روی خط تکنولوژی. همراه با آخرین اخبار جهان فناوری

هم محلی های با صفای گوش کن، سلام.
سومین ماه از دومین فصل سال هم فرا رسید و کم کم داریم به سراشیبی پاییز، یکی از دل انگیزترین فصل های سال نزدیک میشیم.
در این مجموعه، آخرین خبر های حوزه تکنولوژی و فناوری در دو هفته ی اخیر رو با هم مرور می کنیم.
امیدوارم از این مجله ی خبری 14 هزار و 562 کلمه ای که توسط وبسایت نابینایان شرکت پکتوس گرداوری شده، نهایت لذت رو ببرید.
پس این شما، این هم 28 خبر و گزارش، از آخرین های دنیای پر تب و تاب فناوری.

 

تاکسی هوشمند ایرانی معرفی شد

اولین تاکسی هوشمند داخلی با نام H30 توسط ایران خودرو رونمایی شد.

به گزارش زومیت، در حاشیه مجمع عمومی سالیانه اتحادیه تاکسی های شهری کشور، گروه صنعتی ایران خودرو از محصولی جدید با نام H30 رونمایی کرد که قرار است تنها به صورت تاکسی تولید شود و در سامانه حمل و نقل درون و برون شهری مورد استفاده باشد. این محصول، همان دانگ فنگ H30 است که این بار و توسط ایران خودرو به تجهیزات مورد نیاز جهت تردد به عنوان تاکسی در شهرها، مجهز شده است.

این خودرو که لقب اولین تاکسی هوشمند ایرانی را به خود اختصاص داده است؛ دارای تاکسی متر، مسیریاب ماهواره ای، سرویس اعزام خودکار تاکسی و دریافت کرایه با استفاده از کارت شهروندی است.

پرداخت کرایه توسط کارت های شهروندی، کارت های متصل به شبکه شتاب، سیستم محاسبه و مدیریت مصرف سوخت بر اساس میزان مسافت طی شده خودرو، از جمله دیگر قابلیت های این تاکسی هوشمند است. ارائه سرویس اینترنت رایگان به مسافران و سیستم عیب یابی از راه دور نیز در این خودرو تعبیه شده است.

سامانتل بسته‌ های جدید اینترنتی رو کرد

اپراتور مجازی سامانتل طرح جدید بسته های اینترنتی با سرعت نامحدود را تحت عنوان «مهبانگ» به کاربرانش ارائه کرد.

به گزارش زومیت، لیلا عبادیان مدیر روابط عمومی سامانتل گفت: :«بعد از صدور مجوز ارائه خدمات از سوی دولت به اپراتورهای مجازی، شرکت کیش سل پارس بعنوان اولین اپراتور MVNO موفق به عقد قرارداد با اپراتورهای میزبان شد و بر همین اساس فعالیت خود را با ارائه سرویس و خدمات پایه در بازار آغاز کرد.

وی با اشاره به اینکه شرکت کیش سل پارس یک اپراتور مجازی است که با نام تجاری سامانتل سیم کارت های خود را با پیش شماره  099999 به بازار ارائه می کند، گفت: «در حال حاضر این اپراتور با بهره گیری از نسل سوم و چهارم شبکه تلفن همراه، اقدام به ارائه طرحی با عنوان اینترنت مهبانگ به کاربران خود کرده است.»

وی با اشاره به اینکه در این طرح، اینترنت با سرعت نامحدود و مطمئن به کاربران ارائه می شود، گفت: «این بسته ها با توجه به الگوهای مصرف گوناگون و نیاز کاربران طراحی شده است. بنابراین مشترکان سامانتل می توانند هر یک از بسته های اینترنت را با توجه به میزان مصرف برای شماره خود خریداری کنند.»

روابط عمومی سامانتل خاطرنشان کرد: «طرح مهبانگ در قالب بسته های هلیوم، دوتریوم و هیدروژن به کلیه مشترکان اعتباری و دائمی ارائه می شود. بسته های اینترنت پرسرعت هلیوم برای مشترکانی طراحی شده که به حجم بالای اینترنت، سرعت بالا و قیمت مناسب نیاز دارند.

وی افزود: «بسته های دوتریوم، برای مشترکانی طراحی شده که تمایل دارند از اینترنت استفاده کنند و صرفه اقتصادی استفاده از بسته ها برای آن ها حائز اهمیت است.»

وی با اشاره به اینکه یکی دیگر از بسته های اینترنت مهبانگ بسته پرطرفدار هیدروژن است، گفت: «این بسته ها با قیمت بسیار مناسب برای مدت یک ماه قابل  استفاده است.»

بنابراین، مشترکان می توانند برای کسب اطلاعات بیشتر از بسته های اینترنتی مهبانگ به سایت www.samantel.ir مراجعه کنند.

برترین استارتاپ های الکام استارز سال ۹۶ اعلام شدند

سازمان نظام صنفی رایانه ای کشور، ۲۰ استارتاپ برتر شرکت کننده در سالن الکام استارز نمایشگاه الکامپ ۱۳۹۶ را اعلام کرد.

به گزارش زومیت، یکی از بخش های جذاب الکامپ ۹۶، سالن الکام استارز و رقابت میان استارتاپ های حاضر در این سالن بود. در این رقابت ها، هر یک از تیم ها ۲ دقیقه برای معرفی فعالیت های خود در برابر داوران فرصت داشتند. داوران این بخش از فعالان کارآفرینی و مدیران استارتاپ های موفق انتخاب شده اند. پرسش از ایده  ها، مدل های کسب درآمد، تعداد کاربران و نحوه ی بازاریابی بخش مهمی از سؤالات داوران این بخش را به خود اختصاص داده بود. در نهایت، داوران با بررسی و اعطای نمره به هر یک از استارتاپ ها، به معرفی برترین ها پرداختند.

به گزارش روابط عمومی سازمان نظام صنفی رایانه ای کشور، ۲۰ استارتاپ برتر الکام استارز ۹۶ عبارتند از: نواک، بازار آنلاین خدمات استادکار، موزرا، برکت، لوکز، لینکپ، خانه داران و نولا، ویزلاک، چوبید، ردکالا، تحلیل ارتباط برنا، کامنت ماینر، پیاده، کیف پول شخصی نیوُ، ابر آروان، اسمارت وای فای، دیاگ، می بریم، کتابخوان الکترونیک خوانا و شباویز.

طبق نظر داوران، ۱۰ استارتاپ برتر امسال به شرح زیر هستند:

مشخصات                عنوان استارتاپ

۱             تحلیل ارتباط برنا

۲             موزرا

۳             کامنت ماینر

۴             بازار آنلاین خدمات استادکار

۵             پیاده

۶             نواک

۷             برکت

۸             کیف پول شخصی نیوُ

۹             لوکز

۱۰           ابر آروان

سه استارتاپ برتر در این رقابت ها، جوایز ویژه ای دریافت خواهند کرد.

رقابت های الکام استارز ۹۶ فرصت ویژه ای برای استارتاپ و کسب وکار های نوپا بود تا با معرفی برنامه  و فعالیت خود، نه تنها از نظر و مشاوره ی کارآفرینان و مدیران با سابقه  استفاده کنند، بلکه اقدام به جذب سرمایه گذار کنند.

شناسایی چک بی محل با ارسال پیامک

بر اساس گزارش مدیرکل ریالی و نشر بانک مرکزی، گیرنده چک از این پس می تواند از طریق پیامک از مشخصات و سابقه چک برگشتی دارنده دسته چک آگاه شود.

به گزارش زومیت، مسعود رحیمی درباره ی اقدام جدید بانک مرکزی برای ساماندهی صدور چک های بی محل و یکپارچه سازی ظاهر چک های بانکی گفت: بانک مرکزی به منظور افزایش امنیت چک و جلوگیری از صدور چک های بی محل، طرحی را به شورای پول و اعتبار ارائه داده که مصوب هم شده است و در مرحله اول شش بانک کشور آن را اجرایی می کنند.

بر اساس گزارش مدیرکل ریالی و نشر بانک مرکزی، در این طرح، مشخصات ظاهری چک، ابعاد، محتوا و موارد نوشتاری یکپارچه می شوند و وجه تمایز تمامی چک های موجود در نظام بانکی، تنها لوگوی بانک ها است که آن هم با ابعاد مشخص و استاندارد، متمایز می شود.

رحیمی گفت: «نکته مهم، بررسی صلاحیت و اهلیت متقاضی دسته  چک به صورت کامل و جامع است؛ به خصوص اینکه بررسی صلاحیت به صورت متناوب و متمرکز انجام  می شود و سابقه عملکردی افراد نیز مورد توجه قرار می گیرد. در این میان، فرآیند صدور دسته  چک به نحوی است که برخلاف گذشته که امکان شخصی سازی و صدور دسته چک از سوی بانک ها به صورت مجزا وجود داشت، اکنون در شرایطی چک صادر می شود که صلاحیت فرد احراز شود و هر چک، بارکد منحصر به فرد خود را خواهد داشت که در هر لحظه از زمان صدور تا وصول، قابلیت پیگیری دارد.»

به گفته ی وی، حتی گیرنده چک قبل از پذیرش آن، می تواند با ارسال شماره منحصر به فرد (شماره شناسه استعلام) به سامانه استعلامات بانک مرکزی که روی هر برگ چک درج شده است، مشخصات فرد دارنده دسته چک را مشاهده کند؛ به این معنا که با ارسال این شماره از طریق ارسال پیامک، تماس تلفنی گویا یا پرتال بانک مرکزی، می توان مشخصات دارنده دسته چک را دید و شائبه چک سرقتی، مفقودی یا دارای امضای جعلی را از بین برد. حتی پذیرنده چک می تواند پیش از پذیرش نهایی، با ارسال این شماره، سابقه مختصری از عملکرد فرد در خصوص چک برگشتی را مشاهده کند و عملاً با این کار، فروشنده کالا و خدمات، از مشخصات فرد مطلع شود و مدارک احراز هویت فرد را مشاهده کند تا مطمئن شود که چک متعلق به فرد ارائه دهنده است و بنابراین ریسک مبادله کاهش یابد.

Resello از ثبت دامین های org .net .com توسط کاربران ایرانی جلوگیری می کند

سازمان نظام صنفی رایانه ای تهران اعلام کرد که شرکت ریسلو (Resello) از ثبت دامین های org .net .com. توسط کاربران ایرانی جلوگیری می کند.

به گزارش زومیت، بر اساس گزارش سازمان نظام صنفی رایانه ای تهران، در پی تهدید اخیر و ناگهانی شرکت ریسلو (Resello) به عنوان بزرگ ترین ثبت کننده دامنه  های اینترنتی ایرانی مبنی بر جلوگیری از ایجاد و ثبت دامنه اینترنتی همچون .org .net .com برای کاربران ایرانی، موجی از نگرانی در میان فعالان و شرکت های حوزه فضای مجازی در کشور ایجاد شده است .

به گفته ی مهرداد سیجانی، مسئول کمیسیون فضای مجازی سازمان نظام صنفی رایانه ای تهران، کارگروه ویژه ای متشکل از شرکت های خصوصی متخصص برای حل این مشکل تشکیل شده و راهکار نهایی حل این تهدید که در واقع نتیجه تحریم های بین المللی علیه ایران است، ایجاد یک ثبت کننده بین المللی دامنه های GTLD ویژه ایرانیان است.

سیجانی در این خصوص گفت: متأسفانه ایران با داشتن سهم بیش از ۴۰۰ هزار دامنه ی اینترنتی به دلایل مختلف از جمله تحریم و عدم توجیه اقتصادی، تاکنون اقدامی برای ایجاد یک ثبت کننده (Registrar) با ماهیت ایرانی انجام نداده است و همواره شرکت ها خدمات ثبت دامنه GTLD، خود را از شرکت های واسطه دریافت کرده اند.

مسئول کمیسیون فضای مجازی سازمان نظام صنفی رایانه ای تهران با اشاره به ارسال نامه تهدیدآمیز شرکت ریسلو به مشترکان ایرانی، گفت: شرکت ریسلو در اقدامی غیر حرفه ای نامه ای را با موضوع «عدم امکان ارائه خدمت جدید به دامنه های اینترنتی با مالکیت ایرانی» به نمایندگان فروش ایرانی ارسال کرده است. این شرکت در واقع اعلام کرده پیرو تغییراتی در سیاست کاری اش از تاریخ ۱۸ جولای ۲۰۱۷ (۲۷ تیر ۱۳۹۶) محدودیت هایی برای کاربران ایرانی خود در نظر خواهد گرفت که عملا به منزله ی پایان فعالیت این شرکت پس از ۴ سال در بازار ایران خواهد بود.

به گفته ی سیجانی، دراین ایمیل ریسلو هشدار داده است که از تاریخ مذکور، کاربران ایرانی دیگر قادر به ایجاد حساب کاربری جدید، ثبت دامنه جدید و انتقال دامنه به پلتفرم ریسلو نخواهند بود و از تاریخ ۱۸ آگوست (۲۷ شهریور) امکان تمدید دامنه و سرویس های موجود از کاربران ایرانی سلب خواهد شد.

مسئول کمیسیون فضای مجازی سازمان نظام صنفی رایانه ای تهران با اشاره به تشویش های بی اهمیت برخی شرکت های سودجو از این اقدام اخیر در فضای داخلی گفت: در حقیقت هدف تعدادی از شرکت ها و سایت ها در این ماجرا برای بزرگنمایی بی دلیل موضوع و ایجاد هیجان و نگرانی، تنها به منظور جذب سهم بازار بیشتر و انتقال تعدادی دامنه صورت گرفته و هیچ نتیجه دیگری در پی ندارد.

وی ادامه داد: «اقدام برخی شرکت های سودجوی داخلی در ارسال ایمیل به مشتریان فضای مجازی به منظور ایجاد نگرانی و تشویش عملا نتیجه ای جز بدنامی برای اقدام کنندگان در پی نداشت.»

به گفته ی سیجانی، موضوع تحریم جدید دامنه های اینترنتی ایرانی هرچند به خودی خود مخاطره ای برای دامنه ها نیست؛ اما برای شرکت های فعال و معتبر این حوزه که با وجود محدودیت ها هزینه های زیادی برای ارائه خدمات سالم به مشتریان ایرانی متحمل می شوند ضربه ای است که سرعت رشد و توسعه فناوری اطلاعات را کند می کند.

وی با بیان اینکه مشتریان شرکت های معتبر فضای مجازی نباید نگران باشند، افزود: اگر دامنه اینترنتی کاربران در نزد شرکت های باسابقه حوزه فضای مجازی ایران ثبت شده، جای نگرانی وجود ندارد؛ چراکه این شرکت ها سال ها است در اصول حاکم خود به حفظ مالکیت دامنه مشتریان اهمیت زیادی می دهند و در این رابطه به دنبال راهکارهای کوتاه مدت نیستند.

مسئول کمیسیون فضای مجازی سازمان نظام صنفی رایانه ای تهران ادامه داد: مقررات حاکم بر فضای ثبت IP و دامنه، عملا اجازه سلب مالکیت دامنه را به هیچ کشور و شرکتی نمی دهد.

سیجانی با اشاره به فعالیت کمیسیون فضای مجازی سازمان برای حل موضوع دامنه های اینترنتی ایرانی گفت: «با وجود اینکه سود تجارت دامنه GTLD انگیزه کافی برای شرکت های بزرگ این صنعت را ایجاد نمی کند؛ اما در نظر داریم به منظور کمک به روند رشد فضای مجازی، تجارت های آنلاین و فضای استارتاپ های کشور و با تجمیع شرکت های معتبر و متخصص فضای مجازی، راه حل نهایی یعنی ایجاد ثبت کننده بین المللی برای ارائه خدمات ثبت دامنه های GTLD به ایرانیان را عملیاتی کنیم.»

به گفته ی مسئول کمیسیون فضای مجازی، تمام شرکت های فعال و افرادی که در خصوص این رخداد نیاز به مشورت تخصصی دارند می توانند با کمیسیون فضای مجازی سازمان نظام صنفی رایانه ای از طریق ایمیل info@tehrannsr.org در تماس باشند و شکایات احتمالی خود را نیز در شورای انتظامی سازمان نظام صنفی رایانه ای تهران مطرح کنند.

دستیار صوتی گوگل از طریق وب قابل دسترس خواهد بود

گوگل قصد دارد دستیار صوتی جدیدش را از طریق مرورگر کروم در اختیار همه کاربران وب قرار دهد.

به گزارش زومیت، همان طور که می دانید، دستیار صوتی گوگل به نام گوگل اسیستنت، تنها در گوشی هایی مانند پیکسل و دستیار خانگی گوگل هوم وجود دارد. ولی اخیرا گزارشی منتشر شده است که نشان می دهد گوگل اسیستنت به کروم بوک نیز راه پیدا خواهد کرد. اما این  دستگاه ها، تنها پلت فرم هایی نیستند که گوگل اسیستنت از آن ها پشتیبانی می کند؛ بلکه قرار است به زودی گوگل اسیستنت در نسخه ی وب هم عرضه شود.

این گفته  بر اساس یک گزارش جدید از تیم توسعه کروم است که باور دارد دستیار صوتی گوگل را می توان در مرورگر کروم در دسترس قرار داد. همان طور که وب سایت Ausdroid اشاره می کند، طبق آخرین آمار ویکی پدیا ، در حال حاضر کروم بیشترین میزان مرورگر فعال را در میان رقبا دارد و بیشتر از ۵۰٪ کاربران وب از کروم استفاده می کنند.

این بدان معنا است که گوگل با اضافه کردن دستیار صوتی اش به مرورگر کروم – که در حال  حاضر تعداد بسیار زیادی کاربر دارد – می تواند شروع خوبی در این زمینه داشته باشد (مانند اپل که به طور پیش فرض از اپل موزیک در آیفون استفاده کرد). با این کار، دستیار صوتی گوگل برای کاربران غیر اندروید نیز در دسترس قرار می گیرد؛ زیرا از طریق کروم و با هر سیستم عاملی می توانند از آن استفاده کنند. بنابراین حتی در رایانه های مبتنی بر ویندوز و مک امکان تعامل با این دستیار هوشمند وجود دارد.

با این وجود هنوز تاریخ دقیق انتشار دستیار صوتی گوگل از طریق وب مشخص نشده است.

گلکسی نوت 8 با رابط کاربری سامسونگ اکسپرینس 8.5 عرضه خواهد شد

گزارش جدیدی منتشر شده است که بر اساس آن، گوشی گلکسی نوت ۸ به همراه رابط کاربری سامسونگ اکسپرینس ۸.۵ معرفی خواهد شد.

به گزارش زومیت، منابع نزدیک به کمپانی سامسونگ گزارش داده اند که فبلت گلکسی نوت ۸ به همراه رابط کاربری سامسونگ اکسپرینس ۸.۵ به بازار عرضه خواهد شد. در این گزارش همچنین به این مورد اشاره شده است که این نسخه از رابط کاربری انحصاری سامسونگ در مقایسه با نسخه ۸.۱ که در حال حاضر روی جدیدترین پرچم داران سامسونگ یعنی گلکسی اس ۸ و گلکسی اس ۸ پلاس ارائه شده، بهبودها و قابلیت های جدیدی در اختیار کاربران قرار خواهد داد. بر اساس گزارش مورد بحث، رابط کاربری جدید سامسونگ از نظر عملکرد، پایداری و ثبات بیشتری خواهد داشت و این ویژگی باعث می شود در هنگام کار با گلکسی نوت ۸، افت فریم رخ ندهد. سامسونگ اکسپرینس ۸.۵ همچنین باعث بهبود تجربه ی کاربری دستگاه خواهد شد. افزون بر این، گفته می شود در نسخه جدید رابط کاربری انحصاری سامسونگ، الگوریتم قابلیت هایی مثل تشخیص چهره و تشخیص عنبیه ی چشم کمی تغییر داده شده  است تا کاربران بتوانند عمل احراز هویت را با سرعت بیشتری انجام دهند.

ظاهرا گلکسی نوت ۸ به طور پیش فرض به همراه رابط کاربری سامسونگ اکسپرینس ۸.۵ به دست مشتریان خواهد رسید و این رابط کاربری خود بر پایه ی اندروید ۷.۱ نوقا توسعه داده شده است. از آنجا که سامسونگ از مدتی قبل بیلدهای آزمایشی این نسخه را برای برخی از اپراتورهای سراسر جهان منتشر کرده؛ مسلما از مدتی قبل کار روی آن را آغاز کرده است. منابع خبری اعلام کرده اند که نرم افزار جدید سامسونگ در آینده برای دو گوشی گلکسی اس ۸ و گلکسی اس ۸ پلاس نیز منتشر خواهد شد؛ اما در حال حاضر دقیقا مشخص نیست که این آپدیت چه زمانی برای دو محصول نامبرده در دسترس قرار خواهد گرفت. بر اساس گزار ش ها، تا انتشار رابط کاربری جدید سامسونگ برای گوشی های غیر از نوت ۸ چند ماه فاصله داریم. البته باید اشاره کنیم که بنا به اعلام منابع نزدیک به سامسونگ، دقیقا مشخص نیست سامسونگ اکسپرینس ۸ .۵ در کنار به روزرسانی اندروید ۷.۱ نوقا منتشر خواهد شد یا خیر. درهرحال با توجه به سابقه ی سامسونگ در انتشار آپدیت ، احتمال روی دادن این سناریو وجود دارد که نسخه ی جدید رابط کاربری  این کمپانی به همراه نسخه ی جدید اندروید ارائه شود.

غول فناوری کره ای طی برنامه ی از پیش تعیین شده ی خود در روز پنج شنبه از گلکسی نوت ۸ رسما رونمایی خواهد کرد و عرضه ی این محصول به بازار در ماه سپتامبر آغاز خواهد شد. بر اساس خبرها و گزارش های منتشرشده در مورد فبلت مورد انتظار نوت ۸، این دستگاه به یک نمایشگر ۶.۳ اینچی با کیفیت کیو اچ دی مجهز خواهد بود. نسبت تصویر این صفحه نمایش، ۱۸.۵ به ۹ است. علاوه بر این می دانیم که محصول نامبرده در دو مدل با چیپ ست اکسینوس ۸۸۹۵ و اسنپدراگون ۸۳۵ به بازار عرضه خواهد شد. معمولا سامسونگ مدل اسنپدراگون پرچم داران خود را در آمریکا به فروش می رساند و  مدل اکسینوس این محصولات در سایر نواحی جهان عرضه می شود. از دیگر ویژگی های این دستگاه می توان به ۶۴ گیگابایت حافظه  ی داخلی و ۴ گیگابایت رم اشاره کرد. بر اساس اطلاعات فاش شده در مورد گلکسی نوت ۸، این دستگاه به احتمال زیاد اولین گوشی ساخت سامسونگ محسوب می شود که به دوربین دوگانه ی پشتی مجهز خواهد بود. گفته می شود دوربین پشتی گلکسی نوت ۸ از دو سنسور ۱۲ مگاپیکسلی بهره خواهد برد که در کنار آن یک فلش ال ای دی دوگانه تعبیه شده است.

گلکسی نوت 8 به دو دوربین ۱۲ و ۱۳ مگاپیکسلی پشتی با لرزشگیر اپتیکال مجهز می شود

بر اساس شایعه ای جدید، گلکسی نوت ۸ از دو دوربین پشتی ۱۲ و ۱۳ مگاپیکسلی مجهز به لرزش گیر و بزرگ نمایی دو برابری اپتیکال بهره خواهد برد.

به گزارش زومیت، انتظار می رود گوشی گلکسی نوت ۸ سامسونگ، در بخش پشتی به دوربین دوگانه مجهز باشد. گزارشی که روز دوشنبه از کره ی جنوبی منتشر شد، اطلاعات جدیدی در مورد ماژول دوربین دوگانه ی این فبلت ارائه داد و تقریبا می دانیم که این دوربین ها چه مشخصاتی خواهند داشت. اگرچه بسیاری از تحلیل گران و منابع خبری انتظار دارند سامسونگ از دو سنسور ۱۲ مگاپیکسلی برای دوربین دوگانه ی نوت ۸ استفاده کند؛ اما در گزارش روز دوشنبه به این مورد اشاره شد که دوربین پشتی گوشی مورد بحث به یک سنسور ۱۲ مگاپیکسلی دوال-پیکسل و یک لنز تله فوتو ۱۳ مگاپیکسلی مجهز خواهد بود و هر دو سنسور نامبرده، امکان بزرگ نمایی دو برابری اپتیکال و لرزش گیر اپتیکال خواهند داشت.

گلکسی نوت ۸ سامسونگ اولین دستگاه ساخت این شرکت خواهد بود که در بخش پشتی آن از دوربین دوگانه استفاده شده است. بر اساس گزارش تازه ای که منتشر شد، پس از معرفی فبلت مورد بحث، تمام پرچم داران و احتمالا بسیاری از گوشی های میان رده ی این کمپانی به دوربین دوگانه ی پشتی مجهز خواهند شد. البته این بدان معنا است که سامسونگ باید هزینه ی بیشتری برای تأمین قطعات مورد نیاز گوشی های خود پرداخت کند. اجزای یک سیستم دوربین دوگانه، یک و نیم برابر بیشتر از اجزای مورد نیاز برای تهیه ی دوربین های تکی است.

با وجود دوربین دوگانه ی پشتی، کاربران سامسونگ قادر خواهند بود در تصاویر پرتره ی مورد نظر خود، افکت محو شدگی پس زمینه ی سوژه (افکت بوکه) را اعمال کنند. این ویژگی به سوژه اجازه می دهد در جلوی تصویر قرار بگیرد و فوکوس روی  آن به طور کامل انجام شود و در عین حال، تصویر پس زمینه ی سوژه خارج از فوکوس خواهد بود و افکت محو به خود خواهد گرفت. تکنولوژی دوربین دوگانه همچنین امکان ارائه ی قابلیت بزرگ نمایی اپتیکال را در گوشی های هوشمند فراهم می کند. مسلما بزرگ نمایی اپتیکال در یک گوشی  هوشمند، عملکرد بسیار بهتری نسبت به بزرگ نمایی دیجیتال دارد. در زوم اپتیکال، دوربین واقعا روی سوژه ی مورد نظر بزرگ نمایی انجام می دهد و این در حالی است که بزرگ نمایی دیجیتال فقط به برش دادن تصویر برای ایجاد حس زوم اکتفا می کند و بنابراین در این حالت، تصویر پس از بزرگ نمایی بی کیفیت خواهد شد.

یک منبع ناشناس نزدیک به سامسونگ می گوید: «اگرچه کمپانی سامسونگ الکترونیکز قبلا تمایل داشت جدیدترین محصولاتش را با نهایت سرعت به جدیدترین امکانات فنی مجهز کند، اما حالا این شرکت استراتژی خود را تغییر داده است. سامسونگ حالا ترجیح می دهد کمی بیشتر صبر کند که فناوری های موجود تا جایی که امکان دارد به تکامل برسند و سپس از آن ها در تولید محصولات جدید خود بهره ببرد. به نظر می رسد سامسونگ الکترونیکز به این نتیجه رسیده که بازار دوربین  دوگانه در مقیاس کامل در حال رشد است.»

مسلما پس از معرفی فبلت هوشمند جدید سامسونگ، اطلاعات و جزئیات کامل تری از دوربین این محصول به دست خواهیم آورد. گلکسی نوت ۸ طی مراسم همیشگی سامسونگ موسوم به آنپکد در تاریخ ۲۳ آگوست (یک شهریور) رسما معرفی خواهد شد.

موتورولا گوشی هوشمندی با قابلیت خود ترمیمی حرارتی می سازد

موتورولا قصد دارد یک گوشی خودترمیم عرضه کند که روکشی از جنس پلیمر حافظه دار دارد و می تواند از طریق اعمال حرارت، خودش را ترمیم کند.

به گزارش زومیت، موتورولا پتنت جدیدی ثبت کرده است که به یک «شیشه ی هوشمند» در گوشی های آینده اش اشاره دارد. این شیشه ی هوشمند از جنس پلیمر حافظه دار ساخته می شود. در این پتنت، جزئیات کامل در مورد نوع عملکرد این شیشه ی هوشمند و نحوه ی خودترمیمی آن توسط اعمال حرارت، نشان داده شده است.

به طور خلاصه گوشی هایی که با این فناوری ساخته شوند، می توانند انواع تغییر شکل مثل خط و خش یا خمیدگی سطحی را در شیشه ی هوشمندشان شناسایی کنند؛ سپس این موضوع به صورت یک پیغام به کار اطلاع داده می شود تا تصمیمات لازم گرفته شود. موتورولا می گوید روند خود ترمیمی گوشی توسط حرارت انجام می شود. حرارت از داخل گوشی به قسمت های آسیب دیده اعمال می شود و حافظه ی شیشه ی هوشمند را فعال می کند تا به حالت اولیه ی خود برگردد.

راه حل دیگر این است که کاربر نقاط آسیب دیده را مشخص کند. بدین صورت، گوشی تنها به قسمت های لازم حرارت اعمال می کند و حافظه ی شیشه را فعال می کند.

موتورولا در توصیف نوع عملکرد این سیستم، سعی کرده است احتیاط کامل را رعایت کند. این طور که به نظر می رسد، این فناوری هر نوع ترک یا شکستگی را برطرف نمی کند. موتورولا در توضیح این پتنت  تنها از اصطلاحاتی مثل «برخی از خرابی ها» استفاده کرده است؛ بنابراین اگر تکه ای از شیشه ی گوشی جدا شود یا ترک بزرگی بردارد، ترمیم نخواهد شد.

نکته ی جالبی که در مورد این پتنت  به چشم می خورد این است که گوشی نشان داده شده در این تصاویر، شباهت زیادی به مدل اِیتریکس دارد که ۶ سال پیش معرفی شد؛ بنابراین به نظر می رسد که موتورولا زمان زیادی برای توسعه ی این فناوری صرف کرده است.

در نظر داشته باشید که این فناوری تنها روی کاغذ وجود دارد و به احتمال زیاد، در یکی دو سال آینده خبری از آن در گوشی های موتورولا نخواهد بود. شاید هم این فناوری مثل بسیاری از نمونه های دیگر، در حد یک پتنت بماند و هیچ گاه به مرحله ی پیاده سازی نرسد.

تولید انبوه تراشه ۱۰ نانومتری A11 برای آیفون 8 اپل توسط TSMC

شرکت TSMC تولید انبوه تراشه ی A11 را برای آیفون ۸ اپل آغاز کرده است. این تراشه با معماری ۱۰ نانومتری ساخته می شود.

به گزارش زومیت، بر اساس گزارش وب سایت Apple Insider، شرکت TSMC تولید انبوه تراشه ی A11 را با معماری ۱۰ نانومتری آغاز کرده است. این تراشه مغر متفکر آیفون ۸ اپل خواهد بود.

شرکت TSMC برای ساخت تراشه ی A11، از همان فناوری ساخت ۱۰ نانومتری FinFET که در تراشه ی A10X به کار برده شده بود، استفاده می کند. تراشه ی A10X در آیپدهای ۱۰.۵ و ۱۲.۹ اینچی مدل ۲۰۱۷ قرار دارد و سریع ترین تراشه ی سری A محسوب می شود. با اینکه TSMC، مشتری های دیگری هم به جز اپل دارد، ولی A10X احتمالا اولین تراشه ای است که بر پایه ی فناوری ساخت ۱۰ نانومتری FinFET ساخته شده بود. تراشه ی A11 عملکردی سریع تر از A10X خواهد داشت و قرار است قدرتی مشابه کامپیوترهای شخصی را در اختیار کاربران آیفون قرار دهد. مدل های سال گذشته، یعنی آیفون ۷ و آیفون ۷ پلاس از تراشه ی A10 استفاده می کند که با معماری ۱۶ نانومتری ساخته می شود. این کاهش سایز باعث افزایش کارایی و کم شدن مصرف انرژی خواهد شد.

انتظار می رود که اپل در شهریور ماه از آیفون ۸ رونمایی کند؛ البته این گوشی در ابتدا به صورت تولید محدود خواهد بود و تولید انبوه آن از اواخر مهر ماه آغاز می شود. به جز آیفون ۸، احتمالا دو مدل دیگر با نام های آیفون ۷ اس و آیفون ۷ اس پلاس هم معرفی می شود. این دو هم به تراشه ی A11 و فناوری شارژ بی سیم مجهز خواهد بود و صفحات نمایشی LCD با ابعاد ۴.۷ و ۵.۵ اینچی دارند. در سمت مقابل، آیفون ۸ قرار است نمایشگری ۵.۸ اینچی اولد و بدون حاشیه داشته باشد. به علاوه، آیفون های ۷ اس و آیفون ۷ اس پلاس از همان طراحی همیشگی و کلید سخت افزاری هوم با حسگر تشخیص اثر انگشت استفاده می کنند؛ ولی آیفون ۸ کلید فیزیکی هوم نداشته و به جای حسگر تشخیص اثر انگشت، قابلیت تشخیص چهره خواهد داشت.

ثبت تصاویر کهکشان های فوق درخشان توسط تلسکوپ هابل

تلسکوپ فضایی هابل با استفاده از اثر کیهانی عدسی گرانشی، موفق شده است تصاویر کهکشان هایی به میزان ۱۰ هزار برابر درخشان تر از کهکشان راه شیری را ثبت کند.

به گزارش زومیت، تلسکوپ فضایی هابل تصاویری از کهکشان های بسیار درخشان ثبت کرده است که ۱۰ تا ۱۰۰ تریلیون برابر درخشان تر از خورشید و ۱۰ هزار برابر نورانی تر از کهکشان راه شیری هستند. طبق اطلاعات منتشرشده توسط ناسا، در هر یک از این کهکشان ها سالانه در حدود ۱۰ هزار ستاره ی جدید متولد می شوند؛ این رقم برای کهکشان راه شیری، کمتر از ۱۰ ستاره در هر سال است. این تصاویر، هلال ها و حلقه های نوری و همچنین پدیده های منحصر به فردی را نشان می دهند؛ از جمله پدیده ی عدسی گرانشی که اثری کیهانی است و به تلسکوپ ها کمک می کنند تا آن کهکشان ها را رصد کنند.

با تولد یا مرگ ستاره ها، مقدار بسیار زیادی غبار و گاز آزاد می شود که کهکشان ها را در لایه های نوری با طول موج هایی پنهان می کند؛ این پدیده موجب می شود که در اکثر موارد، این کهکشان ها به سختی شناسایی شوند؛ اما تلسکوپ هابل با اشعه ی فروسرخ توانایی نفوذ به این لایه ها را دارد؛ سپس به کمک عدسی گرانشی، وسعت دید تصاویر گرفته شده افزایش می یابد و تصاویری شفاف تر ثبت می شود؛ گرانش عظیم بین کهکشان ها باعث خم شدن نور می شود؛ اگر کهکشانی در فاصله ی چند میلیارد سال نوری واقع باشد و خوشه ای کهکشانی در مقابل آن حضور داشته باشد، اثر عدسی گرانشی ایجاد خواهد شد و تلسکوپ می تواند به وسیله ی خم شدن نور، کهکشان دور دست را به راحتی شناسایی کند.

این کهکشان ها اولین بار توسط ماهواره ی پلانک آژانس فضایی اروپا شناسایی شد و تصاویر گرفته شده توسط تلسکوپ هابل، در حال حاضر بهترین تصاویر در دسترس هستند؛ با این حال، این انتظار می رود که تصاویر بسیار بهتری در آینده به کمک تلسکوپ های بزرگ تر نظیر تلسکوپ فضایی جیمز وب گرفته شود.

گروه تحقیقاتی به این موضوع اشاره کرد که تعداد کمی از این کهکشان های فوق درخشان در جهان هستی وجود دارند که در بخش های بسیار متراکم فضا واقع هستند. به نظر می رسد که حضور این کهکشان ها در بخش های پرتراکم، به نوعی باعث شکل گیری سریع ستاره ها در سال های اولیه ی جهان هستی شده است. با توجه این دلایل، لکه های نورانی یادشده می توانند سرنخ هایی از چگونگی تشکیل این کهکشان های قدیمی و همچنین در مقام مقایسه، اطلاعاتی در مورد چگونگی تشکیل کهکشان راه شیری و اکثر کهکشان های دیگر بدهند.

اما پرسش این است که چه عاملی باعث تولد ستاره ها با چنین سرعتی شده است؟ سؤالی که محققان همچنان پاسخی برای آن نیافته اند. این کهکشان های فوق درخشان می توانند نسبتا درخشان تر از کهکشان های فوق درخشان مادون قرمز (ULIRGS) باشند؛ اما شبیه سازی کامپیوتریِ تشکیل و رشد کهکشانی، نشان می دهد که زمان بندی ادغام های بزرگی که در این کهکشان ها دیده می شود، نادرست است. در فرضیه ای دیگر، سوخت اولیه برای تولد ستاره ها از کهکشان های دورتر تأمین شده است. جیمز لونتال از دانشگاه اسمیت، می گوید: آسمان از انواع مختلفی از کهکشان ها پوشیده شده است که کهکشان های درخشان فروسرخ  بخشی از آن ها هستند؛ پدیده ای که در این تصویر دیده می شود یکی از درخشان ترین کهکشان های سراسر جهان هستی است.

اوبر و لیفت، تأثیر چشم‌گیری بر حمل و نقل می گذارند

شرکتهای تازه تأسیس اوبر و لیفت بیشتر از آنچه فکر میکنید بر حمل و نقل عمومی و درون شهری تأثیر خواهند گذاشت.

به گزارش زومیت، اگر در یک شهر مدرن زندگی می   کنید و به این فکر افتاده اید که پس از فروش خودروی شخصی، از سرویسهای درخواست تاکسی؛ مانند اوبر یا لیفت استفاده کنید؛ باید بگوییم تنها نیستید. مطالعه اخیر در این مورد نشان میدهد این سرویسها واقعا بر تعداد افرادی که خودرو میخرند تأثیرگذارند. همچنین بر اساس یافتههای این پژوهش، وجود این سرویسها تعداد دفعات رفت و آمد افراد را کاهش میدهد.

در مِی ۲۰۱۶ بود که قوانین استخدام رانندههای این سرویسها در شهر آستین، ایالت تگزاس، سفت و سخت شد و به همین دلیل، فعالیت اوبر و لیفت در این شهر به اتمام رسید. این اتفاق، فرصتی برای پژوهشگران ایجاد کرد تا تأثیر افزایش استفاده از این تاکسیهای شخصی را بر انتخاب مردم در سرویسهای مختلف حمل و نقل مطالعه کنند.

مؤسسه ی پژوهشی حمل و نقل دانشگاه میشیگان به همراه مؤسسه ی حمل و نقل A&M تگزاس و دانشگاه کلمبیا، از ۱۲۰۰ شهروند منطقهی آستین در مورد تغییراتی که پس از رفتن اوبر و لیفت از شهر در وضعیت رفتوآمد آنها ایجاد شده است، نظرسنجی کردند. پژوهشگران نوع حمل و نقل، تعداد دفعات رفت و آمد و مالکیت خودروی شخصی شهروندان را در نظر گرفتند.

پس از رفتن اوبر و لیفت از شهر، ۴۱ درصد مردم به استفاده از خودروی شخصی روی آوردند، ۹ درصد خودروی جدید خریدند، ۳ درصد از دیگر سرویس های حمل و نقل عمومی استفاده کردند و ۴۲ درصد مردم، از  سرویسهای درخواست تاکسی آنلاین که هنوز در شهر باقی مانده بودند، استفاده کردند.

همچنین نتایج نشان داد احتمال رفت و آمد افرادی که به استفاده از خودروی شخصی روی آورده اند در مقایسه با افرادی که از دیگر سرویسهای درخواست تاکسی استفاده میکنند، ۲۳ برابر بیشتر است. علاوه بر این، پژوهشگران دریافتند هر چقدر که فرد از فقدان اوبر و لیفت نارضایتی بیشتری داشته باشد، احتمال خرید خودرو توسط وی بیشتر خواهد شد. احتمال خرید خودرو در ناراضیترین افراد از نبودن اوبر و لیفت، ۵ برابر دیگران بود.

رابرت همپشایر پروفسورِ مؤسسه ی پژوهشی حمل و نقل دانشگاه میشیگان و مسئول اصلی این پژوهش میگوید: بر اساس یافتههای این پژوهش، سرویسهای درخواست تاکسی شخصی، باعث تغییر رفتار مردم میشوند. با اینکه این پژوهش را نمیتوان بر کل شهر آستین یا شهرهای دیگر تعمیم داد، ولی مفاهیم مهمی در رابطه با قانون گذاران در اختیار می گذارد.

به عقیده همپشایر، وقتی قوانین عمومی را در نظر میگیریم، این سرویسها مزیت مهمی برای شهرها دارند:

۳۰ درصد افزایش احتمال خرید خودرو در افرادی که از معلق شدن این سرویسها ناراضیند، از سیاست گذاری که با کاهش فعالیت این سرویسها مخالف است، حمایت میکند.

وقتی به ۲۳ درصد افزایش رفت و آمد در نبود این سرویسها توجه میکنیم، نیاز به وجود داشتن این سرویسها بیشتر احساس میشود.

اوایل سال جاری، پس از ابلاغ قوانین جدید، اوبر و لیفت فعالیت خود را در شهر آستین از سر گرفتند. حالا پژوهشگران این فرصت را دارند تا تأثیر بازگشت این سرویسها را نیز مطالعه کنند. بر اساس نتایج اولیه، بازگشت این ۲ سرویس، رفت و آمد و خرید خودرو را کاهش خواهد داد؛ اما باید صبر کنیم تا نتیجه نهایی مشخص شود.

بزرگ‌ترین نیروگاه گرمایی خورشیدی دنیا در استرالیا ساخته می شود

نیروگاه های گرمایی خورشیدی در کنار نیروگاه های فوتوولتاییک، نقش اساسی در آینده ی انرژی استرالیا و سایر کشورها ایفا خواهند کرد.

به گزارش زومیت، گسترش سیطره ی انرژی های تجدیدپذیر همچنان ادامه دارد. بنابر گزارش ها، بزرگ ترین نیروگاه گرمایی خورشیدی جهان (در نوع خود) در یکی از ایالت های استرالیا آغاز به کار خواهد کرد. ظرفیت این سازه ی نیروگاهی عظیم برابر ۱۵۰ مگاوات است و قرار است در پورت آگوستا در استرالیای جنوبی کار کند.

این نیروگاه در کنار ۶۵۰ موقعیت شغلی سازه ای که برای کارگران محلی فراهم می کند، تمامی الکتریسیته ی مورد نیاز دولت ایالتی را نیز تأمین خواهد کرد و به علاوه مقداری از آن انرژی می تواند به عنوان ذخیره نگه داری شود و اگر بخواهیم با یک نگاه کلی به موضوع نگاه کنیم، این نیروگاه شاید بتواند باعث به صرفه تر شدن و دسترس پذیری بیشتر انرژی خورشیدی در آینده شود.

مراحل ساخت این نیروگاه ۵۱۰ میلیون دلاری از سال آینده به طور جدی شروع می شود و انتظار می رود که ساخت آن در سال ۲۰۲۰ به اتمام برسد. با آغاز به کار این نیروگاه، نامی دیگر به فهرست مفصل پروژه های انرژی تجدیدپذیر استرالیا اضافه خواهد شد؛ پروژه هایی که در حال حاضر در راستای بهره برداری از انرژی خورشیدی و همین طور انرژی های آبی و جزر و مدی فعال هستند.

پروفسور وسیم ثمن از دانشگاه استرالیای جنوبی و فعال در زمینه ی مهندسی انرژی های تجدیدپذیر، در مورد ساخت این نیروگاه می گوید: وجه تمایز و امتیاز تولید انرژی با روش گرمایی خورشیدی، در توانایی این روش برای توسعه ی انرژی  تقریبی مورد نیاز با استفاده از ذخایر انرژی گرمایی برای ذخیره سازی گرمای مورد نیاز در توربین های تولید توان است.

چنین روشی در قیاس با روش ذخیره ی مستقیم انرژی الکتریکی در باتری ها، به مراتب اقتصادی تر است.

نیروگاه های خورشیدی متداول که با عنوان نیروگاه های فوتوولتائیک شناخته می شوند، نور خورشید را به طور مستقیم به الکتریسیته تبدیل می کنند؛ از همین رو آن ها برای ذخیره سازی توان اضافه نیاز به باتری هایی دارند تا از آن انرژی در مواقعی که خورشید در آسمان نمی تابد استفاده کنند؛ با این حال، نیروگاه های گرمایی خورشیدی از آینه هایی برای متمرکز ساختن نور خورشید در یک سیستم  گرمایی استفاده می کنند.

گستره ی بسیار متنوعی از سیستم های گرمایی یادشده هم اکنون در دنیا استفاده می شود. در مورد این نیروگاه، نمک گداخته از طریق حرارت جذب شده گرم خواهد شد که این روش در قیاس با باتری ها بسیار بهینه تر و به صرفه تر است. این نمک در ادامه برای جوشاندن آب استفاده می شود و این آب نیز توربین را به گردش درمی آورد و الکتریسیته را در مواقع لزوم تولید می کند.

توسعه دهندگان نیروگاه پورت آگوستا بر این باورند که نیروگاه آن ها می تواند به تولید انرژی با ظرفیت کامل، حتی تا هشت ساعت پس از غروب خورشید نیز ادامه دهد.

نیروگاهی در نوادا با نام کرسنت دونز به عنوان نمونه ای آزمایشی برای نیروگاه بزرگ پورت آگوستا عمل خواهد کرد. این نیروگاه توسط همان شرکت پیمانکاری ساخته می شود که برای ساخت نیروگاه استرالیا نیز برنامه ریزی کرده است. نیروگاه نوادا دارای توانی به میزان ۱۱۰ مگاوات است.

منابع انرژی تجدیدپذیر در حال حاضر بیش از ۴۰ درصد انرژی برق مورد نیاز در اروپا را تولید می کنند و با مطرح شدن شرکت Solar Reverse  به عنوان یک توسعه دهنده ی قابل اعتماد و پایدار انرژی در استرالیا، قیمت ها و هزینه های مربوط به این نوع انرژی هم رفته رفته کاهش می یابد.

مهم است توجه کنیم که هزینه ی نیروگاه جدید به مقدار قابل اتکایی از هزینه ی برآوردشده برای احداث نیروگاه مشابهی که از زغال سنگ تغذیه می کند،  کمتر خواهد بود. همین امر باعث می شود دولت  یک دلیل محکم برای پشتیبانی از انرژی های پاک داشته باشد. قیمت تمام شده ی برق حاصل از این نیروگاه به ازای هر مگاوات تقریبا برابر با قیمت های مشابهی است که برای برق نیروگاه های بادی و خورشیدی از نوع فوتوولتائیک گزارش می شود.

اما متیو استاکس از دانشگاه ملی استرالیا باور دارد که ما هنوز چیزهای زیادی برای آموختن در مورد کارکرد فناوری های گرمایی خورشید به منظور وارد کردن آن ها به صورت منسجم در شبکه های توزیع برق داریم. استاکس معتقد است: یکی از چالش های اساسی در زمینه ی گرمای خورشیدی به عنوان یک ذخیره ی انرژی این است که ما چنین انرژی را تنها به صورت گرما می توانیم ذخیره کنیم. اگر در این سیستم مقدار اضافه ای الکتریسیته در مقاطعی وجود داشته  باشد، ما قادر به ذخیره ی کارآمد انرژی به صورت الکتریسیته به منظور استفاده از آن در مواقع کمبود نخواهیم بود؛ این کاری است که در باتری ها و نیروگاه های مبتنی بر آب و پمپ انجام می شود.

دست اندرکاران این پروژه اعلام کرده اند که ۵۰ کارگر به صورت تمام وقت برای اداره ی این نیروگاه مورد نیاز خواهد بود که این تعداد، همانند شمار نیروهای مورد نیاز در نیروگاه های زغالی یا گازی است.

این امر باعث جذب کارگرانی در منطقه می شود که سال گذشته و پس از بسته شدن نیروگاه زغالی همین ناحیه، کار خود را از دست داده اند.

در حالی که انرژی های تجدیدپذیر رفته رفته اهمیت بیشتری در شبکه های توزیع برق پیدا می کنند، ما همواره باید انتظار داشته باشیم که نیروگاه های بزرگ نیز توسط نیروگاه های بزرگ تری در آینده تحت شعاع قرار بگیرند. ثمن می گوید: این نخستین تولید برق در مقیاس بزرگ با استفاده از روش گرمایی خورشیدی در استرالیا است؛ روشی که در اروپا، ایالات متحده و افریقا نیز موفقیت آمیز بوده است.

در حالی که فناوری فوق شاید به میزان ۱۰ سال از سلول های فوتوولتائیک عقب تر باشد؛ اما پیش بینی هایی که در زمینه ی دنیای آینده و انرژی های تجدیدپذیر انجام می شوند، سهم قابل توجهی برای این فناوری در فردای پیش رویمان قائل هستند.

موتورسیکلت جدید شرکت لایتنینگ برای رکوردشکنی آماده می شود

شرکت آمریکایی لایتنینگ قصد دارد نسخه ی سریع تری از موتورسیکلت برقی LS-218 (سریع ترین موتورسیکلت جاده ای دنیا)، عرضه کند و طی هفته های آتی رکورد جدیدی به ثبت برساند.

به گزارش زومیت، لایتنینگ (Lightning Motorcycle Corp)، تولیدکننده آمریکایی موتورسیکلت های برقی است. این شرکت در سال ۲۰۰۶ توسط ریچارد هاتفیلد در سَن کارلوس کالیفرنیا تأسیس شد. لایتنینگ در سال ۲۰۰۶ توانست موتورسیکلت یاماها R1 را به پیشرانه برقی مجهز کند. در نتیجه این محصول قادر بود قدرت ۶۰ اسب بخار، گشتاور ۹۵ نیوتن متر و بیشینه سرعت ۱۶۰ کیلومتر بر ساعت رقم بزند.

این سؤال که چه کسی سریع ترین موتورسیکلت تولیدی دنیا را می سازد در طول دهه های متمادی، سبب فروش نسخه های مختلفی از موتورسیکلت ها شده است. اگرچه در اواخر دهه ۱۹۹۰، زمانی که این موتورها به سرعت  ۳۰۰ کیلومتر بر ساعت دست یافتند، رابطه خود را با اتومبیل در دنیای واقعی کم رنگ تر کردند؛ اما همواره مورد توجه مردم بوده  و هستند.

کاوازاکی H2R، کم و بیش یک موتورسیکلت تولیدی به حساب  می آید؛ درحالی که مجوز تردد در خیابان ندارد. این محصول در یک ویدیو که بیشتر از یک آزمایش کنترل شده، جنبه تبلیغاتی داشت، بنا بر ادعای کاوازاکی، در مسیر آسفالت به سرعت ۴۰۰ کیلومتر بر ساعت رسیده است. درحالی که نسخه ۳۱۰ اسب بخاری H2R، در کویر نمک بونویل (با تجهیزات و مسیر یکسان برای هر شرکت کننده)، سرعت ۳۵۴ کیلومتر بر ساعت را به عنوان بهترین رکورد خود در فستیوال هفته سرعت سال گذشته (Bonneville Speed Week) ثبت کرده است.

در همین شرایط، لایتنینگ LS-218 (این موتورسیکلت برقی، به عنوان سریع ترین نمونه تولیدی جاده ای دنیا مطرح است)، با اختلاف ناچیزی به سرعت ۳۵۱ کیلومتر بر ساعت رسیده بود. اگرچه کاوازاکی H2R برای تردد در خیابان قانونی نیست، اما از نظر مردم به عنوان سریع ترین وسیله در دنیای موتورهای درون سوز شناخته می شود. از سویی دیگر، طراحی موتورسیکلت برقی  مثل LS-218، به خوبی ثابت می کرد که دوران فرمانروایی موتورهای درون سوز به سر رسیده است.

با این تفاسیر اخیرا مدیرعامل لایتنینگ، ریچارد هاتفیلد، اعلام کرده است که روی موتورسیکلت سریع تری کار می کند و تصمیم دارد نسخه موسوم به R را بسازد. لازم به ذکر است که پیشرانه موتورسیکلت برقی LS-218 در حدود ۲۰۰ اسب بخار قدرت تولید می کند و به لطف گشتاور زیادی که موتورهای الکتریکی به ارمغان می آورند، حسی به مراتب قوی تر از خودروهای پرمصرف (Gas Guzzlers)، القا می کند. حالا قدرت مدل R جدید، به ۲۵۰ اسب بخار می رسد و بنا بر ادعای هاتفیلد، طی هفته های آتی و  تا زمانی که این موتورسیکلت برای رکوردشکنی در مسیر بونویل آماده می شود، به قدرت ۳۰۰ اسب بخار دست می یابد. فعلا نام LS-2??R، برای این وسیله در نظر گرفته شده است.

این موتورسیکلت در یک مسیر خاکی طولانی واقع در ال میریج آریزونا به سرعت ۳۴۱ کیلومتر بر ساعت رسیده است؛ بنابراین در مسیر طولانی تر بونویل و در صورتی که همه چیز طبق برنامه پیش برود (که البته همیشه در این مسیر این گونه نیست)، لایتنینگ رکورد جدیدی ثبت خواهد کرد و پرچم دار خود را نام گذاری می کند.

بافت زیستی دستمال کاغذی مانند برای ترمیم اندام ها

دانشمندان موفق شدند با استفاده از  احشای حیوانات، بافتی همانند دستمال کاغذی ایجاد کنند که قابلیت ترمیم و بازسازی اندام های آسیب دیده را دارد.

به گزارش زومیت، محققان دانشگاه نورث‌وسترن ایالات متحده به صورت اتفاقی توانستند بافتی زیستی همانند دستمال کاغذی ایجاد کنند که ممکن است در آینده نقش مهمی برای کمک به بیماران داشته باشد.

در این روش ابتدا اندام های غیرقابل استفاده خوک و گاو از کشتارگاه ها جمع آوری می شود و سپس به کمک شوینده های زیستی، سلول های این اندام ها از بین می رود. با این کار مجموعه ای از ساختارهای پروتیینی طبیعی و مواد بیوشیمیایی باقی می ماند که ماتریکس خارج سلولی نام دارد. سپس مواد باقی‌مانده خشک می شوند و به صورت پودر در می آیند و در آخر نوار های نازکی از آن ها ساخته می شود.

این نوارها هر کدام منبع خاصی دارند و به همین دلیل مواد تشکیل‌دهنده‌ی  آن ها متفاوت است. با توجه به اندامی که از آن برای تولید بافت مورد نظر استفاده شده است، می توان کاربرد های گوناگونی برای این نوار تعریف کرد. به طور مثال نوارهای تولیدشده از بافت تخمدانی می توانند هورمون های طبیعی بدن انسان را تولید نمایند. با کاشتن این نوارها در زیر پوست بیماران مبتلا به سرطان، می توان سطح هورمون های آن ها را به حالت طبیعی بازگرداند.

این بافت زیستی امکان استفاده به عنوان محرک سلول های بنیادی انسان را هم دارد و به ترمیم بافت ها کمک می کند. از این رو می توان در آینده کاربردهای دارویی یا استفاده های ابزاری در بخش جراحی برای آن متصور شد. به طور مثال به کمک چنین نواری امکان دارد روند ترمیم جراحت ها را تسریع کرد. به دلیل انعطاف پذیری بالا می توان از آن به عنوان بافت ترمیمی و جایگزین نیز در جراحی ها استفاده کرد.

جالب است بدانید این محصول به صورت اتفاقی کشف شده است. سرپرست این گروه پژوهشی، آدام ژاکوس، در حال کار روی مواد زیستی با قابلیت چاپ سه بعدی برای ترمیم استخوان، ماهیچه و عصب بوده است. در هنگام جمع آوری مواد باقی مانده در محیط کار، وی متوجه سفت شدن آن ها به صورت ورقه‌مانند می شود. سپس ایده‌ی استفاده از سایر اندام ها برای تولید چنین ورقه هایی به ذهن او خطور می کند.

 

حواشی جشن ۲۳ سالگی تلفن همراه؛ رقابت اپراتور اول و ایرانسل از زبان مدیرعامل همراه اول

در جشن ۲۳ سالگی تلفن همراه در ایران، مدیرعامل همراه اول به رقابت اپراتور اول و ایرانسل پرداخت.

به گزارش زومیت، وحید صدوقی در مراسم سالگرد ۲۳ سالگی سیم کارت در ایران به رقابت نابرابر همراه اول و ایرانسل پرداخت و گفت: در حالی که اپراتورهای دوم و سوم تراز منفی دارند و باوجود همه سختگیری ها هم اکنون برنده ی قاطع ترابردپذیری، همراه اول است و یک میلیون و ۱۰۰ هزار نفر از مشترکان دیگر اپراتورهای تلفن همراه در کشور از همراه اول خدمات می گیرند.

به گفته ی صدوقی، پروانه ی نسل ۳ و ۴ همراه اول ۶ ماه بعد از پروانه اپراتور دوم صادر شد و در حالی که فرصت رقابت، تبلیغ و توسعه در شرایط نابرابر برای اپراتور رقیب (ایرانسل) بود، این اپراتور ۴۰ مگابایت و همراه اول با وجود داشتن ۶۰ درصد سهم بازار، تنها ۳۰ مگابایت پهنای باند فرکانس ۱۸۰۰ داشت و توانست شبکه ی خود را توسعه دهد.

مدیرعامل اپراتور اول در ادامه افزود: همراه اول در این ۴ سال سکوت کرد، ولی باوجود همه ی این سختگیری ها از همه ی این امتحانات سربلند بیرون آمد. با ۱۰ مگابایت بیشتر، رقیب ما طی دو سال شبکه نسل چهار خود را توسعه داد. ما با مشکلات زیادی که داشتیم ۵ مگابایت فرکانس ۱۸۰۰ شبکه نسل ۲ را تخلیه و شبکه LTE را فعال کردیم.

از سوی دیگر ظاهرا ایرانسل در تبلیغات خود عنوان بزرگترین اپراتور دیتای کشور را که به تایید وزیر ارتباطات رسیده است، مطرح می کند که این موضوع اپراتور اول تلفن همراه را ناراضی کرده است.

آونگ بزرگ‌ترین توزیع‌کننده ی محصولات ای‌دیتا در خاورمیانه و شمال آفریقا

شرکت آونگ با برگزاری مراسمی، موفقیت خود در کسب عنوان بزرگ ترین توزیع کننده ی محصولات ای دیتا در بازار خاورمیانه و شمال آفریقا را جشن گرفت.

به گزارش زومیت، ای دیتا (Adata) یکی از شرکت های مطرح جهانی در زمینه ی تولید حافظه ی ذخیره سازی، حافظه ی رم و پاور بانک  است. این شرکت در سال ۲۰۰۱ و توسط سیمون چن تأسیس و پس از ۳ سال وارد بورس شد.

شرکت آونگ به عنوان شریک تجاری رسمی ای دیتا، اقدام به فروش و توزیع محصولات این شرکت در کشورمان و هم چنین خاورمیانه می کند. این شرکت پس از کسب عنوان بزرگ ترین توزیع کننده ی محصولات ای دیتا در خاورمیانه و شمال آفریقا، به عنوان نماینده ی برگزیده ی ای دیتا نیز انتخاب شده است.

شرکت آونگ در همین راستا روز پنجشنبه ی گذشته مراسمی با حضور علی میرلوحی، مدیر عامل این شرکت، سیون چن مؤسس و شلی چن مدیرعامل ای دیتا تدارک دیده بود تا موفقیت خود را جشن بگیرد. به گفته ی میرلوحی، مؤسس و مدیرعامل ای دیتا تنها در شرایط خاص با یکدیگر و در مراسمی حضور می یابند که این موضوع افتخاری برای شرکت آونگ است.

در ابتدای مراسم، سیمون چن، مدیرعامل ای دیتا از حضور در ایران ابراز خرسندی کرد. وی در ادامه همکاری خود با آونگ را بسیار مثبت دانست و جهت ادامه ی این رشد و موفقیت، ابراز امیدواری کرد.

پس از چن، میرلوحی اطلاعاتی در خصوص فعالیت های اخیر ای دیتا ارائه داد. وی در ابتدا به حضور ۵ باره سیمون چن در ایران اشاره کرد که نشان از اهمیت این بازار برای ای دیتا دارد. میرلوحی در ادامه گفت: شرکت آونگ شریک مالی و هم یک دوست صمیمی برای ای دیتا است. آونگ تنها شریک تجاری ای دیتا در ایران است که این موضوع منجر به همکاری دوطرفه ی بسیار خوبی شده است.

میرلوحی در ادامه از افزایش فعالیت و عرضه ی محصولات بیشتر ای دیتا در ایران خبر داد. محصولات مخصوص بازی، لوازم جانبی موبایل و هوش مصنوعی بخشی از برنامه ی ای دیتا و آونگ برای بازار ایران هستند. مدیر عامل آونگ در ادامه از فناوری بسیار پیشرفته ی 3D NAND در حافظه های SSD ای دیتا خبر داد و این شرکت را جزو پیشگامان این عرصه دانست.

ای دیتا چندی است توجه ویژه ای به محصولات حوزه ی گیمینگ دارد و رم های اورکلاک و مخصوص بازی، یکی از محصولات حال حاضر این شرکت تایوانی است. با افزایش فروش گوشی های هوشمند، بازار لوازم جانبی این محصولات نیز بسیار داغ شده و ای دیتا در همین راستا، اقدام به تولید پاوربانک های باکیفیت کرده است.

میرلوحی در ادامه از سرویس های خدمات ویژه ی آونگ گفت. یکی از این سرویس ها بازیابی رایگان اطلاعات در صورت بروز عیب در حافظه های ای دیتا است. سرویس در محل نیز از دیگر خدمات ویژه ی آونگ خواهد بود.

در انتهای مراسم، پس از تقدیر شلی چن مدیرعامل ای دیتا از فعالیت های آونگ، سیمون چن ظرفی از سکه های چینی را که نشانه ی درخواست شانس و آرزوی موفقیت هستند، به میرلوحی هدیه داد.

نمایندگان ITU برای پیاده سازی اینترنت اشیا در ایران اعلام آمادگی کردند

بر اساس گزارش رئیس دانشکده پست و مخابرات، نمایندگان اتحادیه جهانی مخابرات برای پیاده سازی نقشه راه اینترنت اشیا در ایران، اعلام آمادگی کردند.

به گزارش زومیت، دکتر وحید یزدانیان رئیس دانشکده پست و مخابرات درباره دستاوردهای کارگاه آموزشی اینترنت اشیاء در تهران با اشاره به بازخوردهای مثبت برگزاری این کارگاه، گفت: «این کارگاه نخستین رویداد در حوزه اینترنت اشیا بود که بازیگران مختلف این حوزه یعنی اپراتور، ارائه دهنده و بهره گیرنده از سرویس، حضور داشتند که مهم ترین جنبه موفقیت آمیز این کارگاه بود.»

به گفته ی وی، در این کارگاه فرصتی فراهم شد تا بازیگران این حوزه با تبادل و اشتراک گذاری اطلاعات، تعامل خوبی با هم داشته باشند، به طور مثال در زمینه انجام پروژه اینترنت اشیا در حوزه خودرو، نمایندگانی از این حوزه با اپراتورها وارد مذاکره شدند و در آینده نتایج آن مشخص می شود.

بر اساس این گزارش، دومین دستاورد این کارگاه آموزشی، رونمایی از نمونه «کیف اینترنت اشیا» است. در گذشته برای فهم بیشتر مطالب این حوزه، «کیف IOT» با قیمت پایه ۵ هزار یورو خریداری می شد و به سنسورهای اینترنت اشیا در حوزه های مختلف مانند کشاورزی و خانه هوشمند مجهز بود.

رئیس دانشکده پست و مخابرات در ادامه گفت : «نمونه بومی این کیف آموزشی توسط دانشکده پست و مخابرات از یک سال پیش تهیه و تولید شده است که با رونمایی در کارگاه آموزشی اینترنت اشیا در تهران مورد استقبال شرکت کنندگان در این کارگاه قرار گرفت .»

وی سومین دستاورد کارگاه آموزشی تهران را تقویت ارتباط داخلی با اتحادیه جهانی مخابرات در این حوزه عنوان کرد و گفت: «نمایندگان اتحادیه جهانی مخابرات در این کارگاه توان علمی و اجرایی در حوزه اینترنت اشیا را از نزدیک مشاهده و اظهار داشتند که فعالیت های انجام شده در حوزه اینترنت اشیا در ایران فراتر از حد انتظارات آن ها بوده است.»

به گفته ی یزدانیان، با توجه به اینکه ایران به عنوان یکی از پیشگامان حوزه IOT در دنیا مطرح است، نمایندگان اتحادیه جهانی مخابرات برای همکاری و تبادل اطلاعات برای پیاده سازی نقشه راه اینترنت اشیا در ایران اعلام آمادگی کردند.

الزام دریافت مجوز شبکه های اجتماعی خارجی در ایران

شبکه های اجتماعی خارجی برای فعالیت در ایران، ملزم به دریافت مجوز شدند.

به گزارش زومیت، مرکز ملی فضای مجازی با هدف ساماندهی پیام رسان های خارجی و فراگیری پیام رسان های اجتماعی داخلی، اعلام کرد که شبکه های اجتماعی خارجی برای فعالیت در ایران باید مجوز بگیرند.

مطابق با جزئیات این مصوبه به عنوان خروجی جلسات ۳۶ تا ۴۰ شورای عالی فضای مجازی که توسط روابط عمومی مرکز ملی فضای مجازی کشور منتشر شده، سیاست ها و اقدامات مرتبط با ساماندهی شبکه های پیام رسان اجتماعی در ۲ ماده، ۱۱ الزام و ۷ تبصره، تعریف شده است.

طبق این مصوبه، در صورتی که بیش از ۵۰ درصد سهام پیام رسانی متعلق به شخص ایرانی باشد و میزبانی آن صرفا در داخل کشور انجام شود و امکان اعمال حاکمیت در آن وجود داشته باشد، پیام رسان اجتماعی داخلی در نظر گرفته می شود.

حفظ و صیانت از هویت ملی و دینی، قابلیت پیشگیری از جرایم و مدیریت و اعمال مقررات و قوانین کشور، اعتمادسازی و صیانت از حقوق شهروندی، حریم خصوصی، امنیت ملی و عمومی، ذخیره سازی و پردازش داده های عظیم مرتبط با فعالیت شبکه های پیام رسان اجتماعی در داخل کشور و ممانعت از دسترسی غیر مجاز به آن ها، توسعه و تسهیل تولید محتوای داخلی و ارتباطات سالم اجتماعی و اقتصادی بر اساس نیازمندی های داخلی و ارزش های ایرانی اسلامی و نیز بسترسازی و حمایت از پیام رسان های اجتماعی داخلی، از جمله سیاست های مد نظر در این مصوبه هستند.

تهیه ضوابط اعطای مجوز فعالیت به پیام رسان های خارجی

مطابق با بند الف ماده ۲ این مصوبه، وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات به منظور مدیریت و ساماندهی پیام رسان های اجتماعی، ملزم به تهیه و تدوین شرایط و ضوابط اعطای مجوز فعالیت به پیام رسان های اجتماعی داخلی و خارجی در کارگروهی با عضویت نمایندگان (معاونان) وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات، وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، وزارت اطلاعات، معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، دادستانی کل کشور، سازمان تبلیغات اسلامی، نیروی انتظامی جمهوری اسلامی ایران (پلیس فتا)، سپاه پاسداران انقلاب اسلامی و سازمان صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران شد.

این وزارتخانه باید این آیین نامه را حداکثر ظرف مدت یک ماه به مرکز ملی فضای مجازی برای تطبیق با سیاست های مصوب شورای عالی فضای مجازی ارائه دهد.

الزام پردازش اطلاعات پیام رسان های خارجی در داخل کشور

مطابق با تبصره ۲ این ماده، برای پیام رسان های اجتماعی خارجی متقاضی مجوز، انجام ذخیره سازی و پردازش داده ها در داخل کشور و معرفی نماینده رسمی حقوقی  تام الاختیار داخلی الزامی است. در همین حال صدور، تعلیق و لغو مجوز فعالیت و نظارت بر فعالیت دارندگان مجوز در چارچوب ضوابط و شرایط مجوزهای صادره صورت می گیرد.

همچنین پنجره واحد برای صدور مجوز فعالیت و نظارت بر پیام رسان های اجتماعی و خدمات مبتنی بر آن ها در چارچوب ضوابط و شرایط مجوزهای صادره باید ایجاد شود. مطابق با این مصوبه، فرآیند اعطای مجوز توسط پنجره واحد به گونه ای تنظیم شود که کل زمان اعطای مجوز از زمان تکمیل درخواست کمتر از ۴۵ روز کاری باشد و دستگاه های ذی ربط موظف به همکاری در پاسخ به استعلام های مربوط هستند.

در همین حال ثبت اطلاعات پیام رسان اجتماعی داخلی در پنجره واحد، به منزله راه اندازی و شروع فعالیت رسمی خواهد بود.

اعطای تسهیلات کم بهره به پیام رسان های داخلی

وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات برای توسعه پیام رسان های اجتماعی داخلی دارای مجوز و ایجاد مزیت رقابتی نسبت به نمونه های خارجی در چارچوب ضوابط و شرایط مندرج در این مصوبه و با همکاری دستگاه های ذی ربط، باید حمایت های لازم در زمینه های زیرساختی، فنی، تسهیلاتی و اطلاع رسانی را در این خصوص به عمل آورد.

در این راستا اعطای تسهیلات مؤثر کم بهره برای توسعه دهندگان داخلی، امکان اتصال متقابل با ارائه دهندگان خدمات ارتباطی و فناوری اطلاعات، امکان عرضه خدمات الکترونیکی عمومی همچون دولت الکترونیک، خدمات بانکی و شهری در پیام رسان های اجتماعی داخلی، به حداقل رساندن هزینه های مرتبط با مصرف پهنای باند، کمک به تأمین زیرساخت های شبکه ای، ذخیره سازی و امنیتی و نیز حمایت های لازم به منظور گسترش فعالیت پیام رسان های اجتماعی داخلی به خارج از مرزها، در راستای افزایش اقتدار در فضای مجازی به این وزارتخانه محول شده است.

این حمایت ها باید به صورت مرحله ای و در سه سطح ابتدایی، میانی و ملی باشد.

منظور از سطح ابتدایی، ابتدای فعالیت پیام رسان  اجتماعی، منظور از سطح میانی، رسیدن به تعداد سه تا پنج میلیون کاربر و منظور از سطح ملی، رسیدن به بیش از پنج میلیون کاربر و داشتن توان و ظرفیت برای ارائه خدمات و فعالیت در سطح ملی و به صورت فراگیر برای عموم کاربران است که متناسب با میزان جذب کاربر، تولید ترافیک، انجام تعهدات، سطح فعالیت ها و خدمات نوآورانه و خلاق باشد و تا ایجاد سه پیام رسان اجتماعی داخلی با حداقل پنج میلیون کاربر ادامه یابد.

تدوین شرایط انتشار محتوا در شبکه های اجتماعی توسط وزارت ارشاد

مطابق با این مصوبه، وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی نیز برای توسعه فعالیت پیام رسان های اجتماعی داخلی باید ضوابط و شرایط انتشار محتوا، تبلیغات، صیانت از داده ها، مواجهه با تخلفات، ناهنجاری ها و تهاجم فرهنگی در پیام رسان های اجتماعی را در کارگروهی با عضویت وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات، وزارت اطلاعات، وزارت علوم، تحقیقات و فناوری، وزارت آموزش و پرورش، وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، وزارت دادگستری، سازمان صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران، دادستانی کل کشور، نیروی انتظامی جمهوری اسلامی ایران، سازمان تبلیغات اسلامی، مرکز مدیریت حوزه های علمیه و نماینده تشکل های صنفی ذی ربط تهیه و تدوین کنند.

این آیین نامه باید به مرکز ملی فضای مجازی برای بررسی عدم مغایرت با سیاست ها و مصوبات شورای عالی فضای مجازی ارائه شود.

نظارت بر انتشار محتوا و تبلیغات و صیانت از داده ها در پیام رسان های اجتماعی مطابق مجوزهای صادره نیز به وزارت ارشاد محول شده است.

این وزارتخانه همچنین باید زمینه حمایت و بسترسازی برای افزایش تولید محتوای مبتنی بر فرهنگ اسلامی ـ ایرانی و تسهیل دسترسی کاربران به آن ها با همکاری سازمان صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران، وزارت آموزش و پرورش، وزارت علوم، تحقیقات و فناوری، سازمان تبلیغات اسلامی، وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات، معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، وزارت ورزش و جوانان، معاونت امور زنان و خانواده ریاست جمهوری، مرکز مدیریت حوزه های علمیه، مرکز تحقیقات کامپیوتری علوم اسلامی (نور)، انجمن ها، تشکل ها، بخش خصوصی و عموم کاربران فراهم کند.

حمایت از پیام رسان های داخلی توسط صدا و سیما

سازمان صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران نیز موظف است به منظور ترویج و آموزش کاربری همگانی پیام رسان های اجتماعی داخلی و ارتقاء آگاهی و مهارت مردم در بهره برداری از ظرفیت آن ها و مقابله با مخاطرات آن ها در زندگی فردی و اجتماعی کاربران، اقدام به تولید و پخش برنامه های رادیویی و تلویزیونی مناسب کند.

قوه قضاییه مسئول بازبینی مصادیق محتوای مجرمانه

مطابق با این مصوبه، قوه قضائیه موظف است به منظور صیانت از حقوق شهروندی، حریم خصوصی، امنیت عمومی و اعتمادسازی، آئین نامه ای را در راستای حمایت حقوقی از تداوم کسب و کار و فعالیت پیام رسان های اجتماعی داخلی و بازبینی مصادیق محتوای مجرمانه، ظرف مدت یک ماه تدوین و به شورای عالی فضای مجازی ارائه کند.

این آئین نامه باید به گونه ای تنظیم شود که ضمن صیانت از حقوق شهروندی، مسئولیت کاربر در قبال محتوایی که منتشر می کند و مسئولیت ارائه دهندگان پیام رسان اجتماعی داخلی طوری تعیین شود که امکان رقابت پیام رسان های اجتماعی داخلی با پیام رسان های اجتماعی خارجی را تقویت کند.

پیام رسان های داخلی مسئول تبلیغات مؤسسات دولتی

در همین حال نهادها و مؤسسات دولتی و عمومی غیردولتی، تبلیغات خود در محیط پیام رسان های اجتماعی را صرفا از طریق پیام رسان های اجتماعی داخلی دارای بیش از یک میلیون کاربر فعال انجام دهند. فهرست این پیام رسان های اجتماعی توسط وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات منتشر و به روز خواهد شد.

ممنوعیت ارائه خدمات بانکی از طریق پیام رسان های اجتماعی خارجی

بانک مرکزی جمهوری اسلامی امکان پرداخت برخط را برای کسب وکارهای مبتنی بر پیام رسان اجتماعی داخلی فراهم و ضوابط و شرایط مربوط را ظرف مدت دو ماه با هماهنگی مرکز ملی فضای مجازی تدوین و ابلاغ کند و هرگونه ارائه خدمات بانکی از طریق پیام رسان های اجتماعی خارجی ممنوع شده است.

ممنوعیت کنترل ارتباطات کاربران در شبکه های موبایلی

در همین حال هرگونه کنترل ارتباطات کاربران پیام رسان های اجتماعی، توسط هر شخص حقیقی و حقوقی به جز موارد مصرح در قوانین مربوط و مصوبات شورای عالی امنیت ملی، ممنوع است.

مسئولیت اقدامات کاربران در شبکه های اجتماعی بر عهده خود کاربران است و ارائه دهنده خدمت پیام رسان اجتماعی، موظف به همکاری با مقامات مجاز، در چارچوب قوانین و مقررات کشور است.

ممنوعیت استفاده مؤسسات دولتی از شبکه های خارجی

مطابق با این مصوبه، استفاده نهادها و مؤسسات دولتی و عمومی غیر دولتی از پیام رسان های اجتماعی خارجی برای مکاتبات اداری و ارائه خدمات اداری ممنوع است.

اینتل ۱۰۰ خودرو خودران سطح ۴ وارد جاده ها می کند

اینتل و موبایل آی (MobileEye)، با توسعه سطح ۴ خودروهای خودران به سمت حذف کامل انسان از کنترل خودرو قدم برداشتند.

به گزارش زومیت، اوایل سال ۲۰۱۷ بود که اینتل از برنامه خرید شرکت موبایل آی (MobileEye) به ارزش ۱۵ میلیارد دلار خبر داد. موبایل آی در زمینه فناوری خودرو های خودران فعالیت می کند و پس از پیوستن به اینتل، این دو شرکت بدون اتلاف وقت، وارد مرحله اجرایی برنامه های خود شدند.

اینتل اعلام کرد که قصد دارد ۴۰۰ خودروی خودران سطح ۴ را در ایالات متحده و اروپا وارد جاده ها کند. اینتل امیدوار است که این تعداد را تا پایان سال جاری پس از چند مرحله، به آزمایش عملی برساند. سطح ۴ خودروهای خودران سطح بسیار بالایی از هوشمندسازی محسوب می شود. در این سطح خودرو با کنترل کامل و مشاهده محیط، اشتباهات انسان را خنثی می کند. البته هنوز هم انسان می تواند کنترل خودرو را به دست بگیرد اما در بعضی حالت ها هیچ کنترلی نخواهد داشت. تفاوت اصلی سطح ۴ و سطح ۵ این است که در سطح پنجم، انسان به هیچ طریقی قابلیت کنترل نخواهد داشت.

امنان جاشوا ، نائب رئیس اینتل و مدیر عامل موبایل آی می گوید: توسعه و تست خودروها در شرایط دنیای واقعی بازخورد آنی به ما می دهد و به روند پیشرفت فناوری و حل مشکلات در خودروهای کاملاً خودران، سرعت می بخشد. هدف ما، توسعه ی نوعی از فناوری خودرو خودران است که در هر جایی بکار گرفته شود، به همین منظور باید به خودروها در شرایط گوناگونی آموزش داده شود و مورد آزمایش قرار گیرد.

اینتل بر فناوری فعلی موبایل آی که شامل مسیریابی، حس تشخیص و دید کامپیوتری بوده اعتماد کامل  کرده است. اینتل یک پلتفرم باز، با امکان مدیریت مرکز داده ها و ارتباطات با سرعت 5G را در اختیار قرار می دهد.

این خودروها نیز از برندها و مدل های مختلف خواهند بود .به هر حال باید در نظر داشت که اینتل و موبایل آی در حال ساخت یک خودرو نیستند، بلکه یک سیستم می سازند و باید از جوابگو بودن این سیستم در بازار جهانی، اطمینان حاصل کنند. چرا که این دو شرکت، با فروش این سیستم به شرکت های خودروسازی که به دنبال ساخت سیستم های اختصاصی خودران نیستند، به درآمد دست خواهند یافت.

اینتل بدون اضافه کردن جزئیات بیشتر، قول داده است که این خودروهای خودران، سیستم مسیریابی و ایمنی قابل قبولی خواهند داشت.

واتس اپ سیستم پرداخت ارائه می کند

واتس اپ قصد دارد با عرضه ی سیستم پرداخت خود، اپلیکیشنی کاربردی تر در اختیار کاربران قرار دهد.

به گزارش زومیت، به نظر می رسد دیگر سیستم دریافت و پرداخت دیجیتال به موبایل بانک یا همراه بانک محدود نیست و رفته رفته اپلیکیشن های مختلف از جمله نمونه های پیام رسان نیز از این قابلیت کاربردی پشتیبانی خواهند کرد.

سیستم پرداخت موبایل، مدتی است که تنها محدود به تراکنش های بانکی نیست و علاوه بر سیستم های پرداخت موبایل که توسط کمپانی هایی چون اپل، سامسونگ و ال جی معرفی شده، حالا نوبت به اپلیکیشن های مختلف رسیده است. برای مثال امکان واریز وجه از طریق فیسبوک مسنجر در بازار آمریکا وجود دارد و به نظر می رسد این ویژگی به زودی به واتس اپ نیز نفوذ خواهد کرد.

ناگفته نماند در اپلیکیشن های وطنی نیز به تازگی قابلیت های پرداخت و دریافت وجه به چشم می خورد.

البته به نظر می رسد قابلیت پرداخت واتس اپ هنوز کامل نشده است و نمی توان آن را صد درصد کاربردی دانست. اما انتظار می رود این سیستم نیز مانند دیگر سیستم های پرداخت موبایل که تاکنون دیده ایم کار کند. امکان اتصال کارت بانکی و کارت های اعتباری به حساب واتس اپ وجود دارد و دریافت و پرداخت و شارژ کارت های اعتباری از این طریق انجام خواهد شد.

همان طور که گفتیم، واتس اپ اولین پلتفرم پیام رسانی نیست که از سیستم پرداخت موبایل پشتیبانی می کند؛ اما زمانی که نسخه ی نهایی این سیستم عرضه شود، با توجه به تعداد کاربران واتس اپ انتظار می رود با یک قابلیت کاربردی و مفید روبه رو باشیم.

سامسونگ در حال آماده سازی نسخه جهانی بیکسبی ویس است

ظاهرا سامسونگ در حال آماده سازی نسخه ی جهانی بخش صوتی دستیار هوشمند بیکسبی است.

به گزارش زومیت، بخش صوتی دستیار هوشمند سامسونگ موسوم به بیکسبی وویس، در ابتدا با پشتیبانی از زبان کره ای و برای کاربران کره ی جنوبی در دسترس قرار گرفت. چند ماه بعد نیز شاهد انتشار نسخه ی انگلیسی بیکسبی برای کاربران آمریکایی بودیم و بدین ترتیب مشتریان آمریکایی گوشی های هوشمند گلکسی اس ۸ و گلکسی اس ۸ پلاس مجبور شدند تا برای استفاده از دستیار هوشمند نامبرده چند ماه بیشتر صبر کنند. شایان ذکر است که در حال حاضر بیکسبی وویس با پشتیبانی از زبان انگلیسی فقط برای بازار آمریکا در دسترس قرار گرفته است.

با توجه به آنچه گفته شد، هم اکنون میلیون ها خریدار گوشی های هوشمند پرچمدار گلکسی اس ۸ و اس ۸ پلاس در سراسر جهان، هنوز هم موفق به استفاده از قابلیت های صوتی بیکسبی نشده اند. سامسونگ برای فروش پرچمداران جدید خود مانور بسیار زیادی دستیار مبتنی بر هوش مصنوعی بیکسبی داده و از آنجا که قیمت گوشی های یاد شده حدود ۹۰۰ دلار است مسلما مشتریان گلکسی اس ۸ و اس ۸ پلاس نسبت به اینکه نمی توانند از بزرگ ترین قابلیت  آن ها استفاده کنند، چندان راضی نیستند. بنابراین آیا سامسونگ واقعا در حال آماده سازی امکانات صوتی بیکسبی به صورت جهانی است؟ این کمپانی تا کنون خبر مورد اشاره را تایید نکرده اما یک مدرک بسیار مهم در این زمینه در دسترس قرار گرفته است. غول فناوری کره ای امروز یک به روزرسانی برای اپلیکیشن ارتباط با ما خود منتشر کرده و در زیر بخش «چه چیز در این نسخه جدید است؟» عبارت «انتشار نسخه انگلیسی جهانی بیکسبی» مشاهده می شود.

آیا به روزرسانی اپ یاد شده نشان از این دارد که سامسونگ تصمیم گرفته تا در آینده ای نزدیک امکان استفاده از نسخه ی انگلیسی بیکسبی وویس را برای کاربران دو گوشی هوشمند گلکسی اس ۸ و گلکسی اس ۸ پلاس در سراسر جهان فعال کند؟ یا منظور سامسونگ از درج عبارت یاد شده در بخش تغییرات جدید اپ تماس با ما، در واقع انتشار نسخه ی انگلیسی بیکسبی وویس برای کاربران آمریکایی بوده است؟

مسلما بسیاری از کاربران و به خصوص دارندگان پرچمداران کنونی سامسونگ، از فعال شدن امکانات صوتی دستیار هوشمند بیکسبی خوشحال خواهند شد.

ال جی با همکاری نکست رادیو، اپلیکیشن رادیو اف ام را در گوشی های خود ارائه خواهد داد

شرکت ال جی برای ارائه ی قابلیت رادیو اف ام به صورت پیش فرض در گوشی های خود، با نکست  رادیو همکاری می کند.

به گزارش زومیت، ال  جی اخیرا موافقت نامه ای به امضا رسانده است تا در نتیجه ی آن، دارندگان گوشی های هوشمند ساخت این کمپانی بتوانند به اپلیکیشن اندروید نکست رادیو دسترسی داشته باشند. با همکاری جدید ال جی و نکست رادیو، گوشی های هوشمند بعدی ساخت ال جی به چیپ رادیو اف ام مجهز خواهند بود و کاربران می توانند از آن به راحتی استفاده کنند. علاوه بر این برخی از مدل های گوشی های آينده ی ال جی به صورت پیش فرض به همراه اپلیکیشن نکست رادیو به بازار عرضه خواهند شد. در خبر این همکاری، هیچ اشاره ای به این موضوع نشده است که کدام یک از مدل های گوشی های هوشمند ال جی اولین محصول این شرکت خواهد بود که به همراه اپ جدید نکست رادیو عرضه می شود. انتظار می رود گوشی هوشمند مورد انتظار ال جی وی ۳۰ در اواخر ماه جاری رسما معرفی شود و دلایلی وجود دارد که نشان می دهد این محصول احتمالا یکی از اولین گوشی های هوشمند ساخت ال جی خواهد بود که به طور پیش فرض اپلیکیشن نکست رادیو روی آن نصب خواهد شد. همچنین باید این موضوع را مد نظر قرار دهیم که ال جی در ساخت گوشی های هوشمند سری وی، همیشه توجه زیادی به امکانات و قابلیت های صوتی داشته است.

فرضیه ی این اقدام ال جی، این است که دارندگان گوشی های هوشمند ساخت این کمپانی بتوانند به طور رایگان از ایستگاه های رادیوی محلی استفاده کنند. علاوه بر امکان استفاده از رادیوهای محلی، یک سری محتوای صوتی ارائه شده توسط نکست رادیو نیز در دسترس کاربران خواهد بود. بر اساس متن خبر منتشر شده توسط ال جی، استفاده ی مستقیم از یک چیپ اف ام باعث خواهد شد دارندگان گوشی های ال جی بتوانند با مصرف باتری کمتر از خدمات رادیو اف ام بهره ببرند. استفاده از چیپ اف ام در مقایسه با اپلیکیشن های استریم رادیو آنلاین باعث می شود مصرف باتری سه برابر و مصرف داده تا ۲۰ برابر کمتر شود.

افزون براین خبر که تمام گوشی های هوشمند بعدی شرکت ال جی به همراه چیپ رادیو اف ام عرضه خواهند شد، به نظر می رسد در برخی موارد از جمله بعضی از نواحی جهان، محدودیت هایی در فعال سازی این چیپ وجود دارد. در خبر مربوطه این موضوع به صورت کاملا واضح بیان شده است که اولین مناطقی که امکان استفاده از قابلیت  رادیو اف ام خواهند داشت، کشورهای ایالات متحده ی آمریکا، کانادا و آمریکای لاتین خواهند بود. البته فعلا به طور دقیق نمی دانیم که آیا تمام کشورهای آمریکای لاتین از این ویژگی بهره خواهند برد یا اینکه فقط کاربران برخی از این کشورها می توانند از امکانات یادشده استفاده کنند. ال جی اعلام کرده است که پشتیبانی از قابلیت یادشده به مرور زمان در سایر نواحی جهان نیز ارائه خواهد شد. افزون بر آنچه گفته شد، به نظر می رسد که اپراتورهای ارائه دهنده ی خدمات موبایل نیز در فرآیند فعال سازی رادیو در گوشی های هوشمند بعدی ال جی نقش خواهند داشت؛ زیرا پیش بینی شده است برای استفاده از قابلیت  رادیو اف ام محدودیت هایی در فعال سازی توسط برخی اپراتورهای موبایل وجود دارد. البته اگر شما از گوشی های غیر ال جی استفاده می کنید، می توانید اپلیکیشن نکست رادیو را به صورت رایگان از طریق فروشگاه گوگل پلی دانلود و روی دستگاه خود نصب کنید.

مایکروسافت یک زیرسیستم لینوکس برای ویندوز سرور ارائه می کند

زیر سیستم لینوکس ارائه شده توسط مایکروسافت برای کاربران ویندوز سرور آن ها را از استفاده ی ماشین های مجازی بی نیاز می کند.

به گزارش زومیت، مایکروسافت زیرسیستم لینوکس برای ویندوز (WSL) را برای ویندوز سرور فراهم کرده است؛ حرکتی که اساسا استفاده از ماشینهای مجازی لینوکس را که بسیاری از مشتریان WS استفاده می کنند، کاملا غیر ضروری می کند، زیرا ابزارهای اصلی لینوکس اکنون می توانند در کنار CMD و PowerShell اجرا شوند.

اول از همه، مهم است بدانید که برای آزمایش WSL در ویندوز سرور، باید پیش نمایش ۱۶۲۳۷ یا یک نسخه ی جدیدتر ویندوز سرور را اجرا کنید، تا زمانی که آخرین نسخه  ی پیش نمایش را داشته باشید، همه چیز برای شما راحت است.

همانطور که در مورد WSL در ویندوز 10 مشاهده کردیم، کاربران ویندوز سرور مجازی در حال اجرای دیمون ها و کار های رایج، از جمله sshd و MySQL هستند، اما از سوی دیگر، در سرویس های دائمی لینوکس، از دیمون ها و  کارها به عنوان وظایف پس زمینه پشتیبانی نمی شود.

این یک سرور لینوکس نیست

این بدان معنی است که در حالی که میتوانید لینوکس را روی یک ویندوز سرور اجرا کرد، ولی یک سرور لینوکس وجود نخواهد داشت.

مایکروسافت توضیح می دهد که: «می خواهیم سیستم عامل ویندوز، از جمله ویندوز سرور، به عنوان مکانی عالی برای توسعه دهندگان باشد. این را نیز می دانیم که توسعه دهندگانی اعم از مدیران سیستم و افرادی که خدمات را مدیریت و تولید می کنند، گاهی نیاز به استفاده از ابزارهای موجود در لینوکس پیدا می کنند. بسیاری دیگر هم به علت سادگی مایل به استفاده از ابزارهای لینوکس به عنوان بخشی از گردش کار روزانه ی خود هستند.»

زیرسیستم ویندوز لینوکس در حال حاضر در نسخه ی بتا در ویندوز ۱۰ به سر می برد و مایکروسافت با همکاری تعدادی از شرکای خود برای توزیع آن ها در فروشگاه های ویندوز، از جمله SUSE و اوبونتو کار می کند. کاربران به راحتی می توانند آن ها را از فروشگاه ویندوز درست مانند یک برنامه معمول برای ویندوز 10 نصب کنند و کل فرایند نصب به طور خودکار و تقریبا بدون نیاز به تعامل با کاربر انجام می شود.

WSL برای همه کاربران در قالب یک نسخه ی پایدار با عرضه ی نسخه به روز رسانی شده ی Fall Creators در ماه سپتامبر در دسترس خواهد بود و پیشرفت های بیشتری هم در ماه های آینده به همراه بروزرسانی ویندوز منتشر خواهد شد.

مایکروسافت از ویندوز 10 پرو برای کاربران حرفه ای و کامپیوترهای رده بالا پرده برداشت

مایکروسافت نسخه ی جدیدی از ویندوز ۱۰ پرو را برای رایانه های مجهز به سخت افزار سطح بالا و ورک استیشن ها معرفی کرد.

به گزارش زومیت، در ماه ژوئن خبری منتشر شد که در آن اشاره شده بود که مایکروسافت تصمیم دارد تا نسخه ای جدید از سیستم عامل خود را با عنوان «ویندوز ۱۰ پرو برای پی سی های ورک استیشن» منتشر کند؛ البته نام این نسخه در زمان انتشار خبر مورد بحث، هنوز نهایی نشده بود. امروز کمپانی مایکروسافت به صورت رسمی از نسخه ی جدید سیستم عامل خود با نام «ویندوز ۱۰ پرو برای ورک استیشن ها» رونمایی کرد.

کلاوس دیاکونو از مایکروسافت امروز در رابطه با این نسخه از ویندوز گفت: ویندوز ۱۰ پرو برای ورک استیشن ها یک نسخه ی رده بالا از سیستم عامل ویندوز ۱۰ پرو است. این نسخه از سخت افزارهای رده بالای در سطح سرور به طور خاصی پشتیبانی می کند و در واقع برای انجام کارهایی با حجم زیاد طراحی شده است.

به گفته ی دیاکونو نسخه ی جدید ویندوز ۱۰ پرو با توجه به بازخوردهای ارسال شده توسط کاربران برنامه ی ویندوز اینسایدر توسعه داده شده است. این نسخه همزمان با انتشار به روزرسانی پاییزه ی Creators ویندوز ۱۰، به طور رسمی منتشر خواهد شد. قرار است آپدیت پاییزه ی Creators سیستم عامل ویندوز ۱۰ مایکروسافت در اواخر سال جاری به طور عمومی در دسترس کاربران قرار گیرد. دیاکونو در مورد چند ویژگی کلیدی نسخه ی مخصوص ورک استیشن ویندوز ۱۰ پرو توضیحاتی ارائه کرده است که در ادامه این ویژگی ها را با هم مرور می کنیم:

ReFS (فایل سیستم انعطاف پذیر): ReFS باعث می شود تا داده های ذخیره شده در فضا های ذخیره سازی فیزیکی به اندازه ی داده های ابری انعطاف پذیر باشند و مدیریت آن ها نیز آسان تر شود. ReFS به گونه ای طراحی شده است که در برابر خرابی داده ها منعطف باشد. این فایل سیستم همچنین برای نگه داری حجم  عظیم اطلاعات و ترمیم خودکار داده ها بهینه سازی شده است. ReFS از جریان های یک پارچه ی موجود در فضاهای ذخیره سازی شما محافظت می کند. فایل سیستم مورد بحث با استفاده از جریان های یک پارچه می تواند هنگام آسیب  دیدن داده ها، این وضعیت را شناسایی کرده و سپس از یک نسخه ی سالم از داده ی یاد شده که در درایوهای دیگر وجود دارد، استفاده کند.

حافظه ی پایدار: ویندوز ۱۰ پرو برای ورک استیشن ها با بهره بردن از ماژول های حافظه ی غیر فرار (NVDIMM-N) برای اجرای اپلیکیشن ها و داده هایی که نیاز به منابع سخت افزاری زیادی دارند، بهینه شده است. NVDIMM-N باعث می شود تا کاربر بتواند فایل های مورد نظر خود را با سریع ترین سرعت ممکن بنویسد و بخواند. از آنجا که NVDIMM-N یک حافظه ی غیر فرار محسوب می شود، حتی اگر ورک استیشن خود را خاموش کنید، فایل های شما روی آن نگه داشته خواهد شد.

اشتراک گذاری سریع تر فایل : ویندوز ۱۰ پرو برای ورک استیشن ها شامل ویژگی جدیدی به نام SMB Direct است. SMB Direct امکان استفاده از آداپتورهایی را که قابلیت دسترسی مستقیم از راه دور مستقیم (RDMA) دارند، فراهم می کند. می توان آداپتورهای شبکه  ای را که از RDMA پشتیبانی می کنند، با سرعت کامل و با کم ترین نرخ تاخیر و نیز کم ترین مصرف پردازنده ی مرکزی به کار گرفت. این ویژگی برای اپلیکیشن هایی که به حجم داده ی بسیار زیادی دسترسی دارند، فعال می شود.

افزایش توان: هنگامی که آداپتورهای شبکه بخواهند حجم زیادی از داده ها را با سرعت انتقال دهند، این قابلیت باعث می شود تا بتوان از حداکثر سرعت شبکه بهره گرفت.

نرخ تاخیر کم: این ویژگی باعث می شود تا درخواست های شبکه با سرعت بسیار زیاد پاسخ داده شوند و در نتیجه در هنگام کار با فایل های راه  دور، کاربر حس کار با فایل های محلی را تجربه خواهد کرد.

استفاده ی کم از پردازنده ی مرکزی: هنگام انتقال داده ها در شبکه، از چرخه های پردازنده ی مرکزی کم تری استفاده خواهد شد که در نتیجه منابع پردازشی بیشتری در اختیار سایر اپلیکیشن های اجرا شده در سیستم خواهد بود.

پشتیبانی گسترش یافته از سخت افزار: یکی از موضوعاتی که توسط کاربران ویندوز اینسایدر بارها مطرح شده، محدودیت در بهره گرفتن از قدرت کامل سخت افزاری دستگاه آن ها بوده است. به همین دلیل مایکروسافت در ویندوز ۱۰ پرو برای ورک استیشن ها، پشتیبانی از سخت افزارها را گسترش داده است. کاربران اکنون قادر خواهند بود تا این نسخه از سیستم عامل را روی دستگاه هایی با مشخصات فنی سخت افزاری بسیار قدرتمند اجرا کنند. از جمله ویژگی های سخت افزاری قدرتمندی که توسط این نسخه از ویندوز ۱۰ به طور کامل پشتیبانی می شوند، می توان به پردازنده های اینتل زئون یا ای ام دی اوپترون تا ۴ پردازنده اشاره کرد و این در حالی است که نسخه ی قبلی ویندوز ۱۰ پرو تنها به استفاده از دو پردازنده محدود بوده است. علاوه بر این، محدودیت ۲ ترابایتی حافظه در ویندوز ۱۰ پرو ورک استیشن به ۶ ترابایت ارتقا یافته است.

به گفته ی دیاکونو تغییری که مایکروسافت در معماری نسخه ی جدید ویندوز ۱۰ پرو برای ورک استیشن ها اعمال کرده است، باعث خواهد شد تا پردازنده های سطح بالای موجود در این سیستمها، به میزان قابل توجهی بهینه تر کار کند. وی همچنین اعلام کرده که مایکروسافت همچنان مشغول بهبود سیستم عامل یاد شده است تا تا بدین طریق کاربران ورک استیشنها بتوانند از نهایت ظرفیتهای این سخت افزاری این پیسیها بهره ببرند.

اینتل پردازنده های کافی لیک را ۳۰ مرداد رونمایی خواهد کرد

بنابر اعلام اینتل، هشتمین نسل پردازنده های این شرکت قرار است در ۳۰ مرداد رونمایی شود. براساس ادعای اینتل، نسل هشتم در مقایسه با کبی لیک به بهبودی ۳۰ درصدی دست یافته است.

به گزارش زومیت، اینتل در ماه فوریه، وعده ی رونمایی از نسل هشتم پردازنده های خود موسوم به کافی لیک را در نیمه ی دوم سال ۲۰۱۷ داده بود. اکنون این غول تولیدکننده ی پردازنده تایید کرده است که پردازنده های نسل هشتم خود را ۲۱ آگوست (۳۰ مرداد) به صورت زنده در فیسبوک و هم زمان با خورشیدگرفتگی بزرگ آمریکا رونمایی خواهد کرد.

دنبال کردن برنامه های اینتل برای عرضه ی پردازنده ها از زمانی که این شرکت الگوی تیک تاک خود را رها کرد، دشوارتر شده است. پردازنده های کافی لیک در واقع چهارمین پردازنده های ساخته شده با استفاده از فرآیند ۱۴ نانومتری به حساب می آیند. نسل پنجم برادول اولین پردازنده ی ۱۴ نانومتری بود که جایگزین چیپ های ۲۲ نانومتری هسول شد. سپس پردازنده های اسکای لیک به عنوان آخرین تاک محسوب  شدند، اما جایگزین آن ها یعنی پردازنده های کبی لیک نیز همچنان با فناوری ساخت ۱۴ نانومتری ساخته شدند.

برای کسب جزئیات بیشتر ناگزیر هستیم تا ۲۱ آگوست صبر کنیم؛ اما انتظار می رود اینتل در مراسم خود ۴ مدل مختلف از پردازنده های کافی لیک را معرفی کند. کافی لیک یو، کافی لیک ایکس، کافی لیک اس و کافی لیک اچ. این چهار مدل شامل چیپ های ۶ هسته ای و پردازشگر مجتمع GT2 خواهند بود. در بحث عملکرد، اینتل ادعا می کند که کافی لیک در مقایسه با کبی لیک به بهبودی ۳۰ درصدی دست یافته است.

البته ۲۱ آگوست مراسم رونمایی از این پردازنده ها برگزار می شود و برای خرید آن ها باید زمان بیشتری، تقریبا تا فصل تعطیلات یا شاید زودتر منتظر باشیم. بدون شک اینتل خواهان این است تا مردم هرچه زودتر قادر به خرید لپ تاپ ها و کامپیوترهای مجهز به پردازنده های جدیدش باشند.

اگر ادعای اینتل مبنی بر بهبود عملکرد ۳۰ درصدی حقیقت داشته باشد، انتظار برای خرید آن ها معقول به نظر می رسد. علاوه بر این کافی لیک در مقایسه با کبی لیک های ۴ هسته ای ۶ هسته دارد. در این میان شاید تنها قیمت، فاکتور اصلی برای تعیین انتخاب به حساب آید. در هر صورت تا زمان انتشار بنچمارک های پردازنده های نسل هشتم باید منتظر باشیم.

اچ پی به ایستگاه فضایی بین المللی ابرکامپیوتر ارسال می کند

کامپیوترهای مورد استفاده  در مأموریت های فضایی، از فناوری های بسیار قدیمی استفاده می کنند؛ اما دستاورد جدید کمپانی ا چ پی می تواند این موضوع را تغییر دهد.

به گزارش زومیت، کامپیوترها در هر نقطه ای از زمین بدون مشکل کار می کنند. تا زمانی که به منبع برق و یک اتصال اینترنت دسترسی داشته باشید، دستگاه شما آماده ی فعالیت و برقراری ارتباط با تمام دنیا است.

اما در فضا داستان فرق می کند. کامپیوترهای ایستگاه فضایی بین المللی باید به اینترنت ضعیف و کم سرعتی که از سطح زمین مخابره می شود – معمولا اینترنت ماهواره ای – متصل شوند و داده های خود را از آن طریق به زمین ارسال کنند.

اگر تجربه ی استفاده از اینترنت ماهواره ای داشته باشید، به خوبی می دانید که کیفیت آن چگونه است. این موضوع بدین مفهوم است که کامپیوترهای ایستگاه فضایی بین المللی به پردازش ابری که به راحتی روی زمین استفاده می شود، دسترسی آنی ندارند. برای مثال، زمانی که پرسشی را با سیری یا الکسا مطرح می کنید، صحبت شما به داده ی دیجیتال تبدیل و در فضای ابری پردازش می شود و به سرعت و در زمان واقعی قادر به دریافت پاسخ خود خواهید بود. اما اگر قصد انجام همین کار را در ایستگاه فضایی بین المللی داشته باشید، ممکن است چند دقیقه ای منتظر بمانید. اگر فیلم مریخی (The Martian) را تماشا کرده باشید، به خوبی می توانید این اختلاف زمانی را درک کنید.

علاوه بر این کامپیوترهای مورد استفاده  در مأموریت های فضایی از فناوری هایی قدیمی بهره می برند و عملکرد آن ها در مقایسه با فناوری های روی زمین به شدت محدود است. این مسئله به این علت است که در شرایط محیطی حاکم بر فضا، اطمینان پذیری و مقاومت کامپیوترها بر سرعت و عملکرد آن ها اولویت بیشتری دارد.

اکنون کمپانی اچ پی اینترپرایز قصد دارد طی یک به روزرسانی عظیم، ابرکامپیوتری جدید برای ساکنان فضا ارسال کند. این کامپیوتر قرار است روز دوشنبه از طریق موشک فالکون ۹ اسپیس ایکس به فضا ارسال شود. این مسافر جدید فضایی، اسپیس بورن کامپیوتر نام دارد و قرار است قدرت پردازش قابل توجهی به ایستگاه فضایی بین المللی بیفزاید. این کامپیوتر چندمنظوره برنامه دارد تا به دانشمندان، در انجام محاسبات مورد نظر خود بدون نیاز به اتصال اینترنت ایستگاه یاری برساند.

مارک فرناندز مدیر ارشد بخش فناوری آمریکا در اچ پی اینترپرایز و مهندس مسئول این پروژه، می گوید: این دستگاه، یک ابرکامپیوتر چندمنظوره و مبتنی بر لینوکس است. عملکرد این نمونه شبیه تمام ۵۰۰ ابرکامپیوتر برتر است. [بدین وسیله] دانشمندان قادر خواهند بود بر تحقیقات خود تمرکز کنند و از اتصال اینترنت ضعیف ایستگاه فضایی بین المللی بی نیاز شوند.

اما این ابرکامپیوتر فضایی اچ پی قرار نیست تنها سرعت و عملکرد پردازش را در فضا بهبود ببخشد؛ بلکه یک رویکرد جدید برای ساخت کامپیوترهای مخصوص مأموریت های فضایی محسوب می شود و اگر به موفقیت دست پیدا کند، می تواند تحول جدیدی در ارتقاء کامپیوترهای مورد استفاده  ناسا ایجاد کند.

کامپیوترهایی که برای فعالیت در فضا ساخته می شوند، برای دریافت تأییدیه، مراحل مختلفی را طی می کنند؛ زیرا اگر در حین مأموریت مشکلی برای آنها رخ دهد، برطرف کردن آن در ارتفاع ۲۱۷ کیلومتری به امر بسیار دشواری تبدیل می شود. نه تنها عملکرد چیپ ها باید آزمایش شده باشد، بلکه خود کامپیوترها نیز باید در مقابل هوای به شدت سرد، پرتوهای کیهانی و حتی شراره های خورشیدی مقاوم و سازگار شوند.

فرناندز می گوید: در حال حاضر، مقاوم کردن یک کامپیوتر به سال ها زمان احتیاج دارد و زمانی که مأموریتش به اتمام می رسد، سه یا چهار نسل از عمر آن سپری می شود.

اما این موضوع در مورد اسپیس بورن کامپیوتر صدق نمی کند. اچ پی برای این کامپیوتر، یک سیستم نرم افزاری مخصوص طراحی کرده است که به صورت خودکار خود را با اختلالات کامپیوتری وفق می دهد و عملکرد کامپیوتر را با شرایط محیطی سازگار می کند؛ به همین دلیل، به مقاوم سازی کامل نیازی ندارد. این کامپیوتر همچنین تنها برای یک سال استفاده طراحی شده است و پس از آن به راحتی امکان تعویض آن با یک مدل جدیدتر و بهبود یافته تر وجود دارد.

اگر این کامپیوتر قادر به سازگاری با سختی های فضا باشد و دوام بیاورد، تعویض آن می تواند تا بی نهایت ادامه داشته باشد و سیستم های کامپیوتری ایستگاه فضایی بین المللی را به روز و جدید نگاه دارد؛ اتفاقی که تا به حال هرگز در مأموریت های فضایی روی نداده است.

علاوه بر این اسپیس بورن کامپیوتر یک مأموریت دیگر نیز بر عهده دارد. سفر به مریخ نزدیک به یک سال زمان خواهد برد و با توجه به اینکه فاصله تا زمین، از هر فاصله ای تا مدار بسیار بیشتر است، یک ابرکامپیوتر قدرتمند و مستقل در سفینه ی فضایی اهمیت بسیار زیادی پیدا می کند. اگر این اقدام اچ پی با موفقیت همراه شود، اولین کاوش های مریخی انسان می تواند با استفاده از کامپیوترهای به روزتر و قدرتمندتری انجام گیرد.

ابتکار نیسان، در جلوگیری از جا گذاشتن کودک در خودرو

نیسان با اضافه کردن ویژگی جدید به مدل پت فایندر، سطح آپشن های ایمنی در شاسی بلندهای خود را ارتقا می دهد.

به گزارش زومیت، همیشه در مورد جاگذاشتن بچه ها یا حیوانات خانگی در صندلی عقب خودرو، خبر هایی در رسانه ها منتشر می شود. برای جلوگیری از این اتفاقات و یا مواردی مثل فراموشی غذا یا کیف ورزشی سرنشینان در صندلی عقب، نیسان ویژگی جدیدی را به مدل ۲۰۱۸ پت فایندر اضافه می کند.

این ویژگی جدید، زمان باز و بسته شدن درب های عقب، قبل و بعد از حرکت خودرو را به خاطر می سپارد. اگر تشخیص دهد که درب های عقب قبل از حرکت خودرو باز و بسته شده است اما، پس از حرکت خودرو و توقف دوباره درب ها باز نشده است، با نشان دادن علامت هشدار روی پنل فرمان، به راننده اطلاع می دهد. در صورتی که راننده از خودرو فاصله بگیرد، با بوق زدن هشدار می دهد.

ایده یادآوری راننده برای چک کردن صندلی عقب چیز جدیدی نیست. در برخی مدل های جنرال موتورز، از یک صدای کوتاه و نمایان شدن پیام در داشبورد استفاده می شود. اما نیسان ادعا می کند که بوق زدن، مدل پت فایندر را از دیگر مدل های موجود در بازار متمایز می کند.

اِلسا فولی، یکی از مهندس های نیسان که در طراحی این قابلیت شرکت داشته است، می گوید: بوق زدن در سیستم هشدار درب های عقب مشابه سیستم نیسان برای هشدار تنظیم باد لاستیک است و در مقایسه با وجود علامت هشدار داخل خودرو، احتمال برگشت راننده را افزایش می دهد.

در صفحه تنظیمات روی داشبورد، راننده می تواند صدای بوق را غیرفعال کند یا این سیستم را کاملاً خاموش کند. نیسان پت فایندر جدید در ماه سپتامبر عرضه می شود و این سیستم به صورت استاندارد بر روی خودرو خواهد بود. از آنجایی که شاسی بلندهای با ۳ ردیف صندلی در سال گذشته دستخوش اصلاحات زیادی شده اند، در سال ۲۰۱۸ انتظار تغییر زیادی در این کلاس از خودرو نمی رود و برندها، بر آپشن های ایمنی تمرکز بیشتری خواهند داشت.

علاوه بر این ویژگی، پت فایندر جدید شامل سیستم ترمز اضطراری، آپشن های ظاهری Midnight Edition و ۲ رنگ جدیدِ قرمز Scarlet Ember  و  خاکستری Midnight Pine خواهد بود. کروز کنترل هوشمند، NissanConnectSM و خدمات جهت یابی که پیش از این در مدل های Platinum استفاده می شد هم اکنون در مدل های پایین تر SL نیز بصورت استاندارد وجود خواهد داشت.

امیر سرمدی

درباره امیر سرمدی

فعال رسانه ای نابینایان، متولد سال 68 و ساکن تهران.
این نوشته در آیفون, اجتماعی, اخبار, اطلاع رسانی, اندروید, تلفن همراه, کامپیوتر, گزارش, معرفی ابزار, مقاله ها, نرم افزار های کاربردی ارسال و , , , برچسب شده است. افزودن پیوند یکتا به علاقه‌مندی‌ها.

19 Responses to روی خط تکنولوژی. همراه با آخرین اخبار جهان فناوری

 1. 1

  سلام امیر خان. مطالب جالبی بود که البته چند روز پیش توی سایت پکتوس خونده بودم. میگم بهتر نیست مطالبی مثل این ستون یا دکه خبر رو همزمان روی هردو سایت بذارین؟

  • 1.1

   امید جان سلام.
   معمولا برخی از خبر ها و آموزش های تخصصی ویژه نابینایان رو هم زمان با وبسایت پکتوس، در اینجا هم منتشر می کنم.
   اما به این علت که دیگه همه ی مطالب اینجا درجا کپی نشه و مخاطبان برای پیگیری مطالب به خود وبسایت پکتوس هم سر بزنن، برای همه ی مطالب این کارو نمیکنم.
   ضمن اینکه در این حالت، حتما باید تیتر مطالب رو هم با کمی دخل و تصرف، تغییر بدم.
   چون در غیر این صورت، برای رنک هر دو سایت در گوگل و الِکسا باعث مشکلاتی میشه.

 2. 2

  سلام.
  بیکسبی ویس خیلی عالیه. امکاناتش چندین برابر دستیار گوگله. تمام تنظیمات گوشی رو میشه با ویس تغییر داد حتی موتور صوتی رو میشه باهاش عوض کرد فقط با حرف زدن. تک تک تنظیمات گوشی دستور صوتی دارن. با اکثر برنامه های سامسونگ هم به خوبی کار میکنه. واتسپ و اینستا هم دستورات صوتی خاص خودشونو دارن. فقط کافیه انگلیسی بلد باشید یا دستوراتشو تمرین و حفظ کنید. البته این راه دوم خیلی سخته چون 3000 تا کار به گفته خودشون انجام میده.

  سایت سامانتل هیچ اطلاعاتی درباره بسته های اینترنتیشون نداده. حد اقل روز اولی که من این خبر رو دیدم چیزی نبود. البته با وجود این که تعرفه هاشون تو حالت عادی یه مقدار گرونتر از بقیه اپراتور‌هاست، انتظار ندارم بسته های اینترنتیشون ارزون باشه.
  ممنون از زحمتی که برای این پست میکشید خیلی خوب بود.

 3. 3
  علاء الدین says:

  سلام!
  من هم حاضر!

 4. 4
 5. 5
  محمد‌قاسم کفیلی says:

  سلام امیر خان
  مثل همیشه عالی و اخبار مورد علاقه منم زیاد بود
  پژوهشی که راجع به اوبر و لیفت انجام شده بود, خیلی برام جالب بود و به نظرم جالب میآد اگر همچین پژوهشی در باره اسنپ و تپسی و… هم انجام بشه.
  این موتور سیکلتجدید هم برام جالب بود ولی خداییش 300 تا با موتور خریت محضه از تصادف نمیری, با فشار هوا میمیری خخخ
  دیگه چی؟ فعلا همینا توی ذهنم مونده
  خسته نباشی دلاور. خدا قوت پهلوان.
  ارادت.

  • 5.1

   سلام محمدقاسم.
   دیگه اخبار خودرویی و موتوریشو زیاد کردیم خخخ.
   فکر کن باهاش سه ساعته بری تا مشهد.
   البته الان شاید خنده دار بیاد، اما بعدا صنعت هواپیما سازی و جت های غولپیکر، اونقدر پیشرفت میکنه که مثلا از تهران تا مشهد رو پنج دقیقه ای بری.
   متأسفانه در ایران کلاً کار های پژوهشی و آسیب شناسانه کمتر صورت میگیره.
   ارادت.

 6. 6
  کاربر 2018 کاربر 2017 says:

  سلام خواندیم و اطلاعات مان بالا زد…. متشکرم

 7. 7

  خب پیشنهاد می کنم واسه راحتی خودتون هم که شده، همون لینک پکتوس رو اگر از عدم تغییرش اطمینان دارید اینجا بذارید که هرکی خواست بره همون جا بخونه و شما این طوری به دردسر نیفتید. البته میدونم این پیشنهاد مخالف زیاد داره، ولی خب به نظرم مقدار باری که از دوش شما برمی داره بیشتر از زحمت ناچیزیه که واسه یه اینتر زدن واسه کاربرها ایجاد می کنه.

  • 7.1

   ممنونم جناب صالحی بزرگوار که به فکر مایی.
   از اونجایی که این مطالب در دکه خبر وبسایت پکتوس هم به صورت هدینگی تنظیم میشه، دیگه کپی کردنش اینجا چندان زحمتی نداره.
   منظورم بیشتر تیتر خود پست ها بود، نه تیتر هدینگ های داخل پست.
   ارادت.

 8. 8
  کامبیز کامبیز says:

  سلام. گوشیدم و جالبناک بید.
  خسته نباشی

 9. 9

  امیر جان سلام، عالی و فوق العاده و لذت بخش. دستت طلا و تنت بی بلا.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دو × 5 =