رسانی از طریق سایت و سامانه تلفن گویا. • پیگیری مناسب‌سازی سایت‌ها و برنامه‌ها و تهیه‌ی استانداردهای طراحی برنامه و سایت. • مناسب‌سازی مبلمان شهری از جمله مناسب کردن پیاده‌رو‌ها. • گویاسازی چراغ‌های راهنما و اتوبوس‌های شهری. • برگزاری جلسات برنامه ریزی برای اشتغال نابینایان و کمبینایان و تلاش برای کارآفرینی برای آنان . • تولید فیلمهای مختلف برای شناساندن توانمندیهای نابینایان به مردم وکارفرمایان و خانواده های نابینایان • همکاری با سازمان‌ها، شرکت‌ها، انجمن‌ها و دانشگاه‌ها. راه‌های ارتباط با انجمن علمی-فرهنگی موج نور اصفهان به شرح زیر است: تلفن تماس و پاسخ‌گویی به سؤالات: 03136687033 روزهای یک‌شنبه از ساعت ۱۶ تا ۱۸ و روزهای سه‌شنبه و پنج‌شنبه از ساعت ۱۲ تا ۱۴ به جزء روزهای تعطیل. تلفن سیستم اطلاع‌رسانی: 03136688000 در تمام ساعات شبانه‌روز. پست الکترونیکی: mojenoor84@gmail.com نشانی سایت اینترنتی: www.mnsi.ir نشانی پستی: اصفهان، خیابان سعادت‌آباد، رو به روی مقبره‌ی بانو امین، جنب ورزشگاه امین، خانه‌ی ریاضیات اصفهان، بخش نابینایان. فاکس: 03136692014. کانال انجمن در پیام‌رسان تلگرام: @mojenoor به امید روزهای روشن‌تر.
این نوشته در آموزش, آموزش های خریدنی, اجتماعی, اخبار, اطلاع رسانی, صحبت های خودمونی, صوتی, کامپیوتر, کتاب, کتاب صوتی, گزارش, معرفی ابزار ارسال و , , , , , , , , , , برچسب شده است. افزودن پیوند یکتا به علاقه‌مندی‌ها.

6 Responses to ارائه كتاب خود آموز آشنايي با كنترلهاي ويندوز براي نابينايان

 1. 1
  احمد عبد الله پور says:

  عرض سلام و ادب و احترام خدمت دست اندرکاران محترم و گرامی انجمن موج نور اصفهان جا دارد از زحماتتان تشکر ویژه کنم که این قدر دلسوزانه و مجدانه در فکر تولید و تهیه کتب خوب عالی مناسب و آموزنده برای جامعه ی نابینایان ایران هستید و واقعاً که به گرمی دستان مهربان شما عزیزان رو میفشارم و بهتان خسته نباشید عرض میکنم واقعاً که آموزشهای شما عالیست من الآن دارم با آموزشهای شما در زمینه ی گوشی لمسی کار کرده و تمرین میکنم تا حدی که توی یک ماه که گوشی خریدم تونستم با واتسآپ بنویسم بخونم پیام صوتی بدم پیام صوتی که میاد رو بخونم البته اگر مثلاً شما به من با واتسآپ تماس بگیرید یه کم در پاسخگوی با مشکل رو به رو هستم که این را هم باید با تمرین و ممارست بیشتر حل میشه به امید خدا و کلی موارد دیگه که باید به مرور زمان حلش کرد همین طور از آموزش ویندوز 7 شما نگارش دو دارم چیزهایی که در خصوص ویندوز 7 نمیدانستم رو میآموزم و نحایت الامر میخوام بگم که اگه این آموزشها نبود من و خیلیای دیگه شاید نمیتونستند این قد مستقل باشند و چیزهای خوب مث کار با گوشی لمسی کار با رایانه و غیره رو یاد بگیرند اجرتان با یگانه ی بیهمتا و ممنونم بخاطر انتشار این کتاب در پناه یگانه دادآر دادآفرین بدرود و خدا نگه دار

 2. 2
  اکبر غفارزاده says:

  ضمن سلام و خسته نباشید خدمت شما دست اندر کاران انجمن موج نور اصفهان
  در ابتدا تشکر میکنم از خدماتی که به همنوعان خود ارائه میکنید
  ددوم اینکه آیا قصد دارید در مورد زبانهای برنامه نویسی هم آموزش تهیه کنید؟
  شما در همه آموزشهایتان بسیار خوب عمل کرده اید ولی در زمینه آموزش برنامه نویسی متأسفانه خیر
  یکی از چیزهایی که باعث میشود یک نابینا به شغل دست پیدا کند همین آموزش برنامه نویسی میباشد به خصوص html, wordpress, php میباشد که با آن سایتها را طراحی میکنیم
  سوم اینکه جلد دوم آموزش جاز چه موقع آماده میشود
  با تشکر از شما دوستان عزیز

  • 2.1

   سلام، جلد دوم کتاب جاوز به زودی آماده خواهد شد؛ تهیه و آماده سازی این کتاب مراحل پایانی را طی می کند. در مورد برنامه نویسی هم با توجه به نیاز های دیگر که در اولویت هستند؛ هنوز تصمیمی گرفته نشده اما در مورد سایت سازی و مقوله هایی که گفتید کتابی در دست تهیه است و در آینده ای نچندان دور این کتاب هم عرضه خواهد شد. متشکریم.

 3. 3

  سلام: مطمینم برای کسانی که علاقه مند به تفهیم یادگیری کامپیوتر دارند این دوره بسیار عالیست.
  ممنون از اطلاعرسانیتون.

دیدگاهتان را بنویسید