دادن پول به تشکلها جهت توانمند‌سازی، شایعه یا واقعیت!

با درود.

چندی پیش دوستی زنگ زد، گفت که خبر داری که بهزیستی به همه تشکلها بودجه‌ای داده تا کلاسهای توانمند‌سازی برگزار کنند و گفت که مثلا فلان تشکل تعداد اعضای خود را ۲۸۰۰ نفر اعلام کرده و بهزیستی هم برای هر فرد ۱میلیون داده. به حرفش خندیدم و گفتم که دولت و بهزیستی تو امور روزمره هم مانده‌اند و دولت نمیتواند بدهی‌هایش به پیمانکاران و کسانی را که  برایش کار میکنند را بدهد آن‌وقت چطور شده که بهزیستی طبق گفته شما به هر تشکلی و به تعداد اعضا پول پرداخت میکند!

خلاصه دوستم اصرار داشت که خبر صحیح است و خواست که از راههایی که میتوانم قضیه را پیگیری کنم.

بهش گفتم خب اگر من مثلا با بهزیستی تماس بگیرم و بگویم که چنین خبری شنیده‌ام اگر گفتند منبع خبرت کی و کجاست بگویم که از شما شنیده‌ام؟ گفت که نه. گفتم پس چطور انتظار داری که من پیگیری کنم و خودت نمیکنی.

خلاصه آن دوست از من ناراحت شد و گفت که ۱۲نفر در کل کشور بطور مادر‌زادی با من مخالفند و یکیشون هم تو هستی، خخخخخخ.

این گذشت و این دوستم خبر را به چند نفر دیگر هم گفته بود و حتی بنقل از مسؤولین برخی تشکلها خبر را درست و صحیح اعلام کردند.

دیدم دیگر سکوت جایز نیست و نکند خبری هست و ما بی‌خبریم! نکند تو تشکلها دارند پولهای بهزیستی را بین خودشون تقسیم میکنند و ما از غافله عقب مانده‌ایم.!

این شد که موضوع را از جناب دکتر نحوی‌نژاد در قالب پرسش و پاسخی جویا شدم.

من به جناب دکتر نوشتم:

«سلام و درود بی‍کران بر جناب دکتر نحوی‍نژاد محترم و گرامی و سختکوش. جناب دکتر این روزها خبری یا شاید هم شایعه‌ای بین نابینایان میچرخه و اون اینکه سازمان بهزیستی به همه تشکلها متناسب با تعداد اعضایشان مبلغی که گفته میشود برای هر نفر یک میلیون تومان می‍باشد. بعنوان توانمند‌سازی پرداخت میکند. حال از شما مقام محترم و ارجمند تقاضا دارم در صورت امکان لطف کرده توضیحاتی در این خصوص مرقوم بفرمایید تا حقیر به اطلاع دوستان برسانم و در سایت gooshkon.ir منتشر کنم. نگرانی نابینایان این است که ممکن است افرادی و تشکلهایی از این قضیه سوء استفاده کنند  و برای مثال ممکن است آمار غیر واقعی بدهند و در ضمن چگونه بر هزینه‌کرد تشکلها نظارت میشود. با تشکر و سپاسگزاری از محبتهای بی دریغ شما»

و جناب دکتر نحوی‌نژاد چنین مرقوم فرمودند:

«سلام، خانم جهانشاد مسوول طرح توانمندسازی هستند گفتم جواب تهیه کنند و برای شما ارسال نمایند . دوستان بد متوجه شده اند این طرح بابت آموزش زندگی سالم به معلولان است و از طریق گروههای معلولان ثبت شده با ارائه گزارش کار و نتایج قابل قبول انجام میشود»

و بعد سرکار خانم جهان‌شاد توضیحات تکمیلی را لطف کرده ارسال نمودند به شرح ذیل:

«با سلام حضور شما دوست گرامی

طرح ها و برنامه های توانمندسازی افراد دارای آ سیب بینایی با هدف کمک به استقلال و افزایش مهارت های ارتباطی و اجتماعی این افراد و در جهت رسیدن به زندگی مستقل تر در سازمان بهزیستی تدوین و اجرا می گردد.

طرح توانمندسازی افراد دارای آسيب بینایی طی دو سال اخیر براساس نیازسنجی دقیق از جامعه هدف و با اجرای برنامه های آموزشى در زمینه فعالیت های روزمره زندگی ، مهارتهای ارتباطی ،اجتماعی و حرفه ای ; افراد دارای آ سیب بینایی را جهت پذیرش نقش های فعال در جامعه یاری نموده است.

لازم به ذکر است این طرح با استفاده از پتانسیل انجمن های غیردولتی در ۵ استان به صورت پایلوت در حال اجرا می باشد و در صورت وجود انجمن های واجد شرایط و تامین اعتبارات مورد نیاز به سایر استانها تسری خواهد یافت.

لذا اقداماتی از قبیل پرداخت کمک نقدی به افراد جامعه هدف و یا اعضا تشکل های معلولان مغایر برنامه های توانمندسازی این سازمان بوده و به همین منوال در طرح های توانمندسازی معلولان نیز تمهیداتی به این صورت اتخاذ نگردیده است.»

خب این تا اینجا که دکتر نحوی‌نژاد و خانم جهان‌شاد ضمن پذیرفتن اجرای طرح توانمند‌سازی پرداخت پول بطور مستقیم و به تعداد اعضا را تکذیب کردند.

ولی از آنجا که من اصولا فردی دیر‌باور و دیر‌قانع‌شو هستم به همین مقدار بسنده نکرده موضوع را بطور تلفنی از سرکار خانم جهان‌شاد پیگیری کردم.

ایشان گفتند که این طرح از سال۹۴ کلید خورده و ما بیشتر دنبال تامین اعتبار بوده‌ایم و قرار است آموزشهایی بمنظور ایجاد توانمندی برای ورود به اجتماع توسط مراکز توانبخشی غیر دولتی تدارک دیده  شود. این طرح فعلا در۵استان اصفهان، گیلان، گلستان، خراسان رضوی و سیستان‌بلوچستان بطور پایلوت در حال اجرا می‌باشد که مسؤول اجرای طرح در اصفهان را توسط مرکزی بنام توکل  اعلام کردند و از پیشبرد اهداف و برنامه‌‌ها ابراز رضایت و خرسندی نمودند.

از ایشان پرسیدم که آیا دادن پول به تشکلها را به صورت انبوه و مطابق با تعداد اعضا را تکذیب میکنید که گفتند بله و ما به این شکل به تشکلی بودجه نمیدهیم بلکه باید مطابق با توافقنامه‌ای باشد که با سازمان بسته میشود و باید خروجی داشته باشد و خروجیش هم باید توانمند شدن مددجو از نقطه‌ای به نقطۀ دیگری باشد.

بعد باز بخاطر محکمکاری بیشتر با جناب شادکام قائم‌مقام انجمن‌‌نابینایان‌ایران تماس گرفتم و ایشان هم همان مطالب سرکار خانم جهان‌شاد را تایید و تکرار کردند.

البته فایل صوتی تماس من با خانم جهانشاد و جناب شادکام موجود می‌باشد ولی متاسفانه نتوانستم در محله آپلود کنم.

خلاصه گفتم که گفته باشم و خواستم که در جریان قرار بگیرید و چنان‌چه در شهر و استان شما هم از این خبرها هست به ما هم بگویید که حس کنجکاوی و فضولیمان شدیدا درد میکند خخخخ..

در اینجا بار دیگر از مسؤولیت‌پذیری و پاسخ‌گو بودن جناب دکتر نحوی‌نژاد صمیمانه و قلبا تشکر  و قدردانی میکنم همچنین از سرکار خانم جهان‌شاد هم که با حوصله به پرسشهایم پاسخ گفتند کمال تشکر را دارم.

 

این نوشته در اجتماعی, اخبار, اطلاع رسانی, صحبت های خودمونی, گزارش ارسال و , , , , , , , برچسب شده است. افزودن پیوند یکتا به علاقه‌مندی‌ها.

21 پاسخ به دادن پول به تشکلها جهت توانمند‌سازی، شایعه یا واقعیت!

 1. 1

  درود عمووو. کار ارزشمندی کردی, دمت گرررم.

 2. 2
  پیمان says:

  سلام توانمند سازی اگر جایی انجام بشود تنها در همین محله انجام می شود کاش تلاش و کارکرد این محله از سوی دولتمردان دیده می شد

  • 2.1

   درود بر آقا پیمان عزیز. منم امیدوارم که روزی مسؤولین به اهمیت این پایگاه مهم و مفید پی ببرند و حمایتش کنند هرچند که محله با صفای خودمون با اعضای با صفایش نیازی به کمک از خارج از خودش نداره و روی پای خودش است. تشکر از حضورت.

 3. 3
  سجاد نبی لو says:

  سلام و تقدیر و تشکر فراوان از شما عمو حسین که اینقدر به نحو احسن و تمام و کمال در اطلاع رسانی به نابینایان کوشا هستید و وقت گذاشته و زحمت می کشید ساده میگم ممنونم ازت

  • 3.1

   درود بر سجاد نازنین. منم ساده میگم از لطف و محبتت بینهایت سپاسگزارم. راستی دارم میام سمت آذربایجان بیام زنجان میتونی جاهای تاریخی و فرهنگی شهرتون رو بهم نشون بدیییی یا با دوستی رفیقی آشنایی هماهنگ کنی تا بهره لازم و کافی رو از سفرم ببرم؟ تشکر از حضورت سجاد.

 4. 4
  کاربر 2018 کاربر 2017 says:

  سلام سرفصلهای طرح توانمند سازی اشتغالهای خانگی. مناسبسازی مسکن. خرید وسائل کمک آموزشی . خرید وسائل توانبخشی. یگیری درمان و هزینه درمان. تشکیل کلاسهای مهارتی و آموزشی و فنی و حرفه ای. اردو و برگزاری جشنواره …. در این طرح به هر نفر ۱ میلیون تومان داده می شود. در پرانتز بگم البته بستن قرارداد با مراکز کمی هم سلیقه مسوولین توانبخشی شهرها رو بدنبال داره. از این مبلغ سر هر پرونده مبلغ ۶۰۰۰ تومان برا اون مرکز هست برا تهیه گزارش و کاغذ و از این قبیل چیزها. مبلغ ۲۵۰۰۰ تومان برا ه جلسه بازدید به یه سری افراد داده می شه که در این طرح به نام تسهیلگر معروفند. بقیه اش هم صرف خرید و تهیه اون سرفصلها میشه. بودجه چون از تهران میاد نظارتها بسیار سخت گیرانه و مستند و مصور باید باشه بازرس طرح هم میاد بعد از تمام شدن طرح بازدید و خودش از کارها بازدید میدانی داره. طرح بصورت ۶ ماه یه بار اجرا میشه…. من غیر مستقیم با این طرح همکاری داشتم برا ناشنوایان اجرا شد. اگه مراکز بتونن برنامه ریزی دقیق داشته باشند خیلی طرح مفیدیه برا مددجوها… ولی متاسفانه بی راهه زیاد میرن….

  • 4.1

   درود به کاربر عزیز. ممنون که کلی اطلاعات بهمون دادی. پس واقعیت داره باید امیدوار بود که درست اجرا بشه و چند وقت دیگه کاشف بعمل نیاد که چه اتفاقاتی تو اجرای این طرح افتاده. کاش همه چیز با حساب و کتاب باشه. کاش تشکلهایی که مسؤولیت قبول میکنند بخوبی از عهده اش بربیایند تا تشکلها نمره قبولی در کارهای اجرایی بگیرند و از این پس بیشتر امور مربوط به نابینایان بخودشون واگذار بشه. کاربر جان بازم ممنون و سپاس که قدری روشن‌مون کردی لطفا اگر اطلاعات بیشتری داشتی بازم بیا و بگو. ما باید سعی کنیم ناظران خوب و هشیاری بر عملکردها باشیم.

 5. 5
  کاربر 2018 کاربر 2017 says:

  تصحیح: از کل قرارداد ۶ درصدش برا اون انجمن هست…

 6. 6
  سیمرغ says:

  سلام و درود بر شما. وا حِیرتا. عجب شایعه ای, عجب پشته کاری, و عجب جوابیه ای, اگر بهزیستی بخواهد حقیقتا دست به این اعمالِ مسقره بزند این دوسته شما به گمانم خیلی خوشحال خواهد شد. گر چه, ایشان از این که دوسته بی نذیری ماننده شما دارد باید خوشنود باشد. موفق باشید.

  • 6.1

   درود سیمرغ. مرسی از حضورت ولی از اون بالا بالاها انگار حرف زدی من بخشی از سخنانت بویژه بخش دوم رو نتونستم بگیرم خخخخخخ.. به هر حال پیروز و همیشه سیمرغ باشی دوست من.

 7. 7

  درود بر شما آقای موحدزاده عزیز. خیلی خیلی از لطف شما برای پیگیری و اطلاع رسانی در مورد این موضوع ممنونم و خوشحالم که اینقدر پیگیر هستید.

 8. 8
  مهدی 313 says:

  سلام بر عمو حسین عزیز
  از این طرح خبری نداشتم. ولی فعالیتهای نیم ریشتری از بعضی تشکلات رو حس کردم که با تبلیغاتی سعی در ایجاد کلاس ها و دوره هایی به اسم توانمند سازی دارند. حالا به این فکر می کنم که آیا این نیمچه تحرک به آن طرح و بودجه برمی گردد؟ و اگر برمی گردد چرا از ثبت نام کنندگان در دوره ها طلب پول می کنند؟
  و یا اینکه اگر قرار است دوره های توانمندسازی از طرف انجمن ها برگزار شود پس چرا به فعالیت های دیگری می پردازند که سمت و سویی غیر از توانمندسازی در آن دیده می شود؟
  در هر صورت امیدوارم که انجمن ها و تشکلات به اهداف و تعهداتی که در اساسنامه هایشان آورده اند عمل کنند و باز امیدوارم که این طرح خروجی خوبی داشته باشد و موجب چاق و چله تر شدن بیشتر بعضی افراد نگردد.
  ممنون و سپاس از این اطلاع رسانی مفیدتون. موفق و پیروز باشید.
  راستی فکر کنم اون دوستتونم بشناسم. آقای …. خخخخ

  • 8.1

   درود بر آقا مهدی گرامی. آفرین بر تو دوست خوبم. بعععله شما ظاهرا حس بویایی خوبی دارید ظاهرا درست متوجه شده اید باز ظاهرا برخلاف صحبتهای سرکار خانم جهانشاد فقط مرکز توکل نبوده که بدین منظور پول دریافت کرده است بلکه چندین تشکل دیگر هم در اصفهان از این بودجه بهره‌مند شده اند حالا چرا خانم جهانشاد فقط به مرکز توکل اشاره دارند بر ما پوشیده است و امیدوارم که در پیگیریهای بعدی این قضیه روشنتر بشه و واقعا بدونیم که از چه آموزشهایی میتونیم استفاده کنیم به کجا باید مراجعه کنیم و شرایط بهره‌مندی چی هست.
   در کل که تشکر میکنم از اظهار نظر مفیدت دوست خوبم.

 9. 9
  سجاد نبی لو says:

  سلام مجدد حتما در خدمتم زمان اومدنت رو باهام هماهنگ کن شماره که ازم داری تشکر

 10. 10
  علاء الدین says:

  سلام!
  من هم از پیگیری‌های بی‌چشم‌داشت شما سپاسگزارم.
  اگر می‌شد از این پیگیریتان یک بسته چند دقیقه‌ای صوتی هم تهیه می‌کردید و برای پخش در برنامه رادیویی ۶نقطه به اشکان می‌سپردید خیلی خوب بود.

  • 10.1

   درود بر جناب علا الدین گرامی. از ابراز لطفت متشکرم دوست خوبم. ۶نقطه بنظرم خودش باید اقدام کنه در جریان موضوع هم که قرار گرفتند. من همین دو فایل صوتی که تماسهای تلفنیم بود نتوانستم در محله آپلود کنم نمیدونم چراااا. آیا بخاطر تغییرات اخیر در محله است یا اشکالی در سیستم و برنامه و دیگر عوامل ارضی و سماوی است نمیدانم. در کل که مرسی از حضورت.

 11. 11

  دوستان عزیز به پرسش و پاسخ دیگری از طرف من و سرکار خانم جهانشاد توجه فرمایید.
  درود بر سرکار خانم جهان‌شاد. عذر میخوام که مزاحمتون میشم من موحدزاده هستم که دیروز از اصفهان درباره طرح توانمند‌سازی تلفنی صحبت کردیم. شما فرمودید که در اصفهان مرکز توکل این طرح رو اجرا میکنه در حالی که گزارشات حاکی از آن است که جز خانم توکلی ۴تشکل دیگر یعنی جامعه اسلامی نابینایان و انجمن موج نور و انجمن روشنبین و تشکلی در نجفآباد هم برای اجرای این طرح پول دریافت کرده‌اند. اظهارات شما مبنی بر اجرای طرح توسط مرکز توکل موجب شک و تردیدهایی شده که خواهش میکنم در صورت امکان در این زمینه بیشتر آگاهی‌رسانی و شفاف‌سازی فرمایید. چرا من نابینا نباید از اجرای چنین طرحی آگاه باشم! واقعا هزینه سنگینی پرداخت شده یا خواهد شد ولی رسیدن به اهداف مورد نظر شما با تردیدهایی مواجه هست. گفته شده که بیشتر جناب دوات‌گران در جریان این طرح و عملکرد آن هستند، آیا این درست است و باید کم و کیف را از جناب دواتگران جویا شویم؟ خلاصه که من بعنوان یک مددجو و نابینا مایل نیستم که بار دیگر شایعات یا واقعیات غیر شفاف سازمان بهزیستی را زیر سؤال ببرد.

  جناب اقای موحد زاده با سلام.
  من عرض کردم خدمت شما که من در اصفهان طرح توانمند سازی نابینایان را که توسط مرکز توکل برای خانمها اجرا می شود بازدید کرده ام.
  در اصفهان چند انجمن نابینایان دیگر هم که واجد شرایط مطابق دستورالعمل طرح بوده اند به عنوان مجری با بهزیستی استان اصفهان همکاری می کنند که من اسامی را حضور ذهن ندارم و در اداره می توانم چک کنم .
  علی ایحال تاکید ما در طرح های توانمندسازی اجرای برنامه های توانمندساز براساس نیازسنجی صحیح و با همکاری انجمن ها و تشکل های معلولان میباشد که بیش از همه با مشکلات و نیازهای جامعه هدف آشنا می باشند.

 12. 12
  بیسایه بیسایه says:

  سلام تشکر

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *