ارائه كتاب خود‌آموز ايجاد وبلاگ براي نابينايان

انجمن علمي، فرهنگي موج نور اصفهان در ادامه‌ي فعاليت‌هاي خود براي توليد كتاب‌هاي خود‌آموز و به پيشنهاد و در‌خواست بسياري از نابينايان و كم‌بينايان اقدام به تهيه كتاب خود‌آموز وبلاگ براي نابينايان نموده است.

به منظور اطلاع شما قسمتي از مقدمه ي كتاب كه آماده‌ي توزيع نيز مي باشد؛ به حضورتان تقديم مي گردد.

وبلاگ مشابه سایت، ویترینی برای ارائه‌ی محتوا (مثل نظر، توانمندی، محصول، آموزش‌ ، تبلیغ، انتقاد و پیشنهاد) در فضای مجازی وب و ابزار بسیار خوبی برای تعامل و همکاری در سراسر دنیاست. ایجاد و کار کردن با وبلاگ ها آسان و رایگان است و می‌تواند به طور قطع در کاهش مشکلات نابینایان و کم‌بینایان در تولید محتوا، دسترسی به محتوا، و کاهش مشکلات تعامل و همکاری با دیگران کمک کننده باشد.

کتاب خودآموز ایجاد وبلاگ برای نابینایان تلاشی برای آشنایی شما با چگونگی ساخت وبلاگ و نحوه ی اداره و استفاده از خدمات آن  و تلاشی برای بهره وری بیشتر از توانمندی‌های شماست.   امید که با استفاده از مطالب این کتاب، و تولید و استفاده از وبلاگ، محیط بهتری را برای تعامل و همکاری با مخاطبان خود، به ویژه بینایان، فراهم کنید.

مطالب کتاب به شکل زیر سازمان دهی شده است.

 • در فصل اول: با تعریف و ایجاد وبلاگ در سایت‌های مختلف آشنا می‌شوید.
 • در فصل دوم: با نوشته ها آشنا می‌شوید. موضوعاتی از قبیل: نوشته‌ی جدید و ویرایش آن، درج تصویر و لینک و جدول، تعریف موضوع و نظرات، مورد بحث قرار می‌گیرد.
 • فصل سوم: به پیوندها اختصاص یافته است و شما را با وبلاگ دوستان، پیوندهای روزانه، پیوندهای وبلاگ و ایجاد صفحه‌ی جدید آشنا می‌کند.
 • فصل چهارم: وبلاگ گروهی را مورد بحث قرار داده است. در این فصل موضوعاتی مانند نویسندگان وبلاگ، ورود نویسندگان و پروفایل مطرح شده است.
 • در فصل پنجم: با تنظیمات وبلاگ مثل قالب‌بندی، تنظیمات کلی وبلاگ، تنظیمات امنیتی و تغییر آدرس و تصویر وبلاگ آشنا می‌شوید.
 • فصل ششم: که آخرین فصل این کتاب هم هست، به سایر امکانات مانند فعال کردن آمار بازدید با استفاده از کدهای JavaScript، تهیه‌ی نسخه‌ی پشتیبان از مطالب وبلاگ، اتصال دامنه به وبلاگ و حذف وبلاگ اختصاص یافته است.

این کتاب دارای یک واژه نامه هم هست که در آن اکثر لغات به کار رفته در کتاب، همراه معنی فارسی آن آمده است.

ذکر این نکته لازم است که تمام مباحث این کتاب توسط مؤلف نابینای آن – مهندس نصرالله رضایی – به طور عملی ارائه شده است. عبارات دیگری که همراه صحبت‌های ایشان می‌شنوید، خروجی صفحه خوان Jaws، نگارش 16 و موتور صوتی پارس‌آوا، نگارش2  است.

در استفاده از این کتاب به موارد زیر توجه فرمایید:

 1. فرض ما این است که شما به کار با اينترنت   مسلط هستید. اگر این طور نیست، می‌توانید از کتاب خود‌آموز اینترنت برای نابینایان و کتاب تسهیل زندگی با استفاده از وب برای نابینایان، که توسط انجمن موج نور ارائه شده، استفاده کنید.
 2. در این کتاب از امکانات بلاگفا (blogfa.com) برای تولید و کار با وبلاگ استفاده شده است.
 3. سیستم عامل به کار گرفته شده در این کتاب Windows 7 نسخه ی 32 Bit می باشد.
 4. نسخه ی Internet Explorer و Mozilla Firefox به کار گرفته شده در این کتاب به ترتیب 11 و 48 می باشد.
 5. تغییر و به روز رسانی در سایت‌های ارائه دهنده خدمات وبلاگ، نرم‌افزارهای صفحه خوان، موتورهای صوتی، Browser ها و سیستم‌های عامل امری ضروری و حتمی است. بنابراین ممکن است در آینده مطابقت کاملی بین این کتاب و کار با یک وبلاگ وجود نداشته باشد. اما آنچه مسلم است این است که شما با آموختن مطالب این کتاب و تعمیم آن، می توانید در هر زمان و مکانی با وبلاگ ها کار کنید.
 6. در دفعات اولی که با یک سایت ارائه دهنده‌ی خدمات وبلاگ یا یک وبلاگ کار می‌کنید، سعی کنید دید کلی از آن پیدا کنید.اميد كه مورد قبول واقع گردد.براي تهيه‌ي اين كتاب -كه تا 20 آذر‌ماه مثل بقيه‌ي محصولات انجمن با 50 درصد تخفيف عرضه مي‌شود- روز‌هاي فرد از ساعت 12 تا 14 و روز‌هاي زوج از ساعت 16 تا 18 به جزء روز‌هاي تعطيل با تلفن 03136687033 تماس بگيريد.

  به اميد روز‌هاي روشنتر.

درباره انجمن موج نور

به نام آفریدگار قلم معرفی انجمن علمی-فرهنگی موج نور اصفهان انجمن علمي-فرهنگي موج نور اصفهان با حمايت علمي خانه رياضيات اصفهان و پشتيباني سازمان بهزيستي استان اصفهان و شهرداري اصفهان، به همت جمعی از اساتید دانشگاه و تعدادی از نابینایان و کم‌بینایان تأسیس و فعاليت¬هاي خود را از سال 1384 هجری شمسی (2005 میلادی) آغاز نموده است. هدف اصلی انجمن آموزش رايانه معمولی به نابينايان و کم¬بينايان فارسی زبان برای کارآفرينی و رفع نيازهای روزمره آنهاست. مهم‌ترین فعالیت انجمن، تولید کتب خودآموز در زمینه‌ی رایانه و تلفن همراه است؛ بر این اساس تا کنون حدود ۷۰ عنوان کتاب خودآموز به صورت صوتی، همراه با کار عملی و بر روی لوح فشرده (CD DVD) در انجمن تولید و به گروه هدف ارائه شده است. فعالیت‌های دیگر انجمن عبارت‌اند از: • تولید کتب صوتی در زمینه‌های مختلف فناوری اطلاعات (فاوا)، جهت‌یابی، تلفن همراه و آمار و ریاضی. برگزاری دوره‌های مختلف آموزشی مانند کلاس های آموزش استفاده از رایانه عادی ومهارتهای زندگی به نابینایان،آموزش آمار و ریاضی. • تهیه نرم‌افزارهای کاربردی؛ مثل قرآن و نهج البلاغه. • پاسخ‌گویی تلفنی به سؤالات و ارتباطات موثر با فارسی زبانان داخل وخارج کشور. • شرکت در سمینار‌های برگزار‌شده در داخل و خارج کشور و ارائه مقالات. • اطلاع‌رسانی از طریق سایت و سامانه تلفن گویا. • پیگیری مناسب‌سازی سایت‌ها و برنامه‌ها و تهیه‌ی استانداردهای طراحی برنامه و سایت. • مناسب‌سازی مبلمان شهری از جمله مناسب کردن پیاده‌رو‌ها. • گویاسازی چراغ‌های راهنما و اتوبوس‌های شهری. • برگزاری جلسات برنامه ریزی برای اشتغال نابینایان و کمبینایان و تلاش برای کارآفرینی برای آنان . • تولید فیلمهای مختلف برای شناساندن توانمندیهای نابینایان به مردم وکارفرمایان و خانواده های نابینایان • همکاری با سازمان‌ها، شرکت‌ها، انجمن‌ها و دانشگاه‌ها. راه‌های ارتباط با انجمن علمی-فرهنگی موج نور اصفهان به شرح زیر است: تلفن تماس و پاسخ‌گویی به سؤالات: 03136687033 روزهای یک‌شنبه از ساعت ۱۶ تا ۱۸ و روزهای سه‌شنبه و پنج‌شنبه از ساعت ۱۲ تا ۱۴ به جزء روزهای تعطیل. تلفن سیستم اطلاع‌رسانی: 03136688000 در تمام ساعات شبانه‌روز. پست الکترونیکی: mojenoor84@gmail.com نشانی سایت اینترنتی: www.mnsi.ir نشانی پستی: اصفهان، خیابان سعادت‌آباد، رو به روی مقبره‌ی بانو امین، جنب ورزشگاه امین، خانه‌ی ریاضیات اصفهان، بخش نابینایان. فاکس: 03136692014. کانال انجمن در پیام‌رسان تلگرام: @mojenoor به امید روزهای روشن‌تر.
این نوشته در آموزش, آموزش های خریدنی, اجتماعی, اخبار, اطلاع رسانی, صحبت های خودمونی, صوتی, کامپیوتر, کتاب, کتاب صوتی, معرفی ابزار, نرم افزار های کاربردی ارسال و , , , , , , , , , برچسب شده است. افزودن پیوند یکتا به علاقه‌مندی‌ها.

25 Responses to ارائه كتاب خود‌آموز ايجاد وبلاگ براي نابينايان

 1. 1
  صادق says:

  سلام بر شما
  این کار مثبتی هست و بسیار مناسبه امیدوارم طراحی وب سایت هم بیرون بیاد

  ولی این وسط یک سوال فرض کنید من یک وبلاگ زدم و یا سایت درست کردم
  چطوری تولید محتوا کنم
  یعنی هدف باید چی باشه
  پس تولید محتوا را هم یاد بدید
  ولیی انصافا موج نور کتاب های خوبی بیرون میده
  امیدوارم کتاب های زبان انگلیسی هم تولید بشه ما منتظریم ها
  چرا که یادگیری زبان یعنی گامی برای شغل
  یعنی گامی برای مستقل شدن
  متشکرم

 2. 2
 3. 3
  مریم شیبانی says:

  سلام.
  با تشکر از زحمتهای موج نور
  سوالم اینه که آیا بدون نصب جاز و فقط با استفاده از nvda می‌توان از این کتاب استفاده کرد یا نه؟
  موفق باشید

 4. 4

  سلام یک جهان سپاس

  به امید موفقیت های بیشتر برای شما

 5. 5
  molti says:

  با سلام و تشکر ما حدود اگر اشتباه نکنم یک ماهی هست کتاب خودآموز جاز جلد دوم رو به صورت اینترنتی خریدیم ولی لینک دانلودی برای ما ارسال نشد دلیلش چی هست

 6. 6
  اکبر غفارزاده says:

  با سلام به شما دست اندر کاران انجمن موج نور اصفهان.
  این کار شما بسیار مثبت میباشد و امیدوارم آموزش html wordperess و طراحی سایت را هم شروع کنید.
  اما یک سوال. آیا این کتاب را هم اکنون توزیع میکنید؟ چون شما در این سایت پست گذاشتید که ارائه خود آموز جاز جلد دوم و من هم در تاریخ 7 آبان مبلغ 12 هزار تومان واریز کردم ولی هنوز آموزش را در دراپ باکس قرار ندادید
  مطلب دوم اینکه چون شما محصولات خود را با تخفیف ارضه میکنید آیا من میتوانم هر دوی این کتابها را بخرم با تشکر

  • 6.1

   درود بر شما، همانطور که پیشتر هم گفتیم به خاطر تأخیر در ارائه ی کتاب خود آموز Jaws جلد 2 واقعاً شرمنده ایم؛ اما در مورد این کتاب از همین حالا قابل ارائه است. بله هر دو کتاب هم برای شما و هم برای همه ی کسانی که کتاب قبلی را سفارش داده اند و هنوز دریافت نکرده اند و یا تا 20 آذر اقدام به سفارش کنند تخفیف 50 درصدی لحاظ خواهد شد. برای هماهنگی با انجمن تماس بگیرید. متشکریم.

 7. 7
  صادق says:

  این کامنت به دلیل مرتبط نبودن با موضوع پست ویرایش گردید.

 8. 8
  احمد عبد الله پور says:

  سلام و درود بی کران بر دست اندر کاران محترم و عزیز انجمن موج نور اول که به نوبه خودم از شما عزیزان بخاطر تهیه ی این کتاب خودآموز عالی سپاس گذارم و ممنون هستم که هر روز به فکر اعتلای دانش کامپیوتری جامعه ی بزرگ و شریف نابینای ایران هستید واقعاً مرسی بخاطر این همه آموزش عالی ایشالله که در تمامی مدارج زندگیتان موفق پیروز و سربلند باشید در پناه یگانه دادآر دادآفرین بدرود و خدا نگهدار

 9. 9

  سلام و تشكر از مطالبتون دوتا سؤال داشتم.
  1/ آيا آموزشتون mihanblog رو هم شامل ميشه؟ چون من به اين وبلاگ فقط نياز دارم!
  2/ گرچه اين سؤالم مرتبط با مطلب كتاب نيست اما ممنون ميشم جواب بدين.
  بهترين راهكار مهاجرت به لينوكس چيه؟
  من ميخوام اگه خدا بخواد و كمكم كنه از ويندوز به ubuntu مهاجرت كنم و تصميم دارم به ياري خدا مزاياي لينوكس رو نسبت به ويندوز در اين سايت منتشر كنم.

دیدگاهتان را بنویسید