نابینایان بینا میشوند!

خبرگزاری مهر مینویسد: محققان توانستند با استفاده از سلول های بنیادی، بینایی چندین نابینا را احیا کنند. به نقل از پایگاه اطلاع رسانی سلول های بنیادی، استفاده از سلول های بنیادی چشم سالم افراد منجر به درمان کامل ۸۲ مورد از ۱۰۷ چشم آسیب دیده می شود به طوریکه بینایی را به طور نسبی باز می گرداند.
احیای بینایی نابینایان با سلول های بنیادی
بر طبق آزمایشات محققان، ۱۴ نفر بینایی نسبی خود را با این روش بدست آورده اند، به نحوی که فردی که حدود ۶۰ سال پیش بینایی اش را از دست داده بود اینک به کمک سلول های بنیادی بینایی اش را نزدیک به حد طبیعی بدست آورده است.

در این مطالعه محققان شمار اندکی از سلول های بنیادی چشم سالم این افراد (ناحیه لیمبوس)، را برداشته، آن را در آزمایشگاه تکثیر کرده و سپس به چشم آسیب دیده پیوند زدند.

این سلول های بنیادی رشد کرده و بافت قرنیه جدیدی را تولید می کنند که می توان آن را با قرنیه آسیب دیده جایگزین کرد. از آن جایی که این سلول های بنیادی از بدن خود این افراد گرفته شده است نیاز به استفاده از داروهای ضد رد پیوند ندارند.

این محققان ایتالیایی براین باورند که پیوند سلول های بنیادی می توانند امید را به زندگی هزاران نفری که سالانه به دلایلی مانند سوختگی های شیمیایی بینایی شان را از دست می دهند، بازگرداند.

درباره مهرداد چشمه

سلام. من مهرداد چشمه، متولد 22 تیرماه 1343 در شهر قایم شهر در استان مازندران. بزرگ شده در شهر اراک در استان مرکزی. و سالیان درازیست که ساکن شهر کرج در استان البرز هستم. تحصیلات من در حد دیپلم، هست، که البته به خاطر برخورد با انقلاب فرهنگی در اوایل انقلاب و کمبود امکانات در اون زمان با این که سه سال متوالی در دانشگاههای دولتی و تربیت معلم قبول شدم نتونستم به تحصیلات عالی دست پیدا کنم. من کارمند شرکت آب و فاضلاب استان البرز هستم و در شغل شریف اپراتوری تلفن مشغول به خدمت میباشم. از علایق شخصی خودم، میتونم به شنیدن موسیقی ملل، دیدن یا شنیدن فیلمهای کلاسیک و ارزشمند، خوندن رمانهای فاخر دنیا، کامپیوتر و اینترنت و غیره اشاره کنم. پست الکترونیک: mr.cheshmeh@gmail.com آدرس سایت چشمه سرا: cheshmehsara.com آیدی اسکایپ: mr.cheshmeh تلفن همراه: 09121641278 تلفن محل کار: 02632224020
این نوشته در اجتماعی, اخبار, گزارش ارسال و , , , برچسب شده است. افزودن پیوند یکتا به علاقه‌مندی‌ها.

17 Responses to نابینایان بینا میشوند!

 1. 1
  محمد‌قاسم کفیلی says:

  سلام عمو چشمه گرامی
  اول از همه مدالمو بدین
  دوم از اون خیلی هم عالی. امیدوارم برای منی که مادرزاد هستم هم یه درمانی پیدا بشه بریم تو کار دیدن و اینا.
  ارادت فراووون

 2. 2
  رضا بخشی لاکتاسرائی says:

  سلام، خبر خوبی بود. اگه برای پرده شبکیه هم این کار جواب بده، بسیار عالی میشه.

 3. 3
  کامبیز اسدی says:

  سلام عمو.
  این که برا من فایده نداشت.
  من مشکلم شبکیه و rp هست.
  تو رو خدا بهشون بگو منو تعمیر کنن

 4. 4
  رعد بارانی says:

  خوش خبر باشی مهرداد خان عزیز . خدا کنه هر چه زودتر این درمونا به ایرون برسه.

 5. 5
  مظاهری says:

  سلاام،
  همیشه خبرهای خوش میذارینا ایول،
  به امید روزی که عملیشو ببینیم

 6. 6
  احمد عبد الله پور says:

  سلااااام سلااام و دروووود بر عموووو چشمه ی عزیییز و دوووست داااشتنی خودم واااای عجب خبر مسرت بخشی فقط عمو یه چی یه چی بگم بگم نگم خب میگم این کاری که پزشکا کردن بدرد من که نمیخوره چون چشای من که از اساس خرابه و مشکل داره ببین شبکیه که نازک شد و خشک گردید بدرد چی میخوره هیچ چی فقط بدرد دکر آخه بدرد دکر هم نمیخوره واااییی این سرفه هم دیگه امونم رو بریده الآن هم دارم یه دستی میتایپم و دست دیگهم جلوی دهانمه و دارم سرفه میکنم یعنی سرما خوردن توی این فصل هم مکافاتها به خداااا نه آب یخ میتونی بخوری زیر کولر هم باید با ترس و لرز بخوابییی از بستنی و هادداگ و پیتزا هم باید بگذرییی مهمتر از همه ی اینا نمیتونی بزنی زیر آواااز چون که صدام خوروسک گرفته در حد تیییم ملییی تا میام دو کلام حرافی کنم سرفه امونم رو میبره خب عمووو بببخشییید بااازم من افتادم رو دوووور چرت و پرت گفتن به هر حال عمو چشای ما که فعلاً چراغ خاموشه تا ببینیم کی این سلولهای بنیادین به کمک چراغهای خاموشمون ببخشییید چشامون میاااد به هر حال عموووو حااال کردم با این پست با حااال و توووپت البته که خووودت خعععععلییی با حااالتری عموووو مخلصم و ارادت دااارم در حد بارسا در پناه یگانه دادآر دادافرین بدرود و خدا نگه دار

 7. 7

  سلام.
  من کی قراره ببینم؟
  حالا اگه ببینیم بینا میشیم یا کم بینا؟
  خب اگه بینا بشیم دیگه معلول نیستیم کلی به ضررمونه انقدر که بهمون میرسن خخخ.
  مرسی جالب بود.

 8. 8
  محسن صالحی says:

  عموچشمه شدی عموی خوش خبر
  راستی سلام.
  ممنون ازت

 9. 9
  وحید says:

  سلام عمو.
  مرسي از خبر خوبي كه گذاشتيد.
  به اميد رفع همه بيماري ها و مشكلات.
  شاد باشيد.

دیدگاهتان را بنویسید