بوسه ی بازیگر تیاتر بر چشم یک نابینا!

خبرآنلاین نوشت: عصر ششمین روز جشنواره بین‌المللی تئاتر فجر، محوطه تئاتر شهر شاهد گردهمایی جمعی از نابینایان و ناشنوایان به همراهی تعدادی از هنرمندان و مدیران هنرهای نمایشی بود.

عصر روز چهارشنبه (دیروز)، با حضور مهدی شفیعی مدیر‌کل هنرهای نمایشی، سعید اسدی دبیر جشنواره تئاتر فجر، فریدون خلیلی مدیر کانون ناشنوایان، علی‌اکبر جمالی مدیر انجمن نابینایان و جمعی از نابینایان و ناشنوایان کشور، گردهمایی بزرگی در محوطه تئاتر شهر برگزار شد.

در ابتدای این گردهمایی، سعید اسدی، دبیر سی و پنجمین جشنواره تئاتر فجر اظهارکرد: «جامعه نابینایان و ناشنوایان به عنوان شهروندان معمولی جامعه جایگاه اجتماعی متعارفی دارند و می‌توانند همچون باقی افراد جامعه در عرصه تئاتر فعال باشند.»

او ضمن دعوت از حاضران در این گردهمایی به دیدن نمایش‌های جشنواره تاکید کرد: «دو نمایش در جشنواره امسال حضور دارد که بازیگران آن از میان نابینایان و ناشنوایان انتخاب شده‌اند. این اتفاق باید از طرف مسوولان دیگر بخش‌های هنری دیده شود.»اسدی همچنین با اشاره به توجه جشنواره تئاتر فجر به هنرمندان معلول ذهنی و بیماران مبتلا به سندرم داون افزود: «با دیدن نمایش‌هایی که با محوریت بیماران مبتلا به سندروم داون روی صحنه می‌رود، متوجه می‌شویم که چگونه هنر تئاتر در زندگی این افراد تاثیرگذار شده ‌است.»

فرصتی برای بروز توانایی هنرمندان نابینا

در ادامه، مدیرعامل انجمن نابینایان، ضمن تشکر و قدردانی از مدیران برگزاری جشنواره تئاتر فجر، اظهار کرد: «جشنواره تئاتر فجر این فرصت را برای هنرمندان نابینا فراهم کرده‌ است که توانمندی‌هایشان را به جامعه معرفی کنند.»

علی‌اکبر جمالی‌ ادامه داد: «معمولا افراد نابینا و ناشنوای جامعه‌ هنری کمتر دیده می‌شوند، جشنواره تئاتر فجر این فرصت را ایجاد کرده که این هنرمندان توانایی خود را برای جامعه بروز دهند.»تعظیم مقابل جامعه نابینایان و ناشنوایان

در بخشی دیگر از این گردهمایی، حمیدرضا آذرنگ و سعید اسدی با اهدای یک لوح به مدیر انجمن نابینایان به نیابت از جامعه نابینای کشورتقدیر کردند.

آذرنگ با بیان‌اینکه تمام قد مقابل جامعه نابینایان و ناشنوایان تعظیم می‌کند، گفت: «به کسانی که تئاتر هنوز برای آنها مفهوم دارد و هنوز زنده‌ است، مراتب ارادت خود را تقدیم می‌کنم.»

این بازیگر تئاتر و سینما ادامه داد: «من یکی از تمرین‌هایی که به بچه‌های کلاسم می‌دهم، تمرین ندیدن است، از آن‌ها می‌خواهم چشمان خود را ببندند و به رفتارها و حرکات مختلفی که در زندگی روزمره‌ انجام می‌دهند، بپردازند. حین این تمرینات به این نتیجه رسیدم که ما انسان‌ها قدر نعمت دیدن و شنیدن را نمی‌دانیم.»

این مدرس تئاتر خطاب به حضار درخواست کرد چشم‌های خود را چند لحظه ببندند و گفت: «من از همه افراد حاضر در این گردهمایی می‌خواهم چند دقیقه چشم‌های خود را ببندند و ندیدن را تجربه کنند. چشم‌های خود را ببندیم تا متوجه شویم ایستادن یا نشستن در جای خود بدون دیدن چه مفهومی دارد.»

حمیدرضا آذرنگ پس از پایان حرف‌هایش از علی‌اکبر جمالی اجازه گرفت به نیابت از جامعه ایرانی بر چشم‌های او بوسه بزند.

در جشنواره تئاتر فجر مترجم ناشنوایان بگذارید

در ادامه، مدیر کانون ناشنوایان ایران، ضمن تشکر از مسوولین جشنواره تئاتر فجر، مطرح کرد: «خوشحالم که برای ناشنوایان در این رویداد هنری سهم کوچکی قائل شده‌اند.»

فریدون خلیلی ادامه داد: «اگرچه ناشنوايان نمی‌شنوند و نمی‌توانند صحبت كنند، اما از توانايی و استعدادهای زيادی برخوردار هستند و در هر زمينه‌ای می‌توانند مثل افراد شنوا رقابت كنند؛ به ویژه در زمينه هنر مثل فيلم، تئاتر، نقاشی و ورزش.

خلیلی با تاکید بر موفقیت ناشنوایان در عرصه‌های مختلف جهانی، یادآور شد: «چارلی چاپلین، مستر بین و لورل هاردی افرادی بودند که در نمایش‌های خود حرف نمی‌زدند اما قادر بودند مفهوم را به مخاطب انتقال دهند.»

مدیرکانون ناشنوایان تاکید کرد: «استعداد ناشنوایان را دست کم نگیرید چون ناشنواها هم با شما برابر هستند.»

خلیلی در پایان به مدیران حوزه تئاتر پیشنهاد داد: «برای نمایش‌هایی که در جشنواره تئاتر فجر روی صحنه می‌روند، مترجم ناشنوایان بگذارید.»

تئاتر هنری فراتر از شنیدن است

مدیرکل هنرهای نمایشی ایران، سخنران پایانی این گردهمایی بود و با اشاره به مفهوم مشارکت اجتماعی اظهار کرد: «طبیعی است همه اقشار جامعه برای تسهیل در روند توسعه کشور باید مسوولیت‌های اجتماعی خود را به‌درستی انجام دهند.»

مهدی شفیعی ادامه داد: «همانطور که انتظار است، باید این ظرفیت برای حضور نابینایان و ناشنوایان در عرصه‌‌های مختلف اجتماعی فراهم شود.»

او با اشاره به پیشنهاد مدیر کانون ناشنوایان، اظهار کرد: «تئاتر صرفا هنری مبتنی بر دیالوگ نیست، حضور بین‌المللی جامعه تئاتری همین وجه هنرهای نمایشی را نمایان می‌کند که اگر زبان مشترک بین کشورها وجود ندارد اما مردم بدون داشتن زبان مشترک آن را درک می‌کنند.»

شفیعی افزود: «پیشنهاد خوبی است که آقای خلیلی مطرح کردند و ما سعی می‌کنیم از این پس نمایش‌ها را با ترجمه برای ناشنوایان به صحنه ببریم.»

در بخشی از این گردهمایی، گروه نابینایان و گروه ناشنوایان هر کدام جداگانه به اجرای سرود ملی ایران پرداختند که مورد توجه حضار قرار گرفت.

درباره مهرداد چشمه

سلام. من مهرداد چشمه، متولد 22 تیرماه 1343 در شهر قایم شهر در استان مازندران. بزرگ شده در شهر اراک در استان مرکزی. و سالیان درازیست که ساکن شهر کرج در استان البرز هستم. تحصیلات من در حد دیپلم، هست، که البته به خاطر برخورد با انقلاب فرهنگی در اوایل انقلاب و کمبود امکانات در اون زمان با این که سه سال متوالی در دانشگاههای دولتی و تربیت معلم قبول شدم نتونستم به تحصیلات عالی دست پیدا کنم. من کارمند شرکت آب و فاضلاب استان البرز هستم و در شغل شریف اپراتوری تلفن مشغول به خدمت میباشم. از علایق شخصی خودم، میتونم به شنیدن موسیقی ملل، دیدن یا شنیدن فیلمهای کلاسیک و ارزشمند، خوندن رمانهای فاخر دنیا، کامپیوتر و اینترنت و غیره اشاره کنم. پست الکترونیک: mr.cheshmeh@gmail.com آدرس سایت چشمه سرا: cheshmehsara.com آیدی اسکایپ: mr.cheshmeh تلفن همراه: 09121641278 تلفن محل کار: 02632224020
این نوشته در اجتماعی, اخبار, گزارش ارسال و , , , , برچسب شده است. افزودن پیوند یکتا به علاقه‌مندی‌ها.

25 Responses to بوسه ی بازیگر تیاتر بر چشم یک نابینا!

 1. 1

  سلام مرررسی بابت پست خوبت در پناه حق

 2. 2

  درود عمویی. دیروز تو خبرها خوندمش و دیگه نخوندمش و مستقیم اومدم واست کامنت بذارم.
  نگفتی پیگیر هستی یا نه خَخ.
  باز هم مرسی از پست.

 3. 3

  سلاااام!
  برنز مرحمت نما!
  یه برنز عمویی!
  آخه منم یه بار از عمو برنز بگیرم!
  بدیاااا!
  بابت پستم ممنووووون!

 4. 4

  سلام دوباره!
  خخخخخخخخ! فکر کردم عمو حسین این پستو انتشار داده!
  خخخخخخخخخخخخ!
  باشه یه بارم از جناب این یکی عمو آقای چشمه برنز میگیریم دیگه!
  خخخخ!
  پستم خوندم!
  اما فکر کنم خوب هس واسه نابینایان هم فیلمو به حالت نمایش رادیویی در بیارن.
  ممنووووووووووووووون بابت پست

 5. 5
  پریسا says:

  سلام. موافقم. قدر داشته هاشون رو نمی دونن! قدر داشته هامون رو نمی دونیم! کاش می شد که، …!
  بیخیال من کاش زیاد دارم و جای ای کاش های من هیچ کجا نیست!
  ممنونم از پست، خوشحالم که هستید!

 6. 6
  کیان says:

  سلام بر شما. خیلی متشکرم بابت این گزارش عالیتون. پیروز باشید.

 7. 7
  وحید says:

  سلام.
  بوسه خودم بر صورت ماه عمو جون.
  ممنون از مطلب جالبت.
  شاد باشي.

 8. 8
  روشنک says:

  سلام عمو
  درود بر آقای آذرنگ و درک بالاشون
  پست جالبی بود واقعا ممنون بابت پست

 9. 9
  مظاهری says:

  پستهای دایی چشمه هم که همش عالی و تک هست،
  خیلی جالب بود، آفرین بر درک بالای آقای آزرنگ،
  و زنده باد دایی چشمه

 10. 10

  سلام از انتشار مطلب شما سپاسگزارم. همچنین به سهم خودم از آقای آذرنگ به خاطر داشتن چنین دیدگاهی برای توجهشون به قشر نابینا و ناشنوا سپاسگزارم و براشون آرزوی موفقیت و سربلندی را از درگاه خداوند منان خواستارم.

 11. 11

  درود بر جناب چشمه
  از اتفاق یکی دو هفته گذشته در تلویزیون بی بی سی در برنامه‌ای گزارشی از یک انجمن تأتر معلولان پخش شد. در این برنامه یک معلول جسمی حرکتی (قطع نخاع) را نشان می داد که عمر خود را در راه نوشتن، بازی و کارگردانی تأتر گذرانده بود و در تمامی نمایش‌های خود نیز از معلولان استفاده می‌کرد و طرفداران بسیاری نیز داشت. در میان بازیگر‌های او نیز از تمامی اقشار معلولیت بود، جسمی حرکتی، ناشنوا، نابینا، اعصاب و روان و….
  کسانی که بینا بودند و همراه با من آن برنامه را از تلویزیون می‌دیدند، به صراحت می‌گفتند که آن معلولین آنقدر جدی و حرفه‌ای و زیبا بازی می‌کنند که معلولیت آنها اصلا، حتی چهره‌های معلولان اعصاب و روان، اصلا به چشم نمی‌آید و همه محو بازی آنها می‌شوند.
  جالب اینجا بود که این افراد به این کار اشتغال داشتند و از این راه درآمد داشتند. حالا در ایران انجمن های فرهنگی معلولان فقط بلد هستند اردوی زیارتی ببرند یا … من که کار دیگه‌ای ندیدم.
  جناب چشمه، باز جالب اینکه در کنار صحنه یک نفر ایستاده بود و دیالوگ‌های بازیگرها را به زبان اشاره برای ناشنوایان تماشاچی بیان می‌کرد.

 12. 12
  هستی says:

  سلام خسته نباشید پست جالبی بود پیروز باشید

 13. 13
  محمد سیستم says:

  سلام آقا مهرداد مطلبتون قشنگ بود.
  ضمنن میخواستم بگم اگر ما به این اردوها و سفرها اهمیت ندیم به نظر من کم کم مشکلات حل میشه.
  چون اکثر انجمنها بچه ها رو با این چیزها سرگرم میکنن. باید خودمون به فکر باشیم تا موفقیت حاصل بشود.

دیدگاهتان را بنویسید