عمومی: زندگی متفاوت ١٢ پسر بی‌‌سرپرست و بد‌سرپرست

به گزارش ایسنا، روزنامه «شهروند» افزود: ١٢ جفت کتانی و کفش کوچک و بزرگ در جاکفشی، ١٢جفت دمپایی چیده‌شده کنار هم در ورودی حیاط، ١٢ تخت در ٣ اتاق، به ترتیب سن، مثل قصه‌های پریان. وقتی کنار هم بایستند، ١٢ پسر از ٦ تا ٢١ ساله، پذیرایی خانه یک طبقه را پر می‌کنند.
به گزارش ایسنا، روزنامه «شهروند» افزود: ١٢ جفت کتانی و کفش کوچک و بزرگ در جاکفشی، ١٢جفت دمپایی چیده‌شده کنار هم در ورودی حیاط، ١٢ تخت در ٣ اتاق، به ترتیب سن، مثل قصه‌های پریان. وقتی کنار هم بایستند، ١٢ پسر از ٦ تا ٢١ ساله، پذیرایی خانه یک طبقه را پر می‌کنند.
در خانه شهلا حاجیلو و عباس بهرامی (عزیز و آقاجان)، مهمانی است. پسرها می‌روند و می‌آیند و خاله و عمه و دو مربی هم به کار خودشان مشغولند. حیاط در آفتاب تابستان رخوت‌آلود به سروصدای ١٢ پسر خانه گوش می‌دهد. چند نفرشان، راکت‌های تنیس را برمی‌دارند، از خانه بیرون می‌آیند و در گوشه‌ سایه‌ای به نوبت بازی می‌کنند. آقاجان توی حیاط ایستاده به ١٢پسرش نگاه می‌کند که هیچ‌کدام شبیه هم نیستند. ١٦-١٥‌ سال می‌گذرد از روزی که حاجیلو در پرورشگاهی با ٣٦ پسربچه را در رباط‌کریم باز کرد و دیگر نتوانست چشم بر آنها ببندد. همان شب در مهمانی فامیلی از بچه‌های پرورشگاه و شرایطشان گفت و همه فامیل با هم این خیریه را راه انداختند. نخستین پرورشگاه شبه‌خانواده.
بهار امسال، مدیرکل دفتر امور کودکان و نوجوانان بهزیستی کشور آمار کودکان تحت پوشش این سازمان در سراسر کشور را بیش از ٢٤‌ هزار نفر اعلام کرد، از این تعداد ٩٨٠٠ کودک در ٦٠٠ مرکز شبانه‌روزی هستند و بقیه در مراکز جایگزین نگهداری می‌شوند.
هر سال حدود ٨٠٠ تا ٩٠٠ نفر بعد از ١٨ سالگی از مراکز بهزیستی ترخیص می‌شوند. سازمان بهزیستی در این سال‌ها ٣ میلیون تومان به جوانان ترخیص‌شده می‌داد تا زندگی مستقلی شروع کنند. هرچند این رقم به ٧ و ١٤‌ میلیون تومان هم رسید و قرار است تا ٢٠‌ میلیون تومان هم برسد اما هنوز این جوانان نمی‌توانند با چنین مبالغی زندگی مستقلی داشته باشند و اغلب آنها باز هم در گروه‌های چند نفری زندگی می‌کنند. اما هزینه شروع یک زندگی مستقل فقط یکی از مسائل آنهاست، مسأله مهم‌تر تجربه زندگی در یک خانواده است. آنها که تا ١٨ سالگی در مراکز بهزیستی زندگی کرده‌اند با زندگی معمولی در یک خانواده بیگانه‌اند.
خانواده‌هایی که به دنبال گرفتن حضانت بچه‌های بهزیستی هستند، معمولا کودکان سنین پایین را انتخاب می‌کنند و دیگران برای همیشه از تجربه بودن در خانواده محروم می‌مانند. آنها خیلی از مهارت‌های زندگی مثل مدیریت مالی، توانایی برقراری ارتباطات اجتماعی و گرداندن زندگی روزمره‌شان را که فرد در خانواده می‌آموزد، در زندگی پرورشگاهی یاد نگرفته‌اند. همان کاری که عزیز و آقاجان سعی می‌کنند در این خانه به پسرها یاد بدهند.
مادر دبستانی‌ها، خواهر دبیرستانی‌ها
عزیز و آقاجان خودشان ٣ دختر دارند که حالا ٢ نفر از آنها ایران نیستند اما دختر آخر، خواهر همه این پسرهاست. کم‌کم خانه‌ را عوض کردند و خیریه ثبت شد. حالا پسرهایشان ٣٠ نفرند. ١٢ نفر در این خانه زندگی می‌کنند و بقیه ترخیص شده‌اند. بچه‌ها را بهزیستی معرفی‌ می‌کند. آخرین پسری که یک‌ماه و نیم پیش به این خانه آمده، ١٣ ساله است. پیراهن آبی آسمانی پوشیده و لیوان‌های شربت مهمان‌ها را می‌گذارد توی سینی و تعارف می‌کند.
آقاجان می‌آید، پسرها می‌دوند برایش شربت و چای بیاورند. کوچکترین‌ها ٦، ٧ و ٨ ساله‌اند که گوشه‌ای نشسته‌اند، کارتون می‌بینند و آن وسط‌ها یکی‌شان شیطنت می‌کند، سربه‌سر دیگری می‌گذارد، همدیگر را دور از چشم بقیه کتک می‌زنند و صدایشان بلند می‌شود: عزیزجون ببین چی کار می‌کنه، عزیز جون ببین کوروش من‌رو می‌زنه، عزیز جون… کوروش پسر یکی از مربی‌هاست، ٦-٥ ساله است و حالا دارد با پسرها کشتی می‌گیرد. پدر جدایشان می‌کند.
رضا احمدی، فوق‌لیسانس روانشناسی تربیتی دارد و ٧‌ سال است که در این خانه مربی بچه‌هاست. همسرش شهناز ابراهیمی هم کارهای اجرایی و مدیریتی را انجام می‌دهد. وقتی وارد این خانه شدند هنوز ازدواج نکرده بودند. پسرشان همین‌جا بزرگ شده، حتی محل زندگی‌شان را عوض کردند و آوردند نزدیک بچه‌ها. غیر از آنها دو مربی دیگر هم به صورت شیفتی با بچه‌ها زندگی می‌کنند.
ابراهیمی می‌گوید: «هر روز ساعت ٩ صبح می‌آیم. دو تا بوق می‌زنم و معمولا سعید و رضا در را باز می‌کنند. قبل از آمدن من بچه‌ها و مربی‌ها صبحانه‌شان را خورده‌اند، تا می‌رسم شروع می‌کنند که پول بده بستنی بخرم، کارت بخرم، سی‌دی بخرم. دور خودم را که نگاه می‌کنم می‌بینم همگی در اتاقم جمع شده‌اند.»
معلمی هم هر روز می‌آید و به بچه‌ها در درس‌ها کمک می‌کند. ابراهیمی وقتی بیرون از خانه کار اداری دارد معمولا چند تا از بچه‌ها را سوار ماشین می‌کند و با خودش می‌برد: «برای هواخوری. بعضی‌وقت‌ها که کار کمتر است با هم منچ و شطرنج بازی می‌کنیم. فیلم و کارتون می‌بینیم. غروب که می‌شود، بچه‌ها می‌گویند خانم ما بیایم خونه شما؟ یک وقت‌هایی بچه‌ها را شام می‌بریم پیش خودمان. زمانی که شیفت همسرم باشد تا ١٢شب همین‌جا هستیم.» کارهای ثبت‌نام و رفت‌وآمد به مدرسه بچه‌های دبستانی با او است. پسرهای دبستانی او را مادر خودشان معرفی می‌کنند و بزرگترها همه جا می‌گویند ابراهیمی خواهرشان است.
پسری که خودش را به بهزیستی معرفی کرد
این خانه تابلویی ندارد. غیر از همسایه‌های کناری، کسی نمی‌داند این خانه، یک موسسه خیریه نگهداری از کودکان است. پسرها خودشان به تنهایی مدرسه و خرید می‌روند. به عزیز گفته بودند کمی خانه را تغییر بدهد، از حیاط کم و خانه را بزرگتر کند اما می‌گوید حیاط برای بچه‌ها مهم است. حیاط که باشد بچه‌ها دیگر برای بازی به کوچه نمی‌روند. در حیاط تور والیبال زیر آفتاب جا خوش کرده و کسی سراغش نمی‌رود. اما پسرها میز تنیس را دوره کرده‌اند، نوبتی بازی می‌کنند. آقاجان ایستاده کنار میز نگاه‌شان می‌کند. نظامی بازنشسته است. بیشتر پسرها ٨-٧ ساله بودند که وارد این خانواده شدند و غیر از دو سه نفر، همگی از خانواده‌های بدسرپرست هستند.
عزیز می‌پرسد: پس رضا کجاست؟
با خاله فرشته تو اتاق حرف می‌زنند.
عزیز با رضا قهر است. رضا دانشگاه را ول کرده و حالا که دفترچه سربازی را پر کرده پشیمان شده، می‌گوید نمی‌روم. حالا خواهر عزیز، فرشته واسطه شده که با رضا حرف بزند: «برنامه‌اش را مشخص نکرده. قرار بود دانشگاه برود اما واحدهایش را پاس نکرده. گفتیم پس برو سربازی، اول قبول کرد بعد گفت می‌ترسم بروم کارم را از دست بدهم.» آقاجان برایش در دفتر یکی از آشنایان کار پیدا کرده. رضا از ٨ سالگی با برادرش به این خانه آمد. پدرشان معتاد بود: «معتاد کارتن‌خواب. خاطره‌ای از پدرشان ندارند. مادرش دو پسر را آورد و گفت دارم ازدواج می‌کنم و خانواده شوهرم نمی‌دانند من بچه دارم. ٦ ماه اول کار بچه‌ها فقط گریه بود.»
رضا چندسال قبل دوباره تنها شد، وقتی یک خانواده برادرش را به فرزندی قبول کردند: «سه تا از بچه‌هایمان در خانواده زندگی می‌کنند. برای ما سخت است ولی فکر می‌کنیم برای بچه‌ها بهتر باشد. یک دبیر ریاضی داشتیم که بچه‌ای نداشت. یک روز آمد و گفت یکی از پسرها را می‌خواهد به خانه ببرد. پسرمان می‌خواست داروسازی بخواند و آن خانم گفت این‌طوری بیشتر در درس‌ها کمکش می‌کنم. بهزیستی اول قبول نمی‌کرد، گفت ٦ ماه به صورت موقت ببرند. اما حالا زندگی خوبی دارد. بعد از مدتی، همان خانم برادر رضا را هم انتخاب کرد که با خودش ببرد. ما گفتیم پس رضا را هم ببر اما گفتند از عهده‌اش برنمی‌آییم. خود رضا هم قبول کرد که برادرش برود. حالا در مهمانی‌ها، شب عید و چهارشنبه‌سوری می‌آیند و سر می‌زنند.»
رضا و خاله فرشته می‌آیند. حاجیلو حتی تا مجلس هم رفته که بتواند برای سربازی بچه‌ها کاری کند: «گفتم این‌جا هم به نوعی سربازخانه است و بچه‌ای با این شرایط حالا بخواهد دوسال هم در سربازی بگذرانند، دیگر کی وارد بازار کار شود اما زیر بار نمی‌روند.»
پسری روی مبل نشسته و با موبایل بازی می‌کند. از بقیه بزرگتر است. دانشجو است و قرار به‌زودی ترخیص شود. عزیز می‌گوید: «٦ ساله بود که آمد پیش ما. پدرش قاچاقچی بود، اعدام شد. مادرش ازدواج مجدد کرده و او و برادرش را رهاکرده بود. برادرش ترخیص شده، کمکش کردیم ماشین بخرد و حالا در آژانس کار می‌کند و خانه اجاره کرده. الان که شوهر مادرشان فوت کرده،‌ دوباره با پسرهایش ارتباط دارد و به آنها سر می‌زند.» عزیز با یکی دیگر از پسرها هم حرف نمی‌زند. می‌گوید تجدید آورده، هرچه گفتیم سر کار نرو بنشین درس‌هایت را بخوان گوش نکرد. پسرهای این خانه تابستان‌ها می‌روند سرکار تا حرفه‌ای یاد بگیرند. علی قد بلندی دارد و تازه پشت لبش سیاه شده است. عمه شهناز که به آشپز کمک می‌کند، فامیل عزیز است، می‌گوید «عمه ببین چه کار کردی، رفتی توی چمن‌ها، مگه آقاجون نگفت توی باغچه نرید.» علی «خود معرف» است یعنی یک روز خودش را به بهزیستی معرفی کرده است. پدرش معتاد بود و مادرش هم دوباره ازدواج کرد. با ناپدری‌اش نمی‌ساخت. عزیز می‌گوید اول که بهزیستی این بچه را داد، قبول نمی‌کردیم، چون سنش زیاد بود. ولی گفتند این بچه در خیابان بزرگ نشده، بچه خانواده است.  آقاجان می‌گوید: «سازمان بهزیستی شاید به ما بچه ١٥-١٤ ساله هم بدهد اما ما سعی می‌کنیم بچه‌های کوچکتر را بگیریم که از اول روی درس و تربیت‌شان کار کنیم. سازمان بهزیستی می‌خواهد قرنطینه‌اش خالی شود. اما برای ما فرق دارد. اینها پسرهای من هستند و فامیل بقیه. بیشتر از بقیه رویشان تعصب دارم. پس معاشرت بچه ١٥ساله‌ای که در خیابان بزرگ شده با بچه‌های ٨-٧ساله درست نیست.»
با این حال بچه‌های دیگری هم هستند که از ١٦-١٥ سالگی آمده باشند. یکی‌شان امیر است که دایم با بقیه شوخی می‌کند و توی آشپزخانه با عمه می‌گوید و می‌خندد. وقت نهار، همه جمع می‌شوند دور میز، بچه‌های کوچکتر دعوا می‌کنند که کنار آقاجان بنشینند و بزرگترها کمک می‌کنند وسایل را بچینند. برای چند تایشان روی زمین سفره می‌گذارند. می‌گویند این یک روز معمولی است و دوشنبه‌شب‌ها که خواهرها و برادرهای عزیز و آقاجان و پسرعموها و دخترعموها و بقیه فامیل جمع می‌شوند دیگر این میز و سفره‌ای کوچک جوابگو نیست. غیر از ١٢پسری که حالا در این خانه زندگی می‌کنند، بچه‌های ترخیص‌شده هم می‌آیند و همه سر یک سفره می‌نشینند.
بچه‌ها بعد از ١٨ سالگی رها می‌شوند
یکی از پسرها از راه می‌رسد. یاسین ١٦ساله، تا حالا سرکار بوده، تعمیرکار آبگرمکن و پکیج است. می‌گویند او نقاش خانه ما است. امیر به شوخی به او می‌گوید «داد باس!» که یعنی همان باب راس نقاش معروفی که در تلویزیون تابلوی رنگ روغن می‌کشید. بودند بچه‌هایی که در این سال‌ها خانه را گذاشته‌ و رفته‌اند. اما همه‌شان به جز یک نفر دوباره برگشتند. حاجیلو می‌گوید اینها تجربه‌های تلخ ما است: «بچه‌ای که برایش زحمت کشیدیم، وسط راه ول کرد و رفت. خانواده‌هایشان باعث شدند که بچه‌ها بروند. بهروز دیگر هیچ وقت برنگشت و حالا معتاد شده. ٧-٦ سالی می‌شود که رفته. وقتی ١٠ سالش بود آمد به خانه‌مان. در نوجوانی، چند بار رفت پیش خانواده‌اش اما برش گرداندیم. مادرش معتاد بود و به او مواد می‌داد که جابه‌جا کند. هنوز به فکر او هستم اما نتوانستیم نگه‌اش داریم.»
بهرامی می‌گوید کاش بعضی خانواده‌ها اصلا بچه‌هایشان را بگذارند کنار خیابان: «اکثر بچه‌هایی که رفتند، خودمان ترخیص و کمک کردیم خارج از این‌جا زندگی کنند. یکی‌شان هم یاسین بود که رفت پیش خانواده‌اش ولی سر دوهفته پشیمان شد و زنگ زد گفت می‌خواهم برگردم.» همسرش می‌گوید: «اول گفتم من هم اگر قبول کنم آقاجان نمی‌گذارد. بعد هم اداره نمی‌گذارد و تو را می‌فرستند یک مرکز دیگر. گفت من هیچ‌جا نمی‌روم فقط خانه خودمان.» می‌گویند آقاجان محمدعلی کشاورز سریال پدرسالار است. خودش می‌گوید وقتی عصبانی می‌شوم و اخم می‌کنم، بچه‌ها از قیافه‌ام درمی‌روند. نهار تمام شده است. پسرها ظرف‌هایشان را برمی‌دارند و به آشپزخانه می‌برند. امیر می‌ایستد، پیش‌بند می‌بندد و با عمه ظرف‌ها را می‌شوید. او هم جزو بچه‌هایی است که باید ترخیص شوند. دیپلمش را که گرفت رفت سرکار، حالا خیاط چرم‌دوز است و آقاجان کمکش کرده خانه بخرد.
بچه‌هایی که به ١٨سالگی می‌رسند دیگر در بهزیستی جایی ندارند: «بهزیستی کاری ندارد که بعد از ١٨سالگی کجا بروند اما ما می‌دانیم که اگر به این شکل از خانه بروند ٦ماه هم دوام نمی‌آورند. از دوسال پیش زمین کوچکی را خریدیم و داریم ساختمانی برای بچه‌ها می‌سازیم که بعد از ترخیص آن‌جا زندگی کنند. بچه‌هایی که دانشجو و سرباز هستند بالاخره به جایی به‌عنوان خوابگاه نیاز دارند. بچه‌های ما تا ١٨-١٧ سالگی ایزوله هستند و باید فرصتی باشد که یاد بگیرند روی پای خودشان بایستند. گفتیم آن‌جا که بروید خرج‌تان با خودتان است، البته همیشه می‌توانید به این خانه مهمانی بیایید.» ساختمان نیمه‌کاره یک کوچه با این خانه فاصله دارد و سه طبقه دو واحدی است. تا مهرماه قرار است تکمیل شود.
حاجیلو و بهرامی دو تا از پسرها را همان چند ‌سال قبل که هنوز خیریه ثبت نشده بود به فرزندی قبول کردند و پس از ترخیص به خانه خودشان بردند. دو برادر دوقلو که آن موقع دبیرستانی بودند و حالا یکی‌شان دانشجو است و هر دو در کرج در مغازه‌هایی جدا کار می‌کنند. برای هر دو خانه خریده‌اند و بهرامی می‌گوید از بهترین تعمیرکارهای لوازم الکترونیکی و مخابراتی استان البرزند. یکی‌ از دوقلوها چند وقت قبل با دختری که عزیز پیشنهاد کرد نامزد کرده. وقتی دخترهای عزیز و ‌آقاجان برای تحصیل از ایران رفتند، پسرها نگذاشتند این زن و مرد احساس تنهایی کنند.
می‌خواستند برای دو برادر دیگر هم از طریق مسکن مهر خانه بخرند. قرار بود آن دو، خواهرهایشان را هم از بهزیستی بیاورند و با هم زندگی کنند اما کسی که قرار بود خانه را بسازد کلاهبردار از کار درآمد: «خانه را که ندادند هیچ، پول‌مان را هم با بدبختی گرفتیم. تا پیش فرماندار هم رفتیم. نزدیک سه‌سال پول این بچه‌ها ماند. از مجاری قانونی تقریبا غیرممکن بود، از طریق فراقانونی پول را پس گرفتیم.»
١٢ قطعه عکس‌ برای کیف‌ پول‌ها
یاسین قبل از این‌که دوباره سرکار برگردد نقاشی‌هایش را نشان می‌دهد. مردی سوار بر ویلچر که راهش را به سختی از پله‌ها هموار می‌کند و بالا می‌رود. این نقاشی را به دیوار چسبانده و نقاشی دیگری که تصویر مرتضی پاشایی است. بعدازظهر، پسرهای کوچکتر در اتاق نشسته‌اند و از روی برنامه‌ای که به کمدهایشان زده‌اند به نوبت پلی‌استیشن بازی می‌کنند. از کوچک به بزرگ. هر اتاق دو تخت دو طبقه دارد و کمدها یک سوی دیوار را گرفته‌اند. کتابخانه‌ها تا سقف بالا رفته‌اند. پلی‌استیشن را وقتی که یکی از بچه‌ها می‌خواست برای خودش تبلت بخرد، برای بچه‌ها خریدند: «ما این‌جا تعاونی داریم و بچه‌ها نصف پول تو جیبی‌شان را هفتگی می‌دهند و قرعه‌کشی می‌کنیم. اسم حامد که درآمد می‌خواست تبلت بخرد اما ما به جای آن برای همه پلی‌استیشن خریدیم.» حامد ٩ ساله ‌است. او هم تا قبل از این‌که به این خانه بیاید مدرسه نرفته بود. پدر و مادرش معتاد بودند و پیش دایی‌اش بزرگ شده بود.
امین بزرگترین بچه دبستانی است. کتابی دستش گرفته و به هیاهوی بقیه توجه نمی‌کند: «بی‌همنفس» بعد یکی‌یکی کتاب‌هایش را می‌آورد و نشان می‌دهد. نیکولا کوچولو، نبرد اسطوره‌ها، تام سایر،‌ هاکلبری فین، کتاب‌های ژول ورن. روی تخت پر می‌شود و پسرهای دیگر که سیستم‌شان وسط بازی جی‌تی‌ای (GTA) هنگ کرده، کم‌کم چشم از صفحه خالی برمی‌دارند و هر کدام می‌روند کتاب می‌آورند و جلوی رویشان می‌گیرند. امین «دلتنگی‌های نقاش خیابان چهل‌وهشتم» از سلینجر را هم بین کتاب‌هایش دارد. هنوز نخوانده است. از همه آرام‌تر است. از ٨ سالگی یعنی ٣ سال قبل به این خانه آمده. پدرش اعتیاد داشت و مادرش حالا صیغه مردی شده و نمی‌تواند بچه را نگه دارد.
پسربچه‌های کوچکتر دوباره دعوایشان می‌شود، وحید پارسال ٨ساله بود که آمد و اصلا مدرسه نرفته بود. نیمه‌های‌ سال بود و مدرسه‌ها قبولش نمی‌کردند. می‌گویند وقتی پیدایش کردند اوضاع بدی داشت، با پدر معتادش کارتن‌خواب و پیش سگ‌ها خوابیده بود. وقتی آمد نمی‌توانست حرف بزند، نمی‌توانست اسم آدم‌ها را صدا کند. حالا کمی با امین کتک‌کاری می‌کند و بعد یک لحظه می‌ایستد، نگاه می‌کند و امین را بغل می‌کند، سرش را می‌گذارد روی شانه امین گریه می‌کند. جواب کسی را نمی‌دهد، تا عزیز می‌آید و دست می‌کشد به موهایش.
ابراهیمی می‌گوید بچه‌ها هرچه عکس از آقای بهرامی و خانم حاجیلو بوده گرفته‌ و برده‌اند: «١٢ تا عکس بود، هر کدام‌شان یکی برداشتند و گذاشتند توی کیفشان که عکس پدر و مادرشان را به بقیه نشان بدهند.» قرار است هفته دیگر بروند سفر، ویلای یکی از فامیل. گفته نخستین مهمان‌های ویلا باید این پسرها باشند.
آقاجان می‌گوید من نمی‌آیم، باید کارهای ساختمان را انجام دهد: «بهتره آقاجون بداخلاقه نباشه، بچه‌ها معذب می‌شن.» می‌خندد. عصر در حیاط، روغن موتور یکی از پسرها را چک می‌کند و می‌گوید: «سیاه شده. زود عوضش کن.» وقت گفتن اینها یا وقتی از دور به پسرهای کوچکتر می‌گوید راکت تنیس را چطور دست‌شان بگیرند، نمی‌خندد. جدی است و از دور تماشایشان می‌کند. بچه‌ها را سفر می‌برند، شهرهای زیادی را با هم دیده‌اند: «آنها هم مثل بچه‌های یک خانواده متوسط دوست دارند مملکتشان را ببینند.» عزیز وقتی به اصرار دخترها به دیدن‌شان می‌رود، زود برمی‌گردد. دلش پیش بچه‌های این خانه است.

درباره مجتبی خادمی

مجتبی خادمی. متولد 7 بهمن 66. دارای مدرک کارشناسی مترجمی زبان انگلیسی از دانشگاه اصفهان. ارزیاب مرکز تماس گروه صنعتی انتخاب. گرداننده اسبق محله نابینایان. مدرس علوم کامپیوتر و زبان انگلیسی. طراح وب. برنامه نویس. مجری برنامه های رادیویی. آشنا به راه اندازی و استفاده از چاپگر های خط بینایی و بریل. دوره پیش دبستانی را در مدرسه کمتوانان ذهنی بصیرت زرین شهر گذراندم. دوره های دبستان و راهنمایی را در مجتمع آموزشی ابابصیر اصفهان. پایه اول دبیرستان را در دبیرستان غیر انتفاعی محمد باقر زرین شهر. پایه های دوم و سوم هنرستان را در رشته کامپیوتر در هنرستان ملا صدرا. مقطع کاردانی کامپیوتر را در دانشگاه های آزاد مبارکه و دولتی شهرکرد. و مقطع کارشناسی مترجمی زبان انگلیسی را در دانشگاه اصفهان گذراندم. همزمان، در انجمن موج نور نابینایان، به عنوان مسئول تولید محتوا، مؤلف کتب صوتی ویژه نابینایان، صدابردار، مسئول کنترل کیفی مواد آموزشی، پاسخگو به پرسش های کامپیوتری نابینایان، طراح سامانه تلفن گویا، مدرس کلاس های آموزش رایانه و مسیر یابی ویژه نابینایان، مدرس دوره های تربیت مربی آموزش رایانه به نابینایان، و تحلیلگر نیاز های آموزشی نابینایان در خانه ریاضیات مشغول به خدمت شدم. در ادامه، به عنوان اپراتور در مرکز تماس گروه صنعتی انتخاب مشغول بودم و اکنون در مقام ارزیاب در تیم پایش عملکرد در گروه صنعتی انتخاب خدمت می کنم. از دوران کودکی، مخارج زندگی و تحصیل را شخصا به عهده گرفتم و به سختی فراهم کردم. در دوران دبیرستان، اولین رساله ی گویا در ایران از آیتالله مکارم شیرازی را به کمک خواهرم و روحانی محل، تهیه کردم و در سطح وسیعی بین نابینایان در کشور توزیع کردم. در همان دوران، اولین مجموعه ی آموزشی بازی های کامپیوتری ویژه نابینایان را تولید و در سطح وسیعی بین نابینایان در کشور توزیع نمودم. در دوران نوجوانی، اولین بازی رایانه ای ویژه نابینایان به زبان فارسی با نام دو در جنگل را طراحی کردم و توسعه دادم. به ترجمه و دوبله ی بازی های رایانه ای محبوب نابینایان از جمله تخت گاز و شو‌دان جهت استفاده ی نابینایان این مرز و بوم مبادرت ورزیده ام. اولین کتابچه ی راهنمای آموزش رایانه به کودکان نابینا را طراحی کردم و توسعه دادم. در دوران دانشجویی، اولین، پر بازدید ترین و پر محتواترین سایت ویژه نابینایان ایران با نام گوشکن را تأسیس کردم. همواره در سایت گوش‌کن، سه شعار آموزش، استقلال و تفریح نابینایان را دنبال کرده و در جهت سوق دادن نابینایان به سمت این سه هدف، اقدام به ضبط آموزش های مختلف، تولید و ترجمه ی مقالات مرتبط و تشویق دیگران به انجام نظیر این کار ها نموده ام. تهیه کننده و مجری یکی از پر شنونده ترین برنامه های اولین رادیوی اینترنتی نابینایان ایران (که تعطیل شده) بودم. همیشه از مصاحبه های آگاهی بخش با رسانه ها از جمله برنامه به روز شبکه سوم سیما به عنوان یکی از کارشناسان فاوا و نابینایان استقبال کرده ام. به دلیل تجربه ی تدریس موفق به دانش آموزان، همواره با استقبال والدین کودکان و نوجوانان جهت تدریس روبرو بوده ام. از تألیفاتم می توانم به کتاب آموزش نرم افزار آماری SPSS به اتفاق استاد ندا همتپور اشاره کنم. یکی از مهمترین نرم افزار های مسیریابی نابینایان را با نام نزدیک یاب به همراه دفترچه راهنمای استفاده، جهت کمک به استقلال نابینایان در رفت و آمد، ترجمه کردم و به رایگان در سطح بین المللی برای تمام فارسی زبانان منتشر نمودم. در حال حاضر، رویای امکان سفر به استان های محروم جهت همسان سازی سطح آموزشی و پرورشی کودکان محروم با کودکان کلان شهر ها را در ذهن می پرورانم. اطلاعات تماس: شماره موبایل شخصی: 09139342943 آدرس ایمیل شخصی: gooshkon2020@gmail.com شناسه اسکایپ: mojtaba1007 شناسه تلگرام: @luckymojy آدرس شناسه تلگرام: https://t.me/luckymojy شماره واتساپ: 09139342943 آدرس وبلاگ شخصی: https://gooshkon.wordpress.com
این نوشته در اجتماعی, گزارش ارسال شده است. افزودن پیوند یکتا به علاقه‌مندی‌ها.

13 Responses to عمومی: زندگی متفاوت ١٢ پسر بی‌‌سرپرست و بد‌سرپرست

 1. 1
  بهار خانم says:

  قشنگ جالب عجیب بود مرسی

 2. 2

  درووووود. دلم به درد اومد. چه غمگین و چه وحشتناک درد آور. الاهی کامبیز دلدرد بگیری.
  ولی خدا رو شکر که هنو هم انسانیت هست و پیدا میشه. فکرشو کن اگه نصب آدمای مایه دار یه همچین دیدگاهی داشته باشند, واقعاً مشکلات حل شدنی هستند.

 3. 3
  پریسا says:

  گریهم رو در آوردی! حدود1ماه می شد از این جنس بغض ها نداشتم. نه اشتباهی ننوشتم باور کن بغض و اشک هم جنس های متفاوت دارن. از این مدلش رو مدتی بود دیگه نداشتم. آشنا و داغ و، … از جنس مهر نه از اون مدل ها که بگم آخی بمیرم الهی! از1جنس آشنای غمگین ولی گرم و صمیمی! ای کاش، … نمی دونم. نمی دونم!
  تموم که شد منتظر باقیش بودم انگار. از بس قشنگ بود. ممنون بابت اشتراکش!

 4. 4

  شکنجه دختر ۶ ساله با میله گداخته
  زن جوان دختر بچه ۶ ساله را به جرم خیس کردن جای خوابش با میله داغ شکنجه کرد.
  اخبار حوادث همیشه و در تمامی برهه‌های تاریخ مخاطبان «پَروپا قرصی» داشته و از ده‌های گذشته تا به امروز همچنان در زُمره پربازدیدترین اخبار قرار داشته است، از سالیان دور نیز تعداد زیادی از خوانندگان، روزنامه را می‌خریدند تا صفحه حوادث آن را بخوانند.
  اکنون نیز با حضور خبرگزاریها و سایتهای خبری، هر روزه بخش قابل توجهی از پربازدیدترین اخبار هر رسانه‌ای به اخبار حوادث تعلق می‌گیرد و صحفه حوادث روزنامه‌ها همچنان پربازدید و پابرجاست.
  برای بازخوانی حوادث و پرونده‌های جنایی در دهه‌های گذشته به سراغ اخبار حوادث یکی از روزنامه‌های کثیرالانتشار کشور در دهه 50 رفتیم و در قالب سلسله گزارشهایی به بازخوانی این پرنده‌ها البته با ادبیات و «قلم حوادث‌نویسی» خاص آن ایام (بدون دخل و تصرف در نحوه تنظیم آن) می‌پردازیم.
  در ادامه سراغ حوادث و وقایع جنایی در خرداد ماه سال 1355 رفتیم.
  قاتل به حبس ابد محکوم شد
  مردی که در حالت مستی، دوست خود را با ضربات چاقو کشته بود، به حبس ابد محکوم شد.
  قاتل «شاهپور» نام دارد و 35 ساله است، جنایت سال گذشته در یکی از باغهای اطراف مراغه روی داد و شاهپور که ساعتی قبل با غلام دوست خود به مشروب‌خواری پرداخته بود، به دنبال مشاجره لفظی با چاقو به غلام حمله‌ور شد و با ضربات متعدد چاقو او را به قتل رساند.
  به پرونده این جنایت دیروز در شعبه اول دادگاه جنایی آذربایجان شرقی رسیدگی شد و دادرسان دادگاه، شاهپور را به اتهام کشتن دوست و همپیاله‌اش به حبس ابد محکوم کردند.
  مادر و دختر، سر خواستگار را کلاه گذاشتند
  مردی ادعا کرد که یک مادر و دختر او را اغفال کرده‌اند و ظرف چند ماه مقدار زیادی طلا و جواهر و لوازم خانگی و سفته از وی گرفته‌اند.
  مرد جوانی به نام «محمود» طی شکایتی که تسلیم دادستان تهران کرد گفت: از دی‌ ماه سال گذشته، مادری با هزار حقه و نیرنگ به خاطر اینکه دخترش «مرضیه» را به عقد من درآورد به عناوین مختلف از من کلاهبرداری کرد، وی گفت: هر روز مادر و دختر، صورتی از لوازم خانگی به من می‌دادند تا برای آنها خریداری کنم اکثراً در لیست درخواستی آنها مقدار زیادی طلا و جواهرات گران نوشته شده بود.
  محمود افزود: من که مرضیه را بسیار دوست داشتم و به خیال آنکه او با ما زندگی خواهد کرد، تا جایی که برایم مقدور بود اشیاء موردنظر آنان را خریداری می‌کردم، محمود گفت: آنان با زرنگی خاصی از من 30 هزار تومان سفته نیز گرفته‌اند و تاکنون بیش از 30 هزار تومان پول فرش و لوازم خانگی داده‌ام ولی وقتی برای تعیین تاریخ عروسی به نزد آنها رفتم، آنها در جواب به من گفتند: از عروسی حرفی نزن چون خیال شوهردادن دختر را نداریم.
  محمود که در این ماجرا کلاه گشادی به سرش رفته است از «موسی عالی» معاون دادستان تهران تقاضای تعقیب مادر و دختر را کرد و مقداری از قبوض خرید اشیاء را نیز ضمیمه شکایت خود کرد، معاون دادستان نیز در این مورد دستور رسیدگی داد.
  دختر 6 ساله با میله گداخته «داغ» شد
  زن جوانی به اتهام شکنجه دادن یک کودک 6 ساله در «کوهپایه» اصفهان بازداشت شد.
  این زن جمیله نام دارد و 20 ساله است. شوهر جمیله برای مدتی به مسافرت رفته بود و برای اینکه جمیله در خانه تنها نماند، «احترام» دختر 6 ساله یکی از بستگانش را پیش زنش گذاشته بود، پریشب احترام در خواب جای خود را خیس کرد و صبح که جمیله از این موضوع آگاه شد، یک میله آهنی را داغ کرد و با آن چند نقطه حساس بدن احترام را داغ کرد.
  دیروز جمیله به وسیله مأموران ژاندارمری کوهپایه دستگیر شد و همراه پرونده به دادسرای اصفهان اعزام شد.
  دادیار شعبه اول دادسرای اصفهان پس از رسیدگی به این پرونده، جمیله را به اتهام شکنجه و داغ کردن دختر 6 ساله بازداشت کرد.

 5. 5

  شرایط جدید فرزند خواندگی اعلام شد.
  معاون اجتماعی بهزیستی کشور گفت: امسال 30 درصد میزان فرزندخواندگی نسبت به سال گذشته افزایش یافته است و اکنون بهزیستی کار را پیگیری می کند و باید ظرف دو ماه نتیجه روند فرزندخواندگی را اعلام کند.
  حبیب‌الله مسعودی فرید رابطه با قانون فرزندخواندگی گفت: پس از تصویب قانون فرزندخواندگی و تغییراتی که در آن اتفاق افتاد چندین جلسه با قوه قضائیه برگزار شد بطوریکه این قانون توانسته تأثیرات زیادی را در بحث فرزندخواندگی داشته باشد.
  وی ادامه داد: در تغییرات این قانون آمده علاوه بر خانواده‌هایی که فرزند ندارند به خانواده‌هایی که فرزند دارند نیز، فرزند اهدا شود، زنان بالای 30 سال مجرد می‌توانند صاحب فرزندخوانده شوند، در قانون قبلی فقط کودکان زیر 12 سال به فرزندخواندگی می‌رفتند اما اکنون تا 16 سالگی مجاز شده است.
  فرید گفت: همچنین در قانون قبلی باید بخشی از املاک به اسم فرزندخوانده می‌شد اما اکنون این موضوع به قاضی سپرده شده و اگر خانواده صلاحیت فرزندخواندگی را داشته باشند با شرایطی که قاضی در نظر می‌گیرد این موضوع پیگیری می‌شود.
  معاون اجتماعی بهزیستی کشور گفت: امسال 30 درصد میزان فرزندخواندگی نسبت به سال گذشته افزایش یافته است و اکنون از بهزیستی کار را پیگیری می کند و باید ظرف دو ماه نتیجه روند فرزندخواندگی را اعلام کند.
  وی شرایط خانواده‌ها را برای فرزندخواندگی اینگونه توضیح داد: نداشتن سوء پیشینه و داشتن تحصیلات و سن کم از مواردی است که در کنار صلاحیت رفتاری و اخلاقی خانواده و تمکین مالی در نظر گرفته می‌شود.
  فرید ادامه داد: خانواده‌هایی که خواهان فرزندخواندگی هستند می‌توانند به مراکز بهزیستی استان خود مراجعه و تشکیل پرونده دهند و ظرف دو ماه بهزیستی باید به آن پاسخ بدهد و اگر جوابی داده نشد می توانند به بهزیستی استان یا کشور مراجعه کنند و پس از آن پرونده به قوه قضائیه می‌رود و اگر رأی به فرزندخواندگی صادر شد می‌توانند به راحتی فرزند را بگیرند.
  وی گفت:‌متأسفانه اکنون بسیاری از خانواده‌ها فرزند نوزاد می‌خواهند در حالی که کم است به ازای یک نوزاد 7 تا 8 خانواده داریم که صلاحیت مناسبی برای فرزندخواندگی دارند.
  معاون اجتماعی بهزیستی کشور ادامه داد: در قانون قبلی فقط کودکان بی‌سرپرست به فرزندخواندگی داده می‌شود اما اکنون کودکان بدسرپرست هم اگر عدم صلاحیت خانواده‌هایشان احراز شود می‌توانند به صورت «امین موقت» یا «دائمی» به فرزندخواندگی بروند.
  فرید گفت: در حال حاضر 9 هزار و 800 کودک در مراکز بهزیستی نگهداری می‌شوند که حدود 40 درصد آنها شامل فرزندخواندگی می‌شود، 85 درصد نیز پدر، مادر و یا اعضای قابل شناسایی دارند اما به دلایلی مانند بیماری صعب‌العلاج یا جرائم فعلاً نمی‌توانند فرزند خود را نگهداری کنند.
  وی در مورد رشد 50 درصدی فرزندخواندگی در سال آینده گفت:‌پیش‌بینی می‌کنیم با برگزاری جلساتی که در این زمینه داشته و با همکاری سازمان ثبت‌احوال، قوه قضائیه و سرعت بخشیدن به روند فرزندخواندگی در بهزیستی در سال آینده با رشد 40 تا 50 درصدی مواجه شویم.
  معاون اجتماعی بهزیستی کشور گفت: بهترین زمان فرزندخواندگی طبق مطالعات روانشناسی زیر 2 سالگی است و سعی داریم کمترین زمان را در مراکز برای نگهداری این کودکان داشته باشیم.
  فرید افزود: برای افزایش فرزندخواندگی بهتر است خانواده‌ها به فرزندخواندگی سنین بالاتر کودکان ترغیب شوند چرا که اکنون اکثر خانواده‌ها یا نوزاد می‌خواهند یا تمایل زیادی به داشتن نوزاد دختر دارند که این تعداد کم است و گاهی به همین دلیل شکایت می‌کنند در حالی که اگر کودک در هر سنی محبت ببیند جذب آن خانواده می‌شود.
  منبع: فارس

 6. 6

  پسری در گنبدکاووس ناگهان دختر شد و بلافاصله 10 خواستگار پیدا کرد !
  جوان 20 ساله‌ای، پس از سال‌ها زراعت و چوپانی و انجام کارهای سنگین و طاقت‌فرسا، لباس مردانه را از تن بیرون کرد و لباس زنانه پوشید.
  او به اطرافیانش گفت: حالا دیگر موقع آن رسیده است که راز چندین ساله خود را فاش کنم. من دختر هستم و در این 20 سال به علت نداشتن سرپرستی دلسوز برای آن که کسی مزاحم من نشود، لباس مردانه می‌پوشیدم! اما حالا که به سن قانونی رسیده‌ام باید به خانه شوهر بروم و زندگی تازه‌ای را شروع کنم!
  در حدود 13 سال قبل دو کودک خردسال که خود را با اسامی فاضل و علی اهل بلوچستان معرفی می‌کردند، از خانه خود گریختند و پای پیاده به طرف نقطه نامعلومی به راه افتادند.
  این دو طفل که به علت فوت پدرشان دایی آنها سرپرستیشان را به عهده گرفته بود و به عللی آنها را آزار می‌داد و اذیت می‌کرد تصمیم گرفته بودند به دهکده دور افتاده‌ای بروند و کار کنند در حالی که سن کودک بزرگ‌تر از 9 یا 10 سال تجاوز نمی‌کرد.
  سرانجام دو کودک سرگردان به قریه شریف واقع در منطقه کلید داغ گنبد کاووس رسیدند و در آنجا با اطلاع کدخدای قریه نزد یک‌نفر از کشاورزان به کار مشغول شدند.
  سیزده سال تمام دوش به دوش کارگران در مزارع کار کردند و زحمت کشیدند و با آبرومندی کامل زندگی کردند تا این‌که چند روز پیش فاضل نزد همسر اربابش رفت و راز عجیبی را برای او فاش کرد.
  فاضل اعتراف کرد که دختر است و نام اصلیش فاطمه می‌باشد ولی برای آن که کسی به راز او پی نبرد و مزاحمش نشود نام خود را تغییر داده و لباس مردانه به تن کرده است!
  وی سپس لباس مردانه را از تن بیرون آورد و لباس زنانه پوشید و گفت: حالا موقع آن رسیده است که با موافقت برادرم علی به خانه شوهر بروم و زندگی تازه‌ای را آغاز کنم.
  در اندک مدتی ماجرای زندگی این دختر 20 ساله که 13 سال تمام لباس مردانه پوشیده و به کارهای سنگین و طاقت‌فرسا اشتغال ورزیده بود نقل مجالس شد و عموم اهالی دهکده از این راز عجیب آگاه شدند.
  جالب این‌که ظرف چند روز بیش از ده خواستگار برای فاضل دیروز و فاطمه امروز پیدا شد ولی فاطمه می‌گوید: من در این 13 سال مردها را خوب شناخته‌ام، در انتخاب همسر نباید عجله کرد!
  منبع: ایلنا

 7. 7
  فروغ فروغ says:

  درود
  پست خیلی جالبی بود.
  من زمانی که هنوز دانشجو نشده بودم به مرکز نگه داری از دختران بی سرپرست و بد سرپرست اقلید و شیراز رفت و آمد داشتم.
  یک عالمه دوست خوب از بین دختر های اونجا داشتم و از ارتباط باهاشون خیلی لذت میبردم. ولی بعد از دانشجو شدن دیگه شرایط بهم اجازه نداد که به این مراکز رفت و آمد کنم. این سؤال هم همیشه تو ذهنم بود که این بچه ها چه موقع از مراکز بهزیستی خارج میشن و برای خودشون زندگی مستقل تشکیل میدن. خوشحالم که جواب سؤالم رو گرفتم.
  شاد باشید.

 8. 8
  نیایش says:

  سلام.چهقدر غم انگیز بود.
  چه آدمهای با محبتی هستن واقعا بعضیا.
  اشکم در اومد.خدا کنه همه انسانیت داشته باشن و همچین کمکحایی بکنن.
  ممنون از شما.

 9. 9
  مهرداد says:

  سلام تلخ و شیرین بود. اسم نقاش بابرس اومد. گفتم لینک مستندش رو اینجا هم بزارم.
  http://justaudio.dl1.rapidpars.com/30042/9892638/1nu07qnxy90/bab%2520ross%2520www.justaudio.ir%2520.mp3

 10. 10
  وحید says:

  سلام مجتبي.
  مطلبت جالب و غم انگيز بود.
  مرسي كه اينجا هم گذاشتي.
  شاد باشي.

 11. 11
  مهدی 313 says:

  سلام
  هم از پست زیبای شما تشکر میکنم و هم از اخبار علی کریمی . موفق و پیروز باشید

 12. 12

دیدگاهتان را بنویسید