عمومی: موش

هیچ موجودی بیش از موش در جهان الهام بخش ترس نیست . این موجود نمادی از مرگ و طاعون است . آنها کابوس ما میشوند وقتی در دیوارها خانه میکنند و به راحتی آنجا رفت و آمد دارند . دم فلس مانند اونها واقعا آزار دهنده است . موشهای صحرایی در هر سال باعث میلیاردها دلار خسارت میشوند ، آنها منابع غذایی را میخورند و انواع دیگر آنها از طریق جویدن سیم های برق، ، گاز گرفتن کودکان و … باعث آزار و اذیت و ناراحتی ما میشوند . اما در ادامه مطلب ۱۰ عنوان جالب توجه در مورد این موجود را میخوانید که تا حد زیادی متفاوت است .
۱ – اگر چه گونه های بسیار مختلف از موش وجود دارد ، اما یکی از انواع بسیار مشهور آن موش قهوه ای یا نروژی است .به احتمال زیاد منشاء این موجود چین بوده است که بزرگترین نمونه آن می تواند حدود ۱ کیلو به بالا وزن داشته باشد . این موشها مانند طاعون تقریبا در همه جای جهان با جمعیتی از چند صد هزار تا چند صد میلیون به جز مناطقی از قطب شمال و جنوب وجود دارند .
۲ – این موش سیاه و بدریخت مناطق استوایی را که بعضی ها آنرا به انواع دیگر آن ترجیح میدهند زمانی گونه غالب در اروپا بود . این موش همانا ناقل طاعون سیاه بود. ککی که بر روی بدن این موشها زندگی می کرد ، عامل انتقال آفات باکتری های یرسینیا به میلیون ها نفر از قربانیان بی خبر طاعون بود ه است. موش های سیاه و سفید کوهنوردان بسیار عالی هستند ، و ثابت کرده اند که به زهر بسیاری از گونه های حیوانات زهر دار سراسر جهان .اکسینه هستند . آنها به خصوص در نیوزیلند بسیار زیاد هستند . آنها برخلاف همتایان قهوه ای خود آنها تمایل دارند سریع به مانند یک انفجار جمعیت خود را بزرگ و بزرگتر کنند .
3– این تقریبا غیر ممکن است که به طور کامل خانه شما ضد موش ساخته شده باشد . آنها می توانند به راحتی از طریق هر دهانه کوچکی به قطر یک چهارم بدنشان وارد محیط شوند . با توجه به مقیاسه های انجام شده سختی دندان موش سخت تر از آهن یا فولاد است و و می تواند به راحتی قادر هر چیزی را گاز بگیرد . هنگامی که آنها به خانه حمله میکنند ،گرفتن آنها بسیار دشوار است چون موش باهوش است . تله های موش که غالبا به عنوان سلاح برای مقابله با موشها ساخته شده اند برای حیوانات خانگی و بچه ها خطرناک هستند و به همین علت آنها هنوز هم جولان میدهند .
4 – توکسو پلاسما گوندی انگل تک یاخته ای که به طور کامل در چرخه عمر یک گربه و در بدن این موجودوود دارد . . گربه ها با استفاده از این انگل به باوری و ادامه نسل میرسند . اما همین انگل اگر درون بدن یک میزبان موذی مانند موش که آلوده هم هست وارد شود تغییرات عجیب و غریبی در مغز حیوان به وجود میاورد و در نهایت منجر به مرگ آن میشود . توکسوپلاسموز در بدن ۱/۳ از جمعیت جهان وجود دارد . بعضا کشنده و خطرناک است . به خصوص برای افرادی که سیستم ایمنی ضعیفی دارند و زنان باردار . توکسوپلاسموز به بسیاری از بیماری های دیگر، از جمله اسکیزوفرنی ارتباط دارد.
5 – اما گسترش موش ها در سراسر جهان به طور کامل شامل انواع خوش شانسی های محیطی است . آنها می توانند خودشان را بدون مشکل زیادی با محیط های مختلف منطبق کنند . موش می تواند مانند یک شتر بی آبی را تحمل کند . بدن بسیار مقاومی در برابر سقوط از ارتفاع دارند . آنها می توانند مقدار زیادی در برابر اشعه های مختلف دوام بیاورند . زنده ماندن و شنا کردن در طول نیم مایل از دیگر توانایی های این موجود عجیب است . در طول نسل ها، آنها نسبت به سموم مختلف مصونیت خاصی بدست آورده اند .
6 – در حالی که برخی گربه های خانگی ممکن است تا حد زیادی توانایی شکار موش را از دست داده باشند ، هنوز هم بسیاری از موجودات دیگر وجود دارند که موش به عنوان یک جزء اصلی از رژیم غذایی آنها به حساب میاید . جغدها و بازها، مارها، اعضای خانواده راسو، و بسیاری از شکارچیان بزرگ عاشق خوردن موش هستند .بعضی از نژاد های سگ نیز در شکار کردن موشها تبحر خاصی دارند . حتی انسانها هم در بعضی نقاط جهان مانند آفریقا و آسیای جنوب شرقی موش را به عنوان یک غذای لذیذ نوش جان میکنند . در حالی که ممکن است در بعضی از نقاط هند این موجود مورد پرستش قرار بگیرد در جای دیگری به عنوان غذا مصرف میشود .
7 – بسیاری از کشفیات دنیای پزشکی بر اساس آزمایشهایی است که بر روی این موجودات کوچک انجام میگیرد .با دستکاری ژنتیکی در بعضی از نژادهای مختلف آنها را برای استفاده در شناخت داروها و مراحل درمان بیماری هایی مانند دیابت و البته مشکلات ناشی از چاقی و … استفاده میکنند . به تازگی از موش در مهندسی ژنتیک برای ساخت بافت ، پوستو غضروف استفاده شده است که این بحث بسیار جنجال برانگیز شده است .
8– برای کسانی که از جوندگان میترسند ، موش صحرایی های گامبیا مظهری از رعب و وحشت مطلق خواهد بود . شباهت ظاهری این موش به موش صحرایی نروژ شاید اشتباه برانگیز باشد . اما ، نسخه گامبیایی این حیوان میتواند تا ۶٫۷ کیلو گرم رشد کند . در آفریقا بومی این سرزمین ، موش را به عنوان گوشت بیشه زار میخورند ، اما ماهیت هوشمند و سربزیر این حیوان منجر شده است تا برای شناسایی مین های زمینی مورد استفاده قرار گیرد . با وجود ظاهر نامطلوب آن، موش صحرایی غول پیکر در واقع کاملا دوستانه است و مواردی میتواند به عنوان یک حیوان خانگی عجیب و غریب مورد استفاده قرار گیرد .
۹ – یک جفت موش می تواند در ۵ زایمان ۷-۱۵ نوزاد در یک سال بدنیا بیاورد ، و همین نوزادان در حدود ۵ هفته ای که باشند خودشان بارور می شوند . در یک محیط خلاء ، یک جفت موش از لحاظ نظری می توانند صدها هزار و یا شاید میلیون ها فرزندان در یک سال تولید کنند. باید خدارا شکر کرد که در شرایط عادی میزان مرگ و میر نوزادان موشها حدود ۹۵ درصد در ابتدای دوران زندیگیشان است .
10 – اما دهمین موضوع جالب درباره موشها اتفاقی است تحت عنوان موش پادشاه که شاید یک اتفاق عجیب و غریب باشد . در جایی موش های بسیاری از دم به هم میچسبند و در نهایت دمهای آنها به هم تنیده میشود . چند نمونه از این اتفاق در قرون وسطی یافت شده است گرچه اشکالات و شبهات زیادی در این مورد وجود دارد . بزرگترین پادشاه موش شناخته شده ، یک خوشه متشکل از ۳۲ سر موش سیاه صحرایی مومیایی شده در یک شومینه میلر در Buchheim، آلمان به سال ۱۸۲۸ که می توان آن را بر روی صفحه نمایش در موزه Mauritianum در Altenburg، آلمان دید. از لحاظ تاریخی، موش پادشاه به عنوان یک فال وحشتناک در ارتباط با مرگ و بیماری دیده میشود .

محمد ملکی

درباره محمد ملکی

سلام رفقا. من محمد ملکی، متولد مرداد ماه سال ۱۳۷۱، و دارای لیسانس روانشناسی هستم. اگه بخوام از علاقه هام بنویسم، موسیقی اولین چیزیه که شدیدا بهش علاقه دارم. ساز زدن، بهترین لذت منه، و حسابی آرومم میکنه. عاشق امیدم، و با رضا صادقی آروم میشم. دیوونه ی مسافرت رفتنم، و بندر عباس هیچ وقت برام تکراری نمیشه. راه ارتباطی من در مسنجر تلگرام: @mohammad2639 یادتون نره که دوستون دارم
این نوشته در مقاله ها ارسال و , , , , برچسب شده است. افزودن پیوند یکتا به علاقه‌مندی‌ها.

35 Responses to عمومی: موش

 1. 1
 2. 2
  نازنین says:

  سلام
  اول ممنون بابت پست. وااااای نگو موش! گیر انداختنش خییییلی سخته. خاطره داریم که بگذریم.
  میگما خخخ. این پست هم داشت به تاریخ میپیوست که به دادش رسیدم. تاریخ انتشارش رفته بود سال 48 که خخخخ خخخخخ خخخخ خخخخخ خخخخخ. گفتم چطوریه که این پست هم انگار هست هم نیست! خخخ. عجبااااا نمیدونم تاریخ و ساعت محله به مشکل خورده یا عامل دیگه ای باعث شده بود اینطوری بشه.
  موفق باشید.

  • 2.1

   سلام

   کاش خاطره رو میگفتین

   یعنی شما نمیترسین؟؟؟

   من میدونم جریانش چیه

   همیشه تاریخ آخرین ویرایش پست ها توی حافظه ی این word press میمونه

   من این پست رو چند روز پیش ویرایش کردم گذاشتم توی پیشنویس

   به خاطر همین بعد از انتشار رفت بین پست های منتشره در اون تاریخ

   محترمانه حساب کاربریتو بده به من

   خخخخخخ اعتماد به سقف رو داشتی؟؟

 3. 3

  سلام محمد.
  موووووش، یعنی مووووووش، خب نازنین که خاطرهش رو نگفت، کامبیزم که از موش نمیترسه، پس من اینجا تنها موندممممممم، مممممممن ررررررررفتمممم.

 4. 4
  هستی says:

  سلااااااام وااااااایییییی چه پستیه این پست به جرات میتونم بگم یکی از چندشآورترین حیون روی زمینه ولی خب تنها حسنی که دارن همون استفاده تو آزمایشگا هستش .خدایا هیچکسو هیچ وقت در مقابل این موجود قرار نده عامین

 5. 5
  رعد بارانی رعد بارانی says:

  ملکی مطرب جات خالی . چند سال پیشا توی گوشکن قهوه خونه داشتیم. همه اومده بودند . رعععد بزرگ هم آشپز بود. همه هوس آبگوشت کردند از اونجایی که توی مطبخ گوشت نبود با بیلم زدم توی سر ی موشای رهگذر خخخ و ی آبگوشت مشتی بار گذاشتم.
  نبینکها طبق معمول اه و پیف کردند . اما یکی از نبین ها با اشتها دم موش هم خورد خخخ یاد قهوه خونه ها به خیر. به کلی از خواب و خور آدما مینداخت . چون 24 ساعت بود. از 12 شب پنج شنبه تا 12 شب جمعه

 6. 6
  نازنین says:

  خخخ. من کی گفتم نمیترسم! خاطراتی که دارم، همش جیغ میزدیم و …… یادمه سالی که پیشدانشگاهی بودم، تو خونه تکونیا بود که موش وارد اتاقمون شد. صبح که از خواب بیدار شدیم، صدای تیلیک تیلیک میشنیدم. به مادرم گفتم به نظر میرسه یه چیزی زیر کمدم باشه. مادرم هی تو کمد رو نگاه میکرد میگفت چیزی نیست که! میگفتم صدا از زیر کمد میاد. هیچی فکر کردند خیالاتی شدم! خخخ. فردای اون روز بود که موش از زیر کمد در اومده بود رفته بود زیر بالش خواهرم. یهویی خواهرم شروع کرد به جیغ زدن که مووووووووش! گفتم که هی میگم یه چیزی توی اتاق زیر کمد هستش میگید نه! هیچی دیگه همه از اتاق اومدیم بیرون. بابام توی اتاق در رو بست. خلاصه به هر زحمتی بود موش رو دستگیر کرد! تو یه لنگه جوراب گیر افتاد! خخخ.
  خاطراتم اینطوریند. خخخ.

 7. 7
  غزل فرزان says:

  واااای چقدر چندش بود این مورد آخر
  فکر کن یه خوشه موش!
  وای حالم بد شد

 8. 8
  بهار خانم says:

  وووویی اسمشم چندشم میشه ببخشید نتونستم کامل بخونمش مرسی از پست.
  دعا نکرده نمیرم موش پلو نصیبتون بشه خخخ

 9. 9
  سید داوود حسینی says:

  سلام. روغن های موش های چند کیلویی میدونید برای چی خوبه؟ برای پختن تخم مرغ با نون تازه صبحانه.

 10. 10
  پریسا says:

  سلام. موش! موش؟ ایش! یعنی ایش! خیلی ایش! به جان خودم1دفعه داخل دفتر ما موش افتاده بود خانم ها با اون اهن و تلپشون رفته بودن بالای صندلی جیغ هایی می زدن که بیا ببین یعنی گوش کن! من هم مظلوم مظلوم از بیخ دیوار رفتم طرف در زدم بیرون در رو پشت سرم بستم به نظرم موشه هم فهمید نمی بینم شاید زیرش بگیرم دلش نیومد سر اذیت کردن من جون خودش رو ریسک کنه. 1دفعه هم موش نفهمیدیم چه مدلی اومده بود داخل کلاس از اونجا انگار سرش بشه عمدا بخواد اذیت کنه داخل2تا کلاس های بغل هم خرمن می زد و حسابی شده بود مایه وحشت و البته تفریح بچه ها از جمله امیر که حسابی اون روز بهش خوش گذشت با اذیت کردن من و معلم کلاس بغلی و خندیدن. 1دفعه هم موش افتاده بود خونه1بنده خدایی طبقه4که دیگه خداییش همه ما هنگ کردیم این چه مدلی رفته اونجا! 1دفعه هم1کسی داشت چاخان می کرد1موش رو انگار خدا واسه گرفتن حال این فرستاده باشه صاف اومد از لنگه شلوارش رفت داخل و… خدا نصیب نکنه! 1دفعه هم موش افتاده بود خونه خودمون و این حسابی طولانیه. 1دفعه دیگه هم، … خداییش هنوز داری می خونی آیا؟ خوب بلکه من تا فردا بخوام خلاصه خاطره از این جناب موش بگم تو باید بیایی پایین همین طور بخونی آیا؟ خوب بابا ول کن بیخیال شو دیگه! عه!
  وایی خداجونم جدی تصورش کنم1خوشه موش! 30تا سر داشته باشه همه هم زنده باشن! ببخشید من1خورده حالم خوش نیست میرم در برم!
  ایامتون خالی از موش و هر گونه جوندگان از مارک های متعدد متفاوت!

 11. 11
  بهار خانم says:

  خخخخخخخخ پریساااااااد مردم از خنده دیگه گریه خندم از دست گوشی یکی شد از داستانات مخصووووصا یکیش خخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخ

 12. 12
  احمد عبدالله پور احمد عبد الله پور says:

  سلاااام و دروووود بر داش محمد وااااییی موش میبینم که زدی تو کار موش و اینا چه خبره به هر حال مرسی بابت این پست متفاوتت روز خوش و خدا نگهدار

 13. 13
  محمد کریم زاده says:

  سلام ملکی اینقدر نترس کرمونی و اینقدر ترسو اونم از موش و سوسک

 14. 14
  سعید says:

  درود موش شناس محله سپاس.

 15. 15
  وحید says:

  سلام محمد جان.
  يادش بخير منو ياد يه خاطره تو دبيرستان انداختي. يه بار معلممون به يكي از بچه ها يه حرفي زده بود كه خيلي بهش برخورده بود. اونم گفت من تا تلافي اش رو سر معلم در نيارم دلم خنك نميشه. منم بهش گفتم واسه جلسه بعد يه موش بيار سر كلاس خخخخ. خلاصه به هر زحمتي كه بود اون هفته رو اختصاص داديم به پيدا كردن موش كه بالاخره يكي واسمون پيدا كرد. جلسه بعد موش رو گذاشتيم تو پلاستيك و برديم سر كلاس. وقتي معلم داشت رو تخته مي نوشت ما موش رو ول كرديم تو كلاس خخخخ.
  اون روز همه ي بچه ها فقط جيغ ميزدند و واااااي كه چقدر خوش گذشت. فكرش رو بكن بچه هاي كلاس تمام صندلي و ميزها رو هل دادن و ميز ته كلاس رفته بود جلوي كلاس خخخخخ
  هععععي جووني كجايي كه يادت بخير.
  راستي اينجا كسي هوس موش بازي نكرده؟ خخخخ خخخ
  مرسي از بابت پست.

 16. 16

  محمد مرد که از موش نمیترسه. اگرم میترسی لااقل اینجا نگووووو. موش واقعا چه ترسی داره چه خطری داره!! راستی چرا هرکی دوست داشتنیه بهش میگند موش بخوردت! محمد موش بخوردَت خخخخخ.

 17. 17

  آخه محمد جون وقتی میدونم موش برای من خطری نداره و زبون بسته فقط دنبال راهی برای نجات جونشه چرا باید بترسم. گرگ یا پلنگ یا حتی سگ هار نیست که احتمال حمله داشته باشه. من به خانمهایی هم که از موش و سوسک و اینجور چیزا میترسند همیشه توصیه میکنم که این نقطه ضعف مسخره رو از خودشون دور کنند بهشون میگم وقتی ما میگیم و درست هم میگیم که زن و مرد یکی هستند پس دیگه ترسیدن از موش و سوسک واقعا درخور و شایسته یک بانوی شجاع نیست. ولی نمیدونم چرا نمیخواند و بنا ندارند که این ضعفهای کوچیک و پیش پا افتاده رو از خودشون دور کنند. قطعا ترس از موش و سوسک هم آموختنیه یعنی دختربچه دیده که مامانش از موش میترسه به او هم منتقل شده و یاد گرفته ولی اگه همین دختربچه مادری داشت که از پلنگ و شیر هم نمیترسید قطعا او هم نمیترسید. خلاصه که من اعصابم خورد میشه وقتی خانمها تو اینجور مسائل ساده و پیش پا افتاده حساسیت نشون میدند و به جامعه القا میکنند که ما زن هستیم پس باید از موش و سوسک بترسیم. به امید رهایی و خلاصی از همه نقاط ضعف و ترس.

دیدگاهتان را بنویسید