دکه خبر. مروری بر آخرین اخبار دنیای تکنولوژی و فناوری

با سلام و آرزوی بهترین ها برای شما مخاطبان محله نابینایان ایران
امروز نیز با 30 خبر از آخرین اخبار دنیای تکنولوژی و فناوری که توسط
وبسایت نابینایان شرکت پکتوس www.pactos.net
تنظیم و گرداوری شده است را تقدیم شما عزیزان می کنیم.
چنانچه در خصوص این مجموعه انتقاد، پیشنهاد یا هر گونه نظری دارید، از طریق
این بخش
یا کامنت های همین پست با ما در میان گذاشته تا در جهت خواسته های شما گام برداریم.

 

خوب و بدهای تلکام 2016

نمایشگاه تلکام امسال با اینکه بهترین دوره چند سال اخیر بود ولی نقاط ضعف هم داشت.

به گزارش زومیت، نمایشگاه تلکام امسال را می توان یکی از منظم ترین نمایشگاه های تلکام در چند سال اخیر دانست. اما این نمایشگاه در کنار نکات مثبت نکات منفی هم داشت.

نمایشگاه ایران تلکام ٢٠١۶ در حالی برگزار شد که همانند سال های گذشته، نقاط مثبت و منفی داشت. در این مطلب نقاط ضعف و قوت تلکام ٢٠١۶ را با هم بررسی می کنیم.

نقاط ضعف

– جذب مشتری با مسابقه و جُنگ: اپراتورهای مختلف تلفن همراه برای جذب مشتریان جدید یا نگه داشتن مشترکان جدید مانند هر سال اقدام به برگزاری مسابقه ها و جُنگ های مختلف کردند. البته امسال مراسم های مختلف و مسابقات متنوع کمتر از نمایشگاه  تلکام سال های قبل بوده است.

– آلودگی صوتی: تبلیغات رادیویی، جُنگ های مختلف، پخش موسیقی و مسابقات سبب شد نمایشگاه تلکام امسال نیز آلودگی صوتی بیش از حد داشته باشد و افرادی که جلسات همکاری داشتند از این آلودگی بسیار اذیت شدند. البته برخی از غرفه داران نیز از این وضعیت گله داشتند.

– صف های طولانی دریافت هدیه: افراد زیادی در نمایشگاه وقت خود را صرف ایستادن در صف های طولانی برای دریافت هدایای اپراتورها کردند.

– رقابت نا سالم اپراتورها: اپراتورهای تلفن همراه در نمایشگاه تلکام نیز فرصت را برای تضعیف رقیب از دست ندادند. موردی که بارها وزیر ارتباطات در این مورد به اپراتورها تذکر داده است.

نقاط قوت

– کارگاه های آموزشی: برگزاری کارگاه های آموزشی توسط رگولاتوری، زیرساخت و شرکت های خصوصی یکی از نقاط قوت همیشگی تلکام است که امسال با نظم و محتواهای به روزتری برگزار شد.

– نمایش فناوری های به روز: دو سالی است که اپراتورهای تلفن همراه و شرکت های اینترنتی در نمایشگاه تلکام خدمات به روز در ایران و دنیا را برای کاربران به نمایش می گذارند. فناوری های اینترنت اشیا، خانه هوشمند، شبکه 4.5G، تماس در بستر وای فای، تماس در بستر نسل چهارم و TDD-LTE جز فناوری های حاضر در نمایشگاه بود.

– حضور خارجی ها:حضور شرکت های خارجی در نمایشگاه نسبت به سال های قبل برای بازدیدکنندگان ملموس تر بود.

– عدم ارائه سیم کارت رایگان: هرچند هدایای اپراتورها در نمایشگاه تلکام صف درست کرد، اما در این هدایا خبری از سیم کارت رایگان نبود.

نوزادی با ترکیب ژن سه والد و به روش جدید متولد شد

دانشمندان آمریکایی بوسیله ی روشی جدید و با استفاده از ژن سه والد، موفق به متولد کردن نوزادی واحد شدند.

به گزارش زومیت، دانشمندان آمریکایی موفق به باروری یک زن اردنی با استفاده از یک روش ژنتیکی خاص شدند. در این روش علاوه بر دی ان ای پدر و مادر، دی ان ای فرد اهدا کننده هم حضور دارد.

مزیت بزرگ این روش از بین بردن بیماری های خاص ژنتیکی است. به طور مثال در این مورد مشخص دو نوزاد قبلی این زوج اردنی به دلیل داشتن نوعی بیماری ژنتیکی جان خود را از دست دادند. به همین دلیل برای از بین بردن بیماری این زوج تصمیم به باروری به شیوه ی انتقال میتوکندری گرفتند. دو نوزاد قبلی این زوج از سندروم لی رنج می بردند؛ این سندروم دستگاه عصبی مرکزی نوزاد را تا قبل از یک سالگی تحت تاثیر خود قرار می دهد.

نوزاد پسر این زوج اردنی در حال حاضر ۵ ماهه است و در سلامت کامل به سر می برد. تولد نوزاد با سه والد در آمریکا قانونی نشده است و به همین دلیل پزشکان مجبور به انجام این روش در مکزیک شدند. با این حال پارلمان بریتانیا نزدیک به یک سال و نیم پیش زمینه ی قانونی این روش را فراهم کرده است.

میتوکندری در سلول همانند یک پاوربانک وظیفه ی تغذیه سلول را بر عهده دارد و مانند هسته ی سلول حاوی دی ان ای است. متاسفانه حضور بعضی نواقص در میتوکندری باعث توسعه ی ناهنجاری های خاص در جنین می شود که در نهایت نوزاد را با مرگ رو به رو می کند.

برای از بین بردن این مشکلات، دانشمندان یک تخمک از مادر و یک تخمک از فرد اهدا کننده را می گیرند. در مرحله ی بعد هسته ی تخمک فرد اهدا کننده جدا و با هسته ی تخمک مادر جایگزین می شود. پس از آن تخمک با استفاده از اسپرم پدر بارور خواهد شد. بنابراین نواقص میتوکندری تخمک مادر از بین می روند.

دکتر ژانگ از دانشمندان و محققان موسسه ی لقاح در نیویورک از این روش به عنوان شیوه  ی جدید لقاح به شیوه ی سه والد یاد می کند. در روش  معمول و قبلی تخمک مادر و تخمک اهدا کننده به طور جداگانه با اسپرم پدر بارور می شدند و قبل از تقسیم سلولی هسته ی تخمک مادر جایگزین هسته ی تخمک اهدا کننده می شد. روش  قبلی بیشتر روی تولد نوزاد برای زنان نابارور تمرکز داشت ولی روش جدید روی حذف بیماری ژنتیکی متمرکز است.

کمتر از یک درصد از میتوکندری نوزاد حاوی جهش  یا موتاسیون مخرب است که در حالت کلی با داشتن ۱۸ درصد جهش مخرب شانس توسعه ی سندروم های ژنتیکی در نوزاد وجود دارد.

باید دانست که تنها ۰.۱ درصد از اطلاعات ژنتیکی فرد اهدا کننده به نوزاد منتقل می شود؛ بنابراین نباید خیلی نگران موضوعات اخلاقی شد. همچنین تولد نوزاد با سه والد با استفاده از روش های دیگر انجام شده است ولی این بار با روشی جدید دانشمندان به این مهم دست پیدا کرده اند.

اسکایپ با ویژگی های مهیج و سازگار با iOS 10 به روزرسانی شد

گرچه چند سال قبل سخت می توانستیم باور کنیم که مایکروسافت، اسکایپ و iOS در کنار هم در یک تیتر خبری قرار گیرند، ولی حالا صحبت در رابطه با این سه در یک خبر بسیار متداول است. به نظر می رسد که مایکروسافت آپدیت جدیدی برای اپلیکیشن پیام رسانی خود ارائه داده است تا بسیاری از قابلیت های iOS 10 را در اسکایپ خود لحاظ کند.

به گزارش تکنولوژی نیوز، با اضافه کردن SiriKit، کاربران می توانند با استفاده از اسکایپ بسیار ساده تر به نسبت قبلا با اشخاص مورد نظر خود تماس برقرار کنند. این قابلیت جدید به کاربران اجازه می دهد به سادگی نام شخصی که می خواهند با او تماس بگیرند را بگویند. سیری به احتمال زیاد از کاربر می خواهد تایید کند که فرد مورد نظر مخاطب صحیحی است، و او با دریافت تایید برقراری تماس با اسکایپ را شروع می کند.

مایکروسافت هم چنین اعلام کرده است که قابلیت SiriKit را برای نسخه ی تجاری اسکایپ از 1 اکتبر در اختیار کاربران iOS می گذارد، البته هنوز این تاریخ دقیق نیست.

تغییر دیگر در لیست مخاطب اسکایپ است که حالا مستقیما بر روی دستگاه iOS ذخیره می شود. ادغام لیست مخاطب اسکایپ با iOS باعث می شود آغاز تماس های تلفنی اسکایپ، تماس های ویدئویی یا حتی Skype IMها ساده تر باشد چون دیگر نیازی به ابتدا باز کردن اپلیکیشن نیست.

هم چنین، تیم توسعه دهندگان مایکروسافت اعلام می کنند که اسکایپ از CallKit موجود در iOS 10 بهره خواهد بود یعنی تمامی تماس های تلفنی با اسکایپ حالا نظیر تماس های معمولی به نظر خواهند آمد و در نتیجه جابجا شدن بین تماس های معمولی و اسکایپ یا جواب دادن آن ها با استفاده از این قابلیت داخلی iOS 10 ساده تر است.

درست نظیر قابلیت SiriKit، قابلیت CallKit برای نسخه ی تجاری اسکایپ از ماه بعد نیز استفاده خواهد شد.

طبیعتا، به منظور بهره بردن از تمامی قابلیت های جدیدی که مایکروسافت اعلام کرده است، بایستی آخرین نسخه اسکایپ برای iOS را از اپ استور دانلود کنید.

لانچر Arrow با بهبود رابط کاربری و افزایش کارایی به میدان می آید

به گزارش تکنولوژی نیوز، تیم مسئول ساخت لانچر Arrow نسخه ی دیگری از اپلیکیشن اندروید خود را عرضه کرده اند، نسخه ای که به لطف تغییرات جدید بسیار ساده تر و سریع تر است.

اگر دارای گوشی هوشمندی با نسخه ی اندروید 4.0.3 به بالا هستید، لانچر Arrow یقینا ارزش امتحان کردن را دارد. نسخه ی جدید این لانچر یعنی 2.4.0، قابلیت های موجود در این اپلیکیشن را با تغییراتی همراه کرده است ولی همچنین موارد بسیار جدیدی نیز اضافه شده اند تا کار با این لانچر بسیار جالب تر باشد.

به عنوان مثال، صفحه ی هوم این اپلیکیشن به منظور قابلیت استفاده ی بهتر در بحث تجربه ی کاربری (UX) با تغییراتی روبرو شده است. هم چنین، شما می توانید حالا انگشت خود را بر روی یک ابزار برای جابجایی موقعیت ها نگه دارید. قابلیت جدید دیگر اضافه شده در این آپدیت توانایی مخفی کردن اپلیکیشن هایی است که در منوی تنظیمات نمی خواهید آن ها را ببینید.

علاوه بر این، صفحه ی Recent حالا از آیتم های موجود در حافظه ی موقتی (کلیپ بورد) و فایل های دانلود شده پشتیبانی می کند. ولی شاید مهم ترین ویژگی، قابلیت جستجوی بهبود یافته ای است که توسعه دهندگان اضافه کرده اند. در نسخه ی جدید لانچر Arrow، کاربران قادر به جستجوی اپلیکیشن ها و افراد مختلف در گوشی، نه فقط در اینترنت، خواهند بود.

همان طور که قبلا اشاره شد، در بحث عملکرد نیز وضعیت بهتر شده است، بنابراین کاربران همیشه منتظر باید انتظار لانچری را داشته باشند که بسیار سریع تر است. هم چنین باید اشاره کرد که لانچر Arrow بایستی به لطف آخرین آپدیت از حافظه ی کمتری استفاده کند.

مشخص است که برای این که این لانچر بتواند رقیبی برای لانچرهای اندرویدی دیگر نظر Nova باشد، نیاز به تغییرات بسیار بیشتری دارد ولی توسعه دهندگان Arrow به دنبال هر آپدیت آن را بهبود می بخشند، بنابراین به احتمال زیاد در آینده ای نه چندان نزدیک با محصول رقابتی تری روبرو خواهیم بود.

برگزاری شانزدهمین کنفرانس بین المللی انجمن هوافضای ایران در اسفند ماه

بدون شک طی دهه های گذشته دستاوردهای جدید علوم هوافضا به عنوان یکی از جدی ترین بخش های دنیای فناوری در راهبرد های سراسر جهان تبدیل شده است. ایران نیز از این قاعده مستثنا نبوده و همواره با برنامه ریزی هدفمند سعی بر آن داشته تا بهترین نتیجه حاصل شده و سالانه شاهد رشد روز افزون این صنعت در سطح کشور باشیم. در همین راستا قرار است شانزدهمین کنفرانس بین المللی انجمن هوافضای ایران از تاریخ سوم الی پنجم اسفند ماه سال 1395 برگزار شود.

به گزارش دیجی رو، سمت و سوی اصلی کنفرانس انجمن هوافضای امسال ایران را می توان «آیرودینامیک» دانست. در این دسته ما شاهد موضوعاتی نظیر مدیریت صنایع هوافضا، آیرودینامیک تحلیلی، آیرودینامیک عددی، آیرودینامیک تجربی، دینامیک پرواز و کنترل، آیرو دینامیک ریز پرنده ها و آیروآگوستیک خواهیم بود.

در سمتی دیگر ما شاهد بحث در خصوص «پیش رانش» خواهیم بود که این بخش نیز از موضوعات مختلفی نظیر دینامیک گاز، توربو ماشین، سوخت و سیستم های پیش رانش استفاده خواهد شد.

سومین محور این کنفرانس بین المللی مربوط به «ساز ه ی فضایی» می شود. سازه های فضایی یکی دیگر از عوامل مهم و تاثیرگذار در این انجمن است که شامل موضوعاتی همچون مکانیک مواد، خزش، دینامیک سازه و ارتعاشات، شکست و خستگی، آزمایش مخرب و غیر مخرب، طراحی و بهینه سازی سازه ها و همچنین انواع روش های ساخت و مهندسی مواد فضایی می شود.

چهارمین محور مربوط به «دینامیک پرواز و کنترل محور» خواهد بود که شامل موضوعاتی دینامیک، هدایت و نویگیتینگ، سیمیلاتور پرواز، آزمایش های پرواز، طراحی وسایل پرنده و کنترل و پایداری خواهد بود. در راستای این محور، محور دیگری تحت عنوان «علوم و فناوری فضایی» وجود دارد که از بخش های طراحی سیستم های فضایی، فناوری های نوین فضایی، ماژول ها و قطعات مختلف فضایی، دینامیک و کنترل در فضاپیما، ایستگاه ها و تجهیزات زمینی تشکیل می شود.

در انتها باید به محور «مدیریت صنایع هوافضایی» به عنوان آخرین محور شانزدهمین کنفرانس بین المللی انجمن هوافضای ایران اشاره کرد که از بخش های مهمی همچون مدیریت پروژه های هوافضا، خدمات مختلف فرودگاهی، مراقبت از پرواز، حقوق و قوانین هوایی و فضایی، خصوصی سازی و اقتصاد حمل و نقل هوایی، ایمن سازی پرواز و آینده نگری در هوافضا تشکیل خواهد شد.

پشتیبانی از پیامک به پیام رسان الو اضافه می شود

به نقل از دیجی رو، همانطور که میدانید اپلیکیشن گوگل الو هفته گذشته توسط گوگل منتشر شد تا جایگزینی برای هنگ اوت و رقیبی برای iMessage باشد و در این مدت 5 میلیون بار دانلود شد. با این وجود این برنامه هنوز جای بهبود دارد و می توان انتظار اضافه شدن ویژگی های بیشتری به آن داشت.

در این رابطه جاستین اوبرتی، یکی از مدیران پیام رسان گوگل الو لیستی از ویژگی های پر درخواست را بر روی صفحه توییر خود ارسال کرده است. دور از ذهن نیست که آقای اوبرتی این لیست را منتشر کرده تا خبر از اضافه شدن این ویژگی ها به گوگل الو در آینده ای نه چندان دور بدهد.

الو در زمان عرضه ویژگی های محدودی داشت که این امر اگرچه تعجب بر انگیز نیست اما جای نا امیدی دارد. عادت داریم که گوگل اپلیکیشن های خود را ابتدا به صورت آزمایشی و بتا منتشر کند و سپس با گذشت زمان آن را بهبود ببخشد، از این رو می توان پیش بینی کرد بیشتر ویژگی هایی که آقای اوبرتی ذکر کرده اند با گذشت زمان به این پیام رسان اضافه خواهند شد.

این ویژگی های پر درخواست عبارتند از:

 • امکانات گوگل اسیستنت
 • اپلیکیشن دسکتاپ
 • یک پارچگی
 • اشتراک گذاری فایل
 • ریپلای سریع
 • پیامک
 • تم ها

با این حال اشاره ای به بهبود امنیتی این نرم افزار نشده است.

گلکسی نوت 7 جدید و رفع عیب شده هم منفجر شد !

همان طور که می دانید به واسطه انفجار گلکسی نوت 7 و مشکلات پیش آمده برای باتری آن، سامسونگ اقدام به فراخوانی تمامی نسخه های معیوب گلکسی نوت 7 کرد. آن موضوع به این دلیل رخ می داد که شرکت Samsung SDI در تولید باتری سالم برای گلکسی نوت 7 کوتاهی کرده و نقص هایی در آن پدیدار بود. از طرفی شرکت چینی ATL که بخشی دیگر از باتری های نوت 7 را تولید کرده بود، بر اساس شواهد و آمار محصولاتی بدون نقص را تحویل سامسونگ داد. در نتیجه سامسونگ تصمیم گرفته شرکت Samsung SDI را کنار گذاشته و به منظور تولید سری گلکسی نوت 7 جدید خود تماما از باتری های شرکت ATL استفاده کند. از طرفی نسخه هایی از گلکسی نوت 7 که به چین عرضه شده بودند،  تماما از باتری های شرکت ATL استفاده می کردند. حالا یکی از خریداران ساکن در چین ادعا می کند گوشی گلکسی نوت 7 جدیدی که خریداری کرده منفجر شده است. هم اکنون انفجار گلکسی نوت 7 جدید چه عواقبی برای سامسونگ خواهد داشت؟!

به گزارش گجت نیوز، هوی رنجی، کاربر چینی گلکسی نوت 7 جدید منفجر شده اعلام کرد که گوشی خود را شنبه از وب سایت JD.com خریداری کرده بود و دستگاه روز دوشنبه به دستش رسید. اطلاعات جزئی از این که بعد از خریداری چه اتفاقاتی افتاد هنوز به صورت دقیق افشا نشده است اما تا همین میزان می دانیم که این بار داستان انفجار نمی تواند ساختگی باشد. زیرا بر اثر انفجار گلکسی نوت 7 جدید دو عدد از انگشتان این فرد سوخته و در کنار آن مک بوک او نیز آسیب دیده است.

در ادامه یکی از مقامات نمایندگی فروش سامسونگ در چین از این کاربر عیادت کرد و از او خواست لاشه نوت 7 را به منظور بررسی دقیقتر تحویل دهد. اما کاربر چینی زیر بار نرفته و این پیشنهاد را رد کرد. بر اساس موارد ذکر شده از سوی وب سایت بلومبرگ، کاربر چینی در این مورد گفت که به شرکت سامسونگ به جهت افشای دلیل اصلی انفجار گلکسی نوت 7 اعتماد ندارد. از این رو خواست این موضوع علنا در رسانه های خبری مختلف منتشر شود. از سویی دیگر سامسونگ نیز اعلام کرده با کاربر چینی در ارتباط خواهد بود. هر چند بعید به نظر می رسد شرکت کره ای توانسته باشد تا این لحظه و حتی در آینده اطلاعات دقیقی از دلیل انفجار گلکسی نوت 7 جدید به دست آورد.

البته قبلا هم خبری در مورد انفجار گلکسی نوت 7 در چین منتشر شد. اما سامسونگ در ادامه اعلام کرد عامل و منبع گرمای غیر طبیعی از خارج باتری و در واقع یک عامل خارجی باعث شده است که گوشی آتش بگیرد.

تا هنگامی که دلیل اصلی انفجار گلکسی نوت 7 جدید کاملا مشخص نشود، کاربران نوت 7 جدید نباید نگرانی خاصی از این بابت داشته باشند. هر چند اگر ثابت شود که این بار باز هم مشکل از باتری گوشی بوده، مسلما نمی توان هیچ نسخه ای از این فبلت را امن نامید. از طرفی در صورت معیوب بودن باتری های شرکت ATL شاید فراخوانی دومی نیز در راه باشد. در هر صورت زمانی که گلکسی نوت 7 معرفی شد، تمامی کاربران دوست داشتند این فبلت بی نظیر را در دست گرفته و با آن کار کنند. اما حالا موضوع کاملا برعکس شده و پای شهرت چندین و چند ساله سامسونگ در میان است.

کاربر چینی به تازگی تصاویر مربوط به گوشی نوت 7 جدید منفجر شده به همراه مک بوک آسیب دیده خود را منتشر کرده است. علاوه بر آن جعبه مربوط به گلکسی نوت 7 جدید و امن را نیز به تصویر کشیده است. اما موضوع زمانی جالبتر می شود که کد IMEI این گوشی را در وب سایت رسمی سامسونگ وارد می کنیم. محلی که سامسونگ رسما به منظور تمایز نوت 7 معیوب و سالم راه اندازی کرد. پس از ثبت کد پیامی ظاهر می شود مبنی بر این که “گوشی گلکسی نوت 7 شما امن است”.

بلک بری حق استفاده از کیبورد QWERTY را به سایر تولید کنندگان گوشی واگذار میکند

به گزارش گجت نیوز، بر اساس اخبار منتشر شده به واسطه برخی منابع نزدیک به شرکت بلک  بری، این شرکت کانادایی که این روزها زمزمه خروجش از بازار گوشی همراه به گوش می رسد، در نظر دارد حق استفاده از کیبورد QWERTY را به سایر تولید کنندگان گوشی همراه واگذار کند.

هرچند این روزها از اپل و سامسونگ به عنوان یکه تازان بازار گوشی همراه یاد می شود، با این حال تا پیش از مطرح شدن پلتفرم اندروید و برند شدن گوشی های آیفون، شرکت هایی همچون نوکیا و بلک  بری بودند که هر یک با تکیه بر امکاناتی که در گوشی هایشان تعبیه شده بود، بر این بازار حکمرانی می کردند.

در همین راستا به تازگی وب سایت crackberry گزارش داده است که بلک بری در نظر دارد حق استفاده از کیبورد QWERTY این شرکت را به سایر تولید کنندگان گوشی واگذار کند. در زمانی که اکثر گوشی های هوشمند به نمایشگرهای عظیم جثه تجهیز می شوند، تنها شرکت بلک  بری است که همچنان بر استفاده از کیبورد QWERTY پافشاری می کند و آن را مثل گذشته در دستور کار خود قرار داده است، به طوری که می توان از این کیبورد به عنوان امضای شرکت کانادایی بر روی گوشی های هوشمندش یاد کرد.

جان چن، مدیر عامل بلک بری، در جدیدترین مصاحبه خود با BNN، به این موضوع اذعان داشته که اگرچه شرکت متبوعش قصد خروج از بازار گوشی های اندرویدی را دارد، با این حال این موضوع بدان معنا نیست که دیگر شاهد عرضه گوشی هوشمندی با کیبورد QWERTY نخواهیم بود، زیرا زین پس حق استفاده از این کیبورد به شرکت های دیگری واگذار خواهد شد.

وی همچنین از مدل Bold 9900، سری BlackBerry Curve و بلک بری پاسپورت (BlackBerry Passport) به عنوان گوشی های مورد علاقه اش یاد کرده که تمامی آن ها به قابلیت مورد بحث تجهیز شده اند. به طور کلی ممکن است این خبر برای افرادی که علاقه مند به استفاده از کیبورد فیزیکی QWERTY هستند مسرت بخش باشد، زیرا با اعمال این سیاست ممکن است شرکت های مطرح بیشتری به تولید محصولاتی مجهز به کیبورد فیزیکی خاص بلک بری روی آورند.

همکاری سامسونگ با شرکت TeleSystems برای گسترش شبکه ۵G

به گزارش زومتک، سامسونگ تا کنون همکاری های زیادی را با اپراتور های مختلف تلفن همراه مانند T-Mobile ، Verizon و… در سراسر جهان برای کار کردن بر روی شبکه ۵G داشته است.  به تازگی سامسونگ با اپراتور پیشتاز روسی یعنی TeleSystems قراردادی با هدف بهبود و پیش بردن فناوری های جدید در مورد شبکه ارتباطی ۵G، امضا کرده است.

به منظور دوام آوردن قراردادنامه و افزایش ارتباطات در طی این همکاری، سامسونگ موارد دیگری را نیز به پروژه اش اضافه کرده است مانند ساخت دکل های مخابراتی، تکنولوژی MIMO و پخش LTE با فناوری eMBMS . به لطف این همکاری سامسونگ با شرکت TeleSystems شاهد بهبود عملکرد تکنولوژی LoT یا اینترنت اشیاء خواهیم بود، همچنین شرکت روسی TeleSystems می تواند پیشرفت خوبی را در سرعت اینترنت داده خود داشته باشد و امکانات زیادی را برای کار با شبکه قدرتمند ۵G کشف کند.

این اپراتور روسی در نتیجه برای مشتریانش با توجه به همکاری با شرکت کهنه کار سامسونگ منفعت بالایی پیدا می کند و با کارهایی مانند گسترش سرویس ها و اپلیکیشن ها، نرخ داده های اینترنتی و بهبود عملکرد باتری گوشی هوشمند می تواند جا پای خود را در بازار اپراتورهای روسی محکم کند.

اینترنت اشیاء (LoT) در واقع طرحی است که از وصل شدن اشیاء فیزیکی به اینترنت و شناساندن خود به دستگاه های دیگر، خبر می دهد. به طور ساده اینترنت اشیا یعنی ارتباط دستگاه های مختلف وصل به اینترنت، به یکدیگر. با وجود زیر ساخت هوشمند این شبکه، می توان فعالیت و عملیات های گسترده را در کنار امنیت بالا به همراه داشت.

در هر حال شرکت کره ای سامسونگ از سال ۲۰۱۳ همکاری خود را با اپراتور های روسی شروع کرده است و پیشرفت های زیادی را در زمینه LTE به همراه داشته است. مطالعات و تلاش های سامسونگ برای شبکه ۵G از سال ۲۰۰۰ شروع شد و توانسته است تا برای کاهش زمان کار بر روی شبکه ۵G اولین مدل سازی شبکه ۵G دنیا را راه اندازی کند و انتظار می رود تا کار های سامسونگ برای گسترش شبکه ۵G تا سال ۲۰۱۸ ادامه یابد.

اپل فروش اسپیکرهای بی سیم فوق العاده خود را آغاز نمود / Play:1 و Play:5

به گزارش زومتک، به گفته یکی از تولیدکنندگان لوازم و وسایل بی سیم موزیک معروف در دنیا با نام Sonos، اپل به زودی فروش دو اسپیکر وایرلس خود که از قرار معلوم تصمیم دارند تا در گروه خود پرچمداری کنند را به بازار معرفی خواهد کرد.این دو محصول Play:1 و Play:5 نام گرفته و به زودی در سراسر فروشگاه های آنلاین و همچنین فروشگاه های فیزیکی اپل به فروش خواهند رسید.

با این وجود که ساخت اسپیکر بی سیم توسط اپل در نوع خود تازگی نداشته و پیش از این نیز تحت عنوان Logitech، B&O و همچنین Beats شامل ارائه اسپیکرهایی بوده ایم، اسپیکر جدید Sonos نخستین سیستم پخش مالتی-روم عرضه شده توسط این غول نرم افزاری و سخت افزاری بشمار می آید.فروش Play:1 و Play:5 از ۲۷ سپتامبر در فروشگاه های آنلاین و از یک هفته دیگر و رسیده به روز ۵ اکتبر در ۴۶۸ نمایندگی در سراسر دنیا آغاز خواهد شد.

اپل از قرار معلوم به طور جد تصمیم دارد تا سیستمی بسیار متفاوت را با این محصول به کاربران عرضه داشته و تجربه ای نو از سیستم های مرتبط موزیک را به آنان تقدیم کند.

با خرید یکی از این دو اسپیکر یک گیفت کارت با ارزش ۳ ماهه برای فروشگاه موزیک اپل یه کاربر اهدا خواهد شد.بد نیست بدانید که Play:1 و Play:5 از طریق اپلیکیشنی که بر روی دستگاه های همراه تحت پلتفرم iOS همچون آیفون و آیپد و… نصب می شود کنترل خواهند شد.قیمت پایه ای که برای این دو محصول در نظر گرفته شده به ترتیب ۱۹۹ و ۴۹۹ دلار است که بسته به مکان فروش قیمت کمی تغییر خواهد داشت.

به گفته بسیاری از کارشناسان، اپل با ارائه این محصول قدرتمند قدمی دیگر در راستای توسعه دنیای ابزارهای بی سیم برداشته است، تا از این طریق بیشتر و بیشتر به رویای خود نزدیک تر شود.

سامسونگ سال تحصیلی را از محک شروع کرد

شرکت سامسونگ برای ماه مهر و بازگشت کودکان به مدارس برنامه  های ویژه ای تدارک دیده است. قدم آغازین این برنامه ها در روز یکشنبه ۲۸ شهریور در خیریه محک برگزار شد. محک و هدیه دادن کوله های رنگی و نوشت افزار به قهرمانان کوچک این موسسه اولین حلقه از زنجیره مسئولیت اجتماعی سامسونگ برای بازگشایی مدارس با نام «کوله رنگی» است که تا میانه مهرماه ادامه خواهد داشت و اقدامات متعددی را در بر می گیرد.

به گزارش زومتک، کمپین بازگشت به مدرسه سامسونگ امسال با نام کوله رنگی اجرا می شود. در اولین گام سامسونگ به سراغ قهرمانان کوچک محک رفت و کوله  های رنگی آن ها را با نوشت افزار پر کرد تا سال تحصیلی را پر از امید و شادی شروع کنند.

اقامتگاه کودکان محک ابتدای این هفته پر از صدای خنده و شادمانی کودکانی بود که کنار هم جمع شده بودند تا از برنامه های شادی که برای شان تدارک دیده شده بود لذت ببرند و هدیه خود را از سامسونگ دریافت کنند. گروهی برای آنها نمایش های کودکانه اجرا می کردند تا خنده بر لب این قهرمانان جاری سازند و گروهی دیگر با موسیقی دل های آن را شاد می کردند.

آموزش از نکاتی است که سامسونگ به آن اهمیت زیادی می دهد و همواره فعالیت های بسیاری در جهت بهتر شدن وضعیت آموزش در ایران و به نفع کودکان انجام داده. بهتر کردن شرایط آموزشی و تلاش برای ایجاد فرصت آموزشی برابر برای همه کودکان در ایران از جمله مسئولیت های اجتماعی ای است که سامسونگ برای خود تعریف کرده.

قهرمانان کوچک محک امسال نیز با شروع ماه مهر به مدرسه می روند و تخت های بستری شان تبدیل به نیمکت  می شود تا پای کلاس درس معلم شان بنشینند. سامسونگ در اولین حرکت از کمپین «کوله رنگی» سراغ این قهرمانان رفت تا آن ها را در تحصیل کمک کند و شرایطی برای این قهرمانان محصل به  وجود آورد که با آسایش و کیفیت بیشتری درس بخوانند. برای همین موضوع سامسونگ ایران یک هزار کوله رنگی و بسته نوشت افزار برای خیریه محک و قهرمانان کوچک آن تعبیه کرد و در جشن بازگشت به مدرسه محک، به این کودکان هدیه داد.

محک تابلوی نقاشی یاوران کوچکش را به پاس اقدام ارزشمند شرکت سامسونگ به نمایندگان این شرکت اهدا کرد تا یادمانی باشد از این مسئولیت اجتماعی.

رونمایی پاناسونیک از باتری انعطاف پذیر و خمیده لیتیوم یونی

شرکت ژاپنی پاناسونیک به تازگی از محصول جدیدش که یک باتری خمیده و منعطف لیتیوم یونی است و در سه اندازه ۶۰ ملی آمپر،۴۰ میلی آمپر و ۱۷٫۵ میلی آمپرساعتی قابل عرضه می شود و میتوان از آن در گجت های پوشیدنی همچون اسمارت واچ ها و لباس های هوشمند استفاده کرد.انتظار می رود با رونمایی گوشی های هوشمند منعطف،این باتری در این دستگاه ها هم استفاده شود.

به گزارش تک24، طبق گفته پاناسونیک،این باتری قابل شارژ قادر به تحمل پیچشی بیشتر از استانداردهای کارت های اعتباری با شعاع ۴۰ میلی متر، چرخش تا زاویه ۱۵ درجه ۸۵٫۶ میلی متر می باشد.گفتنی است که این باتری حتی بعد از خم شدن هم میتواند ویژگی های خود را حفظ کند و برای دفعات بسیار شارژ گردد.

درصورتیکه شما نگران امنیت این باتری هستید،این شرکت تایید کرده است که این باتری از هر نظر مناسب استفاده در لباس های هوشمند و دیگر دستگاه های وصل شده به بدن انسان می باشد.پاناسونیک در بیانیه ای به طور رسمی اعلام کرده است:

این باتری با بهره گیری از بدنه خارجی چند لایه و ساختار داخلی تازه توسعه یافته اش قادر است از نشست و گرمایش غیرطبیعی در طول مدت تکرار خم شدن جلوگیری نماید.این قابلیت موجب می شود این باتری قابل اطمینان و اعتماد جهت استفاده در دستگاه های متصل شده به بدن باشد.اولین محموله تجاری باتری منعطف و خمیده پاناسونیک تا آخر ماه اکتبر به بازار ارسال می شود.ژاپنی ها تصمیم دارند به باریک تر کردن این باتری بپردازند تا امکان استفاده از این باتری در گجت های پوشیدنی باشد.

از مواردی که درباره این باتری بسیار ناامید کننده است،ظرفیت بسیار اندک ۶۰ میلی آمپرساعتی است که باعث دور شدن استفاده از آن در گوشی های هوشمند می شود.گفتنی است که دو مدل دیگر از این باتری منعطف با دو ظرفیت ۱۷٫۶ و ۴۰ میلی آمپرساعتی هم عرضه خواهد کرد.انتظار می رود در آینده نزدیک شاهد چنین باتری هایی با ظرفیت بیشتر باشیم.

نوبت انفجار آیفون ۷ هم رسید!

به نقل از تک24، اینطور که به نظر می رسد،اپل و سامسونگ بر سر انفجار گوشی هایشان رقابت دارند و اپل هم با انفجار این آیفون ۷ پا به این رقابت گذاشته است که البته رقیب کره ای اش ید طولایی در این زمینه دارد و با گلکسی نوت ۷ های انفجاری اش که در بیشتر اوقات،باتری غیر استاندارد موجب این انفجار ها و ضرر بسیار کره ای ها شده،در رتبه نخست انفجار گوشی های هوشمند در دنیا قرار دارد.اگر کنفرانس اپل که اختصاص به رونمایی از آیفون ۷ و آیفون ۷ پلاس و البته ساعت هوشمند اپل واچ ۲ داشت را دنبال کرده باشید، حتما از طعنه ای که اپل به سامسونگ زد مطلع هستید که تیم کوک،مدیرعامل اپل گفته بود آیفون ۷ مانند بعضی از گوشی ها،منفجر نمی شود که این اتفاق ناقض گفته های تیم کوک است.اکنون انگار بیماری انفجار نوت ۷ به آیفون ۷ سرایت کرده است.

عکسی توسط یکی از کاربران شبکه اجتماعی ردیت(Reddit)با نام kroopthesnoop در روز چهارشنبه منتشر شده که نشانگر آیفون ۷ مشکی مات است که منفجر شده است.این آیفون برخلاف نوت ۷ که به طور گستره بدلیل مشکل موجود در باتری منفجر می شدند،بنابر گفته های کاربر در زمان نقل و انتقال باعث بروز این حادثه شده است.او آیفون ۷ را سفارش داده و زمانی که بسته ارسالی را باز می کند،این منظره را مشاهده می کند.

در حال حاضر جزئیات بسیاری از این حادثه مشخص نشده است.تنها چیزی که میتوان گفت اینجاست که این اتفاق در مسیر کارخانه تا تحویل رخ داده است.هنوز اظهار نظری از جانب اپل و سرویس پستی که این بسته را به مشتری تحویل داده،نشده است اما زمانی که این فرد تقاضای آیفون دیگری را کند بایستی جوابگو باشند.

لو رفتن ابزار هک NSA به دلیل اشتباهی عجیب

به گزارش زومیت،   NSA  یا آژانس اطلاعات ملی آمریکا به احتمال زیاد تعدادی از ابزارهای هک خود را بر اساس اشتباه یکی از کارکنان خود از دست داده است.

با وجود این که NSA علاقه دارد در سطر خبرها نباشد، اما در ماه های اخیر توجهات زیادی را به خود جلب کرده است. چند هفته پیش، ظاهرا گروهی از هکرها تعداد زیادی از ابزارهای هک NSA را دزدیده اند و آن ها را در بازار سیاه به فروش گذاشته اند. بعد از بررسی دقیق بسیاری از متخصصین امنیتی رسما اعلام کردند که این ابزارها از بانک بسیار بزرگ جاسوسی NSA به سرقت رفته اند.

وقتی که کلمه افشاء و دزدیدن اطلاعات از سازمان های امنیتی شنیده می شود، گروه های اطلاعاتی نگران می شوند که امکان دارد با ادوارد اسنودن دوم سر و کار داشته باشند. اما حالا مشخص شده است که به احتمال زیاد این رخنه بر اثر خطای انسانی بوده است. به طرز خجالت آوری بعد از تحقیقات در این زمینه مشخص شده است که یکی از عوامل NSA این ابزارها را سهوا در کامپیوتری دیگر جا گذاشته که باعث شده نفری ناشناس خیلی راحت آن را پیدا و از آن استفاده کند.

خبرگزاری رویترز در این زمینه نوشته است: «گزارش رسمی آژانس امنیت ملی در این زمینه بر این تئوری استوار است که یکی از کارکنان این ابزارها را در کامپیوتری قرار داده و هکرهای روسی توانسته اند به راحتی آن را پیدا کنند. ۴ منبع موثق این مطلب را تایید کرده اند.»

حقیقت جالب در این زمینه آن است که این اتفاق حدود ۳ سال قبل افتاده است و NSA ترجیح داده، به شرکت هایی که از این ابزارها آسیب خواهند دید، خبری ندهد.

حالا آیا این که این فرد چنین کاری را عمدا انجام داده یا سهوا، سوالی است که بازپرس ها در تلاش به پاسخ دادن آن هستند. یک احتمال دیگر طبق این گزارش این است که کار یک نفر نبوده بلکه چند نفر چنین اشتباهی را انجام داده اند.

دقت ۹۴ درصدی هوش مصنوعی گوگل در تشخیص تصویر

به گزارش زومیت، در آخرین گزارش گوگل اعلام شده که سیستم تشخیص تصویر این کمپانی به دقت ۹۴ درصد در عملکردش رسیده است.

احتمالا همه ی ما تا به حال برای یک بار هم که شده از مزایای هوش مصنوعی گوگل در زمینه ی تشخیص تصویر بهره مند شده ایم. گوگل فوتوز (Google Photos) از یک نسخه ی بسیار ساده ی الگوریتم برای شناسایی تصاویری که دارای گربه، سگ، غذا یا همچنین افراد خاص هستند، استفاده می کند. با این حال، غول جستجوی دنیا همواره روی ظرفیت های قابلیت تشخیص عکس پیشرفته تر نیز کار کرده است و آنها به تازگی روند پیشرفت خود را برای توسعه دهندگان منتشر کرده اند.

پایگاه تحقیقات گوگل گزارش داده که سیستم عنوان بندی (کپشن گذاری) تصویر بر پایه ی هوش مصنوعی که به گروه Google Brain تعلق دارد موفق به کسب درصد دقتی به اندازه ی ۹۳.۹ درصد شده است. آنها در سال ۲۰۱۴ برای ارایه ی نتایج نهایی در سازوکار خود از مدل طبقه بندی تصویری با نام (Inception V1) استفاده کرده بودند که در آن هنگام دقت به دست آمده دارای درصدی به میزان ۸۹.۶ درصد بود. شاید این دو مقدار در نگاه نخست خیلی فاصله ی زیادی نداشته باشند و بهبود گسترده ای برای گوگل به شمار نرود، اما واقعیت این است که وقتی ما درباره ی تقلید زبان فعالیت طبیعی انسان همانند عنوان بندی یک عکس صحبت می کنیم، این تفاوت ها کاملا معنی دار و قابل توجه تلقی می شوند.

باید توجه داشت که سیستم نه تنها در زمینه ی شناسایی اشیا بسیار بهتر شده است، بلکه علاوه بر آن در زمینه ی توضیح و تشریح آنها با استفاده از رنگ ها و فعالیت های مشخص هم بسیار بهبود یافته است.

قسمت قابل توجهی که مدل Inception V3 استفاده شده در سال جاری را بسیار کارامد می کند این است که مدل کنونی نه تنها توانایی شناسایی اشیای منفرد را در یک تصویر دارد، علاوه بر آن مدل یاد شده می تواند میان آنها رابطه ی متقابل نیز برقرار کند. مهندس نرم افزار گروه Google Brain، کریس شالو (Chris Shallue) در این باره توضیح می دهد:

برای مثال، یک مدل طبقه بندی تصویر به شما خواهد گفت که یک سگ، چمن و یک فریزبی در تصویر هستند، اما تشرح طبیعی تصویر می تواند به شما رنگ چمن و چگونگی ارتباط سگ و فریزبی در تصویر را نیز ارایه کند.

این نتایج با به کار گرفتن انسان ها برای عنوان بندی صدها هزار عکس و سپس اعمال این داده ها به TensorFlow به دست آمدند. اگرچه الگوریتم به کار رفته در این سیستم، برای عنوان گذاری تصاویر از عنوان ها و توضیحات ارایه شده توسط انسان ها استفاده می کند، اما این حالت زمانی رخ می دهد که شباهت ها از یک حد مورد نظر بیشتر بوده باشند. در صورتی که مورد جدیدی در تصویر موجود باشد، آنگاه سیستم می تواند توضیح هایی را برای پدیده ی مورد نظر ایجاد کند.

گوگل، مدل اخیر TensorFlow را به این امید برای توسعه دهندگان ارایه داده است که آنها سیستم هایی که خودشان تا کنون توسعه داده اند را دریافت کرده و به همراه مدل ارایه شده از سوی گوگل راه اندازی کنند. اگر شما هم می خواهید از این فناوری برای هدف مورد نظر خودتان استفاده کنید، می توانید به صفحه ی اصلی مدل یاد شده در این لینک مراجعه کنید.

 

WaveNet، نرم افزار جدید گوگل برای تبدیل متن به گفتار

به گزارش زومیت، یکی از زیرمجموعه های خانواده گوگل به نام دیپ مایند که پیش از این برای برنامه آلفاگو نامش بر سر زبان ها افتاده بود، به تازگی برنامه ای جدید برای تبدیل متن به گفتار معرفی کرده است.

اگر تابه حال در کوچه های تودرتوی یوتیوب، گشت وگذار کرده و به تماشای ویدیوهای مختلف نشسته باشید، احتمالا کلیپ هایی از کامپیوترهایی عجیب وغریب که در حال خواندن مقاله های خبری هستند، به چشمتان خورده است. البته صدای این کامپیوترهای متن خوان، بیش از آنکه شباهتی به صدای طبیعی انسان داشته باشد، یادآور حرف زدن مقطع و درهم وبرهم آدم آهنی ها در فیلم های سینمایی است. اما از حضور این آدم آهنی ها و ربات های نه چندان خوش صدا در فیلم ها و کارتون ها، زمان زیادی سپری شده است و نوبتی هم که باشد، نوبت کامپیوترهایی است که با تکیه بر دانش هوش مصنوعی می توانند دست به تقلید بی کم وکاست از صدای انسان بزنند.

به تازگی یک مدعی و رقیبی تازه نفس برای نرم افزارهای متن خوان وارد میدان شده است، نرم افزاری جدید که مغزهای درخشان کمپانی دیپ مایند (DeepMind) در پشت آن قرار دارند. این کمپانی بریتانیایی که دو سال پیش به خانواده بزرگ غول جست وجوی اینترنت یعنی گوگل پیوست، از یک برنامه تولید صدای مصنوعی به نام ویونت (WaveNet) رونمایی کرده که پشتش به دانش هوش مصنوعی عصبی ژرف یا Deep Neural AI گرم است.

پیش از این برنامه هایی از قبیل جست وجوی صوتی گوگل توانسته اند با اتکا به فناوری های تشخیص و پردازش گفتار، کلمات را از دل کلام انسان بیرون بکشند، اما با قطعیت می توان گفت توسعه برنامه ای برای تبدیل متن به گفتار، چالش های پیش روی محققان را دوچندان خواهد کرد.

فراگیرترین روشی که در حال حاضر برای تبدیل نوشتار به گفتار به کار می رود، روش Concatenative TTS یا تبدیل متن به صدا به شیوه الحاقی است. در این فناوری، اجزای یک صدای ضبط شده مانند قطعات یک پازل کنار هم چیده می شوند تا در نهایت یک کلمه یا جمله قابل فهم، تولید شود.

اما مشکل اینجا است که در این روش، صدای خروجی که از ادغام قطعات صوتی به هم حاصل می شود، بیش از آنکه به صدای یک انسان شبیه باشد، یادآور همان صدای عجیب وغریب ربات های سینمایی است.

روش دیگری که برای تبدیل متن به گفتار به کار می رود، روش Parametric TTS یا تبدیل متن به صدا به شیوه پارامتریک است. در این شیوه، صدای تولید شده از درون مجموعه ای از کدک های صوتی به نام vocoder عبور داده می شود که البته باز هم نتیجه به دست آمده چنگی به دل نمی زند.

اما برنامه تازه از راه رسیده گوگل از یک رویکرد کاملا متفاوت بهره می برد. ویونت به جای تجزیه وتحلیل صداهایی که به آن خورانده می شود، درست همانند سایر سیستم های عصبی ژرف، آن ها را یاد می گیرد. این برنامه با کار کردن بر روی ۱۶ هزار نمونه در هر ثانیه، می تواند نمونه های صوتی خام خود را تولید کند. ویونت تمامی این کارها را بدون کوچک ترین دخالت انسان انجام داده و به کمک روش های آماری، قطعات صوتی موردنیاز بعدی را پیش بینی می کند.

اگر علاقه دارید این فایل های صوتی را بشنوید، سری به این صفحه بزنید. در این صفحه، چندین نمونه صوتی به زبان های انگلیسی و چینی وجود دارد. علاوه بر صدا، ویونت با برخورداری از قابلیت تجزیه وتحلیل الگوهای صوتی می تواند از پس تولید موسیقی نیز بربیاید.

گفتنی است این برنامه بدون دریافت هیچ گونه ورودی قادر است دست به تولید گفتار بزند. درحالی که اکثر سیستم های TTS به دریافت ورودی نیاز دارند، ویونت می تواند بدون هیچ گونه نقشه راهی، آواهای صوتی تولید کند. اگرچه نتیجه حاصله تنها رشته ای از صداهای نامفهوم را در اختیار می گذارد، اما دربرگیرنده اصوات حرکات دهان و حتی تنفس نیز هست.

تمامی این شواهد و قرائن حاکی از آن است که سیستم های تبدیل متن به گفتار از ظرفیت و قابلیتی حیرت انگیز برای تقلید موبه موی صدای انسان برخوردار هستند.

آئودی خودروهای خودران را زودتر از پیش‌بینی‌ها وارد بازار خواهد کرد

آئودی اعلام کرد که نسل بعدی سدان لوکس A8 به سیستم خودران مجهز خواهد شد و این شرکت قصد عرضه ی آن در اروپا در سال ۲۰۱۷ و در استرالیا در سال ۲۰۱۸ را دارد.

به گزارش زومیت، دکتر دیتمار وگنریتر یکی از اعضای هیئت مدیره کمپانی آئودی طی مصاحبه ای با Caradvice عنوان کرد که با وجود محدودیت هایی که در اکثر کشورها برای استفاده از تکنولوژی های مرتبط با خودروهای خودران وجود دارد، این کمپانی با سرعت در حال حرکت به سمت استفاده از تکنولوژی رانندگی خودکار در خودروهای خود است. در این گزارش او همچنین تمام مسئولیت تلفات و تصادفات را در حین رانندگی با سیستم خودران Audi متوجه این کمپانی دانست. حرکتی که کمپانی ولوو در آن پیشگام است. در حالی که به نظر می رسد این اقدام از طرف این دو کمپانی حرکتی انقلابی است اما دکتر وگنریتر آن را امری طبیعی دانست و گفت زمانی که این امکان به راننده داده می شود تا دستان خود را از روی فرمان بردارد و به خواندن ایمیل هایش مشغول شود، بنابراین تمام مسئولیت اتفاقاتی که ممکن است رخ دهد، به عهده کمپانی سازنده خواهد بود.

دکتر ونگریتر همچنین خبر از به کارگیری سطح سوم سیستم خودران را در خودرو جدید A8 که سال ۲۰۱۷ در اروپا به بازار خواهد آمد با Caradvice در میان گذاشت. او گفت سال آینده کمپانی آئودی سیستم رانندگی خودکار را به صورت جهانی و در جاده های اصلی به وسیله مدل جدید خودرو A8 به اجرا در خواهد آورد.

زمانی که در حال رانندگی با این خودرو در آزادراه یا مناطق شهری هستید در سرعتهای کمتر از ۶۵ کیلومتر در ساعت قادر خواهید بود که دستانتان را از روی فرمان بردارید و تمام فعالیتها از جمله شتابگیری، ترمزگیری و حتی تعویض خطوط را به عهده خودرو بگذارید و خودتان به مطالعه کتاب یا هر چیز دیگری بپردازید.

بنا به گفته های دکتر ونگریتر، راننده خودرو که درحال گذراندن وقت خود با مطالعه کتاب، ایمیل یا فعالیت در رسانه های اجتماعی است می تواند با اطمینان خاطر به کار خود ادامه دهد چراکه خودرو از سیستمی بهره می برد که در مواقع بحرانی یا زمانی که نیاز است راننده کنترل خودرو را در دست بگیرد به او هشدار خواهد داد. برای مثال زمانی که خودرو وارد منطقه ای می شود که در دست بازسازی و تعمیر است، چیزی در حدود ۱۵ تا ۲۰ ثانیه قبل از رسیدن به این منطقه هشداری به راننده داده خواهد شد.

بنا بر اظهارات دکتر ونگریتر ، مانع اصلی بر سر راه این تکنولوژی، نبود دانش کافی یا عدم توانایی شرکت ها در توسعه سیستم های مرتبط نیست، بلکه قوانین و مقرراتی است که حضور خودروهایی از این دست را متاثر از آن می کند. در این میان، کشورهایی مثل چین و ایالات متحده اجازه ورود این خودروها را به جاده ها داده اند، اما در اروپا و استرالیا قوانین مقداری دست و پا گیرتر هستند. او همچنین گفت که این تکنولوژی در اختیار عموم مردم قرار خواهد گرفت تا بتوانند آن را مورد آزمایش قرار دهند. چگونگی ایمن بودن این مسئله برای قانون گذاران توضیح داده خواهد شد و به منظور متقاعد کردن آنها داده های جمع آوری شده در اختیار آنان قرار خواهد گرفت.

شوان کلیری سخنگوی کمپانی آئودی در استرالیا نیز از صحبت های اولیه ای که بین این کمپانی و قانون گذاران در رابطه با آینده خودروهای خودران صورت گرفته است، خبر داد اما در رابطه با استفاده از تکنولوژی جدید آئودی در خودرو A8 جدید که در سال ۲۰۱۸ به بازارهای استرالیا خواهد آمد، تردید داشت. بر اساس بیانات او همه چیز به این مذاکرات وابسته خواهد بود. همچنین اثبات توانایی های سیستم خودران جدید آئودی نیازمند خودرویی است که از این سیستم بهره می برد.

دکتر ونگریتر باور دارد که با به بازار آمدن خودروهای خودران هزینه های ناشی از تصادفات کاهش خواهد یافت. در دراز مدت نیز با روی کار آمدن سطح پنجم این سیستم ها که در آن فرمان و پدال ها به کلی از خودرو حذف خواهد شد، با کمی بلند پروازی میزان تلفات به صفر خواهد رسید. او همچنین اضافه کرد که از نقطه نظر تکنولوژی و دانش فنی این مسئله امکان پذیر است، اما پیش بینی زمان وقوع آن کار آسانی نیست.

فراهم شدن امکان استفاده از اینترنت بی سیم شهری در اماکن عمومی

به نقل از تک24، محمدرضا بیدخام ،سخنگوی شرکت مخابرات استان تهران خبر از اجرای طرح «اینترنت بی سیم شهری» جهت استفاده مردم از اینترنت مخابرات در اماکن عمومی داد.وی ضمن بیان اینکه فاز آزمایشی اجرای طرح «وای فای شهری» در بعضی نقاط تهران شروع شده است،گفت: به زودی این طرح با هدف ارائه اینترنت پرسرعت بی سیم در سطح اماکن عمومی شهر تهران، اجرا خواهد شد.

محمد رضا بیدخام اظهار کرد:پس از راه اندازی طرح وای فای شهری، مشترکان اینترنت پرسرعت مخابرات می توانند در مراکز منتخب از طریق نام کاربری و رمز عبور خود، بدون پرداخت هزینه مجزا، مشابه زمان استفاده از سرویس اینترنت در محل نصب سرویس، در مراکز شهری نیز از این سرویس استفاده کنند.

سخنگوی شرکت مخابرات استان تهران اضافه کرد:حتی سایر شهروندانی که درحال حاضر مشترک اینترنت پرسرعت مخابرات نیستند نیز می توانند بصورت آنلاین در هر یک از مکان های عمومی که امکان دسترسی به این سرویس وجود دارد، با دریافت نام کاربری و رمز عبور اختصاصی به اینترنت پرسرعت بی سیم مخابرات متصل شده و از این سرویس بهره مند شوند.

ورود اکسپریا ایکس زد به بازار کشور

به گزارش تک24، به تازگی گوشی هوشمند و پرچمدار اکسپریا ایکس زد(Xperia XZ)ساخت کمپانی ژاپنی سونی که در رویداد ایفا ۲۰۱۶ در شهر برلین آلمان رونمایی شد طی مراسمی در ایران،رونمایی شد.در این مراسم مدیرعامل جدید کمپانی سونی موبایل خاورمیانه،جیسون اسمیت،این گوشی را ضمن اینکه نمونه های نمایش فناوری عنوان کرد،از ایکس زد بعنوان ابزاری جهت کارامدتر کردن ارتباطات کاربران یاد کرد.

او علاوه بر این به توضیح استراتژی های جدید سونی پرداخت:

❝استراتژی آینده ی سونی-موبایل ادامه ی عرضه محصولاتی می باشد که در نزدیک ترین نقطه مصرف کنندگان قرار خواهند گرفت.ما قصد توانمند کردن شما برای کارهای بیشتر و سریعتر و راحت تر کردن ارتباطات شما داریم. ما تقاضا داریم با درک هوشمند نیازها، فعالیت ها و رفتارهای شما از ارتباطات ساده فراتر رویم. ما باور داریم که یک دستگاه هوشمند بایستی ارتباطات را بی دردسر کرده و موجب ایجاد زندگی خوشایندی برای شما شود.

اسمیت اشاره به بازخوردهای مثبت معرفی اکسپریا ایکس زد پس از نمایشگاه ایفا برلین داشت و عنوان کرد:

❝ما بازخوردهای مثبت و ابراز علاقه ی چشم گیری به این محصول را نظاره گر بوده ایم. Xperia XZ نگینی بر تاج ما است و همچنین پیشرفت بزرگی است که ما در گوشی های هوشمند ایجاد کرده ایم.

اکسپریا ایکس زد با استفاده از فناوری های پیشرفته سونی که شامل حسگر تصویر Exmor RS،لنز G و موتور پردازش تصویر BIONZ برای موبایل می شود،مجهز به یکی از پیشرفته ترین دوربین ها در گوشی های هوشمند است.ما نام ردیابی سه گانه تصویر را بر این فناوری گذاشته ایم.شما با کمک این فناوری قادر به ثبت هر لحظه به محض دیدن آن،بی هیچ تار شدگی، در روز یا شب به همراه رنگ های واقعی خواهید بود.

جیسون اسمیت در ادامه اشاره به ابزارهای جدید سونی موبایل داشت که اخیرا به بازار جهانی وارد شده اند:

❝Xperia Ear «گوشی دستیار شخصی»محصول هوشمند Hands free است که به ارائه شیوه ی جدید برقراری ارتباط می پردازد.شما با این هدفون بلوتوث کوچک میتوانید در حال حرکت یا انجام چند کار،ارتباط را بدون دخالت دست برقرار کرده و اطلاعات و راهنمایی های کاربردی ای را هم دریافت کنید.Xperia Ear به ارائه تعامل صوتی طبیعی و قابل اعتمادی می پردازد و به پاسخ به فرمان های صوتی با عملکردی حسی و با اتصال بی سیم به تلفن هوشمند شما می پردازد.

این گوشی در همین هفته به طور عمده در بازار کشور عرضه خواهد شد و طرح ویژه ای توسط سونی برای مشتریان اول این گوشی در نظر گرفته شده که جزئیات آن در آینده نزدیک اعلام خواهد شد. قیمت دقیق این گوشی هنوز مشخص نیست.

آزمایش نسل پنجم موبایل در کشور

نسل پنجم تلفن همراه با نام ۵G که دسترسی به سرعت بیشتر از یک گیگابیت بر ثانیه را ممکن می کند در کشور به طور موفقیت آمیز توسط اپراتور دوم تلفن همراه کشور،ایرانسل و باحضور وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات آزمایش شد.

به گزارش تک24، صبح روز دهم مهرماه، آزمایش پنجمین نسل موبایل در کشور توسط ایرانسل با حضور وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات و رئیس بنیاد مستضعفان،محمود واعظی و محمد سعیدی کیا به همراه معاونان وزارت ارتباطات به موفقیت انجام شد.سرعت دانلود فناوری پنجمین نسل موبایل موسوم به ۵G در این مراسم که برای اولین بار در خاورمیانه آزمایش شد،۱۲۰۰ مگابیت بر ثانیه ثبت شده و سرعت آپلود هم با این فناوری به ۶۵ مگابیت بر ثانیه افزایش یافت.در آزمایش این فناوری،یک فیلم با حجم ۲ گیگابایت برابر با ۱۶ گیگابیت،در مدت ۱۵ ثانیه دانلود شد.

مای رند ، اولین و تنها اپلیکیشن تخصصی خرید و فروش سیم کارت درکشور

خرید سیمکارت های رند یکی از موضوعاتی است که شاید هر کسی به دنبال خرید آن یا فروش آن است . استفاده از سایت های خرید و فروش سیمکارت یکی از روش های حل این موضوع است ، اما بحث اینجاست راحت ترین راه برای حل این مشکل چیست ؟ استفاده از اپلیکیشن های شاید راهی مناسب برای اینکار باشد . در این مقاله به بررسی یک اپلیکیشن کاربردی در این حوزه خواهیم پرداخت.

به نقل از زومتک، اپلیکیشن مای رند یکی از نرم افزار های بسیار کاربردی برای یافتن سیمکارت با شماره رند است در ادامه به بررسی این اپلیکیشن کاربردی خواهیم پرداخت. با ما همراه باشید .

این نرم افزار نه تنها برای خریدارها و فروشنده های سیم کارت مورد استفاده است بلکه برای افرادی که میخواهند از قیمت شماره شان خبردار شوند نیز کاربرد دارد. در خط کجاست ؟ هم شما میتوانید ۳ رقم اول شماره تان را وارد کنید چون به گفته سیم کارت فروشهای حرفه ای هر خطه ۰۹۱۲ ای تهران نیست و قیمت هایش متفاوت است.

یه سری دیگه از امکانات اپ مای رند هم هست که پایین آوردیم :

جست و جوی پیشرفته سیم کارت

امکان ایجاد پنل کاربری اختصاصی به همراه فروشگاه سیم کارت

امکان جست و جوی فروشندگان سیم کارت بر اساس نام استان

 همین الان با هر تلفن هوشمندی میتوانید نرم افزار را  رایگان دانلود کنید و سیم کارت خودتان را بفروشید یا سیم کارت جدیدی بخرید ، بله به همین راحتی .

برای شروع فقط کافیست آن را از مارکت های اندرویدی نظیر : گوگل پلی ، کافه بازار ، مایکت ، ایران اپس و… با حجم حدود ۴ مگابایت دانلود کنید. همچنین تیم مای رند ، نسخه iOS نرم افزار را نیز در اپل استور قرار دادن که به راحتی قابل دریافت می باشد.

اولین چیزی که بعد نصب نرم افزار می بینید لیست سیم کارت های آگهی شده توسط کاربران می باشد. برای فروش سیم کارت خود ، نیاز به ثبت نام دارید. لازم است که بدانید درج سیم کارت رایگان است به طور همزمان نیز در سایت قرار میگیرد.

رئیس کمیسیون امنیت ملی خبر داد: ممنوعیت ورود گوشی هوشمند در حال نهایی شدن!

رئیس کمیسیون امنیت ملی مجلس در مصاحبه ای اعلام کرد که در حال نهایی کردن ممنوعیت ورود گوشی هوشمند به کشور هستیم و این اتفاق زمانی عملی خواهد شد که تولید گوشی های بومی رونق بگیرد و تا آن زمان باید آفت های گوشی های هوشمند را زدود.

به گزارش گجت نیوز، همزمان با گرامیداشت هفته ناجا، رئیس کمیسیون امنیت ملی مجلس شورای اسلامی از پلیس فتا بازدید به عمل آورد. علاءالدین بروجردی در جریان این بازدید اظهار کرد که فضای سایبری در نزد کمیسیون امنیت ملی از اهمیت ویژه ای برخوردار است.

بروجردی در خصوص گوشی های هوشمند و تهدیدات امنیتی هشدار داد و گفت:

گوشی های هوشمندی که در دست نمایندگان و مقامات است باید بومی سازی شود تا از تهدیدات امنیتی به دور باشیم. ما به دنبال ساخت گوشی های بومی هستیم و این اتفاق باید هرچه زودتر رخ دهد.

وی در ادامه گفت که این برنامه در حال انجام شدن بوده و تا مراحل خوبی نیز پیش رفته است. در حال حاضر نمی توان در خصوص زمان اجرایی شدن این طرح سخن گفت اما هم اکنون مراحل طراحی و ساخت گوشی های بومی در جریان است.

به گفته رئیس سازمان امنیت ملی، با به نتیجه رسیدن این طرح می توان از نشت اطلاعات امنیتی به بیرون از کشور جلوگیری به عمل آورد. برای مثال اخیراً به طور مستمر، گروهک منافقین به دنبال شنود تلفن های اطلاعاتی هستند و به همین دلیل افراد باید به این نکات امنیتی توجه داشته باشند و در جلسات از تلفن همراه استفاده نکنند.

چندی است که خبرهایی مبنی بر اختلاف قوه قضاییه و پلیس در خصوص تلگرام به گوش می رسد. بروجردی در این مورد تاکید کرد که هر اقدامی که برای امنیت و منافع ملی لازم باشد باید صورت بگیرد. این اتفاقی است که در تمامی کشورها رایج بوده و حتی کشورهای توسعه یافته و سازنده نیز از گوشی ها و برنامه های خاصی استفاده می کنند.

علاءالدین بروجردی در پایان از طرح ممنوعیت ورود گوشی هوشمند خبر داد و اعلام کرد:

هم اینک در حال نهایی کردن ممنوعیت ورود گوشی هوشمند هستیم و تا زمانی که گوشی های بومی ساخته شده و جایگزین شوند باید مراقب آفت های گوشی های هوشمند خارجی باشیم. امیدواریم که این اختلاف نظرها در شورای عالی فضای مجازی حل و فصل شود.

بسته های اینترنت موبایل به سمت گران شدن حرکت می‌کنند

به نقل از دیجی رو، اگر به خاطر داشته باشید اوایل ماه تیر سال جاری بود که پس از تصویب تعرفه های کلی ارتباطات ثابت و سیار خبر از کاهش نرخ اینترنت موبایلی دادیم و اعلام کردیم که استفاده از اینترنت به صورت آزاد و بدون خرید بسته ارزان شده است. درست در همان زمان این حدس زده شد که این اقدام کمیسیون تنظیم مقررات ارتباطات فقط به گران تر شدن بسته های اینترنت موبایل کمک خواهد کرد و سود دیگری را برای مصرف کنندگان نخواهد داشت. لازم به ذکر است که این کمیسیون پس از برگزاری چندین جلسه و اختلاف نظرهای فراوان، سقف تعرفه اینترنت دیتای موبایلی را از 0.5 کیلوبایت به 0.4 کیلوبایت کاهش داد.

درست همان زمان بود که حدس هایی در خصوص گران تر شدن تعرفه ها از سوی اپراتورهای ارتباطی زده می شد. چرا که با ورود پیام رسان های اینترنتی، درآمد اپراتورها روز به روز از سمت مکالمات و ارسال پیامک رو به کاهش است و اینک دیگر می توان گفت که درآمد اصلی آن ها از طریق مصرف دیتا حاصل می شود. در این بین هرچند انتظار می رود به خاطر جبران عدم درآمدزایی پیامک و تماس تلفنی اپراتورها دست به افزایش تعرفه های دیتای خود بزنند، اما فضای رقابتی حاکم بر جامعه موجب شده تا آن ها روز به روز با کاهش قیمت تعرفه های اینترنتی خود بتوانند افراد بیشتری از جامعه را به سمت خود بکشند.

همین جریان موجب شده تا دیتای موبایل هر چه بیش از پیش گسترده تر شده و تجارت ADSL را تحت شعاع خود قرار دهد. در این راستا ریاست سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی از خطر دامپینگ خبر داده بود و عنوان کرده بود که وظیفه ما حفاظت از سرمایه گذاری های صورت گرفته در سطح کشور بوده و باید شرایطی را ایجاد کرد که ADSL غرق در دامپینگ اینترنت دیتای موبایل نشود.

امروزه با توجه به تعرفه های مناسب اپراتورهای موبایل، کاربران زیادی استفاده از آن را به اینترنت ADSL ترجیح می دهند. به همین خاطر کمیسیون تنظیم مقررات ارتباطات با کاهش قیمت اینترنت ثابت (ADSL) شرایط را به سود این بخش رقم زد تا همچنان فضای رقابتی بین این دو اینترنت ثابت و همراه حفظ شود. از سوی دیگر ما شاهد کاهش قیمت استفاده آزاد از اینترنت دیتا بودیم تا در سمت مقابل آن اپراتورها با افزایش قیمت بسته های اینترنتی خود بتوانند به نوعی درآمدهای خود را همگام کنند.

حال پس از گذشت چند ماه از این قضیه بالاخره یکی از اپراتورهای موبایلی دستی بر تعرفه های خود کشید و برخی از آن ها را افزایش داد. این اپراتور بسته شش ماهه 30 گیگابایتی خود را به 24 گیگابایت (12 گیگ شبانه + 12 گیگ روزانه) با قیمتی معادل 55 هزار تومان تغییر داده است. علاوه بر این بسته یک ساله 100 گیگابایتی خود را نیز که با قیمت 175 هزار تومان به فروش می رساند به مدت شش ماه تغییر داد.

با این روند پیش بینی می شود که سایر اپراتورهای موبایل نیز چنین رویه ای را در پیش گرفته و به زودی شاهد افزایش قیمت بسته های اینترنت دیتا در سطح بالاتری باشیم.

ممنوعیت ارائه خدمات به گوشی‌های دارای گارانتی بین الملل

طبق ابلاغیه سازمان حمایت از حقوق مصرف کنندگان، ارائه خدمات به گوشی های دارای گارانتی بین الملل و اینترنشنال و گوشی های غیررسمی توسط تمامی شرکت های خدمات پس از فروش موبایل و تبلت در ایران ممنوع شد.

به گزارش تکنولوژی نیوز، در حال حاضر گوشی های برخی برندها با گارانتی بین الملل در بازار عرضه می شوند و برخی شرکت های داخلی در قرارداد با شرکت مادر خارجی مسئولیت ارائه خدمات پس از فروش به این گوشی ها را در ایران پذیرفته اند.

اما از این پس شرکت های خارجی مستقر در کشور و ارائه دهندگان خدمات پس از فروش موظفند با اطلاع رسانی لازم به مصرف کنندگان اعلام کنند که فقط گوشی های دارای هولوگرام و دارای کارت گارانتی مشمول گارانتی و خدمات پس از فروش می شوند. این شرکت ها فقط به گوشی های رسمی خدمات ارائه کنند.

ایران بیستمین کشور استفاده کننده از اینترنت اشیا در جهان

اینترنت اشیا در زندگی روزمره، به مجموعه ای از اشیای متصل، از لوازم خانگی و اتومبیل ها گرفته تا دستگاه های پزشکی اشاره دارد که می توانند داده هایشان را با یکدیگر به اشتراک بگذارند. این داده ها با حداقل مداخله انسان، مورد پردازش و تحلیل قرار می گیرند تا در نهایت خدمات ارزش افزوده را برای کاربران نهایی  ارائه  کنند.

به گزارش تکنولوژی نیوز، ایران بیستمین کشور استفاده کننده از فناوری پیشرفته اینترنت اشیا است؛ دانشگاه علم و صنعت به عنوان پنجمین دانشگاه دنیا که اینترنت اشیا را تدریس و پژوهش می کند، شناخته شده است. دستبند الکترونیکی زندانیان، پرونده الکترونیک سلامت، سامانه  هوشمند حمل و نقل و ترافیک و رفع بحران آلودگی  هوا، پروژه های مطرح در حوزه اینترنت اشیا در ایران هستند.

سامانه اطلاعات سلامت

HIS یا سامانه اطلاعات بیمارستانی  (Health Information System)، سامانه ای یکپارچه به منظور تولید اطلاعات لازم برای مدیریت تمامی فعالیت های مربوط به سلامت، از قبیل برنامه ریزی، نظارت، هماهنگی و تصمیم گیری است.

راه اندازی سامانه اطلاعات بیمارستانی با دیدگاه مدیریتی از سال 1376 در بیمارستان تحت پوشش دانشگاه علوم پزشکی آغاز شد. یکپارچه سازی اطلاعات بهداشتی و درمانی و الکترونیکی شدن سامانه ارجاع بیمار (EHR) مخفف Electronic Health Record، در حال حاضر در کشور ما یک ایده آرمانی است. یکی از سامانه های پیاده سازی شده در این زمینه طرح سپاس است، اما یک نرم افزار HIS کامل و جامع براساس استانداردهای جهانی هنوز هم در سطح کشور پیاده سازی نشده است.

سامانه پرونده الکترونیک سلامت

سامانه پرونده الکترونیک سلامت یا همان طرح سپاس، تمامی اطلاعات مرتبط با سلامت شهروندان، از پیش از تولد (شامل اطلاعات دوران جنینی و ماقبل آن مانند اطلاعات مربوط به لقاح آزمایشگاهی و سابقه مصرف داروهای باروری و ضدباروری در والدین) تا پس از مرگ (مانند اطلاعات به دست آمده از اتوپسی، پیوند اعضا، محل دفن و…) که به صورت مداوم و با گذشت زمان به شکل الکترونیکی ذخیره می شود و در صورت نیاز، بدون محدودیت مکانی یا زمانی، تمام یا بخشی از آن در دسترس افراد مجاز قرار خواهد گرفت.

شبکه ملی سلامت

شبکه ملی سلامت یا شمس یکی از زیرمجموعه های اصلی شبکه ملی اطلاعات است که وزارت بهداشت و درمان و آموزش پزشکی وظیفه اجرای آن را برعهده دارد. این شبکه زیرساخت اصلی ارتباطی بین همه مراکز بهداشتی، تشخیصی و درمانی کشور است که مستقل از اینترنت و بر بستر مستقل ارتباطی کشور با امنیت و سرعت بسیار بالا ایجاد شده است. این شبکه ملی، امکان تبادل اطلاعات و داده ها را بین مراکز بهداشتی و درمانی دولتی، داروخانه ها و همه مراکز ستادی و خدمات حوزه سلامت فراهم می کند و در حال حاضر پخش دولتی را پوشش می دهد و زیرساخت اصلی ارائه خدمات سلامت و خدمات آموزشی و پژوهشی وزارت بهداشت است.

سامانه های هوشمند حمل و نقل و ترافیک

تشکل ITS یا سیستم حمل  و نقل هوشمند (Intelligent Transportation System) با حضور جمعی از متخصصین و نمایندگان دستگاه ها و سازمان ها از تابستان 1392 شروع به فعالیت کرده است. از اهداف این تشکل می توان به مواردی نظیر گسترش و به کارگیری ITS در کشور، ارتقای سطح علمی، توجه بیشتر به ابعاد علمی و آکادمیک IT، توسعه یکپارچه نظام بهره برداری از ITS، اشاعه ITS انسان محور، ITS حمل و نقل همگانی و ایجاد بانک اطلاعات منابع ITS کشور اشاره کرد.

سامانه های نظارت تصویری از ابزار اصلی مدیریت ترافیک هستند و مزیت آنها فراهم کردن اطلاعات تصویری برای تصمیم گیری است. در سال 1392 رصد ترافیک جاده ها از طریق 397 دوربین نظارت تصویری و اطلاع رسانی آنلاین ترافیک توسط 170 دستگاه تابلو VMS L مخفف Video Management Software  انجام شده است. کنترل وضعیت جوی، کنترل و اطمینان از ایمنی حین انجام کار در کارگاه های جاده ای، مشاهده تصادف و اقدام سریع و به موقع و کنترل عادی بودن تردد و ارسال گشت راهداری در صورت وجود مشکل نیز از سایر ویژگی های این دوربین ها است.

حفاظت از محیط زیست و رفع بحران آلودگی  هوا

استفاده از فناوری های نوین می تواند نقش مهمی در کاهش ترددهای درون شهری و در نتیجه افت میزان آلودگی های ناشی از مصرف سوخت ایفا کند. به عنوان مثال بسیاری از ترددها در شهر برای جابجا کردن کالا یا خرید است. در صورتی که اگر این کالا دارای کد شناسایی بوده و به اینترنت متصل باشند می توان از طریق فرستادن کد، آنها را جابجا یا خریداری کرد، بدون آنکه به تردد در سطح شهرها نیازی باشد.

دستبند الکترونیکی برای زندانیان

در سال 1392 سازمان زندان ها طرح دستبند الکترونیکی برای زندانیان را براساس تجربیات موجود در کشورهای دیگر مطرح کرد. با کمک دستبند الکترونیکی می توان به راحتی تشخیص داد که در هر زمان زندانی در کجای کشور قرار دارد و مانع فرار وی از مرزهای کشور شد. در این طرح یک قطعه الکترونیکی تحت عنوان دستبند به محکوم متصل شده و از طریق سامانه موقعیت یابی کنترل می شود و بدین ترتیب فرد بدون حضور در زندان حق خارج شدن از یک منطقه مشخص را نخواهد داشت. این طرح توسط سازمان زندان ها به منظور کاهش جمعیت کیفری ارائه شده است. همچنین این دستبندها برای جلوگیری از تکرار جرم نیز بسیار مثبت ارزیابی شده، زیرا کسانی که مجرم بالفطره هستند ممکن است در زمان مرخصی از زندان هم دست به کارهای خلاف قانون بزنند.

هر چند هزینه تهیه دستبند الکترونیک بسیار بالاست، ولی این هزینه باید توسط زندانی تقبل شود، زیرا زندانی به آغوش خانواده برمی گردد و می تواند مشغول به کار شود. قانونگذار 10 هزار تومان را بابت هر روز استفاده پیش بینی کرده است و اگر زندانی قادر به تأمین هزینه استفاده از این سامانه نباشد باید مدت حبس خود را در زندان سپری کند.

از چشمان خود مراقبت کنید؛ Red Moon، برنامه ای برای کاهش نور آبی گوشی های اندرویدی

برنامه های فیلتر کننده ی نور آبی صفحه ی نمایش گوشی های هوشمند در دنیای این اسمارت فون ها، پدیده ی جدیدی به حساب نمی آیند و مدت ها است که در اختیار کاربران اندرویدی قرار دارند. به کمک همین اپلیکیشن ها است که از نورهای آبی آزار دهنده ای که از صفحه ی نمایش تلفن های هوشمندمان ساتع می شوند، فاصله می گیریم. این نورها می توانند در شب ها، پیش از خواب، عوارض جانبی بدی بر روی خواب شبانه ی ما بگذارند. بر اساس آزمایشات و تحقیقاتی که در این زمینه صورت گرفته، نور آبی ساتع شده از صفحه ی نمایش یک اسمارت فون، می تواند در هنگام خواب، ریتم شبانه روزی (بیولوژیک) بدن انسان را بر هم بزند و در نتیجه باعث شود تا شخص نتواند به راحتی به خواب فرو برود. این جا است که چنین برنامه هایی به کار می آیند. به کمک این برنامه ها، می توان رنگ آبی صفحه ی نمایش را فیلتر کرد و آن را به رنگی مایل به قرمز درآورد.

برنامه هایی چون f.lux و Twilight در این زمینه بر روی پلت فرم اندروید محبوبیت زیادی دارند، اما اگر این هیچ یک از این اپلیکیشن ها نتوانسته کار شما را به هر دلیلی راه بیندازد، توصیه می کنیم که حتماً شانس خود را یک بار دیگر با Red Moon امتحان کنید.

به گزارش دیجی رو، Red Moon برنامه ی متن بازی است که به فیلتر کردن رنگ آبی صفحه ی نمایش می پردازند و دارای تمام امکاناتی که یک برنامه ی این چنینی باید داشته باشد، می باشد. Red Moon به شما اجازه می دهد تا میزان گرمی فیلتر، شدت آن و نور صفحه ی نمایش را به دلخواه خود تنظیم کنید. هم چنین می توانید چند پروفایل مختلف، با تنظیمات متفاوت درست کنید.

علاوه ی بر همه ی این ها، می توانید برنامه ی Red Moon را طوری تنظیم کنید که به محض راه اندازی آن بر روی دستگاه خود، شروع به کار کند. و یا حتی ساعت مشخصی را در این اپلیکیشن قرار دهید که پس از آن، برنامه به صورت خودکار شروع به کار کند. دیگر چه چیزی می خواهید؟!

در حالی که Red Moon با قیمت 1.99 دلار در گوگل پلی استور برای خرید موجود می باشد، اما توسعه دهنده ی آن در حرکتی شایسته ی تقدیر، نسخه ای رایگان از برنامه ی خود را بر روی وب سایت F-Droid قرار داده است.

خرید Red Moon از گوگل پلی استور با قیمت 1.99 دلار

دانلود نسخه ی رایگان Red Moon از وب سایت F-Droid

افشاگری کارکنان سابق یاهو در خصوص همکاری با نهادهای جاسوسی آمریکا

به گزارش گجت نیوز، منابع مطلع اطلاعات تکان دهنده ای را از همکاری یاهو با نهادهای جاسوسی آمریکا افشا کرده اند. بر اساس افشاگری کارکنان سابق یاهو ، این شرکت تمامی جزئیات ایمیل های دریافتی کاربران را در اختیار پلیس اف بی آی (FBI) و سازمان جاسوسی سی آی ای (CIA) قرار می دهد.

میلیون ها ایرانی و تعداد زیادی از کاربران در سراسر جهان از خدمات پست الکترونیک یاهو استفاده می کنند. چهار منبع مطلع شامل سه تن از کارکنان سابق یاهو فاش کرده اند که این شرکت همکاری گسترده ای را با سرویس های امنیتی و جاسوسی آمریکا دارد. در سال 2015 دولت آمریکا از یاهو درخواست همکاری کرد و به دنبال آن یاهو برنامه های رایانه ای را بر روی سرورهای خود نصب کرد تا ایمیل های صدها میلیون کاربر خود را برای یافتن کاراکترها و اطلاعات مورد نظر جستجو کند.

مشخص نیست که دولت آمریکا با سرک کشیدن در ایمیل های یاهو به دنبال چه چیزی است اما می توان حدس زد که هدف از این اقدامات جاسوسی شناسایی افرادی است که به انجام فعالیت های تروریستی مظنون هستند. در سال 2013 نیز ادوارد اسنودن افشاگری های گسترده ای را بر علیه دولت آمریکا انجام داد. طبق اطلاعاتی که اسنودن منتشر کرد، تمامی مسلمانان آمریکا به چشم یک تروریست دیده می شدند و زیر نظر جاسوسی های سایبری دولت این کشور قرار داشتند.

پیش از این هم اعلام شده بود که شرکت های بزرگی مانند گوگل، فیسبوک، مایکروسافت، ای او ال و اسکایپ اجازه دسترسی به اطلاعات کاربران را برای آژانس امنیت ملی آمریکا صادر کرده اند؛ اما این مسئله هیچ گاه مورد پذیرش مدیران این شرکتها قرار نگرفت.

افشاگری کارکنان سابق یاهو موجب ایجاد تنش هایی در داخل شرکت شده است. «مریسا میر» مدیرعامل یاهو از مهندسان شرکت خواسته بود تا برنامه ای برای استخراج اطلاعات مختلف از ایمیل های کاربران ساخته شود و «الکس استوماس» مدیر امنیت اطلاعات یاهو چند هفته پس از آن متوجه این موضوع شده و از شرکت استعفا می دهد. استوماس که هم اکنون در فیسبوک مشغول به کار است، هشدار داده بود که به علت ضعف برنامه نویسی این برنامه جاسوسی، امکان دسترسی به ایمیل های ذخیره کاربران برای هکرها فراهم خواهد شد و طولی نکشید که این اتفاق رخ داد. بر اساس اطلاعات منتشر شده بیش از سه میلیارد حساب کاربری یاهو هک شده و اقدام اشتباه یاهو را می توان علت موفقیت هکرها دانست.

آپدیت فوق العاده تلگرام / اضافه شدن بازی های مهیج تحت ربات به این پیامرسان

تلگرام، پیامرسان محبوب و ارزشمند مورد علاقه کاربران کشور عزیزمان، انگار تصمیم ندارد تا همانند دیگر اپلیکیشن های پیامرسان پیشین بعد از گذر زمان منسوخ شده و جای خود را به برنامه دیگری بدهد.هرچه در زمان پیش می رویم، تلگرام با قابلیت های جدیدی که ارائه می کند چنان در زندگی افراد خود را جای می دهد که بعید به نظر می رسد بتوان به راحتی ریشه های آن را از جامعه مجازی جدا نمود.

به گزارش زومتک، در جدیدترین خدمت و آپدیت این پیامرسان این امکان به کاربران داده شده تا در چت خود و بدون نیاز به رفتن به محل دیگر به انجام بازی های مهیج بپردازند، بازی هایی که در عین سادگی به طور وحشتناکی اعتیاد آور بوده و نه تنها کاربران را برای ساعت ها به خود مشغول میکنند، بلکه رقابتی تنگاتنگ میان آنان ایجاد مینمایند.

برای ارائه این قابلیت از همان ابزارهای قدرتمند پیشین یعنی روبات ها کمک گرفته شده تا بدین وسیله بتوان بازی هایی مهیج، همراه با محیطی گرافیکی و صوت ایجاد نمود.

در نسخه ابتدایی تاکنون ۳۰ بازی به این پیامرسان پای گذاشته اند که طبق وعده سازنده به زودی و در یک ماه پیش رو به بالای ۱۰۰ عدد خواهد رسید.برای بازی کافی است تا با خود ربات به صورت مستقیم ارتباط برقرار کرده و یا نام آن یعنی @gamee را در درون یک گروه صدا بزنید (تایپ کنید) تا لیست بازی های موجود به نمایش در بیایند.

البته که میتوان به صورت انفرادی این بازی ها را انجام داد، اما با بازی در درون گروه ها این امکان مهیا می شود تا با دوستان خود به رقابت پرداخته و ساعت های زیادی خود را سرگرم نمایید.این ربات این قابلیت را دارد تا بر اساس امتیاز گرفته شده کاربران درون هر گروه، آن ها را رتبه بندی نموده و لیست را به نمایش بگذارد.

منتظر خبرهای بیشتری درباره این آپدیت شگفت انگیز تلگرام باشید.

فعالیت BitTorrent Now با اخراج مدیران عاملش متوقف شد

مدیرعامل بیت تورنت با اخراج دو مدیرعامل و تعطیلی دفتر لس آنجلس این کمپانی، فعالیت سرویس BitTorrent Now را متوقف کرد.

به نقل از زومیت، بیت تورنت با اخراج دو مدیرعامل خود و تعطیل کردن دفتر لس آنجلس کمپانی که در واقع استودیوی تولید محتوای این کمپانی بود، فعالیت سرویس   BitTorrent Now را متوقف کرد. بیت تورنت ناو سرویس جدیدی از این کمپانی بود که با هدف فعالیت در حوزه ی استریم ویدیو، ۶ ماه پیش کار خود را آغاز کرده بود. تغییرات جدید طی ایمیلی که برام کوهن، مدیرعامل بیت تورنت برای شماری از کارمندان این کمپانی ارسال شده، بصورت رسمی اعلام شده است. دیپاک جوشی، مدیر ارشد مالی بیت تورنت پس از اعمال تغییرات به عنوان جانشین مدیران عامل پیشین یعنی جرمی جانسون و رابرت دلامر که کمپانی را ترک کرده  اند، معرفی شد.

جانسون و دلامر علاوه بر از دست دادن پست جانشینی مدیرعاملی از هیئت مدیره نیز کنار گذاشته شده اند. این دو متخصص متعهد شده بودند تا با تمرکز و نگرش جدید در حوزه ی سرویس های استریم، فعالیت کنند که از این رو سرویس BitTorrent Now را ۶ ماه پیش بنیان نهاده و کار را آغاز کردند.  BitTorrent Now را باید سرویسی خواند که ترکیبی از نتفلیکس و اسپاتیافی است که در آن محتوای ویدیویی و صوتی تولید شده توسط تولیدکنندگان مستقل در اختیار کاربران قرار می گیرد. هنوز دلیل اخراج این دو تن و توقف فعالیت سرویس بیت تورنت ناو مشخص نیست، حال آنکه شنیده ها هزینه های چند میلیون دلاری بدون حساب و کتاب روی بیت تورنت ناو را دلیل اصلی این موضوع خوانده اند.

بیت تورنت یکی از سرویس های به اشتراک گذاری فیلم، شوهای تلویزیونی و موسیقی است، اما تلاش این کمپانی برای مطرح کردن نامش در حوزه ی صنعت سرگرمی با شکست روبرو شده است. بیت تورنت در سال ۲۰۰۸ مجبور به توقف فعالیت Torrent Entertainment Network شد که دلیل اصلی آن عدم استقبال از سوی کاربران بود. پس از آن بیت تورنت اقدام به راه اندازی شبکه ی خبری خود کرد که در واقع یک سرویس استریم ویدیو با نام BitTorrent Live بود. باید دید که این کمپانی در آینده چه ایده ای را برای حضور در میان بزرگان دنیای سرگرمی پیاده خواهد کرد.

۸۸ درصد کاربران فیس‌بوک اعتمادی به امنیت اطلاعاتشان ندارند

آمارهایی که براساس بررسی های موسسات معتبر امنیتی دنیا درباره حفظ حریم شخصی در شبکه های اجتماعی منتشر شده، نشان می دهد کاربران به شبکه های اجتماعی بی اعتماد هستند که باید در این خصوص نسبت به آگاهی سازی کاربران به ویژه نوجوانان اقدام شود.

به گزارش تکنولوژی نیوز، در حال حاضر حفظ حریم خصوصی به یکی از مطالبات اصلی کاربران در شبکه های اجتماعی تبدیل شده است. با توجه به اینکه اطلاعات ذخیره شده توسط کاربران در شبکه های اجتماعی می توانند مواردی مثل عکس، فیلم، اطلاعات شخصی و محل سکونت باشند، دریافت این اطلاعات توسط افراد غیرمجاز و با اهداف سوء، می تواند موجب ضررهای جانی و مالی و در کمترین حالت، آزار و اذیت روانی باشد.

در نتیجه یکی از چالش های کلیدی استفاده از این شبکه ها، چگونگی تضمین حفاظت از اینگونه اطلاعات توسط شبکه های اجتماعی است.

روند رو به رشد کاربران شبکه های اجتماعی در سطح جهان که توسط موسسه آمریکایی eMarketer  بررسی شده نشان می دهد که در سال ۲۰۱۸ بیش از ۲.۴ میلیارد کاربر شبکه اجتماعی در سطح جهان وجود خواهد داشت. به همین دلیل اهمیت رعایت حریم خصوصی در این شبکه ها بیش از پیش احساس می شود.

نتایج حاصل از تحقیقی که توسط مؤسسه CNBC در مورد میزان اعتماد کاربران شبکه اجتماعی فیس بوک به نگهداری از اطلاعات شخصی آن ها توسط این شبکه منتشر شده، نشان می دهد که حدود ۶۰ درصد از کاربران، تقریبا اعتمادی به فیس بوک در این زمینه ندارند. علاوه براین ۲۸ درصد از کاربران اعتماد متوسطی به این شبکه دارند و بنابراین این دسته از کاربران نیز اطلاعات حساس خود را در فیس بوک قرار نمی دهند.

در بررسی دیگر توسط مرکز تحقیقات Pew ، تنظیمات حریم خصوصی نوجوانان در کشور آمریکا برای شبکه اجتماعی فیس بوک مورد بررسی قرار گرفته است. نتایج حاصل از این بررسی بیان می کند که ۶۰ درصد نوجوانان، دسترسی به اطلاعات خود را با بالاترین سطح حفظ حریم خصوصی تنظیم کرده اند. علاوه بر این، ۲۵ درصد از این گروه سنی، تنظیمات حریم خصوصی را در سطح متوسط و ۱۴درصد نیز در سطح عمومی قرار داده اند.

اگر چه نتایج فوق حاکی از تمایل و گرایش نوجوانان به حفظ حریم خصوصی آن ها در شبکه های اجتماعی است اما این آمارها مستقل از میزان آگاهی نوجوانان از لزوم حفظ حریم خصوصی استخراج شده است.

طبق نظرسنجی موسسه madia common sense، میزان آگاهی نوجوانان از سیاست های حفظ حریم خصوصی در شبکه های اجتماعی مناسب نیست. در این نظرسنجی، درصد افرادی که از سیاست های حریم خصوصی در شبکه های اجتماعی مطلع نیستند، با درصد افرادی که تنظیمات حریم خصوصی فیس بوک خود (به عنوان یک شبکه اجتماعی فراگیر) را در حالت عمومی قرار داده اند، مطابقت می کند.

آمارهایی که در خصوص اطلاعات خصوصی منتشر شده توسط نوجوانان در رسانه های اجتماعی توسط مرکز تحقیقاتی Pew  ارائه شده، نشان می دهد که این اطلاعات از نام، عکس و تاریخ تولد گرفته و تا روز تولد، آدرس رایانه، محل زندگی و شماره تلفن آن ها متغیر است. استخراج این اطلاعات توسط بدخواهان، می تواند منجر به سوء استفاده های تبلیغاتی، مالی و حتی جانی شود و طبیعتا انتشار این اطلاعات حساس می تواند به دو دلیل عدم آگاهی از مسائل امنیتی و حریم خصوصی در رسانه ها و شبکه های اجتماعی، با اعتماد کاذب به این شبکه ها انجام شده باشد.

نگرانی های حریم خصوصی در رسانه ها و شبکه های اجتماعی در سال ۲۰۱۴ از دیدگاه رده سنی ۱۵ تا ۳۵ سال در ایالات متحده، آمارگیری جالب دیگری است که توسط Fortinet در این زمینه انجام شده است. بر اساس این آمارگیری ، حدود ۲۷ درصد از افراد نگران شناسایی اطلاعات خصوصی شان مثل برنامه های کاری و تفریحی هستند. حدود ۲۵ درصد نگران دسترسی بازاریاب ها و سازمان های تبلیغاتی به اطلاعات آن ها هستند. حدود ۲۱ درصد نگرانی در این زمینه ندارند و ۲۳ درصد نیز اصلا اطلاعات خصوصی خود را منتشر نمی کند.

۳ نظرسنجی دیگر توسط موسسه تحقیقاتی Bitkom انجام شده است. در نظرسنجی اول از افراد پرسیده شده که چه جنبه هایی از تنظیمات حریم خصوصی شبکه های اجتماعی برای شما اهمیت دارد. در پاسخ به این سوال بیش از ۹۳ درصد افراد حذف اطلاعات موجود بدون هرگونه مشکلی را مهم ترین ویژگی حریم خصوصی برای شبکه های اجتماعی عنوان کرده اند. همچنین حدود ۹۱ درصد قابل تنظیم بودن مشاهده پذیری اطلاعاتشان برای افراد یا گروه های خاص را مطرح کرده اند. ۸۷ درصد نیز مشاهده پذیری پست هایشان توسط افراد مجاز را هم ارزیابی کرده اند. ۸۳ درصد عدم قابلیت شناسایی نمایه شان توسط موتورهای جستجو را مهم توصیف کرده اند. ۸۲ درصد قابلیت مسدودسازی و جلوگیری از برچسب گذاری آن ها در عکس ها و پست ها توسط افراد دیگر را به عنوان یک تنظیم مهم پیشنهاد داده اند. ۷۸ درصد به طور کلی عدم قابلیت مشاهده نمایه شان در شبکه اجتماعی را مهم جلوه  داده اند و ۷۰ درصد نیز مسدودسازی درخواست ها را مطرح  کرده اند.

با توجه به درصدهایی که در بالا ذکر شد، این موارد اهمیت حیاتی در شبکه های اجتماعی دارند.

در نظرسنجی دوم، میزان موافقت افراد با برخی نکات در مورد امنیت شبکه های اجتماعی پرسیده شده است. در طی این نظرسنجی حدود ۹۱ درصد از افراد تایید کرده اند که شبکه های اجتماعی باید روش های حفاظت از داده بهتری داشته باشند. ۹۰ درصد متذکر شده اند که شبکه های اجتماعی باید نحوه استفاده از اطلاعات خصوصی افراد را بهتر توضیح دهند. ۸۱ درصد اظهار داشته اند که باید یک مهر تایید کیفیت برای شبکه های اجتماعی در زمینه حفاظت از داده ها وجود داشته باشد. ۸۰ درصد نیز از حکومت درخواست داشته اند که مقررات سخت گیرانه تری را برای حفاظت از داده در شبکه های اجتماعی وضع و اجبار کند.

در همین حال ۶۵ درصد افراد اعلام کرده اند که اطلاعاتی در مورد چگونگی حفاظت از داده های خود در شبکه های اجتماعی ندارند. در این میان تنها ۴۰ درصد بیان داشته اند که سرویسی که شبکه اجتماعی ارائه می دهد، حق دسترسی به داده های شخصی را دارد. تنها ۲۲ درصد بیان کرده اند که مراقبتی روی اتفاقات رخ داده در داده هایشان در شبکه های اجتماعی ندارند.

در نتیجه باتوجه به نتایج این نظرسنجی می توان به بی اعتمادی کاربران به شبکه های اجتماعی پی برد.

در نظرسنجی سوم، اهمیت برخی نکات هنگام انتخاب یک شبکه اجتماعی برای استفاده توسط کاربران در نظر گرفته شده است. در طی این نظرسنجی ۹۵ درصد افراد حفظ امنیت و حریم خصوصی اطلاعات شخصی خود را به عنوان عامل کلیدی برای انتخاب شبکه اجتماعی مورد استفاده خود معرفی کرده اند. ۹۴ درصد تاکید داشته اند که باید کنترل و استفاده از داده های شخصی توسط شبکه اجتماعی طبق استانداردهای حفاظت از داده صورت پذیرد. ۹۳ درصد اظهار کرده اند که تنظیمات حریم خصوصی باید گسترده (یعنی در برداشتن تمامی حالت ها) و ساده باشد. ۸۸ درصد نیز ویژگی های شبکه را مدنظر قرار داده اند و ۸۱ درصد عضو بودن دوستان، همکاران و خانواده خود در آن شبکه را ملاک انتخاب خود قرار می دهند. ۶۰ درصد نیز بین المللی بودن شبکه اجتماعی را مورد توجه قرار داده اند. همان طور که دیده می شود، باز هم حفظ امنیت و حریم خصوصی در رأس مطالبات کاربران از شبکه های اجتماعی قرار گرفته است.

امیر سرمدی

درباره امیر سرمدی

فعال رسانه ای نابینایان، متولد سال 68 و ساکن تهران.
این نوشته در آیفون, اجتماعی, اخبار, اطلاع رسانی, اندروید, بازی, تلفن همراه, کامپیوتر, گزارش, معرفی ابزار, مقاله ها, نرم افزار های کاربردی ارسال و , , , , , برچسب شده است. افزودن پیوند یکتا به علاقه‌مندی‌ها.

8 Responses to دکه خبر. مروری بر آخرین اخبار دنیای تکنولوژی و فناوری

 1. 1
  احمد عبدالله پور احمد عبد الله پور says:

  سلام و درود بر امیر جان خبر نگار محله خوبی داداش واقعاً که خبرات عالی و توپ بودن مرسی بابت این پست شب خوش در پناه یگانه دادآر دادآفرین بدرود و خدا نگه دار

 2. 2
  کامبیز کامبیز اسدی says:

  سلام امیر جان.
  خسته نباشی.
  نوت 3 داشتم اعصابمو خراب کرد با اس5 عوضش کردم. خط نمیداد. فکر کنم نت 7 از 3 بزرگتره.
  میگم اون نوزاد چه شلم شوربایی ازش در بیاد خخخ.
  اسپیکر 360 درجه سامسونگ قرار بود به ایران بیاد که صدا رو از تمام جهات پخش میکرد ولی من ندیدم جایی بفروشند.
  برا تشخیص عکس با هوش مصنوعی دقیق نمیدونم ولی شاید برا این مورد هم به کار بیاد که به جای گذاشتن متن در سرچ باکس از عکس استفاده کنیم و گوگل نتیجه رو اعلام کنه.
  ممنوعیت ورود گوشی چیزی نیست که داداش. روزی فرا خواهد رسید که ماشین و خیلی چیزای دیگه هم منع میشوند. از من گفتن از تو نشنیدن خخخ.
  از گوش خودم مراقبت نکردم حالا کر شدم. جرم گرفته درد میکنه.
  دمت گرم و شاد و آرام باشی تا همیشه

 3. 3
  عمو حسین says:

  امیر عزیز منم از این همه تلاش و پشتکار صمیمانه قدردان و سپاسگزارم. پیروز باشی.

 4. 4
  حسن وفایی says:

  سلام امیر خان
  معلومِ برای گردآوریِ این مجموعه ها خیلی زحمت میکشی.
  خسته نباشی.

  • 4.1

   درود جناب وفایی عزیز.
   امیدوارم مفید فایده واقع بشه.
   چند کوچه بالاتر در اولین پستتون عرض ادب کردم.
   منتظر انتشار مطالب مفید از سوی شما هم هستیم.
   پیروز و سلامت باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بیست − 3 =