ارائه كتاب خودآموز Windows 10 پيشرفته براي نابينايان

انجمن علمي-فرهنگي موج نور اصفهان به اطلاع مي‌رساند؛ این انجمن به دنبال فعاليت‌هاي انجمن كه اساسا تأليف كتب خودآموز در زمينه‌هاي رايانه و تلفن همراه است؛ در ادامه‌ی كتاب خودآموز Windows 10 مقدماتي، كتاب خودآموز Windows 10 پیشرفته براي نابينايان را آماده توزيع كرده‌است.

به منظور اطلاع شما دوست ارجمند قسمتي از مقدمه كتاب را به حضورتان تقديم مي‌كنيم.

 

با گسترش استفاده از سیستم عامل ویندوز ۱۰ و در پاسخ به خواست عزیزان، کتاب خودآموز ویندوز ۱۰ را در دو جلد مقدماتی و پیشرفته عرضه کرده‌ایم. کتاب خودآموز ویندوز ۱۰ مقدماتی را پیش‌تر ارائه کردیم و هم‌اکنون کتاب پیشرفته‌ی آن پیش روی شماست.

با توجه به آنچه گفته شد و با در نظر گرفتن این نکته که این کتاب در ادامه کتاب قبلی است؛ از فصل ۱۲ آغاز می‌شود.

 

ساختار کتاب

مطالب کتاب به شکل زیر سازمان‌دهی شده است.

 • در فصل دوازدهم عملیات روی پرونده‌ها و پوشه‌ها را که بخشی از آن در فصل یازدهم  کتاب  Windows 10 مقدماتی از نظرتان گذشت، مورد بررسی قرار داده‌ایم؛ در این فصل با ایجاد میانبر بر روی میز کار، کلیدهای میانبر ضروری، آشکار کردن پسوند پرونده‌های شناخته شده و مخفی و آشکار کردن پرونده‌ها و پوشه‌ها آشنا می‌شویم.
 • فصل سیزدهم به مبحث جستجو اختصاص یافته است. انواع جستجو از جمله با نام، ؟ و *، تاریخ، اندازه، نوع، محتوا و جستجو با بیش از یک عامل را مورد مطالعه قرار مي‌دهيم.
 • فصل چهاردهم شما را با کار با دیسک‌ها آشنا می‌کند؛ در این فصل مباحثی از قبیل File Explorer، دست‌رسی سریع، مشخصات دیسک‌ها، Disk Cleanup, Defragment و Format، مطرح شده‌است.
 • درفصل پانزدهم در مورد library، مخفی و آشکار کردن آن، library پیش‌ساخته، ایجاد و حذف یک library، افزودن و حذف یک پوشه به library و منظم کردن Library بحث می‌کنیم.
 • در فصل شانزدهم با Control panel و Settings آشنا می‌شویم؛ مباحثی مانند ورود به Settings و Control panel، نگاهی به پنجره‌های Settings و Control panel و جستجو در آنها، الگوی کار با Settings و Control panel و سفارشی کردن Control panel در این فصل طرح شده‌اند.
 • در فصل هفدهم به بررسی تنظیمات دست‌رسی آسان پرداخته‌ایم و ضمن نگاه به گزینه‌های آن، با تنظیمات Narrator، درشت‌نمایی و تنظیمات موش‌واره آشنا می‌شویم.
 • نصب و حذف برنامه‌ها، نصب فیزیکی و نرم‌افزاری سخت‌افزارها، فونت و برنامه‌های پیش‌فرض مباحثي هستند كه در فصل هجدهم آموزش داده مي‌شوند.
 • در فصل نوزدهم تنظیمات مواردی مثل حجم صدا، ضبط و پخش صدا، ورودی صدا، پخش صدا و صداگذاری روی رویدادهای ویندوز، بررسي شده‌اند.
 • فصل بیستم را به تنظیمات تاریخ، زمان، منطقه و زبان اختصاص داده‌ايم.
 • در فصل بیست و یکم تنظیمات شخصی‌سازی طرح شده‌است و تنظیمات مواردی از قبیل Start, Taskbar, System Tray، گزینه‌های Desktop، پس‌زمینه، رنگ‌ها و پوسته‌ها آموزش داده‌می‌شود.
 •  فصل بیست و دوم شما را با چگونگی مشاهده مشخصات سیستم و اتصال ویندوز ۱۰ به حساب مایکروسافت، System restore، گزینه‌های انرژی و گزینه‌های نمایه‌آشنا می‌کند.
 • فصل بیست و سوم راه‌اندازی خودکار لوح فشرده و تنظیمات دستگاه‌های دیگر را آموزش می‌دهد.
 • فصل بیست و چهارم به آشنایی با اتصال ویندوز ۱۰ به اینترنت و به روزرسانی سیستم عامل اختصاص یافته‌است.
 • فصل بیست و پنجم که آخرین فصل کتاب هم هست به معرفی برنامه‌های جانبی ویندوز ۱۰ پرداخته‌است؛ در این فصل ابتدا برنامه Alarms and Clock معرفی شده و مواردی مانند زنگ هشدار، ساعت جهانی، Timer و کرنومتر بررسی شده. در ادامه برنامه Sticky Notes مورد بحث واقع شده. به دنبال آن ضمن آشنایی با  برنامه People افزودن مخاطب، جستجوی مخاطبین، عملیات روی مخاطبین و تنظیمات برنامه آموزش داده شده‌است و در پایان با آنتی ویروس Windows Defender آشنا می‌شویم.

اين كتاب داراي سه ضميمه هم هست:

 • در ضمیمه ۱ با برنامه‌ی سخنگو (Narrator) فعال و غير فعال كردن آن و کلیدهای برنامه، آشنا مي‌شويم.
 • در ضمیمه ۲ کلیدهای میانبر Windows 10 معرفی می‌شوند.
 • در ضمیمه ۳ موضوعاتي مثل نصب Jaws، نصب موتور صوتي پارس‌آواي ۳، ترميم Jaws، حذف Jaws، تنظيمات صداي Jaws، انتخاب صداي دل‌خواه و نصب برنامه Fix Persion مطرح شده‌اند.

این کتاب دارای یک واژه‌نامه هم هست که در آن معنی و تلفظ بخش اعظم لغات ضروری ویندوز ۱۰ ارائه شده‌است.

 

توجه در استفاده

 • در استفاده از کتاب توصیه می‌شود از همان ابتدا شخصاً به طور عملی کار کنید و منتظر شنیدن تمام کتاب نشوید.
 • سيستم عامل Windows 10 خدمات و گزینه‌های بسیار متعددی دارد که مورد نیاز همه نیست؛ بنابراین ما سعی کرده‌ایم خدمات و گزینه‌هایی را که بیشتر مورد نیاز نابینایان و کم‌بینایان است ارائه کنیم. و سعی کرده‌ایم با ایجاد بینش، طوری عمل کنیم که با استفاده از آموخته‌های خود بتوانید نیازهای تخصصی‌تر خود را شخصاً برآورده کنید.
 • توجه داشته‌باشید Windows 10 همواره در حال تغییر است و ممکن است بعضی از گزینه‌های ارائه شده در این کتاب با مواردی که شما در سیستم عامل خود می‌بینید متفاوت باشد.
 • Windows 10 علاوه بر Control Panel که در نسخه‌های سابق Windows موجود بود٬ قسمتی هم با نام Settings یا تنظیمات دارد که بسیاری از تنظیمات مربوط به Windows را می‌توان در محیطی ساده تر اعمال کرد؛ اما این بخش ما را از Control panel بی نیاز نمیکند٬. بنا بر این در این کتاب بعضی از تنظیمات را با استفاده از Control panel و بعضی دیگر را با استفاده از Settings نشان داده‌ایم.
 • عبارات انگلیسی که همراه صحبت‌ها می‌شنوید خروجی برنامه‌ی صفحه‌خوان Jaws نگارش ۱۸ و برای عبارات فارسی، موتور صوتی پارس‌آوا نگارش ۳ است که نوشته‌ها را به گفتار تبدیل می‌کند و از این راه تمام تعاملاتی که بینایان به کمک بینایی با سیستم دارند، برای نابینایان و کم‌بینایان به صورت صوتی قابل انجام می‌شود.
 • بنابراین آشنایی با صدای Jaws کاملا ضروری است. در طول کتاب هم تلاش ویژه‌ای برای تکیه روی گفته‌های Jaws و تسلط به آن شده است.
 • اطلاع از چگونگی کار با صفحه‌کلید ضروری است؛ چون فرمان‌ها و مطالب شما از این طریق به رایانه داده می‌شود.
 • نسخه‌ی Windows مورد استفاده در این کتاب نسخه‌ی ۶۴ Bit Windows10 Professional می‌باشد؛ گرچه قریب به اتفاق مطالب ذکر شده روی گونه‌های دیگر Windows هم قابل استفاده است.
 • تمام مباحث توسط مؤلف نابینای این کتاب (مهندس نصرالله رضایی) به صورت عملی ارائه شده‌است.

 

محسن صدیقی مُشکِنانی- نصرالله رضائی حسین آبادی

شهریور ۱۳۹۶ ه. ش.

 

برای تهیه‌ي این کتاب می‌توانید روزهای زوج از ساعت ۱۶ تا ۱۸ و روزهای فرد از ساعت ۱۲ تا ۱۴ به جز روزهای تعطیل با تلفن ۰۳۱۳۶۶۸۷۰۳۳ تماس بگیرید.

 

به امید روزهای روشن‌تر.

درباره انجمن موج نور

به نام آفریدگار قلم معرفی انجمن علمی-فرهنگی موج نور اصفهان انجمن علمي-فرهنگي موج نور اصفهان با حمايت علمي خانه رياضيات اصفهان و پشتيباني سازمان بهزيستي استان اصفهان و شهرداري اصفهان، به همت جمعی از اساتید دانشگاه و تعدادی از نابینایان و کم‌بینایان تأسیس و فعاليت¬هاي خود را از سال 1384 هجری شمسی (2005 میلادی) آغاز نموده است. هدف اصلی انجمن آموزش رايانه معمولی به نابينايان و کم¬بينايان فارسی زبان برای کارآفرينی و رفع نيازهای روزمره آنهاست. مهم‌ترین فعالیت انجمن، تولید کتب خودآموز در زمینه‌ی رایانه و تلفن همراه است؛ بر این اساس تا کنون حدود ۵۰ عنوان کتاب خودآموز به صورت صوتی، همراه با کار عملی و بر روی لوح فشرده (CD DVD) در انجمن تولید و به گروه هدف ارائه شده است. فعالیت‌های دیگر انجمن عبارت‌اند از: • تولید کتب صوتی در زمینه‌های مختلف فناوری اطلاعات (فاوا)، جهت‌یابی، تلفن همراه و آمار و ریاضی. برگزاری دوره‌های مختلف آموزشی مانند کلاس های آموزش استفاده از رایانه عادی ومهارتهای زندگی به نابینایان،آموزش آمار و ریاضی. • تهیه نرم‌افزارهای کاربردی؛ مثل قرآن و نهج البلاغه. • پاسخ‌گویی تلفنی به سؤالات و ارتباطات موثر با فارسی زبانان داخل وخارج کشور. • شرکت در سمینار‌های برگزار‌شده در داخل و خارج کشور و ارائه مقالات. • اطلاع‌رسانی از طریق سایت و سامانه تلفن گویا. • پیگیری مناسب‌سازی سایت‌ها و برنامه‌ها و تهیه‌ی استانداردهای طراحی برنامه و سایت. • مناسب‌سازی مبلمان شهری از جمله مناسب کردن پیاده‌رو‌ها. • گویاسازی چراغ‌های راهنما و اتوبوس‌های شهری. • برگزاری جلسات برنامه ریزی برای اشتغال نابینایان و کمبینایان و تلاش برای کارآفرینی برای آنان . • تولید فیلمهای مختلف برای شناساندن توانمندیهای نابینایان به مردم وکارفرمایان و خانواده های نابینایان • همکاری با سازمان‌ها، شرکت‌ها، انجمن‌ها و دانشگاه‌ها. راه‌های ارتباط با انجمن علمی-فرهنگی موج نور اصفهان به شرح زیر است: تلفن تماس و پاسخ‌گویی به سؤالات: 03136687033 روزهای فرد از ساعت ۱۲ تا ۱۴ و روزهای زوج از ساعت ۱۶ تا ۱۸ به جزء روزهای تعطیل. تلفن سیستم اطلاع‌رسانی: 03136688000 در تمام ساعات شبانه‌روز. پست الکترونیکی: mojenoor84@gmail.com نشانی سایت اینترنتی: www.mnsi.ir نشانی پستی: اصفهان، خیابان سعادت‌آباد، رو به روی مقبره‌ی بانو امین، جنب ورزشگاه امین، خانه‌ی ریاضیات اصفهان، بخش نابینایان. فاکس: 03136692014. کانال انجمن در پیام‌رسان تلگرام: @mojenoor به امید روزهای روشن‌تر.
این نوشته در آموزش, آموزش های خریدنی, اخبار, اطلاع رسانی, صوتی, کامپیوتر, کتاب, کتاب صوتی, گزارش, معرفی ابزار, نرم افزار های کاربردی ارسال و , , , , , , , , , , , , , برچسب شده است. افزودن پیوند یکتا به علاقه‌مندی‌ها.

16 پاسخ به ارائه كتاب خودآموز Windows 10 پيشرفته براي نابينايان

 1. 1

  با تشکر از کار ارزشمند و به موقع شما. امیدوارم همواره موفق و پیروز باشید.

 2. 2
  صادق says:

  سلام من فقط آمدم تشکر کنم از بابت خدمات شما
  و عرض خسته نباشید بگم خدمتتون
  برای شما آرزو ی توفیق میکنم

  موفق باشید

 3. 3
  سیمرغ says:

  سلام درود بر شما. از خدماتی که به ما داده اید بی اندازه متشکریم. موفق و سر بلند باشید.

 4. 4
  حمید رضائی says:

  سلام ممنون بابت زحماتی که میکشید
  یک سوال آیا واسه برنامه نویسی هم آموزش تولید خواهید کرد؟

  • 4.1

   سلام، ضمن تشکر از شما؛ به اطلاع می‌رساند؛ در حال برنامه‌ریزی برای تهیه کتابی برای آموزش برنامه‌نویسی هستیم اما اینکه تا چه حد این تلاش به نتیجه برسد به شرایطی بستگی دارد که در آینده پیش خواهد آمد.

 5. 5

  سلام منم براي تشكر اومدم اجرتون با خدا.

 6. 6

  سلام
  من قصدِ خریدِ اینترنتی هر دو نگارشِ خوداموزِ ویندوزِ ۱۰ را دارم
  اما این دو خوداموز را در سایت پیدا نمی کنم
  لطفاً راهنمایی بفرمایید
  با سپاس از شما

 7. 7
  فریبرز کردلو says:

  با سلام از تمامی زحمات شما عزیزان ممنونم و با آرزوی بهترین ها برای شما از خداوند منان خواستارم.

 8. 8
  شادمهر says:

  سلام دلم نیومد از این زحمتی که متحمل شدین ،تشکر نکنم
  فقط یه نکته ،چرا زمان برقراریه تماس با شما این قدر کم هست در طول روز “من بیشتر وقت ها خواستم با شما تماس بگیرم خط اشغال بوده و بعد هم از زمان تئیین شده گذشته !

  • 8.1

   درود، توجه داشته‌باشید که علاوه‌بر خط تلفنی برای تماس با انجمن موج نور می‌توانید از پست الکترونیکی mojenoor84@gmail.com هم استفاده کنید؛ نکته بعد اینکه بسیاری از مواقع هم هست که در همان زمان که امکان پاسخ‌گویی وجود دارد و خط تلفن هم آزاد است؛ دریغ از یک تماس؛ به هرحال واقعاً تنظیم اینکه چه موقع خطوط خیلی اشغال هست یا چه وقت آزاد دست ما نیست اما با در نظر گرفتن متوسط اشغالی و عواملی از این دست در حال حاضر امکان افزایش ساعات پاسخ‌گویی ممکن نیست. باز هم به خاطر نبود امکانات لازم برای افزایش مدت‌زمان پاسخ‌گویی تلفنی عذرخواهی می‌کنیم.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *