5g فقط یک شبکه ی اینترنت پرسرعت نیست، اشتباه نکنید!

وب سایت فارنت مینویسد: تصور اینکه روزی اسمارت فون های ما با سرعت بالاتری از امروز عمل کنند، مشکل است. در حال حاضر شما می توانید از طریق گوشی همراه خود هر سؤالی را از گوگل بپرسید و در کم تر از چند ثانیه به جواب مطلوب برسید. نسل جدیدی که در راه هست حتی از فناوری وایرلس فعلی سرعت بالاتری خواهد داشت اما امتیاز فناوری جدید تنها محدود به سرعت فوق العاده اش نیست.

 

گام مهم بعدی که در جهت ارتقای شبکه اینترنت است، به حل یکی از بزرگ ترین مشکلات امروز ما یعنی اتصال به یک کانکشن مورد اعتماد و سریع، خواهد پرداخت. مهم نیست که کاربر نزدیک به پنجره بوده و داخل یا خارج ساختمان باشد، حتی اینکه در یک زیرزمین هم دفن شده باشد اهمیتی ندارد! اولین هدف 5G این است که کاربر در همه شرایط به اینترنت دسترسی داشته باشد.

 

یکی از دلایلی که به چنین کانکشن قدرتمندی نیاز داریم، این است که ساپورت 5G تنها محدود به اسمارت فون ها نیست و قابلیت پشتیبانی از دیگر ابزارها نظیر ساعت های مچی هوشمند، گجت های تناسب اندام و ترموستات های هوشمند خانگی را دارد.5g-network-speed-01

 

 

قبل از هر چیز، 5G چیست؟

 

اصطلاح 5G به نسل بعدی شبکه تلفن همراه دلالت می کند. از زمانی که شبکه 4G گستره زیادی از نواحی را پوشش می داد، شاهد پیدایش شبکه های LTE، LTE پیشرفته و XLTE اوپراتور ورایزن بوده ایم که پهنای باند وسیعی را دارا هستند.

 

هسته شکل گیری تمام این پیشرفت ها یکی بوده و زیر چتر حمایت 4G ساخته شده است. 5G به عنوان جانشین واقعی 4G شناخته شده و در مجموعه ای به مراتب متفاوت تر از شبکه های امروزی عرضه خواهد شد.

 

دانستن تفاوت های بین این شبکه ها ضروری است، چراکه عملکرد گوشی شما بسیار به کانکشنی که انتخاب کرده اید، بستگی دارد و اهمیت آن فراتر از علامتی است که به عنوان نماد برقراری اتصال در بالای سمت راست صفحه نمایش گوشی شما ظاهر می شود.

 

مهاجرت از 3G به 4G باعث ایجاد یک جهش بزرگ در راستای بهبود سرعت دانلود شد. درصورتی که قبل از آن استفاده از خدمات آنلاین سرویس هایی مثل Netflix با 3G تقریباً غیرممکن بود. این یکی از مواردی است که لزوم مهاجرت به 4G را برای کاربران مطرح می کند.

 

اکنون سؤال این است: فناوری جدید 5G چه دستاورد جدیدی به همراه دارد؟ و کدام یک از نیازهای ما را پاسخگوست؟ در این برهه زمانی که ابتدای راه هستیم پاسخ به این سؤالات مشکل است، بااین حال تحلیل گران صنعت پیش بینی هایی در این زمینه انجام داده اند.

 

 

سرعت، مهم ترین چیز نیست

 

یک اشتباه رایجی که بین عموم جا افتاده است، این است که 5G قرار است سرعتی رؤیایی را در انتقال داده ها فراهم کند. دلیل شکل گیری این ذهنیت اشتباه این است که در آزمایش های اولیه به این نکته تأکید شد که 5G از تمام فناوری های موجود سرعت بالاتری دارد.

 

بنا به گزارش سایت technologyreview، در ماه می گذشته، سامسونگ ادعا کرد که با روی کار آمدن فناوری 5G، سرعت انتقال داده ها تا 1 گیگا بیت بر ثانیه خواهد رسید. در یک چشم انداز خیلی سریع، امروزه کاکنشن نسبتاً پرسرعت LTE سرعتی برابر 60 مگابیت بر ثانیه دارد که به سختی معادل 0.05 گیگا بیت می شود.

 

یک کانکشن با سرعت 1 گیگا بیت، سرعتی بسیار بالاتر ازآنچه شما تاکنون با اسمارت فون خود تجربه کرده اید، ارائه می دهد. همچنین بنابر ادعای گوگل، با سرعت 1 گیگابیت بر ثانیه، می توان یک فیلم با کیفیت فول اچ دی را در کمتر از دو دقیقه دانلود کرد.

 

بنا به گفته «تاد سایزر»، معاون رئیس جمهور ایالات متحده در برنامه تحقیقاتی وایرلس در آزمایشگاه های آلکاتل-لوسنت بل، نسل جدید شبکه های تلفن همراه قطعاً سرعت بالاتری از کانکشن های امروزی خواهند داشت اما این ویژگی، اولویت مهم 5G محسوب نمی شود.

 

سایزر طی مصاحبه اش افزود: «برای کاربران سرعت اهمیتی ندارد. آن ها بیشتر به وجود اپلیکیشن های موردنیاز خود اهمیت می دهند.»

 

یکی از بزرگ ترین بهبودهایی که در فناوری 5G حاصل شده است، انعطاف پذیری آن در پشتیبانی از دستگاه های مختلف است. فناوری 5G علاوه بر اسمارت فون ها و تبلت ها قابلیت پشتیبانی از ابزارهایی چون: گجت های تناسب اندام، ساعت های مچی هوشمند، ترموستات های هوشمند خانگی و انواع حس گرها را دارد.

 

سایزر می گوید: «امروز در حال طراحی سیستمی هستیم که بتواند صد هزار دستگاه را در یک محدوده مشخص پشتیبانی کند. ما بر این باوریم که هر شخص در آینده به 10 تا 100 ماشین برای انجام امور روزمره اش نیاز خواهد داشت»

 

قسمت سخت ماجرا همین جاست! فراهم آوردن تجهیزاتی که راه اندازی 5G را عملی کند. تصورش مشکل است که ظرفیت داده در این تجهیزات چقدر باید بالا باشد تا بتواند این همه وسیله را تأمین کند. پیتر جاریچ، معاون رییس جمهور ایالات متحده در بخش زیرساخت می گوید: «هدف تنها پشتیبانی داده های بیشتر نیست، بلکه پشتیبانی از کاربری را نیز در برمی گیرد و همین مسئله، چالش قضیه را جدی تر می کند. ما هنوز به پاسخ این پرسش نرسیده ایم که واقعاً چه ظرفیتی برای تأمین این اهداف موردنیاز است.»

 

سایزر بیان کرد: «بهبود عملکرد مبدأ به مقصد از دیگر نکاتی است که با راه اندازی 5G باید بر آن تمرکز شود» به عنوان مثال، اینکه اسمارت فون شما بتواند به خوبی با سرویس دهنده ها ارتباط برقرار کند و اطلاعات را از آن ها دریافت نماید، به نوعی کیفیت عملکرد مبدأ به مقصد تلقی می شود.

 

آن گونه که سایزر می گوید: «برای بعضی کارها، مانند ارسال SMS متنی، نوع عملکرد مبدأ به مقصد اهمیتی ندارد اما چنانچه این اتصال ضعیف باشد، در مواردی مانند استفاده از تماس ویدئویی اسکایپ یا تماشای ویدیوهای Netflix مشکلات این عملکرد ضعیف، نمایان می شود.»

 

اگر تابه حال تجربه نمایش با تأخیر و یا وجود لگ در تماشای یک ویدئو را داشته اید، می توانید تصور کنید که یک اتصال ضعیف چگونه عمل می کند. بنا به گفته سایزر، نسل بعدی شبکه های سلولی، بهبود قابل توجهی در افزایش عمر باتری اسمارت فون ها ایجاد می کند. سایرز به این نکته اشاره می کند که کارهای زیادی باید انجام شود تا یک اپلیکیشن بتواند یک وظیفه ساده را به درستی انجام دهد.

 

به عنوان مثال، اپلیکیشن ایمیل، درخواست های زیادی به سرورهای میزبان ارسال و یا از آن ها دریافت می کند تا بتوانیم یک ایمیل جدید را ببینیم. این درخواست ها بااینکه کم حجم هستند، اما باعث مصرف باتری می شوند. این یکی از مواردی است که تیم سایزر در حال بررسی آن هستند.

 

سایرز یادآور می شود: «کارکرد بسیاری از اپلیکیشن ها مستلزم ارسال و دریافت پیام های کم حجم است. اگر بتوان ارسال و دریافت این پیام ها را محدود کرد، عملکرد باتری تبلت ها در حد چشمگیری بهبود خواهد یافت»

 

 

زودتر از 10 سال دیگر، منتظر 5G نباشید

 

یکی از دلایل دیگری که نمی توان به طور دقیق فهمید 5G چه خدماتی ارائه می دهد این است که هنوز از این فناوری تعریف کاملی ارائه نشده است. اتحادیه بین المللی مخابرات (ITU) نیز هیچ گونه مشخصات و لازمه هایی که با این فنّاوری جدید سازگار باشد، مشخص نکرده است. بنا به اظهارنظر جاریچ: «مشخص کردن ویژگی ها و راه اندازی زیرساخت ها برای فناوری 5G فرآیندی آهسته و تدریجی است»

 

نکته دیگر اینکه در اسمارت فون ها و دیگر ابزارهای موجود باید تنظیمات و تغییرات لازم لحاظ شود. به عنوان مثال از ترکیب یا عنصر خاصی در ساخت آن ها استفاده شده و یا آنتن جدیدی برای آن ها در نظر گرفته شود. بنابراین حدود 10 سالی زمان لازم است تا نسل جدید شبکه ارتباطی راه اندازی و اجرا شود. بنا به گفته سایزر و جاریچ، 5G تا سال 2020 راه اندازی و تا سال 2025 در سطح گسترده ای با ابزارها و گجت ها سازگار خواهد شد.

 

طبق آنچه سایزر گفته است: «سرمایه گذاری و تلاش زیادی به منظور استقرار یک شبکه تلفن همراه لازم است و بازگشت این سرمایه که معمولاً حدود چندین میلیارد دلار یا یورو برآورد می شود، مستلزم گذر زمان است.»

 

بنا بر گزارش یک آژانس خبری کره ای در اوایل سال جاری، کره جنوبی قصد دارد برای احداث شبکه 5G در کشورش، 1.49 میلیارد دلار سرمایه گذاری کند. در پایان سال 2013، کمیسیون اروپا از آغاز یک همکاری دوجانبه با اتحادیه اروپا خبر داد که در آن 963 میلیون دلار درزمینهٔ تحقیقات فناوری 5G سرمایه گذاری می شود.

 

در سال 2012، شرکت مخابرات AT&T، 14 میلیارد دلار سرمایه گذاری کرد تا دسترسی به LTE را برای 300 میلیون نفر تا پایان سال 2014 فراهم کند. این 14 میلیارد دلار تنها برای دسترسی به LTE در طول سه سال هزینه شد، حال تصور کنید چه میزان سرمایه گذاری برای ایجاد شبکه 5G در طول 10 سال لازم است؟

 

اگرچه سایزر و جاریچ هر دو اتفاق نظر دارند، هدف اصلی فناوری 5G این است که چه در زیرزمین و چه در یک منطقه دورافتاده همواره به اینترنت متصل باشید اما این بدان معنی نیست که اتصال به اینترنت از طریق کابل های سیمی منسوخ شود، چراکه فناوری وایرلس به تنهایی و بدون کمک اتصالات سیمی پاسخگوی حجم بالای ترافیک اینترنت نیست.

 

به هرحال 5G نهایت تلاش خود را خواهد کرد

 

به گفته سایزر: «با طراحی این نسل جدید از فناوری، آن دسته از افرادی که در سال 2000 به دنیا آمده اند، برایشان غیرقابل درک است که زمانی برخی مردم از یک تلفن همراه به صورت مشترک استفاده می کردند و این امکان را نداشتند که هر زمان بخواهند بتوانند اطلاعات موردنیازشان را به راحتی در جیب خود به همراه داشته باشند. همچنین برای آن ها هیچ گاه قابل تصور نخواهد بود که در یک برهه زمانی اتصال همیشگی به اینترنت ممکن نبود.»

 

منبع: برترینها

 

درباره مهرداد چشمه

سلام. من مهرداد چشمه، متولد 22 تیرماه 1343 در شهر قایم شهر در استان مازندران. بزرگ شده در شهر اراک در استان مرکزی. و سالیان درازیست که ساکن شهر کرج در استان البرز هستم. تحصیلات من در حد دیپلم، هست، که البته به خاطر برخورد با انقلاب فرهنگی در اوایل انقلاب و کمبود امکانات در اون زمان با این که سه سال متوالی در دانشگاههای دولتی و تربیت معلم قبول شدم نتونستم به تحصیلات عالی دست پیدا کنم. من کارمند شرکت آب و فاضلاب استان البرز هستم و در شغل شریف اپراتوری تلفن مشغول به خدمت میباشم. از علایق شخصی خودم، میتونم به شنیدن موسیقی ملل، دیدن یا شنیدن فیلمهای کلاسیک و ارزشمند، خوندن رمانهای فاخر دنیا، کامپیوتر و اینترنت و غیره اشاره کنم. پست الکترونیک: mr.cheshmeh@gmail.com آدرس سایت چشمه سرا: cheshmehsara.com آیدی اسکایپ: mr.cheshmeh تلفن همراه: 09121641278 تلفن محل کار: 02632224020
این نوشته در تلفن همراه, کامپیوتر, معرفی ابزار, مقاله ها ارسال و , , , برچسب شده است. افزودن پیوند یکتا به علاقه‌مندی‌ها.

9 Responses to 5g فقط یک شبکه ی اینترنت پرسرعت نیست، اشتباه نکنید!

 1. 1
  رضا بخشی لاکتاسرائی says:

  سلام، اطلاعات جالبی بود. مرسی

 2. 2
  احمد عبد الله پور says:

  سلااااام سلااام و درووود بر عمووو چشمه ی عزیز و نازنین خودم عموووو وااااایییی 5G وااااییی عجب سرعتی داره این 5G وااای سرم گیج رفت یک گیگا بیت در ثانیه مگه داریم مگه میشه یعنی حساب کن یه فیلم فول اچ دی رو در دو دقیقه دانلود کنی چه حاااالییی میده میگم عمو با این سرعتای با حال اینترنت ایران به نظرت میشه از 5G در ایران هم استفاده کرد فک کنم سیستم مخابراتی ما با این سرعت هنگ کنه واااییی عمو سرعت رو داشته باش یک گیگا بییییت وااای خععععلییی با حال بود به هر حال ما که فعلاً با همین 4G سر میکنیم ببینیم خدا چی میشه به هر حال عمووو مرسی من برم سوپ بخورم که از دست این سرما خوردگی این روزا شدم شبیه سوپ به هر حااال عمووو مرسی بابت این پست توووپ که هنوز از خوندنش داره از سر من دود بلند میشه به هر حال شبت خوش ارادت دارم و مخلصم زیاد تا در پناه یگانه دادآر دادآفرین بدرود و خدا نگه دار

 3. 3
  محمد‌قاسم کفیلی says:

  سلام به عمو چشمه گرامی
  عمو گزارش جالب و خوندنیی بود
  یعنی میشه که بشه؟ اگه بشه چی میییییشه
  فکر نمیکنم به عمر ما قد بده اومدنش تو ایران
  ممنون از پست
  ارادت فراوووون

 4. 4

  میدونید من چی واسم از سرعت مهمتره؟ کیفیت، همون پایداری منظورمه. اگه به ایرانه که فعلا سه جی و چهار جی هم داریم ولی قطع میشه. مطمئنا وقتی پنج جی هم اینجا بیاد، توی یه زلزله که به کمک فوری نیاز داری و مثلا میخوای با ساعتت از طریق پنج جی خبر بدی که زیر آواری، دکل های پنج جی قطع شده افتاده ی جایی کنار خودت زیر همون آوارا. یعنی اینجوری بگم با همون دکل میمیری، مدفون میشی و تهشم محشور!

 5. 5
  کیان says:

  سلام دوست عزیز. دست مریزاد. مطلب خیلی جالبی بود. ایکاش 3g و 4g در مملکت ما پوشش کامل پیدا کند قانعیم.

 6. 6
  وحید says:

  سلام عمو جان.
  مثل هميشه مطلبتون جالب و خواندني بود.
  از زحمتي كه بابت انتشار پست كشيديد تشكر مي كنم.
  مثل هميشه شاد باشيد.

 7. 7

  درووود. خب به من چی که نیست. اصلاً باشه که چی. من میخوام اشتباه کنم مگه زوره خَخ.
  نظر موجی رو شدید می لایکم. و میگم کو تا به اینجا بیاد.
  راااستی من طرح اینترانت رو از تو میخوام. مگه مدیر پروژه نبودی چی شد خَخ.
  خلاصه فکر نکن اینو گفتی دیگه حواسم با اون نبوده.
  مرسی از پست.

 8. 8

  سلام دوستان.
  از این که به علت اشکالات فنی نتونستم جواب تک تک شماها رو بدم شرمنده هستم.
  به امید روزای روشن.
  بدرود.

دیدگاهتان را بنویسید