عمومی: بررسی ۱۰ باور غیر علمی که در زندگی ما نفوذ کرده اند

بيگ بنگ/ برخلاف آنچه معمولا شنيده‌ايد، نوشيدن روزانه هشت ليوان آب کليد سلامت نيست يا نپوشيدن لباس گرم در يک روز سرد شما را بيمار نمي‌کند. شايد باور نکنيد دوران بارداري ۹ ماه نيست. شايعات مربوط به حوزه پزشکي، اغلب به عنوان حقايقي خدشه‌ناپذير بين مردم تکرار مي‌شوند، حتي اگر جستجوهاي پيگيرانه در اينترنت، حقيقتي را که پشت اين تصورات غلط وجود دارند روشن کنند. در ادامه به بي‌اعتباري برخي از معمول‌ترين شايعات پزشکي از نظر علمي مي‌پردازيم.

۱- واکسن‌ها مي‌توانند باعث ابتلا به آنفلوآنزا يا اوتيسم شوند,
هرچند بدن در واکنش به هر نوع واکسني دچار تب خفيفي مي‌شود، اما دکتر راشل ريمان استاديار طب کودکان در دانشکده پزشکي دانشگاه اينديانا و نويسنده کتابي در زمينه شايعات پزشکي مي‌گويد: اين شايعه که واکسن آنفلوآنزا مي‌تواند فرد را به آنفلوآنزا مبتلا کند کاملا نادرست است. واکسن آنفلوآنزا قطعا شامل ويروس‌هاي مرده آنفلوآنزاست؛ اما اين ويروس‌ها کاملا مرده هستند. ريمان افزود: يک ويروس مرده نمي‌تواند دوباره زنده شود و ايجاد آنفلوآنزا کند.
اما در مورد اوتيسم، شايعه ابتلا به اين بيماري در اثر واکسن، با چاپ مقاله‌اي آغاز شد که سال ۱۹۹۸ در نشريه علمي The Lancet به چاپ رسيد. در اين مطالعه والدين هشت کودک (فقط هشت کودک) مبتلا به اوتيسم گفتند تصور مي‌کنند فرزندانشان پس از زدن واکسن به اين بيماري مبتلا شده‌اند. از آن زمان تاکنون با وجود مطالعات بسيار ديگري که اين موضوع را رد مي‌کنند اين شايعه بشدت گسترش يافته است. به عنوان مثال مطالعه‌اي که در سال ۲۰۰۲ در مورد ۵۳۰ هزار کودک انجام شد (دقت کنيد عدد ۵۳۰ هزار چقدر بزرگ‌تر از هشت است!) ارتباطي ميان واکسن زدن و خطر ابتلا به اوتيسم را نشان نداد. ريمان مي‌افزايد: متاسفانه با وجود وقت و سرمايه‌اي که براي اثبات اين موضوع به کار رفته است، اين شايعه همچنان رواج دارد. آنقدر که در گرماگرم رقابت‌هاي انتخاباتي آمريکا، دونالد ترامپ اعلام کرده است اعتقادي به موثر بودن واکسن‌ها ندارد و فکر مي‌کند واکسن ‌زدن به بروز اوتيسم مي‌انجامد!

۲– مصرف مکمل‌هاي ويتامين، شما را سالم‌تر مي‌کنند,
مطالعات نشان داده‌اند مصرف زياد مکمل‌هاي ويتامين مي‌توانند نه‌تنها بي‌تاثير که حتي خطرناک باشند. به عنوان مثال مطالعه‌اي که در سال ۲۰۱۶ انجام شده نشان مي‌دهد خطر ابتلا به زوال عقل درمورد برخي از زنان مسن که مکمل کلسيم مصرف مي‌کنند وجود دارد. همچنين در مطالعه گسترده‌اي که نتايج آن سال ۲۰۱۵ منتشر شد، محققان پي بردند دوزهاي بالاي ويتامين‌ها مي‌تواند با افزايش ريسک سرطان مرتبط باشد. مکمل‌هاي ويتامين علاوه بر خطراتي که در بلندمدت متوجه فرد مي‌کنند، در کوتاه‌مدت نيز مي‌توانند زيانبار باشند. ريمان مي‌گويد بهتر است ويتامين‌ها و ساير مواد مغذي را به جاي قرص‌ها از غذاهاي واقعي دريافت کنيد.

۳- غذاهاي تند و استرس باعث زخم معده مي‌شود,
اگر فکر مي‌کنيد غذاي پرادويه شب گذشته باعث عود زخم معده‌تان شده است اشتباه مي‌کنيد. هرچند پزشکان زماني بر اين باور بودند که دو عامل استرس يا غذاهاي پرادويه به زخم معده دامن مي‌زنند، اما امروزه مشخص شده است عامل واقعي زخم معده يک باکتري به نام هليکوباکترپيلوري است. دکتر آران سواميناس مدير برنامه بيماري‌هاي التهابي روده در بيمارستان لنوکس هيل نيويورک مي‌گويد زخم معده – زخمي که در جدار داخلي معده يا قسمت ابتدايي روده باريک ايجاد مي‌شود – مي‌تواند براثر مصرف داروهاي خاصي مثل آسپرين و قرص‌هاي آهن نيز ايجاد شود.

۴- آدامس ۷ سال در معده باقي مي‌ماند,
درست است که بسياري از مواد تشکيل‌ دهنده آدامس مثل الاستومرها، رزين‌ها و موم‌ها غيرقابل هضم هستند، اما اين بدان معنا نيست که هفت سال در معده باقي مي‌مانند. بسياري از چيزهايي که ما مي‌خوريم – حتي موادي مثل فيبر که به خوردن آن ترغيب مي‌شويم – غيرقابل هضم هستند. اما سيستم گوارشي يک سيستم ارگانيک قوي است و هر چيزي را که نمي‌تواند جذب کند، از خود خارج مي‌کند. ريمان مي‌گويد با وجود چسبندگي و قوام عجيب آدامس، اين ماده از سيستم گوارشي عبورکرده و دفع مي‌شود.

۵- مطالعه در نور کم يا نزديک تلويزيون نشستن چشم را ضعيف مي‌کند,
نور کم يا زل زدن به تلويزيون از فاصله کم، بدون شک مي‌تواند باعث شود چشم شما بسختي کار کرده و آسيب ببيند. اما ريمان مي‌گويد هيچ‌گونه شواهدي وجود ندارد که نشان دهد اين کارها آسيب طولاني‌مدتي به چشم وارد مي‌کنند. وي مي‌افزايد شايعه غلطي که در اين زمينه وجود دارد در دهه ۱۹۶۰ آغاز شد و در آن زمان مي‌توانست درست باشد. برخي تلويزيون‌هاي رنگي اوليه امواجي منتشر مي‌کردند که مي‌توانست به چشم آسيب برساند. اما اين مشکل مدت‌هاست برطرف شده و تلويزيون‌هاي امروزي و صفحه‌هاي نمايشگر رايانه‌ها تقريبا بي‌خطر هستند. بنابراين زياد نزديک تلويزيون نشستن، کودک شما را نيازمند عينک نخواهد کرد.

۶- روزانه بايد حداقل ۸ ليوان آب بنوشيم,
شايعه مصرف هشت ليوان آب در روز از سال ۱۹۴۵ آغاز شد؛ زماني که شوراي تحقيقات ملي غذا و تغذيه آمريکا اعلام کرد بزرگسالان بايد روزانه حدود ۲٫۵ ليتر (مساوي با هشت ليوان) آب مصرف کنند. هر چند تمام رسانه‌ها اين حقيقت را منتشر کرده و به همين مقدار بسنده کردند، اما آنچه شوراي تغذيه در ادامه توضيح داد اين بود که بخش عمده اين ميزان آب از غذاها تامين مي‌شود. ريمان مي‌گويد شايعه‌اي که وجود دارد را بايد اين گونه اصلاح کرد: روزانه حدود هشت ليوان مايعات بنوشيد يا بخوريد.

۷– هواي سرد شما را بيمار مي‌کند,
ريمان مي‌گويد اين شايعه که در سراسر جهان رواج دارد، صحت ندارد. شايد وقتي سردمان مي‌شود، علائم سرماخوردگي – واقعي يا خيالي- را بيشتر احساس کنيم. اما دما به خودي خود ما را نسبت به ويروس‌ها آسيب‌پذيرتر نمي‌کند. اين نتيجه در مطالعه‌اي که سال ۱۹۶۸ در نشريه The New England Journal of Medicine به چاپ رسيد اعلام شد. براساس نتايج اين مطالعه اگر در يک اتاق يا يک حمام سرد، از سرما به خود بلرزيد، احتمال ابتلا به سرماخوردگي پس از استنشاق ميکروب‌هاي سرماخوردگي بيش از زماني نيست که در دماي معمولي به‌سر مي‌بريد. ريمان افزود هواي سرد همچنين تفاوتي در دوره بهبودي از سرماخوردگي ايجاد نمي‌کند.
حتي نتايج تحقيقاتي که هنوز در مراحل اوليه هستند مي‌گويند اين احتمال وجود دارد که هواي سرد از برخي جهات به بدن کمک مي‌کند. با اين حال تاثير هواي سرد بر ميکروب‌هاي سرماخوردگي هنوز بدرستي مشخص نيست. تحقيقات نشان مي‌دهند دو عامل معمول سرماخوردگي – رينوويروس‌ها و کرونوويروس‌ها- دردماهاي سردتر بسرعت رشد مي‌کنند و سرماخوردگي در هواي سرد و خشک گسترش بيشتري مي‌يابد. برخي دانشمندان احتمال مي‌دهند دليل شيوع بيشتر سرماخوردگي در هواي سرد اين باشد که در اين هوا افراد اغلب در فضاهاي بسته به سر مي‌برند و تعامل نزديک‌تري با يکديگر دارند و اين شرايط، زمينه را براي گسترش ميکروب سرماخوردگي فراهم مي‌سازد.

۸- کودکان هنگام دندان درآوردن تب مي‌کنند,
اين شايعه‌اي است که همه پدرو مادرها آن را شنيده‌اند. ريمان مي‌گويد اين شايعه پزشکي هم نادرست است و مي‌تواند خطرناک باشد. تحقيقات، ارتباط زيادي ميان دندان درآوردن کودک و دماي بالاي بدن نشان نداده‌اند. ريمان هشدار مي‌دهد والدين نبايد تب کودک را در نتيجه دندان درآوردن بدانند و به آن اهميت ندهند.

۹- مصرف پروبيوتيک‌ها از سرماخوردگي جلوگيري مي‌کند,
مطمئنا پروبيوتيک‌ها شما را بيمار نمي‌کنند، اما از سرماخوردگي‌تان هم جلوگيري نمي‌کنند. دکتر پاتريکا هيبرد استاد پزشکي کودکان و رئيس سازمان سلامت جهاني بيمارستان کودکان بوستون مي‌گويد هرچند تحقيقات اوليه، پروبيوتيک‌ها را عامل جلوگيري‌کننده از سرماخوردگي معرفي مي‌کردند، اما هيچ‌يک از آزمايش‌هاي پيشرفته و باکيفيت اين ادعا را ثابت نمي‌کنند.

۱۰- دوره بارداري ۹ ماه است,
همه مي‌دانند دوران بارداري ۹ ماه به طول مي‌انجامد. اما همه در مورد اين حقيقت در اشتباه هستند. دکتر جوانا استون پزشک متخصص زايمان در دانشکده پزشکي ماونت سايناي نيويورک مي‌گويد درواقع اين دوران ۹٫۵ ماه به طول مي‌انجامد. پزشکان معمولا دوران کامل بارداري را ۴۰ هفته عنوان مي‌کنند و آغاز آن را اولين روز آخرين قاعدگي مي‌دانند. اما باروري زنان معمولا ۱۰ تا ۱۶ روز پس از شروع قاعدگي آغاز مي‌شود. بنابراين با اين شيوه شمارش، دو هفته اول بيشتر بارداري‌ها درواقع قبل از اين‌که زنان متوجه آن شوند آغاز مي‌شود. چيزي که موضوع را گيج‌کننده‌تر مي‌کند اين است که محققان پي برده‌اند مدت‌زماني که يک بارداري سالم به طول مي‌انجامد مي‌تواند به اندازه پنج هفته کم يا زياد شود.

منبع
وب سایت آخبر

محمد ملکی

درباره محمد ملکی

سلام رفقا. من محمد ملکی، متولد مرداد ماه سال ۱۳۷۱، و دارای لیسانس روانشناسی هستم. اگه بخوام از علاقه هام بنویسم، موسیقی اولین چیزیه که شدیدا بهش علاقه دارم. ساز زدن، بهترین لذت منه، و حسابی آرومم میکنه. عاشق امیدم، و با رضا صادقی آروم میشم. دیوونه ی مسافرت رفتنم، و بندر عباس هیچ وقت برام تکراری نمیشه. راه ارتباطی من در مسنجر تلگرام: @mohammad2639 یادتون نره که دوستون دارم
این نوشته در اطلاع رسانی, کودکان و نونهالان, مقاله ها ارسال و , , , , , , , , , , برچسب شده است. افزودن پیوند یکتا به علاقه‌مندی‌ها.

13 Responses to عمومی: بررسی ۱۰ باور غیر علمی که در زندگی ما نفوذ کرده اند

 1. 1
  غزل فرزان says:

  سلام
  جالب بود مرسی
  در ضمن طلا

 2. 2
  وحید says:

  سلام.
  مطلب جالبي بود.
  ممنون از بابت پست.
  شاد باشي.

 3. 3
  احمد عبدالله پور احمد عبد الله پور says:

  سلام و درود بر داش محمد خودم میبینم که زدی تو کار پزشکی و سلامت خب یه دکتر دیگه به دکترای محله اضافه شد خخ
  خب این که نور کم چشای آدم رو ضعیف میکنه که خدا رو شکر من از شر این مسئله راحتم چون کلاً چراغام چی یعنی چشام کلاً خاموش تشریف دارند در مورد خوردن غذای تند حالا یه کم تا متوسط تند مشکلی نداره گفته خیلی تند خب استرس رو هم نمیشه کاری کرد به هر حال بعضی مواقع برای آدم پیش میاد که استرس داشته باشه میگما این آبم عجب چیز خوش مزهی هست حالا اگه هشت لیوان نشد روزی پنج چهار سه دو لیوان بخوری به جایی بر نمیخوره
  به هر حاااال داش محمد مرسی بابت این پست روزت برفی و بارونیییی باشه ایام به کام روز خوش و خدا نگهدار

 4. 4

  حالا این ریمان خودش قابل اعتماده؟
  خخخخ

 5. 5
  پریسا says:

  سلام محمد. الان اون بالا داخل اون یکی پستت بودم.
  تمام این10تا1طرف اون8تا لیوان آب1طرف. جدی خوردنش لازم نیست؟ من رسما سر این ماجرا به خودم ظلم کردم که! ببین من1سر میرم پیدا کنم اولین کسی که بهم این توصیه ترسناک رو کرد کی بود بزنم لهش کنم الان میام!
  ایام همیشه به کامت!

 6. 6
  گوشه نشین says:

  سلام آقای ملکی خیلی جالب و مفید بود ممنون از شما

دیدگاهتان را بنویسید