دکه خبر. مروری بر آخرین اخبار دنیای تکنولوژی و فناوری

با سلام و احترام به همراهان محله نابینایان
مجموعه حاضر، بسته ی کاملیست از آخرین و مهمترین اخبار جهان تکنولوژی و فناوری در روز های اخیر که به همت
وبسایت نابینایان شرکت پکتوس
تنظیم و گرداوری شده است.
امروز نیز با 30 خبر در خدمت شما گرامیان هستم.

تعلیق ده ها کارمند اپل در پروژه خودرو خودران

رقابت سر خودرو خودران بین خودروسازان بسیار داغ است اما با این وجود شواهد خبر از توقف پروژه خودرو خودران اپل دارد.

به نقل از زومیت و به گزارش نیویورک تایمز اپل ده‌ها از کارکنان خود در زمینه ی خودرو‌های خودران را  اخراج کرده است. این گزارش از سه منبع بی‌نام مرتبط با این پروژه ذکر شده است که بیان می‌کند شرکت قسمتی از ابتکار خود را برای تلاش جهت تمرکز دوباره روی استراتژی‌های پروژه تعطیل کرده است. اپل پاسخ Automotive News را برای درخواست توضیح بر مورد این گزارش را بی پاسخ گذاشته است.

اپل بر خلاف گوگل که از سال ۲۰۱۴ تست‌های خودرو خودران خود را به صورت عمومی انجام می‌دهد، اطلاعاتی خودرو خود را به صورت سری نگه داشته است. شایعه‌ها در مورد خودرو خودران اپل (با نام کد تیتان) از خیلی وقت پیش، زمانی که اپل مهندس سابق شرکت فورد، با نام استیون زادسکی (Steven Zadesky) را به استخدام در آورد، پیچیده است.

زادسکی شرکت را در ژانویه ۲۰۱۶ به دلایل شخصی ترک کرد و باب مانسفیلد (Bob Mansfield) که در توسعه تولیداتی از جمله لپ تاپ  MacBook Air و تبلت  iPad کمک کرده بود، جایگزین او شد.

به گزارش Bloomberg از زمان جایگزین شدن مانسفیلد پروژه از توسعه تکنولوژی خودرو‌های خودران به تولید خودرو کامل خودران شیفت پیدا کرده بود.

بر اساس مجله Wall Street در زمان زادسکی، یکی از ویژگی‌های اصلی پروژه این بود که انتظار می‌رفت این پروژه تا سال ۲۰۱۹ توسط مهندسان اپل به پایان برسد.

راه اندازی مجدد اپل (Apple’s reboot) همانند تست‌های رانندگی خودران یا نیمه خودران که دیگر شرکت‌های تکنولوژی و خودروسازان معرفی می‌کنند، ارائه می‌شود.

روز یکشنبه ایلان ماسک (Elon Musk) مدیر عامل شرکت تسلا بیان داشت که شرکت، اصلاحاتی در سیستم اتوپایلت خود خواهد داشت و به جای استفاده از دوربین برای سیستم رانندگی خودکار خود از رادار بهره خواهد گرفت. همچنین هفته بعد ولوو (Volvo) و اوبر (Uber) سرویس سواری-هندلینگ خودران خود را در Pittsburgh عرضه خواهند کرد. با این وجود باید صبر کنیم و ببینیم که پروژه خودرو خودران اپل به کجا می‌انجامد…

ولوو در راه انجام آزمایش بر روی سیستم خودران خود است

با انجام آزمایش‌های نهایی بر خودروهای خود، ولوو نیز قصد ورود به بازار خودروهای خودران را دارد.

به گزارش زومیت، شرکت ولوو در حال انجام آزمایش‌های لازم بر روی خودرو XC90s است. در این آزمایش‌ها خودروی موردنظر توسط مهندسین ولوو در شرایط مشخص هدایت می‌شود. پس از اتمام آزمایش‌های اولیه، خودروها به بازار عرضه می‌شوند و پس از آن شرکت از داده‌هایی که از خودروهای فروخته شده دریافت می‌کند، به تحقیق و توسعه سیستم‌های خودران خواهد پرداخت. به گفته یک سخنگوی این شرکت، فروش عمومی این خودرو در بهترین حالت از انتهای سال ۲۰۱۷ و اوایل ۲۰۱۸ شروع خواهد شد.

ولوو هم‌چنین قصد دارد گسترده‌ترین آزمایشات انجام شده بر روی خودروهای خودران را که در بریتانیا انجام شده است، سال آینده به واقعیت برساند. این پروژه که مرا به لندن ببر (Drive me london) نام گرفته است، از میانه سال ۲۰۱۷ با هدایت خودروهای مورد آزمایش توسط مهندسین شروع خواهد شد. پس از آن نیز خودروها به تدریج در اختیار راننده‌های عادی و مشتریان این کارخانه قرار خواهند گرفت.

قبل از شروع این پروژه، ولوو زمان قابل توجهی را برای شناسایی جاده‌های مناسب صرف خواهد کرد. این جاده‌ها باید با شرایط آزمایش همخوانی داشته باشند. از جمله بررسی‌هایی که انجام خواهد شد، بررسی وضعیت عبور و مرور خودروها در این مسیرها است.

این خودروها در ابتدا نیمه خودران خواهند بود. به این معنی که راننده قسمتی از کنترل پدال‌ها و فرمان را در دست خواهد داشت. اما به گفته ولوو به مرور زمان دخالت راننده حذف شده و این خودروها به صورت تمام خودران در بزرگراه‌ها و بعضی از جاده‌های اصلی منتهی به لندن قابل استفاده خواهند بود.

ولوو در تلاش است تا اطلاعات کسب شده در آزمایش‌ها بسیار به واقعیت نزدیک باشند. به همین دلیل این شرکت ادعا می‌کند که مشتریان می‌توانند از خودروی XC90s‌ خود به عنوان خودرویی برای استفاده روزانه، بهره ببرند. ولوو می‌توانست برای انجام آزمایش‌های خود از محیط‌های کنترل شده استفاده کند، اما به گفته متخصصین شرکت، در آن صورت نتایج به دست آمده به واقعیت نزدیک نمی‌بودند.

ولوو هنوز درمورد چگونگی انتخاب رانندگان آزمایش‌های عمومی اطلاعیه‌ای منتشر نکرده است، اما احتمالا رانندگان خود را از میان مشتریان فعلی خود انتخاب کند و یا فرآیند خاصی برای ثبت‌نام داوطلبان در نظر بگیرد.

بنا به اعلام این شرکت، پروژه مرا به لندن ببر در سال ۲۰۱۷ شروع می‌شود و تا سال ۲۰۱۸ تعداد خودروهای حاضر در آن به بیش از ۱۰۰ دستگاه خواهد رسید. ولوو ادعا می‌کند این پروژه بزرگترین پروژه آزمایش خودروی خودران است که تاکنون در بریتانیا اجرا شده است.

همزمان با این پروژه، آزمایش‌های مشابه دیگری نیز در گوتنبرگ سوئد و هم‌چنین در کشور چین اجرا خواهند شد.

هاکن ساموئلسن، مدیرعامل ولوو درباره خودروهای خودران می‌گوید:

خودروهای خودران قدم بزرگی در زمینه بهبود امنیت خودرو به حساب می‌آیند. هرچه زودتر استفاده از این خودروها فراگیر شود، انسان‌های بیشتر از تصادف و آسیب نجات داده می‌شوند.

در کنار برنامه تحقیقاتی، ولوو از قانون‌گذاران نیز درخواست کرده است تا با فراهم‌سازی زیرساخت‌های مناسب، زمینه را برای همه‌گیر شدن خودروهای خودران فراهم کنند. به گفته او خودروسازها نمی‌توانند به تنهایی این رسالت عظیم را به انجام برسانند و در این راه به کمک دولت‌ها نیاز دارند.

سال گذشته ولوو از فناوری‌های خودران خود رونمایی کرد. این شرکت اخیرا اعلام کرده است قصد دارد تا پایان سال ۲۰۲۵ مجموعا یک میلیون خودروی الکتریکی، تمام الکتریکی و هیبرید، به فروش برساند. به عقیده آنان، این برنامه‌های بزرگ جایگاه شرکت را به عنوان یکی از تاثیرگذاران آینده فناوری خودرو تثبیت می‌کند.

فروش گلکسی نوت 7 از روز 7 مهر مجددا آغاز خواهد شد

سامسونگ از هفتم مهرماه فروش فبلت گلکسی نوت ۷ را مجددا آغاز خواهد کرد.

به گزارش زومیت، سامسونگ تمامی تلاش خود را به کار بسته تا بتواند هرچه سریع‌تر پس از جمع‌آوری تمام واحدهای به فروش رفته‌ی  گلکسی نوت ۷ که مشکل باتری داشتند، فروش آن را مجددا آغاز کند. این شرکت در آمریکا برنامه‌ ای را برای تعویض گلکسی‌ نوت ۷ به مشتریان این محصول ارائه کرد که با استفاده از آن، دارندگان گوشی هوشمند مورد بحث می‌توانند آن را تحویل داده و یک نوت ۷ سالم دریافت کنند. علاوه بر این کاربران می‌توانند یک گوشی‌ جایگزین را از سامسونگ دریافت کرده و تا مدتی که نوت ۷ جدید آن‌ها آماده شود از آن استفاده کنند تا در این مدت از داشتن یک گوشی هوشمند بی‌بهره نمانند. همچنین مشتریان این دستگاه می‌توانند آن را پس داده و وجه پرداختی خود را به طور کامل دریافت کنند.

این برنامه‌ی تعویض در ۹ کشور دیگر نیز ارائه شده اما انتخاب‌های کمتری در این مناطق در اختیار مشتریان است.

پس از توضیحات جدیدی که سامسونگ امروز بیان کرده مشخص شد که مدل سالم و جدید گوشی مورد بحث از روز ۲۱ سپتامبر (۳۱ شهریور ماه) به خریدارانی که مدل معیوب را پس فرستاده اند تحویل داده خواهد شد. علاوه بر این شرکت یاد شده تایید کرده که تا کنون ۱۳۰ هزار واحد از جدیدترین فبلت پرچمدار خود برای تعویض با نمونه‌های معیوب آماده کرده اما بد نیست اشاره کنیم، این غول کره ای تصمیم دارد تا یک میلیون واحد از فبلت مورد بحث را در آمریکا جمع‌آوری کند.

علاوه بر این، مشتریانی که نمی‌خواهند نوت ۷ را به هر دلیلی پیش‌خرید کنند نیز می‌توانند یک هفته‌ پس از عرضه‌ی واحد‌های جایگزین محصول یاد شده، مستقیما آن را بخرند.

یکی از سخنگویان کمپانی سامسونگ نیز این موضوع را تایید کرده که فروش مجدد گلکسی نوت ۷ در کره‌ی جنوبی از روز ۲۸ سپتامبر (هفتم مهرماه) آغاز می‌شود. اما این اقدام در کشورهای دیگر، پس از اینکه شرایط مناسب ایجاد شود انجام می‌پذیرد.

اساسا آنچه گفته شد بدین معنا است که فروش دوباره‌ی گلکسی نوت ۷ در کشور امریکا احتمالا پس از اینکه تمام واحدهای معیوب جمع‌آوری و تعویض شد، آغاز می‌شود.

اگر شما هم از دارندگان گلکسی نوت ۷ هستید و هنوز از برنامه‌ی تعویض ارائه شده‌ی سامسونگ استفاده نکرده اید، بهتر است که هرچه سریع‌تر نسبت به انجام این مهم اقدام کنید چراکه هر روز گزارش‌های بیشتری در مورد معیوب بودن این دستگاه منتشر می‌شود.

سامانه استعلام سریال گوشی های تلفن همراه آماده بهره برداری می باشد

به گزارش تک24، طبق گفته مدیرکل فناوری اطلاعات و ارتباطات گمرک ایران،سامانه استعلام شماره سریال گوشی های همراه وارداتی(IMEI)آماده بهره برداری می باشد.باقری پور ادامه داد:گمرک ایران از سال گذشته مراحل مقدماتی سامانه ثبت و دریافت شماره شناسه گوشی‌های تلفن همراه (IMEI) را آماده سازی و وارد کنندگان را ملزم کرد تا شماره سریال گوشی‌های تلفن همراه وارداتی را در سامانه جامع گمرکی ثبت کنند و هم اکنون بانک اطلاعاتی ثبت شماره سریال گوشی‌های تلفن همراه وارداتی به مراحل نهایی و تکمیلی نزدیک شده است.

وی ابراز کرد : این سامانه بخشی از سامانه جامع گمرکی و پنجره واحد تجارت فرامرزی و از برنامه‌های اصلی و عملیاتی گمرک در امر مبارزه با قاچاق کالا است و گام بزرگی در مبارزه با ورود کالای قاچاق به کشور محسوب می شود.

او گفت : سامانه ثبت و دریافت شماره سریال گوشی‌های تلفن وارداتی گام مهمی در اجرایی شدن سیاست‌های اقتصاد مقاومتی است و قدم بزرگی در مبارزه با قاچاق کالا برداشته خواهد شد.

مدیرکل فناوری اطلاعات و ارتباطات گمرک ایران عنوان کرد : هوشمندسازی اطلاعات کالاهای وارداتی و کدگذاری کالاها از لحظه ورود تا عرضه بهترین روش در امر مبارزه با قاچاق کالا به شمار می‌رود و امید است با کمک بانک اطلاعات گمرک ایران و حمایت مسئولان و رسانه‌ها گام‌های مهم دیگری در امر مبارزه با قاچاق کالا برداشته شود.

باقری پور اذعان داشت: بهره گیری گمرک از توانمندی دانش‌پژوهان داخلی برای هوشمندسازی رویه‌های گمرکی امروزه این امید را افزایش داده است که با تکیه بر دانش بومی و تلاش و پشتکار می‌توان قدم‌های بزرگی در امر مبارزه با قاچاق کالا برداشت که نمونه آن کشف کالاهای قاچاق کانتینری در هفته‌های اخیر به کمک سامانه جامع گمرکی و پنجره واحد تجارت فرامرزی بوده است.

مذاکرات وزیر ارتباطات ایران با شرکت اریکسون در سوئد

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات ایران با حضور در سوئد مذاکراتی را با شرکت اریکسون انجام داد. در روزهای اخیر هم اخباری مبنی بر حضور وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات ایران در کشورهای کره جنوبی و فنلاند و دیدار با مسئولان شرکت‌های سامسونگ و نوکیا به گوش رسیده بود.

به گزارش گجت نیوز، محمود واعظی پس از مذاکره و توافقاتی که با شرکت‌های نوکیا و سامسونگ داشت، به کشور سوئد سفر کرد تا به رایزنی‌های خود جهت انتقال فناوری‌های ارتباطاتی به کشور ادامه دهد. وی به دعوت از وزیر توسعه دیجیتال و نوسازی سوئد همراه با هیئتی از نمایندگان شرکت‌های دولتی و خصوصی در زمینه آی تی و آی سی تی به استکهلم سفر کرد.

واعظی در دیدار با همتای سوئدی خود بر لزوم همکاری در زمینه‌های آموزشی و دانشگاهی و فناوری و ارتباطات تاکید کرد. او به سوابق دوستانه ایران و سوئد در روابط سیاسی، اقتصادی و بازرگانی و حضور شرکت اریکسون در ایران اشاره کرد و خواستار سرمایه گذاری سوئدی ها در ایران و استفاده از تجربیات آنها شد.

وزیر ارتباطات بر ضرورت توسعه آی سی تی در شهرها و روستاهای کمتر توسعه یافته ایران تاکید کرد و گفت:

❝امیدواریم با حمایت دولت سوئد، سرمایه گذاری در بخش‌های مختلف مخابراتی و ارتباطات انجام گیرد. همکاری مراکز آموزشی و دانشگاهی از دیگر اهداف ما در این گفتگوها بود.

پیتر اریکسون نیز از حضور مقامات ایرانی در استکهلم استقبال کرد و ضمن اعلام حضور شرکت‌های سوئدی در زمینه‌های مختلف از جمله انرژی بیان کرد:

❝سوئد همیشه احترام زیادی را برای ایران قائل بوده است و این موضوع را حتی در دوران تحریم نیز مشاهده کردیم و اکنون در دوران پس از تحریم علاقه مند به حضور فعال‌تری در ایران هستیم.

مقرر شده است که در سفر آتی نخست وزیر سوئد به تهران این توافقات در قالب یک سند مدون تنظیم شود.

در ادامه این سفر، واعظی از شرکت اریکسون نیز دیدار کرد. در این بازدید مدیرعامل شرکت اریکسون گزارشی از تاریخچه شرکت را ارائه داد و از یک قرن فعالیت در ایران یاد کرد. وی پیشرفت‌های ایران در عرصه آی سی تی را تحسین برانگیز دانست و گفت:

❝ما علاقه‌مندیم که تکنولوژی‌های مختلف از جمله شبکه موبایل و اینترنت را به ایران بیاوریم و با وزارت ارتباطات و همچنین اپراتورها همکاری لازم را برقرار کنیم.

وزیر ارتباطات ایران نیز از برنامه‌های دولت در زمینه فناوری سخن گفت و ادامه داد که با توجه به پیشرفت‌های حوزه فناوری و افزایش نیازهای جامعه، سرمایه گذاری در صنعت ارتباطاتی و تکنولوژی امری ضروری به نظر می‌رسد.

واعظی در سفر به استکهلم با اردلان شکرابی وزیر امور مدنی سوئد نیز دیدار و گفتگو کرد. محور این گفتگو استفاده از تجربیات سوئدی ها برای استقرار دولت الکترونیک در ایران بود. وی همکاری مشترک با کشورهای دارای تکنولوژی پیشرفته را لازمه توسعه زیرساخت‌های ارتباطی دانست. وزیر امور مدنی سوئد نیز که مسئولیت تکمیل دولت الکترونیک در کشور خود را دارد، برای ایجاد دولت الکترونیک در ایران اعلام آمادگی کرد.

دبیر شورای عالی فضای مجازی:فیلترینگ دیگر جواب نمی دهد

سیدابوالحسن فیروزآبادی،دبیر شورای عالی فضای مجازی اظهار داشت: سیاست بستن و مسدودسازی شبکه‌های اجتماعی دیگر جواب نمی‌دهد؛ این کار نه تنها مشکلی را حل نمی‌کند بلکه برای مردم ایجاد مشکل خواهد کرد.

به نقل از تک24، وی درخصوص حمایت از شبکه‌های اجتماعی بومی توسط شورای عالی فضای مجازی و تدوین سندی ملی در این راستا گفت: در حال حاضر سندی برای این بحث تهیه و تدوین شده اما هنوز نهایی نشده است لذا تنها پیشنهاد آن را داده ایم.

فیروزآبادی اطمینان حاصل کرد: در آن سند مطرح شده که متناسب با بزرگی شبکه‌ها، حمایت‌هایی را از آنها داشته باشیم تا روال جذب مخاطبان آنها تسهیل شود.

او درزمینه قالب حمایتی در نظر گرفته شده هم بیان کرد: حمایت‌ها می‌تواند در قالب‌های مختلفی نظیر خدمات تبلیغاتی کم هزینه، ارائه خدمات دولت الکترونیک، اتصال شبکه اجتماعی به شبکه مخابراتی کشور و… باشد.

رئیس مرکز ملی فضای مجازی اضافه کرد: همانطور که گفتم بعد از تدوین چنین اصولی می‌توان حمایت‌هایی را بسته به اینکه شبکه اجتماعی مذکور یک میلیون عضو داشته باشد یا ۱۰ میلیون، داشت.

دبیر شورای عالی فضای مجازی در پاسخ به این سوال که آیا امکان دارد در تقویت بعد حمایتی به سمت مسدودسازی و فیلترینگ شبکه‌های اجتماعی خارجی که اکنون در کشور فعال هستند نیز بروید و با حذف رقابت‌های ناعادلانه به رشد شبکه‌های داخلی کمک کنید؟اینطور گفت: شاید هر روز دَه‌ها شبکه اجتماعی در دنیا ایجاد می‌شود و لذا در برخورد با آنها باید یاد داشته باشیم که تلگرام شبکه گمنامی بود و یکباره ایرانیان به سمت استفاده از آن رفتند و اعضای آن یکباره به ۵۰ ، ۶۰ میلیون رشد یافت.

سید ابوالحسن فیروزآبادی ضمن تأکید بر این موضوع که سیاست بستن و مسدودسازی شبکه‌های اجتماعی دیگر جواب نمی‌دهد،عنوان کرد: طبق بررسی‌هایی که انجام دادیم، تعداد شبکه‌های فعال در کشور ما با بیش از ۱۰ هزار عضو متجاوز از ۲۰۰ شبکه است.

وی افزود: تازه این در حالی است که هزاران شبکه دیگر در دنیا وجود دارد.

وی با بیان اینکه به منظور تسهیل و رونق شبکه‌های اجتماعی داخلی پلت‌فرم اپن سورسی را توسعه دادیم،ابراز کرد: در حال حاضر هر فردی می‌تواند با استفاده از این قابلیت یک شبکه اجتماعی طراحی و راه‌اندازی کند.

فیروزآبادی دگربار سیاست بستن و مسدودسازی شبکه‌ها را پاسخگوی ساماندهی فضای کسب‌وکاری داخل کشور در این حوزه ندانست و گفت: این کار نه تنها مشکلی را حل نمی‌کند بلکه برای مردم ایجاد مشکل خواهد کرد.

او بیان کرد: به نظر من باید از سیاست‌های ترکیبی جهت تشویق شبکه‌های اجتماعی داخلی استفاده کرد تا به این طریق موجب رونق آنها شد و میل و رغبت مردم را به سمت استفاده از این بسترها سوق داد.

اتحادیه اروپا در پی عرضه وای فای رایگان

به گزارش تک24، اتحادیه اروپا در فکر خود،رویاهایی بلندپروازانه برای ارتباطات موبایل همچون عرضه وای فای رایگان در کشورهای عضو این سازمان و معرفی هر چه زود تر ۵G یا پنجمین نسل ارتباطات می پروراند.در همین راستا،رئیس کمیسیون اروپایی،Jean-Claude Junker درخصوص برنامه هایی که قرار بر اجرایی شدنشان در اتحادیه اروپا است،گفته است:از جمله سیاست تامین وای‌فای رایگان در مکان‌های عمومی مانند کتابخانه‌ها، پارک‌ها و غیره در تمام شهرها و حتی روستاهای اتحادیه اروپا تا سال ۲۰۲۰ است

او از تمام کشورهای اتحادیه اروپا تقاضا کرده تا حداقل در یک شهر مانند پایتخت،اقدام به ارائه شبکه ۵G خود کنند و بیان کرده که تمام جاده‌های مهم و اصلی و راه‌آهن‌های این اتحادیه تا سال ۲۰۲۵ تحت پوشش اینترنت نسل پنجم قرار خواهند گرفت.افزایش حداقل سرعت دانلود کاربران خانگی به ۱۰۰ مگابیت برثانیه از دیگر اهداف مهم این اتحادیه می باشد.

با اینکه تمام این اهداف را باید تقدیر کرد،اما به این مسئله هم باید فکر کرد که در اوضاع کنونی اتحادیه اروپا مانند تروریسم،پناه جویان و خروج بریتانیا از این اتحادیه،این کار تا چه اندازه امکان دارد.

دیگر مسئله ای که وجود دارد،جذب سرمایه برای این طرح است.بنابر اعلام اتحادیه اروپا،حداکثر مبلغی که میتوان برای طرح وای فای رایگان در نظر گرفت؛۱۲۰ میلیون یورو است که صرف هزینه های مربوط به نصب و راه اندازی می شود.این اتحادیه انتظار دارد که هر کشور هزینه های اشتراک و نگهداری خودش را بپردازد.

یکی از تحلیلگران حوزه ارتباطات با نام مارک نیومت در گفتگو با BBC گفته است:

۱۲۰ میلیون یورو مبلغ عظیمی برای سرمایه گذاری به نظر نمی آید.هم اکنون هم مردم در بسیاری از شهرها و شهرک‌ها در خیابان‌های اصلی دسترسی به وای فای رایگان دارند.سوال من اینجاست که آیا اتحادیه واقعا ارایه وای‌فای رایگان در همه میدان‌ها و ساختمان‌هایش را با این صرفه جویی،اولویت می‌بیند؟

درخصوص نسل پنجم یا ۵G هم باید گفت که قبلا اعلام شده بود که به احتمال بسیار،این نسل در سال ۲۰۲۰ اجرایی خواهد شد.اما به نظر می‌رسد نمونه محدودی از آن را که فقط در مناطق کوچکی از پایتخت‌ها راه اندازی می‌شود،ببینیم و در حقیقت نسخه کامل و قابل گسترش آن را در حدود سال ۲۰۲۳ تا ۲۰۲۴ نظاره گر باشیم.با این وجود،اتحادیه اروپا به سعی و تلاش بسیاری نیاز دارد که تمام رویاهای خود را در زمینه ارتباطات در سال ۲۰۲۵ تحقق بخشد.

دلیل اصلی انفجار گوشی های نوت ۷ چه بوده است؟

به نقل از زومتک، از جمله خبرهای داغ روز مرتبط با دنیای گوشی های هوشمند که تقریبا تمامی جوامع را درگیرخود نموده است، انفجار پی در پی آخرین و جدیدترین پرچمداران اندروید یعنی گلکسی نوت ۷ محصول ارزشمند شرکت پیشرو سامسونگ در عرصه گوشی های هوشمند است.همانطور که میدانید پرچمداران سامسونگ طی دو سری S و همچنین Note در ماه های ژانویه و آگوست هر سال میلادی معرفی می شوند و بخاطر به همراه داشتن کوله باری از امکانات شامل قدرتمندترین سخت افزار موجود کل بازار به شدت توسط کاربران مورد توجه قرار می گیرند.اما نوت ۷ را به جرات می توان جنجالی ترین گوشی تاکنون از سوی سامسونگ یاد کرد، چون در مقایسه با مدل های پیشین به یکباره کوله باری از ویژگی های جدید را در خود دیده است.

اما اگر اخبار مرتبط با این گوشی را دنبال کرده باشید میدانید که وجود یک نقص فنی در این گوشی سبب انفجار مدل های توزیع شده در بازار یکی پس از دیگری و صدمه زدن به کاربران شده است.اما براستی چه چیزی مسبب این اتفاق شده است؟

سامسونگ طی نامه ای که به نهاد رسمی استاندارد تکنولوژی در کره ارسال نموده، علت گرم شدن زیاد و در ادامه ذوب شدن باتری و کل گوشی را تصریح کرده است.

منزوی شدن باتری درمحلی کوچک و نداشتن فضای کافی، سبب وارد آمدن فشار بی اندازه به باتری این گوشی در قاب پشتی می شود و همین امر در جریان شارژ شدن که گوشی با فناوری شارژ سریع به وارد کردن جریان زیاد به باتری اقدام می ورزد، سبب منفجر شدن نوت ۷ می شود.رسیدن جریان مثبت و منفی به یکدیگر و ایجاد شدن اتصال کوتاه به انفجار گوشی در ادامه می انجامد.

در هر صورت یافته شدن علت را می توان کلید حل مسئله دنبال کرد، پس می توان انتظار داشت که در مدل های آتی این مشکل برطرف گردد.

کریستال‌های زمان در صورت وجود می‌توانند تقارن فضازمان را نقض کنند

کریستال‌های زمان پدیده های فرضی هستند که برای اولین بار توسط فیزیکدان تئوری برنده‌ی جایزه‌ی نوبل فرانک ویلچک در سال ۲۰۱۲ پیشنهاد شدند.

به گزارش زومیت، وجود کریستال‌های زمان ۴ سال پیش برای نخستین بار از سوی فیزیکدانان پیشنهاد شد. اکنون گروهی از دانشمندان در کالیفرنیا به شواهدی از وجود این کریستال‌ها در دنیای واقعی دست یافته اند. در این گزارش به توضیح کلی کریستال‌های زمان و همچنین یافته‌های اخیر پیرامون آن می‌پردازیم.

کریستال‌های زمان یا (time crystals) پدیده‌های فرضی هستند که برای اولین بار توسط فیزیکدان تئوری برنده‌ی جایزه‌ی نوبل فرانک ویلچک (Frank Wilczek) در سال ۲۰۱۲ پیشنهاد شدند. چنین به نظر می‌رسد که این ساختارهای فرضی حتی در پایین‌ترین حالت انرژی خود نیز دارای جنبش هستند.

این توانایی در کریستال‌های زمان یک تقارن بنیادی در فیزیک به نام تقارن انتقال زمان (time-translation symmetry) را نقض می‌کند. اما فیزیکدانان در حال حاضر نشان داده اند که واقعا ممکن است چنین کریستال‌هایی از نظر فیزیکی نیز وجود داشته باشند. شاید مفاهیم یاد شده برای برخی افراد هیچ مفهوم  روشنی نداشته باشد. برای روشن‌تر شدن هر یک از مفاهیم فوق در ادامه‌ی گزارش به توضیحات بیشتری خواهیم پرداخت..

در سال ۲۰۱۲، ویلچک و یک تیم از فیزیکدانان نظری در دانشگاه MIT پیشنهاد داده بودند که امکان اضافه کردن بعد چهارم  (جنبش زمان) به یک کریستال وجود دارد. این کار در واقع به نوعی با القای توانایی به یک کریستال برای عمل به عنوان نوعی نگه‌دارنده‌ی زمان دایمی یا یک ساعت دایمی قابل انجام است.

در شرایط پایه ای، ویلچک جرمی را تصور می‌کند که می‌تواند حرکت دایمی با یک دوره‌ی حرکتی مشخص و سپس بازگشت به حالت اصلی خود را بارها و بارها در کمترین حالت انرژی خود داشته باشد. این حالت را در علم فیزیک با عنوان حالت پایه یا (ground state) می‌شناسیم.

وقتی که انرژی حالت پایه‌ به عنوان انرژی نقطه‌ی صفر یک سیستم شناخته شود، به این معنی خواهد بود که وجود هر نوع جنبشی از لحاظ نظری باید غیر ممکن باشد. اما شاید برای کریستال زمان این قاعده برقرار نباشد.

بر پایه‌ی توضیح باب ییرکا (Bob Yirka) در گفتگو با پایگاه Phys.org، ویلچک پیشنهاد کرده بود که می‌توانیم با استفاده از یک ابررسانا در دمای پایین یک کریستال زمان بسازیم، به این دلیل که کریستال‌ها به طور طبیعی چینش خود را در دماهای پایین‌تر شکل می‌دهند. ییرکا در این مورد می‌گوید:

این امر معقول به نظر می‌رسد که فرض کنیم اتم‌ها در چنین کریستالی به طور امکان‌پذیری می‌توانند حرکت و یا چرخش داشته و سپس به طور طبیعی و مداوم به حالت طبیعی خود بازگشت کنند. زیرا کریستال‌ها بر پایه‌ی ویژگی طبیعی خود همواره به دنبال پایین‌ترین حالت انرژی هستند.

ایده‌ی مطرح شده بر این اساس است که یک حلقه‌ی یونی درون کریستال به طور آزادانه به حرکت واداشته شود. برای توضیح بیشتر می‌توانیم به حرکت یک موش درون شکم مار اشاره کنیم؛ اما ویلچک نمی‌دانست که به طور دقیق چگونه می‌توان چنین سازوکاری را ساخت.

چند ماه بعد از ارایه‌ی آن پیشنهاد اولیه‌ی، یک تیم جداگانه از فیزیکدانان دانشگاه پوردو پس از انجام بررسی‌هایی اعلام کردند که برنامه‌ی ویلکزک می‌تواند عملی شود. آنها برای این کار فقط نیاز به دام‌های یونی بهتری داشتند و این دام‌های یونی ابزارهایی هستند که در آن زمان انتظار می‌رفت چند سال بعد به طور امکان‌پذیری توسعه بیابند. هم اکنون نیز به نظر می‌رسد که روند پیشنهادی طبق پیش‌بینی‌ها سپری شده و ما به زمان مورد نظر برای عملی شدن آن طرح رسیده ایم.

فیزیکدانان دانشگاه کالیفرنیا سانتا باربارا، پیشنهاد کرده اند که در حالت تئوری امکان ساخت یک کریستال زمان از یک سیستم بزرگ اتم‌ها، یون‌ها یا کیوبیت‌های ابررسانای به دام افتاده درست همانند حالتی که تیم پژوهشی دانشمندان پوردو چهار سال قبل پیش‌بینی کرده بودند، وجود دارد. گفتنی است که کیوبیت‌ها ذرات به کار رفته در کامپیوترهای کوانتومی هستند که برای جایگزینی با بیت‌های موجود در کامپیوترهای امروزی در نظر گرفته می‌شوند.

اما نکته‌ی مهمی که وجود دارد این است که آنها به طور خاص به دنبال روشی برای تولید کریستال زمان نبودند. بلکه آنها بیشتر بر آن بودند تا ثابت کنند که کریستال‌های زمان می‌توانند در واقعیت نیز وجود داشته باشند و به این ترتیب با بزرگ‌ترین استدلالی که در برابر این دیدگاه مطرح است به مخالفت بپردازند. این استدلال همانطور که پیشتر نیز اشاره کردیم بیانگر این است که وجود کریستال‌های زمان به منزله‌ی شکسته شدن بنیادی تقارن انتقال زمان (TTS) است.

تقارن زمان نسخه ای از یکی از سه تقارن فضا زمانی است که به نام تقارن انتقالی شناخته می‌شود و بر پایه‌ی آن گفته می‌شود که قوانین فیزیک در همه‌ی مکان‌ها و در هر زمانی ثابت هستند. این تقارن در واقع یکی از اساسی‌ترین مفروضات در درک فعلی ما از فیزیک است. اما اعضای گروه پژوهشی دانشگاه کالیفرنیا باور دارند که می‌توان در دنیای واقعی نیز تقارن انتقال زمان را بدون فروپاشی هیچ پدیده ای شکست. دومینیک الس (Dominic Else) یکی از اعضای گروه در گفتگو با لیزا زیگا از پایگاه Phys.org گفت:

تفاوت اساسی در اینجا بین شکست تقارن به صورت صریح و شکستن تقارن به صورت خود به خودی است.

اگر یک تقارن به صورت صریح شکسته شود، در آن صورت قوانین طبیعت دیگر دارای تقارن نخواهند بود؛ شکستن تقارن خود به خودی بدان معنی است که قوانین طبیعت تقارن داشته باشد، اما طبیعت حالتی را انتخاب می‌کند که دارای تقارن نباشد.

بر پایه‌ی توضیح زیگا، در حالی که شکست خود به خودی تقارن انتقال زمان پیش از این هرگز مشاهده نشده است، تقریبا می‌توان گفت هر نوع دیگری از شکست تقارن به صورت خود به‌ خودی است. برای مثال می‌توان به این پرسش اشاره کرد که چگونه یک آهن‌ربا قطب‌های شمال و جنوب خود را به دست می‌آورد؟ به عبارتی چه نیرویی تعیین می‌کند که کدام قطب آن شمال و کدام یک از آنها جنوب باشد؟ و اینکه چگونه بلورهای معمولی از زوایای مختلف در فضا به صورت های مختلف دیده می‌شوند.

این تیم با استفاده از یک شبیه‌سازی نشان دادند که شکست تقارن انتقال زمان چگونه می‌تواند به صورت خود به خود در یک نوع سیستم کوانتومی به نام «سیستم‌های مکانی چند بدنه ای فلوکوئت هدایت شونده» یا (Floquet-many-body-localised driven systems) روی دهد.

آنها دریافتند که یک کریستال ساده می‌تواند به چنین سیستمی تبدیل شده و بتواند به دو پدیده ای‌ برسد که با درک اخیر ما از فیزیک نیز سازگار باشد. مورد اول این است که کریستال به دست آمده در همه‌ی زمان‌ها به دور از تعادل گرمایی باقی مانده بود؛ به این معنی که سیستم  با وجود حرکات تناوبی و نوسانی هرگز گرم نمی‌شود. و در مرحله‌ی دوم، هنگامی که اندازه‌ی کلی سیستم به رشد خود ادامه می‌دهد، زمان مورد نیاز برای فرورفت از یک حالت شکست تقارنی به یک حالت تقارنی افزایش می‌یابد؛ یعنی اینکه در یک سیستم نامحدود، حالت تقارنی هرگز قابل دستیابی نخواهد بود.

بنابراین تقارن انتقال زمان را می‌توان به طور نامحدود در سیستم کریستال زمان شکست. اما این جسم همیشه چرخش‌کننده گرم نمی‌شود و در این حالت قانون دوم ترمودینامیک همچنان پابرجا باقی می‌ماند. گفتنی است که قانون دوم ترمودینامیک یک شرط بسیار مهم در میان قوانین فیزیک برای وجود یک کریستال به شمار می‌رود. بلا بور (Bela Bauer) یکی از اعضای تیم پژوهشی در این باره گفت:

کار ما از دو جهت دارای اهمیت است. در یک طرف، این کار نشان می‌دهد که تقارن انتقال در برابر شکست به صورت خود به خودی ایمن نیست. از سوی دیگر، این کار باعث می‌شود تا ما درک ژرف‌تری از سیستم‌های غیرتعادلی به دست آوریم که این سیستم‌ها می‌توانند در بر دارنده ی حالت‌های بسیار جالبی از ماده باشند که وجود آن در سیستم‌های تعادلی ناممکن است.

مسلما گام بعدی این فرایند برای افرادی که بخواهند آن را دنبال کنند این است که در ادامه‌ی این آزمایش‌ها یک نمونه‌ی واقعی نیز از چنین سیستمی ساخته شود و با شرایط کنونی به نظر می‌رسد که در حال حاضر بهترین زمان برای این است که بتوانیم یک کریستال زمان واقعی را ایجاد کنیم. در پایان باید اشاره کنیم که یافته‌های این مطالعه در مجله‌ی Physical Review Letters منتشر شده است.

iOS 10 در 24 ساعت اولیه بر روی 14.5 درصد از دستگاه‌های اپل نصب شد

در صورتی که اطلاع ندارید باید بگوییم که سیستم‎عامل iOS 10 دو روز قبل با وجود یک مشکل کوچک عرضه شد، مشکلی که به دنبال آن در زمان دریافت به روزرسانی این سیستم‎عامل از طریق آپدیت OTA بعضی از دستگاه‎ها هنگ کردند (این مشکل رفع شده است)، و طبق آمار منتشر شده سرعت نصب سیستم‎عامل جدید اپل بسیار خوب و در حقیقت به نظر به نسبت iOS 9 در سال 2015 بیشتر است.

به گزارش تکنولوژی نیوز، تخمین زده می‎شود که در عرض 24 ساعت از عرضه‎ی این نسخه از iOS در حدود 14.5 درصد تمامی دستگاه‎های iOS آن را نصب کرده باشند. اگر بخواهیم مقایسه کنیم iOS 9 در عرض 24 ساعت بر روی 12 درصد از دستگاه‎های اپل نصب شده بود و در نتیجه می‎توان با اطمینان گفت اوضاع به نفع اپل است.

پذیرش iOS به طور معمول به این علت سریع بوده است که مانعی برای به روزرسانی به آن وجود ندارد. به عنوان مثال طبق آخرین آمار، در اوایل سال جاری میلادی، 84 درصد دستگاه‎های اپل از iOS 9 استفاده می‎کردند. در حال حاضر به نظر می‎‌رسد که iOS 7 هم‎چنان عنوان یکی از سریع ترین به روزرسانی‎ها را در اختیار دارد، ولی باید منتظر عملکرد iOS 10 در طول چند ماه آینده باشیم.

به دنبال عرضه‎ی iOS 10 چندین تغییر مهم در این سیستم‎عامل صورت گرفته است نظیر طراحی مجدد اپلیکیشن Messages که حالا کار با آن لذت‎بخش‎تر شده و دارای استیکرهای جدیدی است. هم‎چنین یک اپلیکیشن هوم جدید به چشم می‎خورد که به کاربران اجازه می‎دهد دستگاه‎های HomeKit خود را کنترل کنند. دستیار صوتی اپل یعنی سیری نیز در اختیار توسعه دهندگان شخص ثالث قرار گرفته است که شاهد این هستیم اپلیکیشن‎هایی نظیر واتس‎اپ فورا از این امکان استفاده کرده اند.

مایکروسافت اپلیکیشن‌های دسکتاپ را به استور خود اضافه می‌کند

به گزارش تکنولوژی نیوز، بعد از معرفی ابزار Desktop Bridge در کنفرانس Build 2016، در نهایت شاهد این هستیم که مایکروسافت به دنبال استفاده از آن است و حالا به توسعه دهندگان نرم افزار های شخص ثالث اجازه خواهد داد تا اپلیکیشن‎های فعلی دسکتاپی خود را وارد ویندوز استور کنند. با آ‎ن‎که در گذشته این فروشگاه اکثرا مکانی برای اپلیکیشن‎های جهانی خود مایکروسافت بوده است، به روزرسانی این هفته ی آن به سمتی پیش می‎رود که هر چیزی که مربوط به ویندوز باشد در آن جا گیرد.

در دور اول این به روزرسانی مایکروسافت با توسعه دهندگان همکاری کرده است تا اپلیکیشن‎هایی نظیر اورنوت، Arduino IDE، doubleTwist، PhotoScape, MAGIX Movie Edit Pro, Virtual Robotics Kit و بسیاری از موارد دیگر وارد ویندوز استور شوند. آن‎طور که کوین گالو معاون بخش ویندوز مایکروسافت در پستی در وب‎سایت خود می‎گوید “این اپلیکیشن‎ها همان‎هایی هستند که مشتری‎ها با آن‎ها آشنا و آن‎ها را دوست دارند”، تنها حالا شاهد این خواهیم بود که این اپلیکیشن با توجه مدیریت فروشگاهی شرکت مایکروسافت دارای جنبه های امنیتی افزوده ای ‎شوند. مهمتر از این، با باز کردن ویندوز استور برای توسعه دهندگان شخص ثالث، حالا آن‎ها این قابلیت را دارند که به سادگی اپلیکیشن‎های خود را برای تمامی دستگاه‎های موجود در اکوسیستم ویندوز از کامپیوترهای شخصی گرفته تا گوشی‎ها و ایک‎باکس وان و HoloLens پورت و تبدیل کنند. الزاما، ابزار Desktop Bridge در اختیار توسعه دهندگان توانایی ایجاد اپلیکیشن‎هایی را برای پلت فرم جهانی ویندوز و استفاده از تمامی رابط های کاربردی برنامه نویسی همراه با آن را، از جمله کورتانا و Action Center، می‎دهد.

در نهایت، مایکروسافت، حتی به منظور آسان تر کردن ماجرا برای توسعه دهندگان، اعلام می‎کند که Desktop Bridge حالا از محبوب‎ترین فناوری‎های نصب این شرکت پشتیبانی می‎کند یعنی: InstallShield, WiX و Advanced Installer. در حال حاضر امکان دانلود ابزار Desktop App Converter به صورت مستقیم از ویندوز استور وجود دارد.

کشف اتفاقی یک نانو باتری خاص با طول عمری باورنکردنی

گروهی از دانشمندان و محققان دانشگاه کالیفرنیا به صورت کاملا تصادفی به فناوری تولید یک نانو باتری دست پیدا کرده اند که می‌تواند از 200 هزار بار چرخه شارژ پشتیبانی کند. این دستاورد می‌تواند امکان عرضه باتری‌هایی قابل شارژ بدون نیاز به هرگونه تعویض را به تولیدکنندگان ارائه دهد.

به گزارش گجت نیوز، این آزمایش طی یک دوره سه ماهه انجام گرفته است که به گفته محققان به تولید 94-96 درصد متوسط راندمان کولومبی ک (Coulombic) می‌انجامد. در آزمون به ثبت رسیده هیچ ظرفیت و یا قدرتی از دست نرفته و هیچ شکستگی نانوسیمی نیز گزارش نشده است.

«میا لو» دانشجوی دکترای UCI از تایلند که رهبری این تیم تحقیقاتی را نیز بر عهده داشته عنوان کرد که به صورت ناخواسته نانو باتری را با ترکیبی از نانوسیم‌های طلا و دی اکسید منگنز ساخته است. این ترکیب سپس با یک تلق شیشه‌ای پوشانده شده که چیزی شبیه به ژل الکترولیت توسعه یافته است. نانوسیم معمولاً پس از حدود 8 هزار چرخه شارژ رو به ضعیف شدن می رود.

با این حال زمانی که آن‌ها دستاورد خود را آزمودند، این باتری نسبت به آخرین آزمایش‌ها طول عمر بیشتری را نشان داده و کاربردهای جدیدتری را نیز به دست آورده است. محققان بر این باورند که «ژل Plasticizes اکسید فلز در باتری» به طور کلی طول عمر باتری را افزایش می‌دهد. باتری یک لپ تاپ به طور معمول تنها چند صد چرخه شارژ / دشارژ دارد؛ اما اگر از یک باتری UCI برای این دیوایس‌ها استفاده شود بدون شک تا 400 سال آن باتری عمر خواهد داشت.

رجینالد پنری مسئول بخش شیمی دانشگاه کالیفرنیا در مورد این دستاورد می‌گوید:

میا در حال کار بر روی یک نانو باتری بود و او چیزی را با یک لایه بسیار نازک ژل پوشش داد و شروع به شارژ آن کرد. او تنها با استفاده از این ژل چیزی را کشف کرد که باعث می‌شود صدها هزار بار شارژ کردن آن هیچ ظرفیتی را از باتری نگیرد.

این دستاورد به معنای واقعی دیوانه وار است چرا که به صورت شگفت انگیزی می‌تواند از 5، 6 و یا 7 هزار بار چرخه شارژ پشتیبانی کند.

دستگاه‌های دیجیتالی با این نانو باتری جدید قدرت شگفت انگیزی را به دست می آورند

در هر صورت این نانو باتری UCI هنوز در مرحله توسعه است و مدت طولانی را تا رسیدن به مرحله تجاری سازی طی خواهد کرد؛ اما اگر این باتری در دسترس تولیدکنندگان دستگاه‌های دیجیتالی نظیر کامپیوترها، گوشی‌های هوشمند و غیره قرار گیرد می‌توانیم شاهد تفاوتی بزرگ در ارائه باتری آن‌ها باشیم.

لازم به ذکر است یک شرکت فناوری به نام SolidEnergy نیز چندی پیش خبر داد در حال توسعه یک باتری مخصوص گوشی‌های هوشمند است که می‌تواند قدرتی دو برابری را به این دستگاه‌ها ببخشد.

همکاری متقابل / آموزش دانلود تصاویر و ویدئوهای اینستاگرام توسط تلگرام

به نقل از زومتک، تلگرام و اینستاگرام دو اپلیکیشن شناخته شده برای کاربران ایرانی گوشی های هوشمند هستند.اگرچه تلگرام تنها در ایران محبوب بوده و ۸۰.۵% کاربران آن را ایرانیان تشکیل می دهند، با این وجود اینستاگرام اپلیکیشنی محبوب در سرتاسر جهان بوده و طبق آمار رسمی روزانه ۳۰۰ میلیون کاربر فعال و پرجنب و جوش را به خود می بیند.شاید بد نباشد حال که به این میزان این دو اپلیکیشن جای خود را در گوشی های هوشمند پیدا نموده اند بتوان به روشی یک همکاری موثر و مفید بین آن ها شکل داد.

اما چگونه؟

باید اعتراف کنیم که تاکنون تصاویر و ویدئوهای زیادی را در اینستاگرام مشاهده کرده ایم و بعد از لایک نمودن دوست داشته ایم که آن را در سیستم خود، گوشی هوشمند و یا لپتاپ و… داشته باشیم.روش های مختلفی برای دانلود تصاویر و ویدئو از اینستاگرام وجود دارد اما اکنون قصد داریم به بررسی روشی برای انجام این کار از طریق تلگرام بپردازیم.

وقتی که فایلی را در اینستاگرام پسند نمودید، به منظور دانلود آن ابتدا سه نقطه گوشه تصویر و یا ویدئو را لمس نموده و در ادامه Copy Share URL را انتخاب کنید.

در اینجا باید یک کاربر را در تلگرام طعمه قرار داده و از وی سوء استفاده بنمایید.منظور از این حرف این است که میبایست چت یکی از مخاطبانتان در تلگرام را باز کرده و به Paste نمودن آدرس کپی شده در آن مبادرت بورزید! مخاطب در این زمان به احتمال زیاد منظور شما را متوجه نخواهد شد.البته در آپدیت های جدید تلگرام امکان چت با خودتان نیز فراهم شده.بدین منظور وارد لیست مخاطبانتان شده و اسم خود را تایپ کنید.با ظاهر شدن آن لینک را اینجا Paste نمایید.

در ادامه خواهید دید که پیش‌نمایش آن تصویر یا ویدیو قابل مشاهده است.با کلیک بر روی آن تصویر قابل ذخیره سازی خواهد بود.

مایکروسافت:همچنان مرورگر اج انرژی کمتری نسبت به دیگر مرورگر ها مصرف می کند.

به گزارش تک24، بنابر گفته مایکروسافت،همچنان مرورگر اج در مقایسه با دیگر رقبای خود مانند مرورگر اپرا با قابلیت اختصاصی saving energy عملکردی بهتر دارد.این کمپانی مدعی شده بازده نسخه جدید اج از نظر رندر کردن صفحات،هم اکنون در آزمایش های شبیه سازی شده مایکروسافت تا ۱۲ درصد افزایش یافته است.ناگفته نماند که دیگر رقبا در این تست هم عملکردی بهتر نسبت به گذشته داشته اند.

کمپانی ردموندی می گوید که استفاده از مرورگر اج نسبت به استفاده از دیگر مرورگر ها،قادر به بهبود بخشیدن طول عمر باتری لپ تاپ بین ۲۳ تا ۶۹ درصد است.مرورگر کروم گوگل که به تازگی بروزرسانی های بسیاری را در زمینه بهره وری دریافت کرده،همچنان عملکرد بهتری از اپرا و فایرفاکس دارد.یکی از آزمایش های مایکروسافت که نشانگر طول عمر باتری لپ تاپ در زمان استریم کردن ویدئو بود،عملکرد اج نزدیک به ۶۲ درصد بهتر از مرورگر فایرفاکس بود.

کد منبع تست استفاده شده توسط مایکروسافت در آزمایش هایش،قابل دسترسی در وبسایت گیت هاب است.باتوجه به اینکه مایکروسافت عملکرد مرورگرها را تنها در سیستم عامل ویندوز ۱۰ مورد بررسی قرار داده،با این وجود این داده های جمع آوری شده به غیر از عملکرد مرورگر سافاری اپل است.با این وجود احتمالا اپل هم ادعا خواهد کرد که مرورگرش عملکردی بهتر نسبت به دیگر رقبایش در سیستم عامل OS X دارد.

تانک صد ساله شد

به گزارش زومیت، تانک از جمله مهمترین ادوات نظامی است که صد سال پیش در چنین روزهایی به عرصه جنگ وارد شد.

تانک از جمله مهمترین ادوات نظامی است که علاوه بر زمینه‌ی نظامی گاهی اوقات در بخش کمک رسانی نیز مورد استفاده قرار می‌گیرد. صد سال قبل در چنین روزی و در جریان جنگ جهانی اول برای اولین بار از تانک استفاده شد.

زمانی که در نبرد مشهور Sammon در ۱۵ سپتامبر ۱۹۱۶ میلادی میان سربازان بریتانیایی و فرانسوی با سربازان آلمانی در Flers-Courcelette بالا گرفته بود، ارتش بریتانیا از سلاحی جدید رونمایی کرد که توانایی‌هایی فراتر از خودروهای نظامی داشت.

خبرگزاری‌های معتبر گزارش کرده اند که به مناسبت صدمین سالگرد ظهور تانک، مدل Mark IV به عنوان اولین تانک دنیا در میدان ترافالگار لندن به نمایش درآمده است.

تانک اولیه با یک نمونه‌ی کامل فاصله‌ی زیادی داشت. سرعت این تانک تا حدی کم بوده که پیاده نظام بریتانیا را پشتیبانی می‌کرد. البته تمامی نمونه تانک‌های ساخته شده توسط بریتانیایی‌ها در سال ۱۹۱۶ میلادی قابل استفاده نبوده است. ولی معرفی تانک، میدان نبرد را در آن سال‌ها وارد عصر جدیدی کرد.

نسخه‌ی کپی این تانک توسط موزه‌ی تانک دورست در انگلستان تهیه شده است که میزبان رویداد Tank 100 است.

 

 پیش از خرید آگاه باشید / آیفون۷ قاچاق موجود در بازار رجیستر نخواهد شد

بالاخره و بعد از مدت ها شایعه پیرامون زمان معرفی، قیمت احتمالی و همچنین ویژگی های سخت افزاری و نرم افزاری محصول جنجالی اپل یعنی آیفون ۷ رونمایی شد.بسیاری از ویژگی های مشاهده شده در این گوشی همانند حذف جک ۳.۵ میلیمتری و همچنین وجود دوربین دوگانه در یکی از مدل ها به دفعات پیش بینی شده بودند و برخی دیگر نیز با احتمال کم زمزمه میشدند.به هرحال این محصول معرفی شد و اکنون مشغول ورود و صادرات به کشورهای مختلف است تا کاربران همیشه وفادار به iOS را از چشم انتظاری دربیاورد.

به گزارش زومتک، از مدت ها قبل به دلیل نبود مرجعی مشخص و همچنین افزایش بی دلیل قیمت گوشی های ساخت شرکت اپل، طرح جمع آوری محصولات آن از بازار آغاز گردید تا بلکه یک مرجع مشخص برای مدیریت و کنترل محصولات این شرکت مشخص گردد. از همین رو رئیس اتحادیه صنف دستگاه‌های مخابراتی در واکنش به عرضه گوشی آیفون ۷ در بازار کشورمان خاطر نشان کرد که این گوشی اکنون به صورت قاچاق وارد بازار شده اند، از همین رو در سامانه شناسایی گوشی موبایل (رجیستری) تایید نخواهند گردید.

وی در تاکید به گفته های خود افزود: ارزش این گوشی بسیار کمتر از رقمی است که هم اکنون در بازار به فروش می رسد، از همین رو با کالاهای قاچاق وارد شده که نظم بازار را بهم میزنند به شدت برخورد خواهیم کرد.

همانند دیگر محصولات اپل محصولات جدید یعنی آیفون ۷ و ۷ پلاس در روزهای اولیه ورود به بازار ایران با قیمتهای نجومی به ترتیب حدود ۶.۵ میلیون و ۸ میلیون تومان به کاربران عرضه می شوند که خود مجددا دلیلی برای چرایی جمع آوری گوشی های آیفون از بازار است. عرضه شده است.در نظر داشته باشید که آیفون ۷ در بازار جهانی تنها به قیمت ۶۴۹ دلار و نسخه‌ پلاس فقط قیمت ۷۶۰ دلار فروخته می شود.

امضای تفاهم نامه همکاری شاتل و نوکیا برای گسترش فناوری TDD-LTE در کشور

به گزارش تک24، در مراسمی که با حضور وزرای ارتباطات دو کشور ایران و فنلاند،مدیرعامل کمپانی فنلاندی نوکیا و رئیس هیات مدیره شرکت شاتل به نمایندگی کنسرسیوم دارندگان فرکانس TDD-LTE تفاهم نامه همکاری با نوکیا به منظور توسعه این فناوری در کشور به امضا رسید.

طبق گفته رئیس هیات مدیره شاتل، محمدحسن شانه ساز زاده قرار است بنابر این تفاهم نامه از دانش فنی و راهکارهای نوکیا جهت عرضه سرویس TDD-LTE در کشور بهره برده شود.نوکیا با برخورداری از ۱۱۴ هزار نیروی انسانی و درآمد سالانه ۲۷ میلیارد یورو از مطرح ترین کمپانی های برخوردار از دانش فنی در حوزه شبکه موبایل می باشد.

نزدیک به یک ماه قبل کنسرسیومی که شرکتهای شاتل،های وب،پیشگامان کویر یزد و آسیاتک دارای قسمت عمده سهام آن بودند،برنده مزایده دریافت فرکانس TDD-LTE از جانب سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی شدند.شرکت های ارائه دهنده سرویس اینترنت با استفاده از فناوری TDD-LTE فارق از بستر کابل مسی،قادر به ارائه اینترنت وایرلس تا سقف ۱۵۰ مگابایت بر ثانیه خواهند بود.طبق برنامه این کنسرسیوم،خدمات بر بستر این شبکه تا ۶ ماه آتی در شهرهای بزرگ کشور به صورت عمومی در اختیار کاربران نهایی قرار می گیرد.

رتبه ۱۰۳ کشور بین ۱۹۱ کشور در تازه ترین رتبه بندی اینترنت

به نقل از تک24، طبق گزارشی که با مشارکت بعضی کمپانی های بزرگ حوزه فناوری،مخابراتی،بانک جهانی،یونسکو و چند دانشگاه در ماه سپتامبر سال جاری تهیه شده،اطلاعات کشورهای مختلف جهان و رتبه آنها در حوزه ارائه خدمات پهنا باند در جدول های متعددی آمده است.بنابر یکی از این جداول،کشورمان از لحاظ درصد خانوارهای متصل به اینترنت بین ۱۳۸ کشور در حال توسعه در جایگاه ۳۹ قرار دارد و همچنین ۵۲٫۱۸ درصد خانوارهای ایرانی دسترسی به اینترنت دارند.کره جنوبی در این رتبه بندی که تنها شامل کشورهای در حال توسعه است، در رتبه اول با ضریب نفوذی ۹۸٫۷۹ درصد در میان خانوارها قرار دارد.در رتبه های بعدی هم کشورهای قطر، امارات متحده عربی، عربستان سعودی، سنگاپور، بحرین، ماکائو، عمان، قزاقستان، برونئی، کویت و هنگ کنگ قرار دارند.کشورمان در جدول مربوط به درصد کاربران اینترنت در هر کشور در میان ۱۹۱ کشور دنیا در جایگاه ۱۰۳ قرار دارد.بنابر این جدول،۴۴٫۰۸ درصد از مردم کشور کاربر اینترنت می باشند.رتبه اول این جدول در اختیار ایسلند با ۹۸٫۲۰ درصد کاربر است و رتبه های بعدی هم کشور های لوکزامبورگ، آندورا، نروژ، لیختن اشتاین، دانمارک، بحرین، موناکو، ژاپن، هلند، قطر، فنلاند، بریتانیا، امارات و سوئد قرار دارند.

جدول دیگر اختصاص به درصد افرادی دارد که در کشورهای در حال توسعه از اینترنت بهره می برند که در این جدول رتبه ۱ تا ۱۶ در اختیار بحرین، قطر، امارات، کره جنوبی، هنگ کنگ، سنگاپور، کویت، رژیم صهیونیستی، باهاماس، ماکائو، آذربایجان، باربادوس، سنت کیتس و نویس، عمان، لبنان و قزاقستان است و ایران هم از ۱۴۷ کشور در رتبه ۵۷ است.همچنین در این گزارش تعداد کل کاربران آنلاین اینترنت در دنیا توسط اتحادیه بین المللی مخابرات،۳٫۵ میلیارد نفر تخمین زده شده است.بدین معنی که ۳٫۹ میلیارد نفر از مردم دنیا به اینترنت دسترسی ندارند.همچنان نقاطی در دنیا هستند که امکان فراهم کردن سرویس اینترنت در آنها وجود ندارد.

برداشته شدن تبلیغ ارتقا به ویندوز ۱۰از ویندوز ۷ و ۸

در نخستین سال عرضه سیستم عامل ویندوز ۱۰،مایکروسافت آپدیت به این نسخه را به طور رایگان در اختیار کاربران گذاشت و حتی گفت که نسخه کرک شده هم بدون هیچ گونه هزینه با نسخه اصلی ویندوز ۱۰ آپدیت خواهند شد.برهمین اساس مایکروسافت برنامه ای با عنوان Get Windows 10 را برای کاربران منتشر کرد تا بدین طریق کاربران را بیشتر به آپدیت به نسخه ۱۰ ترقیب کند که البته انگار موفق عمل نکرده و این برنامه موجب آزار کاربرانی شده بود که تمایلی به ارتقا به ویندوز ۱۰ نداشتند.

به گزارش تک24، اکنون کمپانی آمریکایی بر این شده تا به نمایش این تبلیغات برای کاربران نسخه ۷ و ۸ ویندوز پایان دهد.این کار بعد از نصب بسته بروزرسانی با نام KB3184143 انجام خواهد شد.انگار مایکروسافت به هدف های تعیین شده اش برای جذب مخاطبین نسخه های پیشین ویندوز به ویندوز ۱۰ دست یافته است.طبق تازه ترین گزارش منتشر شده در تیرماه،سیستم عامل ویندوز ۱۰ دارای ۳۵۰ میلیون کاربر است.امکان دارد کمپانی ردموندی در کنفرانس Ignite خود که هفته آتی در آتلانتا برپا خواهد شد به ارائه اطلاعات جدیدی درخصوص تعداد کاربران کنونی ویندوز ۱۰ بپردازد.

با این وجود که برنامه ارتقا رایگان ویندوز ۷ و ۸ به ویندوز ۱۰ پایان یافته،اما هنوز هم این کار بدون هیچ هزینه ای انجام خواهد شد و درصورتیکه نسخه اصلی این نسخه از ویندوز را داشته باشید قادر به آپدیت به نسخه ۱۰ خواهید بود.

آپدیت جدید تلگرام: ساخت تصاویر گیف، اضافه کردن استیکر و متن به عکس و موارد دیگر

نسخه ی 3.12 تلگرام منتشر شد و در این نسخه نیز همانند ورژن های قبلی امکانات جذاب و بسیار کاربردی جدیدی به این برنامه ی محبوب اضافه شد.

به گزارش زومیت، سر انجام بعد از مدتی انتظار نسخه ی ۳.۱۲ تلگرام منتشر شد و امکاناتی همچون ساخت تصاویر گیف، ویرایشگر جدید عکس ها و امکان اضافه کردن ماسک و استیکر و متن به تصاویر به این اپلیکیشن اضافه شده است. برای آشنایی با این ویژگی های جدید با ادامه مطلب همراه باشید.

ویرایشگر عکس جدید

در نسخه های قبلی، تلگرام ابزارک هایی برای ویرایش عکس قبل از ارسال به خود اضافه کرده بود که امکانات ساده و نه چندان کاربردی همچون تغییر روشنایی عکس و … را در اختیار کاربر قرار می داد. اما به لطف بروزرسانی جدید این برنامه سرانجام ابزارک هایی همچون اضافه کردن استیکر و متن به عکس و امکان کشیدن نقاشی روی تصاویر به این برنامه اضافه شد که قطعا استفاده ای چند برابر نسبت به ابزارک های قبلی برای کاربران خواهد داشت. از این پس می توانید هنگام ارسال عکس های خود، روی آن ها نقاشی کنید (برای مثال دور بخش مورد نظر از تصویر خط کشی کنید) یا از میان صدها ماسکی که دربرنامه قرار گرفته است آیتم های جذابی را به عکس های خود اضافه کنید. همچنین امکان استفاده از استیکرهای تلگرامی نیز در این بخش وجود خواهد داشت. علاوه بر موارد گفته شده می توانید به راحتی روی عکس های خود متون دلخواه خود را نیز اضافه کنید. این آیتم ها به قدری مهم و کاربردی هستند که می توان با جرات گفت که بخش ویرایش تصاویر تلگرام به بلوغ کامل رسیده و از این پس جای هیچ امکانی در آن خالی نخواهد بود.

ماسک هایی که در نسخه ی جدید تلگرام وجود دارند به طور اختصاصی توسط طراحان این اپلیکیشن طراحی شده اند. اما مانند استیکر ها، ماسک ها نیز توانایی ساخته شدن توسط کاربران را دارند و می توان با ارسال دستور /newmasks در ربات ساخت استیکر یعنی @stickers اقدام به ساخت ماسک های شخصی و جدید کرد.

نکته ی بسیار جالبی که در بخش اضافه کردن ماسک ها مشاهده کردیم این بود که تلگرام بخش اضافه کردن ماسک ها را به طور هوشمند طراحی کرده است به این معنا که با لمس ماسک مورد نظر، این ماسک به طور خودکار مکانی که باید در آن قرار بگیرد را تشخیص داده و مستقیما به همان بخش از عکس منتقل می شود. برای مثال با لمس ماسک تاج، این ماسک به صورت خودکار به بالای سر شخصیت موجود در عکس منتقل خواهد شد. بدیهی است که برای این امر استفاده از عکس استاندارد ضروری خواهد بود و عملکرد هوشمند ماسک ها در تمام تصاویر ممکن نخواهد بود.

نکته ی دوم و جذاب دیگری که در این بخش وجود دارد ثبت یک امضای دیجیتالی برای عکس های ماسک دار شده است. به این معنا که وقتی دوست شما یک تصویر ماسک دار شده می سازد و آن را برای شما ارسال می کند شما می توانید با باز کردن آن یک آیکون ماسک در بالاسر تصویر مشاهده کنید (تصویر بالا) که با لمس آن، قادر خواهید بود تا ماسک های به کار رفته در تصویر مورد نظر را مشاهده کنید و در صورت تمایل آن را به لیست ماسک های خود اضافه کنید. این کاربرد فوق العاده می تواند بسیار مفید باشد و در صورتی که عکسی را دیدید که ماسک درون آن را پسند کردید می توانید به کمک این ویژگی آن را پیدا کرده و به ماسک های خود اضافه کنید.

ساخت آسان فایل های گیف

از آنجایی که تصاویر گیف در ماه های اخیر به محبوبیت شگفت انگیزی دست پیدا کردند و بخش اعظمی از تصاویر منتشر شده در تلگرام نیز تصاویر گیف هستند سرانجام تلگرام در آخرین نسخه ی خود امکان ساخت آسان تصاویر گیف را منتشر کرده است. از این پس شما می توانید به سادگی هرچه تمام تر ویدیوهای خود را به صورت فایل گیف ارسال کنید و از مزایایی همچون حجم کمتر، پخش بی انتها و … استفاده کنید. نحوه ی مدیریت این بخش توسط تلگرام بسیار عالی و هوشمندانه طراحی شده است به طوری که تنها با یک لمس می توانید ویدیوهای خود را به تصاویر متحرک گیف تبدیل کنید. به این صورت که از این پس هنگام انتخاب یک فایل ویدیویی در بخش گالری و حتی هنگام ضبط یک ویدیو به طور مستقیم از داخل تلگرام یک آیکون مربوط به صدادار یا بی صدا بودن ویدیو نیز مشاهده خواهید کرد. اگر به صورت صدادار ویدیوی خود را ارسال کنید فایل ارسالی به صورت ویدیو، و اگر آن را قبل از ارسال Mute کنید فایل ارسالی به صورت تصویر گیف ارسال خواهد شد. به همین راحتی از این پس می توانید تصاویر گیف را در تلفن همراه خود تولید کنید. تصویر گیف ساخته بعد از ارسال به بخش گیف ها در کنار استیکرها اضافه خواهد شد تا در آینده بتوانید به طور راحت تر و سریع تری از آن استفاده کنید.

تب استیکرهای داغ و طراحی مجدد اموجی ها

در بروزرسانی قبلی اشاره کردیم که بخش Trending stickers یا همان استیکرهای داغ نیز به تلگرام اضافه شده است و می توانید با مراجعه به آن از جدیدترین و داغ ترین استیکرهای تلگرام در بین کاربران باخبر شوید و در صورت تمایل آن ها را به لیست برچسب های خود اضافه کنید. حال در بروزرسانی جدید تلگرام این بخش به تب استیکرها اضافه شده است تا به طور بسیار راحت تر و سریع تری بتوانید به آن دسترسی داشته باشید. از این پس زمانی که به بخش استیکرها مراجعه کنید در کنار ایکون مربوط به تصاویر GIF یک آیکون جدید مشاهده خواهید کرد که به استیکرهای داغ اختصاص یافته است و در آن می توانید استیکرهای داغ را مشاهده کرده و در صورت نیاز آن ها را Add کنید.

اموجی های محبوب یا همان صورتک های زرد تلگرام نیز در این نسخه طراحی مجدد شده اند که این طراحی مجدد تغییرات اندکی در ظاهر اموجی ها نیز داده است. همچنین در طراحی جدید کیفیت این اموجی ها نیز بسیار بهتر شده است و در زمان هایی که اموجی را بدون متن ارسال می کنید سایز بزرگتری را از آن ها شاهد خواهید بود.

یاهو هک شدن حساب ۵۰۰ میلیون کاربر خود را رسما تایید کرد

یاهو تایید کرده که در سال ۲۰۱۴، حساب کاربری بیش از ۵۰۰ میلیون کاربر مورد نفوذ قرار گرفته است.

به نقل از زومیت، گزارش هایی پیرامون نفوذ در یاهو برای اولین بار روز پنجشنبه پس از انتشار پستی از سوی Recode ظاهر شدند که در آن پست اشاره شده بود، یاهو در شرف تایید شایعات پیرامون وجود یک نفوذ بزرگ در این مجموعه است. علاوه بر این، پایگاه Motherboard نیز پیشتر برای نخستین بار شایعاتی را درباره ی نفوذ به یاهو در ماه آگوست منتشر کرده بود. این شایعات در آن زمان در حالی منتشر می شد که یک هفته قبل از آن، کمپانی ارتباطات ورایزن (Verizon) اعلام کرده بود که قصد خرید بخش اصلی تجاری یاهو را دارد.

در آن زمان آشکار شد که یک تبهکار سایبری با نام مستعار “صلح” یا (Peace) در حال فروش بیش از ۲۰۰ میلیون حساب کاربری در فضای غیر قانونی وب به ازای 3 بیت کوین یا تقریبا ۱۸۶۰ دلار بوده است. در حال حاضر مشخص نیست که درز این اخبار چه تاثیری روی درخواست معلق ۴.۸ میلیارد دلاری برای دارایی های یاهو خواهد داشت.

به نظر می رسد که این نفوذ در سال ۲۰۱۴ اتفاق افتاده است و به طور بالقوه کاربران را در معرض نفوذهایی قرار می دهد که یاهو پس از دو سال وقوع آنها را تایید می کند. ممکن است یاهو به خاطر این اتفاق، تصمیم به الزام کاربران برای تنظیم مجدد نام کاربری و کلمه ی عبور خودشان بگیرد.

باب لرد (Bob Lord) مسئول ارشد امنیت اطلاعات کمپانی یاهو در بیانیه ای اظهار کرده که به باور کمپانی یاهو، این هکر در واقع مهره ای است که از سوی یک دولت حمایت می شود. در بخش های دیگری از این بیانیه اشاره شده است که اطلاعات حساب های کاربری ممکن است شامل نام ها، آدرس ها، شماره ی تلفن ها و تاریخ های تولد کاربران و همچنین کلمات عبور آنان بوده باشد.

تحقیقات در حال انجام نشان می دهد که اطلاعات به سرقت رفته، شامل کلمه  های عبور محافظت نشده، اطلاعات کارت های اعتباری، اطلاعات حساب بانکی نبوده است. زیرا داده های کارت پرداخت و اطلاعات حساب بانکی در کنار اطلاعات از دست رفته ذخیره نمی شوند.

یاهو تا کنون، مراحلی را برای اطلاع رسانی به کاربرانی که به صورت بالقوه تحت تاثیر این سرقت قرار گرفته اند طی کرده و از آنها خواسته تا اقدام به تغییر کلمه ی عبور و سوال های امنیتی خود کنند. علاوه بر این، کمپانی اعلام کرده است که برای حل و فصل این موضوع در حال همکاری با مراجع قانونی است و تا مرحله ای پیش رفته اند که سوال های امنیتی رمزگذاری نشده را نیز ابطال کرده اند تا برای دسترسی به هیچ حسابی کارایی نداشته باشند.

از سویی نیز به کاربران توصیه می شود که اقدام به تغییر کلمه ی عبور و سوالات امنیتی خود کرده و حساب های کاربری خود را برای شناسایی فعالیت های مشکوک بررسی کنند و درباره ی ارتباطاتی که مستلزم اطلاعات شخصی است محتاط بوده و از کلیک کردن روی لینک یا دانلود فایل های پیوست در ایمیل های مشکوک خودداری کنند. لرد همچنین نوشته است:

جهانی که در آن ارتباطات به طور فزاینده ای شکل می گیرند، تهدیدها نیز در آن به همان میزان افزایش خواهد یافت. صنعت، دولت و کاربران به طور مداوم در تیررس آسیب های تبهکاران هستند. یاهو از طریق طرح های استراتژیک تشخیص فعال و واکنش فعال به دسترسی های غیر مجاز به حساب های کاربری، همچنان به تلاش برای ایمن ماندن از آسیب این تهدیدات آنلاین و همیشه در حال تکامل، ادامه خواهد داد تا کاربران و پلتفرم های خود را امن نگه داریم.

یاهو اعلام کرده که هیچ شواهدی مبنی بر اینکه هکر یاد شده، هنوز هم به خدمات داخلی این شرکت داشته باشد، وجود ندارد. آخرین نفوذ مشابهی که برای حساب های کاربری رخ داده مربوط به چند ماه پیش می شود که در آن بیش از ۴۲۷ میلیون حساب مای اسپیس تحت تاثیر قرار گرفتند. اما به هر سوی، شاید بر پایه ی برخی گزارش ها این سرقت گسترده از اطلاعات کاربران را بتوان به عنوان بزرگ ترین نفوذ در تمامی دوران ها به شمار آورد.

پایگاه MobileSyrup با چند نفر از کارشناسان امنیتی به بحث در مورد یکپارچگی هویت دیجیتال ما و گام هایی که کاربران باید برای جلوگیری از به سرقت اطلاعات خود طی کنند، پرداخته است. جان پترسون (John Peterson)، قائم مقام و مدیر کل در شرکت امنیت سایبری جهانی کومودو در این باره معتقد است که کاربران می توانند با حفظ سطح بالایی از امنیت رمز عبور همواره خود را از سرقت اطلاعاتی محفوظ نگه دارند.

آنها باید از رمزهای قوی استفاده کنند که به صورت ترکیبی از حروف بزرگ، حروف کوچک و کاراکترهای ویژه باشد و همچنین باید آنها را طولانی تر از آنچه که معمولا در نظر می گیرند انتخاب کنند. از سویی نیز همه ی افراد باید از آنچه که در جریان است آگاه باشند. اگر هر سازمانی که با آن مرتبط هستید از وقوع یک سرقت اطلاعاتی گزارش می دهد، بی وقفه رمز عبور خود را بروزرسانی کنید و در انجام این کار تعلل نکنید.

با این ویژگی جدید کامنت های نامربوط اینستاگرام اتوماتیک حذف خواهند شد

شبکه های اجتماعی محل تجمع تمامی کاربرانی است که از اینترنت به عنوان سرگرمی و تفریح و یا مقاصد علمی و درسی استفاده می کنند.هر نوع انسان از تمامی فرهنگ ها و زبان ها، شهرها و کشور ها و همچنین با عقاید و اخلاقیات متفاوت در شبکه های اجتماعی یافت می شود، پس بعید نیست که یک مطلب مورد علاقه شما نه تنها به مزاج یک نفر خوش نیاید، بلکه وی را برای توهین و اهانت به شما نیز تحریک کند! روزانه به دفعات در شبکه های اجتماعی محبوب نظیر اینستاگرام گله و شکایت کاربران بابت ثبت کامنت های توهین آمیز از سوی دیگران در زیر پست های ارسالی آنان دیده می شود، کامنت هایی که هرچه تعداد فالورها افزایش می یابند، تعداد آن ها نیز به مراتب افزایش یافته و رفته رفته مدیریت و کنترل آن ها از دست خارج می شود.اما از قرار معلوم در آپدیت جدید اینستاگرام تصمیمات خوبی برای حل این مشکل اتخاذ شده است.

به گزارش زومتک، ازقرار معلوم در این آپدیت جدید اینستاگرام به روشی به طور اتوماتیک کامنت‌هایی که حاوی کلمات رکیک و نامناسب از نظر شما بوده را مخفی می‌کند.البته، لیست پیش‌فرض اینستاگرام شامل کلمات انگلیسی است اما این امکان به کاربران داده شده تا بتوانند لیست کلمات کلمات دلخواه و مورد نظرشان را نیز به اپلیکیشن اضافه کنند، حتی اگر این کلمات فارسی باشند.
تنها کاری که به منظور اعمال فیلتر بر روی کامنت های ارسالی باید انجام دهید این است که در این لیست کلمات رکیک را اضافه کنید تا کامنت‌های حاوی این کلمات از دید شما و دیگر کاربرانی که کامنت‌های پست‌های شما را می‌خوانند پنهان شوند.

فراموش نکنید که این دسته از کامنت ها حذف نشده و تنها مخفی می‌شوند. در نتیجه اگر روزی این کلمات را از لیست کلمات ممنوعه حذف کنید، کامنت‌های حاوی این کلمات مجدد نمایان می‌شوند. همچنین تنها کامنت‌های پست‌های منتشرشده توسط شما تحت تأثیر این فیلترگذاری قرار می‌گیرنبعد از وارد شده به ستینگ برنامه وارد قسمت Commnets شده و از این قسمت کلماتی که مایلید تا وارد نمایید را با ویرگول انگلیسی از یکدیگر جدا نمایید.

به زودی امکان قفل گذاری پیام های واتس اپ میسر می‌شود

به گزارش گجت نیوز، اپلیکیشن واتس اپ که پیشتر به تصاحب فیسبوک درآمده است، پیام های خود را به بهترین شکل ممکن رمزگذاری نموده و همواره سعی شده تا امنیت آن بیشتر گردد. ماه آوریل، آپدیت جدیدی برای این اپلیکیشن عرضه شد که می‌توانست امنیت کاربران را در گفتگو با یکدیگر تا حد زیادی افزایش دهد و حالا نیز اعلام شده که به زودی امکان قفل گذاری پیام های واتس اپ نیز میسر می‌شود.

البته نباید تصور کنید که این روزها افراد زیادی قادر به سرقت کردن اطلاعات و پیام های کاربران هستند و شاید هک کردن این اپلیکیشن، کار بسیار دشواری باشد. اما بر اساس گزارشات جدیدی که توسط Android Authority منتشر شده، مهندسین فیسبوک این ویژگی جدید را به منظور افزایش دادن امنیت کاربران تا حد ممکن، به واتس اپ اضافه خواهند کرد. با امکان قفل گذاری پیام های واتس اپ توسط کاربران، دیگر افرادی که قصد خواندن پیام های شخصی شما را دارند، باید ابتدا یک کد 6 رقمی را که پیشتر توسط صاحب دستگاه تعیین شده، وارد کرده تا بتوانند به پیام ها دسترسی داشته باشند.

همراه با این خبر نیز از امکان بازیابی این کد 6 رقمی برای صاحبان دستگاه نیز صحبت شده که به واسطه آن، کاربران می‌توانند از طریق وارد کردن ایمیل پشتیبانی، در صورت فراموش شدن کد 6 رقمی، آن را دریافت کنند.

در بسیاری از موارد، تنها هکرها نیستند که ممکن است وارد حریم خصوصی کاربران شوند، بلکه افرادی در نزدیکی شما نیز می‌توانند به هر دلیلی، باعث در هم شکسته شدن حریم خصوصی‌تان گردند.

هر چند، از آنجایی که هنوز این ویژگی جدید در حال آزمایش توسط مهندسین واتس اپ بوده و به مرحله نهایی نرسیده، زمان عرضه آن مشخص نشده است. به هر صورت تمام تلاش مهندسین واتس اپ بر افزایش امنیت این اپلیکیشن بوده و شاید انتظار برای عرضه نسخه جدید واتس آپ، ارزشش را داشته باشد.

500 هزار گلکسی نوت 7 در ایالات متحده تعویض شدند

سامسونگ گلکسی نوت 7 یکی از پر حاشیه ترین گوشی های هوشمندی است که تا کنون تولید شده است. طبق گزارشات اخیر، سامسونگ سخت در تلاش است تا هر چه سریع تر به رسوایی باتری نوت ها خاتمه دهد. در همین راستا، کره ای ها تاکنون توانسته اند در خاک ایالات متحده حدود 500 هزار دستگاه را تعویض کنند. طبق ادعای سامسونگ، برنامه ی فراخوان گوشی های معیوب در ایالات متحده، بسیار موفقیت آمیز بوده است.

به گزارش گجت نیوز، ساکنین کره  جنوبی بنا بر آخرین گزارش های رسیده، حدود 1 میلیون فبلت معیوب را در بازار ایالات متحده تحویل گرفته اند که تاکنون 500 هزار  دستگاه از این تعداد، با نسخه ی سالم و امن تعویض شده اند.

بااینکه مسائل به وجود آمده برای پرچمدار سامسونگ خسارت مالی قابل توجهی را به دنبال داشته، اما به نظر می رسد هنوز هم کاربران زیادی به این برند وفادار هستند، چرا که حدود 90 درصد خریداران فبلت گلکسی نوت 7 به جای پس گرفتن پول خود و خریداری محصولی دیگر، تمایل به تعویض و دریافت نسخه  ای سالم این موبایل دارند.

از آنجا که تنها 10 درصد از خریداران نوت 7 تمایل به پس گرفتن پولشان را دارند، می توان گفت که مشکل باتری این گوشی 5.7 اینچی، نتوانسته کاربران علاقه مند به سامسونگ را دلسرد کند. البته لازم به ذکر است که امکان دارد برخی از همین 10 درصد افراد نیز به جای دریافت نسخه ی سالم و ایمن نوت 7، سراغ خرید پرچمداران دیگر این کمپانی، نظیر گلکسی اس 7 و گلکسی اس 7 اج رفته باشند.

با این  همه، هنوز 500 هزار واحد از گلکسی نوت 7 در ایالات متحده وجود دارند که سامسونگ باید هر چه سریع تر، اقدام به تعویض آن ها کند.

بر اساس اعلام کمپانی سامسونگ، گلکسی نوت های تحویل شده کاملا تازه و استفاده نشده هستند و باتری  آنها توسط کمپانی دیگری به تولید رسیده است تا دیگر نگرانی در این خصوص وجود نداشته باشد.

سامسونگ در حال حاضر نیمی از راه را پیموده است و هنوز هم تا پایان ماجرای انفجارها راه زیادی باقی مانده. البته کره ای ها در طول این مدت، بی کار ننشسته اند و برای کاهش احتمال انفجار دستگاه های تحویل داده نشده، با عرضه ی یک به روزرسانی نرم افزاری، امکان شارژ کردن باتری را تا سقف 60 درصد کاهش داده اند.

با اولین شمع هوشمند جهان به نام LuDela آشنا شوید

دوست داشته باشید یا نه، تمام وسایلی که به صورت روزمره از آن‌ها استفاده می‌کنیم، به مرور زمان هوشمند می‌شوند. این روند از ابزارهایی مانند گوشی‌های تلفن همراه آغاز شد و در مورد تلویزیون‌ها، سیستم روشنایی، ترموستات و سایر لوازم خانگی نیز ادامه پیدا کرده است. اما امروز خبری در مورد تولید شمع هوشمند منتشر شده است که بسیار جالب توجه است.

به گزارش دیجی رو، این شمع هوشمند که LuDela نام دارد یکی دیگر از محصولات هوشمندی است که شاید تا پیش از این اصلاً به آن فکر نکرده بودید و هیچ نیازی به آن احساس نمی‌کردید. اما با توجه به اینکه فروشگاه‌های زیادی به صورت اختصاصی به فروش شمع می‌پردازند، بدون شک افراد زیادی در این حوزه وجود دارند که از چنین طرح‌هایی استقبال کنند.

شمع هوشمند LuDela با استفاده از تکنولوژی موسوم به Wi-Fire می‌تواند به گوشی هوشمند کاربر متصل شده و به راحتی از طریق آن کنترل شود. البته این شمع تفاوت زیادی با ابزارهایی از قبیل سیستم نورپردازی هوشمند فیلیپس هیو (Philips Hue) دارد. اما یکی از نکات جالب LuDela این است که در این شمع هوشمند به جای شبیه‌سازی شعله بوسیله ابزاری مانند لامپ‌های LED، از شعله واقعی آتش استفاده شده است. در داخل پوسته بزرگ این شمع، یک محفظه کوچک موم قابل تعویض تعبیه شده است که بوسیله کنترل از راه دور مشتعل شده و خاموش می‌شود.

خریداران شمع‌های هوشمند LuDela قادر خواهند بود تا با استفاده از اپلیکیشن طراحی شده برای آن و با یک لمس ساده بر روی صفحه نمایش گوشی، بدون اینکه از جای خود بلند شوند تمامی شمع‌ها و یا برخی از آن‌ها را روشن کنند. به علاوه، درون هر یک از شمع‌ها یک باتری تعبیه شده است و با توجه به اینکه این باتری تنها در هنگام روشن کردن شمع استفاده می‌شود، شارژ آن برای مدت زمانی طولانی دوام خواهد داشت و در صورت کاهش شارژ باتری هر کدام از شمع‌ها، اپلیکیشن موجود بر روی گوشی، کاربر را از این امر مطلع خواهد کرد.

در کنار سادگی استفاده از این شمع‌های هوشمند و بی‌نیاز شدن از فندک و یا کبریت برای روشن کردن آن‌ها، LuDela برای کسانی که به هر دلیلی نگران روشن کردن شمع در خانه هستند نیز ابزاری بسیار مناسب و ایده‌آل به شمار می‌رود. سنسورهایی که بر روی این شمع تعبیه شده است، به محض اینکه افراد و یا حیوانات خانگی بیش از اندازه به آن نزدیک شوند، به صورت خودکار شمع را خاموش کرده و مانع بروز سانحه آتش سوزی می‌شود. همچنین در هنگام زمین افتادن LuDela نیز شعله آن به صورت خودکار خاموش می‌شود. به علاوه، پایه این شمع هوشمند تضمین می‌کند که موم ذوب شده آن بر روی مبلمان و اثاثیه منزل نریخته و خطر سوختگی نیز کاربر را تهدید نکند.

در انتها باید اشاره کنیم که قیمت تعیین شده برای LuDela برابر 99 دلار بوده و این شمع هوشمند از اوایل سال آینده میلادی عرضه خود را آغاز خواهد کرد. با اینکه موم یدکی به همراه این محصول ارائه نخواهد شد، اما خریداران قادر خواهند بود تا ماهانه یک موم یدکی را با تخفیف دریافت کنند که البته با توجه به فصول مختلف سال، این موم‌ها عطرهای متفاوتی نیز خواهند داشت.

آدیداس اولین کفش تولید شده توسط کارخانه‌ رباتیکش را به نمایش گذاشت

به گزارش تکنولوژی نیوز، اواخر سال گذشته ی میلادی، شرکت آدیداس برنامه های خود را برای Speedfactory آغاز کرد، مجموعه کارخانه  هایی که در آلمان قرار دارند و عملیات تولید کفش توسط ربات ها صورت می گیرد، البته به زودی این شرکت مجموعه های مشابهی در آمریکا خواهد ساخت. امروز، این غول دنیای کفش های ورزشی از اولین محصول تولید شده ی خود توسط این پروژه ی جدید، کفشی به اسم  Futurecraft M.F.G، رونمایی کرد. کفش مخصوص دومیدانی شیکی که دارای فناوری Primeknit و Boost آدیداس  است که در لایه ی مواد بین قسمت های خارجی و داخلی تخت کفش به کار گرفته می شوند، مشابه با چیزی که در مدل های محبوبی نظیر سری کفش های Yeezy 350 این شرکت مشاهده می  کنید.

با آن که در فرآیند سرهم بندی بخش های مختلف این کفش کمک های انسانی نیز دخیل بوده است، ولی اکثریت اعمال مربوط به تولید این کفش توسط ربات ها صورت گرفته است. علاوه بر این، طراحی این کفش تکیه ی فراوانی به داده های به دست آمده از ARAMIS، یک فناوری ثبت حرکت دارد که پوست، استخوان و عضلات یک فرد را به منظور ایجاد یک کفش راحت تر نقشه نگاری می کند.

طبق گفته ی آدیداس کفش M.F.G. (یا ساخته شده برای آلمان) تنها شروع یک انقلاب است، و در چند ماه آینده انتظار می رود تعداد این محصولات بیشتر شود. این شرکت اخیرا با سری محصولات Futurecraft خود فراتر از مرزهای جاری این صنعت پیش رفته است که هم چنین شامل کفش های ورزشی می شود که تا حدی با استفاده از مواد به دست آمده از تکنولوژی چاپ سه بعدی ساخته شده اند.

البته نبایستی امید زیادی برای خرید یک جفت کفش Futurecraft M.F.G. داشت چون تنها 500 جفت از این کفش ها به قیمتی که هنوز مشخص نیست، تولید شده است.

لامپ SceneSwitch فیلیپس؛ ابزاری ارزان و هوشمند برای خانه شما

به گزارش دیجی رو، سیستم نورپردازی هوشمند کمپانی فیلیپس با نام Philips Hue یکی از بهترین ابزارهای هوشمندی است که می توانید برای خانه خود تهیه کنید و این سیستم برخلاف برخی ابزارهای هوشمند دیگر، کاملاً کاربردی بوده و انتظارات کاربران را برآورده می کند. اما اگر نمی توانید هزینه بالای تهیه هاب بی سیم و لامپ های این سیستم را متقبل شوید، نگران نباشید زیرا فیلیپس برای شما هم راه حلی دارد. این شرکت به تازگی اقدام به معرفی لامپ های ال ای دی SceneSwitch نموده که می تواند به عنوان جایگزینی ارزان  قیمت برای سیستم نورپردازی هوشمند Philips Hue محسوب شود.

نصب این لامپ ها بسیار ساده است و کافیست تا همانند لامپ های رشته ای معمولی آن را به بادروم پیچ کرده و سپس کلید را روشن کنید. اما شاید بپرسید ویژگی هوشمند بودن این لامپ چه شد؟ لامپ SceneSwitch دارای سه حالت رنگی مختلف برای شرایط محیطی و دماهای رنگی متفاوت بوده که عبارتند از نور روز، نور سفید ملایم و درخشش گرم. اما نکته جالب در مورد این لامپ هوشمند این است که همه این حالت های رنگی با یک کلید قابل دسترسی هستند.

با روشن و خاموش کردن متوالی کلید، حالت رنگی لامپ تغییر می کند و اگر به مدت 6 ثانیه لامپ در یک حالت روشن بماند در این صورت آن حالت رنگی را به عنوان پیش فرض در نظر گرفته و از این به بعد هنگام ورود به اتاق و روشن کردن لامپ، در همان حالت رنگی قبل روشن خواهد شد. معمولاً ابزارهای هوشمند خیلی کمی در بازار یافت می شوند که استفاده ای به این سادگی داشته باشند و لامپ SceneSwitch یکی از نوآورانه ترین محصولات هوشمند ارائه شده برای خانه ها است. قیمت پایین و حدود 9 دلاری این محصول نیز از دیگر نقاط قوت آن به شمار می رود.

احتمال فروش توییتر به گوگل یا سیلزفورس

به نقل از گجت نیوز، بر اساس شایعات منتشر شده از سوی بعضی منابع نامشخص، احتمال فروش توییتر در آینده نزدیک وجود خواهد داشت. از طرفی هم اکنون علاقه مندان به خرید این شبکه اجتماعی نسبتا ناموفق نیز مشخص شده اند. در حقیقت احتمال دارد در آینده شرکت های گوگل یا سیلزفورس (Salesforce) توییتر را خریداری کنند. هر چند در این میان شانس دیگر شرکت ها نیز به جهت کسب امتیاز این شبکه اجتماعی کم نیست. در هر صورت احتمالا به زودی شاهد ارائه پیشنهادات رسمی این شرکت ها به جهت خریداری توییتر خواهیم بود.

بر کسی پنهان نیست که اخیرا شبکه اجتماعی توییتر عملکرد بسیار ضعیفی را از خود نشان داده است. علاوه بر آن شرکت گوگل نیز طی فعالیت هایی که به منظور ایجاد شبکه اجتماعی موثر داشته است، هنوز نتوانسته به رقیبی جدی برای شبکه های اجتماعی محبوبی مثل فیسبوک تبدیل شود. بنابراین با خریداری توییتر، گوگل می تواند تا حدی به اهداف خود در این زمینه دست پیدا کند. علاوه بر آن فروش توییتر شانس بسیار خوبی برای گوگل است تا بتواند آخرین شانس خود را به منظور رقابت جدی در شبکه های اجتماعی امتحان کند.

علاوه بر آن بر اساس موارد منتشر شده از سوی این منبع ناشناس، شرکت توییتر و مقامات آن نیز به جهت انجام این معامله بسیار مشتاق است. هر چند منبع مذکور در ادامه این طور اضافه می کند که ممکن است به زودی شاهد انجام این معامله و ملحق شدن توییتر به گوگل نباشیم. حتی امکان دارد این موضوع هیچ گاه عملی نشود و در واقع هیچ تضمینی در این زمینه وجود نخواهد داشت. اما در صورت اجرایی شدن آن، مطمئنا قبل از پایان یافتن سال 2016 شاهد فروش توییتر به گوگل خواهیم بود.

شکایت بعضی کاربران از کیفیت پایین مکالمات در آیفون ۷ و آیفون ۷ پلاس

حتما اطلاع دارید که مدتی پیش دو گوشی آیفون ۷ و آیفون ۷ پلاس اپل عرضه شدند.به تازگی اخباری منتشر شده که طبق آن،بعضی کاربران از کیفیت نه چندان مناسب مکالمات در این دو گوشی شکایت کرده اند.البته هر گوشی به اندازه خود،دارای عیب است و هیچ گوشی ای را نمیتوان یافت که کاملا بدون عیب باشد.مدتی پیش هم اطلاع یافتیم که پردازنده قدرتمند A10 Fusion به کار رفته در آیفون ۷ در هنگام پردازش های سنگین،صدای عجیبی بیرون می دهد.

به نقل از تک24، کاربران اینطور گفته اند که در هنگام انجام مکالمات تلفنی،صدای طرف مقابل انگار از فاصله ای دورتر به شنونده می رسد.این شکایات در بیشتر موارد به آیفون ۷ پلاس مربوط است.

بنابر اطلاعات ارائه شده،صدای معمولی این گوشی حالت طبیعی دارد و حتی کاهش حجم صدا هم موجب بهبود یافتن کیفیت صدا می شود.فعلا اپل واکنشی به این ماجرا نداده است و هنوز مشخص نشده که این مشکل مربوط به نقص سخت افزاری این گوشی است یا نرم افزاری.

کنسرسیوم جهانی وب، HTML 5.1 را منتشر می کند

کنسرسیوم جهانی وب (W3C) در آینده نزدیک HTML 5.1 را منتشر می کند، حال آنکه کار روی نسخه بعدی آغاز شده است.

به گزارش زومیت، اعضای کنسرسیوم جهانی وب (W3C) در حال آماده سازی نسخه ی جدید HTML برای انتشار هستند. این نهاد اعلام کرده که HTML 5.1 را در آینده ی نزدیک منتشر می کنند، حال آنکه کار روی نسخه ی جدیدتر یعنی HTML 5.2 نیز از میانه های آگوست آغاز شده است.

اچ  تی ام ال ۵.۱ از مرحله ی Release Candidate وارد مرحله ی Proposed Recommendation شده و آخرین مرحله پیش از انتشار نسخه ی نهایی عبور از مرحله ی W3C Recommendation است. این نسخه جدید بصورت استاندارد جایگزین HTML 5 خواهد شد که در حال حاضر مورد استفاده قرار می گیرد.

نسخه ی جدید اچ تی ام ال دچار تغییراتی در مقایسه با نسخه ی استاندارد شده است که شامل شماری از تغییرات کلی در کنار بهبود هایی است که در آن اعمال شده است. با توجه به اینکه این نسخه در مرحله ی Proposed Recommendation قرار دارد، بیش از ۹۹.۹۹ درصد از تغییرات در نسخه ی اصلی نیز قابل رویت خواهد بود.

تایید ورود اچ تی ام ال به مرحله ی جدید نشان از این دارد که توسعه دهندگان مرورگرهای اینترنتی در مورد تغییرات صورت گرفته به اجماع رسیده اند و از ویژگی های جدید در نسخه های آتی مرورگر خود پشتیبانی خواهند کرد.

قابلیت های جدید HTML 5.1

اچ تی ام ال ۵.۱ دارای قابلیت های جدیدی است که می تواند برای توسعه دهندگان و کاربران هیجان انگیز باشد، حال آنکه این ویژگی ها به اندازه ی HTML 5 زیاد نیستند. به جرات می توان ادعا کرد که اچ تی ام ال ۵ همراه با انتشار در کنار CSS3 دنیای وب را متحول کردند.

سه ویژگی و قابلیت جدید اضافه شده به اچ تی ام ال در قالب بروزرسانی نسخه ی ۵.۱ شامل تگ های <picture>، <dialog و <summery> در کنار <detail> است.

<picture>

به یاد داریم که شبکه های اجتماعی و رسانه های این چنین بانی اصلی اضافه شدن این تگ به اچ تی ام ال ۵ بودند، حال آنکه اضافه شدن این تگ تاحدودی دیر انجام شد، حال آنکه گروه WHATWG تمام تلاش خود را به کار گرفت تا توسعه دهندگان مرورگرهای اینترنتی امروزه از این تگ در کروم، اپرا، فایرفاکس، سافاری و اج پشتیبانی می کنند.

هرچند این تگ امروزه در مرورگرهای مورد نظر پشتیبانی می شود، اما W3C در بروزرسانی جدید، این تگ را بصورت استاندارد به دامنه ی تگ های خود اضافه می کند. همچنین باید به srcset نیز اشاره کرد که در کنار <picture> بصورت استاندارد در اچ تی ام ال ۵.۱ در دسترس خواهد بود. این ویژگی را باید محبوب توسعه دهندگان خواند، چراکه امکان استفاده از تصاویر ریسپانسیو را در صفحات وب ممکن می کند.

<dialog>

یکی دیگر از تگ های اضافه شده <dialog> اشاره کرد. این تگ هم اکنون تنها در مرورگر کروم و اپرا پشتیبانی شده و تیم توسعه دهنده ی مرورگر اج نیز به این موضوع اشاره کرد که درصدد اضافه کردن این ویژگی به مرورگر خود است.

با استفاده از این تگ توسعه دهندگان می توانند پنجره های پاپ آپ را در درون کد اچ تی ام ال قرار داده و استفاده از جاوا اسکریپت را کاهش دهند.

براساس اطلاعات ارائه شده می توان در تگ مورد نظر انواع محتوا از قبیل متن و تصویر را قرار داد. تگ <dialog> را باید پایانی بر پلاگین های lightbox و model خواند که از سال ۲۰۰۰ در اینترنت رواج پیدا کرده اند.

<summery> و <details>

این دو تگ با یکدیگر همراه شده و براساس شواهد به گوش رسیده با استفاده از این دو تگ می توان برای تسهیل ساخت المان هایی نظیر منوهای جمع شونده استفاده کرد.

در حال حاضر این تگ ها در مرورگرهای کروم، سافاری، فایرفاکس و اپرا پشتیبانی می شود. مایکروسافت در حال حاضر در مورد پشتیبانی از تگ های مورد نظر تصمیم قطعی نگرفته است، اما انتظار می رود پس از عرضه ی نسخه ی رسمی HTML 5.1 این تگ ها در مرورگر اج نیز پشتیبانی شود.

سایر ویژگی های HTML 5.1

از جمله ی ویژگی های دیگری که البته از اهمیت کمتری برخوردار هستند، باید به متد HTMLElement.forceSpellcheck اشاره کرد که با استفاده از آن می توان قابلیت تعیین صحت متون را فعال کرد. این ویژگی  می تواند در کادرهای مخصوص وارد کردن متن یا جعبه ی متن هایی که باید کاربر اطلاعات حساسی را وارد کند، مورد بررسی قرار گیرد.

همچنین باید به allowFullScreen اشاره کرد که با استفاده از آن می توان تعیین کرد که در مرورگر ها کدام المان ها بصورت فول اسکرین نمایش داده شوند. این ویژگی تنها در تگ <iframe> قابل استفاده است.

از جمله ی ویژگی های دیگر باید به اینترفیس های ImageBitmap و XMLDocument در کنار متد registerProtocolHandler و registerProtocolhandler اشاره کرد.

کنسرسیوم جهانی وب لیست ویژگی هایی را که باید در مرورگرها رعایت شود، ارائه می کند. شماری از ویژگی ها که W3C در لیست خود گنجانده، اما توسعه دهندگان مرورگر نتوانسته اند در محصول خود از آن پشتیبانی کنند، با برچسب at risk توسط کنسرسیوم جهانی مشخص شده و از این رو این ویژگی ها در اچ تی ام ال ۵.۲ از میان برداشته خواهند شد. از جمله ی این قابلیت های جدید می توان به <menu> و <menuitem> اشاره کرد.

همانطور که اشاره کردیم، کنسرسیوم جهانی وب کار روی نسخه  ی بعدی HTML 5 را آغاز کرده که در قالب بروزرسانی HTML 5.2 بصورت رسمی در اختیار توسعه دهندگان قرار خواهد گرفت. این نسخه نیز با بهبود ها و ویژگی های جدید همراه خواهد شد.

درباره امیر سرمدی

فعال رسانه ای نابینایان، متولد سال 68 و ساکن تهران.
این نوشته در آیفون, اجتماعی, اخبار, اطلاع رسانی, اندروید, تلفن همراه, کامپیوتر, گزارش ارسال و , , , , برچسب شده است. افزودن پیوند یکتا به علاقه‌مندی‌ها.

24 Responses to دکه خبر. مروری بر آخرین اخبار دنیای تکنولوژی و فناوری

 1. 1
  محسن صالحی says:

  سلام امیر خان
  عالی بود.
  شاد باشی
  فک نکن یادم رفت.
  مدال رو بده بیاد.خخخخ

 2. 2
  رضا بخشی لاکتاسرائی says:

  سلام، ممنونم. مرسی. چرا خبری از نمایشگاه تلکام نبود.

 3. 3
  احمد عبد الله پور says:

  سلااام سلااام و درووود بر داااش امیییر میریم که داشته باشیم دکه ی خبر رو
  چی اپل نمیخواد چی کار کنه میخواد کارمنداش رو بخاطر خودرو خودران بیکار کنه
  چی ولوو هم رفت تو کار خودرو خودران مگه چیه که همه زدن تو کار خودرو خودران
  چی نت 7 دوباره داره میاد فقط دیگه این دفعه منفجر نشه جایی رو به آتش نکشه یه وقت
  سامانه استعلام سریال گوشی های تلفن همراه آماده بهره برداری می باشد
  باشه ببینیم و تعریف کنیم اگه این سامانه آماده است پس چرا گوشیهای آیفون 7 با قیمت 8 تا شش و نیم میلیون تومان به طور قاچاق وارد کشور شدن و کسی هم نفهمید تا بعد از این که با این قیمت سرسام آور به فروش رسیدن
  ببین امیدوارم که وزیر با این سفرهاش به فکر بهتر شدن فضای اینترنت باشه که خیلی عالی و گل و بلبل هستش
  خب ببین بجای این که ما بیاییم واتسآپ و دیگر شبکه های اجتماعی مث فیسبوک رو فیلتر کنیم نوع و فرهنگ استفادهش رو به مردم یاد بدیم
  وااااییی بزن بریم اتحادیه ی اروپا تا وایفای مجانی داشته باشیم این 5G هم که هنوز نیومده میگن عالیه
  خب حالا بعد از ارزه ی دوباره نت 7 امیدوارم دوباره نشنویم که یه نت 7 دیگه ترکید
  خدا یعنی میشه این آیفون و این ios 10 هم برای ما نابیناهای ایرونی دسترس پذیر بشه یعنی اگه بشه چی میشه اگه بشه من خودم اولین کسی هستم که از اندروید سریع به آیفون کات میدم
  خب در مورد آیفون قاچاق هم که بهتون گفتم فعلاً با قیمت هشت تومان نخرید تا دو میلیون و هفت صدیش بیاد هر چند که حیف حیف و صدها بار حیف که نمیتونم از آیفون 7 استفاده کنم
  خب قربونت با این سرعت باید هم صد و سوم باشیم نیست این سرعت ما سرعتی فضاییست
  خب تلگرام رو هم بیخیخی هیچ چی واتسآپ نمیشه
  جااان چی خوندم یعنی چی شنیدم حساب پانصد میلیون یاهویی حک شده یا خدااا یا حضرت عباس چه خبره
  خب شاید در آیندهی نزدیک برم تو کار اینستا و این که پیامهای بیربط حذف بشه عالیه
  وااای چه عاااالییی این دیگه محشره که بتونی روی پیامهای واتسآپت قفل بگذاری این عند خبر بود بخاطر همین هم هست که من واتساپ رو بیشتر از تلگرام میقبولم
  جااان بازم که نت 7 و تعویضش در امریکا واااییی یه وقت اینا که تعویض شدن دوباره نسوزه و کسی رو به سوختن نده
  جااان شمع هوشمند یه وقت میبینی آدم هوشمند رو هم ساختن خخ
  آخ جون کفش آدیداس
  میگما گوگول جون این توییتر رو هم بخر و برو تو کارش
  وب HTML 5.1 هم عالی هستش که داره منتشر میشه
  خب امیر جون دستت درد نکنه که این دکه رو این جا منتشر کردی دمت شدییید گرم و مِقسی بابت این پست توپ ایام به کام سلاام بانو تبسم همسر گرامی رو هم برسون ممنونم روزت خوش در پناه یگانه دادآر دادآفرین بدرود و خدا نگه دار

 4. 4
  آرتیمان و آرتین says:

  درود بر شما عآآآآلی بود

 5. 5

  سلام و تشكر از اخبارتون.
  البته من اوني كه آپديت ويندوز حذف ميشه رو خوندم خيلي خوشحال شدم.
  اصلا كاش اين ويندوزهاي جديد نبودن و مايكروسافت همون ويندوز xp و نهايتا هفت رو بهتر ميكرد.
  اينترنت ايران رو هم خوشحال شدم سرعتش پس بايد خيلي عالي شده باشه!
  چون قبلا شنيده بودم اينترنت ايران در پايين بودن سرعتش جزو پنج كشور جهانه.

  اون مطلب خبر فوري هم كه امروز گذاشتم بخونين و همه جا منتشر كنين كه حداقل اين خطر براي بقيه پيش نياد.

 6. 6
  روشنک says:

  سلام آقای سرمدی
  پستهای خبری شما چه در حوزه معلولین و چه در حوزه تکنولوژی بسیار مفید و به روز هستند
  بینهایت ممنون بابت پستهای مفیدتون

 7. 7
  کامبیز اسدی says:

  سلام امیر. چی میشد من یه اروپایی بودم؟
  اخبار جالبی بود خسته نباشی

 8. 8

  مرسی. حاااال می کنم با این آیتم! باطریه خعلی باحال بود. نانو باطری. به جای نانو پنیر، با دویست هزار چرخش شارژ! اوووووووووففففففف…. جووووووووننننننن به این مغز!

دیدگاهتان را بنویسید