عمومی: مضرات استفاده از وای فای

سلااااام به همه عزیزان خوبید
بعد از مدتها با یه مقاله دیگه در مورد مضرات وای فای اومدم امیدوارم مورد استفاده قرار بگیره.
اگر شما هم از طرفداران پر و پا قرص واي فاي هستيد، هشدار ها را در مورد استفاده از آن جدي بگيريد. اين تکنولوژي مي تواند سلامت شما را به خطر بيندازد.
موضوعي که تقريبا اکثر کاربران حداقل يکبار به آن فکر کردند و يا گوشه و کنار در مورد آن چيزهايي شنيده اند خطرات و عوارض واي فاي است. اگر شما هم جز کساني هستيد که روزانه استفاده زيادي از واي فاي داريد بايد بدانيد که طبق بررسي محققان جهان استفاده از اينترنت واي فاي مي تواند براي کاربران خطر آفرين باشد.
اگر از کاربران مشتاق اينترنت از اختراعات مهم بشر سوال کنيد قطعا به واي فاي به عنوان يکي از بهترين دستاورد هاي دنياي امروز اشاره مي کنند.
اينترنت پر سرعت و بدون سيم به راحتي ما را به دنياي مجازي بزرگي وصل مي کند. دنيايي که در آن مي توانيم با افراد مختلف ارتباط برقرار کنيم و اطلاعات مورد نيازمان را راحت‌ تر و بدون نياز به کابل و سيم بدست بياوريم.

اين تکنولوژِي براي اولين بار در سال ۲۰۰۷ به دنياي مجازي معرفي شد. از آن زمان تا کنون محققان هم بيکار ننشسته‌اند و تحقيقات مختلفي انجام داده ‌اند که نتايج اين پژوهش ‌ها تا حدودي شما را متعجب مي ‌کند.
واي ‌فاي مي ‌تواند اثرات منفي مختلفي را بر سلامت مغز بگذارد. بخصوص مغز کودکان.

سردرد، خستگي، اختلالات خواب، مشکلات گوارشي، اختلال در عملکرد مغز و حافظه، استرس و حتي افسردگي همه اين ها مي تواند از واي فاي و اشعه هاي آن بوجود آيد. پس بعضي از خطرات را جدي بگيريد و خودتان را از صبح تا شب به اينترنت بي ‌سيم واي فاي وابسته نکنيد.

ارتباط واي فاي با بي ‌خوابي
تا به حال برايتان پيش آمده که شب ‌ها بعد از ساعت‌ ها کار کردن با اينترنت گوشي موبايل بي‌ خوابي سراغتان آمده باشد؟ البته اين موضوع مشکل تازه‌ اي نيست و پژوهشگران از سال ۲۰۰۷ درمورد ارتباط بين واي فاي و تاثير آن بر الگوي خواب تحقيقاتي را انجام داده ‌اند. نتايج بررسي‌ ها نشان مي‌ دهد امواج با طول موج پايين که از تلفن ‌هاي همراه ساطع مي ‌شود، بر خواب شما تاثير گذار است. در واقع افرادي که در معرض اشعه ‌هاي الکترو مغناطيسي قرار دارند در الگوي خواب‌ شان تغييرات قابل توجهي ديده مي ‌شود و نسبت به سايرين ديرتر به خواب مي‌ روند.

اين پرتوها بر مغز تاثير مي‌ گذارند. بنابراين متخصصان به شما توصيه مي‌ کنند هنگام خواب تلفن همراه با امواج واي فاي را نزديک خودتان قرار ندهيد يا هنگام خواب مودم تان را خاموش کنيد تا هيچ سيگنالي در اطراف شما وجود نداشته باشد و در برنامه خواب تان مشکلي ايجاد نشود. در بسياري از افراد کمبود خواب احتمال بروز ساير مشکلات جدي و بيماري‌ هاي ديگري را به دنبال دارد. افسردگي يا فشار خون بالا هم با نداشتن خواب کافي در ارتباط است.

تاثير منفي بر رشد کودکان
طبق بررسي پژوهشگران استراليايي اگر کودکان دائما در معرض اشعه‌ هاي واي فاي قرار بگيرند، در سيستم رشد آنها اختلالاتي بوجود مي آيد. در واقع اين اشعه‌ ها سنتز پروتئين‌ ها را تحت تاثير قرار مي ‌دهد و بدين ترتيب در فرآيند رشد مشکلاتي را ايجاد مي کند. در نتيجه ممکن است کودکان و نوجوان در سنين رشد، نسبت به ساير همسن و سالانشان رشد خوبي نداشته باشند. پس توصيه مي کنيم حتما والدين در مورد استفاده فرزندان از اينترنت واي فاي محدوديت‌ هايي را در نظر بگيرند.

تاثير در باروري مردان و زنان
شايد به گوش‌ تان رسيده باشد که گرماي ايجاد شده در لپ ‌تاپ‌ ها در طولاني مدت بر قدرت باروري مردان تاثير مي ‌گذارد. پژوهشگران به مردان هشدار مي ‌دهند که در زمينه بروز مشکلات باروري فقط لپ ‌تاپ‌ ها را مقصر ندانند، بلکه شبکه ‌هاي واي فاي و اشعه ساطع شده از آنها هم تحرک اسپرم‌ ها را تحت تاثير قرار مي دهد و باعث شکسته شدن DNA مي ‌شود. نتايج بررسي‌ هاي انجام شده در انسان و حيوانات آزمايشگاهي نشان مي‌ دهد که قرار گرفتن در معرض اشعه‌ هاي واي فاي روي اسپرم تاثيرات منفي دارد.

نا گفته نماند که فقط مردان در معرض نا باروري قرار ندارند، بلکه واي فاي قدرت باروري خانم‌ها را هم تحت تاثير قرار مي ‌دهد و ممکن است از لانه گزيني سلول تخم جلوگيري کند. در نتيجه جنين شکل نمي ‌گيرد. علاوه بر اين يک موسسه پژوهشي سوئدي که در اين زمينه تحقيقاتي انجام داده به خانم‌ هاي باردار هم توصيه مي‌ کند که با اينترنت بي‌سيم به دستگاه‌ هاي الکترونيکي مختلف وصل نشوند و تا مي توانند از محيط‌ هايي که داراي اشعه واي فاي است دور شوند.

با سرطان ارتباط دارد؟
يکي از سؤالاتي که بعضي از کاربران واي فاي را نگران کرده در مورد احتمال سرطان ‌زا بودن واي فاي است. در واقع سرطان ‌زا بودن واي فاي هنوز به اثبات نرسيده و در اين زمينه اتفاق نظر مشخصي در ميان پژوهشگران و محققان جهاني وجود ندارد. با اين وجود نتايج بررسي ‌ها روي نمونه‌ هاي آزمايشگاهي نشان مي‌ دهد قرار گرفتن در معرض اشعه‌ هاي الکترو مغناطيسي احتمال بروز تومور‌ هاي سرطاني را افزايش مي ‌دهد. به هر حال هنوز تحقيقات کمي روي نمونه ‌هاي انساني صورت گرفته است.

اختلال در عملکرد مغز
طبق تحقيقات پژوهشگران کودکاني که در معرض اشعه ‌هاي واي فاي قرار دارند نسبت به ساير همسالان خود تمرکز کمتري دارند و مغز شان عملکرد پايين‌ تري را نشان مي دهد. حکايت از تاثير اشعه هاي واي فاي بر مغز دارد. در يک تحقيق ۱۵ مرد و ۱۵ زن داوطلب مورد بررسي قرار گرفتند و براي همه آزمون مشابهي براي سنجش حافظه در نظر گرفته شد.

در ابتدا همه آنها در شرايطي آزمايش شدند که هيچ نوع اشعه واي ‌فاي در محيط وجود نداشت. در اين شرايط وضعيت هر دو گروه مشابه بود اما در مرحله بعد اين افراد به مدت ۴۵ دقيقه در معرض اشعه واي ‌فاي ۲٫۴ گيگا هرتز قرار گرفتند و در همين زمان مشغول پاسخ ‌دهي به تست حافظه بودند. در اين شرايط وضعيت مغز هر دو گروه مورد بررسي قرار گرفت و معلوم شد که فعاليت خانم ‌ها و سطح انرژي ‌شان نسبت به مردان به ‌طور قابل توجهي تغيير کرده است. اين نکته براي خانم ‌ها متاثر کننده است اما بايد به مردها هم هشدار دهيم که خيال ‌شان خيلي راحت نباشد و آنها هم اگر در معرض مداوم اشعه ‌هاي واي فاي باشند، تغيير نا خوشايندي در عملکرد مغز شان به وجود مي آيد.

چگونه از خطرات واي فاي در امان بمانيم؟
اين روز ها که همه ما در محاصره شبکه‌ هاي اينترنت‌ در محيط هاي کاري، فضاهاي عمومي و در خانه هستيم دور شدن از اشعه هايي که اين همه از مضراتشان صحبت کرديم کمي سخت است. يکي از ساده ‌ترين کار هايي که براي کم کردن خطرات واي فاي مي توانيم بکنيم اين است که سعي کنيم لپ‌تاپ، موبايل و تبلت ‌ها را در نزديکي بدن ‌مان نگه نداريم و بعد از اينکه کارمان با اين وسايل تمام شد، از آنها فاصله بگيريم.

در مواقعي که از اين دستگاه ‌ها استفاده نمي‌ کنيد لزومي ندارد که از صبح تا شب در اطراف ‌تان روشن باشند. بنابراين به سرعت آن ها را خاموش کنيد تا ضمن استفاده از تکنولوژي، سلامتي‌ تان را به خطر نيندازيد.

درباره سید جلال موسوی

سلام. سید جلال موسوی هستم ساکن ملایر. دان یک تکواندو دارم و عضو هیأت مدیره ی انجمن پژوهشگران جوان بودم. در رشته ی شیمی کاربردی مشغول به تحصیل بودم که به دلیل پیشرفت بیماری r p ترم هفتم مجبور به انصراف شدم و ناخواسته از همه ی فعالیتهام دور شدم. تا یان که بعد از شش سال، سال نود و چهار، اتفاقی توسط یه دوست با جاز و تاکبک آشنا شدم و وارد محله ی نابینایان شدم و زندگیم رنگب و بوی دیگه ای گرفت.
این نوشته در آموزش, اطلاع رسانی, کامپیوتر, مقاله ها ارسال و , , برچسب شده است. افزودن پیوند یکتا به علاقه‌مندی‌ها.

8 Responses to عمومی: مضرات استفاده از وای فای

 1. 1
  محمد جواد همایون نثار says:

  درود سید جلال عزیز بسیار ممنون بابت پست مفیدت

 2. 2
  علی اکبر زِینالی خویی No Name says:

  به نکته خوبی اشاره کردی!
  فکر میکنم باید این خطرات زِد باروری رو باید اول اول میگفتی!
  چون خیلیها، از ناباروری رنج میبرند، و درصدی از آنها نیز، به علت وای فای دچار ناباروری شده اند.

 3. 3
  ملیسا says:

  شلالالالاااااٱاااااآٱاااامی،که،خوبی سید،اول میگمت میسی میسی فراوونتا که رومو زمین ننداختی و دوباره تو سایت خودت شروع به فعالیت کردی،یعنی که کلا از چراغ خاموشی در اومدی و این حرفاااا،بعدش میگم بسیار پست مفید مفید و آموزنده ای بود که،میدونی من قبلنا بیست و چهار ساعته وایفای خونمون روشنش بود که،الآن اما نه،کلا جمعش کردم و با سیمکارتم نت میام،تازه جالبیش اینجا بود که مودمم زیر تختم بوووود خخخخخ،کلا داغون داغون خخخخی،بازم میسی میسی فراوونتا از پست بسیار مفید و جالب بیشتر ببینیمت تو کامنتا ایشالاه،هوم هوم هوم،لیلیلیلیلی،لی،لی،لی،لی،لی،لی،لی،لی،خدافسی

  • 3.1
   سید جلال موسوی says:

   وااااای ملیساااا یه نفس رفتی هااا ، بعد هم اینکه خواهش میشه . بعد اینکه یه چک آپ برو حتما نگرانت شدم خخخخخ ، الان سالمی ؟ مشکلی نداری ؟
   بقول خودت مییسی زیاد تا موفق باشی

 4. 4
  پریسا says:

  سلام سید. در مورد حضور ملیسا رو لایک می کنم. آخ از دست من که وایفایم خاموش نمیشه. به خدا هر دفعه میگم باید این نکبت رو دسته کم شب ها خاموشش کنم تا صبح ولی، … کاش خطر رو جدی بگیریم تا پیشگیری کنیم و کار به ای کاش ها نرسه!
  پست مفیدی بود برای شبیه های من که ای کاش توجه کنیم!
  همیشه شاد باشی!

  • 4.1
   سید جلال موسوی says:

   سلام پریسا خانم ، ممنون لطف دارید . پریسا خانو شما هم با ملیسا چک آپ برو حتما خخخ .
   منم قبلا زیاد از وایفا استفاده میکردم ولی خوشبختانه به نت گوشی رو آوردم ، خدا بیامرزه ایرانسلو با طرحهای خوبش .

   تشکر موفق باشی

دیدگاهتان را بنویسید